NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Haarlemsche Handelsvereaniging 16e Jaargang. Maandag 10 April 1899. Mo. 4841 a HAARLEMS DAGBLAD ALBOLTTsTEnvrBlSrTSFBLI.JS: Voor Haarlem' {«ei 3 maanden. f 1-20 Voor de dorpen i» den oirnrek waar een Agent gevestigd is (kom dei gemeentel. per 3 maanden Franco door het geheele Ryk, pee 3 maanden Afzonderlijke nummers Geilhistijjgrd Zondagsbladvoor Haarlem, per 8 toaanden. de omstreken eti franco per post AJDVTELELTEIISrTICËIEsr: 7an 5 régels 50 Ots.iedere regel meer lt» Ufs. Groote letters naar plaatsruimte Bij Abonnement aanzienlek rabat. Reclames 20 (Jent per regel. Abonnementen en Advertentie!» worden aangenomen door onze Agenten en door alie Boekhandelaren en Courantiers. Du blad vemchijm dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux. Kleine lloutstffmt. 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het HuitenHandC<wi//kujii,k Üênftrtih' <1t> PubHtitj iwmn</etv f? I. BAI 'HE 'intmurtre. Met uitzondering van liet Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaaising van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prils der Advertentiën vao 1—5 regels f 0.75, elke regel meer f 0,15; Reclames per regel /'O/O. Agenten voor dit blad in den omtrek zyn: BloemendaalSandpoort eo SchotenP. v. d. RAADT. Sandpoort; Heemstede, J. LEUVEN, by de Tol; SpaarndamC. HARTENDORP; ZandvoortG. ZWEMMER Velsen, W. J. RUIJTER; Beverwijk, J. HOORNS; BiUeqomARIE HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Goedqelc. hij Kon. Besluit van 12 Nov. 1802No. 20. De Haarlemsche Handelsvereen. telt thans ruim 650 leden, dat is veel, doch niet genoeg. Elke winkelier, elke han delaar, zijn belang begrijpende, moet zich aansluiten. De contributie bedraagt slecbts f 2.50, terwijl de voordeelen groot zijn. Rechtskundige adviseurs zijn de hee- ren mrs. Th. de Haan Hugenboltz en H. Pb. de Kanter, Spaarne 94, welke gratis advies in handelaaaken geven aan de leden en voor hen gratis optre den in faillissementen. Voor incasso's, door bemiddeling der advocaten gedaan, wordt 5 berekend. Bankiers der vcreeniging zijn de kee- ren Laane van B fan mei, Kruisstraat 51. Alle brieven of aanvragen (ook opga ven voor het lidmaatschap) moeten ge richt worden aan het bureau der vcr eeniging, 22 Lange Begijnestraat. Het is ons gelukt eene overeenkomst te sluiten, waardoor het mogelijk is H.H. leden nauwkeurige informaties to ver schaffen omtrent alle firma's in Ne derland. De kosten dezer informaties bedragen 60 cents per adres, plus 5 cents voor porto, en moeten vooruit betaald wor den aan het bureau. Informatiën naar binnen de stad wonende personen gra tis. Ruim 650 informatiën en rechtskun dige adviezen werden in het afgeloopen jaar verstrekt. In Maart zijn 23 vorderingen tot een bedrag van f 843,184 betaald, 6 vorde ringen worden afbetaald1, 7 vorderingen zijn uitgesteld. Volgens artikel 7 dient het Geheim, der Maandlijsten ongeschonden bewaard te blijven. H.H. Leden worden er op attent ge maakt, dat pretentiën, buiten de stad in te vorderen, niet worden behandeld, tenzij portovergoeding (10 ets.) is bijge voegd. Het Bureau der vereeniging is geves tigd 22 Lange Begijnestraat en is ge opend iederen werkdag van 's morgens 9 tot 1 en 's middags vaa 2 tot 4 uur. Dagelijks is een der bestuursleden aanwezig en bereid tot het geven van al le gewenschte inlichtingen en wel Maan dag en Vrijdag van 1112 uur v.m., de overige dagen van 34 nm. HET BESTUUR. STADSNIEUWS Op de matinee, Zondag 9 April te weven door het stryk-orkest van Haarlems muziekkorps, worden onder meer uitgevoerd de Isle Sym phonic van Beethoven en twee nieuwe genre stukjes „Ce que disent Les fleurs," van Oehme. V olksdoucbebad. In de afgeloopen week zyn in het douchebadliuis genomen 295 baden Xod. bezoek aan Amsterdam. H.H. M.M. de Koninginnen zullen zich Dinsdag, des namiddags te 2 u. 2 min., per extra trein naar Amster dam begeven, alwaar H.H. M.M. te 3 u. 4 m. zullen aaukotuen. De nieuwe Beurs te Am sterdam. Het ..Hbkl." meldt: Wij hebben eens een kijkje genomen, op het terrein van de nieuwe beurs. Ons bevindende op de ijzeren balklaag, die reeds een groot deel der gewelven be dekt, stonden wi j verbaasd over de groo te oppervlakte van dit gebouw, maar nog meer over het feit, dat reeds zoo veel gedaan is; inderdaad, de aanne mers, de heeren D. Oerlijn Zoon en A. J. de Haan, zotten er gang achter. Verleden jaar hebben dë aannemers reeds een groot deel van. het materiaal gereed gemaakt dat dit jaar gebruikt moet worden; daarvoor waren in het afgeloopen winterseizoen 36 steenhou wers op een terrein bezig om ruim 400 M3 Oberkircher-steen voor den opbouw gereed tc maken. De witte steen (Land- steen) wordt te Amsterdam gehakt, het graniet komt hier gereed aan uit Noor wegen, terwijl het gepolijste graniet, dat voor de zuilen moet dienen, uit Bayveuth wordt aangevoerd. Over veertien dagen hopen de aanne mers de ijzeren balklaag over de ge welven, waarop dan de eigenlijke beurs zal worden opgetrokken, gereed te heb ben al het ijzerwerk wordt gemaakt in de fabriek der heeren Begemann te Hel mond. Alle steen wordt in Nederland ge bakken, o.a. komt de Hollandsche ver glaasde steen uit Druten, terwijl de gele steen, die in het gebouw dient voor afzetting van de muren langs de trap pen. uit Venloo komt. Voor den gehee- len bouw zijn ongeveer 9 millioen stee- nen noodig. Ook is men thans, na het besluit van den Gemeenteraad om een ruimte voor een veilige bergplaats te maken, daarmede druk bezig. Deze berg plaats, 30 M. lang en 74 M. breed, komt in het gewelf onder den ingang van het gebouw, aan de zijde van het vroegere hulppostkantoor. Voor deze safe-deposit moest' afzonderlijk worden geheid, ter wijl zeer dikke muren daarvoor worden gemetseld'. De geheele bepantsering met ijzeren wanden en inrichting dezer berg plaats zal later zijn voor rekening van dëngone, die haar wenscht te exploitee- reu. Tot opslag van het noodige materieel hebben de aannemers thans in gebruik het terrein naast het gebouwtje voor den postpakketdienstom dit materieel gemakkelijk aan tc voeren, zijn rails ge legd van dat terrein door liet geheele bouwterrein heen. Op dit oogenblik zijn dagelijks onge veer 100 man op het terrein aan den arbeid, natuurlijk hoofdzakelijk metse laars en sjouwerlieden. De Zaaudamsclie sluis. Aan het Provinciaal Gouvernement te Haarlem, heeft eene conferentie plaats gehad tussclien dijkgraaf en hoogheemraden der Uitwaterende sluizen en eene commissie uit Gede puteerde Staten, in zake de regeling der schutge'iden van de nieuw te maken sluis te Zaandam. Naar men verneemt zal in deze aangelegenheid wel de noodige overeenstemming ver kregen worden, by de zoo nuttige verbinding van voor- en achter-Zaan. Leger en 3/ioaft. De tijdmaat van den pas by do infanterie, welke drie maanden ge leden van 115 gebracht was op 125 passen in de minuut, is gebleken voor troepen-afdeelingen op den duur te snel te zyn. By wijze van proef is die snelheid thans tijdelijk verminderd op 120 pas sen in de minuut. De lengte van den pas gerekeud op 0.75 M.. dan wordt, met 120 pas sen in de minuut, de afstand van 1 kilometer afgelegd in 11 1/9 minuut en per u,nr afgelegd een afstand van 5400 M. «sb Wedstrsirten De Rational dress voor de rechtbank. Woensdag is hett merkwaardig ge ding van de Viscountess Harberton te gen juffrouw Sprague van he<t Hautboy Hotel te Ockham bijl Londen, te King ston beslist. Lady Harberton kwam eeni- gen tijd geleden fietsend aan het Haut boy Hotel en bestelde daar het een en ander in de gelagkamer. De hotelhoud ster weigerde echter haar te bedienen, omdat de wielrijdster in „rational dress" was, m. a. w. een korten broek droeg in plaats van een rok. Zij; wilde haar wel bedienen in de bar-room, waar de gaande en komende man zijn borrel of bier aan dë toonbank drinkt. Lady Har berton bedankte er voor, in dat lokaal vol tabakswalm en drinkend werkvolk te zitten, en ging heen. Het bestuur der Touring Club had nu een vervolging te gen juffrouw Sprague ingesteld, omdat zij als herbergierster niet het rec.ht had den oenen gast wol, den anderen niet te bedienen. Hij wilde tevens uitgemaakt zien of men dames in dergelijke inrich tingen mocht weigeren, omdat zij zich niet naar den smaak van den herbergier of hotelhouder kleeden. Do zaak trok zeer de aandacht en de gerechtszaal te Kingston was Woensdag dan ook met publiek gevuld. De verde diging van juffrouw Sprague was, dat er vele dames langs den weg fietsten, die zij niet in haar logement wilde toe laten, en dat- zij om een onderscheid' te kunnen maken, besloten had den korten broek uit haar gelagkamer te houden. Juridisch was haar verdediging, dat zij Lady Harberton geen ververschingen geweigerd had, maar zelf beslissen mocht in welk van haar lokalen zij haar gasten wilde bedienen. Voor dit argument blijk baar bezweek de jury, die het niet- sehuldag over haar uitsprak. Al wat Lady Harberton en haar advocaten ten gunste van het gemakkelijke en alles zins bekoorlijke van d:n korten broek voor wielrijdsters aanvoerden, moch)> niet baten. Met behulp van logement houdsters en herbergiers kan men dus den strijd tegen de „verstandige klee- ding" voortzetten. RECHTSZAKEN. Een Spraakarts. Voor den kantonrechter te 's Gra- venhage was Donderdag gedagvaard een ziclx noemde spraakarts, Rijklof van Goensstraat claar ter stede, ter zake onbevoegde uitoefening van de genees kunst. Uit de behandeling dezer zaak beklaagde was niet verschenen bleek dat bekl. in een perceel van genoemde straat dikwerf personen ontvangt die hem komen raadplegen naar aanleiding van door hem geplaatste advertenties, waarbij behandeling wordt aangekon digd van spraakgebreken, snorken, het met geopenden mond slapen enz. Een bejaard persoon ontvangt de bezoekers en dient hen bij den spraakarts aan, in wiens salon een aankondiging is opge hangen overeenkomende met den in houd d'er advertenties en bevattende den prijs der consulten. Wanneer het consult geëindigd is, wordt door dën- zelfden bejaarden persoon het verschul digde geld voor het consult aan de „pa tiënten" gevraagd. Twee dier patiënten waren Donderdag gedagvaard. De een leed aan het onaan gename gebrek van snorken. Hij begaf zich naar beklaagde, die begon met te zeggen dat de patiënt zoo gauw van die kwaal niet was af te helpen. Daarop schreef hij hem oor- en ncus-inspuitin- gen voor met ciiloras kalicus. De patient volgde dit advies echter niet op, begrij pende dat dergelijke inspuitingen ge vaarlijk zijn. Beklaagde had hem ook een glazen instrumentje verkocht om de inspuiting te bewerkstellingen. Latei- ried ook een dokter hem af de inspui tingen te verrichten. Voor het consult betaalde getuige f 5 en voor het instru mentje f 1.50. De tweede patient wendde bij den spraak-arts slechts een gebrek voor, want deze getuige was klerk bij de po litie en door zijn chef belast met het constat eex-en der overtreding1, op welke door den inspecteur van het. genees kundig staatstoezicht van Zuid-Holland de aandacht der politie was gevestigd. De pseudo-patient klaagde over slapen met open mond. De spraakarts stelde hem toen verschillende vragen, liet hem op verschillende wijze ademen op een spiegeltje, schreef o.a. neus-mspuitingen voor met water en zout. waarvoor hij wederom een instrumentje verkocht, zeggende later, nadat eeuige nadere con sulten zouden .hebben plaats gehad, een machine te zullen leveren, waardoor de onderkaak belet zou worden neder te vallen in den slaap. De genezing zou echter geruimen tijd vorderen. De geneesheer, dr. Jalgersma, ver klaarde als getuige en deskundige dat een slappe oplossing van chloras kalicus niet zooveel nadeel kan berokkenen, een sterke daarentegen wel. Maar het gevaar ligt in de inspuiting zelf, die, verricht door de ondeskundige hand van patiënten zelf, zeer schadelijke gevolgen kan hebben. Ondervraagd naai- de oorzaak van stotteren,moest de medicus erkennen deze niet te weten. Hij meende dat stotteren het gevolg is van een organisch gebrek. Stotteren kan genezen worden door oefening. Bij zenluwachjbigè menschen komt deze kwaal vaak voor. Snorken is een verslapping van het verhemelte en komt dikwerf voor bij menschen die met geopenden mond sla pen en bij afwijkingen in de keel- en neusholte. Dit gebrek lean genezen wor den, wanneer ook de bovengemelde af wijkingen genezen kunnen worden. Ove rigens is tegen snorken weinig of niets te doen. Dc bejaarde persoon, die beklaagde hielp bij het ontvangen van bezoeken van patiënten, bevestigde dat hij geld aan de bezoekers moest vragen. Öp de vraag van den kantom-echter of ook hij wel eens ondea- belcl.'s behandeling was geweest, antwoordde hij,: „neen, God dank aiet!" Het openbaar ministerie vorderde f 100 boete of 20 dagen hechtenis. Eene vergiftigiagszaak. Voor de rechtbank te Zutfen is Don derdag de volgende zaak behandeld. Beklaagde K. heeft te Deventer een drogisterij. Daar hij zelf volstrekt niet op de hoogte van het vak is, heeft hij liet beheer van zijn winkel toevertrouwd aan een bediende, der zake kundig, ze keren De K. De zoon van bekl. wordt door den bediende in dc geheimen van het vak onderwezen, maar mag, als nog niet volleerd drogist zoo was het voorschrift van zijn vader en even zoo dc knecht, die ook meehelpt, niet verknopen de vergiften, of de artikelen, die hem niet volkomen bekend zijn, zonder den bediende geraadpleegd te hebben. Want niet altijd was de bedien de in den winkel. Meestal ging hij zijn middagmaal gebruiken tusschen 2 en 4 uur 's middags en als dan iemand kwam om iets te halen wat den zoon of den knecht niet volkomen bekend was, werd hem verzocht later terug te ko men. Maar het gebeurde 1 Februari van dit jaar, dat juffrouw A. J. in de dro gisterij kwam, tegen 3 uur 's middags, toen de bediende uit was. om iets te- halen tegen de asthma, waaraan haar vader lijdende was. De zoon van bekl. die haar te woord stond, gaf haar een pakje, waarop geschreven was door den bediende: asthmakruiden. Het meisje en ook haar vader waren onbekend met de hoedanigheid en liet gebruik van dë kruiden. Zij beweerde, dat bekl.s zoon haar als gebruiksaanwijzing gaf, het voorschrift, ze to laten trekken. Een theepot vol werd thuis gezet, de patient kreeg een flinke dosis, en weldra deden zich voor verschijnselen, van welke de tor hulpe geroepen dokter, de arts "Vroom, ook ter zitting als deskundige aanwezig constateerde, dat het waren verschijnselen veroorzaakt door vergif- tiging met folia stramonii, een kruid, een vergift, gebruikt tegen asthma, d. w. z. in kleine hoeveelheden verbrand en ingeademd', soms ook inwendig gege ven, maar dan tot een maximum per dag van 1 gram., de patient had vermoe delijk 10 gram binnen gekregen. Gelukkig liersteldë hij. Wie was hier schuldig, de bezitter van de drogisterij, zijn bediende, of de zoon? Het O. M. wees den eersten aan; ïmmei-s bekl. had moeten zorgen voor beter toezicht in zijn winkel hij was de verantwoordelijke persoon in deze, en door zijn schuld waren verkocht de schadelijke folïa stramonii. aan iemand, j die met het schadelijke er van niet be- j kend was. Do ambtenaar van het O. M. j wees op liet verkeerde in de wet, dat aan drogisten veroorloofd is groote hoe veelheden vergif te verkoopen. tei*wïjl de apothekers slechts kleine dosissen, en dan op recept mogen afgeven, en eischte tegen bekl. een geldboete van f 300. De verdediger, mr. Jordens, was van een andere meening, Volgens hem was het O. M. niet ontvankelijk in zijn vor dering tegen bekl. Want oolc in de dag vaarding staat vermeld, dat beid. het beheer van zijn winkel had toevertrouwd aan zijn bediende De K. Dan moest De K. aangesproken worden, of een ander, maai- niet bekl.. die strafrechterlijk ze ker niet schuldig is. Door bekl. zijn, voor zoover mogelijk, alle maatregelen genomen om een ongeluk te voorkomen. Ook is volgens pleiter niet voldoende bewezen, dat getuige J„ die de kruiden haalde, onkundig was van het gebx-uik er van, terwijl trouwens, zooals ook de deskundige dr. Vroom mededeelde, het gebruik der folia stramonii algemeen bekend mag worden verondersteld1. PI. vroeg in de-ze niet-ontvankehjkverklaring en in elk geval ontslag van rechtsver volging, vrijspraak. („Z. C.") Gemengd Nieuws. Middelen teven ketelsteen. Uit het feit dat er nog maar steeds nieuwe middelen tegen ketelsteen wor den aanbevolen, schijnt men te mogen afleiden dat tot heden geen van alle uit muntend in de practijk heeft voldaan. In lut „Hannovcrsches Gewerbeblatf' van 1 Maart worden in een uitvoerig opstel weder een geheele ï-eoks procédés aangeprezen, waarvan het volgende wel een der eenvoudigste en goedkoopste lijkt. Het is de behandeling van den ketel met koud water. Het eenige be zwaar van dit middel is, dat het een wat langdurige buitengebruikstelling van den ketel vereischt. De ketel wordt vier dagen lang met zijn eigen water afge koeld den vijfden dag worden de rook kanalen van asch gezuiverd en het wa ter uit den ketel gelaten waarna deze dadelijk weder met versch koud water gevoed wordtden zevenden dag wordt het water weder vernieuw en den negenden dag ten derden male, ter wijl op den tienden dag dadelijk na het aflaten van het water met de reiniging begonnen wordt. Bij deze behandeling heeft zicli de ketelsteen in die mate vol water gezogen, dat zich zelfs tus sclieu de steenkorst en dén ketelwand een waterlaag bevindt en de steen zich zeer gemakkelijk laat wegschaven of met stalen borstels wegkrassen. Zelfs een krachtige waterstraal is voldoende om den steen weg te spoelen. Eén voor waarde moet daarbij echter vervuld wor- d;ntijdens de behandeling mag de ketelwand niet wederom verwaxmd wor den, daar anders het water verdampt en de steen weer vasthecht. Een ander middel wordt aanbevolen door den ingenieur Hannag te Glasgow. Men behoeft slechts een bolrond of cy- lindervorniig stuk zink, door het midden waarvan een koperen staaf gaat, in den ketel to plaatsen. Aan dë beide uitein den van dën koperen staaf zijn koper draden bevestigd, welke aan de wanden van den stoomketel gesoldeerd1 worden. Bij liet water voegt men. per kubieke meter vier Kg. keukenzout. Begint men nu te stoken, dan ont staat ten galvanische werking; de zuur stof zet ziclx af op het zink en de water stof op het ijzer van dc-n stoomketel. Door dc waetrsiof laat de ketelsteen, die zich op den ketel heeft vastgezet los en verhindert de vorming van anderen ketelsteen. De toestel „electrogene Hannag" ge naamd kan zes maanden achtereen wer ken; hij is bij de Engelsche marine in gebruik en men heeft er ook proefnemin gen. mede in Frankrijk gedaan. (Nijv.) Om katten kwijt te raken. Zeker iemand had jarenlang groote last van katten in zijn tuin. Zijn zenuw gestel werd door die oorverscheurende nachtelijke kattenmuziek zoo geschokt, dat hij een slachtoffer van aanhoudende slapeloosheid dreigde te worden. Die zenuwachtigheid was waarschijn lijk ook niet vreemd aan het volgend door hem gedaan verhaal en evenmin de omstandigheid, dat de verteller blijk baar een Amerikaan is. Op zekeren nacht hoorde ik. vertelde hij in een vriendenkring een eigen aardig melodieus geluid. Het had1 een zachten. getemperden, vibreerend.n toon, totaal verschillend van het gemauw van eeno gewone kat, zooals men ziclx zou voorstellen hoe de stem van eene kat in verheerlijkten, hemelschen. staat zou moeten zijn. Ik luisterde nut bowonde- xing en verrukking en was weldra door die welluidende muziek in slaap gesust. 's Morgens kwam ik door onderzoek in den tuin tot de ontdekking, dat de zanger een nieuw soort dier scheen te zijn half kat, half blikken bus een soort van verbindende schakel tus schen eene levende kat en eene bus, waar nog een overblijfsel van ingemaak te zalm in was en door de dienstmaagd achteloos in den tuin was geworpen. Eene snoepachtige kat had haar kop in de bus gewrongen om aan de zalm tc komen en te laat bemerkt, dat de stuk ken blik rondom de opening van dë bus haar verhinderd hadden haai- kop er uit terug to trekken. In dien toestand) zwierf zij door den tuin, blind en niet in staat om uit hare klem te ontsnap pen. In de blikken bus was de stem zoo zacht getemperd en gemoduleerd, dat rij al het eigenasi-dige schelle geluid v mauwen verloor en die oorstreelencfe nachtelijke muziek was geworden. Nu wist ik natuurlijk dadelijk een middel onx al de katten uit de buurt» onschadelijk te maken. Den volgenden dag zette ik vier en twintig bussen, waar ingemaakte zalm in was geweest, in den tuin, en 's mor gens zag ik dat vier en twintig kat tea blikken mutsen op hadden. Eeno week lang zwierven; die dieren, d'cor den tuin, niet in staat om1 te stelen, te vechten of de geraniums te vernielen, terwijl de buren hun dank kwamen be tuigen, dat rij op het geluid' van zulk eene verrukkelijke Eohxsharp vergaai» werden. Meer dan vier-en-twintig blik ken bussen waren niet noodig, want do andere katten uit de buurt liepen van schrik weg, zoodra rij die zotte figure» zagen. Na verloop van eene week konden. d« katten in zulk een benauwden toestand niet Langer in leven blijven. Zij stierven een voor een, en werden in den tui* begraven. De speelbank Monte Carlo. Het financieele jaar to Monte Carlo is geëindigd op 31 Maart. De ont vangsten over het afgeloopen jaar waren hooger dan het vorige jaar, ODgeveer een millioeo francs meer. Het geheele bedrag dat aan de ver schillende groene tafels binnenkwam beloopt 24l/s millioen frs.; zulk een hooge som werd niet verwacht, daar de Rivierra fritelyk een ongunstig jaar had, omdat het meevoelde met den oorlog eo te lijden bad van den typhus te Nizza. In Januari wezen de boeken dan ook lagere cüfers aan dan een jaar te voren, doch in Februari en Maart kwam de „rush for Monte Carlo". Er zyn dit jaar vele spelers ge weest, die zich vol dankbaarheid de speelzaal zullen kunnen herinneren. Iemand uit Yorkshire speelde drie weken en nam 200,090 gulden mee naar huis. Een Russische graaf won op een avond 350,000 Irs. aan de tafels van de afzonderlijke speelzaal, die sedert eenigen tyd is ingericht en 's nachts tot twee ou drie uur openblijft. Het bankverslag verzuimt daarbjj te molden hoeveel en hoe hoog de inzetten der voornaamste verliezers waren. Het personeel der bank, bestaande nit directeuren, inspecteurs, croupiers eu verdere personeel, te zamen 1600, ontving een millioen gulden. Het dividend bedraagt tien percent. (60,000 aandeeleu van 250 frs.; de aandeelen staan te Parijs ter beurze genoteerd op 171 p. st., terwijl zjj in 1884 op 20 p. st. stonden). Dure volksvertegenwoor diging. Het parlement, dat bet meeste kost is ontegenzeggelijk de Fransche Ka mer, welke jaarlyks 7.500,000 frs. van de Franschen vraagt om zich te kun nen bedrnipen. Dan komt betSpaansch parlement, dat. in Franscbe waarde uitgedrukt, 2,230.000 fr. noodig heeft. Italië vraagt 2,150,000 fr. voor da volksvertegenwoordiging, Oostenrijk 1,500,000 fr., Engeland 1,298,000 frs. Dit zyn de ryken. die boven het millioeD frs. noodig hebben. Do andere landen volgen met groote verschillen. Onze Staten-Generaal kosten 3'/j tou. Een ernstig ongeluk beeft in Zwitserland in het Bieler- meer plaats gehad. Men is daar bezig een electriciteitsfabriek te stichten en 12 man waren aan den arbeid in een groote duikerklok die iu het water was neergelaten. Dit toestel werd door den snellen stroom van het water meegesleept met het ongelukkig ge volg dat 4 werklieden verdronken. Telegrafeer en zender draad De proeven met Marconi's draad- looze telegraaf worden voortgezet. De Engelsche rege ring heeft een com missie benoemd om ze te volgeo. Vol gens de „Daily News" zal vanwege de Fransche rogeering een proef worden genomon om te seinen van den Eiffel- toren te Parijs naar South-Foreland op de Kentscbe kost, even ten noor den van Dover. De lersche pers eischt voor zich de eer op, het eerst van Marconi's toe-

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 1