NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Haarlenische Handelsvereeniging 18e Jaargang. Maandag 20 Maart 1889. Ho. 4824 a HAARLEM'S ^BOisnsr^rM^EnjTTsri^icrs: v»or Haarlem fier 3 maandenf 1.20 de dorpen in den omtrek waar een Agem. gevestigd ia (kom der gemeen to), per. 8 maanden,1.30 franco door het geheele Kijkper 3 maanden1.65 Afzonderlijke .nuTiïrners 0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 8 maanden0.30 dc omstreken en franco per post 0.371/2 ATiv mrg.nrnriTcrHr ffiTcr- - regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. B\,i Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Alx>onemeiitcn en Advertentién worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, belialve op Zon- en Feestdagen. Bureaux. Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoomiümmer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenttn voor het. Buitenland: Compagnie Génerak tie Puhlicüé Etrangère G. L. DAÜBB f -fftHy JONKü, Succ.. l'aryf- 3ibi^ faubourg óiomoKvrlrt. Met uitzondering ran het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsiDg van Advertentiën en Reclames betreffende Handel Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiëu van 1—5 regels f 0,75, elke regel meer ƒ0,15; Reclames per regel 0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zyn: BloemendaalSandpoort en SchotenP. v. d. RAADT, Sandpoort; Heemstede, J. LEUVEN, bij de Tol; SpaarndamC. HARTENDORPZandvoortG. ZWEMMER; Veisen, W. J. RUIJTER; BeverwijkJ. HOORNS; Hillegom, ARIE HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. Dit nummer bestaat twee bladen. uit Goedgek. bij Kon. Besluit van 12 Nov. 1892No. 29. De Haarlemsche Handelsvereen. telt thans ruim 650 leden, dat is veel, doch niet genoeg. Elke winkelier, elke han delaar, zajn belang begrijpende, moet zich aansluiten. De contributie bedraagt ■lechts f 2.50, terwijl de voordeelen groot *jn. Rechtskundige adviseurs zijn de hee- ren mrs. Th. de Haan Hugenholtz en H. Ph. de Kanter, Spaarne 94, welke gratis advies in handelstaken geven aan de leden en voor hen gratis optre den in faillissementen. Voor incasso's, door bemiddeling der advocaten gedaan, wordt 5 berekend. Bankiers der vereeniging zijn de hee ren Laane van Bemand, Kruisstraat 51. Alle brieven af aanvragen (ook opga ven voor het lidmaatschap) moeten ge richt worden aan het bureau der ver eeniging, 22 Lange Begijnestraat. Het is ons gelukt eene overeenkomst te sluiten, waardoor het mogelijk is H.H. lede» nauwkeurige informaties te ver schaffen omtrent alle firma's in Ne derland. De kosten dezer informaties bedragen 60 cents per adres, plus 5 cents voor porto, en moeten vooruit betaald wor den aan het bureau. Informatiën naar binnen de stad wonende personen gra tis. Ruim 650 informatiën en rechtskun dige adviezen werden in het afgeloopen jaar verstrekt. In Februari zijn 57 vorderingen tot een bedrag van f I519,74£ betaald; 15 vorderingen worden afbetaald, 10 vor deringen 2ajn uitgesteld. Volgens artikel 7 dient het Geheim der Maandlijsten ongeschonden bewaard te blijven. H.H. Leden worden er op attent ge maakt, dat pretentiën, buiten de stad in te vorderen, niet worden behandeld, tenzij portovergoeding (10 cts.) is bijge voegd. Het Bureau der vereeniging is geves tigd 22 Lange Begijnestraat en is ge opend iederen werkdag van 's morgens 9 tot 1 en 's middags van 2 tot 4 uur. Dagelijks is een der bestuursleden aanwezig en bereid tot het geven van al le gewenschte inlichtingen en wel Maan dag en Vrijdag van 1112 uur v.m., de overige dagen van 34 nm. HET BESTUUR. üfficieete Berichte»: Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Doen te weten, dat van heden op alle werkdagen, van des voormiddags 10 tot des namiddags 4 aar, tot 30 Maart e.k., 's namiddags ten 2 ure, ter gemeente-secretarie ter visie is ne- dergelegd het ingekomen verzoek schrift met de bijlagen van de Directie der broodfabriek „de Volharding" ora vergunning tot vernieuwing van eenen oven in genoemde fabriek in het per ceel aan de N. Groenm. 13/15, en dat op den 30en Maart e.k. des namid dags ten 2 ure op het Raadhuis der gemeente de gelegenheid zal worden gegeven, om ten overstaan van net gemeente-bestuur bezwaren tegen het oprichten dezer inrichtingen in te brengen. Haarlem16 Maart 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BOREEL. De Secretaris PIJNACKER. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Brengen ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoekschrift van de Wed. J. Petrick—van Ginkel om vergunning tot het verkoopen van sterken drank in het klein in het perceel aan de! Gasthuisstraat No. 42. Haarlem15 Maart 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BOREEL. De Secretaris PIJNACKER. Burgemeesters en Wethouders der gemeenten Haarlem en Heemstede by deze, ingevolge art. 3 *an de verordening op het schouwen der greppelen, riolen en uitwateringen in den Hout, ter kennis van de belang hebbenden, dat op Vrijdag, don 24en Maart 1899, to beginnen des morgens ten 10 ure, schouw zal worden gehou den 1°. Over de greppelen. riolen en uit wateringen in den Hout, beginnende achter het perceel, by het kadaster bekend gemeente Heemstede onder Sectie A, no. 1087 en van daar eerst noordwaarts en daarop westwaarts loopende, voor de perceelen de tap perij «de Wandelaar" sectie A, no. 103 en 916, en de buitenverblijven Voorhout, Lommerrijk, Groen en Hout, Houtrust en van daar noordwaarts op, tusschea laatstgenoemd buitenver blijf Westerhout naar de Meesierlot- telaan, in het aldaar door de gemeente Haarlem gemaakte riool, door dat riool naar dat in den Wagenweg en ver volgens naar de watering laDgs de Schouwtjes- of PylslaaD. 2°. Over de overgedekte greppel of sloot van den zuidhoek van de bui tenplaats Spruitenboscb. langs den Heerenweg tot aan het riool, dat uit- watert in de watering langs de Schouwtjes- of Pjjlslaan. Wordende de eigenaars van percee len of erven, langs of door welke de greppelen, riolen en uitwateringen loe pen, herinnerd, dat zij, ingevolge art. 5 der verordening op bet schouwen, verplicht zyo, die voor zoover die over of langs hunne perceelen of erven loopen, behoorlijk te onderhouden en schoon te hondenen dat het hun en den bewoners der bedoelde perceeien niet geoorloofd is, op die greppelen, riolen en uitwateringen faecale stof fen te loozen of daarin spruiten te brengen die in verbinding zyn met beerputten of privaten. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, BOREEL. De Secretaris, PIJNACKER. Burgemeester en Wethouders van Heemstede, D. E. van LENNEP, De Secretaris, A. G. A. COLLOT d'ESCURY. Stsdseiieuws. Stukken voor den Gemeente raad. Voordracht voor onderwijzeres in de vacature, ontstaan aan de Tweede Tasschenschool alhier, ten gevolge van het eervol ontslag aan mej. Swart, als onderwijzeres 2de klasse verleend: 1. Mej. J. R. A. B. Over de Linden, te Haarlemmerliede2. Mej. Cbr. Bot man, te Amsterdam 3. Mej. K. F. D. Rupertus, te Sloten. Alphabetische aanbeveling voor de vacature als lid van het Burgerlijk Armbestuur alhier, ontstaan door het overlijden van den heer G. van Egmond: de heeren L. D. C. van Dobben, F. L. Nix en H. Selle. Volksdouchebad. In het douchebadhuis zyn in de afgeloopen week genomen 195 baden. Men zie onder de adverteDtiën „De Groote Magasins du Printemps van Parys." Onder den titel„De Nederlandsche Marine" heeft de eerw. heer F. J. H. Evers, r.-k. priester en kapelaan alhier, een boekje geschreven, dat, blijkens het voorwoord, ten doel heeft, buiten deu kring der marine, onze Nederlandsche oorlogsvloot eo de schepen, waaruit zy bestaat, meer te leeren kennen en waardeere i. Het boekje is een vracht van do kennis, door den schrijver gedurende een bijna zes-jarig verblijf als dienstdoend geestelijke te Rotterdam, aan de r.-k. kerk op het Stieltjesplein, opgedaan, waar hjj herhaaldelijk in de gelegen heid was kennis te nemen van de zeevaart en wat daarmede in verband staat Voetbal. Men meldt ons Da voetballiefhebbers hier ter stede mogen van geluk sproken. Nu toch de „H. F. C." Haarlem LL Zondag den kot sten thuiswedstrijd gespeeld had, werd het seizoen als geëindigd! beschouwd, daar althans hier (wel te Heemstede) geenc competitiewedstrijden, meer ver wacht worden. Het bestuur van den Nederlandschen Voetbalbond heeft nu evenwel tot dö ,,H. F. C. Haarlem" het verzoek ge richt om as. Zondag haar terrein aan den Schoterweg beschikbaar te stellen voor een bekerwedstrijd, welk verzoek i9 ingewilligd. Wat een bekerwedstrijd' is? De Bond doet elk jaar een zilveren beker verspe len, welke alle clubs, zoowel 1ste als 2de klasse, elkaar mogen betwisten mits zij bij den Bond zijn aangesloten. Wie in deze competitie op de eerste plaats komt, krijgt den beker voor een jaar in bezit, doch moet hem het vol gend jaar weer ter beschikking van den Bond' stellen. Het is dus een zoogenaam- den wisselbeker. In deze bekerwedstrij dten bezit die Bond een machtig propa gandamiddel, wamt op dieze wijze treden clubs met elkaar in het strijdperk, die anders elkaar nooit zouden ontmoeten, hetgeen zeer bevorderlijk is voor beider spel. Doch grootcr is hot voordcel dat het Bestuur een bekerwedstrijd kan la- ton spelen in eene stad, waar het voet balspel nog niet voldoende bekend is en aldus het zien spelen van twee be kende vereenigingen een prikkel kan zijn om het spel ook te gaan beoefenen. Van alle clubs, die in deze competitie hebben meegespeeld, 2ajn er nu neg vier over (hier geldt de regel, dat wie ver liest onmiddellijk afvalt), nl. ,.R. A. P." te Amsterdam, „Prinses Wilhelmina" te Enschede. ,,H. V. V." te 's Gravenhage, allo 1ste klasse clubs, en „Volharding" te Amsterdam, 2dó klasse club. In dón semi-finale-wedstrijiden, die op onzijdig terrein' gespeeld wordlen, bomen a.s. Zondag hier ter stede de beide laatst genoemde vereenigingen tegenover el kaar te staan. De strijd zal ongetwijfeld spannend zijn. want hoewel „VoUiaAfing" 2de klasse club is, heeft 2dj dit jaar constant goed spel dóen zien, hetgeen van ,.H. V. V." als 1ste klasse club niet kan worden. Het zou niet de eerste koer zijn, dat een l9to klasse club onderging tegen eene 2de klasse, want „Vitesse" te Arn hem verloor nog onlangs den bekerwed strijd tegen „Hercules" te Utrecht. Ook de afloop van dezen wedstrijd laat zich niet voorspellen, men moet op elke ge beurtenis voorbereid zijn. Wanneer het weder meewerkt, zal men zich Zondagmiddag eon gang naar het terrein aan den Schoterweg zeker niet betrpuren. HaarL Amateur Fotografen Club. Donderdagavond had in éémi der benedenzalen van het Brongebouw de jaarlijksche soiree voor leden en kunst lievende leden van. bovengenoemde ver eeniging plaats. Door een keurig pro gramma uitgelokt, hadden vele ledten) dien avond hunne schreden naar het Brongebouw geriahjb, zoodait dó zaal zelfs te klein scheen te worden om alle bezoekers te bevatten.. Als eerste num mer van het programma stond vermei dl Projectie der Internationale Ruil Lan- taarnplaten collectie der Amateur-foto grafen vereeniging te Amsterdam. Voorzeker was dit ééne van de mooist bestaandö collection, die van de eene» vereeniging naar dó andere worden rond gezonden en als 't ware eene tournee door Europa maken en waarvan de Amsterdamsche club thans in het bezit was. Zij bevatte speciaal wei-ken van de beste amateurshet allerhoogste wat op het gebied van de amateur-fotografie wordt gepresteerd. Ook de collectie van de Photoclub te Parijs was prachtig. Een herhaald en daverend applaus was dan ook het beste bewijs dat de toe schouwers er evenzoo over dachten. Gedurende de pauze was er gelegen heid 'tot bezichtiging van vier Mutos- copen, die voor dit doel welwillend door de Ned. Biograph en Mutoscoop-Maat- schappij waren afgestaan. Deze toestel len worden door eloctrisch licht, opge wekt door accumulatoren, verlicht. Men zag hierin levende beelden in fotografie, o.a. den gang van H. M. de Koningin naar de Kerk te Amsterdam gedurende de Kroningsfeesten, eene charge van huzaren, de aankomst van een sneltrein enz. enz. Deze t-oestellen waren hier nog nim mer vertoond en dus voor vele Haarlem mers iets nieuws. Na de pauze hield de heer Ign. Bispinck een voordracht over de hedendangsclie kleuren fotografie. In 't bijzonder behandeldte spreker Jolly's systeem, voorzeker het eenigo en beste systeem voor amateurs om toe te pas- sein.. Do bijzonder weteamchappeüijke voordracht welke door spreker ook voor ni et-amateurs zeer duidelijk was inge kleed, had zeer veel srucoes cm werd door hoogst interessante proeven toegelicht. Tot slot projecteerde de heer Bispinck een papagaai en een bouquet bloemen in natuurlijke kleuren op het doek, waar mede «preker mede veel succes behaal de. Een daverend applaus viel den heer Bispinck aan het slot. van zijne voor dracht dan ook ten deel. Kortom het was een hoogst gezellige en tevens zeer nuttige en leerrijke avond, waarop het bestuur der Haarlemache Amateur-Fotografenclub met voldoening mag terugzien. Een ieder heeft zich best geamuseerd. Naar uit Suriname aan de P. G. Ct.. uordt geschreven, moet tusschen den majoor-troepencommandant (den heer Westeropen vau Meetoren), vroeger te Groningen :r; garnizoen, en den gouverneur van Suriname een con flict zyn ontstaaD, wat niet aange naam terugwerkt by de overige offi cieren. By feestelijkheden en partijen wordt tusschen particulieren, ambte naren en fficieren die minder aange name stemming reeds gevoeld. Academische examens. Amsterdam. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap op stellingen de heer G. P. vau Tienhoven, ge boren te Amsterdam. Cecil Rhodes. De beer Cecil Rhodes, gelyfc medege deeld, in het Amstel-hotei te Araster dam afgestapt, is, in gezelschap van de heeren Netcalls en Smith, slechts één dag in deze stad gebleven, en vertrok beden naar Londen. De heer Rhodes scheeo slechts voor zyn ge noegen daar te vertoeven en bracht Vrydag een bezoek aan iiet Rijks museum en andere geboawen. iDtassclien heeft de heer Rhodes zich te Arasterdam laten ontvallen, dat hy zeer tovreden is over zyn reis naar Berlijn en den uitslag van zyn onderhoud mot keizer Wilhelm; dat nu zeker de spoorlijn Kaapstad— Kaïro over Dnitsch grondgebied zal loopen, doch dat omtrent de verschaf fing van geld voor den aanleg van dit gedeelte nog geen beslissing is ge nomen. Te Katwyk aan Zee is een man, die er zyn werk van maakte in het duin konyneu uit te graven, onder het instortend duin geraakt en daar uit eenigen tijd later levenloos opge graven. Volgens de Daily Netos is Ester- 'uazy Zondagavond uit Londen naar Rotterdam vertrokken. nieuws. De pest te Djeddah. Te Djeddah zyn weer nieuwe ge vallen van pest voorgekomen. De Turksche regeering had een cordon om de stad getrokken, maar op moeten heffen, omdat de Mekkagaugers oproe rig werden en aan het plunderen sloegen. Ouder diegenen, die het cor don doorbrakeu, is nu reeds een geval vau pest voorgekomen, zoodat ook Hedjaz als besmet moest worden be schouwd. Men maakt zich hierover in de aangrenzende landen en te Con stant! nopel nogal ongerust, vooral omdat de regeering alle gezag ver loren heeft. Eon afgesneden neu«. Menschen kunnen soms zeldzaam onhandig zijn. Dat iemand zich snfldt ais hy een mes slypt, is niets bijzon ders, maar dat iemand by die gelegen heid zyn heelen neus afsnijdt, is iets, dat men op het eerste gezicht voor onmogelijk zon houden. Toch heeft een man, ergens in Londen, dat ge daan weten te krijgen. Hij zette zyn broodmes aan op een staal en het mes glijdt nit en treft hem op den ■eus, boven op het beei, om daar af te glijden en net zaehti der geheel af te snijden. De patiënt heeft geen besef van wat hij eigen lijk gedaan heeft, maar merkt dat zyn neus bloedt en loopt eerst naar een apotheker en toen naar een doctor. Daar wordt men pas het onheil ge waar. Fluks wordt om den neus naar huis gezonden, of hij nog to vinden is, en hij is er gelukkv nog. De dienstbode had hem roor een stukje kalfskop of varkensoor aangezien en hem joist weg willen gooien. Maar na wordt by meegenomen en gereinigd en weer op zijn plaats teroggebracht. En het sncces was volkomen. De patiënt had in de eerste dagen een kolossaal verband te torsen, maar de wond genas uitstekend en weldra was de neus weer zoo goed in orde als voorheen. Huisvredebreuk. Zaterdag (heden) diende voor het Landgericht te Altona de zaak tegen de fotografen Wilcke en Priester, die in de sterfkamer van Bismarck drongen om fotografieën van hero te nemen op zyn doodsbed. Zy zyn be schuldigd van huisvredebreuk. Als getuigen waren gedagvaard prins Herbert, graaf Wilhelm Bismarck, graaf Rantzau, Schweninger en Chry- sander. Esterhazy's onthullingen. De heer Ribon, verslaggever van de „Matin", heeft te Londen een gesprek gehad met Esterhazy. Wij laten hieron der 't een en ander van de verklaringen van dort ex-commandant volgen. „Ik ben do martelaar van een. idlée, dat. do outaardte Franschen heden ten dage zelfs niet moer kunnen begrijpen." „Ik heb hier twee diagen honger ge leden m zonder een onverwachte hulp, weet ik niet wat er van mij geworden zou zijn." „Boisdcffre is een luiaard. Het arti kel „Dixi" is onder zijn onmiddellijke inspiratie geschreven, döor een luitenant zijn ordonnance-officier. Andere artike len die ik zoowat overal heb doen ver schijnen, vooral in Amerikaan sche bla- den, door bemiddeling van Strong, (die mij verfoeilijk bestolen heeft) waren mij geheel gereed toegezonden door de zorgen van den generalen staf." Pellieux is een eerlijk man, hoewel hij mij in den laatsten tijd! verlaten heeft. Gonse is een verbijsterd man. Merrier is voor mij noch goed noch kwaad. Hij heeft dapper gelogen, toen hij beweerd! heeft, dat ik nooit geëmploy- eerd aan den contre-espionnago-dienst ben geweest Billot is een politicus, die vroeger soldaat was. Zurlinden en Chanoine rijn boosdoeners, die het schip hebben ver laten toen zij 't water zagen binnenstroo men. Roget is de slechte genius van Cavaignac geweest." „Au fond, rijn al die lieden lafaards, moreele lafaards, want ik houd ze er allen toe in staat, zich bij de eerste ge- lgenheid door de huid te laten schieten voor het land Maar zij hebben geen wil, geen waardigheid van karakter." „Picquart is een „Napoléon rond de cuir", die in| gpede verstandhouding moet staan met de groote Joodschc lei ders. Du Paty de Clam is een „honnête garjon". Henry kende Esterhazy reeds zeer lang. Beiden waren vertrouwden). Henry was een echt soldaat. Niet in staat tot de minste lage gedachte of eenige eerlooze daad. Zijn dood is voor Esterhazy een dag van rouw geweest. Esterhazy gaf den journalist te ver staan, dat Henry zich niet zelf om 'B leven heeft, gebracht ..Zal men ooit den heldenmoed van dit leven van oenvou- digen plicht begrijpen? 0! hoe zal dat alles eindigen?'' De „Matin" belooft het vervolg van het interview in zijn nummer van 17 Maart Een reuzen-circus. Over hetgeen op het oogenblik te zien is in het reuzen-circus ..Olympia" te Londen meldt eene particuliere cor respondentie aan het „HbkL" het vol gende: Barnum en Bailey's, Limited, Cir cus en Olympia is nog steeds een groot aantrekki ngspunt en lokt dagelijks dui zenden toeschouwers. Het woord ..limi ted" is er eerst, sinds 4 weken bijgeko men, want de practische Amerikanen, met den tijd meegaande, hebben de edelmoedigheid gehad hun publiek een •-T winstvn in hunne ondernemin gen te gunnen en hebben hunne paar den, olifanten, gorilla's, kameolen cna. enz. in eene naamlooze vennootschap geconvent/eerd. waarvan dc aandcalem dadelijk met groot agio verhandeld wer den. Er vinden dagelijks twee voorstel lingen plaats, welke tot 8 April o.k. worden voortgezetdaarop worden de voornaamste provincieplaatsen met bezoek vereerd, alvorens de bewoners der hoofdsteden van Europa een kijkje doen nemen in the greatest show cê the world. En inderdaad alles geschied de hier in het groot., en het zoude te ver voeren u eeno beschrijving van oer* geregeld programma te geven. Op h«< gebied van paordendressuur verdiefnt melding genxaak te woi-den van de ver richting van mr. Wm. Ducrouw Ter wijl hij zich op één volbloed op een po dium stelt, komen op het geluid zijner stem1 niet minder dun zeventig volbloed paarden kringsgewijze rich om hem. heem stellen en op zijn bevel allerlei evolutie» uitvoeren, inderdaad een glansrijk bo- wijjs van den sterken wil van tien mensch. En dan de kunstjes die plua minus veertig goed getraineerde olifam- ten vertoonon. allo ge-lijk tijdig in het arena verschijnend, om niet to spreken1 van getraineerde varkens eene als jockey gekleedo aap toont hare vaardig heid in de rijkunst op zulk een viervoe ter en van monsterachtige leelijke zeehonden, die de fluit bespelen, op de trom slaan als de beste tamboer, ei? uat slotte een geweer afschieten. En hoe groot is het aantal acrobaten, aëronau ten en clowns van beiderlei kunneZe vormen een klein leger en voeren do verrassendste toeren uit. Een Japauee» wandelt op eon strak gespannen koord) mir nichts, dar nichts, met een paraeoï in de eene hand boven zijn hoofd en) in de andere eene cigaret houdend, naar het hoogste toppunt van het gebouw een ander kronkelt rich in een bol, sluit ach hierin op. rolt aldus langs die treden van eene lange wentltrap om hoog en op de hoogste: sport aangeko men, schiet hij ten pistool af. En dan de heuscho wedrennen, die men. te zien» krijgt, echte races met hindernissen, Ameijikaansche jockey races, Stcbplo- chases, tandemhurdQe races, enz. on a. die tevens het voordeel hebben dat book makers ons niet in do verlriding brone gen ook eens een shilling to wagon op dit of dat paardje. De voorstellingen» worden ingeleid door eon gericht op de geliefkoosde New-Yorker badplaat» Coney-Island, met al liaar nasleep vaar zwemmen en duiken op echt Anu-iikaan- sche wijze cn besloten met eene inima>- tuurvertooning van den zeeslag van San tiago, die iemand althans een idee geeft, hoe het bij zulk eene gelegenheid toe gaat; men ziet op verkleind© schaal eene trouwe reproductie van deze ge schiedkundige gebeurtenistrotsch© oorlogsschepen, gepantserde kruisers era transportschepen met hun snelvarend geschut, vertegenwoordigen de reusach tige oorlogsbodems der Amerikaanecli© en Spaanscho vloten, In de pauze, noemt men de gelegen heid waar om niet alleen dó olifanten, gorilla's enz. meer van nabij te bericn, maar men heeft ook het voorrecht ken nis te maken met eene verzameling menschelijko wezens, waarin dó natuur haar ergste grillen getoond heeft, «re zooals men die nooit te voren, zelfs niet in dte beste dagen van Botermarkt en! Am stel veld onzaliger gedachtenis aanschouwd heeft. Maar ik gebruik hier een woord, hetwelk hunne hooge ver ontwaardiging heeft gaande gemaakt; ze zijn tegen het woord „freaks" gril len of luimen der natuur in verzet; gekomen, hebben onder presidium der gebaardde danie vergadering gehouden, eene prijsvraag uitgeschreven, voor eene betere en passender benaming, waaraan schrijvers en dichters, geestelijken tra schoolmeesters zoowel als privaatperso nen hebben deelgenomen, tot ze een parig den eerenaïim van „wonderen" hebben aangenomen. „Want ge zijt „wonderen der natuur," gij Rus met uw hondengelaat, gij miss Annie Jones gebaarde echoono - weifa eene schitterende levende advertentie zoudt ge zijn voor de haarmuldelen d«T Theophiles van dezen tijd' die u reeds op driejarigen leeftijd in het berit van eene lieve moustache mocht verheugen, en gij skeletons en slangenmenachen, Radica en Doodüca, of de Orissa-twee lingen, twee allerliefste Hindoe-meisje» welke aaneengegroeid1 zijn, en gij reu zen cn dwergjes, welk een schril contrast

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 1