Ghapelierie du Sport. Ed. MEUWSEN. zwarte, witte sa gekleurde 1 Zijden Parasols, JJac. 3 Hamilton, Men eischt geen belofte van ont houding meer; deze is als onpaeda- gogisch afgekeurd. Zeker zyn bezwaren tegen de kin derbonden aan te voeren. Waar licht schijnt valt immers ook schaduw. Men meende, dat de ydelheid te zeer zou opgewekt worden, wanneer ze zoo jong reeds lid waren van een ver- eeniging. Spreekster bevond echter, dat kinderen onder goede leiding, steeds kic'lc: ?n blijven. Nog meende men, dat velen nader hand zouden afvallen. De verslagen van de Engelscbe Bands of Hope echter toonen aan. dat betrekkelijk weinigen de onthouding verlaten. De meesten gaan van de Bands of Hope over in d8 onthoudersvereenigingen voor volwassenen. Nadat spreekster in 't kort de kinderbonden in Enge land, Amerika en België heeft nage gaan en vergeleken, besprak zy de Ixmden, die in ons land bestaan, en eindigde met den weosch uit tespre- keu, dat ook leden vau de afd. Haar lem van de N. O. P. C. zich opge wekt mochten voelen, ook op deze wyze den alcohol te bestrijden. In het Weekblad voor Hillegom van 26 dezer vinden wij een bericht over een vergadering van de afd. Oegstgeest en Omstreken van de Holi. Masts^ vau Landb., waarin door bet Bestaar mededeeling werd gedaan van het resultaat vau het onderzoek van ter onderzoek opgezonden lijnkoeken. Hieruit bleek, dat van de vyf soor ten die onderzocht waren, de eere- palm verwierf het fabrikaat van de firma J. Heems Zoon alhier, met het geringste percentage vocht en het hoogste percentage zuiverheid. Naar ons werd medegedeeld heeft de firma Heems Zoon aldus reeds drie jaren achtereen bij het onderzoek bovenaan gestaaD. Gedurende de maand Maart zjjn op de Aardappel- en Botermarkt Aangev. Verk. Prijs. Boter 436 KG. 436 KG. f 1.10 f 1,60 Biggen 280 st. 23-3 st. f 5.f 9, Schram. 159 si. 132 st. f 9,f 14, Aard. 143 HL. 126 HL. f 1,80 f3.- App. 93 HL. 49 HL. f5.—f 10,— Peren 41 HL. 27 HL. f3,— f .7,— SINNEftiLAND De Koninginnen te Amsterdam. Autoriteiten en particulieren, die om bijzondere en persoonlijke redenen mochten weuscheu bij Hare Majesteit de Koningin-Moeder ter audiëntie te worden toegelaten tijdens Haar ver blijf te Amsterdam, worden uitge- noodigd een daartoe strekkend verzoek vóór 4 April a.s. toe te zenden aan den bij H.M. dienstdoenden kamerheer jhr. G. J. van Tets te's-Gravenhage. Er is sprake van dat HH. MM. de Koninginnen tijdens Haar verblijf te Amsterdam een feestconcert in het Concertgebouw zullen by wonen. De heer Messcbaert zou dan als solist optreden. De ontwapenings-conferentie. Oosteoryk-Hougarije zal, volgens het „Frerodeiiblatt" op de ontwape ningsconferentie te 's Gravenhage worden vertegenwoordigd door den afdeelingschef van bet departement vau huitenlandsche zaken, graaf Vou Welsersheimb en den gezant bij het Nederlaudsche hof, den lieer A. Oko- licsanyi vou Okolic-ua, aan wie zullen wordeu toegevoegd een hooggeplaatst militair en een jurist. Het blad voegt er by, dat de keuze van graaf Von Welsersheimb bewijst welk een hooge beteekenis de regeering te Weenen aan bet pLn van keizer Nikolaas toekent. Uit goed ingelichte bron verzekert men te Parys dat het geschil ontstaan door den weuscb van bet Vatikaan om aan de conferentie te 's-Graven- hatre deel te nemen en de 'weigering vau de Italiaansche regeering om in deze deelneming toe te stemmen, op de volgende wijze geregeld is Daar de confereotie zich moet bezig houden met de ontwapening en ook met arbitrage, zal de nuntius den Paus vertegenwoordigen bij de be spreking over hetarbitragevraagstuk. dat een volstrekt zedelijke quaestie is, waarover een geestelijke macht heeft mede te spreken, maar de nun tius zal niet deelnemeu aan de beraad slagingen over de enkel stoffelyke qaaesties der ontwapening. Gemeenteraad Amsterdam. To de Woensdag te Amsterdam ge houden Raadsvergadering stelde de voorzitter allereerst aan de orde de voordracht om B. co W. te machtigen met de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen aan te gaan overeenkomsten tot verkoop vau het zuidelijk deel van het Amsterdamsch Entrepotdok enz., tot verhuring van een terrein aan de Lijnbaansgracht en van het thans ingenomen terrein aan de Mauritsstraat, en tot ingebroikgc- vicg van openbaren weg. Door de aanneming zonder debat of stemming mag men hopen, dat de geschillen tusschen Staats- en Staatsbestuur uit den weg geruimd zijn en zal de eindregeling ongetwy feld zijn in het belang vau Staat, stad en Exploitatie-Maatschappij. Dan vermeldde de agenda weder de voordracht voor het bouwen van een barak met stoomverwarming voor lij ders aan besmettelijke ziekten op het terrein van het Wilhelinina-gasthuis, waarvan de kosten geraamd zjjn op f41.000. De heer Wijnmalen bestreed dit voorstel.Hy wilde de onde vijfde barak behouden. De wethouder, die 't voor stel verdedigde, verklaarde, dat deze barak als noodbarak blijft behouden. Daarop werd het voorstel met 28 tegen 6 stemmen aangenomen. De derde voordracht strekte om bet crediet vanlf 3.500.000, toegestaan voor de uitbreiding der duinwaterleiding te verhoogen met f 550.000 voor ver schillende noodig gebleken werken, alsmede door de stijging van de prij zen der materialen. Nadat den beer Hooglandt eenige inlichtingen verstrekt waren over de reservoirs, wrd dit voorstel zonder stemming goedgekeurd. De vierde voordracht zal aan B. en W. machtiging verleenen tet uit breiding ran het buizennet der ver schillende gemeentelijke waterleidin gen, waarvoor f 100.000 noodig is. Dit voorstel werd zonder debat of stemming aaDgeoomen, evenals de laatste voordracht, waarbij Qaar aaQ~ leiding van de aanneming van een voorstei der doctoren Voute en Schip pers, om aau de iremeeuteiijke univer siteit een lectoraat in te stellen in de inwendige kinderziekten en den lector flOOO 'sjaars we lde roe te kennen, wijziging van art. 3 der verordening tot regeling der universiteit werd voorgesteld. Artis. Een blijvende aanwinst is sedert kor ten tijd voor Artis geworden de onge veer achtjarige mannelijke Chimpansé, dia sedert; Augustus 189S binnen de terreinen van het. Genootschap tijdelijk gedeponeerd, eenige weken geleden in eigendom is overgegaan. Door een zorg vuldige verpleging is het mogen geluk ken het dier niet alleen in het leven te behouden, doch het dier is sedert zijn verblijf goed gegroeid en heeft zelfs aan levendige vroo'.ijkheid gewonnen. Aan zijn oppasser, die, voor zoover de tijd hem toelaat, steeds met hem speelt en solt, is hij zeer gehecht en verstaat diens minste woorden en wenken. De gegron de hoop bestaat, dat het. dier nu het aan ons klimaat schijnt gewend te zijn, nog vele jaren in het leven kan gehouden worden. De groote aantrekkelijkheid van het Aquarium blijft nog steeds bestaan en dit is zeker niet te verwonderen; zoowel de zee- als zoetwater bassins zijn voortdurend met de meest verscheidene vischsoorten gevuld en in ware onder- zeesche tuinen herschapen. Behalve de gewone soorten zijn andere zeldzame in meerder of minder aantal vertegenwoordigd. Een zeewolf, in gezel schap van eenige groote Kabeljauwen, zeebaarzen, groote Poonen enz., zwemt rustig tusschen tarbot, zeepaling, zee- kreeft en andere zeewater bewoners. Een der grootste merkwaardigheden is wel de kleine school liaringen, die nu reeds meer dan twee jaren in het leven worden gehouden, wat in nog geen enkele inrichting van dezen aard ds mogon gelukken. Ook de verzameling uitlaudscke visschen is in den laatsten tijd met -eenige schitterend! gekleurde soorten vermeerderd, Eene herinnering, dat het Aquarium ook voor niet-ledm a 25 ets. per persoon aan d'e wegzijde toegankelijk is, is hier zeker niet overbodig. Het zeegat uit. Jau iiad de boeken vau Marryat, van P. J. Andriessen, Loawerse e. a. ge lezen. Verslonden had hg de avon turen van Jaap Eerlijk, Pieler Simpel, meebeleefd de daden vau een Tromp en de Ruyter. En zoo was't gekomen dal hg naar zee wou, dat by de blau we wateren wilde doorklieven van Noord tot Zuid, dat by zelf wou mee maken wat hg had gelezen. Hij sprak zyn vader over zyn plan om uaar zee to gaan. Vader keek zijn 14-ja_rigen telg eens aan, sprak van uog te jong, eerst iets meer ondervinding hebben. Vader dacht er niet aan zijn jongen zeeman to laten worden. Een zeeman betee- kent in den tegenwoordigen tjjd niet veel en bovendien hij had 'ter un eenmaal opgezet, dat zya zoon zou s'.udoeren. Dokter moest hy worden, misschieu wel professor, eu bij deze streeiende gedachte stak vader zyn duim tusschen zyn vest en draaide aan zyn horlogekeitiug. Die zout watermanie, zooais hg het plan van zyn jongen noemde, zou er vanzelf wel weer uitgaan. Wat zouden zyu kennissen er van zeggen, als de zoon vau mynheer B. naar zee ging? Onze Jan had al spoedig begrepen, dat pa er geen ooren naar had. Moe der zou hy er eens over spreken. Die zou hem wel helpen. Maar moeder werd bleek toen zy 't boorde, sprak vau groote zeeën die je overboord slaan, van ieeiyke haaien die je opeten, vau matrozen die je slaan en kielhalen. Zy sprak er vader over, doch deze meende dat alles wei terecht zou ko men. We moeten er overheen praten, zei hy. Eu zij praatten er overheen. Telkens ais Jan over de zee begon sprak moeder over het. mooie weereu vader over zyu ideaal, de universiteit en de professoren. Jan sprak er op 'tiaatst niet meer over, doch werd allengs stiller en stiller. Dinsdagmorgen ging Jan naar school en was dan meestal kwart over twaalf thuis om koffiie te drinken. Het werd echter half eeu, een uur, twee uur en Jan verscheen maar niet. Thuis ver keerde men in de grootste onrust. Er werd op school geïnformeerd. Jan was er niet geweest. Overal werd navraag gedaan doch alles te vergeefs. Jan was en bleef weg. Toen den volgen den dag nog niets omtreDt het jong- tueosch werd vernomen, dacht men algemeen aan een ongeluk. Ia de Houthaven lag een stoomschip dat Donderdagmiddag zou vertrekken. Toevallig keek een der matrozen door een der luchtkokers en was ni6t wei nig verbaasd daar iemand in te zien zitten. Hy waarschuwde den_ stuurman eo deze baalde het mabnetje er uit. En wat bleek nuJan was stilletjes aan boord geslopen en zat reeds een dag ic den koker verscholen. Hy won en zou naar zee. De stuurman bracht hem aan zijn verstand dat dit zoo maar niet ging. Jan werd naar huis getransporteerd en vader en moeder, in de vreugde vau het wederzien, be loofden dat hij op de zeevaartschool mag gaaD, zoodat Jan toch het zee gat uitgaat. (Tel.) In het rijksopvoedingsgesticht voor jongens te Alkmaar had Donderdag een geneeskundig sectie-onderzoek plaats naar de oorzaken van den dood van een verpleegde. Men vermoedt, dat de dood het gevolg kan zyn van mishandeling. Solide bouw. Woensdagmorgen is een der bai- tenste draagmuren omgevallen van een huis, dat door de bouwonderne mers Onlangs en Hollander aan den Boezemsingel tegenover de Veemarkt te Rotterdam wordt gezet. Deze muur, ongeveer 3 meter boven den beganen grond opgetrokken, viel om op een oogenblik. dat vier werklieden be_ig waren daarnaast een geul te graven, waardoor vermoedelijk het omvallen verhaast is. Alle vier kwamen onder de steenen. Twee der werklieden kwamen zoo goed als met den schrik vry. De derde werd terstond naar het ziekenhuis gebracht. Hy is ernstig verwond aan het onderlijf en de bee nen. De vierde mau is, na aanvanke lijk huiswaarts gebracht te zijn, in den loop van den dag eveneens naar het ziekenhuis vervoerd, met een ge broken sleutelbeen en andere kneu zingen. De toestand der gewonden is niet levensgevaarlijk. De bonwpolitie doet onderzoek naar de oorzaak van het ongeval. Woensdagnamiddag werd te Hel mond de agent van politie Dekker onverhoeds door vier kerels aangeval- en en zoodanig mishandeld, dat by neervielhij trok toon zyn revolver en schoot een der aanranders eon ko gei door het beeri. Da drie anderen kozen het hazenpad, doch werden spoedig gearresteerd. De verwonde is naar het ziekenhuis overgebracht. Electriscli licht ten platte- lande. Woensdagavond werden voor het eerst alle openbare wegen in Beek en Ubbergen electriscli verlicht. Behalve gloeilampjes van 16 kaarsen op vaste afstanden zyn er iu de kom van bet dorp Beek vier flinke booglampen aangebracht. De nieuwe verlichting voldoet uitstekend en is eeu groote verbetering, vergeleken met do oude schaarsche petroleumverlichting. Bin nenshuis is 't licht tot tevredenheid van alle verbruikers reeds sinds eenige we ken verkrygbaar. zoodat nu de elec- triscbe centrale in volle werking is. Men meldt uit Almelo aan de N. Roti. Cl. Zondagmorgen 6 Februari werd te Haarle onder Tubbergen aan den weg gevonden het !yk van J. ten Dam. De doctoren, die het lyk onderzoch ten, schreven den dood toe aan ver bloeding, want onder de knie bevond zich een dieps snede waardoor een slagader getroffen was. Reeds dadelijk werd er aan boos opzet gedacht en net gerecht stelde een onderzoek in, evenwel zonder re?ultaten. Woensdag werden door den rechter van instructie weder twee personen iu deze zaak verhoord, waarbij tegen een zekeren B. zulke zware vermoe dens rezen, dat hy daöelyk in hech tenis werd genomen. Diefstal van effecten. Omtrent den diefstal van een trom meltje met effecten en bankpapier, te Vlissingen gepleegd, wordt gemeld De bestolene is een koffiebnishoader en bewaarde net trommeltje in een niet gesloten ingesloten muurkast van zyn woon- tevens slaapkamer, die aau zyu koffiehuis grenst en slechts met een glazen deur daarvan is gescheiden. De dief of de dieven hebben zich tydens de man en vrouw in de kof fiekamer waren en wel des avonds tusschen 7 en 12 uur toegang tot die kamer verschaft door niet gesloten achterdeuren. Hy of zy zullen natuur lijk wel goed geweten hebben, waar het trommeltje stond, zoodat het voor hen dan ook het werk van een oogen blik is geweest om hetzelve weg te nemen en het hazenpad te kiezen. De gestolen effecten zyn zeven certificaten Ned. Werkelyke Schuld, groot ieder f 1000, waarvan de num mers bekend zyu bet overige bedrag, ter waarde van eeu paar duizend gulden, bestond uit bankpapier, gou den tientjes enz. Woensdagmorgen, zyn door een jongen, die aau den Singelweg aldaar woont, by het gaan naar de fabriek „De Schelde" op het glacis in e8D sloot eenige papieren, contracten enz. toebehoorende aan den koffiehuishou der en die in het trommeltje waren geborgen geweest, gevondenhy depo neerde deze voorwerpen by de politie. Van den dader of daders is nog geen spoor ontdekt. Door den bestolene wordt f 500 uitgeloofd voor bem of haar, die de politie of justitie die aanwijzingen geeft, die tot arrestatie en veroordeeling van den dader kun nen de inspecteur van de Rjjksveldwacht in Zuid-Holland. Beklaagde's verdediging hield onder meer een vermoeden, dat de verbali- seerende agent er een was, die, zoo- als men dat noemt, tuk op „verhaalt jes" was. De ambtenaar van het openbaar ministerie verdedigde echter den po litiebeambte, die slechts zy'D plicht deed, en vorderde fl boete. De kantonrechter in het 1ste kan ton te Amsterdam deed Dinsdag uit spraak in de zaak van de Amster- damsche IJsclub tegon rar. Treue- Zooals men weet beweerde iaatslgb. noemde voor zyn lidmaatschap bedankt te hebben eu meende de ysclub daar die brief niet ontvangen was, den beer Treub nog als lid te mogen beschou wen. De ysclub is iu het gelyk ge steld. NGEZOSJDEN MEDEDEE- LTBTGEN. 30 emits psr r^gai. 21, Anegang- 21. ENGELSCHE enFRANSCHE ZIJDEN HOEDEN. Fautaisie- en ^tro olio eden. Dames- en Hinderhoeden. Haute Nouveauté. vwb.-.p-.. 's7. Dames leest dit s.v.p. Ruime keuze in PARASOLS, zeer lage prijzen. van af fl, Anegang 4. zaak met een verwerping om juridieke redenen zal afloopen, wint veld. De ..Eclair" beweert dat liet Hof van Cassatie zich uitsluitend zal bepalen tot de vraag of een „nieuw feit" aan bet; licht is gekomen, en die vraag ontken nend beantwoorden, gelijk de dne raads- heeren hebben gedaan die in October den minister van justitie moesten voor lichten. De heer Jaurès beweert tevens, dat de tegenstanders der revisie thans zooveel gerustheid toonen, omdat hij met zekerheid heeft vernomen dat uit het geheim dossier- dat het Hof van Cas satie thans in handen heeft gekregen, de aanteekeningen zijn verdwenen door Du Paty de Clam daarbij gevoegd eu zeer compromitteerend voor hem en an deren. Vermoedelijk zal de raadsheer-rap porteur niet vóór het begin van Mei met zijn verslag gereed zijn en zal de open bare behandeling voor het Hof van Cassatie eerst in het eind dier maand kunnen beginnen. Woensdag heeft het Hof van Cassatie drie uur gewijd aan het onderzoek van het diplomatieke geheime dossier-daar na heeft het vacantia genomen tot 13 April. De „Echo de Paris" houdt vol. dat de heer Ballot-Beaupré tot 30 April tijd heeft gevraagd voor het opmaken van zijn rapport. Anderen spreken dit weer tegen. Door de gemeentebesturen zyn on langs opgaven gedaan van vermoede- lyk benoodigd materieel feu dienste dor a. s. volksteliing. Een onderzoek betreffende die op gaven heeft geleid tot het, vermoeden dat iu vele gevallen te twijfelen valt aan de juistheid der cijfers. Met het oog hierop zyn de gemeente best uren in Noord-Holland uitgenoo- digd die cyfers t9 herzien eu nadere opgaven te doeu. RECHTSZAKEN. Tot' de bekeurden, die Donderdag voor het kantongerecht te 's Graven- hage terecht stonden, wegens het niet-strooien van zand op de stoepen hunner woningen, terwyl de straten njet sneeuw bedekt waren, behoorde GesnengtS Nieuteys* De zaak-Dreyfus. Volgens „l'Echo de Paris" heeft het Hof van Cassatie Dinsdag het onder zoek van het geheime dossier voortge zet. Generaal Chamoinj heeft lezing ge daan van de stukken, welke hij' den vo- rigen dag niet had kunnen overleggen* Het onderzoek begon, om 12 uur en ein digde om vijf uur. Woensdag heeft de heer Paléologue het geheim diplomatiek dossier medegedeeld. Hetzelfde blad' beweert, dat de heer Ballot-Beaupré niet voor het eindé van April gereed! zal zijn met zijn rapport, hetwelk hij. in het begin van Mei aan den procureur-generaal zal overhandi gen. Bovendien, moet den heer Mornard behoorlijk tijd worden gegeven, om zijn memorie gereed te maken, zoodat de openbare behandeling der zaak zeker niet voor de tweede helft van Mei te •erwachten is. Een lid van het Hof van Cassatie moet verklaard hebben, dat hij niet ge loofde aan een supplémentair onderzoek de heer Ballot-Beaupré moet van oor deel zijn, dat het onderzoek door de Crimineel e Kamer voldoende is geweest en lang genoeg heeft geduurd. Dezelfde raadsheer heeft tegenover een vertegen woordiger van de „Echo de Paris" nog verklaard„ik kan u verzekeren, dat in het getuigenis van den heer Casimir- Périer, zooals het zich bevindt in het gedrukte verhoor, niet wordt gesproken er de geheime dossiers. De heer Casimir-Périer heeft alleen gesproken over den stap, welke bij hem is gedaan door den gezant van Duitsch- land. maar heeft verklaard onbekend' te zijn met de bijzonderheden van de be handeling van den krijgsraad! van 1894. Het Hof van Cassatie zal zich niet met al dezo praatjes bezig houden. Het is ons niet geoorloofd aan den krijgsraad' van 1894 te vragen wat er is gebeurd vóór. gedurende en na hun. beraadsla- gingen De „Siècle" gaat voort met haar aan vallen op Du Paty dè Clam. Niet alleen houdt het blad vol. dat Dupuy en Le- bret dezen officier in bescherming ge nomen hebben, toen de Freycdnet hem wildé vervolgen, maar het voegt er bij „Du Pari' de Clam is de medeplichti ge van Esterhazy en Marguerite Pays. „Du Paty dc Clam is de officier die Esterhazy gewaarschuwd heeftdie, om den verrader te redden, het geheim van het onderzoek tegen Dreyfus heeft ge schonden, die Esterhazy heeft ingelicht, raad gegeven, hem iu alles geleid. „De „gesluierde dame", de uitvinder van zooveel schandelijke bedrijven, is nie mand anders dan Du Paty de Clam. „Du Paty heeft Esterhazy het „do cument libérateur" verschaft, dat we derrechtelijk uit de geheime laden van het ministerie vau oorlog te voorschijn is gebracht. „De telegrammen „Blanche" en „Spe- rauza" zijn door Du Paty dé Claui uit gedacht. „Maar mijnheer de markies Du Paty kent de geheimen van generaal de Bois- deffre, die de geheimen van Mercier kent, en dezo kent op zijn beurt de ge heimen van Dupuy. En daarom durft men Du Paty niet in hechtenis nemen". Da meening van den heer De Blowitz, den Parijschen. correspondent van de „Times," dat de revisie in de Dreyfus Koraalmuziek. Het programma der koraalmuziek van den toren der St. Bavo, die de Christ, muziekvereeniging „Kunst na Arbeid", onder directie vau den heer C. G. J. Rühl, op len Paaschdag 's morgeus van acht uur tot half negen zal uitvoeren, bestaat uit de navolgende nummers 1. Gezang 199 vers 1. Ontwaak, gii die slaapt en staat op uit do doón 2. Gezang 139. Komt heffen w'onzen lofzang aan. 3. Boven de Starren. 4. Psalm 118 vers 12. Dit is de dag de roem der dagen. 5. Harre meine Seole. 6. Gezang 141 vers). Triomf,triomf, Inmanuel. Schouwburg;. A.s. Maandag (2e Paaschdag) wacht ons eene buitengewone feest-voorstel ling van het AmsterdamschoFrascati- gezelschap, directie Gustave Pot en Zoon. Had men een paar maanden geleden met de opvoering van „De Geisha" reeds gelegenheid met dit gezelschap kennis te maken, thans keert het. weer met een van die goede ouderwetsche blyspel8n met zang, die ook in den tegenwoordigen tyd nog best mogen genoten worden. „De Oud-kleerkooper, of een vriend in den nood", blyspel met zang iu acht tafereelen zal wellicht voor velen «'een onbekende wezen. Mejuffrouw Julia Ude en de beer Lageman, die in de „Geisha" zulk éon succes hadden, spelen er in raeê eu naast hen ver meldt het programma het optreden van mevr. AlbregtEngel man, die we helaas zoo zelden hier ter stede zien en toch juist in rollen als die van tante Goriiscbek zulk eau uitstekend spel te genieten geeft Iu een woning in de Koolsieeg alhier naast een buideuzoutery gelegen, werd Woensdag een kind van VU jaar door een rat. m het aangezicht en de vingers gebetendeze dieren zijn daar zoo brutaal dat zij onmid dellijk by het kind komen ais het in zyn bedje wordt gelegd. Donderdagmiddag werd van de Amsterdamschevaart door jongens mei c.itapulten op een trein geschoten, waardoor in een coupé der 28 klasse een ruit werd verbrijzeld en een steen m de coupé terecht kwam zonder dat echter de reizigers letsel bekwamen. Do politie doet onderzoek. ARMtëDISSEfNEtiTS» RECHTBANK. Zitting van Donder dag 30Maart 1899m Vervolg.) In 't koffiehuis van F. J. Labohm te Zaandam waren, op 11 December 1.1. eenige personen, aanwezig. Daar het dochtertje van. een der bezoekers nogal aardig piano kon spelen,, opperde een der aanwezigen het denkbeeld dat het meisje maar eens blijken van haar talent moest geven door eenige muziekstukjes uit te voeren, waaraan het kind welwil lend voldeed. Nauwelijks had. zij de toet sen der piano aangeraakt of daar kwam de Inspecteur van Politie G. H. A. van Trotsenburg binnen en maakte tegen deoi kastelein proces-verbaal op terzake van het houden van muziekuitvoeringen, zon der vergunning van don Burgemeester. Voor deze overtreding der politie-veror- dening werd beklaagde door den kanton rechter te Zaandam veroordeeld tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis. Daar de kastelein van dit vonnis ini hooger beroep was gekomen diende de zaal- Donderdagmiddag voor de arrondisse memtts-rechtbank. Belilaagdel, die riji zaak in handen van een advocaat gesteld had, was niet- verschenen, doch ook die raadsman van gedaagde was niet opge komen, zcodat van de rijde van be klaagde geene verdediging plaats had. Het O. M., door de verklaringen der getuigen het feit en derhalve de over treding voldoende bewezen achtende, requir eerde tot bevestiging van het von nis van den kantonrechter. Smaadschrift. Hierna nam D. Deddens te Lei mui- den, uitgever der „Meer- en Amstelbo- de" in het bankje dei- beklaagden plaats, terzake van smaadschrift. Wat was na melijk heit geval. Beklaagde had op ze keren dag gehoord, dat de wegwerker I Jan de Rijk, die tevens onbezoldigd veld wachter is, bij het begrinten dei* pu blieke voetpaden ook het voetpaadje,! loopende van den openbaren weg naar! de woning van zekeren H. van Aarnhem j had begrint en eenige zich daar bevin dende kuilen met grint toegemaakt, waaiwoor hij een borrel had ontvangen. En dit was het dat beklaagde niet goed j kon verzetten, liet gaat toch niet aan, dat gemeente-goederen voor borrels wor deu verkocht c-n daarom had hij ge- j meend, voor het algemeen belang, zoo- j als hij zeide, eens een artikeltje over dit feit- te moeten schrijven. En zoo was geschied. Maar in dit artikel, dat ter ritting werd voorgelezen, was nu zooveel be- leedigenas gelegen zoowel voor den Bur gemeester. aan wien werd' verweten dat hij van de zaak afwist en geen proces verbaal daarvan had opgemaakt, als cor den wegwerker, dat laatstgenoem den niet kon nalaten daarover een klacht in te dienen. Getuige de Rijk beweerde, dat hij ten volle gemachtigd' was dergelijke voet- paden te begrinten. Wel was hem door vau Aarnhem een borrel aangeboden, doch geenszins als belooning voor het j begrinten. Uit de verklaring van van j Aarnhem bleek, dat de wegwerker uit I eigen beweging het paadje begrint had', en dat hem daarna door zijne vrouw I een borrel was gegeven, meer uit „vrien delijkheid" dan als belooning. Van om- koopen was geen sprake. Het vreemdst van alles was evenwel dat deze getuige eene schriftelijke verklaring door dén heer Deddens geschreven, en waarin hij, van Aarnhem, bevestigde het feit, dat genoemde wegwerker voor een borrel 't grint had' verkocht, had geteekend'het geen dus in strijd was met zijne monde linge verklaring. Ook hetgeen de getui- ge a, décharge Zweegman verklaarde, was niet zeer geloofwaardig. Deze had1 nl. gezien, da-t op hot paadje lang 3 J, M. 4 kruiwagens grint was gegooid, waar op het O. M. deed' opmerken, d'afc het grint dan minstens een paar voet dik moest liggen. De subst. off. v. justitie zijn requi sitoir nemende, zegt dat beklaagde be ter gedaan had) rich, tot d'e bevoegde au toriteiten te wenden, dan bovengenoem- decu weg in te slaan. Daarbij wijst het goheele stukje er op om de Rijk te grieventerwijl het hoofd der gemeente daarin op- verkeerde handelingen wordt gewezen, zoodat ex- wel degelijk voor beiden iets beleedi- ;ends in het artikel ligt. Voor beid. schuldigverklaring vardie- rende aan smaadschrift, eisch het O. M. f 50 boete, sxibs. 25 dagen hechtenis. Beklaagde bracht tot zijne verdedi ging in. dat Irij d'e Rijk nooit te voren gekend had en het dus geenszins rijn, doel was geweest hem te beleedigen. Zooals uit de verklaring van den re chercheur E. Fenger bleek, is de 14ja~ rige J. A. Wennekes alhier een ware deugniet. Met eeSige vriendjes, van niet beter gehalte, voert hij allerlei katte- kwaad uit. Ook op school paste hij zeer slecht op. Nu weder was hij op één der avonden in de maand Februari iu den tuin van mej. Dicks op de Papetor en- vest geklommen en had uit het daar geplaatste duivenhok eenige duiven ge nomen. Voor dit feit werd thans 14 dagen hechtenis gevorderd P. Kater alhier, niet verschenen, was ten laste gelegd dat hij op 25 Febr. LI. bij den winkelier B. Poldermans en in de tapperij van P. N. Kuonen reap, een kistje sigaren en 2 flessehen brande wijn en één fleseh cognac had gehaald op naam van den heer P. W. van Schie, bij wien hij in dienst was geweest. Daar- uit de verklaring dei- getuigen de oplichting voldoende werd bewezen geacht, vorderde het O. M. 6 maanden geva ngenissti'af J. Vleeschhouwer te "Wijk aan Zee, die gedurende eenigen tijd' in dienst was geweest bij Jhr. Boreel, aldaar, had zich schuldig gemaakt aan diefstal van een koperen pijp der waterleiding. Voor dit feit werd '2 maanden gevange nisstraf geëischt. A. C. Voorting, niet verschenen, was op 5 Maart ee-nigsrins aangeschoten in het logement van den heer D. Eijssen alhier gekomen, had met den logement houder ruzie gezocht en vervolgens vele glazen en karaffen vernield, waardoor een schade van ongeveer f 13 a f 14 was ontstaan. Het O. M. het feit qualificeereude als zaak beschadig! nfr, vorderde 14 dagen hechtenis.,

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 2