J. Stoomververij en Chemische Wasscherij van HOEING, De nieuwe Gouverneur- Generaal. Uit Amsterdam is dd. 7 Maart aan de Deii Crt. geseind „Volgens gerncht zal het lid in den Raad van State jbr. mr. H. v. d. Wjjck benoemd worden tot Gouverneur-Ge neraal." De redactie teekent hierbij aan „De ons geseinde candid *at voor de vervulling der aanstaande vacature in de opper-landvoogdij is een broeder van onzeu Gonv.-Generaal. Hij was jaren lang secretaris-generaal by het departement van Koloniën en dus nourri dans le serail, enz. De verwantschap tusschen beide personen, hoewel in andere omstan digheden soms geen aanbeveiing, mag nu werkelijk een groot voordeel ge acht worden, daar we min of meer eene continuatie mogen verwachten van de Indische bestunrsinzichten op den bestaandea voet en er weinig kans bestaat op eene zwenking in de politiek, door zoovele weldenkeuden gevreesd, doch door daarbij belang hebbenden steeds en immer weder op touw gezet" Naar het Hbld. verneemt is ook de genoemde candidaat weer op den ach tergrond getreden daar hij zelf weinig lust in de moeilijke betrekking had. Thans hoorde het als ornstig candi daat den heer 's Jacob noemen (bur gemeester van Rotterdam). Doch ook de naam van den heer De Meester, lid van den Raad van Infiië, blijft ernstig geooemd. Naar het Hbld. verneemt is de heer H. A. van der Steenstraten, adsistent- resident, benoemd tot resident van Sumatra's Oostkust Tweede Kamer. Naar de Arnh. Ct. verneemt zal de Tweede Kamer waarschijnlijk tegen den 25en dezer maand ter hervatting barer werkzaamheden weder worden bijeengeroepen. Vredesconferentie. De Zwitsersche bondsraad heeft tot afgevaardigden ter Haagsche conferentie benoemd dr. Roth, gezant te Berljjnkolonel Küngli, kommau- dant van het 4de legerkorps, en den heer Odier. Dr. Suter, ambtenaar aan het politieke departement te Bern, zal de delegatie als secretaris terzijde staan. De Koninginnen te Amsterdam. Het gevolg der Koningin by het be zoek aan de hoofdstad zal beslaan uit mevrouw baronesse van Hardenbroek van 's Heeraartsberg en Bergambacht geboren gravin Van Limburg Ötirum, grootmeesteresse der Koningin A. J. Juckema ran Burmania baronesse Reogers, hofdame der KoninginC. E. B. baronesse Sloet van Marxveld, hofdame der KoninginK. J. G. ba ron van Hardenbroek van 's Heeraarts berg en Bergambacht, ópper-kamer heer der Koninginluitenant-generaal C. H. F. graaf Dumonceau. adjudant- generaal, chef van het Militaire Huis der KoninginH. A. baron Clifford, hofmaarschalk der KoninginC. A. baron Bentinck, le-stalmeester der KooingiQ kolonel J. E. N. baron Sir- tema van Grovesiins, adjudant der Koningin kapitein ter zee P. Zee- gers Veeckens, adjudant der Koningin; H. W. J. E. baron Tacts van Ame- rongen, kamerheer der Koninginka pitein luitenant ter zee jbr. J. A. G. van der Staal, adjudant en particu lier secretaris der Koninginle luit. jhr. C. L. van Suchtelen van de Haare, ordoocance-officier der Koningin le luit F. W. J. London, ordonnance- officier der Koningin; le luit. jbr. R. H. S. G. Six, ordonuance-officier der Koningin. Soc. Dem. Arbeiderspartij. Vervolg). Aan de orde kwam daarna de Coö peratie, welk vraagstak werd inge leid door den heer Wibaut van Mid delburg, in verband met de volgende conclusie der afdeeling Middelburg: Het Congres spreke de wensche- Ijjkheid uit: de verbruikscoöperatie aan te wod- den als strijdmiddel, door een deel der te maken winsten te bestemmen tot geldelyken steun der Arbeidersbe weging. Het beveelt daartoe aan dat coöpe ratieve vorbruiksvereenigingen zullen worden opgericht hetzjj in groote steden door afzon derlijke groote vakvereenigingen hetzij ia kleine steden, of groepen van dorpen, door een federatie van vakvereenigingen en dat een (derde) deel der winsten zal worden bestemd voor weerstands- en ondersteuningskassen voor de leden. Waar sociaaldemocraten in een coöp. verbruiksvereeniging d- meerderheid kuunen vormen, geldt de eisch dat een (derde) deel der winsten gestort worde in de partijkas. Op deze resolutie was ingediend een amend.-Vüegeu om de voo: laatste alinea te lezen „en een deel der win sten zal worden bestemd ten bate der arbeidersbeweging" en de laatste alinea te laten vervallen. Middelburg nam dit amend, over. De resolutie werd aangenomen, terwijl nog op voorstel des heereu Van Kol besloten werd dat bet Partijbestuur I in deze een commissie zal benoemen om iu deze verder te handelen, j Na eenige besprekingen over de .propaganda, waarbij het Partijbestuur itoezegde zoo krachtig mogelijk in Groningen, Drente en Gelderland vooral te werken, kwam in behande- jling de resolutie over de ongevallen wet, welke concludeert, dat betCon- gres besluit oin opportuniteitsredenen 1 liet hoofdbeginsel in bet ontwerp voorshands te aanvaarden. Verklaart echter de wijze waarop dat begiusel in bet ontwerp is uitge werkt voor zeer gebrekkig en zeer onvoldoende en meent dat verschil lende hoofdveranderingen daarom noodzakelijk zijn. De resolutie over de Arbeids- en Rusttijdenwerd eveneens goedgekeurd Deze luidt: Het Congres der S. D. A. P. Stelling nemende ten opzichte van het wetsontwerp betreffende „Arbeids- en Rusttijden in fabrieken en werk plaatsen voor personen, op wiens arbeid de arbeidswet niet van toepas sing is." verklaart met instemming te consta- teeren dat eindelijk van regeerings- wege verlaten wordt het standpunt dat de wet niet mag ingrijpen in de verhoudiüg tusschen den werkgever en den volwassen werkman en ver klaart alzoo in te stemmen met het beginsel van het ontwerp. Is echter van meoning dat elke arbeidswet ten doel moet hebben be staande misstanden, in dezen ov<-rma- tigeu arbeidsduur, grondig uit te roeien, en acht in dat opzicht het onderhavige wetsontwerp van zeer geringe waarde, omdat le. de wet slechte toepasselijk is op een betrekkelijk gering aantal bedrij ven, en overmatige arbeidsduur in alle bedrijven schadelijk werkt; 2e. de in de wet opgenomen bepa- liugeu zeer onvoldoende zijn en voor 't meerendeel der bedrijven geen wij ziging zullen brengen in dt bestaande toestanden 4e. die maat,regelen nog door de overdreven mildheid met de uitzonde ringen voor een groot gedeelte krach teloos worden gemaakt. Daarna giog men over tot het laatste te behandelen punt, n. 1. Algemeen Kiesrecht. Te dier zake was een zeer lange resolutie gesteld, waarin de noodza kelijkheid van algemeen kiesrecht werd betoogd on aan het slot waar van het Partijbestuur werd opgedra gen alle arb idersorganisaties op te roepeu, zich met de vereenigingen, die vóór Grondwet-herziening willen ijveren, tot één Comité voor Algemeen Kiesrecht te verbinden om de propa ganda voor het algemeen kiesrecht zoo krachtig mogelijk te voeren. Deze resolutie werd aangenomen en daarna werd het Congres gesloten. Alg. Nederl. Timmerlieden Bond. Te Utrecht had gedurende de Paaschdagen dejaarvergadering plaats vau den Alg. Nederl. Timmerlieden Bond, onder voorzitterschap van den' heer C. Qaispel. Uit het verslag van den lsten secretaris bleek, dat de bond' thins 39 afdeeliugen telt met 2571 leden. De ontvangsten bedroegen in het afgeloopeu jaar f l393,48'/2 en de uit gaven f 990,34 Vi. zoodat er een batig saldo is van f 403.14. Het saldo der weerstand-kas be draagt f 8 :9.072. Besloten werd dat de zetel van het hoofdbestuur in dit vereenigingsjaar zal gevestigd zijn te Amsterdam. Tot verantwoordelijk redacteur van het vakblad, tevens administrateur werd benoemd de beer G. Wolfswin kel, terwijl tot mederedacteuren wer den gekozen de beeren H. WolviDg, C. Nieuwstad, J. Portegys en H. L. Harren. Het voorstel van „Zaandam"Het orgaan „De Timmerman" neme geen advertentiëa aan, waarin alcoholische dranken worden aangeboden, eD dat van „Arnhem" Om vooral de afdee- lingen te verzoeken niet meer in het vakblad te plaatsen de slechte op komst der leden op hunne vergade ringen, daar de patroons daar bun voordeel uit trekken, gaven tot eenige discussie aanleiding. Besloten werd deze voorstellen als wenken te beschouwen. Hierna kwamen tal van voorstellen aan de orde betreffende salarieering, organisatie, weerstandskas en werk stakingen, districtverdeeling, landdag, propaganda enz. enz. De volgende jaarvergadering zal te Zwolle worden gehouden. De Staal waterbron te Zaandam, tot dasver behoorende aan een naaml. vennootschap, thans in liquidatie, s in eigendom overgegaan aan eenige Haagsche heeren, die een gedeelte van het terrein bestemd hebben tot het bouwen van arbeiderswoningen. De exploitatie van de bron zal waar schijnlijk worden voortgezet. Haringvangst. Van Urk wordt aan de N. R. Cl. gemeld Groote bedrijvigheid heersebte er Paasch-Maandagmiddag op ons eiland. Plotseling klonk het geroep „haring aan land" door het dorp. Ondenjong trok naar bet uiterste einde van bet eiland, waar zich op een hoogte de Top bevindt. Met groote netten, land- zegens, werd spoedig naar het „schub big waterheir" gevischt. Niet minder dan S5 last of 4250 tal (elk van 200 stuks) werd buit gemaakt. Menig gezin verdient hiermee een aardig sommetje. De Raad der Friesche gemeente Oostdougeradeel heeft het hoofd der school te Paesens benoemd tot.... klok luider aldaar. Is U nog niet geabonneerd op ons Zondags blad? Vraag «lan proefnum mer, 't kost maar <80 Cents per 18 maanden p. p. |377. Ct. Sport an 'WsdstrijsJBn. Wielrijdon. Indertijd heeft J. Schrauwen uit Amsterdam in Limburg het 24 uurs record met goed gevolg onder handen genomen en zelfs het tandem-record over dien afstand geklopt. Een poos daarna hebben Mulder én Slesker per tandem dit record weder verbeterd. Na grondig onderzoek, waut er be stond ernst'ue twijfel aan de juist heid van het rjjden van laatstge noemden. is het den hoofdconsul van A.. N. W. B., den heer D. Foc- kema, gelukt de fraud9 te ontdekken door geooemd tweetal gepleegd. Het is nl. gebleken dat de rijders Mulder en Slesker eenige malen vau den spoortrein gebraik gemaakt hebben. Het door hen gemaakt record is nu natuurlijk niet erkend en men mag verwachten, dat een voorbeeldige straf niet zal uitblijven. Biljartwedstrijd. De uitslag van den biljartwedstrijd in „de Onde Graaf" te Amsterdam is als volgt: Korpswedstrijdle pr. 5 massief gouden medailles, „Sport staalt Spie ren" van Amsterdam met 207 punteD; 2e pr. 5 verg. zilv. medailles „De Yrereenigde biljardspelers" van Am sterdam met 122 punten3e pr. 5 zilv. medailles door de club „St. Jan" van Haarlem met 120 punten. Prijsuitreiking a. s. Zondag 9 April 's middags 1 uur. Voetbal. Maandag 2de Paaschdag speelden op het veld der „H. F. C- Haarlem" de Amsterdamsche voetbalclub „Een dracht" endeHaarlemscbe voetbalclub „Unitas", welk spel met eeDe over winning van 2—i in het voordeel der Arasterdammers afliep. xNGEZONDEN MEDEDEE LINGEN. 30 cents per regel. firma SCHENK, Ged. Oude Gracht 1115. Spaarnwouderstraat 7i. Telepiioomiumuier 382. Spiegelraaker, Plaat handel aar. Ver gulder en Encadreur. Ged. Oude Gracht 85. GEW1EE4GO NIEUWS De zaak-Dreyfus. De „Figaro" bevatte Dinsdagoch tend de getuigenissen der oud-ministers Poincaré en Develle en elf kolommen van het verhoor van generaal Roget, die daarmee nog niet uitgepraat is. Generaal Billot was volgens de ver klaringen der beide genoemde oud- ministers, die het uit zyn eigen mond vernomen hebben, overtuigd vau de schuld van Dreyfus, maar zou niet verwonderd zyn als Esterhazy ook schuldig was eu er zelfs een derde schuldige bestond. Dit gesprek had plaats vóór de verschijning van Ester hazy voor den krijgsraad. Develle zeide: Over het bureau van den in lichtingendienst aan oorlog is dit mijn meening, waarmee alle ministers van buitenlandsche en binnenlandsche za ken en ook de prefectuur van politie instemmen; het bureau is eeu der slechtst ingerichte van de geheele administratie. Roget begint met te zeggen dat hij in geen enkel opzicht in de zaak ge mengd geweest is. Hij tracht dan te bewijzen wat trouwens de voor standers der revisie niet betwisten dat een officier van den generalen staf het verraad gepleegd moet hebben. Einde '93 ontving men de eerste aan wijzing. Nauwkeurig toezicht had geen resultaat. De geheime agent, die in de wereld te Parijs een mooie positie heeft, gaf een wenk om hooger te zoeken dan tot dat oogenblik gedaan was. Schriftelijke rapporten bestaan hieromtrent uit het voorjaar van'94; mondelinge bevestiging heeft de agent gegeven aan Henry, meent getuige. Hy beschouwt het borderel als echt. Henry eu Esterhazy stonden op het oogenblik der vervaardiging er van (door Roget in het najaar van '94 gesteld) waarschijnlijk niet met elkan der in betrekking, zoo zegt gotaige in stryd mei Esterhazy's verklaring. Den hoofd-officier Henry noemt ge- taige niet in staat te spreken over de documenten, in het borderel ge noemd. Getuige gaat de punten na welke, buiten het borderel, d8 ver moedens hebben bevestigd dat Drey fus de verrader was; merkwaardig is echter, dat die vermoedens eerst uit in '95 en '96 verkregen inlichtin gen zyn geboren. Dan merkt by op, dat Dreyfus in zijn verhoor altijd ontkent, dingen zelfs welke men kan bewjjzen. Is bet ook niet bijzonder, vraagt getuige, dat hij die houding niet heeft laten varen sedert hy op het Duivelseiland is? Nooit, door geen enkel woord, opent by de deur voor discussie; het is als het systeem van een schuldige. Verder werkt Roget de technische redenen uit, weike pleiten voor het toeschrijven van het borderel aan Dreyfus; dit is eenigs- zins een herhaling' van het getuigenis1 van Cavaignac. Dit laatste is Reioach in de „Siècle" reeds bezig te ontrafelen. Hy vermeldt de volgende verklaring, die Schwarz- koppen een en andermaal herhaald heeft, nl. dat Esterhazy hem gezegd heeft zijn inlichtingen te hebben van Henry en een ander persoon, dien Reiuach voorloopig weigert te noemen. Zoo groot was het wantrouwen dat Esterhazy den attaché inboezemt, dat hij, om wèl te bewijzen dat by officier was, iu uniform, met een generaal in uniform, beiden te paard, Schwarz- koppen heeft moeten voorbijrijden. Dit feit heb ik, zegt Reinach, van een getuige, dien ik in het proces Henry heb gedagvaard. Te Parys is Zaterdag in den ouder dom van 66 jaar overleden mevr. de Barones de Hirsch, geboren Bischoff- heim, de weduwe van den bekenden bankier, die o. a. de Turksche spoor wegen heeft gebouwd. In 1887 ver- loreü zy hun eenigen zoon en iu 1896 overleed de heer de Hirsch. Zoowel deze als zijn weduwe hebben een groot deel van bun vermogen bestemd voor liefdadige en nuttige doeleinden. Zoo schonk mevr. de Hirsch 2 mil- lioen francs voor het Instituut-Pasteur, en onlaDgs 5 milhoen om in Oostenrijk en Hongarije een voorschoikas ten behoeve van werklieden, ambtenaren enz. te stichton. Tal van liefdadige instellingen, ook bier te lande, werden door mevr. de Hirsch bedacht. Keizer Frans Jozef schonk haar verleden jaar het kruis der Eüzabeth-orde, welke hy ter nagedachtenis der ver moorde Keizerin heeft gesticht. Eene goede vondst. Achttien maanden geleden vond iemand te Parijs op straat een hoede- doos, waarin een nieuwe uooge hoed, die by bij de politie bracht. Nadat een jaar het voorwerp ter beschik king was gesteld van den eigenaar, werd de hoed naar den vinder terug gezonden, die hem nu als zyn eigen dom mocht beschouwen. Tegen Paschen liet de vinder den hoed opstrijken. Daarby merkte de hoedenmaker dat achter het kapje in den hoed iets verborgen was. Hjj haalde het er uit eu vond er 3000 francs aan bankbiljetten in. De vinder bracht de schat naar 't politiebureau. Daar werd hem mede gedeeld, dat hy 't geld als zyn eigen dom mocht beschouwen. De man heeft een gelukkige Paschen gehad. Andrée. Van den assistent Martin, dienaar Siberië is om de betrouwbaarheid van de laatste geruchten over An drée te onderzoeken, is te Stockholm het volgende telegram ontvangen „Tomsk, 31 Maart. Ik heb Ljalin uitgehoord. Hy verzekert dat ver scheiden Toengoezen melden dat zy drie 1 ij keu hebben gevonden, alsook een groot, met stof overtrokken, ta melijk lang voorwerp, waaraan een toestel van metalen stangen was be vestigd. De lijken waren in lichte kleeren gekleed, die niet leken op Russische kleerende laarzen wareu met huiden gevoerd. Ik reis naar Krasuojarsk en morgen naar de goud velden. Alles wel. Martin." Het onderzoek in de ruïaen van het Windsor Hotel te New-York is geëindigd. Het is gebleken dat vyf- en-veertig personen hun leven hebben verloren terwyl nog verscheidenen vermist worden. Men zegt dat Loïe Fuller, de ser pentine-danseres, biind of bijna blind is geworden door de lichtprojecties, waarin zij zoo dikwyls heeft gestaan. Ongelukken op zee. By Dover is een Fraosche vissehers- sehuit met zeven man vergaan. By Beachy Head werd de kolen boot „Heatpool" in den grond ge boord slechts éen mau werd gered. Bij de bocht vau St. Bribes zijn overblijfselen aangespoeld van het Fransche stoomschip „Maréchal Lan- nes, dat Dinsdag van Swansea naar Nantes is vertrokken. Men vreest, dat het schip met de gansche be manning, 30 koppen, is vergaan. Een ongelukkig schot. Te Raspenar by Reiclienberg heeft een treurig ongeval plaats gehad. Een jonge man droomde 's nachts zoo onrustig, dat hij het bed uitsprong onder het geroep van „dieven, moor-1 deoaars!" Zijn oudere broer meende i dat er werkelijk onraad was, en nam een geweer, dat hy in het wilde af- j schoot, waardoor hij zyn broer een i doodelyke wonde toebracht. De schipbreuk van de „Stella." I Omtrent deze ramp worden de vol- gende bijzonderheden gemeld Donderdagmiddag Ycrtrok uit Sout hampton het nieuwe dubbelschroef- stoomschip „Stella", aan de Zuidwes telijke Spoorwegmaatschappij toe- behoorende, en in 1890 aan de Clyde gebouwd. De „Stella" bad een nog onbekend, maar wegens de Paasch- vacantie zeer groot aantal passagiers aan boord voor een pleizierreisje naar Guernsey, vermoedelijk ruim tweehon derd menschen met inbegrip van de 40 man der equipag 's Middags om 3 uur, toen de „Stella" de Kanaal eilanden naderde, ontstond er plot seling een dikke mist. Kapitein Reeks meende ten onrechte dat hy slechts met dnnno nevelstrookea te doen had, eu liet met volle kracht, achttien mijl in het uur, doorstuomen, maar de mist werd steeds dikker, en de kapi- tetn en de eerste officier raakten blijkbaar aanzienlijk buiten de koers. Het schip verdwaalde naar de ge vaarlijke rotsen der Ca^quete, by Alderney; men kon op de „Stella" den misthoorn hooren. maar den hoo- gen vuurtoren met het electrisch licht niet zien. Eensklaps liep de „Stella" op een blinde klip. De gezagvoerder liet met volle kracht achteruitstoo- men, maar het was te laat: de pun tige bazaltriffen hadden de kiel van het vaartuig opengereten. Binnen weinige minuten liep de „Stella" vol water, daarop kantelde zy in diep water, waarby de ketels sprongen, het vernielingswerk vol tooiend; de achtergebleven passagiers eu leden der bemanning, ook de ka pitein, kwamen om hGt ieveu. Er ont stond geen paniek, ondanks den om vang van de rampdaaraan is hot toe te schrijven dat het aantal slacht offers niet nog grooter is. Binnen tien minuten werdeu zes booten uitgezet, waarin allereerst vrouwen en kinde ren plaats namenbehalve enkele vrouwen, die verbijsterd eu biddend als vastgenageld op het dek van de „Stella" bleven. De mannelijke pas sagiers bleven doodkalm, en hielpen moedig de bevelen van den kapitein uitvoeren. Yan de andere draagbare, bij het verlaten van het schip uitgezette booten sloeg er een spoedig om, zoo dat bijua alle opvarenden verdronken, behalve enkelen die opgevischt wer den door de overige booten. De ge redden brachten een bangen Dacht door op zee; twee boeten zijn Vrij dagochtend met zeven en dertig op varenden gered door een mailboot van de Great Western, „de Lynx," van Weymouth naar Guernesey onder weg, terwyl veertig andere geredden opgevischt werdeu door een nachtboot van don Zuidwester Spoorweg, „de Vera" en een Fransche logger nog acht anderen opvischte en le Cher bourg aan wal zetten. Laatstgenoem den dankten hun redding aan een verhuiswagen die op het dek van de „Stella" stond en waaraan zy zich vastklampten. De „Hoafleur" van den Zuidwester Spoorweg is Yry'dag gaan zoeken eu heeft de Casquets omgevaren, waarby een paar booten opgevischt werdenhet is mogelijk dat Dog menschen daarin gered zyn, ofschoon dat strijdt met. het feit dat beiden gevuld waren met geld en juweelen en gemakkelijk mee te nemen artikelen. Bij benadering wordt het getal der slachtoffers op honderd geraamd, ongeveer overeenkomend met het aantal vermisteD. De ramp bad plaats omstreeks 4 uur Donderdagmiddag. Nader wordt gemeld, dat te Cher bourg acht schipbreukelingeu zyn aangekomen. Zy hadden 17 uur in een boot rondgezworven eu waren geheel uitgeput door bouger en konde. Er waren 14 personen in de boot geweest, doch zes zyn na een vreese- lijk ly'den gestorven en over boord geworpen. Turken en Bulgaren. Op de turksch-bulgaarscbe grens is het tot eene botsing gekomen. Volgens een telegram uit Sofia hebben Turksche troepen die zich wilden meester maken van een heuvel op Bulgaarsch groudgebied, een Bul- gaarschen post bij Kuzulageh aange vallen. Na een gevecht van vier unr wer den zij afgeslagen. Aan beide zijden zyn dooden en gewonden. De Bulgaarsche regeering heeft den gezant Markof te Koastantinopel teruggeroepen. druisch de Marrianen misschien verdacht zou voorkomen. Ik sloop daarom naar hem toe, zeide zachtjes „zoete hond", maar het beest trok zijn kop terstond terug en ver dween. Ik luisterde ik had bevonden dat ik niet doof was, maar buiten bleef alles rustig. Toen vernam ik een geluid dat aan 't geklapwiek van vogels deed denken en een schor gekras, daarna werd het weer stiL Ge ruime n tijd koek ik door de ope ning. maar durfde de struiken niet op zijde te schuiven. Eens of tweemaal drong c-en zacht geschuifel tot mij door blijkbaar afkomstig van den hond on weder vernam ik geklapwiek. Einde lijk schonk de stilte mij mijn moed te rug en keek ik naar buiten. Geen levend! wezen was meer in den kuil te bekennen. Ik tuurde om mij heen, nauwelijks mijn -oogen durvende gelooven. Alle werktuigen waren verdwenen. Behalve een grooten hoop blauwachtig poeder en een paar staven aluminium, zag men niets dan een grooten, ronden kuil in 't zand. Voorzichtig werkte ik mij door de struiken heen en stond nu te midden der puinhoopen. Ik kon naar alle rich tingen zien behalve naar het Noordën en nergens was een spoor van een Mar- -i aan te bekennen. De kuil liep steil naar beneden, maar een eindje verder op gaven afgebrokkelde stukken gelegen- luid naar den top van de ruine te klau ter. n. De kans op redding brak aan. Ik trilde van het hoofd tot de voeten. Even aarzelde ik neg en klom toen mei een wanhopige vastberadenheid naar den top van de ruine, waarin ik zoo lang opgesloten was geweest. I Weer zag ik om mij heen. Ook in I Noordelijke richting was geen Marsiaan 1 to bespeuren. Do Laatste maal, dat ik dit gedeelte van steen bij daglicht had gezien hadden er roode en witte huizen en schaduwrij ke boomen gestaan. Nu stond ik op een puinhoop, uit gebroken pannen, klei en kiezel bestaand en daarop groeiden weel- I derig cactusvormige planten, wier groei door niets of niemand belet werd. De boomen in mijn nabijheid waren dood en geblakerd, maar verderop door een soort roode lianen bedekt. De huizen in den omtrek waren alle verwoest, maar niet afgebrandtot aan |de tweede verdieping stonden de mu- ren dikwijls nog ongedeerd, terwijl ra men en deuren vernield' waren. En te gen do muren en in. de daklooze kamers schoten de klaprozen weelderig op. On der mij zag ik den grooten kuil. Een menigte vogels sprongen en vlo gen over de ruines. Ver weg bemerkte ik een groote kat. die op een muur klauterde, maar van een menschelijk wezen was niets te zien. Welk een groot contrast vormde die heldere blauwe lucht met de duisternis mijner gevangenis, die ik zooeven verla ten had. Een zacht koeltje bewoog de klaprozen, die elk onbebouwd stukje grond in beslag namen, zachtkcns heen en weer. En o! hoe heerlijk was die zoele zomerlucht! HOOFDSTUK XXIV. Eenigen tijd bleef ik onbeweeglijk op dezelfde plaats staan, geen oogenblik aan mijn veiligheid denkend. Til mijn kerker was ik daarentegen voortdurend op mijn veiligheid" bedacht geweest. Ik had er geen begrip van gehad wat er met de wereld gebeurd was en mij geen denkbeeld gemaakt van het vreem de schouwspel, dat zich aan mijn oogèn voordeed. Ik had verwacht Kew ver woest te zien en in plaats daarvan zag ik een geheel vreemd landschap voor mij. Voor een oogenblik vervulde mij een ongekende emotie, die echter bij de arme dieren dia door ons onderdrukt worden maar al te goed' bekend is. Ik voelde mij als een konijn, dat naar zijn hol terug keert en het geheel veranderd terug vindt. Een eerst vaag idee werd al duidelij ker en duidelijker en drukte mij. eenige dagen ter neer een gevoel van een onttroonden koning, de gedachte dat ik niet langer mijn eigen baas was, maar door de Marsianen geregeerd' werd, ver vulden mijn ziel. Wij moesten op onze hoede zijn en ons verbergen voor hen; do menschelijke macht had niets meer te beteekenen. Maar niet zoodra hadiden deze vreem de gevoelens zich aan mij opgedrongen of zij verdwenen weer en maakten plaats voor een pijnlijk hongerig gevoel. Een eindje van den kuil verwijderd bemerkte ik omheind door een steenen muur een plekje gronds dat niet onder puinhoopen begraven lag. Bij het zien hiervan kwam ik op een. idee en begaf mijl terwijl de klaprozenstruiken, tot aan mijn knieën, en dikwijls tot aan mijn hals reikten, er heen. De dichte struiken ga/ven miji het ge ruststellend gevoel, dat ik voor vreemde loogen verborgen was. De muur was o on geveer zes voet hoog en toen ik trachtte er over te klimmen, bemerkte ik dat ik mijn beenen niet op kon trekken. Ik liep er dus langs en bereik te nu een hoogte gevormd door puin hoopen, die ik opklauterde om mij daar na aan den anderen kant in het. tuintje te laten vallen. Daar vond ik een par tijtje uien en halfwassen wort elen, waar aan ik mij te goed deed en baande mij toen een weg door roode en purperen boomc-n naar Kew het had er veel van of ik door een laan van reusachtige bloeddruppels liep vervuld van twee gedachten nl. meer voedsel zien te bemachtigen en mij, zoover als mijn krachten het toelieten van dien ver- wenschten kuil te verwijderen. Een eind' verder kwam ik bij; een moe rassige plek, waar massa's paddestoelen groeiden, waaraan ik smulde; ook trof ik daar een weiland onder water staande aan. Maar deze kleine hoeveelheden voed sel maakte dat mijn honger zich steeds sterker begon te doen gevoelen. Eerrst stond ik ten zeerste verbaasd dat dit land bij zoon warmen zomer niet uit gedroogd' was, maar later ontdekte ik, dlat de oorzaak hiervan in den weelderi- gen groei der klaprozen lag. Niet- zoo- dra vonden deze planten waiter of zij begonnen zich met groote snelheid te verbreiden. Hun zaadjes kwamen in de Wey of Theems terecht, wier strooming door hun weeldengen groei spoedig ver legd werd. Te Putney, zooals ik later ontdekte, was de brug door de roode bloemen bijna onzichtbaar geworden, en to Rich mond stroomde de Theems over de wei landen te Hampton en Twickenham. Als het water zich verspreidde dreven de struiken mee en de verwoeste villa's die eenmaal in de Theems-vallei hadden gestaan, werden door dit roode veld aan het oog onttrokken. Maar even snel als deze planten zich hadden verspreid verdwenen zij weer. Door een zich snel vermeerderende bacterie werd de plant uitgeroeid. Zoo als bekend is sterven de meeste aard- sche planten door bacteriën niet zonder slag of stoot, maar de klaproos verrotte terstond. Zij: verbleekte en verse! ïrom- pelde. Bij de minste aanraking braken zij en de wateren, die eerst hun groei bevorderd hadiden, droegen nu hun laat ste overblijfselen naar zee. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 2