woordigd door Frhr. Von Bülow, staatssecretaris voor buitenlandscho zaken. F la Het Bakkersbedrijf. Het hoofdbestuur van deu Neder- landschen Bakkersgezellenbond heeft aan de Tweede Kamer de door hem gewenschte wijzigingen op het wets voorstel betreffende de regeling der arbeids- en rusttijden medegedeeld en in eene memorie toegelicht. De wijzi gingen worden aldus geformuleerd 10. Dat wij, meegaande met art. 3 (algemeene bepalingen) onder den nacht verstaan, de uren tusschen 9 uur des namiddags en 5 uur des voormiddags. 2°. Het aantal werkuren den rustdag voorafgaande (zon-, christelijke en Is raëlitische feestdagen,) zal bedragen 13 uur per etmaal. 3°. Het aantal werkuren der vyf eerste dagen der week zal bedragen 9 uur per etmaal. 4*. Dat de arbeid, de dagen in art. 3 aangegeven, niet zal mogen aangevan gen voor des morgens 5 uur en niet ater zal mogen eindigen, dan des na middags 8 unr. 5°. Dat de arbeid des Zaterdags zal mogen aanvangen ten 12 unr des nachts en zal moeten ein digen des avonds 8 uur. 6°. Dat in genoemde werktijden 1 unr rust per etmaal zal worden toegekend, aan den werkgever overlatende, op welk(e) tydstip(pen) dit zal kannen geschie den. 70. Dat het aantal werkuren achtereenvolgens zal worden afge werkt. 8°. Yan den rusttijd in art. 6 aangegeven, zal nimmer mogen wor den afgeweken. De rast, na volbrach ten arbeid, nl. na afloop der werk zaamheden, moet buiten de werk plaats en buiten het woonhuis van den werkgever worden toegekend. 9*. Het werken in den kostzy verboden. 10*. Gedurende één jaar, na intrede van h9t wetsontwerp, zal de werk gever, gedurende 60 dagen in het kalenderjaar van overwerk mogen ge bruik maken, doch alleen de vjjf eerste dagen der week in art. 3 aan gegeven. 11°. De controle op de uit voering der wet wordt mede uitge oefend door de bij de wet erkende vakvereenigingen. Vervalscht contract. In aannemerskringen te Amsterdam wordt verzekerd, dat de aannemer C. van Buren, van wien een aannemings contract door de eerste kamer der rechtbank in handen van den officier is gegeven, daar zij vervalscht bleek te zgn, zich buitenslands heeft be geven. Het gebeurde te Noor they. De president der rechtbank te Am- sterdam mr. H. L. M. Luden, schrijft aan het Hbld. als voorzitter van het genootschap „Noorthey" het vol gende Mijne Heeren! Nu door u zoo uitvoerig verslagJs gegeven van hetgeen op Stadwijk (Noorthey) is voorgevallen, zullen waarschijnlijk ouders van leerlingen gaarne vernemen dat het genootschap Noorthey zich het voorgevallene heeft aangetrokken. Vrijdag kreeg ik als voorzitter van het bestuur door eeu schrijven van dr. Lely van de zaak kennis. Na overleg mét mijne mede bestuurders, telegrapheerde ik aan dr. Lely, dat ik hem Zaterdag te Lei den wenschte te spreken en aan den praeses van het studentencorps, dat ik hem Zaterdag ter bespreking eener ernstige zaak wen>chte te bezoeken. Zaterdag deelde dr. Lely mg het voorgevallene natQurljjk veel omstan diger mede dan per brief mogelijk was geweest, en gaf als reden waar om hg niet vroeger geschreven had, op, dat hg de namen der studenten eerst had leeren kennen en zich omtrent het een en ander had verzekerd. Wy bezochten toen te zamen den praeses. Ik wees hem op het ernstige der zaak, op de schade aan het In stituut toegebracht, daar de ouders veroatrust konden worden, eo de.leer- lingen van hnnne studie afgeleid. Ik deelde hem mede, dat nu de zaak in handen der Justitie was, het Genoot schap aan haar het voorgevallene over liet, en zich ook onthouden zou van bet indienen eener klacht by den Rector Magnificus, maar dat heter prgs op zou stellen, dat van den Praeses of den Senaat e9nig blgk van afkea- ring van het gedrag der bedoelde studenten zou gegeven worden en dit wel evenzeer opdat blijken zon, dat niet enkele den naam der Universi teit schade mogen aandoen, als ook pdat Noorthey in de toekomst voor zulke invallen zou gevrijwaard wor den. De Praeses, die ons met de meeste wellevendheid ontving, verzekerde ons, dat het voorgevallene door de stu denten zeer afgekeurd werd en be loofde aan die afkeuring uitdrukking te zullen geven. Over de wyze waar op zulks zou geschieden, had hg in nader overleg te treden. Met die be lofte heb ik namens het Genootschap genoegen genomen. Ik hoop en verwacht, dat na voort aan Stadwyk (Noorthey) van zalke bezoekers geen last meer zal hebben. Zeer hoogachtend, H. L M. LUDEN. De stadenten, die zich aan het eerste feit (het nachtelijk bezoek) hebben schuldig gemaakt, hebben aan het Hbld. een stak ter plaatsing gezonden, waarin zy trachten hunne handelin gen in een minder ongunstig licht te plaatsen. Op het station Hoorn zijn de oudste twee wisselwachters ter beschikking van de politie gesteld. Zij worden ver dacht van diefstal van suiker uiteen verzegelden wagen. Beiden zijn ge huwd. Een verschrikkelijke brand heeft Zondagnacht de hofstede van den heer Th. Bazelier onder Steenbergen, in de asch gelegd. Eerst bg het instorten van het dak ontwaakten de bewoners die zich ongekleed in allerijl moesten redden. Dertien koeien en tweepaar- den zgn in den brand gebleven. Niets heeft men kannen redden. Een curieus geval. Te Sittard doet zich een curieus geval voor. De heer Claudius Kamps, industrieel, was voorheen gedurende een reeks van dertien jaren lid van dea gemeenteraad van Sittard. Na eenige jaren rost werd do heer K. onlangs, by eene door overlyden ont stane vacature, wederom c&ndidaat gesteld en met groote meerderheid gekozen. Nu echter werd in de ge meenteraadszitting van 23 Januari j.l. bg het onderzoek der geloofsbrie ven van den heer K., twijfel geopperd omtrent het Nederlanderschap van het nieuw gekozen lid en besloten, alvorens hem toe te laten, in deze het advies in te winnen van Gedepu teerde Staten. In de jongste zitting van den ge meenteraad was ingekomen het advies van Ged. Staten, voorstellende den heer Kamps toe te laten. Op voorstel van den heer Gadlot besloot evenwel de Raad met 8 tegen 2 stemmen de toelating te weigeren. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. Letteen en ftunsrf. Erckmann. f De romanschrijver Erckmann, die in samenwerking met Cbatrian de bekende boeiende historische romans heeft geschreven, is te Luneville overleden. Emile Erckmann werd in 1822 te Pfalsburg geboren. Hg was de zoon van een boekverkooper, studeerde te Parys eerst in de rechten, maar liet die stadie voor letterkundigen arbeid varen. In 1848 begonnen hg en Cba trian hun gemeenschappelyken arbeid. De geschiedenis van de Fransche revolutie, verteld door een boer, is wel hun meest gelezen werk. RECHTSZAKEN. Het gerechtshof te Amsterdam heeft Dinsdag het vonnis der rechtbank aldaar bekrachtigd, waarbij zekere De Keyzer tot 8 maanden gevangenis straf werd veroordeeld wegens mis handeling van een huisgenoot van een diamantbewerkersgezin, dat zich niet hield aan de voorschriften van den A. N. D. B. en deswege langen tyd aan allerlei bemoeilijking van die zijde blootstond. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakdijli. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de copij niet aan den inzender terug- gegeven. Mijnheer de Redacteur Mag ik in nw blad voor onder staande beleefd een plaatsje verzoe ken. Aanstaanden Donderdagavond (16 Maart) des avonds acht uur, zal de heer J. C. van Goadoever, onderwjjzer hier ter stede, in de zaal van „de Poolster", Nassaulaan 19, eene ver handeling houden over 't Drankvraag- stuk voor de ouders van schoolgaan de kindereD. Me dankt, ieder moet het toejuichen, waar, van welke zyde ook, pogingen gedaan worden, om den band tusschen huis en school, tusschen ouders en onderwijzers te versterken. En dan mag een poging als deze, waarbij een zaak besproken wordt, die van zoo onbetwistbaren invloed is op 't geluk van 'tkind, niet ongemerkt voorbjj- gaan, niet schipbreuk lyden door ge brek aan ernst, dat zich uitspreekt in 't aantal ledige plaatsen. Werkeljjk de drankbestrijders strij den voor uw geluk en voor dat uwer kinderen, zonder daarvoor, in welken vorm ook, loon te erlangen. Toon, dat ge hun arbeid, maar bo venal het geluk van uw kind op prijs stelt, door a.s. Donderdagavond uw plaats niet ledig ie laten. U dankendM. d. R. voor de plaats ruimte blijf ik UwDr. P. M. de PEE. Ie Secretaris der Afd. Haarlem (N. O. P. C.) Leidsche vaart 108. Rembrandt-tentooiistelling te Londen. De Rombraadi-tentoonstelling te Londen is Zaterdag ji. gesloten. Zg was gedurende 60 dagen, negea uur per dag, geopend en werd door om streeks 52000 personen bezocht. De Amsterdamsche Rembrandt-tentoon- stelling was gedurende 54 dagen, ge middeld zeven unr per dag geopend en werd door ongeveer 51000 perso nen bezocht. Mijnheer de Redacteur. Zooals U bekend is, is onze stad ruim bedeeld met Bouwvereenigingen, en zg die het genoegen hebben lid van zulk eene vereeniging te zgn, weten maar al te best, dat in het huiselijke leven va n haast iedere Bouwvereeniging vele haken en oogen zyn, en dingen voorkomen, die niet altyd het juiste belang van de leden bevorderen. De bouwvereeniging „De Een dracht" is al een van die gezegelde vereenigingen en met groote moeite is het de oppositie mogen gelukken om eenige orde in een verwoest huis honden te brengen. Groote moeite heeft het gekost, om een bestuur, dat onze belangen niet behartigde (ik zal my zacht uitdruk ken) af te zetten. MaarM. de R. ait gebeurde bijna twee jaren gele den, en een ieder zon denken, dat een nieuw bestuar direct de zaken flink zon aanpakken en van het af getreden bestuur zoo spoedig moge lijk het beheer zon overnemen. Hoogstwaarschijnlijk gebeurde dit hier by enkelen, de penningmeester D. Dekker echter bleef by onze ver eeniging in het kryt voor eene som van f 1079,l0l/a, en heeft dit geld nog niet afgedragen. En na vraag ik, hoe is het mogelijk, dat deze zaak, waarover in September 1898, reeds getuigen zyn gehoord voor den comm. van politie nu nog niets gevor derd is. Hoe is het mogelijk dat een man die zoo'n som onthoudt aan een vereeDiging, die geld dat onder zyn berusting is en aan anderen toebe hoort weigert af te dragen; hoe is het mogelyk vraag ik, dat zoo'n man op vrjjen voet leeft, en niet wegens be- driegelyke handeling wordt gestraft Hoe is het mogelyk dat commissaris sen van de bouwvereeniging zoo iets zóo lijdelijk aanzien en deze voile zaak niet uit de wereld helpen. Wordt Dekker dan door allen ont zien Is het dan geen strafbaar feit Of is het hem gelakt om zelfs het groote publiek door zyn gladde tong te misleiden o. a. door berichten zoo- als er onlangs ook een in uw blad voorkwam, dat het aan D. gelukt was kapitaal te vinden om buizen te bouwen aan de Hembrug? Gelukkig voor de werklieden aan de magazünen en fabrieken by de Hembrag, dat er alle grond bestaat om te vermoeden dat D. zelf deze berichten in de wereld staart. Zie M. de R. ik heb daar eenige vragen gedaan, en wie rag daarover kan inlichten bewijst een grooten dienst aan onze bouwvereeniging. U dankend voor de plaatsruimte, F. v. d. VLIET, Waldeck Pyrmontstr. 40. Niemand is onkundig van liet feit, dat er eene menigte ellende, zonde, twist, drankzucht, wreedheid tegenover kinderen, onzedelijkheid en wanhoop ge vonden wordt onder wat men noemt de lagere standen. Doch slechts weinigen hebben een denkbeeld van de ontzaglij ke uitgebreidheid van al dit kwaad. De officieren van het Leger des Heals ech ter zijn bijzonder in de gelegenheid, deze duistere zijde van de maatschappij te leeren kennen. Onze ooren zijn voort- durend vervuld met een geroep, dat als I oen cycloon opstijgt uit de schare van. gevallenen, misdadigers en wanhopigen. In onze Barmhartigheidsposten, in onze 24 Maatschappelijke Instellingen, Toe- vluchten, Werkplaatsen, Papier-sortee ring, Reddingshuizen, Kinderhuis, Land- kolonie en in onze 70 Korpsen en Bui tenposten zijn meer dan 300 officieren, en helpers voortdurend aan den arbeid, bezig met reddingswerk van allerlei aard. Iu de laatste 12 maanden schonk ons Leger aan onbehuisden 482.283 maaltij den en 104.728 slaapgelegenheden; 79 vrouwen zijn opgenomen van de straat on uit de bordeelen, en voor haar wel zijn wordt zorg gedragen in de Red- dingshuizen to Amsterdam en Den Haag. Li het afgeloopen jaar zijn niet min der dan 28.460 bijeenkomsten gehou den, terwijl 5101 bijeenkomsten voor kinderen zijn geleid door bekwame ver antwoordelijke officieren. Wij verblijden ons te kunnen zeggen, dat het werk waren, dégelijken vooruit gang maakt en nooit op eon beteren grondslag was dan nu. Wij kunnen dia zorgvuldigste en zuinigste administratie toon en. Maar fondsen rijn voortdurend) noodig. Eene bijzond'ere gelegenheid zal wel dra aangeboden worden aan alle liefda dige menschen om dit werk te steunen en zoodoende door middel van ons een. werk te doen, dlat rij wellicht niet im staat rijn, rechtstreeks te doen. Onze jaarlijksche Week van Zelfver loochening begint op Zondag 19 Maart en eindigt Zaterdag 25 Maart. De leden van het Leger d'es Heals door het geheele land, ofschoon de meestem hunner tot deni werkmansstand behoor en, zfulletn door zekere diaden van Zelfverloochening en opoffering iets bijdragen om dit werk financieel te steunen. En daarom kun nen wij met des te meer vertrouwen een beroep doen op henl, die in gunstiger omstandigheden verkeereni en die ook gaarne ons zouden willen, helpen om goed te doen. Bijzondere bijeenkomsten zullen in al onze korpsen gehouden worden van Zon dag 19 tot Zaterdag 25 Maart, waarin bijzondere kollokten zullen worden go- houden, en gevolmachtigde personen zullen onze aanvraag-circukirea bezor gen aan de huizen van hen, die sympa- thiseeren met ons werk. Bijdragen kunnen ook gezonden wor den aan Arthur S. Booth-Clibborn, War moesstraat 134 Amsterdam. A. en C. BOOTH-CLIBBORN. ljjke uitspraken vernietigd, zoodat de wapensmid verder van rechtsvervol ging ontslagen is en ook de sabel terugontvangen heeft. De bestemming van bet huldebigk I is in dien tusschentgd niet veranderd. Gemengd Nieuws. Een sabel voor kolonel Picquart. Ongeveer een jaar geleden vatten eenige Hongaren het denkbeeld op, aan kolonel Picquart een eeresabel aan te bieden. Het wapen werd be steld en eea wapensmid te Badapesth zette zich aan den arbeid. Da Fran sche legatie te Weenen kwam toen echter tusschenbeide en om een on aangenaam incident te voorkomen liet de Hocgaarache regeering beslag op de sabel leggen en stelde zelfs een strafvervolging tegen den smid in, op grond dat deze op de sabel de konink lijke wapens van Hongarije nad ge graveerd. Een veroordeeling volgde en ook in tweede instantie hoorde de wapensmid een vonnis tegen zich uitspreken van 2 dagen gevangenisstraf en 300 florijnen boete. Dezer dagen heeft echter het minis terie van binnenlandsche zaken het vonnis geschorst en de beide rechter- Het proces-Gohier. Maandag is voor het Hof van As sisen der Seine het proces tegen Urbain Gohier wegens diens hoek „l'Armée contre la Nation" begonnen. De scbryver werd verdedigd door mr. Albert Clémencean, zgn uitgever door mr. Paal Morrel. Het openbaar ministerie werd waargenomen door den advocaat generaal Lombard. De getuigenverhooren liepen hoofd zakelijk over de goede trouw van den schrijver, echter konden een paar ge tuigen verder gaan en met voorbeel den staven de waarheid van enkele beweriugen van den schryver. Zoo uitte de rapporteur der begrotings commissie zich zeer vrijmoedig ovar de knoeierijen in de legeradministratie. Hg verweet dezer administratie be drog en verduisteringen van gelden, die hoofdzakelijk ontstaan ten gevolge van meer of minder nauwe betrek kingen met zekere leveranciers. Ge tuige zon niet alles geschreven hebben wat de heer Gohier had gezegd in zgn boek, maar by heeft er DUttige aanwijzingen in gevonden waarvoor men den schryver dank moet wijten. Het getuigenverhoor liep Maandag af. Dinsdag reqaisitoir, pleidooien en uitspraak. Van de getiigenverklaringen ver dienen de volgende nadere vermel ding. „De heer Miszkowski, commandant bniten dienst, deelde mede, dat by drie jaar geleden bataljonschef was en op het punt stond tot een hoogen rang bevorderd te worden. In Decem ber 1895 ontdekte een luitenant, dat een sergeant-majoor handschriften ver- valschte. Hy bracht my op de hoogte en ik opende een onderzoek Daar het financieele beheer der bewnste com pagnie. De kapitein der compagnie was minstens genomen schuldig niet zoozeer misschien als medeplichtige dan omdathy niets ontdekt had. Toen ik aan myn chefs rapport uit bracht, werd er een tegen-enquête geopend, waarvan het gevolg was, dat de sergeant-majoor zyn streepen verloor, doch op bevel van den kolonel examen voor Saint-Maixent deed en officier werd, terwijl de kapitein een voudig overgeplaatst werd. De luitenant, die de fraude ontdekt had, werd achtervolgd door den haat van den kolonel en op pensioen ge steld. "Wat my betreft, zeide de oud commandant, ik werd zonder meer van de bevorderingslyst geschrapt. Ik heb een onderzoek gevraagd, doch zonder eenig resultaat en ik heb daarop myn ontslag gevraagd. De oud-kolonel Allaire, die nu ont vanger t© Ronbaix is, legde de ver klaring af, dat hy op het punt stond, generaal te worden. Ik kwam by een cavalerieregiment, dat geheel in wan orde was en ik had met allerlei moeie- lykheden te kampen. Toen ik ver- valschingen en staaltjes van wange drag wilde straffen kreeg ik iedereen tegen mij. Toch gelukte het my, een kapitein voor den krijgsraad te krijgen, doch toen verwisselde ik van korps. Ik ging naar Lyoo, waar generaal De Girardin bevel kreeg my er uit te werken. Ten slotte ben ik ontslagen. Ik heb my beklaagd by generaal Mercier, die mij niet ontvangen heeft. De Assizen hebben, na een lang pleidooi, Urbain Gohier en zyn uit gever vrijgesproken. De zitting werd Dinsdagavond om vjjf minuten over elven opgeheven. De uitspraak werd met daverend handgeklap begroet. De chalief. Het laatste nieuws, Maandag te Kaïro omtrent den chalief ontvangen, is, dat zyn krijgers in grooten getale uit het leger wegloopen. Volgens den correspondent van de „Daily News" te Ka'Lo heeft de cha lief dë lepra. Men vertelt, dat hij een paar jaar geleden besmet is. De ziekte moet bg den chalief nog t niet ver gevorderd zgn, maar de nagels zgn toch al van zgn teenen gevallen, en boven zgn wenkbrauwen staande onmiskenbare merkteekenen. Sedert eenigen tyd gaat bg gesluierd. Aldus het verhaal. De Verdens Gang (Cbristiania), dealt mede, dat de kroonprins, die tij dens de ziekte van den koning het regentschap waarneemt, Zondag op zijn terugkeer van de Militaire Club naar het slot door een menigte van ongeveer driehonderd personen werd uitgejouwd en met sneeuwballen ge worpen. Anarchisten te Rome. Gedurende de zitting van de Itali- aansche Kamer te Rome, op Maan dag 13 Maart, ontving het ministerie bericht, dat de anarchisten een aanslag tegen het Parlement en het Quirinaal in den zin hadden en voornemens waren het Parlementsgebouw door bommen in de lacht ta laten vliegen. Door middel van anonieme brieven was de politie hiervan onderricht en het gevolg was, dat de Monte Citorio en ook het Quirinaal door talrjjke karabinier» en geheime poiitie-agen- ten bewaakt werden. Bovendien was de militaire wacht versterkt, was in de Kamer de loge voor het publiek afgesloten en werd nauwlettend toezicht gehouden op de journalistentribane. Telegraaf-beamb- ten en redactie-bedienden, die de copie Yan de verslaggevers naar de redactiebnreanx moesten brengen, werden Diet toegelaten. De zitting werd evenwel door niets gestoord. Het is niet onwaarschijnlijk dat het geheele bericht uit de lucht was gegrepen. Niettemin werden buitengewone voorzorgsmaatregelen genomen, voor de parade, die gisteren ter eere van koning Humbert's ver jaardag zon plaats hebben. UIT TRANSVAAL. Men heeft hier te Pretoria het denkbeeld geopperd om biljetten te laten drukken in de „koelietaai", m. a. w. waarscbguljjk in het Ara bisch, waarop te lezen staat: „Op dit erf mogen geen koelies komen". De grootste moeilijkheid is echter om hier zalke biljetten gedrukt te krg'gen, want geen enkele Preto- riaansche drukkerij bezit Arabische letterteekens. Het denkbeeld is overi gens niet van verdienste ontbloot. De kerkconferentie, te Johannes burg op 17 Februari gehouden, be handelde o. a. rapporten over de drank- quaestie en Zondagsontheiliging. Er werd besloten met andere Kerkge nootschappen saam te werken ten einde den Zondag strikter te doen vieren. Een geval, dat voor de naturellen van veel belang is, werd voor de rechtbank te Kimberley behandeld. Een Fingo vroeg namelijk by den magistraat de niet ontvankelijkheid- verklaring van een actie, die tegen hem was ingebracht door een kon stabel wegens onwettig arrest en gevangenneming onder de paswet. De appellant hield door zyn advocaat vol, dat het er niet op aankwam of de konstabel zyn plicht deed, daar het een feit was, dat hy niet wettig gemachtigd was om den kafter te arresteereD. By het geven van zyn vonnis zeide de president-rechter, dat als de in hechtenis genomen appellant geen pas had en geen voldoende ver antwoording van zich zelf kon geven, by zich in een toestand bracht, dat hy door de politie in hechtenis ge nomen kon worden. Het vonnis van den magistraat werd ondersteund on het appel niet ontvankelijk verklaard. Een procureur te Buluwayo heeft een actie voor 5000 p. st. schadever goeding ingesteld tegen een dagblad aldaar, dat een ongunstige beoordee ling gaf van samenkomsten tusschen den procureur en kafferindunas in den Matoppo3. Eischer beweerde dat hy den kaffers geen raad gaf over politieke doch slechts over particulier» aangelegenheden. De Bnlnwayosche courant heeft haar pleit, dat zjj slechts eene billijke beoordeeling gepubliceerd had, moeten terugtrekken. Zij heeft hare veront schuldigingen aangeboden en is ver oordeeld tot betaling van 200 p. st. schadevergoeding en de kosten. Botsing yan vier treinen. Op den Zuider-staatsspoorweg in Chili zyn vier treinen bijna tegelij kertijd op elkander geloopen. De lo comotieven werden totaal verbrijzeld en vele waggons vatten vnnr. Er werd maar éen reiziger gedood, maar twaalf dekken ofschoon ik niim oogen uitkeek. Maar eenige oogenblikken later be merkte ik rich tegen den. rooden ach tergrond op de spoorbaan afteekenend een menigte, zwarte gedaanten, die ach ter elkaar voortsnelden. Met een gevoel alsof ik geen belang bij dit alles had zette ik mij in mijn leuningstoel voor het venster neer en tuurde naar de geblakerde hei, maar voornamelijk naar de drie reusachtige, zwarte dingen die rich over de vlakte voortbewogen. Zij schenen het zeer druk te hebben. Ik begon mij zelf af te vragen wat het konden rijn. Waren het machines, die verstand bezaten Zoo iets was onge rijmd. Of zat er in elk van deze dingen een Marriaan, die het gebruikte en regeerde, evenals de hersenen 's menschen lichaam Ik begon deze voorwerpen bij levende machines te vergelijken en zeidie tot mij zelf dat liet later zou blijken dat een stoommachine tot een lagere orde der dieren behoorde. De storm had de lucht schoongeveegd en Mars, een flauw glinsterende spel- deknop gelijk, die hoog boven het roo- konde, brandende Landschap zichtbaar werd, verdween in het Westen, toen tHM soldaat mijn tuin invloog. Sc hoos de een ge schop tegen de omheining en mij uit mijn overpeinzingen losrukkend, zag ik op en bemerkte hem, klauterend over het hekwerk. Op het gericht van ten ander menschelijk wezen verdween mijn gevoelloosheid en verlangend keek ik uit het raam. „Pst!" riep ik fluisterend. Weifelend stond de man stil. Toen stak hij het grasveld over en zag naar boven. „Wie is daar T' vroeg hij ook fluiste rend. „Waai* gaat gij naar toe?" vroeg ik. ..Dat weet God?" „Wilt gij u verbergen?" „Juist." „Kom dan maar binnen," zeide ik. Ik ging naar beneden, ontgrendelde do deur, liet hem in en sloot de deur weer zorgvuldig. Ik kon rijn gelaat niet onderscheiden. Hij had geen hoed meer op en rijn jas hing open. „Groote God!" riep hij, toen ik hem naar binnen trok. „Wat is er gebeurd?" vroeg ik. „Wat is er niet gebeurd?" In het halfduister zag ik hem de handen wan hopig ineenslaan „Zij roeien ons uit rij maaien ons eenvoudig weg," riep hij telkens en tel kens weer. Werktuigelijk volgde hij mij naar de eetzaal. „Hier, drink wat whisky," zeide ik hem een glas inschenkend. Hij dronk hét leeg. Toen viel hij op een stoel voor de tafel neer, liet rijn hoofd op de armen zakken en snikte als een kind, terwijl ik mijn eigen wan hoop van zooeven geheel vergeten heb bend, verwonderd naast hem stond. Het duurde geruimen tijd voordat hij in staat was op mijn vragen te antwoor den en toen zelfs nog kwamen de woor den hortend en stootend over rijn lip pen. Hij was stukkenrijder bij de ar tillerie en was eerst om zeven uur opge roepen. Op dat oogenblik waren de Marsianen druk bezig hun verzengende stralen naar alle kanten heen te zenden en volgens het zeggen hadden de Marsbewoners, die het eerst op onze aarde daalden, be schermd door een groot metalen schild) rich naar den tweeden cylinder gespoed Dit schild was later op een drievoet geplaatst en zoo herschapen in een der machines, die ik dien nacht gezien liad. Het kanon, tot welks bemanning hij behoorde, werd bij Horsell opgesteld maar rijn komst had de ramp nog ver haast. „Toen de kanonniers zwenkten, trapte mijn paard in een molshoop en struikelde. Terzelfder tijd brandde het kanon los, overal vlogen vonken omhoog en ik lag voor dood onder een troep verkoolde lijken en paarden," vertelde de soldaat. „Ik lag bewusteloos en half verbor gen onder het lijk van een paard. Wij waren weggemaaid'. En een lucht goede God Het was precies of ik ge brand vleesch rook. Door mijn val had ik mijn rug ge kwetst en was ik dus genoodzaakt te blijven liggen totdat ik mij wat beter voelde. Nog geen minuut geleden scheen de vlakte een paradeveld cn het volgend oogenblik waren al de paarden en sol daten als weggeveegdzeide liij. Langen tijd had hij rich onder het doodo paard verborgen gehouden, tel kens er onder uit glurend om die vlakte te verkennen Cardigans manschappen hadden een aanval op den kuil gewaagd en waren als met één slag vernietigd. Toen was het metalen monster verre zen; langzaam bewoog het zich over de vlakte heen en weer, terwijl het boven ste gedeelte rich naar alle kanten draai de. Een soort van arm ondersteunde een gecompliceerd metalen kastje, waar uit groene vlammen schoten, terwijl de verzengende schijf boven den schoor steen van de machine uitstak. Binnen weinige oogenblikken was er, zoover de soldaat had kunnen riem, geen levend wezen meer op de vlakte te be speuren en elk boschje of boom, die nog niet verkoold waren, stonden, in brand. De huzaren hadden rich achter de krom ming van den weg bevonden, maar hij zag niets meer van hem. Even hoorde hij het geratel van zware wielen, toen werd alles stil. Het reuzengevaarte be waarde Woking station tot het laatst; maar toen de Marsianen d'e raadselach tige schijf ook naar dit plaatsje keerden, was het in één oogwenk in één grooten smeulenden puinhoop veranderd. Daar op verdween de schijf en het metalen, monster, dien artillerist dén rug toe draaiend, begaf rich in de richting der pijnbosschem waar do tweede cylinder gevallen was. Bijna tegelijkertijd ver scheen een tweede dergelijk monster uit den kuil. Dit volgde het eerste en dit ziende begon de soldaat behoedzaam onder het paard uit te kruipen em door het heete heidekruid in de richting van Horsell voort te sluipen. Hij probeerde de grep pel, die langs den weg liep te bereiken en kwam veilig te Woking aan. Daar vertelde hij al hortend en stootend rijn geschiedenis: Hef. plaatsje was onge deerd gebleven. Ook een klein gedeelte der bewoners was nog in levem, hoewel voor hcjfc meerendeel krankzinnig en met brandwonden bedekt. Hij had het vuur ontweken en was achter een inge st orten muur gekropen toen een d«r metalen reuzen terugkeerde. Hij zag hoe deze een man vervolgde, hem met rijn ijzeren voelhorens opnam, en ham tegen den stam van een pijnboom te pletter sloeg. Toen de avond inviel sloeg de artil lerist de richting naar de spoorbaan in en klom veilig en wel over den dijk. Vandaar was hij naar Maybury ge strompeld in de hoop vandaar uit veilig naar Londen te kunnen komen. Vele menschen verstopten zich in greppels o# kelders en degenen die het onheil over leefd hadden, waren naar Woking Vil lage of Send gegaan. Een brandendé dorst kwelde hem totdat hij een Norton- pomp vond, die dicht bij heft spoorweg viaduct waa geslagen, em waaruit het water borrelend op den weg stroómdé. Dit was de geschiedenis die ik biji stukjes en brokjes vernam. Onder het vertellen werd de militair kalmer. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 2