Foulard-Zijde tot f3,35 p. Meter in de nieuwste dessins en kleuren. 65 ct Zijde-Fabrieken G. Henneberg, Zürich (k. k. HoflBVerancier). „Gaulois", aangewezen als "vertegen woordigers der Fransche regeering op de vredesconferentie. Onderwijzers salarissen. Het Nederlandsch Onderwijzers genootschap, de Vereeniging van Hoof den van Scholen in Nederland en de Bond van Nederlandsche Onderwij zers zullen thans samenwerken, tot verkryginc van een betere salaris regeling voor het onderwyzeud per soneel. De samenwerking van de drie groote onder wijzersvereenigiogen heelt tot grondslag het voorstel van de afdeeling Schageu van het Neder landsch Onderwijzersgenootschap, dat hierop neerkomt, dat een adres zal worden gericht tot de regeering met het verzoek, een nieuwe salaris-rege ling voor ouderwijzers en onderwijze ressen in te voeren, waarbij door het rijk een hoogere bijdrage wordt uit gekeerd dan thans. Het aanvangsalaris voor eiken onder wijzer wordt geheel of gedeeltelijk dioor de gemeente betaald, alle ver hoogingen voor hoofdacte en dienst jaren komen ten laste van het ryk. Hoofden van scholen genieten vrije woning of vergoeding daarvoor van de gemeente, onderwijzers o^ acht-en- twintig jarigen leeftijd van t rak. Het aanvangsalaris bedraagt f 500. De verhoogingen zjjna voor de hoofdacte f200, b. bjj aanstelling als hoofd f 100, c. na elke twee dienstjaren f 50, tot een maximum van f 800 voor ouderwijzers, f 1000 voor onderwijzers met hoofdacte en f 1100 voor hoofden van scholen. Te Knijpe (Fr.) is proces-verbaal opgemaakt tegen een schipper, die zyn 11-jarig meisje het schip net trekken. Een hotel verbrand. Aan de AT. Gr. Ct. wordt uit Nieuwe Schans gemeld Een vreeseljjke brand brak hier Dinsdagnacht omstreeks 1 nor nit in het bekende hotel Wagho. In de schuur aaagekomen, nam de brand weldra zoo toe, dat binnen korten tijd het geheele kolossale ge bouw éen vuurgloed was. Al het meubilair is er in verbrand; de bewoners (er waren toevallig geeu logeergasteu) wisten zich bijtijds te redden. Met moeite gelakte het de brand weer de nabjjzjjnde perceeleu te be- honden. Het koloniseer en van bijen. Verleden jaar is een proef genomen met het zenden van byeiikoninkryken naar het zoo honigrjjke Suriname, om deze daar te koloniseeren. De proef mislnkte grootendeels, door den slech ten staat waarin de korven over kwamen. Toch bleek, dat Suriname een veelbelovend laad voor den imker mocht heeteo. Daarop beeft de beer T. Hootsen van Hoevelakeu verleden herfst voor de tweede maal een paar korven naar Snriuame doen „emigree- ren". Wederom verloren deze zeer veel volk. Nu echter is bericht ont vangen, dat da bijen uitstekend werk ten, en de geleden schade reeds was ingehaald. Ocder één korf was al een verlengstuk gekramd. e« saros? Buys Ballot- De correspondent te Rome van het JSbld. schrijft: De internationale commissie ter hul diging van de nagedachtenis van wij len den hoogleeraar Boys Ballot, waar ook do heer Tacchini, directear van hot meteorologisch observatorium in het Collegio Romano te Roine, deel uitmaakt, heeft aan P. Pander opge dragen hot vervaardigen van een klein bronzen monument. Van de door den heer Pander naar Utrecht gezonden ontwerpen is thans één door de com missie gekozeneeu granieten cyliu- drische kolom waar het borstbeeld van j KOEZONDEN MEBEDBE- LINGEN. 30 cents per regel. Hoe leeft men gewoonlijk Maar al te dikwijls niet zóó, dat de gezondheid bevorderd wordt, vooral geschiedt dit door het over matige gebruik van spijs en drank. De spijsverteringwerkiuigen zijn niet bestand tegen den velen arbeid die van hen gevorderd wordt, en verschijnselen zooals vermoeidheid, lusteloosheid, gebrek aan eetlust, hartklopping, duizelingen, hoofd pijn, enz. doen zich voor. Waar deze kwalen het gevolg zijn van onvoldoende en ongeregelde darm ontlasting, daar zal het gebruik van do zoo gewaardeerde Zwitser- sche Pillen van den Apotheker Ri chard Brandt (die alleen verkrijg baar zijn in doosjes a 70Cents bij de Apothekers) de allerbeste ge volgen hebben. Voor het geval dat de Zwit.ser- sche Pillen van R. BRANDT in de Apotheken niet voorradig zijn. wende men zich per briefkaart tot de firma F. E. van Santen Kolff, te Rotterdam, die de doosjes voor f0.70 tegen rembours toezend. den grooten weerkundige op rust. Het zal geplaatst worden vóór net meteo rologisch observatorium te Utrecht. Le Gras f Te Rotterdam is overleden de heer Antoine Jean le Gras, dio met de heeren Haspels geruimen tijd directear was van het Rotterdamsch tooneelge- zelsc'nap. Ift Voor den inhoud dezer rubriek stelt ie redactie zich niet aansprakelijlc. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatst, wordt de copi,j niet aan den inzender ierug- aegeven. Haarlem, 28 Maart 1899. M. d. R. Toen vrij in uw blad! vaJi 1.1. ZaterdSag- avond het verslag lazen van het bezoeik van H.H. M.M. de Koninginnen, deed! het zeker de bewoners dur arbeiders buurten goed, dat H. M. den wenseh te kennen had gegeven nog een bezoek te brengen aan de arbeidersbuurten, wat dan ook voor een gedeelte gebeurde. Het was jammer of laten, wij liever zeggen het was gelukkig, dat de Hooge Gasten niet door het Rozenprieel zijn gekomen, want dan zouden zij gez hebben, dat in het geheele Rozenprieel geen enkel x-oosje te zien is, maar dat het gedeelte hetwelk men die Key straat en de Van Zompelstraat noemt, niets anders is dan een vuilnisbelt, waarin hoegenaamd geene verandering wordJt gebracht. Is da gemeen tero.in iging in de buurt met een kar puin dan wordt die hier maar zoolang gebracht om natuurlijk niet meer te worden weggehaald, of zoo nu en dan komt er nog wel eens een kar straatvuil bij. Gelukkig is er een school vlak bij, zoodat de lieve schooljeugd1 wel zorgt, dat de vuile boel weer wat verplaatst wordt. Verplaatst wordt, zeggen wij, want het vuil wordt voor onze deur ge gooid en in de ruiten gesmeerd en de steenen worden gebruikt om dakpannen en vensters stuk te gooien en als er dam per ongeluk een ruit van, zeg maar, f 3 door baldadigheid! wordt gebroken, dan kan men hoogstens 60 cent krijgen om er een ander in te laten zetten. Bestrating, geen sprake vanDat- be hoeft zeker zoo gauw niet in eene ar beidersbuurt, maar dit komt zeker onv dat die buurt nog maar eenige jaren bestaat Hebt gij, Mijnheer de Redacteur, dit alles wel eens gezien? Niet? Och wees d!an zoo goed en kom eens een kijkje nemen, het is waarlijk de moeite waard Nu willen wij wel gelooven, dat de Burgemeester en andere autoriteiten niet dikwijls onze arbeidersbuurten passee- ren om het zoo goed! te weten, maar worden daar dan geen beambten voor aangesteld, om na te gaan dat een goed) bevolkt gedeelte der stad in plaats van bestraat te worden voor vuilnisbelt wordt gebruikt? Voor belasting zijn er toch ook beambten en dezen weten toch die mensehen wel te vinden al is het op een vuilnisbeltAls H.H. M.M. hier voorbij hadden. gereden zou toch zeker de goadfe indruk van Haarlem wel een weinig aan 'fc wankelen zijn geraakt Hopende dat ook andere HaarL Cou ranten dit schrijven zullen overnemen om hierdoor de aandacht van de bevoeg de autoriteiten op dezen onhoudbaren toestand te vestigen, danken wij u, M. de R., voor de plaatsing van dit schrij ven. Eeniqe bewoners en belangheb benden van de Key straat en v. Zompelstraat. B£CHT5ZAKEM, Voor de Amsterdamsche rechtbank stond Woensdag terecht J. J. H. Sligting, beklaagd van poging tot diefstal, subsidiair huisvredebreuk. De beklaagde is door een kind herkend als degeen die eene woning op de derde verdieping van eeu huis in de Albert Cuypstraat is binnenJ-edron- geD. De bewoner was afwezig, ook zyne vrouw, een schoonmaakster. Hnn eeuig kind, thuiskomend in het mid daguur, zag een vreemden man uit de woning der ouders komen en vertelde dit later aan zyne moeder. Btj navraag bleek dat er dieu dag en omstreeks het opgegeveu uur een colporteur der volksbakkery op de trap was geweest. Toen men dit cenmaai wist, gaf de opsporing van den vermoe ielijkeo indrioger weinig moeite. Hy ontkent in de woning te zyn geweest, maar hy is door het kiud herkend en bui tendien zyn drie vreemde sleutels in de kamer gevonden, waarvan er later eeu bleek te passen op het slot van den kelder welken Sligtiog in huur heeft. Het O. M. eischte een jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. Joh. V. Jolles, pleitte vrijspraak wegens gebrek aan bewys. De beklaagde vroeg zyne ou- luiddellyke iuvryheidsstelliDg uit pre ventieve hechtenis, en de rochtbauk, in raadkamer gegaan zynde, willigde dit verzoek in. De zaak Vemer. De Haagsche Rechtbank heeft ho rton den gepensioneerden kapitein Vemer, die een aanslag met doodelijkon afloop heeft gepleegd op zyne echtge- noote en mevr. Meyer, veroordeeld tot drie jareu gevangenisstraf, en dus de niet ontoerekenbaarheid van den ver oordeelde aanvaard. Diefstallen in den IJpolder. De naaister Neeltje de Boer, die terecht heeft gestaan wegens heling van in den IJpolder ontvreemde sie raden, is ook in hooger beroep door het gerechtshof te Amsterdam vrij gesproken. Flegselientrekkerij De rechtbank te Amsterdam ver oordeelde Woensdag J. van derGan, wegens oplichting van twee buiten- landsche handelshuizen, tot 2 jaar gevangenisstraf. Eene sportzaak. Voor die le kamer der rechtbank te Amsterdam is Woensdag gepleit in de zaak Bultman contra die „Nederlatndsche Harddraverij- en Renvereeniging." De heer Bultman heeft tegen het rem- comité dier vereeniging een actie inge steld. omdat hem op 11 en 13 Augustus met zijn paarden de toegang tot de terreinen te Clingendaal, waar wedren nen gehouden zouden worden, en waar voor zijn paarden waren ingeschreven, geweigerd is. Hij acht dit een onrecht matigheid! waardoor lnj schade heeft geleden. De leden van het rencomité ontken nen den lieer Bultman den toegang ge weigerd te hebben in hun qualiteit van leden van het rencomité. De toegang is geweigerd döor den heer Van Stolk als secretaris van het bestuur en dlat wel omdat de heer Bultman door het rencomité was gedisqualificeerd. Hier is dus geen onrechtmatige daad gepleegd. Bovendien beweren gedaagden dat een inschrijving voor een wedren geen ver bintenis is. Zij achten den eisch niet- ontvankelij'k. Voor eischer trad op mr. H. P. Log gere, die mededeelde dat hij vraagpunt ten heeft willen stellen, doch dlat ge daagden daartegen rijn opgekomen, om dat naar hun meening de vordering niet- ontvankelijk is. PL beweert echter, dat de actie wel juist is gesteld, omdat bij déurwaarders- êxploit is geconstateerd, dat de toegang door den heer v. Stolk is geweigerd nar mens het rencomité. PI. concludeerde alsnog tot het stellen wn 10 vraagpunten, t. w.of eischer niet op tijd heeft ingeschreven, en daar door recht op toegang verkregen heeft, of de toegang niet geweigerd1 is namens het comité en dat wel door den heer v. Stolk als secretaris van het comitéof de leden van het comité niet hun be voegdheid ontleenen aan het reglement en of besluiten in strijd met het regle ment genomen niet alle bindende kracht missen, verder of het rencomité te Clin gendaal niet tevens dat. was dér Veree niging; of de paarden van den. heer Bultman niet van superieure qualiteit waren; of de ïnleggelden niet vóór het uitwegen betaald worden; of dé prijzen niet in waarde de inleggeldem overtref fen, en of dé inschrijving dé waarde dei- paarden, niet dioet stijgen. Voor gedaagde trad op mr. Salomon- son, die voorloopig alle deposit» van dén eischer toegaf, maar er tegen op kwam, dat eischer na rijn inschrijving niet meer de toegang tot de terreinen gewei gerd' kon worden. Een onrechtmatige daad1 is een daad strijdig met de wet. Zulk een daad heeft volgens pL niet plaats gehad. Hier is alleen gebruik gemaakt van het recht, dat elk heeft om iemand den toegang tot rijn terrein te ontzeggen. PI. meende, dat hier hoogstens spra ke is van een onheaische behandeling en. dlat als men een klacht daarover heeft, men rich zou moeten wenden tot do macht waaraan het rencomité rijn han delingen ontleent i. c. het bestuur. Maar hier was iets anders. De heer Bultman is geweigerd om dat hij gedisqualifioeerd is, en het ren comité dus niet bevoegd maar verplicht was om hem den toegang te ontzeggen. Verder deelde pl. mede, dat het déur- waardersexploit gericht is tegen hot rencomité, omdat diat exploit is geschrc- en op het kantoor van den deurwaar der, en toen op het terrein bleek dat het bestuur weigerde, de deurwaarder dat niet heeft verbeterd. Eindelijk besprak pl. de geleden schade. Pl. meende dat dé te winnen prijken toch erg onzeker waren. Wat dé vraagpunten aangaat betoog de pl. dat die alleen daadzaken moeten betreffen. De punten 1, 2 en 5 moeten vervallen, verder moesten ook die pun ten vervallen, waarop het antwoord reeds uit dé stukken bleek: Pl. meende, dat men hier alleen te doen had met een, wraakneming omdat de heer Bultman, gedisquaJificeerd is door het rencomité toen een jockey van dien heer gewogen is en te licht be vonden. Mr, Loggere ontkende, dat gedaagden het recht hadden, om den heer Bultman den toegang te ontzeggen, want rij had dén het terrein opengesteld voor wed rennen ca hadden dus gezegd wie dioet mee? En nu is wel gezegd, de heer B. is gedisqualificeord. maar dat is een. beweren. Het staat niet vast dat het bestuur tot disqualificeeren gerechtigd was en het rencomité om hem op dien, grond te weigeren. PL hield vol dat tot liet stellen van vraagpunten; moest wor- dénovergegaan. Mr. Salomonson bleef volhouden, dat da vordering nict-ontvankelijk ia Uitspraak 25 April. Vervolg SSa>e!sfssa;m*s Gemeentelijk Slaokthuis. Hebben wij reeds vroeger dé hoofd punten vermeld uit het rapport, diat door de heeren Leijh en van Oijen inza ke do oprichting van een abattoir aa n het Gemeentebestuur is uitgebracht, thans wenschen; wij van enkele daarin, besproken onderdeelen een en ander te vermelden*. Voor een rationeela vleeschkeuring dan, zoo lezen wij, is het noodzakelijk dat elk slachtdier onmiddellijk voor en na de keuring nauwkeurig wordt onder zocht, hetgeen thans niet mogelijk is, omdat in de 83 slagerijen alhier op ver schillende uren van den dag soms meer dan honderd dieren worden geslacht. Dat zoodanige keuring noodzakelijk is, trachten de rapporteurs met dé vol gende opmerking aan te tooneai „Het vleesch toch heeft, zooals tal rijke vleeschvergiftigingen ook in ons land bewijzen, onder bepaalde omstan digheden. schadelijke eigenscliappen, die- de verbruikers niet kunnen onderkennen en die alleen door een nauwkeurig des kundig onderzoek van het geheele dier, waarvan het afkomstig is, kunnen wor- d'en aangetoond. Te Ledden, waar men op grond van deze redéneering de keuring van het slachtvee liadi opgeheven, was een aller treurigste toestand op dit gebied ont staan, die het gemeentebestuur er toe geleid heeft, om in 1893 opnieuw eene verplichte keuring van het slachtvee in te voeren." Sprekende over dén afval zeggen dé rapporteurs „Indien men de groote massa in ont binding verkeerende afvalproducten wel ke het spoelwater medevoert, riet in eene. klaarinrichting van een stad! als Wezel (20.000 inwoners) zooais wij op onze abattoir-reis gerien bobben, krijgt) men eeuig begrip van de enorm groote waterverontreiniging, welke in deze stad van uit dé slagerijen plaats moet hebben". Blijkbaar wordt met „deze stad" niet Wezel, maar Haarlem bedoeld. „Alle slagerijen," zoo staat er verdér, „rijn uit dit oogpunt beschouwd) warei kwellingen voor cle omgeving, want al mogen de nieuw gebouwde slachtpla.at- sen zoodanig zijn ingericht, d'at dé bo demverontreiniging niet- meer kan plaats hebben, de overige nadeelen blijven be staan. Beschouwt men nu deze slachtplaat sen uit het oogpunt van bewaarplaatsen van het vleesch, zooals rij in den regel rijn, dan voldoen de meesten niet aan dé geringste eischen, die men in dit op richt mag stellen. Het vleesch toch gaat, als het in een ruimte hangt waar de temperatuur te hoog en de atmosfeer bedorven is, spoe dig in bederf over; het verkrijgt schar delijke eigenschappen.1 en client dus te werden, bewaard in een lokaal, waar eene doelmatige ventilatie dé tempera tuur laag en dé lucht zuiver houdt. Deze ventilatie is veelal onvoldoende en het vleesch verblijft dus in lokalen, waai* de temperatuur te hoog en de atmosfeer onzuiver is door dé geuren van het slachtlokaaL Hierbij, komt, dat met het slachtlokaal dikwijls communiceeren die stallen van het slachtvee, inrichtingen, voor het rooken en koken van vleesch, keukens, privaten, alle plaatsen, die tot verontreiniging van den atmosfeer bij dragen en het bederf van het vleesch verhaasten." Over de mogelijkheid, dat de inkom sten, verkregen uit de slachtr en keurloo- nen alle uitgaven dekken, zegt het rap port o.au „In Nederland... is het gemeentebe stuur krachtens art-. 238 en- het gewij zigd art. 240 der Gemeentewet volko men bevoegd, om de exploitatiekosten en de gelden, beiicodigd voor rente en aflossing, te döen dekken door het hef fen van slachtloonen." Ten aanzien van déze slachtloonen trekken wij uit het rapport het volgen de vergelijkende staatje ■E IJSS I S I 5 i-i cSof of cu o OO O O O O O O OI^CO O O U5 o' O O 1- I I I II O >£,0 O Oï slagers daarvan geen gebruik maken (waarin ze vrij zijn, maar dat dé rap porteurs niet waarschijnlijk achten) dan worden de slachtgelden omstreeks 20 procent hooger. Wat dé mogelijke verhoogïnlg dér vleeschprijzen betreft merken de rap porteurs op, „dat de ervaring leert hier te lande zoowel als in het buitenland, dat de prijzen van het vleesch bij, het ver plicht slachten in het abattoir niet hoo ger worden. In het begin trachtten dé slagers de prijzen soms te verhoogen, doch onder den invloed van de concur rentie daalde deze spoedig en volgde soms prijsverlaging. Te Amsterdam en te Rot terdam is het vleesch na de ope ning van het abattoir niet hooger in prijs geworden..." Voorts is uit een ondterzoek, door den veearts Gust. Kjerrulf te Stockholm, gebleken dat van de 388 antwoorden op dé desbetreffende vraag gedaan, 361 gemeentebesturen in Duitschland' ver klaarden, dat het vleesch na het in ge bruik nemen van het abattoir niet hoo ger in prijs was geworden. Van 22 ste den werd bericht, dat het vleesch welis waar duurder was géwordén, doch d'at andere omstandigheden er de oorzaak van waren. Deze prijsverhoogïng was bovendien niet noemenswaard." By de provinciale keuringen in deze maand zyn van hier wonende eige naars de volgende paarden als dek hengst geschikt verklaard Baron Hnnnibald, Iwan, Bernard, Majick en Jacob van den heerA. A. van den Berg en Gamin van mevr. SuermondKamphuis. O o 5 O f O O O I o I r-Tcf of g-8SJJ. (N i ec -gi? «ëa ZZ O O-r; s5 So - Opgemerkt mag worden, dat meri U> Nijmegen- speciale prijzen heeft voor pinken (f 1) en vaarzen (1.80) voorts dat de variatie in dé slachtloonen. dér kalveren ligt in de vraag, of het nuchte re, dan wel vette kalveren rijn en ein delijk, dat de slachtgelden voor Haar lem rijn opgegeven met berekening van verhuring der koelcellen. Willen de In het pakhuis van den heer Alt- boff in de Spaarnwoudersiraat waren Woensdagmiddag twee manneu, een stoelonmatter en een scharenslijper binnengedrongen en zy weigerden te vertrekken. De agent van politie v. d. Lely ter assistentie geroepen wilde den een, die dronken was. naar het politiebureau brengen, doch diens kameraad wist hem los te rukken en zy ontkwamen beiden. Zij werden echter later opgespoord door den agent met behulp van den rechercheur Fenger en naar het politiebureau ge bracht. Beiden zullen zich nu te verantwoorden hebben dat. zjj een lokaal bij een ander in gebruik binnen gedrongen zyn en zich niet op de eerste vordering van den rechtheb bende hebben verwijderd, de een buitendien voor het belemmeren van de handelingen der politie. De beer A. Voor ting alhier is ge kozen tot bestuurslid van den Veen- polder ODder Haarlem en Heemstede. 25-jarig Jubileum. Den 13den April a.s. hoopt do heer 8. Wapstra, beambte aan de H. 8. M. den dag te herdenken, dat hjj voor 25 jaar bij genoemde Maatschappij in dienst trad. Het zal den geacht en jubilaris dien dag wel niet aan belang stelling ontbreken. Hedenmorgen vervoegde zich by de politie albier een Amsterdamsche werkman met verzoek op zyn vrouw te letten die met bedelbrieven langs de huizen zou gaan en zoo mogelijk te bevorderen, dat zy als bedelaar ster werd opgenomen. Hij deed dit uit wraak dat de vrouw hem verlaten bad, doch viel in den kuil, dien iiy haar dacht te graven, doordat hij ge signaleerd blijkende wegens bechtenis- straf naar het huis van bewaring werd overgebracht. Tegen zekeren P. P. C. 8. wonende alhier op de Burgwal is proces-ver- baal opgemaakt wegens drie dagen te laat aangifte doen van de geboorte van een dochter. De aangifte van ge boorte moet geschi'-den binnen drie dagen na de geboorte al ware ook de laatste dag een Zondag of erkend Christelijke feestdag. Wegens vertrek naar elders heelt de beer E. A. L. Quadekker ontslag genomen als lid van 't Bestuur der Vereen, tegen het misli. van Dieren. In zy'ue plaats treedt als penning meester voor de aspbyxiatie-inrichting op de heer A. Beernink in wiens plaats nu eeu secretaris zal moeten worden benoemd. ARRÖ&DB ,§E£»EÜTS- HEGHTB&HK Zitting van Don derdag 30Maart 1899. Een slachtoffer van den drankduivel is zekere Th. L. van der Wal alhier. Door het zich telkens te buiten gaaD aan sterken drank was by in de maand Mei van het vorige jaar uit den dienst van den heer A. Wynands te Heem stede, bij wien liy geruimen tyd werk zaam was geweesr,ontslagen.Onder den invloed van alcohol was hy op 7 Maart 1.1. by den winkeliers J. H. Vermeulen en T. S'am in de Bartel- jorisstraat. gekomen en bad, voorge vende dat by nog indienstbetrekking van genoemden heer Wynands stond aan beide winkeliers op diens naam geld te leen gevraagd, onder voorwend sel dat by eenige paarden van het station moest' halen waarvoor by geld te kort kwam. Beide winkeliers te goeder trouw hadden hem Toen resp. f 5 en f 10 ter hand gesteld. By den vleeschhouwer 8iaro had beklaagde tevens nog worst besteld voor me vrouw Wynands. Voor deze beide oplichtingen stond beklaagde na heden terecht. Tot zyne verdediging bracht by in dat hy zich niet jaist meer kon herinneren, wat hy aan genoemde winkeliers had ge vraagd, daar hy onder den invloed van alcohol verkeerde, bet-geeo ook door de getuigen werd bevestigd. Daar ook de oplichting uit do verklaringen der getuigen voldoende werd bewezen geacht, reqnireerde het O. M. met het oog op het ongunstige verleden van beklaagde, een zware straf en wel 1 jaar gevangenisstraf. Als verdediger trad op Mr. F. A. Bijvoet, die in een breedvoerig pleidooi uiteenzette, dat uit niets was gebleken dat beklaagde door valschelyk voor te wenden in dienst te zijn van den heer Wynands op diens naam geld had geleend. Alleen bleek uit het ge tuigenverhoor dat beklaagde gezegd had, dat hjj paarden moest halen en geld te kort jhad, maar van net ten laste gelegde als zou beklaagde opge geven hebben in dienstbetrekking van goluige W. te staan en van hem last te hebben gehad geld ter leen vragen, was volgens pleiter nit de verklarin- geu niets bewezen, zoodat volgens pleiter op bet zyn cliënt ten laste ge legde vrijspraak moet volgen. Tevens deelde pleiter nog medo dat beklaagde beloofd had voortaan geen sterken drank meer te zullen drinken en beval hy hem subs, in de clementie der rechtbank aan. Na re- en dupliek werd de uitspraak bepaald op heden over 8 dagen. W. van der Kodde albier, niet verschenen, had gedurende den kor ten tjjd, dat hij by den winkelier L. Brnnott in de Koningstraat in dienst was zich verscheidene luxe- en huis houdelijke artikelen toegeëigend en deze by J. Kroon en C. Schmidt ten gelde gemaakt. Getuige Kroon die de artikelen ver beneden den inkoopsprijs had gekocht, kreeg een flinken uitbran der van den sabst. Officier van Jus titie, met de mededeeling, dat als hjj zoo door bleef gaan, hjj ook spoedig met de gevangenis zou kennis maken. Met het onnoozelste gezicht van dei wereld beweerde deze get. dat hjj niet kon nagaan dat die voorwerpen van diefstal afKomstig waren; en dat wel niettegenstaande bekl. drie achtereen-1 volgende dagen met pakjes mesjes, kammen en scharen bjj hem was ge- komen. Het O. M., den diefstal voldoende j bewezen achtende, requireerde I jaar gevangenisstraf. In den vroegen morgen werd heden door een steenhouwer die een emmer water ging scheppen in den Raam- singel het lyk van een 45 jarige juf frouw drijvende gevonden, die heden nacht het buis dat zjj op de Gedempte Raamgracht alleen bewoonde had ver laten. Zjj was de laatste weken zeer overspannen. De firma Peek Cloppenburg alhier zendt ons een geïllustreerde prijscou rant van hare artikelen. Het bookje is zestien bladzijden groot en bevat niet minder dan elf afbeeldingen, be trekking hebbende op de kleeding voor beereo, jongeliedeu en kinderen. Van alles, wandelcostuums. kleeding voor gelegenheden, sportcostuums, jongenspakjes, demi saisons en wat I niet al, zijn de prjjzen in den catalogus vermeld. Uit deze opsomming bljjkt, dat waar het fijnste niet ontbreekt, ook voor matig voorziene beurzen kens j te vinden is. Aan het parket alhier werd heden aangebracht Willem Wo'sing, gevan gen genomen te Utrecht, die in 't bezit is gevonden van zilveren vorken en lepels, afkomstig van den inbraak bjj den beer Graadt van Roggen te Bloemendaal. Daar Wolsing, een oude bekende van de justitie, evenwel hardnekkig ontkent, iets met dezen inbraak uit staande te hebben, waren heden ver schillende ingezetenen van Bloemen daal gedagvaard om te verklaren, of zjj hein op den dag of in den avond voor den diefstal ook in de gemeente hebben gezien. Eenige jaren geleden is deze zelfde Wolsing in den omtrek van Haarlem aan 'r werk geweest. Na een aantal inbraken werd hjj ten slotte door den rijksveldwachter Den Beider in den Hout gepakt. Museum van Kunst aij verheid. Vervolg.) De tentoonstelling werd hedenmiddag omstreeks twee uur geopend met eex rede van den heer E. A. von Saher in dé bovenzaal van het Brongebouw. On- dér het talrijik publiek d!ait rich daar bevond, merkten wij op dén Commissai- ris der. Koningin, de heeren MichieJ» van Vcrduijnen, Zillesetn en Van Cit- ters, bestuurders der Cenbr. commissie voor dc Parijsche tentoonstelling, diieo- teuren van de Ned. Maats. v. Nijver heid, bestuursleden van het dep. Haar lem en van heit Koloniaal Museum, In dische ambtenaren. waaronder dé re- geeringscoramissaris Loudon) em oud- Indische, ambtenaren en vele particu lieren onder wie de schilder Jan Toorop* Later kwamen nog de Rijks-ingenieur Van Lookhorst, de referendaris Victor de Stuers en de burgemeester van Haar- alsmede zwarte, witte en gekleurde Henneberg-Zijde van 45 ct. tot f 14,65 p. Met. effen, gestreept, geruit, gewerjet, damast enz. '(ca. 240 versch. 'qua!, en 2000 vérsch; kleuren, dessins enz.). Damastzijde \l. 75 ct:14,65 Zijden Bastkleederen, p. robe i> f8,65—42,75 Foulard-Zijde bedrukt 65 ct—- 3,35 Balzijde Grenadine-Zijde Berigaline-Zijde 45 ct14,65 65 ar-TT 9,35 f l,2ft-r- 6.45 per meter. Zijden Armüres, Monópols, Crtstalliques, Hbire antique, Duehesse Princesse, Moscovite, Mar- cellines, Zijden stpf voor gestikte Dekens en Vlaggen enz. enz.j franco en vrij van invoerrechten in hui». Stalen en Catalogus ommegaand. Dubbel briefporto naar Zwitserland.

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 2