NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De strijd der Planeet bewoners. □onderdag 9 Maart 1899 ■o 4815 HAAR AHBLAD ^jBOiNrnsrEiis^:E!i<rTsn?Jij's Voor Haarlem per 8 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waai- een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden„1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden„1.65 Afzonderlyke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden„0.30 de omstreken en franco per post 0.37*/2 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. By Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en AdvertentiGn worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer I2Z Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het- Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DATJBE Co. JOHN F. JONES, Snee., Parijs 3Ibis Faubourg Montmartre. Met juitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, NyrerheidBen Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels f 0,75, elke regel meer f 0,15Reclames per regel ƒ0,80. Agenten voor 'ditiblad in den omtrek zijn: Bloemendaal, Santpoort en Schoten, P. v. d. RAADT, KandpoortHeemstedeJ. LEUVEN,bij de tol; SpaarndanC. HARTENDORP Zandvoori, G. ZWEMMER Velsen, W. J. RUIJTERBeverwijkJ. HOORNSHillegom, ARBE HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. Politiek Overzicht. Dinsdag heeft do nieuwbenoemde! voorzitter vaan deen Framscheni Senaat zijn zetel op heit Luxembourg ingeno men, als opvolger van den heer Loubet. Hij aanvaardde het presidentschap meit het uitspreken eener rede, waarin hij, allereerst hulde bracht aan zijn voor ganger. De Senaat zoo zeide hij verder zou gehoor geven aan het beroep, op hem gedaan, om den vrede in het land te herstellen. Er zijn geruststellende teekenen., die toonen dat de tijdelijke beroering zal verdwijnen. De democrar- tie veroordeelt de opwinding der partij en en het ongegrond wantrouwen. Zij behoudt haar vertrouwen in het leger en wacht geduldig de beslissing der justitie af. Zij zal zich bij dio beslissing neerleggen. Reeds eenige malen is melding ge maakt van het geschil tusschen Enge land en Frankrijk over een kolenstation, dat door Frankrijk van den, Sultan van Maskate was gehuurd, maar uit welke verbintenis laatstgenoemde zich heeft teruggetrokken toen Engeland hem hier toe dwong. Dinsdag is in het Engelsche Lager huis de geheele geschiedenis verteld door den onder-secretaris van buitenlandsche zalcenj. Brodrick, natuurlijk van. Engelseh standpunt beschouwd. In Maart 1898 verkreeg de Fransche agent van den sultan van Maskate in pacht of concessie een stuk land, gele gen aan een kleinen inham, om er een kolendepot te vestigen. Het zou Frank rijk vrij staan, er zijn vlag te planten, en er vestingwerken aan te leggen. Zoo dra dit de Engelsche regeering bekend werd, verklaarde zij die overeenkomst in strijd met het verdrag van 1862 en met dè bijzondere verplichtingen van den sultan tegenover Groot-Britanje op het stuk van de toewijzing en vervreem ding van grondgebied. De sultan werd dus aangezocht dè pacht in te trekken, hetgeen geschied is. Wij hebben zoo vervolgde Bro drick het optreden' van onzen agent niet afgekeurd. Hij handelde op onzen last. Lord Salisbury heeft den Fran- schen gezant meer dan eens gezegd, dat zijns inziens het standpunt der Engel sche regeering rechtmatig was en da.t zij er onmogelijk van kon afwijken. De verklaring, die die Fransche minister van buitenlandsche zaken Woensdag in de Kamer heeft afgelegd, is onvolkomen. Hij verzuimde er bij te zeggen, dat de Engelsche gezant bei Parijs in de vorige maand' November den minister vroeg of do geruchten, naar luid waarvan Frankrijk op de kust van Maskate grondgebied had verkregen, juist waren. De minister antwoordde, dat hij er niets hoegenaamd van gehoord had, en hij herhaalde die verklaring een paar dagen Het geval was dus, dat de Fransche agent zijn lastgeving overschreden had, en in een dergelijk geval is het gebruik, de kwestie ter kennis' van de betrokken regeering te brengen en langs diploma tieker), weg een beslissing van haar uit te lokken ten einde do openbaarheid te vermijden, die aan een bedreiging met een bombardement vast zit. Lord Salis bury heeft dan ook aan den Franschen gezant Catmbon gezegd, dat hij om die roden do voorkeur had gegeven aan een minder openlijk optreden. Het is duidie- lijk, dat de handeling van den Engel- schen agent vrij van blaam is. Wij ach ten haar in het wezen der zaak volko men juist. Het verdrag tusschen Engeland Frankrijk verbiedt Frankrijk niet, in Maskate een kolenbergplaats te hebben. Engeland heeft er ook een maar on der voorwaarde, dat er geen afstand van grondgebied1 bij plaats heeft. Wij verne men. dat de Fransche regeering van haar recht in deze zal gebruik maken, met inachtneming van het genoemde voorbehoud. Italië ligt met China overhoop. Op het verzoek der Italiaansche regeering om over de voorwaarden tot afstand) van de San Mumbaai aan Italië te wil len onderhandelen, heeft het tsoang-li- ja/men een weigerend antwoord gegeven, niet met de in Europa gebruikelijke parlementaire beleefdheid', maai* min achtend en zelfs dreigend- Men zegt, laten wij niet over het hoofd zien, dat- die men eene Engelsche bron is dat de Fransche gezant van den eisch van Italië afwist-, het tsoeng-li jamen waar schuwde en het aanried den eisch van de hand te wijzen. Misschien droeg tot den toon van de nota van antwoord! van het tsoeng-li-jamen ook bij de omstandigheid dat in de Chineesche vertaling van de nota van den Italiaanschen gezant ge sproken werd van beschermheerschap over dè provincie Tsji-kiang, aangezien ini het Chineeseh geen woord) bestaat voor invloedssfeer, gelijk dè gezant had geschreven. Uit Rome ia aan de .„Daily News" diis eene andere Engelsche bron ge seind, dat Italië het plan heeft dè San Mum-baai met geweld te verkrijgen, als China standvastig blijft in hare weige ring om het gevraagde gebied af te staan. De gezanten van Rusland en Frank rijk hebben het tsoeng-li-jamen mede gedeeld, dat zij voornemens zijn bin nenkort. de matrozen die hun legatiën te Peking bewaken, weg te zenden. De Chincesche regeering heeft pogingen aangewend om alle betrokken Europee- sclie mogendheden over te halen, die wachtposten in te trekken. De Ameri- kaansche matrozen hebben reed's bevel ontvangen, te vertrekken. De Filippijnen blijken meer en meer „een strop" te zijn voor de Vereenigde Staten. Het te New-York verschijnend „The Journal" ontving uit Manilla een be richt. dat admiraal Dewey heeft ge zegd: „Mijn noodlot zal zijn, dat ik hier sterf. He begin te gelooven, dat jik mijn vaderland nooit meer terug zal zien. Heb staat thans zoo met den strijd, dat ik er niet aan mag denken, heen te 'gaan." Men knoopt aan deze woorden twee beschouwingen vast. Of admiraal Dewey is door dè vermoeienissen van 't laatste jaar geheel gebroken, of de toestand op de Filippijnen is veel ernstiger dan men wed meent en Dewey voorziet dat nog geruime tijd moet verloopen, eer dè Amerikanen geheel meester van het terrein zijn. STADSNIEUWS Eerste en derde pagina. Haarlem, 8 Maart 1899. Met 1 Maart is verplaatst de com- mies der posterijen 4de kl. J. F. J. j Baning, van Amsterdam naar Haar lem. Door de agenten rechercheurs Ver- i kerk en van Halst werd Dinsdag opgespoord de 17-jarige loopjongen A. W., die zich op 3 dezer schuldig had gemaakt aan diefstal van een zinken [bak, dien een winkelier op den Kruis- f wen met asch gevuld voor zyu woning i had geplaatst. Het, gestoleue werd inmiddels in beslag genomen. Bach-Concert. Dinsdagavond togen donateurs en lo den der Haarlemsche Bachvereeniging weer ter concertzaal om met het vijfde hun aangeboden concert het seizoen 1898-99 te besluiten. Zij hebben reden om aan de muzikale gebeurtenissen van het verloopen vereenigingsjaar met vol doening terug te denken, want vooral de geregelde medewerking van het Or kestgebouw-concert heeft de belangrijk heid der Bachconcerten niet weinig ver- hoogd. Ik kon deze uitvoering maar gedeel telijk bijwonen en moest o.a. missen dè, naar ik verneem, schitterende ver tolking der Sympbonie No. 6 (Pathéti- que) van. Tschaikowsky die ook thans een even overweldigenden indruk maak te als bijl haar eerste uitvoering hier ter stede, in December '96. Verder bestond het instrumentale gedeelte van 't pro gramma uit „Thema, met variaties" uit het „Divertimento" in D van Mozart en „Walkurenribt" uit het muziekdrama, „Die Walkiire" van Wagner. Was het eerste werk vooral als klankbeeld be koorlijk, het tweede daarentegen schonk meer voldoening aan de verbeeldings kracht dan aan het oor van den toehoor der. Als soliste trad op mej. Lula Gmeines, altzangeres uit Berlijn. Uit de liederen (van Brahms, Grieg en Schumann) wel ke ik haa,r in het tweede deel hoorde voordragen, bleek de aanwezigheid van. edel en rijk stemmateriaal en sprak bo vendien een temperament dat ten zecr- ste de belangstelling wekte en levendig hield. Toegevende aan het geestdriftig uitgedrukt verlangen van het publiek voegde zij aan haar programma een ex tra nummer toe. De zangeres werd bij hare liederen meesterlijk begeleid door den heer Men gelberg. PHILIP LOOTS. Faillissement stoomtram Haarlem- Alkmaar Dinsdagmiddag werd in civiele zitting door Mr. van Houten van 's Graven- hage verzet aangeteekend tegen de ho mologatie van het vonnis der Stoom tram HaarlemAlkmaar. Voor de Maatschappij trad als verdedi ger op Mr. Tli. dè Haan Hugenholtz. Mr. van Houten zette in een breedvoe rig pleidooi uiteen, da,t de hoofdreden van eten gedeelte der obligatiehoudiers tegen, de homologatie van het aCcoord was, da.t het nieuwe aeeoord onhoudbaar is en in strijd met de wet. Men biedt 40 maar dan houdt men op obligatie houder te zijn, en tevens schuldeischer. Door obligation af te nemen, handelt men in strijd met het wetsartikel. Ook de laatst-c- paragraaf van het accoord, luidende: „Crediteuren behouden het recht de vroegere administratie aan te spreken," vervalt dan en deze paragraaf moet juist tot zijn recht komen. Ver der deed pleiter een leelijk boekje van de Maatschappij open en noemde de zaak een groot geldelijk schandaal, be werende, dat van het oprichtingskapitaal groot 1.000.000 francs, twee dagen na dè oprichting geen franc meer in de kas was, en dat met den aanleg van dè lijn, die zooveel duurder was dan van verschillende andere stoomtram-maat schappijen, eveneens geknoeid was. Het blijkt., zeide pl., voldoende welk een misbruik er van het goedgeloovige pu bliek is gemaakt, en hoe in strijd met- wet- en plicht gehandeld is. Hij wees er op aan welk groot gevaar het publiek wederom bloot, staat, wan neer de Rechtbank het accoord heeft gehomologeerd, want dan komen nieu we papieren en het publiek zal opnieuw gedupeerd worden. Daarbij zal de homo logatie niets anders dan een wassen neus zijn en de maatschappij bij de af lossing van hare coupons met Juli op nieuw gefailleerd worden. Na deze hoofd bezwaren ontvouwd te hebben, twijfelde pleiter niet of de Rechtbank zal op de homologatie van het accoord nooit in gaan. Hierop kreeg Mr. de Haan Hugen holtz het woord, die punt voor punt weerlegde en zeide dat zijn collega rijn best eens had gedaan de zaak zoo zwart mogelijk voor te stellen. Mr. van Hou ten gaat zeker van het denkbeeld uit. er is zooveel gebeurd, dat de maatschap pij nu maar eens gestraft en het ac coord niet gehomologeerd moet worden. Die maatschappij zou dan zeker van het aardrijk moeten verdwijnen en in solvent verklaard blijven. Daarentegen, zeide pleiter, is het geen gunst die de Maatschappij aan de Rechtbank vraagt, de groote meerder heid van obligatiehouders vragen zelf het accoord te homologeeren. Tevens be strijdt pleiter ook hetgeen over de twee de faillietverklaring, die volgens Mr. van Houten zou moeten plaats hebben, is gezegd, en zegt dat de Rechtbank niet vraagt, bij een faillissement of ie mand, hetzij maatschappij of winkelier, nadat het accoord gehomologeerd is, zich kan staande houden en wie de nieuwe beheerder zal worden, (hetgeen ook door Mr. van Houten was gevraagd). Inte gendeel kon pleiter evenwel mededeelen. dat de coupons met 1 Juli wel zullen betaald worden en dat de obligatiehou ders aandeelhouders kunfuen worden. Na hiermede de punten voor de homo logatie van het accoord ingebracht te hebben,, werd na rev- en dupliek de uitspraak bepaald op Dinsdag 21 Maart. BINNENLAND Uit de „Staatscourant"1 Kon. besluiten. Benoemd tot burgemeestervan Ado-p, G. Rookmakervan Mook, F. G. O. Cooymans, secretaris dier gemeente; van Ubach over Worms, P D. Dortantsvan Abcoude-Baam- brugge en van Abcoude-Proostdij, C. J. Doude van Troostwijkvan Oust- wedde, I. H. Reynders, secretaris dier gemeente. Goedgekeurd dat J. M. Smeijers, burgemeester van de gem. Stramprey is benoemd tot secretaris dier gemeen te. Aan na te noemen personen verlof verleend tot het aannemen der onder scheidingsteekenen achter hunne na men vermeld: W. Maris te's-Graven- hage, kunstschilder, de versierselen van ridder in de Leopoldsorde, hem door den koning van België ge schonken; T. Marckx te Maastricht, grondeigenaar, de versierselen van commandeur in de orde van Pius IX, hem door den Paus geschonken. Eene flinke gift. In een collectebus in het gebouw- der Evangelische Vereeniging „Beth El", te Amst. is Woensdag 11. een bedrag van f 1860 aan bankpapier met eenig klein geld en een begeleidend briefje, waarin stond „opbrengst ver koop f 1865.13, .saldo r 3.61 gevon den. Deze vondst werd ter kennis ge bracht van de politie aldaar, omdat vermoed werd, dat dit geld wellicht van diefstal afkomstig was. De persoon, die dit aanzienlijke be drag 'n de bus geworpen heeft, is thai s ee ter by de politie bekend en h' t bee t den scbyn dat dit geval in geeoe lei verband met een misdryf st&a,. Het geld werd, volgens de Wjorden van den schenker, gegeven om den Heere welgevallig te zyn. Maandagavond om II unr is aan het Centraalstation te Amsterdamde laatste trein voor Utrecht zóó hevig tegen het stootblok van het 2de per ron geloopen, dat de achterste wagen geheel aan splinters werd geslagen. Ook andere rijtuigen werden bescha digd. Brandwonden. De vronw van dr. De B. te Oost- zaan (N.-H.), is iu deerniswaardigen .toestand vervoerd naar de zieken verpleging te Amsterdam. Bij het aansteken van een lucifer brak deze en het brandende gedeelte vloog in de mouw. In een oogweDk stond mevrouw De B. in vlam. Haar opuame in het gebouw der ziekeninriebting was zeer noodzakelijk. De toestand is ernstig. Het heerenhuis in het Lange Voor hout te 's Gravenhage, grenzende aan het paleis, thans behoorende aan H. M. de Koningin-Moeder (vroeger het pa leis van Prins Hendrik) is aangekocht ten name van H. M., voor eene som van ruim f 46.000. Een anarchist. Men schrijft aan het „Hbld" uit 's Gravenhage De „Indépendance Beige" meldt, dat het parket te Brussel te Scliaer- beek eene huiszoeking heeft verricht op een kamer in de Van de Weyer- straat, eertijds bewoond door 'een Saksisch anarchist, genaamd Ivan Rödiger, onlangs te Amsterdam ge arresteerd, omdat men verraden had dat by door bet lot zou zjjn aange wezen een aanslag te plegen op het leven van den minister van justitie te 's-Gravenhage, en zulks onder de zelfde omstandigheden als by den moord op keizerin Elisabeth van Oostenrijk. Rödiger zou, door de waakzaamheid der Hollandsche politie, zyn aange houden jnist op het oogenblik dat hy zich naar Den Haag begaf om het plan te volvoeren. De hoiszoeking heeft tot geen resultaat geleid. Bij het verhoor dat hy te Amster dam heeft ondergaan, ontkende de verdachte hardnekkig den last tot het dooden van den Minister te heb ben ontvangen, en aangezien er geen andere redenen waren tot het in hechtenis houden van den anarchist, zal by in Holland eenvoudig wegens landloopery te recht hebben te staan Moord te Berkel. Zekere K. M., te Bergschen'noek beeft, volgens het RotiNbld. ver klaard, Uittenboogaard, een der ver dachten vau den dubbelen moord te Berkel, in den nacht, waarin het mis drijf werd gepleegd, te Berkel gezien te hebben. Zooals men weet, ontkennen beide verdachten, Uittenboogaard enKraay- enbrink, in den bedoelden nacht te Berkel geweest te zyn. De heer M., burgemeester van Sus teren, is Maandagavond te Dieteren door duisternis misleid in eene sloot geraakt en verdronken. Zyn lyk is dos nachts gevonden. Niet doofstom. Het raadsel, dat dezer dagen aan de Groningsche politie ter oplossing gegeven was, is geen raadsel meer. Het is namelijk gebleken, dat de man, dien men doofstom waande, volstrekt niet doof noch stom is, maar zulke normale ooren heeft, als men zich maar kan wenschen. Dit werd gecon stateerd door den heer dr. Reyenga, en toen men eenmaal zoo ver was, nam dr. R. een zeer onschuldige proef. Hy hield den man een paar seconden een chloroform kopje onder den neus, en nauwelijks was hy iu een lichten narcotischen slaap, of hy riep: „Drei Schoppen Bier". Heel spoedig daarna tot zichzelven gekomen, had by het bewustzijn, dat hij zich vergaloppeerd had, eD bekende nu maar volledig, dat by Carl Strokmeier heet, teKö- nigsberg woont en arbeider van be roep is. Bewondering verdient de vol harding, waarmede deze Germaan zijne rol vervuld heeft. Dat hij zoo FEUILLETON. Fantastische Roman naar het Engelseh van H. G. WELLS. 2) Op dit oogenblik komt het mij bijna angeloofelijk voor dat de menschen, met het zwaard van Damocles boven het hoofd, ach zoo rustig om hun kleine en groote belangen konden bekommeren. Ik weet nog zeer goedl hoe Markham zich over het bezat van een nieaiwe pho tographic van Ma,rs verheugde, die spoedig in eeni geillusltreerdl blad zou verschijnen. Dè menschen uit dezen la,teren tijd kunnen, er zich nauwelijks een denkbeeld1 van maken, welk een toevloed van cou ranten en tijdschriften in heit leven werden geroepen. Wat mij betreft, ik hield mij meer bezig met fietsrijden en het lezen van boeken, die de beschaving en onjtwikkeling der menBchheid be handelden. Op een goeden avond (de eerste pro jectiel'zal zich toen op een afstand van 10.000.000 mijl van ons hebben bevon- dèn) ging ik een wandeling met mijn vrouw maken. Het was een verrukkelij ke sterrenlucht en ik wees haar den Dierenriem en Mars aan. de laatste een groote lichtpunt, waarop vele telescopen gericht waren. Het was een zoele avond. Op weg naar huis kwamen wij een troep je pretmakers tegen, die ons zingend voorbijgingen. De bovenverdieping der meeste huizen was verlicht, daar het tijd van naar bed gaan weid. Uit do verte klonk ons het gerommel en ge fluit van treinen in de ooren, en mijn vrouw maakte mij opmerkzaam op de tallooze groene en roode lichten, die aan een illuminatie deden denken. Alles scheen, zoo veilig en mistig. HOOFDSTUK II. En eindelijk brak. de avond' aan, waarop de eerste vallende ster op onze aarde terecht kwam. In den vroegen morgen had men haar, hoog in de lucht als een bliksemflits over Winchester zien schieten. Honder- de menschen moeten dit gezien hebben, denkende dat het een gewone vallende meteoor was. Albin merkte in zijn be schrijving over dit verschijnsel op dat ze een groenachtig, lichtende streep achterliet. Denning, onze grootste geleerde op 't gebied van sterrenkunde, verklaarde dat zij zich bij de eerste waarneming ne gentig of honderd mijlen boven dè aar de bevond. En hem kwam het voor. dat ze honderd mijl ten Oosten van hem neerstortte. Ik zat op dat uur thuis in ruijn stu deerkamer te schrijven en ofschoon mijn Fransche ramen open stonden en de jalouziën oppgehaald waren want ik hield er in die dagen van dikwijls naai' de lucht te ki jken; zag ik er niets van. En toch daalde het zonderlingste Ding, dab er ooit van boven neerviel, op de aarde en had ik slechts even op het oogenblik toen het voorbij schoot opgekeken, ik zou bet gezien hebben. Sommige menschen, die het waarnamen, beweerden dat het een sissend geluid veroorzaakte. Maar ik hoorde hiervan ook niets. Vele inwoners van Berkshire, Surrey «n Middlesex zagen het vallen en moeten gedacht hebben dat het de een of andere meteoor was. Niemand scheen er over te denken om te gaan zien waar de vreemde massa terechtge komen was. Maai' de arme Ogilvy die de ster voorbij had zien schieten en er van over tuigd was dat er een meteoor op den weg "tusschen Ilorsell, Ottershaw en Woking moest, liggen, stond vroeg op om op onderzoek uit te gaan. Kort na zonsopgang vond hij het Ding, niet ver van de zandgroeve. Het projectiel had een enorm gat in den grond geslagen en het zand en kiezel uit elkaar doen stuiven, bier en daar hooptn vormend die op grooten afstand te zien waren. Een eind ten Oosten van de plaats, waai' bet projectiel neergekomen was, was het heidekruid in brand geraakt en dunne rookwolkjes stegen naar bo ven. Het Ding zelf lag bijna geheel ver borgen in het zand, te midden van, een hoop splinters van een dennenboom, die door het projectiel uit elkaar gesla gen was. Het zichtbare deel geleek veel op een kolossalen cylinder en was bedekt met een dikke, ascbkleurige korst. De diameter van bet- Ding bedroeg ongeveer dertig el. Ogilvy deed eenige passen naderbij om het Ding be be schouwen, zeer verwonderd over de af meting en vorm er van, vooral over heft laatste omdat de meeste meteoren meer of minder volkomen rond waren. Maar er straalde zoo'n warmte van 't reuzen- voorwerp uit dat men wel genoodzaakt was op eenigen afstand er van te blijven staan. Een vreemd krakend geluid sclireef hij toe aan de ongelijke afkoe ling van de oppervlakte van den cylin der, want dat hij hol kon zijn kwam geen oogenblik bij hem op. Ogilvy bleef op den rand van den kuil staan dien de cylinder gevormd had. en staarde naai' de vreemde ver schijning, ten zeerste verbaasd over haar ongewonen vorm en kleur, met een vage gewaarwording dat ze met een doel op de aarde gedaald was. Het was een heer lijke stille ochtend en de zon, die de d'ennenbosschen bij Weybridge verlicht- te. gaf reeds veel warmte. De sterren kundige herinnei'de zich niét één vogel te hebben hoor on fluiten1, geen briesje streek langs zijn gelaat en het eenige geluid dat de stilte vei'brak, werd ver oorzaakt door dè bewegingen in den cy linder. Hij bevond zich alleen op den weg. Plotseling tot zijn grooten schrik be merkte hij dat een gedeelte van de ascb kleurige korst, waarmee de zoogenaamde meteoor bedekt was, losraakte. Ze viel langzaam druppelend op het zand. Maar op eens viel er een groot stuk met zoo'n geweld naar beneden, dat. Ogilvy het hart in de keel begon te kloppen. Een oogenblik wist hij nauwelijks wat er gebeurde,"toen, ofschoon de hitte nog aanhield, daalde hij in de kuil af om hei Ding meer van nabij, te kun nen zien. Hij verkeerde nog steeds in de meening dat het geluid door de af koeling van het voorwerp teweeg werd gebracht, maar dit denkbeeld werd var- dreven door het feit dat de korst slechts aan een zijde van den cylinder losliet- En toen bemerkte hij dat hoewel heel langzaam dè top van den cylinder be gon te draaien. De beweging geschiedde zoo geleide lijk dat liij hot alleen kon merken door dat een zwarte vlek die zich een oogen blik geleden vlak voor hem bevond, nu aan de andere zijde van den omtrek was. Maar zelfs toen begreep hij; nog niet wat dit beteekende, totdat hij een hevig geknars hoorde en dè zwarte vlek zich eenige duimen verplaatste. Toen werd hem alles duidelijk. Dè cylinder bleek hol te zijn en opengescliroefd te kunnen worden. In de ingewanden van den cylinder moest iemand of iets bezig zijn het hoofdeinde los te schroeven. „Goede Hemelriep Ogilvy uit. „Er is een man in meer menschenDie half dood geroosterd rijn'. En nu pro beeren rij er uit te koman!" Op eens kwam hij op 't idéé, dat dit Ding wel met Mars in verband kon staan.

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 1