NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD, De strijd der Planeet- bewoners. Zaterdag II Maart 1899. ■o 4817 HAARLEM'S DA6BLAD jkJB02sr3sr^cycEiisrTSFB,ia"S: Voor Haarlem per 8 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden„1-30 Franco door het geheele Rykper 3 maanden1.65 .Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post 0.371/2 Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentisn worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat i4, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C, PEEFEBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Püblicité Elrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Sure., Parijs 31bis Faubourg Montmartre. Met iuitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentien en Reclames betreffende Handel, Nyvsrbeicgsn Geldwezen, opgedragen aan hst Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azc. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prp der Advertentisn van 1—5 regels f 0,75, eike regel weer ƒ0,15Reclames per regal ƒ0,80. Agenten voor [dit|blad in den omtrek zijn Bloemend aalSantpoort en Schoten, P. v. q. RAADT, Band poortHeemstede, J. LEU VEN,oy da tol; 6fpuumdavt. O. HARTENDORPZandvoort, G. ZWEMMER Velsen, W. J. RU IJ TERBeverwijk, J. HOORNS; Hittegohi, ARIE HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. Weekblad voor de Jeugd. Aan hen die daarop zyn geabon neerd, wordt, hierbjj verzonden No. 11 van het Weekblad voor de Jeugd. Dit keurig geïllustreerde weekblad, onder redactie van den heer F. H. van Leent, bevat in dit nummer De Egelvisch. Het Herderinnetje (vervolg). De tweelingen (vervolg). Een wonderbril. Op de groote reis. Een zware baard. Bericht. Allerlei. Raadsel. Antwoord op het raadsel. Lotgevallen van een schoen. (Elk No., groot 8 bladzyden, bevat t&l van fraaie, gekleurde platen en een voor kinderen alleraardigsten tekst. De prys per 3 maanden is slechts 50 Cents.) Öfficisele Berichten. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Brengen ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoekschrift van A. v. Beauraout om vergnnning tot het verkoopen van sterken drank in het klein in het voorhuis en de kamer ff aar achter van het perceel aan de Kleine Houtstraat No. 34. Haarlem, S Maart 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd BOREEL. De Secretaris, PIJNACKER. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, BreDgen ter openbare kennis, dat- is ingekomen een verzoekschrift van D. van Leeuwen om vergunning tot het verkoopen van sterken drank ia het klein in het perceel aan de Pieter Kiesstraat No. 57. Haarlem, 8 Maart 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd BOREEL. De Secretaris, PIJNACKER. Paiiiiek öves*zichi. Dinsdag j!. heeft de Engeïsche minis ter Brodrick in het Lagerhuis eene uit gebreide verklaring afgelegd over het Maskaterincident tusschen Engeland en Frankrijk. Toevallig was het, dat tijdens de zit ting van het Lagerhuis de Londenschö Kamer van Koophandel een banket hield», waaraan ook de Fransche gezant, De Cambon, deel nam. Daar werden hartelijke toespraken gehouden, over de noodzakelijkheid, om tusschen Engeland: en Frankrijk goede betrekkingen te on derhouden, en De Cambon hield een redevoering waarin hij betoogde, dat. in het verkeer tusschen de heide landen dezelfde achting en hoffelijkheid ge- j wenscht was, als in het verkeer tusschen de enkele personen. Want dan alleen kan een voortdurend hartelijke vriend schapsband worden gesloten. De rede van Brodrick in het Lager-' huis kon als antwoord dienen; wel in. hoffelijke termen vervat maar toch Frankrijk duidelijk genoeg te kennen gevende, dat de Engeïsche regeering van geen transigeeren wilde weten. Het is anders wel eigenaardig dat de lezing die minister Deleassé in de Fransche Kamer van den afloop der qiiaestie heeft gegeven, veel afwijkt van dia van Brodrick en de oplossing voor Frankrijk veel eervoller voorstelt. Do „Westminster Gazette" wijst hier op en spreekt dan de vrees uit. dat nu de quaes tie is afgehandeld er wellicht nog verwikkelingen zaïllen ontstaan over de opvatting van de oplossing. ..En 't was zoo mooi geschikt, klaagt dit blad. De oplossing was geheel naar den zin. der Fransclicn, zooals zij zelf ver klaarden; on wij waren er volkomen tevreden over, zooals wij zelf verklaar den. Wij waren juist voornemens Lord Salisbury geluk te» wenschen met dit gelukkige resultaatmaar nu wij Bro drick hebben gehoord, twijfelen wij of dio tevredenheid wel zoo algemeen zal blijven. „In ieder geval, daar is maar een ding dat wij kunne®, doen en dat isde' zaak laten loope® en dankbaar zijn, dat een incident hetwelk de aanleiding had' kunnen worden van een ernstige bot sing. geschikt is tot wederzijdsche te vredenheid, ten minste voor zoover de feiten betreft." Nu Italië zich zoo vertoornd! toont over de onbeleefde afwijzing harer nota over de San-moen baai door China, toont. •John Chinaman op eens een vriendelij ker gezicht. De „Tribuna" zegt uit goede bron ver nomen te hebben dat volgens een mede- deeling van Sir Claude Macdonald aan zijn Reg., de Rcg. te Peking haar leedwe zen betuigd heeft over de wijze waarop de Italiaansche gezant aldaar de weige ring van het Tsoen-li-jamen, om zijn nota betreffende de San-moen baai in ontvangst te nemen, heeft opgevat, en dat zij zich bereid heeft verklaard1, den gezant schriftelijk verontschuldigingen aan te bieden. De „Times" verneemt uit Peking dat de Chineezen voornemens zijn, San-moen j tot vrijhaven to verklaren, in de hoop, aldus Italië's plan to verijdelenmaar in diplomatieke kringen te Peking zou men deze oplossing van de kwestie als een nieuwe beleediging van Italië be- schouwen. Italië kan niet meer terug. Duitschland steunt Italië's eisch krach tig. Intusscheru wacht de Italiaansche gezant nadere instructies af; hij ont kent dat het optreden van Italië tegen China gericht was; Italië verlangt al leen, in China met andere mogendheden gelijk gesteld te worden. Ook de Engelsohe regeering heeft in stemming betuigd met het verlangen van Italië in China een kolenstation to verkrijgen. De staatssecretaris Brodrick heeft dit tenminste Donderdag in het Lagerhuis verklaard. Deze deelde in dezelfde zitting ook nog een en ander mee over de spoorweg- leening voor China, Iïij verklaarde te hebben vernomen, dat de Russische ge zant to Peking zijn vertoog tegen de overeenkomst aangaande de leening ten behoeve van de uitbreiding van den Noord-Chineeschen spoorweg niet heeft hernieuwd. Brodrick denkt dat zijn ver- toogen dienden om do aandacht van de Chineesche regeering to vestigen op de neiging die zich naar Ruslands raeening in da overeenkomst openbaart, om de verplichtingen die zij» vroeger jegens Rusland lieefb aangegaan niet na te komenmaar dat de bedoeling geens zins was, het plaatsen van de leening in Engeland te beletten. In de Donderdagsche zitting diende dc heer Goschen, Engelsch minister van marine, ook de marine begrooting in. Deze bedraagt 26,59-1.000 pd. st. en is berekend op den bouw van twee pant serschepen, twee gepantserde kruisers eerste klas en (hie kleinere, bijzonder snelvarende kruisers. Het personeel wordt vermeerderd met 4250 man en zal dan 110,640 man tellen. Dat do natie vertrouwen stelt in de vloot, is ge bleken tijdens den gevaarlijken tijd ver leden October. Dat resultaat is de be looning voor hetgeen vroeger aan. de zeemacht ten koste is gelegd. De nieu we plannen zijn niet gemaakt met vij andige bedoelingen, maar worden En geland opgedrongen door dc versterkin gen van andere volkeren. Als die an deren genegen zijn om hun plannen voor het bouwen van nieuwe schepen te beperken, dan is Engeland genegen om de zijne te wijzigen. De moeielijk- heden om tot overeenstemming te gera ken. zijn ontzaglijk, maar Engelands wensck dat de conferentie tot beperking van de oorlogstoerustingen er in zal slagen om de op Europa drukkende las ten te verlichten, is oprecht gemeend. Als da verwachtingen van den Czaar niet worden verwezenlijkt, moet het En geïsche vlootplan gehandhaafd blijven. spel van den heer Frits Bouwmeester ils Saocbe Pance betreft, veel over eenkomsten vertoonde met die vau de Amsterdamscbe artisteo, was in alle opzichten zeer te roemen. De spelenden werden door de aanwezigen herhaaldelijk toegejuicht. Met iügang van den zomerdienst; (1 Mei) is het aantal treinen van en; naar Zandvoort 9, dat met 1 Juni op 18 van iedere richting wordt ge bracht. Wij vernemen dat tusschen Haarlem en Zandvoort een speciaal tarief is te verwachten. Voetbal. Voor de liefhebbers der voetbalsport belooft a.s. Zondag 12 Maart een hoogst interessaote dag te worden. Dieu dag zal een der belangrijkste matches in het seizoen op het veld aan den Schofervveg worden gespeeld tusschen de beide lste klasse clubs „R. A. P." van Amsterdam en de H. F. C. „Haarlem", alhier, die beide resp. de eerste cn tweede plaats in den stand der westelijke eerste klasse competitie innemen. Zooals men weet was de onoverwinnelijke „R. A. P." bjj do match te Amsterdam, die door bonderden belangstellenden werd bij gewoond, slechts met 1 goal meerder heid (6—5) overwinnaar. Een span nende strijd is in het vooruitzicht, want „R. A. P." zal haar best doen het kampioenschap, waarvan zy reeds zeker is. te winnen zonder éene ne derlaag te hebben geleden, „Haarlem" zou gaarne de eer verwerven haar te hebben verslagen en tevens daardoor verzekerd te zijn van de tweede plaats. Wy wenschen den Haarlemmers veel succes eu de overwinning toe. STADSNIEUWS Eersteen derde pagina. Haarlem, 10 Maart 1S99. Benoemd is tot assistent der Poste rijen te Arnhem de brievenbesteller Grootveld alhier. Door een loopjongen van den koop man ïn zuur Dieleraans, wonende in de Ridderstraat, is by de politie aan gifte gedaan dat Donderdagavond van zijn handwagen, dien liy eenige oogen- blikken onbeheerd op de Brouwers vaart liet staan, een flesch met inge legde worst is ontvreemd. Schouwburg. Don Quichot. Voor eene, omstandigheden in aan merking genomen redelijk goed bezette zaal gaf het gezelschap van den Tivolischouwburg eene reprise van bovengenoemd, hier reeds eenige maanden geleden door het Nederland- sche Tooneel opgevoerde blijspel. De vertolking, die voornamelijk wat het BINNENLAND. Parlementaire Praatjes. De hernieuwde behandeling der Indische Mijnwet heeft per slot van rekening geen ander effect gehad dan dat het bij de cynsheffing door de Reireeriog verdedigde stelsel, dat van heffing Daar de bruto-opbrengst, is aangenomen, terwijl het stelsel van heffing naar de netto-winst verworpen is met een meerderheid waarop de Minister zelf blijkbaar niet had dur ven hopen. Tegenover dit resultaat kan ik my gerechtigd rekenen om de daaraan voorafgegane discussie in hei kort te momoreeren. In de Commissie van Rapp. stonden twee stroomingen tegenover elkaar, waarvan de meerderheid het regea- ringsstelsel aanbeval. Tot de minder heid, die de bezwaren tegen een bruto-opbrengst-heffing groot, genoeg achtten ora de wet te verwerpen be hoorde de heer Mackay Tot dc min derheid behoorde de hoer de Waal Malefijt die in die heffing den eenig bruikbaren grondslag zag, die 't amend.-Pynacker Hordijk (30 pCt. van de netto-winst) t9 veeleischend vond en die meeude, dat daar, waar aanstonds groote winsten te wachten waren, de Staat zelf de ontginning aan zich moest houden. Deze opinie werd door den Minister van Koloniën nog eens nader uitge werkt. Do andere stelsels achtte hy belemmerend voor de industrie, die bloeien moest ea kon naast de Staats exploitatie waarvan hy zich een actief voorstander hoopte te toonoD. Na replieken van de heeren Pyn- acber Hordijk en van Kol, werd het amend.-van Kol opart.35 verworpen met 6'! tegen 11 stemmen. Hetamend.- Hordyk werd eveneens verworpen, met 57 tegen 17 stemmen en het re- geeriugsartikel goedgekeurd mot 62 tegen 12 stemmen. De verdere artikelen waren spoedig afgehandeld. De heer van Kol vroeg daarbij de aandacht voor de belangen der mijn werkers de bestaande arbeidsvoor schriften in Indië waren onvoldoende. De Min. wees er op, dat de zaak bij Indische ordonnantie zou worden ge regeld. Eenigszins buiten de ordo in verband met zyn vrees van pressie op do onafhankelijke vorsten om gron den aftestaaa voor mijn-onderzoek besprak de heer van Kol den toestand in de Miuahassa, waar wy wanbeheer heetten te voeren en oproer was ont staan wegens het in bezit nemen van gronden voor den mijnbouw. Nadat de Voorz. hierop gewezen had zeide ook de Minister dat do toestand in de Minahassa niet ter zake was en dat voor de vrees des heeren van Kol geen reden bestond. De tweede lezing van het wetsont werp is bepaald op Woensdag a.s. na de pauze. De regeling van werkzaamheden gaf eenige aanleiding tot discussie. Na de mijnwet, dit is beslist, komen de moliën-Rink kanongeweer) en -Kelelaer (tractement van den gouv.- goa.) met bet wetsontwerp betreffende den staat van beleg, aan de orde. Het voorstel om de ongevallenwet weder tot nader onderzoek aan de af- deelingeu terug te zenden ontmoette be zwaar by den heer Mees, die, alleen op grond der nader ingekomen adressen, geen reden voor nieuw* onderzoek zag, doch voorstelde om, in afwachting van aan don Min. op die adressen te vra gen inlichtingen, het voorstel tot nader onderzoek aan te houden. Dr. Kuyper betoogde dat snelle afdoening dezer wet in den lande wordt begeerd en dat, werd het onder zoek hervat, de zaak na bet Paasch- recès kon worden afgedaaö. Een tweede onderzoek was door de wijzi gingen in het ontwerp wel degelyk gemotiveerd. De heer Mees bleef volhouden, dat zijn weg de kortste was wat dr. Kuyper bleef betwisten. Do heer Kerdyk was tegen een tweede onderzoek en achtte het voor- I stel-Mees beter. Kreeg men inlichtin- gen op de adressen eu ploegde dc Comm. van Rapp. mondeling overleg met den Miu. naar aanleiding van de voorgestelde wijzigingen dan kon een tweede onderzoek vervallen. Ook de beer L .fLinck was vóór het idee-Mees. Men Kon inlichtingen vragen en, ble ken die onvoldoende, nader overleg met den Min. plegen. Het voorstel-Mees werd aangenomen met 48 tegen 32 s emmen, die uit sluitend van de rechterzijde kwamen. Vermeld zy nog dat de heer Van der Kun zijn motie over de invoer rechten heeft ingetrokken. De Kamer is tot Dinsdag uiteen gegaan. G. Jr. Het speelhuis te Amsterdam. De politie te Amsterdam heeft twee dagen geleden haar beleg geslagen voor het gebouw der nieuwe sociëteit op het Rokin, in de wandeling het Speelhuis geheeten. Eiken avond om S uur wordt er een agent van politie geposteerd, en 's morgeus om 6 uur vindt men den helm nog voor de deur. De agent heeft geen andere opdracht dan deze, dat hy pal voor de deur heeft te bly ven. Deze tactiek is al meer, on met goed gevolg, door de politie toegepast om inrichtingen jto fnuiken, waarop zy anders weinig vat heeft. Het is dor politie bekend, dat ver scheidene ingezetenen in de luatste dagen aanzienlijke sommen in bet huis verloren hebbeneu zy heeft nog andere reden om te wilten weten wie er in- en uitgaan. N. Ii. Ct. Toeu Woensdag trein 22der H. S.M. d n overweg (Maredijk) naby Leiden passeerde, werd door eenige jongens naar den trein geworpen, met gevolg dat een steen door de ruiten eener coupé le klasse drong, waar een dame licht gewond werd. Schippersbeweging te Rotterdam. Reeds geruimen tyd duurt do schip- persquaestie te Rotterdam, maar tot nu toe behoefde de politie niet han delend op te treden, doch Woeusdag hebben zich een paar feiten voorge daan, die een bedenkelijk karakter hebbeD. Schipper A. de Bruin, bevarende het tjalkschip Wacht U, liggende in de Leuvebavou by de Leuvebrug, had Dinsdagavond te kennen gegeven, Woensdag te zullen gaan varen. Dit had tengevolge, dat des nachts zyne schuit met steenen gebombardeerd werd. De Bruin, hierover verwoed, besloot Woensdagochtend te vertrek ken en te gaan laden in de Scheep* makershaven, welk voorbeeld een achttal andere schippers, die naast hem lagen, ingevolge aan bom gedane belofte zonden voigeu, als het goed geluktc.Doch nauwelijks bad De Bruin aanstalten tot vertrek gemaakt, of van alle zijden daagden schippers op, hem bedreigende, zoo hy zyn plan volvoerde. Inmiddels gooiden anderen de touwen los van schepen, die vóór het zyne lagen eu nu door den vloed dwars in liet vaarwater kramen, waardoor de tjalk van De Bruin weldra zóo door andere schepen inge sloten was, dat hsm ten eoneumale belet, werd te vertrekken. Later op den dag kwam by op zyn voorneman om te gaan laden terug. Omstreeks 2 uur Woensdagmiddag FEUILLETON. Fantastische Roman naar het Engelsch van H. G. WELLS. Dit was het gezantschap. Er was een raadsvergadet mg belegd en daar de Mar sianen in weerwil van hun stuitend ui terlijk, ontwikkelde wezens bleken te zijn, hadden wij besloten hun te- toon en dat wij niet voor hen onderdeden. En de vlag wapperde heen en weer eerst naar rechts en toen naar links. Ik bevond mij te vei- van hen af om de gezichten te kunnen onderscheiden maar later hoorde ik dat Ogilvy, Stent ©n Henderson dit plan op touw hadden, gezet. Deze groep had om zoo to zeg gen alle toeschouwers in zich opgeno men! 'en dezen werden op hun beurt op eerbiedigen afstand door weer andere nieuwsgierigen gevolgd. Op eens zag ik uit den kuil een soort van groene vlam. opstijgen, die in drie duidelijk waar te nemen tempo's zich hoog in de stille avondlucht verhief. Deze rook, of beter gezegd vlam. ver- drong het niet recht tot mij door, dat duisterde plotseling het landschap dat de dood zich van dat verwijderde groep- na elk der drie ontbrandingen nog don- je meester maakte. Ik was ea- alleen ten kerdter scheen to worden, zoodat de volle van bewust dat er iets vreemds donkerblauwe hemel en bruine hei, plaats greep. waarop zich hier en dlaar groepjes pijnt- Toen werd hot geheel met een ver- boomeai verhieven:, bijna: niet meer waar blindend licht overgoten, een man viel te nemen waren. Terzelfder tijd hoorde lang uit op den grond en bleef beweging- men een sissend! geluid. loos liggeai en het volgend oogenblik Aan den overkant van don kuil stond st onden het dorre heikruid en de pijn de groep menschen met de witte vlag in boschjes in brand. En ver weg in de hun midden, die. door deze phenomena, richting van Knaphill zag ik boomen, als aan den grond genageld waren. Tel- heggen en houten huisjes hel verlicht, kenmale als de groene vlam opsteeg ont- Do rondwarende dood, hier vertegen waarde men daardoor hun bleekgroener woordigd door vlammen, en een ont- gezichten, die weer aan het oog onttrok-zejttenjde hitte verspreidde zich met ken werden, als de vlam verdween. groote snelheid en vastberadenheid. Ik Het gesuis ging toen plotseling over zag hoe hij mij al nader en nader kwam in een brommend geluid, en ik zag eenwant ook de boschjes in mijn nabij- lompe, ronde massa, te voorschijn ko- heid waren reeds aangetast, maar was men, waaruit een flauw ücht straalde.veel te ontsteld om mij van mijn plaats Dadelijk daarop zag men nu werkelijke te kunnen verwijderen, vlammen zich snel naar de groep ver- j Ik hoorde een geknetter van vlammen plaatsenin een oogwenk was het alsofen daarop een smartelijk gehinnik van ieder aanwezige in lichte laaie stond. J een paard, dat echter terstond verstom- Men zou zeggen, dat een onzichtbare de. straal hen be,spoten had!, waardoor zijij Toen was 't alsof een: onzichtbare, terstond in brand geraakten. gloeiende hand over heb heideveld, dat En bij het licht der vlammen, die zich tusschen mij en de Marsianen uit- hen doodden, zag ik ze wankelen en strekte, streek en 't volgend oogenblik vallen. I stegen er dikke rookkolommen uit om- 1 Ik staarde op dit tooneel, maar toch hoog. Links van mij, ver weg in de rich ting van Woking stortte iets krakend neer. Langzamerhand hield het gesis en gebrom op en dë zwarte ronde massa scheen Langzaam in den kuil weg te j zinken. Dit alles was zoo snel in) zijn werk gegaan, dat ik als verstomd en verblind door het felle licht nog onbeweeglijk op dezelfde plaats stond. Had de dood: zijn hand een eindje verder uitgestrekt, dan was ook ik zijn slachtoffer gewoiv 1 den. Maar hij ging mij voorbij en spaar- de mij. terwijl alles om mij heen duis- •ter werd. Do golvende, vlakte strekte zich nu als een donker, bijna zwart veld uit, alleen de weg teekende zich als een grij- zo streep tegen den diepen, blauwen hemel af. j Boven mijn hoofd schitterden de ster ren, en de Westelijke lucht had een zeegroene tint. Do toppen der pijnboomen en de daken te Horsell staken duidelijk en j zwart tegen den lichten, westelijken he-1 mol af. De Marsianen cn hun werktuigen waren onzichtbaar geworden, alleen de dunne roede met de bewegelijke schijf stak nog boven den kuil uit. Hier en daar brandden en rookten nog pijn boomen en uit de huizen in de richting! van het station te Woking stegen de vlammen omhoog. Behalve dat had er geen verandering plaats gegrepen. De kleine groep met de vredesvlag was weggevaagd cn de avondstilte, zoo kwam het mij voor, was geon oogenblik verbroken geweest. Ik bedacht hoe hulpeloos, alleen cn onbeschermd ik op de vlakte was ach- tergelaten. En plotseling, als kwam zij uit de lucht vallen, maakte zich een ontzetten de vrees van mij meester. Met een krachtige poging dwong ik mij zelf om te keeren en snelde toen over het heideveld voort. Een ontzettende angst Riet fcüleen voor da Marsianen maar ook voor de duisternis cn stilte om mij heen had mij aangegrepen. En deze vrees verlam de mijn geestkracht en maakte mij zoo onmanlijk dat ik snikkend als een kind voortliep. Nu ik mij eenmaal omge draaid had, durfde ik niet weer achter mij to zien. Ik herinner mij dat ik de vaste overtuiging bezat, dat er met mij ge speeld werd en dat nu ik bijna in veilig heid was, die geheimzinnige dood mij, vlug als een bliksemschicht, zou achter halen en vernietigen. HOOFDSTUK VI. Veertig inenschenlevens ongeveer wa ren dien nacht verwoest en verkoold en verminkt lagen de lijken rond den kuil en do vlakte tusschen Horsell en) Maybury lag veriaten en geblakerd. Bijna tegelijkertijd!, dat de ramp plaats greep, bereikte de tijding Cliob- ham, Woking en Ottershaw. Te Woking werden vele winkels gesloten on een groot aantal menschen, winkeliers ena. wier nieuwsgierigheid door het bericht was opgewekt, begaven zich over Hor sell Bridge naar de vlakte. Gij kunt u wel voorstellen hoe jongelieden, na hun dagtaak geëindigd te hebben, dit nieuw tje gretig aanpakten als een excuus om gezamenlijk een lange warfdeling i© maken. Gij kunt u het rumoer op den weg en het gegons dei* vele stemmen. wel indenken... En toch wisten nog zoo weinige men schen dat do cylinder opengegaan was. ofschoon de arme Henderson eon extra' telegram door een fietsrijder aan het te legraafkantoor had laten bezorgen. Toen do nieuwsgierigen bij groepje» van twee en drie de vlakte bereikten troffen zij daar een menigte menschen aan, die opgewonden spraken, eu naar

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 1