NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De strijd der Planeet bewoners. ï#f Woensiliss 5 April 1889 ■o. 4837 .é^oxuiriin^iEUTarsiPx^icrs y.oor Haarlem per 3 maanden Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom dei- gemeentel,. per 8 maanden France door liet gelieele Rijkper 3 maanden Afzonderlijke nummers Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden de omstreken en franco per post 1.20 1.80 1.(55 0.05 0.30 0.371;.; A.H)^r3SXe,rr7EJ.\r'±'1 KUST: Van I-u regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cta. Groote leuers naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advert.entièn worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het. BuitenlandCompagme Générale de Publicité Etrangêre G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONESSucc., Parys 31bis Faubourg Zlontmartre. Met •uitzondering van het Arrondissoznent Haarlem is het, uitsluitend reebt tot plaatsing ran Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nyrerheiu.eu Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Adfertentie-Bnreau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Rsarie-a is de prijs der Advertentiën van 1—5 rogels f 0,75. elke regel meer f 0.15; Reclames per regel ƒ0,30. Ai,enten voer dit fclad in den omtrek zijn: bloemcndaal. Santpoort en -Scholm. F. v. d. RAADT, Bandpoort; Heemstede, J. LEUVEN,by de tol; Spaarndu-nC. HARTENDORPZandvoordG.ZWEMMER Yeisen, §W. J. RU 1.1 TEE Beverwijk, J.' HOORNS; HiÜegomARIE HOFMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nomen Abonnementen en Advertentiën aan. Stadsnieuws. Eerste ei\ twesde pagina. Haarlem, 3 April 1899. Museum van Kunstnijverheid. Zondagmiddag 3 April werd de teuiobnsleüiug der afgietsels van de llindoemonarcentCQ op het Museum van Euustnyverheid bezocht door Zijne Excellent e den Minister van Koloniën en Zijne Excellentie den Mi nister van Marine, met hunne dames. He: hooie gezelschap heeft eveneens j een bezoek gebrac t aan het Kolo niaal Museum en werd rondgeleid door de Leeren E von Saber en Dr. GreshofF. By de pol tie is aangifte gedaan dat l dezer uit een schuit der "gemeente- reiniging, die vastgelegd was aan de Oostvest twee mokers worden ver mist. De schuit werd dry veilde ge vonden in do Amsterdaoiiche Vaart; men vermoedt dat de straatjeugd mei de schuit is gaan varen en de voor werpen over boord heeft geworpen uit baldadigheid. Onder toeloop van een menigte nieuwsgierigen werden Zaterdagmid dag omstreeks 3'/i uur eon blinde harmonicaspeler met zyn vrouw door een agent van politie en oen recher cheur uit de Leidschestraat naar bet politiebureau gebracht, omdat zy zon der vergunning hel bedrijf van straat muzikanten uitoefenden en weigerden do geëischte opgave te. doen aan de politiebeambten. De vrouw ging nu en dan op dsn grond liggen, blijkbaar om bet publiek tot medelijden te stemmen en hen te ontzetten; zy trachtten nog door valsehe namen op te geven de bekeuring te ontgaan, betgeen door het onderzoek verijdeld werd. niet zoo mooi, het bleef droog en wie maar even koD, liep de deur uit om wat lentelucht op te snuiven, lu den Hout zyn do boomen nog kaal, maai de knóppen zwellen on cr heersebt een voorjaarsgeur, die spoedig bet- beste doet verwachten. Het eerste concert van Haarlsmsch Muziekkorps in den Hout trok bui tengewoon veel bezoekers. Door dat eerste concert isKriensook een lente bode. met de zwaluw en den ooievaar en de barstende knoppen aan boom en heester Door den agent-rechercheur Kamp is opgespoord ca wegens straatschen derij bekeurd D. v. d. L., oud 12 ja ren, die Zondagmiddag om circa 7 uren in de Oranjestraat uit balda digheid een stok tusscheu de spaken van een rijwiel stak, waarop een 15- {jarige jongen reed. Tengevolge van dozo daad werd het achterwiel ver nield. De 5-jarige Gijsbert Hessels viel Zaterdagavond omstreeks 7 uur in de ouderlijke woning iu de Palmstraat alhier toen by onverhoeds achteruit liep, in een emmer kokend water, die do moeder had gehaald om de kinderen te wasschen en die zy neer wilde zetten om haar jongste kind, dat uit de wieg dreigde te vallen, te grijpen. Het jongetje bekwam aan denru,-:en de achterdeelen zulke hevige brand wonden, dat door den geneesheer zijne opneming in een ziekeniurichtmg noodzakelijk werd geacht. Het arme knaapje werd in het Diaconessenhuis opgenomen, waar hy reeds Zondag middag overleden is. Op de Amsterdamsehe Vaart bad Zondagmiddag omstreeks 4 uren een vechtpartij plaats tusschen eenige jongens, waarbij ZÜ van hunne zak messen gebruik maakten en de 15- jarige Hendrik Kroon wonende in de Hondesteeg een diepe snede in het hoofd bekwam, zoodat by aan het politiebureau door een geneesheer moest worden verbondeu. Naar dsn dader, vermoedelijk een jongen uit de Haarlemmermeer, wordt onderzoek gedaan. De melkslijter Vink wonende inde Wester Boogaardstraat, liet Maandag morgen een oogenblik zyn melkkar onbeheerd slaan in de Magdalenastraat Een klein meisje maakte van de ge legenheid gebruik om er mede te gaan rijden. Toen de hond die er onder liep begon te trekken kou zy de kar niet meer besturen. De wagen reed tegen een pomp, en sloeg, om waardoor circa 50 Liter melk verloren ging. In plaats van de vorigen, zijn tot badmeester en badvrouw aan het douchebadhuis van het Witte Kruis aan den Koudeohorn, benoemd D. de Vries en vrouw, dio hunne functie reeds hebben aanvaard. De Paascbdagen waren druk in Haarlem vooral de eerste. Het was toen dan ook onvergelykelyk lente weer. De zon scheen of het midden in Mei was en de meoschen zaten bniten en reden in open rijtuigen, dat men zich verbaasd afvroeg: „hoelang is die sneeuwstorm ook weer gele den Bloemen waren er nog niet, alleen hier en daar een veld crocussec. Wiel rijders en wandelaars evenwel des te meer. En al was de tweede dag ook SI9IBSENIAHO HAAGSCHE BRIEVEN. De zonderlinge gesteldheid van het weder heeft heel wat Hagenaars teleur gesteld die gewend waren den eersten of tweeden Paaschdag, of beide, in den omtrek der Spaarnestad door te bren gen, kijkend naar de „bolletjes", opsnui vend den geur van veelkleurige hyacin then. Ditmaal luidde, het uit Haarlem ontvangen consigne: thuisblijven Over deze teleurstelling kon men zich te eerder heenzetten, omdat uitstel geen afsfceil behoeft te wezen. En zoo wijl niet tot anderen gingen, anderen kwamen zooveel te talrijker naar ons. Zij konden voorloopig nog niet geni-e^ ten van die allerlaatste publieke vermar kelijkheid die in de residentie is uitge dacht en „Pole Nord" is getiteld. Da geboorte daarvan ging gepaard met het overlijden van de naamlooze vennoot schap Sportterrein-Den Haag", welk overlijden intusschen slechts een schijn dood was, omdat de overleden maat schappij in een nieuwe herboren is. Door deze finantieele wedergeboorte, die men gewend is reconstructie te noemen, is de mogelijkheid geopend van de con structie ecner ijsfabriek, die op haar beurt weder* den aanleg van een kunst- ijsbaan zal veroorloven. Dat is inder- i daad geen woelde, want zoo de vroegere maatschappij in het geheel geen garen gesponnen heeft, dan is dat voor een belangrijk deel te wijten aan de onistan- digheid, dat de ijsbaan nimmer behoor- J lijk 'to exploiteeren was. Hoe dat zij, zoomin in de nieuwe als in de oude on derneming zou ik gaarne mijn spaar duitjes hebben gestoken. Van spaarduitjes gesproken een onzer bladen heeft het noodig geoor deeld het kleine publiek te waarschu wen tegen een der vele Spaarkassen, of hoe die ondernemingen ook mogen hee- ten, die in de residentie welig tieren en voornamelijk den handwerkersstand tot clandizie hebben. In het algemet ik mij met die waarschuwing volkomen vercenigen wie in het klein wil spa ren ga tot de postspaarbank of bij het „Nut." Maai* van een onderzoek naar de grondslagen der zg. particuliere spaar kassen. kan men dunkt mij gevoegelijk afzien, omdat zij, de een meer, de ander minder, geen afdoende waarborgen aan bieden voor de richtige terugbetaling. Do spaarkas waarop ik aanvankelijk doelde, staat onder de controle van een tweetal geachte ingezetenenik heb het prospectus ook eens doorgelezen en ben tot de conclusie gekomen, d'at die hee- ren zuiver menschlievende bedoelingen moeten hebben. Want op do voorwaar den dio zij geven y„moet er geld bij" ge lijk het in den volksmond heet. Heit volk, dat gewend is critiek te oe- fenen -op rechterlijke uitspraken speciaal als het „heeren" geldt, oordeelt niet min der uiteenloopend over het vonnis in zake den kapitein Vemer, dan dat in de kringen der juristen geschiedt. De j uitspraak der rechtbank heeft inderdaad verbazing gewekt, omdat dit college zelf heeft verklaard, dat de ex-kapitein niet beoordeeld kon wordlen als een normaal mensch, doch als een wiens zieloleven gestoord was. Vooral d'en juristen komt, met het oog hierop, de uitspraak vreemd voor en er is op de „Witte" aan de ad- vocatentafeltjes heel wat over gediscus sieerd. Of do veroordeelde van het von nis in hooger beroep zal gaan, is mij op dit oogenblik nog niet bekend. In tusschen wil ik even wijzen op het ge volg dat voor hem zal ontstaan uit het onherroepelijk worden daarvan. Hij was nl. de erfgenaam zijner vrouw, die op haar beurt weder erven zou of liever geërfd heeft van mevr. Meijer, wier universeele erfgenaam zij was. Naar de bepalingen van het burgerlijk recht kan Vemer ovenwei niet erven van de vrouw die hij gedood heeft, en zoo zal de erfe nis terugkeeren tot de familie van mevr. Meijer, wier eenige zuster de echtgcnoote is van een dei* medische hoogleeraren dei- Groninger faculteit. Zoo is, met recht, j des eenen dood des anderen brood. Ruim anderhalf uur bracht onze ge meenteraad in de laatste zitting in een onder-onsje door. Het was niet moeie- lijk te raden dat da tramquaestie tot zooveel geheimzinnigheid aanleiding gaf. Een der bladen meende, dat in die ge heime zitting principieel was beslist over de quaes tic der electrische tractie. Als dit geen ironie was, zou het blad zeer verkeerd gegist hebben. Die quaestie, ik meen 't zeker te weten, is nog niet aan de erde geweest, doch wel de veel belangrij ker vraag of men wel in verdere onder handeling zal treden met de tramweg- maatschappij. Het gevoelen schijnt in en buiten den Raad veld te winnen, dat men het verstandigst zou doen de onder- neming haar eigen, onvermijdelijken dood te doen sterven en dan tot ge meente-exploitatie over te gaan. Het is waar, dat hierdoor de bestaande, on verdedigbare toestand zou voortduren. En daartegen komt, vooral uit do nog van het verkeer buitengesloten wijken, krachtige oppositie. Verklaarbaar. En I ik zal ook de laatste zijn om de publieke .opinie te willen... muilbanden (met ze keren angst spreek ik het woord uit. On j ne parle pas de corde dans la maison d un penduEvenwel met genoegen zie ik dat andere collega's van dezelfde opinie zijn, o.m. de scherpe en scherp zinnige mr. v. B. in „de Controleur" het is beslist af te keuren, dat men, met (gelijk hij het noemt-) burgermans- wijsheid, den; Raad1 allerlei adviezen komt geven in een zoo netelige quaestie, waarin geen gevoels-argumenten of per soonlijke belangen, doch het belang der gemeente den doorslag moet geven. Wat de tram zou krijgen als de naastings clausule der commissie werd aangeno men, is niet zoo aanstonds te zien. Wat de tram verlangt, is te begrooten op de kleinigheid van... 8 millioen! Hoevelen van da haastig gebakerde adressanten hebben dit wel bedacht? H. A. GANUS Jr. Uit de „Staatscourant". Koninklijke Besluiten. Aan R. Vermeulen, gewezen hoofd onderwijzer by de Rijkswerkinrich ting Veenkuizen no. 3, verleend een pensioen ten laste van den Staat van f 609 'sjaars. J. Oosterland, op zijn daartoe ge daan verzoek, eervol ontslag verleend luit zijne betrekking van hoofdcom- jrnies bjj bet departement van justitie, onder dankbetuiging voor de door hem bewezen diensten. Buiten bezwaar van 's Ryks schat- I kist. benoemd tot gedelegeerden der Nederlandscbe regeering bij het oriëu- talistencongres in 1899 te Rome dr. IT. Kern en dr. C. P. Tiele, boog- 'eeraren aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Bij Kon. besluit is bepaald dat de commissie voor het afnemen van oind- examen aan adelborsten der 2de klasse dit jaar zal zijn samengesteld als volgt: j voorzitter, tevens lidde gepension- neerde vice-admiraal, titulair, W. L. Gericke, voorzitter der commissie tot het examineeren van zeeofficieren en adelborsten ledendo kap. ter zee C. F. A Gregory, de kap. luits. ter zee .7. P. van Rossutn en J. H. CalmHjjer. do luit.-kol. der mariniers A. P. Tiru- mers en de luit. ter zee 1ste kl. R. Reinöers, perra. lid der commissie tot het examineeren van zeeofficieren en adelborsten adviseerend lid de kap. ter zee D. Stolp, commandant van het KoninK- iyk Instituut voor de Marine te Wil lemsoord, directeur van het onderwijs aldaar; secretaris: de luit. ter zee der 2ie klasse C. J. P. Zaalberg, uitsluitend met het secretariaat belast; plaatsvervangende ledende kap. ter zee K. .T. Bal en H. Volthnyzen. Benoemd tot betaalmeester te "Am sterdam A. J. P. van Strijon, thans in die betrekking te Zutphen. Op hun verzoek eervol ontslag ver leend aan de districts-mspecteurs der spoorwegdiensten .7. A. S. Noorden dorp en O. R. J. Yiveen, en zyn be noemd aie zoodanig A. v. d. Minne en R. van Hareucarspel. Bij bet hoofdbestuur der posteryen en telegrapbie benoemd a. tot hoofdcommies P. C. Kersten thans commies; b. tot adjunct-commies H. G. van Lookeren eu P. Houïschilt, beiden thans eerste klerk c. tot bode, H. N. M. Matla, thans assistent-bode; d. tot magazijnbediende, B. C. Kiibl- mann. thans assistent. By den Raad van Toezicht op de Rijkspostspaarbank a. eervol ontslag verleend aan mr. J. E. Houwing, als lid, onder dank betuiging voor" de door hem als zoo danig bewezen diensten b. benoemd tot lid, mr. G. A. van Hamel, hoogleeraar aan de Gemeen telijke Universiteit te Amsterdam. Spoffr en WödsSa'ïjdss*, Paardensport. Maandag werd bet renseizoen ge opend met de eerste meeting in 1899 door de Bredascbe Harddraverij- en Ren-YereeDiging. Het weder was uitmuntend, bedekte lucht en geen wind. De baan en de hindernissen voor de steeplechase waren uitmuntend in orde. Het publiek was iu groote getale opgekomen. Jammer dat de meeting begon met een onaangenaam incident. Op ver zoek van het bestuur was de luitenant H. C. G. Meyners, zoo welwillend om zijn volbloed dekhengst „Angelos" in de baan vóór de tribune ten toon te stellen. Door twee oppassers bege leid, kwam „Angelos" door het ach-( terhek op de baan, omdat de hengst! erg lastig is eu om ongelukkeu te voorkomen niet door den ingang bij de Kloosterkazerne, daar Liy dan dooi de stad bad moeten geleid worden. Do commissaris S. liet „Angelos" j weer verwijderen door het achterhek, met order door den ingang in de stad op de baan te komen. Luitenant Meyners was over deze onheusche behandeling ontstemd en gaf order dat niet alléén „Angelos", maar ook zijne 4 ingeschreven ren paarden: „LaDgsee", „Malcadjick", „Frisson" en „Antelope", niet aan de rennen mochten dceinemen. By den Lenteprys, wedren vlakke baao, had een treurig ongeluk plaats. Lehmpfull, die „Kris" bereed, viel van zyn paard en brak zyo been, zoodat by per brancard naar het hospitaal moest worden gebracht. Precies l'/i uur begon de meeting en was te 4'/4 uur geëiodigd. No. 1. Welkotnprijs. Record-hard draverij, minimum 2400 meters; vau de 10 paarden kwamen er 8 nur. Eerste prys: „Black Boy", in 4,491/6(; tweede prys: „Mr. Auguste",in4,50; derde prys: „Geesje", in 4,502/s. No. 2. Angelosprys. Hordenren: 2400 meter. Yan do 6 paarden kwamen er uit vier. Eerste prys: „Kildaugan", meteen paarölengte vóór 2 ea 3; tweede prys: „Hallebarde"; derde prys„Mr. Ro meo", beide dead heat. No. 3. Openingsprys. Wedren vlakke baan, 1400 m. Yan de 6 paarden kwamen er 5 aan de start. Eerst prys: „Horton", met één boofdlengte voor; tweede prys: „Pat ty", met een paardelengte voor; derde pry's: „Ada". No. 4. Paascbprys. Record-Hard- dryvery, minimum 3000 meter; vau de 11 paarden kwamen er 8 uit. Eerste prys: „May Rysdyk" iu 5.214/5; tweede prijs: „Emeer" in 5,22'/si derde prys: „Robert See Steele", 5.334/s. No. 5. Lenteprys. Wedren vlakke baan, 2000 meter. Yan de 5 paarden kwamen er 3 aan de start Eerste prys: „Lady Tiny"; tweede prys: „Brunehildo". No. 6. Voorjaarsprys. Steeple-Cbase. Van de ingeschreven 7 paarden deden slechts 3 mede. Eerste prys: „Warda", tweede: „Poüy Morgan. Kegelwedstrij d. Zondag had in het Stationskoffie huis op de Prins Hendrikkade te Am sterdam de eere-wedstrijd plaats, waaraan de tien prijswinnende clubs iu den corpswedstrijd, die gedurende eenige weken onder de welwillende leiding van de kegelclub „de Koekoek" aldaar was gehouden, deelnamen. Van de Haarlemsche vereenigingen was het de kegelclub „de Krooa" die de eer der Spaarnestad ophield. Zy behaalde den tweeden eereprys met 251 houten. De eerste eereprys, een zilveren lau werkrans, werd gewonnen door de „Oranje-Kegelclub" te Amsterdam met 260 houten, terwyl de kegel- vereenigingen „Sport Staalt Spieren" te Amsterdam en „Recht naar Doel" Rotterdam resp. uen 3den ea 4den eereprys verwierven met 221 en 218 houten. FEUILLETON. Fantastische Roman naar het Engelsch van H. G. WELLS. 22) En bij was evenmin tot bedaren te brengen als een ondeugend kind. Hij kon uren achtereen zitten huilen en ik geloof werkelijk, dat hij dacht dat zijn zwakheid en tranen in zekeren zan invloed uitoefenden. En ik zat d'an zwij gend in het duister, door zijn lastig dwin gen en huilen voortdurend aan hem herinnerd wordende en zoodoende mijn geest met geen andere dingen bezig kun nende houden. Hij at veel meer dan ik en tevergeefs trachtte ik hem er op te wijzen, dat wij, door in het huis te blij ven, totdat de Marsianen met hun werk gereed waren, kans hadden aan den dood te ontsnappen, maar dat wij dus zuinig met het voedsel moesten wezen, daar er anders wel eens een tijd kon komen dat wij er gebrek aan hadden. Hij at en dronk groote hoeveelheden achtereen en wachtte dan geruimen tijd. I Slapen deed hij weinig. I Al naarmate de tijd verstreek begon zijn onvoorzichtigheid de spuigaten uit j te loopen, zoodat het gevaar om ontdekt 1 j te worden steeds vermeerderde en ik j was dus genoodzaakt hem met dreige- j meuten en slagen tot rede te brengen, i Daarna hield: liij zich eenigen tijd be- j daard. I Het is zeei* onaangenaam voor mij, mij deze dingen voor den geest te halen en neer to schrijven maai* ik doe het om niets aan mijn verhaal te laten ont breken, Zij, die de donkere zijde van het levm niet hebben leeren kennen, zullen mijn woede zeer laakbaar vinden; wel weten zijl wat goed en kwaad is maar beseffen niet waartoe) een gemarteld: mensch gebracht kan worden. Maar zij, die voel ellende hebben gekend, zullen zachter over mij oordeelen. En terwijl wij in de ruïne redekavel den, eikaars eten en drinken stalen en handgemeen werden zetten de Marsia nen buiten in de Junizon hun bezighe den voort. Laat mij tot mijn eerste nieu we ervaringen terugkeeren. Toen ik na eenigen tijd weder door de spleet mocht kijken, zag ik dat er niet minder dan drie Marsiaansdte machines bij waren gekomen. Deze laatsten hadden eenige tot dusver voor mij nieuwe toe stellen meegebracht, dio netjes om den cylinder stonden. De tweede „belichaam de machine was nu gereed en bezig een dea* nieuw aangekomenen te helpen. De ze hadden den vorm van een melkkan, waarop zich een peervormige vergaarbak verhief waaruit een wit poeder stoof, dat zich in een rond bassin beneden verzamelde. Een dei* voelarmen der belichaamde machine bracht dit werktuig in bewe ging. De belicliaamde machine schepte met twee haa*er voelarmen massa's klei op, die ze in de peervormige vergaarbak wierp, terwijl een andere arm na gere gelde tusschenpoozen een d'eur opende en uit de opening, daardoor ontstaan, een menigte slakken verwijderde. Een andere stalen voelarm schepte het poeder uit het bassin in een geribde pijp. die naar een reservoir leidde, dat ik echter niet kon zien, omdat het door een blauwachtige stofwolk aan mijn oog onttrokken werd. Van uit liet voor mij onzichtbare re servoir stegen groene rookwolkjes om hoog. Terwijl ik keek schoof de be lichaamde machine op de manier van een telescoop een zijner voelarmen uit, welke beweging met een zwak, melodi eus geluid gepaard ging totdat het uit einde door de aardhoogten aan mijn oog onttrokken was. Het volgende oogen blik lichtte hij een staaf aluminium op, die een verblindend licht verspreidde en plaatste deze op den rand van den kuil. In den avond had deze machine, naar het scheen, een honderdtal derge lijke staven uit de ruwe klei vervaar digd en de blauwachtige rookwolken, stegen voortdurend op. Het contrast tusschen de vlugge be wegingen van de machines en de lang zaamheid van de Marsianen, die ze in werking brachten was zeer sterk en dagen lang moest ik mij zelf voorhou den dat deze laatstan de werkenden wa ren en de eersten slechts him werktuigen, voor dat ik het kon gelooven. De schoolmeester keek door de spleet, toen de eerste menschen naar den kuil werden gebracht. Ik zat neergehurkt op den grond en luisterde scherp toe. Plot seling deinsde hij achteruit en ik, vree- zend dat wij ontdekt waren, kroop in el kaar van schrik. Hij kwam. door de puinhoopen naar mij toegekropen en hurkte naast mij neer, druk gesticulee- rend en onsamenhangerde klanken ui tend en eenige oogenblikken deelde zijn angst zich ook aan mij mede. Uit zijn gebaren maakte ik op dat hij geen plan meer had door de opening te gluren en na een poosje verkreeg mijn nieuwsgie righeid de overhand op mijn vrees en opstaande stapte ik over hem heen en irolc mij aan den balk bij de spleet op. In het eerst begreep ik de reden van zijn schrik niet. De schemering was nu ingevallen, de sterren schitterden flauwtjes aan het uitspansel, maar de kuil werd hel ver licht door het groene schijnsel. Alles voor mij baadde in het groene, flikkerende licht, waarin zich zwarte gedaanten bewogen. En daaxtusschen. en er over heen vlogen de vleermuizen. De gedrochtelijke schepsels waren ner gens meer te zien, maar door den blauw groenen damp aan het oog onttrokken en een Marsiaansch vechtworktuig stond met zijn pooten ingetrokken bij den kuil. Tevergeefs beraamde ik een plan ter ontsnapping; maar Later op den twee den dag was ik in staat onzen toestand te doorzien. Met den schoolmeester kon ik niet spreken; al de vreemde ervarin gen die wij doorgemaakt hadden, had den hem voor redeneering ongeschikt gemaakt. Zoo langzamerhand geraakte hij zoo verstompt dat hij niet meer ver stand bezat dan een redeloos dier; maar wat mij zelf betrof ik begon ernstig na te denken wat mij te doen Stond. Nu ik eenmaal een goed overzicht van den stand van zaken had begreep ik dat, hoe verschrikkelijk onze positie ook was, wij nog niet behoefden te wanhopen. Onze eenige kans op redding bestond iu de mogelijkheid dat de Marsianen slechte tijdelijk in den kuil zouden kampeeren. En al was dit niet het geval dan zou den zij het wellicht toch niet noodzake lijk vinden hem te bewaken, waardoor ons de kans tot ontsnapping geboden werd. Ook overwoog ik ernstig de mogelijk heid om ons een weg te banen, die ons ver van den kuil zou wegvoeren; maar de kans om door een der Marsöanen ont dekt te worden scheen ons in het be gin te groot. Daarbij zou ik alleen dit work hebben moeten verrichten want zonder twijfel had de schoolmeester mij in den steek gelaten. Gedurende eenigen tijd bespiedde ik de Marsianen niet meer. ging naar de bijkeuken opende de deur en trachtte) gedurende een paar uur gedeelten van de puinhoopen los te hakken, daarbij zoo min mogelijk leven makend maar toen ik een opening van een paar voet diep verkregen had viel de losse aarde met een hevig geraas naar beneden, en ik durfde mijn werk niet vervolgen. De moed zonk mij in de schoenen, en ge- J ruimen tijd lag ik op den grond van de keuken, iu een staat van verdooving

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 1