PREDIKBEÜRTER liiirs praait 4BVEETENTIEN. Bekwame Naaister Wordt gevraagd: laarsbloed, meende by, zou zyn be toog alle kracht bijzettenterwyl de weigering om te vechten hem onge twijfeld tot lafaard had gestempeld. De waarlijk moedige man boette zijn opofferende daad met den dood. En omdat hij ook deze mogelijk heid bad voorzien, bad hij in zijn testament doen opnemen, dat het oorspronkelijke document moest ge zonden worden aan; den „grootsten philantroop en denker dezer eenw", Leo Tolstoi. Verder stolt by een ge deelte van zijn verraogeu beschikbaar, teneinde zijn testament in vier talen te doen uitgeven en zooveel mogelijk te doen verspreiden. Aan alle scherm clubs- en tchietvereenigingen moest een exemplaar worden gezonden, op dat. men er deze loering uit moge trekken Tsanow vocht uit vrees of eerbied voor do openbare meening. Hij wilde niet den naam van eerloos hebben. Doch hy wilde evenmin dooden of zelfs pogen te dooden. Hij vond dus 1 echts éeu uitwegzich te laten dooden. Dit werd dus beulswerk voor zijn tegenstander. Wan Leer meerderen als bij deden moesten de voorstanders van het duel, zoo niet van het duel, dan toch van bet beulswerk een afkeer krijgen. En dit was hetgeen deze martelaar bereiken wilde. Ongeregeldheden te Djeddah. Te Djeddah zijn ernstige ongere geldheden verwekt door een sanitair verbod aan pelgrims naar Mekka om door de stad te trekken. Er haddon straatgevechton plaats, de politie be hield de overhand. Gedurende liet op roert je werd een bedrag van 2000 pond sterling aan Indische pelgrims ontstolen. Het gestolen geld is echter, na krachtige vertoogen van den Brit- schec gezant te Konstantinopel, voor een groot deel „opgespoord" en terug gegeven. Volgens een telegram uit Konstan tinopel is de rust hersteldde win kels ziin weer geopend. De grootvizier beeft, naar aanleiding van een klacht van Enge'.sche zijde, geantwoord, dat aan de Indische pelgrims het geroofde goed, ter waarde van ongeveer f 24000, zal worden teruggegeven. Aardbeving in Japan. In Japan is Diusdagmorgen een vry zware aardbeving waargeno men, die nogal wat schade heeft aan gericht. Ook moeten or menschon by omgekomen zyn. Epn roman in grafschrift. In Debreczeu is dezer dagen een grafzerk geplaatst met het volgende opschrift Hier rusten in den Hoere Jozef M o r i t z Sr.. gestorven in zyn 62e jaar. Hy is dood geschoten door zyn zoon. De vrouw van Jozef M o r i t z Sr., gestorven in haar 47o jaar. Zy is doodgeschoten door haar dochter. Elizabeth Mo rit z, gestorven door zelfmoord in haar 17e jaar. Zy hal haar moeder doodgeschoten. Jozef Moritz, gestorven in de gevangenis in zyn 27e jaar. Hy had zyn vader doodgeschoten. De eeuwige Barmhartigheid ont- ferrao zich over hunne arme, zondige zielen. S&GEZOH&'EN. Voor den inhoud dezer rubriek stel! dc redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatstwordt de copij niet aan den inzender terug- gegeven. Haarlkm, 10 Maart 1899. Geachte Heer Redacteur. Het in uw nummer 4816 van Vrij dag 10 Maart voorkomende stuk van den heer W. A. J. v. d. Kamp steld- me eenigszins teleur. Allereerst de opmerkiDg dat hij eene zaak onduidelijk en niet te volgen maakt, die onbevoegd en onbekwaam daarover eene rede houdt! Hoewel ik na gaarne aanneem dat mynheer v. d. Kamp slechts eene duidelyke voorstelling van de dure exploitatie aan onze gemeentereiniging beoogt te geven, is by m.i. daar hoogst ongelukkig in geweest en in gebreko gebleven daarvoor degelyk bewys te leveren. Waar op dit laatste en nergens anders op gewacht wordt, spijt het my en zeker vele andere kiezers, die reeds sedert lang bunne oogen op den beer W. A. J. v. d. Kamp gevestigd hebben, om bem eenen zetel te geven daar. waar hy behoort te zetelen, dat by aan het slot van zyn schrijven m. a.w.zegt: „ikantwoord je!ai niet meer!" Daar hy we kennen hem daar voor te goed het niet uit onbeleefd heid doet. doe ik do vaag: „Is het hem die A zong niet mogelijk tot Z te ziugeo, m. a. w. ziet hy het on houdbare van doorgaan en volhouden (gelukkig) in Zoj ja, dan is dat de verstandigste daad, die ik in deze mest- en vuit- kwestio in hem bespeurde, en zon er verder over gezwegen mooten worden Toch nog eene enkele vraag ter overweging aan zijn adres en dat wel naar aanleiding dat bij bet niet be- grypt dat in hetzelfde schip bier minder dan in den Bosch geladen wordt, n.deze: „Is het hem soms onbekend dat drooge mest specifiek veel lichter is dan laat ik het Doemen closetwater? Hoogachtend Uw dw. dn. M. R. Koloniën. Plannen tot oproer. Is do Soer. Ct. goed ingelicht, dan zijn de Europeanen vooral die der landbouw-perceelen in het Malangsche aan een groot gevaar ontsnapt, dank zy den nieuwen regent van Malang die op het uiterste oogenblik een sa menzwering ontdekte van hadjies en geestdrijvers, die het voornemen had den Java's oostkust in opstand te brengen. Dat het complot nog tijdig ontdekt werd, mogen wy meer aan geluk dan aan wijsheid toeschrijven. Het is zoolang nog niet geleden, dat het Soerab. Handelsblad ecnige z.g., „heiligen,, sigualeerde in het Ma langsche, maar 't. was boter aan de galg gesmeerd't is alsof men zich belachelijk maakt op het gevaar te wijzen, welke de stille en schijnbaar onnoozele raddraaiers veroorzaken. Het schynt, dat eerst een geweldige uitbarsting moet plaats hebben, voor men het bestuur en de stadslui kan overtuigen. Het is opmerkelijk, dat zelden of nimmer de iniandsche hoof den iets zien maar wel de Europee sche employé's wier drukke bezighe den anders^ weinig tijd overlaten, om vee! aandacht te schenken aan zaken, welke baiten hunnen werkkring lig gen. In ons oog is dit het duidelijkste bewijs, dat de kamponghoofden ziende blind zyn, en onder den invloed staan der hadjies, die zy niet durven ver klappen. Wat toch de Europeaan soms bij toeval ontdekt, moest voor do iniand sche bestuursliedeu reeds lang geen geheim meer zijn. Dat liet Malangsche complot lang was voorbereid behoeft geen betoog. Onze politie in Indië is veel te onbe duidend, te slecht gesalarieerd en be staat uitonbraikbare sujetten, om zich daarover te verwonderen. De aanhang der samenzweerders moet wel groot geweest zyn. Zij re kenden ongetwijfeld ook op den bij stand der bevolking, om zulk een waagstuk te ondernemen. Met bezorgheid hebben wy ons af gevraagd, welke toch de gevolgen zouden geweest zijn voor de weerlooze Europeanen op de perceolen, indien do Regent niet door een toeval achter het complot ware gekomen. Hot wordt hoog tijd, dat de politie, ook de geheime, beter georganiseerd worde en de regeering paal en perk stelle aan den invloed der Mohamme- daansche priesters. In de allereerste plaats dient het gaau naar Mekka, dat broeinest van fanatisme en de kweekschool voor samenzweerders, niet zoo gemakkelijk te worden ge maakt. Wy mogen uit ziekelijk libe ralisme de Europeesche bevolking in de koloniën niet opofferen. Van onze gematigdheid maken de hadjies ge bruik, om hunnen invloed te ver meerderen en hunne heerschappij meer en meer te ontwikkelen. Daar voor namelijk in deu tulband de wijsheid en de heiligheid heeten te troonen, achten wy het geraden, het dragen ran dat hoofddeksel slechts te ver gunnen aan degenen, die door de regeering ais Godsdienstleraren er kend zyn. Alleen waar bedehuizen zyn, to'o- reere men een „hadjic", die, op voor dracht van den Mahoin. hoofd priester, den penghoeloe van het district, door het gouvernement benoemd en bezol digd worde. Wij hopen, dat de'.e ernstige quaestie, door onze Kamerleden be langrijk genoeg geacht worde om haar te. bespreken. Men behoeft waarlyk niet in onze Oost geweest te zyn om belangstel ling te gevoelen voor de koloniën eu om te begrypen, welk een gevaar do steeds toenemende handjiebeweging voor de onzen in den N.-I. Archipel kan opleveren. lel'. T egen de opvoeding door baboes. „Ernst van Goebeng" spreekt in bet „Soer. Hbld." van 2 Fobr. den wensch uit, dat de Indische Bond in de allereerste plaats zijn aandacht zal wyden aan de opvoeding der kin deren van Europeanen in Indië: Nu de statuten zyu goedgekeurd en het lichaam een rechtspersoon is geworden, hopen we, dat het gehaspel eu gekibbel uit zal zyn en het „werk zaam optreden in het belang van de Europeanen in Indië" geen ydel woord zal blykfin. Er valt voor den bond ontzaggelijk veel te doen, want er zyo hier honderden Europeanen die, om geen erger woord te bezigen, van af hun geboorte verwaarloosd worden. En dat zyn niet alleen arme Indo's, o heer neen! dat zyn zy ailen, wie en wat hun ouders ook zyn, wier eerste opvoeding tot aan hun zesde jaar in handen is van baboes, dan tot aan hun twaalfde ia banden van den onderwijzer, daarbij gesteund(?) door de huisjongens en baboes van de familie en daarna in handen van henzei ven en hun kornuiten. Zulke kinderen zuigen op den leeftijd, waar in zy het meest ontvankelijk zijn voor karaktervorming, begrippen en denk beelden in, waar men van zou schrik ken als men ze kende, maar die met een degolyke moraal al zeer weinig te maken hebben. Vandaar die eigen aardige houding van nog schoolgaande meisjes en jongens van niet ouder dan veertien jaar. De Bond behoort er naar te streven, zoo betoogt de inzender, dat de ouders den plicht der opvoeding zeiven na komen. VcmSg Stadsnieuws By Kon. besluit is benoemd tot notaris binnen bet arrondissement Haarlem, ter standplaats de gemeente Haarlem, de beer J. Van Ek, caudi- daat-notaris alhier. Hedenmorgen werd in civiele zit ting van het Kantongerecht ander maal de zaak behandeld van de maat schappij „Vivat" te Amsterdam con tra den heer Sprengers. een der adverteerders in het door genoemde maatschappij uitgegeven Kronings- feest-album. Voor gedaagde trad op mr, H. Pli. de Kan ter, die daar de Directeur der maatschappy de heer A. Kleeue op de gestelde vraagpunten niet kon antwoorden, en waarmede tevens gebleken is dat er geen sprake kan zyn van eene overeenkomst, con cludeerde tot ontzegging van de vor dering aan eischeresse met veroor deeling in de kosten van het geding. De vertegenwoordiger der maat schappy wees er op dat de eigen lijke overeenkomst is aangegaan met den colporteur en daarom zou het verhoor op vraagpunten niets uit werken. maar daardoor is het tegendeel van hetgeeu in de dagvaarding stond toch geenszings bewezen en conclu deerde hy derhalve tot toewijzing van het bedrag. Na re- on dupliek werd de uit spraak bepaald op heden over 8 dagen. ARROYOS S3ENIENTS- RECHTBANK Zitting van Donderdag 9 Maart 1899. Vervolg.) Tegen J. de Graaf, die in de woning van G. Prince van der Aa een ruit had vernield, werd wegens zaak beschadiging f 10 boete subs. 10 dagen hechtenis geeischt. Een woest&ard is zekere L. Gra- pendaal te Wyk aan Z-ee. Wanneer by een borreltje op heeft, weet hij niet wat by doet. En zoo was het dau ook op 14 Februari 11. Inplaats van aan de aanmaning van de Rijksveld wachters om naar huis te gaau, gevolg te geveu, had hy zich tegen den rijksveldwachter P. van Os, toen deze hem later wilde inrekenen, danig ver zet, en had by den veldwachter de hareu uit den baard getrokken, diens overjas gescheurd en hem velcbelee- digeude woorden naar het hoofd ge slingerd. Daar beklaagde reeds vole vonnissen wegens vernieling, mishan deling en beleediging achter den rug heeft, reqaireerde het O.M. 6 maanden gevangenisstraf. J- A. Koningsteyn teIJmniden. die volgens zyu bewering uit broodoyd zekeren Meeuwenoord aldaar had mis handeld, hoorde f15 boete subs. 10 dagen hechtenis tegen zich eischen. J. W. van Westen, een schipper te Spanbroek, had by de firma Crok te Zaandam lijnkoeken ingeladen. Voor te laden aan de fabriek had by zich een dertigtal toegeëigend, om die, zooals hy beweerde, aan een ander te geven, voor wien hy dit. aan tal te kort kwam. Het O. M. het feit qualificoerendo als diefstal, vorderde 1 maand gevangenisstraf. C. Molenaa- te Zandvoort, die zich in staat van dronkenschap be vindende tegen den Inspecteur van Politie J. W.A. Hiebendaal had ver zet, hoorde f 3 5 boete subs. 15 dagen hechtenis tegen zich eischen. Ned. Chr. Geheel-Onthouders Vereeniging. Donderdagavond had vanwege de af- doeling Haarlem van bovengenoemde vereeniging eene openbare vergadering in de groote zaal van,' Felix Fa,vore" plaats. Al? spreekster trad op Mejonk- vroxiwc II. Crommelin van Utrecht, mat hot onderwerp „Is Geheel-onthou ding Bijbelscli V' Evenals op de vorige vergadering hadden ook nu wederom de Christelijke Muziekvereeniging ..Kunst na Arbeid". Directeur de heer George Sclunidt, en de zangvtreeniging „Haarl. Chr. Gemengd Koor," „Halleluja", di recteur de heer J. Wesselius, hare zeer gewaardeerde medewerking toegezegd. Na de opening speelde allereerst het orkest, waarna door de aanwezigen het lied getiteld ..de Blauwe Knoop" werd aangeheven. Vervolgens hield de voorzitter eene korte openingsrede, waarin spreker op de groote opkomst wees, hetgeen hij een zeer verblijdend teelten voor de geheel-onthouding noemde. Tegenwoor dig wordt do geheel-onthouding en ge- heelanth. niet meer door d'o menschen veracht als vroeger, ja men begint zelfs het werk der geheel-onthouding meer en meer te waardeeren. Spreker besloot met de hoop uit te spreken, dat deze avond', waarop oen onderwerp zou Worden behandeld, waar over de gedachten zoo zeer uiteen loopen en dat van groot belang is, vruchten zou mogen afwerpen. Hierna kreeg de spreekster van den avond het woord. In eene breedvoerige rede betoogde zij dat er vele dingen zijn, die wij betreuren en waarover wij ons steeds verwonderen moeten en dat is o.a., dat de Christenen in 't algemeen tegen d!e geheel-onthouding zijn Dat de kroeg- en bierhuishouders er tegen zijn is geenszins te verwonderen, maar dat. er nog Christenen gevonden worden, die er tegen zijn, dat is ten zeerste te betreuren. Maar wat kunnen dan de redenen zijn, dat de Christen in 't algemeen niet medestrijd! voor de Geheel-onthouding? Volgens spreekster deze ,,De onwetendheid, de onverschil ligheid, het verkeerd gebruik maken van bijbelteksten, de eigen 9chuld van den geheel-onthouder, de lauwheid voor de goede zaak enz." Wat de eerste reden betreft, niemand mag zich er op beroepen, dat hij niet weet welk eene ellende de drank zoowei op lichamelijk as zedelijk gebied aan brengt. Iedereen kan. zien welk een groot kwaad Koning Alcohol met zich voert, getuigen do overbevolking der ge vangenissen krankzinnigengestichten, bedelaarskolonies enz. Wij kunnen en mogen niet onwetend zijn, dat jaarlijks 80 millioen aan sterken drank wordt uitgegeven en hoe groot do ellende is die daardoor ontstaat. Alleen zij, die de oogen voor al deze ellende sluiten ea niets willen zien, kun nen zich op onwetendheid beroepen, maar die mogen ook geenszins het werk der geheel-onthouding vcroordeelen. Eerst wanneer men de vergaderingen dei* geheelonthouders heeft bezocht, de verschillende statuten en schrifturen, o.a. de brochure van prof. van Dijk, die de beste is om met het beginsel der gc- heel-onthooiding op de hoogte te komen, gelezen heeft, dan eerst mag mem het work der Gek. Ontli. be>- en vcroordee len, maar dan kan men zich ook niet meer op onwetendheid beroepen. Wat de tweede reden aangaat, er wordt wel eens gezegd, de geh.-onthouders houden veel van twisten, en beijveren zich maar voor één beginsel en denken dat er geen andere zouden zijn. Het eerste (twisten) staat niet in de statuten en hoort niet bij de geheel-onthoud, en dat er andere zonden zijn. wil spr. gaarne bekennenmaar de meeste zonden ko men voort uit het drankmisbruik, waar tegen dan ook het eerst moet worden gestreden. Ook wordt hun wel eens ver weten dat zij wat eenzijdig zijn, ook dat is dikwijls waar. Maar het meeste kwaad aan de Geh.-onth. doet de geheel ont houder, die bij do een of andere gelegen heid zijn beginsel verloochent, deze doet zelfs meer kwaad dan een tegenstander. Dat wij dikwijls onverschilligheid van de zijde, der Christenen ondervinden, betreuren wij. Wij wensch en den steun van alle gezindten maar bovenal van hen. Ons Christelijk beginsel brengt mede, dat wij geheel-onthouder zijn- Wat de 4de- reden betreft, velen zullen zeggen do geh.-onth. is eene zuiver men- schelijke instelling, en noemen daarvoor verschilleande teksten uit den. bijbel, die- tegen ons beginsel pleiten. Deze teksten zijn vestingwerken voor degenen, die zich niet willen laten overtuigen. Bij anderen, die zoo niet denken die te goe der trouw m cenen dat de bijbel tegen de Geh.-onth. is, komt dit vcor uit hot verkeerd gebruik van bijbelteksten. Zij gebruiken den bijbel als arsenaal en wet boek. De bijbel spreekt zich noch voor noch tegen de Gch.-Ontli. uit. Volgens spr. is de oorzaak, dat sommige teksten tegen sterken drank en andere er voor zijn geschreven, gelegen in de omstan digheid, dat de bijbel, in 1000 jaar door verschillende mannen is geschreven. Maar de teksten wilde spr. dan ook bui ten rekenling laten en om te zien of geheelonthouding bijbelsch is moet men zich allereerst afvragen „Is de Geh.-ont houding in den geest van den bijbel, in den geest der liefde, die oen waren Christen bezielt." Ja, want dc geh.- onth. is in dienst der sterken om de zwakken te steunen, en ook in don ge- heelen bijbel, zoowel in het Oude als Nieuwe Testament, lezen wijt telken male dat de sterken opkomen voor de rechten van de zwakken, weerloozen en verdrukten. Het zijn niet de dronkaards geweest, die het eerst geheelonthouder zijn ge worden, maai* wel mannen, die sterk waren, die het voor zichzelf niet be hoefden te doen, maar die 't deden om hunne zwakke broeders te helpen, wel ke bezweken zijn voor de macht der ver zoeking. Onze eerste vraag is dan ook wat kunnen wij doen om de plaatsen van verleiding voor de zwakken te ver bannen. Daartoe moot de matige drin ker geheel-onthouder worden, want door hem worden de kroegen in stand ge houden. en het 19 toch zoo'n kleine op offering, die een matige drinker zich moet - getroosten. Bescherming van die zwakken is het beginsel der geli.-onth. Bij zwakken moet men niet alleen denken, aan slachtoffers van den drank, maar ook aan de erfelijk belasten, zij die een zwak karakter heb ben en zij die nog jong zijn en Ier wille van diegenen deed spreekster dan ook een beroep op alle matige drinkers om geh.-onth. te worden. Zij besloot met te zeggen, dat dc geh.-onth. in overeen stemming is met den geest van Christus. De drank is een machtige hinderpaal om Gods Koninkrijk uit te breiden, dat uitgebreid kan worden, wanneer allen zich voor de zaak der Geh.-Onthouding geven. Met luid applaus werd deze redo be groet. Van die gelegenheid tot debat werd door velen gebruik gemaakt, die aan de hand van e-enige teksten spreek ster bestreden, dat die geh.-onthouding in overeenstemming met den bijbel was. Dc inleddster diende van repliek. Nadat de zangvereeniging nog eenige Christe- lijke liederen op zeer verdienstelijke wijze had ten gehoore gebracht, werd de vergadering, die met gebed was geopend, op dezelfde wijze gesloten. Velsen. Het adres aan den Czaar van Ras- land is hier in de gemeente door 220 personen geteekend, terwijl een 10-tal dames lid geworden zyn van den Ned. Vrouwenbond ter algemeene ontwa pening. Haarlemmerliede en, Spaarn wonde. By de fortificatiewerken alhier is gedetacheerd de le luitenant der genie O. Bueno de Mesquita van Utrecht. VËRtfOLG NIEUWSTIJDINGEN. Uit de „Staatsoourant Kon. besluiten. Benoemd hy het wapen der infan terie, tot kapitein, by het 7de reg., de eerste-luitenant A. C. P. Cbar- louis, van bet 6de reg.en tot eerste- luitenant, by het 3de reg., de tweede- luitenant H. C. B. Scbregardus van het 7de reg. Toegekend de zilveren eeremedallle der orde van Oranje-Nassau aan den gepensionneerden sergeant W. F. van Langen, militair wachter op het fort aan den Uppelschen dyk, en aan den we-rens jaogdurigen dienst met recht op pensioen uit den zeedienst ont slagen torpedomaker-majoor J. W. L. van Ark. Atjëh. De correspondent te Batavia der N. Rolt. Ct. seint onder"dagteekening van Donderdag. Op 11 Maart marcheert Van Heutsz naar Tamseh. Ook blijkens een telegram uit Ba tavia aan het N. v. d. D., zal gene raal Van Heutsz Zaterdag naar de kloof van Tamseh op marscb gaau met het 14de bataljon infanterie, 4 bri gades marechaussee en twee pelotons cavalerie. Twee 'compagnieën blijven te Segli. Men seint ons uit den Haag, dat daar heden het volgende telegram uit Indië is ontvangen De voorname in verzet zynde hoof den houden allen versterkte kloof Tamseh bezet. Morgen zal generaal Van Houtsz uit Segli daarheen op rukken. Verkiezing Veen dam. By do Donderdag in het hoofdkios- district Vcendara gehouden candidaat- stelling voor een lid der Tweede Kamer zyn gesteld de heerennir. E. A. Smidt (liberaal) en J. H. A. Schaper (soc.-dem.). De vredesconferentie. Wy vernomen met zekerheid dat de ontwapeningsconferentie op 18 Mei te 's Gravenhage zal bijeenkomen. (Hbld.) By de veiling rau oudheden in De Brakke Grond te Amsterdam, ouder directie van Frederik Muller, werd een antiquair zijn portefeuille ontrold, met ruim f 5000 aan bank papier. Dader onbekend. Werkstaking. Op de sigarenfabriek van den heer G. Augustijn op de Groenbnrgwal te Amsterdam is door de sigarenmakers het werk gestaakt. De oorzaak hier van is, dat vier man een loonsver mindering opgelegd is van 50 cent op 1000 sigaren. Het bondsbestuur heeft nog getracht de zaak in der minne t- schikken, maar de heer A. weigerde hen te ontvaugen. By bekkenslag werd gisteren door den omroeper aan de ingezetenen te Koog a/d Zaan mededeeling gedaan, dat de Raadsvergadering niet kon doorgaan. Influenza der Raadsleden bl ek hiervan de oorzaak te zyn. In den Zaanlandschen comrauuica- tieweg naar Beverwijk is over de Nauernasche vaart, tusschen West- zaan en Assendelft, by Het Vrouwen- verdriet een nieuwe ijzeren draaibrug gelegd, met bijdragen vanbetryk.de provincie, den polder Westzaau en de Zaansche en andere belanghebbende iremeenten. Zy werd Donderdag ge opend in tegenwoordigheid van den Commissaris der Koningin eu andere leden van het gewestelijk en van de betrokken polder- en gemeentebestu ren en genoodigden. Te Leiden is eene bejaarde dame bezwekeu na tien dagen geslapou to hebben. De gemeenteraad van Alkmaar heeft de concessie-voorwaarden voor een aan te leggen stoomtram Egmond aan Zee—A1 k m aar—Bergen, vast gesteld. Hierdoor is de exploitatie van die lyn verzekerd. Een antiek horloge. Men schryft uit Vechel aan de Prov. N.-Br. Ct.: De heer E. van Doorn alhier genoot dezer dageu de booge eer, eeu antiek gonden horloge, bestemd voor H. M. onze Koniugio, te mogen aflevereD. Het horloge, een zeer kostbaar en hoogst zeldzaam uurwerk, kunstig gegraveerd, werd namens Hare Ma jesteit aangekocht voor vier-honderd- taebtig galden T£i.EG8&«S8SESS LONDEN. 10 Maart.(ReuierDe Daily Graphic v rneemt, dat Sir Julian Pauocefote, de Engelsche ge zant te Washington, is aangewezen als vertegenwoordiger van Engeland op de internationale ontwapenings conferentie te 's-Gravenhage. LONDEN, 10 Maart. {Reuter.) De Daily Mail verneemt uit Kaapstad, dat de Regeering der Z. A.-Republiek den heer Leyas heeft gemachtigd Consuls voor die Republiek te be noemen te Petersburg, Washington, Rome en Weeuen en bovendien con sulaire agenten 'w verschillende Euro peesche havensteden. Familieberichten. Getrouwd9 Maart. A. A. J. Ny- land, wedr. van A. M. F. Kolkman, en J. A. Maritz, Arnhem. N. van Greuningen en A. Franke, Amst. L. Cohen eu S. Salomon. Amst. D. M. Spyer en A. Polak, Amst. H. van Schreven en C. M. E. Wurfbain, Arnhem. A. H. L. Otto en S. E. J. van Dalen, Brakel. Stosmvaartberichteff, Het stoomschip Amsterdam, vau do Holland Amerika Lijn, van Newyork Daar Rotterdam, pass. 9 Maart des avonds 6 u. 45 m. Dover. BORGERLIJKE STAND Bevallen9 Maart. G. J. A. Jan zen—Kraakman z. E. J. Oxsener— Vring z. G. E Hartman—Hnyboom d. 10. T. Vermenlen—Swaanswyk d. H. J. Breukel- Hettema z. G. Smelt— de Vries z. Overleden: 8 Maart. J. li. Teeu- wen 27 j. Kouse' andsl. 9. J. M. E. Erdtsieck 11 j. d. Nassaulaan. II. M. J. Truyens 2 j. d. KI. Heiligl. J. Franken 17 j. <J. Houtvaart. op ZONDAG 12 Maart 1899 TE HAARLEM. Eglise Wallonne. Voorm. 10 ure, Muller. Gereformeerde Kerken. Ged. Oude Gracht. Voorm. 10 ure, .4. Kuijper, Doctorandus Thcol. afd. Vrye Uni versiteit te Amsterdam, 's Avonds 5 ure, dezelfde. Klein Heiligland. Voorm. 10 ure, Tibben. 's Avonds 5'/2 ure, dezelfde. Ridderstraat. Voorm. 10 ure, Ringnalda. 's Av. 6 ure, dezelfde Woensdagav. 8 ure, Ringnalda. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure. Wempe. Nam. 1 ure, Zondagsschool aan de Nassaulaan. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, de Vries. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, Reijnders. Rem. pred. te Alkmaar. Kerk der Broeder-gemeente. Voorm. 10 ure, de Blocg van Schel ling a Chr. Geref. Gemeente. Zuiderstraat. Voorm. 10 ure en des nam. 5'/i ure, Godsdienstoefeningen. Hersteld Apostolische Zending (Internationaal). Voorm. 10 uur en Namidd. 6 uur, Godsdienstoefeningen. Bennebroek. Voorm. 10 ure, Gerth van Wijk Jr. Heemstede. Voorm. 10 ure, geen dienst. Nam. 2' i ure, Kuijlman. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, Heeringa. Santpoort. Voorm. 10 ure, geen dienst, 's Av. 61/2 ure. Kutsch Lojenga. IJmuiden. Voorm. 10 ure, Gutteling. 's Avonds 6 ure, geen dienst. Apost. Zendingsgemeente. Voorm. 10 ure. Heden overleed ons eenig lief Dochtertje en Zusje JOHANNA MARIA ELISABETH. op den leeftijd van iljaaren S maanden. A. A. ERDTSIECK Franse. FRANS ERDTSIECK. F. J. ERDTSIECK. G. A. L. ERDTSIECK. Haarlem, 0 Maart 18Ü9. Eenige en algemeene ken nisgeving. Voor de vele en treilende bewijzen van deelneming onder vonden bij het overlijden van onzen geliefden Zoon. Broeder en Be- huwdbroeder, betuigen wij onzen hartelijken dank. In het bijzonder onzen dank aan den WelKd. Heer G. FORT- GENS en diens 'eerlingen, voor de laatste eer den overledene be wezen. G. J. KOK j. KOK—Roek. G. J. KOK Jr. J. C. KOKv. d. Berg. E. J. KOK. Haarlem, 10 Maart 1899. Voor de vele blijken van deel neming, ons betoond bij het over lijden van onzen geliefden echt genoot en pleegvader KLAAS VIS, betuigen wij onzen hartelijken dank. WED. K. VIS— Schouten. N. LANDSMAN. gevraagd, voor het maken van Kokken, tegen hoog loon. Aanbie dingen fr. br. onder no. 2098 aan het bureau van dit blad. Zoo spoedig mogelijk een Jong- mensch, bekend met boekhouden, en van goede getuigen voorzien. Br. fr. onder No. 2097 aan het bureau van dit blad. Adres W. HAGEN, Groot Hei ligland no. 33.

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 3