NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Haarlem Badplaats. Be strijd der Planeet bewoners. 3) •§®e iaarganji Vrijdag 10 Maart «833 ae 4 8(6 ^:ecaN>TS!ivi;Ei2sS"ri,sT=i^ï>JS: Voor Haarlem per 8 maanden. f 1.20 Yoor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden„1.80 Franco door het göheele Rijk, por 8 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post0.87l/2 JODVTSJ^TEnSTTISIIsr: Van 1 - 5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Gts. Oroote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiön worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiera. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat f4, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publiaté Elrangére G. L. DAUBB Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs Slhis Faubourg Mcndmartre. Met .uitzonder-ng van het Arrondissement Haarlem is het oiisloitend recht tot plaatsing van Advertentiëu en Reclames betreffende Handel, NyverLsidgen Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentihn van 15 regels f 0,75, elke regel meer f 0,15Reclames per regel f 0,80. A-enten voor dit blad in den omtrek zynBlotnntndaulSantpoort en Schoterrt, V. v. d. RAADT, Bandpoort; Heemstede, J. LEUVEN,by de tol; Soaarnda n, C. HARTEN DORPZandvoert, G. ZWEüJiKR VelsenW. J. RU IJ TERBeverwijk, J. HOORNS; HillegornARIE HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen eD Adrertentiën aan. !P®3StIsk CBveiPEaGhta In, do Fransche' Kamer is Woensdag do begrootiug van oorlog behandeld1. Daarbij is door den minister van oorlog De Frcycinet seene rede gehouden, die nu juist geen harmonischen samenklank vormt met de stommen die opgaan uit de kampen der vredesmanifestanten. De minister zeidie dan, dat men zich niet moet laten verontrusten door de uitbreiding van do effectieve legersterk- te in het buitenland; immers, als men. boven een bepaald cijfer is gekomen, neemt de militaire macht niet meer toe met de vermeerdering van het effectief. Op de geweren wordt nu een stelsel van vermaking toegepast waardoor zij alle andere bestaande zullen overtreffende artillerie is thans reeds zonder gelijke. Het land kan dan ook met vertrouwen de toekomst afwachten. Er is op gewezen, dat Italië en Chi na. op niet zeer vriendschappelijken voet met elkaar staan, omdat het Tsoeng-li- janien een nijdig antwoord heeft gege ven op heb verzoek van de Italiaansclie legeering om du Sanmocnbaai aan haar te verpachten. Het is echter te verwon- deren, dat het Clrineesche regeerings-1 Lichaam die aanvallen op het grondge- j bied van het Hemelsche Rijk niet steeds i met onverstoorbare goedgehumeurdheid aanziet, vooral nu Rusland en Engeland j 't ieder aan een oor trekken, tengevolge van bet verschil van meening dezer bei- j de Europeesche stat:a over de leening; door Cl una te sluiten, mot Engeland! voor den Noor der Spoorweg. De correspondent van' do „Times" te Peking seint, dat de Russische ge zant krachtiger dan ooit zijn protest tegen de voorwaarden van dei leening voor den spoorweg in Noord-China heeft herhaald. De Russische regeering, zegt hij, kan ze niet erkennen. Naar Renter's Bureau verneemt, heeft aan den anderen kant Sir Claude Mac- dona ld aan het Tsoeng-li-jameii laten weten dat elke poging om het te Hong kong gesloten contract voor den Noorder spoorweg te verloochenen, beschouwd zal wordtin als een daad van ernstige trouwbreuk welke het nemen van tegen maatregelen zou uitlokken. Tevens ves tigde de gezant de aand&cht van het Tsoeng-li-jamen op lord Salisbury's vroe gere toezegging van ondersteuning in geval eene andere mogendheid met ui terste maatregolen China zou willen dwingen het reeds geteelcende en ge ratificeerde Leningscontract te verloo chenen. De correspondent van de „Standard" te Washington seint: Do Amerikaan- sche regeering gelooft niet, dat Enge land Italië en China steunt. De Ame- rikaansche gezant te Peking had sedert eenigen tijd in last, met den Japansehen i en den Engelsclicn gezant samen te J gaan, ten einde dé verdeeling van den Chineescheu boedel tegen te ga&n. De Amerikaaiisclie regeering antwoordde: afwijzend, toen de Italiaansche gezant te Washington haar dienaangaande pols-1 te. Of de Vereenigde Staten desnoods er om vechten zullen, is twijfelachtig, maar het staat vast, dab Japan gereed staat de wapenen op te nemen, als liet ten minste niet alleen staat. Er was beweerd dat de Fransche ge zant te Peking het Tsoeng-li-jamen ge- radén had, Italië's verzoek om afstand in pacht van de San-moen baai te wei geren. Een officieus bericht uit Parijs loochent dat gerucht, er bijvoegend dat Frankrijk door Italië gepolst is gewor den oordat het verzoek betreffende de San-mo.n baai gesteld was, en het plan van de Italiaansche regeering zeer goed had opgenomen. De Italiaansche „Tribuna" maakt een lijst openbaar van do Italiaansche oor logsschepen die zich in de Chineesche wateren bevinden of daarheen op weg zijn. Het zijn do Marco Polo, de Elba, de Etna, de Amerigo Vespucci en dei Stroonboli. Te zamern tellen die schepen 50 groote en 68 kleine kanonnen en 1583 man. i Het mag als bekend beschouwd wor- den, dat de terugkeer van den berueh- ten ex-koning van Servië, Milan, naar het hof van zijn zoon te Belgrado geen aanwinst voor het Servische rijk is. Door den invloed van den vader op den zoon en door de inmenging van Milan in de staatszaken, is de partijstrijd heviger geworden en verkeert Servië tevens in het gevaar de sympathie van Rusland te verliezen. Dit laatste moge blijken uit het volgende De betrekkingen tussclien Zjadofski, den Russischen gezant te Belgrado en het Servische hof waren van den begin ne af aan geenszins vriendschappelijk. De oorzaak was, dat Zjadofski, onge twijfeld op bevel uit Petersburg, Milan Obrenovits volmaakt negeerde. Nu is liet tot een uitbarsting geko men. Den 6en Maart vierde Servië den gedenkdag van de verheffing van het vorstendom tot koninkrijk. De Russi sche gezant werd uitgenoodigd tot het tedtum in de kathedraal en de ontvangst van de diplomaten, maar niet tot het liofdine-r. Zjadofski liet nu Maandag aan de Servische regeering meedeelen dat hij uit Belgrado was vertrokken. Do secretaris vayi legatie Manzoerof is be last met het- bestuur van het gezant schap. Rusland zal niet rusten voordat Milan Obrenovits den Servisclien bodem weer heeft verlaten. Het is van vrijwel algemoene bekend heid, dat het tegenwoordige Bestuur der Maatschappij tot Exploitatie van Staal waterbronnen aan de aandeelhou ders heeft voorgesteld, een gedeelte van het bedrijf aan een andere Maatschap pij over te doen; namelijk om de ex ploitatie van staal- en tafelwater voor een tijdvak van dertig jaar tegen een vastgestelde som (van minstens f 5000 per jaar) to verpachten, aan de Victoria- bron te Oberlalinstein, dia haar kantoor heeft te Amsterdam. Hoewel zich bij dit voorstel een vrij sterke oppositie heeft doen gelden, is het niettemin door de meerderheid in beginsel aangenomen. De oppositie! voor- zeide van de voorgestelde transactie wei nig goeds; zij meende, dat do Victoria- bron welhaast gebruik zou maken van de eigenaardige positie, om het Hollan- diawater van de markt te verdringen; zij wees op het groote gevaar, da.t da Victoriabron binnen de dertig jaar de overeenkomst zal kunnen doen eindigen of, door het toepassen van de bij con tract voorgeschreven zeer hooge boete, in staat zal wezen het geheele bedrijf voor een luttel bedrag te naasten. Kort om, zij achtte het voorstel, zooals het daar lag. niet in 't- belang van de aan deelhouders. Het ligt noch. in onjs voornemen, noch op onzen weg, om de zaak uit het oogpunt van den aandeelhouder te be zien. Hoe zij hunne financieele belan gen redderen moeten de aandeelhouders onder elkander met meerderheid van stemmen maar uitmaken. Wie van d'e i vergaderingen, om welke reden, dan ook, wegblijft, heeft later geen vrijheid zich erover te beklagen, dat het genomen, besluit niet in zijn geest is uitgevallen. Maar wanneer wij ons stellen op het standpunt van het algemeen Haarlemseh belang, dan hebben wij wel een en an der tc zeggen over de voorstellen tot verpachting, die door het Bestuur der Maatschappij aan de aandeelhouders zijn gedaan. Deze opmerkingen komen niet als mosterd na den maaltijd, daar toch al is in principe de overdracht iaan de Victoriabron goedgekeurd de voorwaarden waaronder dat zal geschied den nog aan de vergadering van aan deelhouders moeten, worden voorgelegd. - Werden dezen eventueel verworpen, of j zoodanig gewijzigd dat dei Victoriabron zo voor onaannemelijk hield, dan zou daarmee de geheele verpachting zijn af- j gesprongen, I Het is een onweerlegbaar feit. dat bij heil die de Maatschappij tot' exploitatie van Staal waterbronnen hebben op touw gezet, het belang van Haarlem op den voorgrond heeft gestaan. Men kan het zich herinneren uit de woorden van wij len den nobelen Dr. Posthuina, uit de betoogen van den wellicht wat al te enthousiasten, maar daarom niet min der oprechten Corn. Prins; men kan het nog dagelijks gaan vragen aan den heer Loomeijer, die met een be wonderenswaardig voorbijzien van eigen belangen, de Staalbron enkel en alleen heeft beschouwd als een middel tot ver hooging van den bloei van Haarlem. Het blijkt uit de moeite, die latere be stuurders hebben gedaan voor het ma ken van reclame in Engeland; uit den overkomst van een aantal Eugelsche journalisten naar hier, zij het dan ook, dat do resultaten van dat bezoek niet meevielen. Onder de leuze „Haarlem Badplaats" is ook om geld gevraagd. Een- en ander maal. wanneer er kapitaal moest we zen. is met kracht en klem gesproken van het belang der gemeente en haren bloei als badplaats zelfs is wel eens betoogd, dat rij die hun geld eraan ga ven, dat niet in de eerste plaats deden om het directe voordeel van gehoopte groote dividenden, maar vooral en aller meest tot bevordering van den bloei van Haarlem. En dit moet ook wel zoo zijn. Immers voor een zomerui tspan ni ng, hoe fraai en sierlijk ook. zou de gemeente nimmer een terrein als 't Frederikspark voor een klei ne recognitie, voor den tijd van een eeuw in erfpacht hebben afgestaan. Een gewoon ondernemer van publieke ver makelijkheden zou voor tienmaal dat bedrag niet de helft van het terrein in erfpacht hebben ontvangen. Maar de Gemeenteraad zag hier, en terecht, een buitengewoon geval. Hij begreep, dat men hier te doen had met een algemeen Haarlemseh belang en stond daaraan voor een bagatel het Frederikspark af, tegelijk door bepalingen over een aan deel in de winst, er voor zorgdragende, dat wanneer dit algemeen belang mocht worden bevorderd, het meer concrete belang van de gemeentekas niet zou worden voorbijgezien. Nu is 't niet te loochenen, dat sedert dien tijd onze illusiën dat Haarlem een9 als bloeiende badplaats voor den dag zou komen, tamelijk verbleekt zijn. De pogingen daart-oe gedaan, hebben, wan neer men zeer enkele bezoekers uit zondert, geen resultaat gehad. Daarmee is evenwel zeer zeker niet gezegd, dat heft denkbeeld Haarldm Staalbad in doffe moedeloosheid geheel mag worden opgegeven. Het vast te houden tot den einde toe, is de plicht van ieder Bestuur der Maatschappij, tegenover de Haar- lemsche aandeelhouders, zoowel als te genover de gemeente, omdat de eenen hun geld en de andere haar terrein .heeft gegeven, met dat doelwit voor oogen. j En nu komt het ons voor, dat het thans hangende voorst-el tot verpach ting van de waterexploitatic aan de Victoriabron, eens voor al aan Haarlem I als Staalbad den doodsteek geveni zal. Wel is in liet ontwerp-contract be paald. dat- de Victoriabron het Staalwa- ter naar Haarlem zal moeten blijven leiden, maar het is licht be begrijpen, dat de Victoriabron, die belang heeft bij den verkoop van het staal water in flesschen. den bloei van het Staalbad en het gebruik van de drinkhal niet zal bevorderen. In de tweede plaats zal, bij het tot stand komen van deze verpachting, het geld om nog iets voor Haarlem Staalbad te doen. niet aanwezig rijn. Van alge- meene bekendheid is het, dat het afgc- loopen. jaar een nadieelig saldo heeft opgeleverd en dat reclamekosten, verbe tering van gebouw, machinerieën, beta ling van oude schulden enz. do obliga- tieleening van, f 50.000 vrijwel hebben verslonden. Wordt dus het Bestuurs voorstel aangenomen, dan zal de Maat schappij zich uit den aard der zaak bepalen tot exploitatie van het Bronge bouw als inrichting voor publieke ver makelijkheden en van een drinkhal, die er welbeschouwd zal zijn voor de leus. Wij wenschen de eersten te zijn, om te erkennen, dat aan vele burgers van Haarlem vooral des zomers in het fraaie park groot genot wordt verschaft, maar daarvoor, voor een openbare uitspan ning, gaf het publiek rijn geld en de gemeente haar terreinen niet. In ver band hiermede mag wel eens aandacht geschonken worden aan art. 11 van de concessie, waarin staat te lezen: „De overeenkomst vervalt, zoodra de „in erfpacht gegeven gronden niet meer „gebruikt worden voor het doel, waar-; ,,mee zij in erfpacht gegeven rijn." En toen de beer van der Mersch in de Raadsvergadering van 9 Maai t 1892, met verwijzing naar het gebeurde met de Phoenix, voorstelde den erfpachts termijn van 99 jaar tot 50 te bekorten, was het de heer Macaré, die op het ge noemde artikoi de aandacht vestigde, daarbij opmerkende, „dat do erfpacht „uitsluitend is verleend voor de Staal- „bron en voor niets anders." Wij betwijfelen of men na aanne ming van liet verpaehtingsvoorstel, van de inrichting in 't Frederikspark nog wel als van „Staalbron" zal kunnen spreken. En beschouwt men als onver breekbaar het verband tusschen de eigenlijke bron in de Haarlemmermeer en do stichtingen in 't Frederikspark, dan geeft ook art. 14 van de concessie, waarbij o.a. wordt bepaald, „dat de ver stegen rechton niet aan derden mogen „worden overgedragen, zonder toostem- „ming van den Raad," aanleiding om te vragen, of door het voorstel tot ver pachting zoo niet aan de letter, dan toch aan den geest van 't erfpaclitscontract niet wordt tekort gedaan. Men zal ons vragen: „wat wilt ge dan?" Wij zouden wenschen, dat vcorloopig de zaak werd gaande gehouden op clen bestaanden voet, hetgeen mogelijk wanneer de Haarlemsche Bank de f 50.000 fourneert, die rij in het najaar van 1897 heeft toegezegd en waarom naar wij meen en to weten, door hot Bestuur der Maatschappij nog niet ge vraagd is. Dan zou er tijd en gelegenheid rijn om na te gaan, of niet een voordceliger aanbif dmg is te verkrijgen, dan die van de Victoriabron, hetzij uit het buiten land of uit ons land zelf; een aanbie ding, waarbij de exploitatie van het S t a a lb a d op den voorgrond zou be lmoren te staan, althans niet zooals bij het hangende voorstel op den achtergrond mag worden gedrongen. Zulk oen nieuwe combinatie moge niet gemakkelijk tot stand te brengen zijn de onmogelijkheid is niet gebleken, zoo lang ex- geen pogingen toe zijn gedaan. Want nogmaalsvoor het S t a a 1- bad II aar lean gaf het publiek rijn geld en de gemeente het Frederikspark. STADSNIEUWS Eorsto en tweede pagina. Haarlem, 9 Maart 1899. Wij virnemen dat by don a. s. zomerdienst tusschen Zandvoort en Amsterdam twee sneltreinen worden ingevoerd, die das te Haarlem niet stoppendes morgens van Zandvoort naar Amsterdam, des namiddags om- j gekeerdde afstand wordt dan in 32 minuten afgelegd. i Door den architect J. H. Welsenaar is onderhands aan don aannemer J. iMiezerus opgedragen het bouwen van twee dubbele villa's aan den Koning inneweg, alhior. Woensdagmiddag is de 3 jarige Rudolf Bot, wonende op het Nieuw Kerksplein spolende in den Raam- singel gevallen. De koetsier J. W. v. Zetten aldaar wonende, door een jon gen die het had opgemerkt, gewaar schuwd, redde het kind door het een haak in de kleederen te slaan bet werd van droge kleedereu voor zien bjj een der bewoners van de Raamvest ennaar de ouderlijke woning gebracht. By de politio is aangifte gedaan door den winkelier in mandenwerk Beheerder in de Kleine Houtstraat dat een jongeman Woensdagmiddag voor den winkelier Brnnnott in de Koningstraat eon mand van 2 gulden kwam halen, doch dat het later bleek dat hy opgelicht was geworden door den vroegeren loopknecht van den heer Brunnott, die de vorige week wegens verschillende diefstallen door dozen was ontslagen, genaamd Willem van der Kodde, oud 22 jaren, die reeds vroeger wegens verduistering gevangenisstraf onderging. Museum van Kunstnijverheid. De tentoonstelling der afgietsels van bouwkundige en decoratieve on- derdeelen der HiDdoemonnmenten op bet °iland Java, die door de Centrale Commissie der Nederlandsche Afdee- ling vau de Wereldtentoonstelling te Pary's, welwillend ter beschikking werden gesteld, zal geopend worden by gelegenheid der jaarlijksche ver gadering vau den Raad van Bestuur Van het Museum van Kunstnijverheid, die in do tweede helft dezer maand plaats heeft in genoemd Museum alhier. Daar in het museum geene ruime zaal beschikbaar is, zal de opening plaats hebben in een der zalen van het in do nabiiheid gelegen Bronge bouw, alwaar de heer E. von Baher. Conservator ven het Museum en architect van de Hindoemonumonteu der Nederl. Indische Afdeeling op de Wereldtentoonstelling te Parijs, eenige inlichtingeu omtreni de fcliudoemonu- raenfrn in het algemeen en huune decoratieve onderdeelen in het bijzon der zal geven. Deze tentoonstelling is de eerste van dien aard die in Europa gehouden wordt en zal zeker door hen die de Hindoekuust naar waarde weten te schatten op hoogen prijs worden ge steld. Parlementaire Praatjes. De tweede lezing van het revisie- ontwerp vorderde niet veel tijd. Een tiental redactiewijzigingen, door het debat noodzakelijk geworden, werden aisnog goedgekeurd en over het wets ontwerp geen stemming verlangd. Een belangrijke zaak is hiermede tot stand gebracht. Voor de verdediging van het ont werp in de audere Kamer werd door FEUILLETON. Fantastische Roman naar het Engelsch van H. G. WELLS. V. el een half dozijn cabs, een. sjees en een chique equipage stonden dicht bij den kuil langs den weg. En buitendien waren er nog een me nigte fietsrijders aanwezig. In weerwil van do hitte waren er een massa men schen van Woking en Chersey komen loopen, zoodat er bepaald! een gedrang op den weg was waar tussclien men hiel en diaar een net gekleed dametje op merkte. Het was ontzettend warmgeen wolk je was er in de lucht te bespeuren, geen koeltje kwam de verhitte menschen op- frisschera en alleen een enkele pijnboom wierp een weinig schaduw op den weg. Het brandende heidekruid was uitge doofd, maar de vlakte in de richting van Ottershaw zag zoover het oog reikte zwart, en dikke rookkolommen stegen er uit omhoog. Een ondernemend1 koopman; van Chobham Road had' zijn zoontje met een kar onrijpe appelen en fleschjes gemberbier uitgezonden. Ik drong naar voren tot aan den rand van dtn kuil en zag nu hoe Hen derson, Ogilvy in gezelschap van een slank, blond man, die niemand anders dan Strait de koninklijke astronoom was, zooals ik later- hoorde, en eenige werklui druk met spade en houweel aan het werk waren. Stent gaf met duide lijke stem rijn aanwijzingen. Hij stond op dien cylinder, die dus aanmerkelijk afgekoeld scheen zijn gelaat zag vuur rood en dikke zweetdruppels parelden hein op 't voorhoofd era. er scheen iets te rijn, dat hem irriteerde. Een greofc d'eeJ van dien cylinder stak boven den grond uit maai- het onderste stuk was geheel onzichtbaar. Niet zoo- clra kreeg Ogilvy mij in 't oog of hij verzocht mij af te dalen en vroeg toen, of ik even naar Lord Hilton, dén eige naar van een groote buitenplaats, zou willen gaan. De toeschouwers begonnen hen in hun werkzaamheden te hinderen en vooral de jongens werden lastig. Zij wenschten een omheining te plaatsen om de menig te het naar voren dringen te beletten. Hij vertelde mij verder dat het gekraak binnen in niet ophield en1 de werklui niet in staat waren dera top va.ni den t cylinder af te schroeven, j De korst van den cylinder sclieen zeer dik tc zijn waardoor het dus moge- lijk was dat de zwakke geluiden, die wij vernamen, in werkelijkheid een hevig 'rumoer waren. j Ik was erg verheugd met mijn op- ch-acht. waardoor ik zooals van zelf sprak tot de bevoorrechten binnen de omhei ning zou gaan beliooren. Ik tref Lord Hilton niet thuis, maar men zeide mij dat hij te zes uur uit Londen verwacht werd, daar het nu eerst kwart, over vijf was ging ik eerst thuis thee drinken en wandelde toen op mijn gemak naar 't j station. HOOFDSTUK IV. Toen ik naar de plaat waar- de cylin der lag, terugkeerde, was de zon reeds aan 't ondergaan. Heelc troepen menschen kwamen uit de richting van Woking aanwandelen era slechts enkelen keerden huiswaarts. Het gedrang om den kuil nam steeds toe en teekende zich als een zwarte massa te gen den purperkleurigen hemel af. Er waren zeker wel eenige honderden men- 1 ach en aanwezig. Ik vernam een verward gemompel van stemmen era zag de me nigte achteruitgaan, als ontstond er bij clen rand van den kuil een schermutse ling. Welke vreemde veronderstellingen doorkruisten op dat oogenblik mijn brein niet 1 Toen ik naderbij kwam hoor de ik Stent roepen „Achteruit, achteruit'" Een jongen kwam naar mij toeloo- pen. „Het beweegt." riep hij mij al uit de verte to?. ..het beweeg!Ik moet er niets vain hebben. Ik ga naar huis." Ik ging naar de menigte toe. En werkelijk nu zag ik hoe een tweehon derd menschen elkaar duwden en stomp ten, en do enkele dames weerden zich lang niet 't minst;. „Hij is in den kuil gevallenriep er één. „Achteruit!" klonk het uit verschei den monden- De menschen gingen een weinig uiteen en ik baande mij een weg. Iedereen scheen zeer opgewonden te rijn. Uit dm kuil steeg een eigenaardig gon zend geluid op. „Laten die idioten dan toch achter uitgaan!" schreeuwde Ogilvy. „Wij kun nen immers niet weten, wat er in dat verwerascht-o Ding huist!" Ik aag hoe een jorage man, ik geloof, dat hij winkelbediende te Woking was, zich aan den cylinder- vasthield era uit den kuil trachlta te klauteren. Door het gedrang was hij er in ge vallen. Het bovenste gedeelte van den cylin der werd van binnen losgeschroefd. Het uitgescliroefde eind bedroeg reeds twee voet Plotseling bonsde er iemand togen mij aan, zoodat het niet veel scheelde of ik was tegen den cylinder aangevallen. Ik keerde mij om en in dat oogenblik moest het boveneind geheel losgeschroefd zijn want met een lui dera plof viel de top op het kiezelzand. Ik zette mijn elle boog in de rijde en vestigde mijn oogen weer op het Ding. Het eerste oogenblik zag ik niets clan een zwarte ruimte, maai- dat kwam doordat d'e zon in mijn oogen scheen. Ik veronderstel dat iedereen nu ver wachtte een mensch uit den cylinder te zien komen mogelijk een wezon, eenigszins anders dan wij aardbewoners, maar in alle oprichten toch een mensch. Ik tenminste veronderstelde dit. Maai- goed kijkende, zag ik iets be wegen - - iets grijsachtigs, dat golvend naar boven kwam era daaronder twee gloeiende ronjde schijven^ die oogen schenen te zijn. Toen ontwaarde ik iets, dat op een grijze slang geleek ter dikte van een wandelstok, dat zich kronkelend naar mij uitstrekte en toen nog één. Een huivering voer mij door de led»». Een vrouw achter mij uitte een luiden kreet van ontzetting ik draaide mij half om om weg te loopen, maar wierp nog een blik op den cylinder, waaruit ik nu een menigto diergelijke voelhoren* zag opduiken, en begon mij toera wer kelijk van den kuil te verwijderen. Da verwondering, die tot nog toe op het gelaat der omstanders te lezen had go- staan, maakte nu plaats voor ontzetting. Van alle kanten hoorde ik onsamen hangende uitroepen uiten. Allen deins den achteruit. Ik zag hoe de winkelbe diende probeerde over den rand van dera kuil te klauteren. Plotseling stond ik alleen.; dé menschen aan dé andera rijde, waaronder ook Stent, zetten 't op een loopen. Weer vestigde ik mijn oogen. op dén cylinder en een ontzettende afkeer maakte zich van mij meester. Als aan den grond genageld staarde ik op het Reuzending. En langzaam en met moeite werkte een grijsachtige ronde massa, ter grootte van een beer, rich naar boven. Toen de gedaante bij den rand verscheen era het licht er op viel glinsterde 2» als nat leder. Twee groote donkere oogen za gen mij doordringend! aan. Het schepsel was rond van vorm en had, ais mon '6

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 1