Stoomververij en Chemische Wasscherij van MOEING, A dam as '.rad ia debat an onder wierp de houding der socialisten in 't Parlement aan kritiek. Daarvan heb ben de arbeiders niets te wachten en wie in dergelijke lichamen als goed socialist komt wordt slecht. Ook de praktische arbeid der S. D. A. P. mannen beteekent niet; in het raam der kapitalistische samenleving hebben die zoogenaamde verbeteringen niets te beduiden. {Spreker verzeker dedat de algemeene werkstaking zou komen annex revolutie en wekte op niet de S. D. A. P. mannen te steunen om heerschers van den troon te stooten ten einde er audere op te brengen Hermans beantwoordde op satirische wijze, waarmee de goed bezochte ver gadering gesloten werd. E,. K. Volksbond. Maandagavond vergaderden de leden der afdeeling Haarlem van bovenge- noemden Bond in de groote zaal der sociëteit „de Kroon". De voorzitter, de heer C. A. M. van Dam, opende deze bijeenkomst en deelde o. a. mede, dat voor dc verkiezing van leden voor de Kamers van Arbeid van Druk- kersbedrijven, welke op Dinsdag 18 April a.s. zal plaats hebben, door de Typografische vereeniging „de Katho lieke Pers", do volgende candidaten met den meesten aandrang worden aanbevolen: T. H. Broekhuizen, let terzetter, T. Draaisma, letterzetter, A. Hubers, letterzetter, J. Neder- kooru, boekdrukker, en S. Veldkamp, steendrukker. Het overige van den avond was gewijd aan zang en tooneelspel. Nadat de zangvereeniging „St. Ba- vo" en het knapenkoor onder leiding van den heer N. H. Andriessen, eenige liederen zeer verdienstelijk ten ge- hoore hadden gebracht, was het de Rederijkerskamer,. Alberdinck Thym", die niet het opvoeren van het welbe- bekende en aardige blijspel „Het spreekanr van den dokter" den tal rijke aanwezigen eenige aangename oogenblikken verschaft. Een laid ap plaus viel den opvoerenden dan ook ten deel. Ten slotte deelde de voorzitter nog mede dat de beer J. van Djjk, den dag herdacht, waarop by vóór 25 jaar by het St. Jacobs Godshuis in dienst trad en weoschte hij hem met dit jubileum van harte geluk. De vergadering werd hierop te ruim 10 gesloten. Als candidaat-patroon voor de Ka mer van Arbeid voor de genot- en voedingsmiddelen, is door de Vleesoh- houwersvereeniging alhier gesneld de heer H. J. Daudey Hzn. Alg. Ned. Typografen Bond. Maandag-avond trad voordeafdee- licg Haarlem van bovengenoemdeu Bond in de groote zaal van Weten en Werken als spreker op de heer P. L. Tak met het onderwerp „Kamers van Arbeid." Spreker begon zijn rede met, er aan te herinneren hoe in 1892 in de Tweede Kamer door den liberaal Pyltersen en eenige weken later door den anti-revolutionair Schimmelpen- ninck van der Ooyen een wetsont werp tot oprichting van K. v. A. was ingediend. Dit was dus eeuigszins eene poiitieke concurrentie. Verschillende beraadslagingen ontstonden hierover in de Kamer, totdat tenslotte beide voorstellers inzagen, dat het 't beste was zich te vereënigen. In lS94kwara dan ook van belde kamerleden een gecombineerd voorstel in. Toen kwam evenwel door den val van hot ministerie Tak v,.n Poortvliet, door de indiening van het kieswet-ontwerp het voorstel op den achtergrond, totdat ten tyde van het ministerie-van Houten door de Regeering een ontwerp-wet betref fende de K. v. A. werd ingediend. Nadat de kamerleden Kuyper, Ger ritsen, Kerdjjk en Drukker verschil lende wyzigingen hadden aangebracht, werd dit ontwerp-wet tot wet ver heven. Hoewel doze wet nog verre van volmaakt is, is het na toch zaak, dat de arbeiders zien wat daarvan voor hen is te maken. Het is hnn taak om uit deze wet eenig nut te trekken. Vervolgens behandelde spreker de wet en zette uiteen de inrichting en het doel der Kamers van Arbeid, het geen door mr. H. Pb. de Kanter in de vergadering van het Algemeen Secretariaat op Maandag 10 October 1898 eveneens zoo breedvoerig en ken- rig is behandeld. Wjj kannen derhalve naar dat nummer ver wjj zen. Ten slotte werd op eenige vragen, verschillende zyden van de zaak ra kende, geantwoord. De vergadering was slecht bezocht. IJ leest toeli ge- r i-egel«l het Feiiil-g i leton van „Maas-- |j jsem's OagMad"?! wwsk BWBl? SIHNEftCAND. Neder land8clie Journalisten kring. Rome, 6 April. Een donderbnikwam aandrijven over Rome, toen we ons Woensdagmiddag naar de eerste zitting van het Pers congres begaven, maar in letterlijken en overdrachtelijken zin liep 't kalm af; de stormachtige debatten waar voor het bureau zich bevreesd had ge maakt over de netelige vraag der vrijheid van drukpers in verband met de Milaansche krijgsraadvonnissen werden door diplomatiek beleid afge wend, zonder schade te doen aan die opvattingen van vrijheid vau schrij ven, welke naar ons noordelijk gevoel door de zware straften bedenkelijk was geschaad; en toch ook zonder uit 't oog te verliezen, dat vreemdelingen in een land, waar zy gastvrijheid ge nieten een zekere bescheidenheid moeten betrachten in 't becordeelen van regeoringsdaden gesteld al dat zij er voldoende van op de hoogte waren. Yergis ik my niet, dan komt aan Singer, hoofdredacteur van het „N. Wiener Tagebl." de eer toe, 't een en ander met diplomatiek talent te hebben geregeld en geleid. Zoodra de alg. secretaris Taunay zijn verslag had gelezen, hulde was gebracht aan Bataille (onlangs overleden) en eenige andere huiselijke zaken waren afge daan, stond een Italiaan op, de direc teur der „Secoio", om in warme be woordingen aller leedwezeu uit te spre ken over het feit, dat 't congres eenige zijner beste leden missen moest, die in de gevangenis zyn opgesloten, met den wensch dat zy weldra aan de vrijheid en den jonrnalistieken arbeid zonden worden teruggegeven. Na een stormachtig applaus, van de Italianen vooral, nam onmiddellijk de president het woord om te verklareu, dat deze rede geen aanleiding tot be raadslaging geven konmaar voegde hjj er by „ik meen, niet te kort te doen aan den eerbied, welken ik aan de autoriteiten van dit laDd ver schuldigd ben, wanneer ik de hoop uitspreek, dat de bedoelde afwezige collega's weidra door een koninklijke daad, in vrijheid zullen worden ge steld." Ditmaal juichte ue gebeeio vergadering voor deze even gepaste als krachtige uiting, van den gemeen schapszin (die blijkbaar met den eer sten spreker was afgesproken.) Na dezen arbeid te hebben verricht inderdaad niet afmattend ging men uiteen omdat de Fransche col lega's niet gereed waren met 't be noemen van bon leden in het centraal- comité. 's Avonds waren we de gasten van den „Kunstkring'Tntern.Kunstenaars- vereeniging, in zijn paleis by de Porta del Popoio. Alles beeft hier een paleis geloof ik, behalve de menschen, die zich in achterbuurten hebben te behelpen, die hier ruim en erg armoe dig vertegenwoordigd zijn. Het palazzo der kunstenaars bevat een zeer mooie balzaal, die zonder eenige versiering een prachtigen indruk maakte. Voor een zeer talryk publiek van genoodigden gaven een achttal artisten daar een vocaal en instrumentaal solistencoccert, waaronder niemand minder dan Mevr. Teresina Tua. die een barer schitterende vioolstukken voordroeg, 't Zal wel onnoodig zyn het succes te vermelden. Donderdagochtend 2ie zitting van het congres. Nu zouden we aan 't werk gaan. Om half II werd de ver gadering geopend en deed de voor- fitter voorlezing van den uitslag der verkiezing voor net centraaibestuur. Holland had dr. A. Kuyper gekozen. Volgde een warm debat over de wijze, waarop het bestuur eenige ma tiging had aangebracht, waar som mige landen wat al te veel afgevaar digden hadden willen zenden't wa ren soms zöi de secretaris geen delegaties, maar geheele vereenigin- gen, die zich aanmeldden. De nood zakelijkheid van nog meer beperking zal, dankt my, weldra worden inge zien. Eindelijk deden we daarna toch nog iets afbet rapport van Tannay over de instelling van een internatio nale legitimatiekaart, waarby o.a. de vraag weer eens ter sprake kwam, wat eigenlijk een beroepsjonrnalistis. en nog allerlei andere dingen meer, vry vervelend voor 't congres en dus zeker te vervelend om hier te ver melden. De twaalf artikelen over de kaart werden aangenomenze zal een soort internationaal paspoort zijn. Het comité had een museum wil len aanleggen van de portretten der dames, die met journalisten reizen in verband met bovengenoemde kaart. Op voorstel van een der Neder landers werd echter besloten, dat ieder, die dit wenscht, zijne vrouw (nl. haar portret) kan terugkrijgen, voor welk besluit de heer van Waal wijk den dank der vergadering ver wierf. Eene door de Vereeniging tot be vordering van het vreemdelingenver keer te Utrecht en omstreken be noemde commissie heeft, in navolging van Brussel, Antwerpen, Haarlem, Hilversum enz., eeu wedstrijd uitge schreven voor met planten versierde balcons. Geëindigde werkstaking. De werkstaking aan de sigarenfa briek der firma Vau Os Co. te Deventer, die 9 weken geduurd heeft, kan als geëindigd beschouwd worden. Op verzoek van het hoofdbestuur van den Ned. Sigaren- en Tabaks- bew. Bond heeft een conferentie met de firma plaats gehad. Gebleken is dat van loonsvermindering geen sprake is geweest en dat op grond daarvan de sigarenmakers liet recht niet had den te staken. Den 22sten zal de arbeid hervat worden. De sigarenma kers hebben hun eischen laten vallen. Eene aanranding. In den nacht tusschen Zondag en Maandag is te Tilburg de fabrieks arbeider H. M. gepasporteerd onder officier der genie, by Let naar huis gaan door vier met messen gewapende kerels onverhoeds aangevallen, die hem behalve eene kleine wonde een diepen steek in den rug en een in de zyde toebrachten, waardoor de inge wanden te voorschijn kwamen. De verwonde, een oppassend jongeling, is Maandagmorgen per brancard naar het ziekenhuis gebracht. Zijn toestand is levensgevaarlijk. De aanvallers, zekere v. E., J. en de gebr. R., heb ben Maandagmiddag na confrontatie een gedeeltelijke bekentenis afgelegd. Eene wonderdokteres. Te Blesdijke (Fr.) is de wonderdok teres, de wed. v. d. N., overleden, ruim 80 jaren oud. Deze vrouw, be kend onder den naam van „het boerinnetje van Blesse", had een zeer drukke praktijk. Van heinde en verre kwamen de patiënten tot haar, om ge nezing te zoeken voor allerhande kwa len. Haar faam ging wyd en zijd, toen zij een patiënt cureerde, die te vergeefs baat gezocht had bij hot „boertje van Staphorst", den wouder dokter Stegernan. Een paar malen werd het oude boerinnetje wegens het onbevoegd uitoefenen der genees kunde vervolgd en veroordeeld, wat juist het getal patiënten deed toene men. Voor baar eigen kwaal kende d6 vrouw geene medicamentea, „dat is met ons altijd het geval", placht ze te zeggen, als men haar op het vreemde daarvan wees. NGEZONDiSN MSOKUSE- LING EN. f30 cents per regal. firma SCHENK, Ged. Oude Gvaclit 11 15. Spaarnwouderstraat 72. Teleplioommminer 382. Vraagt mijn Boekje, 2e uitgaaf: „Iets over uitstoomen en verven, eenige Raadgevingen en Recepten". hetwelk gratis en franco toegezon den wordt. Spiegelmaker. Plaathandelaar. Ter gulder en Encadreur. Ged. Oude Gracht 85. ©S3 XXVste Nsderlandsch Taai en Letterkundig Congres. Zyne Excellentie de heer Goeman Borgesins, minister van binnenland- sche zaken in Nederland, alsook zyne Excellentie jbr. Vau Pester, buiten gewoon gezant en gevolmachtigd mi nister van Nederland teBrossel, hebben het eerelidmaatschap aanvaard. Verleden Vrijdag is in de com- missiën van den Gentschen gemeente raad besloten geworden een subsidie van duizend francs te verkenen voor de inrichting van het aanstaande congres. Men schrijft cms uit. Amsterdam van gisteren De afgeloopen week is voor het Am- sterdamsch tooneel zeer belangrijk ge weest door de première van Shake speare's „Coriolanus" door de Kon. Ver. „Het Ned!. Tooneel." Al was er op deze opvoering nog al iets af te dingen, al deden do costumes meer denken aan „la belle Hélène" of eene andlere operet te dan aan Shakespeare's drama., toch was het geheel van dien aard, dat men van een „événement" mag spreken. In dien het Neêrlandsch. deze soort werken niet ten tooneele bracht, zij het dan ook niet onberispelijk, wij zouden er van verstoken blijven, want eenig ander ge zelschap zou er in het geheel niets van terecht brengen. Het staat, voor wie maar eenigszins regelmatig zich van ons tooneel op de hoogte houdt, vast, dlat Bouwmeester ondanks zijn reputatie van groot tooneelspeler, waarop hij het zij gezegd - volkomen recht heeft, wel eens wat heeft te verduwen gegeven, dat een acteurtje van een tweede raugs théatertje er even goed erf beter zou heb ben afgebracht, maar evenzeer is het oen feit, dat in stukken als „Coriolanus", „Oedipus", „Henschel" in één woord in die werken, waarin hij de hoofdpersoon is. in dien zin, dat hij de geheele hande ling draagt niet alleen, maar waar ook het geheele stuk met hem staat of valt, niemand Bouwmeester in staat is te overtreffen en hij, inderdaad, toont een kunstenaar bij, de gratie Gods te rijn. Laat ons maar rondweg zeggen, dat z.g. „vieux jeu", Bouwmeesters kracht is al heeft hij in de laatste jaren in hot meer moderne ook wel eens iets goeds gedaan. Wie „Coriolanus" kent en den eersten acteur van „het Neêrlandsch", weet ook hoe wij hebben genoten in het tafereel waar hij, de trotsche patriciër, het volle stemmen afbedelt, „een aalmoes vraagt aan arme lieden," zooals hij het noemt hij zal beseffen hoe men hem heeft toe gejuicht na de groote scène met Valun- mia, zijne moeder, in het kamp der Vols- kische troepen en Coriolanus is ons zóó gespeeld sympathiek, terwijl men bij de lezing van dit werk een zeer Ster ke antipathie moc-t. gaan gevoelen voor den voornamen Romein, die met zijn weerzinwekkenden afkeer voor wie van lager afkomst zijn dan hij, bij elke ge legenheid te koop loopt en die ook al doet hij dat ten slotte niet toch het voornemen heeft vaderland, gezin en vrienden op te offeren aan zijn wraak op het volk van Rome, dat hij, als logische consequentie van zijn verachting, zulk een offer niet waardig mocht achten. Mijns inziens zal „Coriolanus'' lang ré pertoire houden en is een bezoek zeer aan te bevelen. Tn de Fransche Laan. in het zonnig deel van de hoofdstad, dat men de Plan tage heet, bevindt zich gelijk men zal weten sedert jaren een schouw burg, voorheen het zomiertheater van Lier, dat sedert eenigen tijd! klaarblijke lijk in handen is gevallen van den een of anderen huizen-speculanjt, die het voorgedeelte, de voormalige koffiekanier, heeft doen sloopen en het braakliggende terrein heeft verkocht aan een werklie- den'-organisatio, die er eigenlijk een beetje mede „in den maag" blijkt te zit ten, daar B. en W. voorloopig niet ge zind blijken om het beste deel der Plan tage te doen bederven door stakende, werkelooze en lanterfantende „georgani- seerd'en." Do schouwburg zelve, meer achter op het ruime terrein gelegen, ziet er zeer vervallen uit, wat geen verwondering baart, als men weet. dat er zoo ongeveer sedert de opening, en dat was nog onder dé directie van wijlen den ouden heer van Lier, niets aan is gedaan. De kalk aan de kale witte muren is nog dezelfde, dio dö triomfen van Veltman heeft ge zien en de stoelen zijn nog dezelfde, die in hun armen het gedistingeerd publiek ontvingen, dht de voorstellingen van „het Nederlandsch Tooneel" frequenteer de. toen dit gezelschap genoodzaakt was hier te spelen, omdat de oude Stads schouwburg verbrand was en over de oprichting van den tegenwoordigen Stadsschouwburg nog gevochten... par don, gediscussieerd werd. Do schouwburg in de Plantage is de minste onder do broederen evenals het gezelschap, da,t er speelt. v Toch geniet het een zeer groote popu lariteit tenminste bij het publiek van opgeschoten jongens, dat tijdens de voor stellingen een helsch lawaai maakt en zich in de entre-acten verdringt om de vruchtenkooplieden en ambulante siga- renhandelaars, die den corridor onvei lig maken. Het gezelschap heeft de pre tentie een volkstheater opgericht te heb ben. De opvatting van dit woord is wel licht verschillend, doch naar mijne moo ning is een volksschouwburg niet eeno waar het populaire zit in de prijzen der plaatsen en de opvoering van de afschu welijkste draken. Een schouwburg voor het volk is eene waar de prijzen zóó ge steld zijn, dat het volk ze. kan betalen en waar het stukken te zien krijgt, goed! opgevoerd en good verzorgd, die den smaak kunnen veredelen, stukken van het oude en het nieuwe repertoire, die men ook vóórzei aan het publiek, dat geen draken meer lust en bv. stamgast is bij de „Nederlandsche Tooneelver- eeniging", (die, tusschen haakjes gezegd. Dinsdag voor de 75ste maai „Ghetto" spoelt). Dan eerst hebben; dSreJqteuiren helt recht te spreken van een volksthéater en tot nu toe heeft men zich bepaald! tot de „Twee Weesen", „de Koerier van Lyon", en andere fraaiigheden. Ik meen de, dat het gezelschap plotseling de goe de richting was ingeslagen, toen ik... schrik niet „Voerman Henschel" zag aangekondigd. Haupfcmanns drama bij dit gezelschap, voorwaar, het streven verdiende toejuiching en ik meende te mogen verwachten, dat het geselschap, zooa,l niet dadelijk alle drakenmaaiiertjes afleggen, d!an toch trachten zou te vol doen aan wat Ilauptmann eischt. Daar om heb ik mij Zaterdag 11. schrap gezet en ben in den schouwburg te lande geko men wanneer ik zeg „in den schouw burg" bega ik feitelijk eene onjuistheid, daar de zaal meer gelijkenis toont met een loods dan met een theater. In een. lange gang, waar men drank verkoopt a 5 ets, en waar men de biljetten koopt (eerste rang 60 ets.) nadert mij een opgeschoten kwajongen in Zondagsdos of liever in Zaterdags dos, die mij. ik weet niet om welke reden, vertelt, dat ik een hoed draag hetgeen een koor dezer heo- ren doet sclireeuwen„hoedhoed hoed!" Mijn hoed schijnt ergernis te wekken. Om geen ergernis te wekken, wil ik mijn hoofddeksel in de vestiaire dep on eer en. Deze is er niet te vinden! Op dé laatste rij, stalles wekt mijn ne>- derige verscliijning alweder de belang stelling op van een paar zwaitoogige jongelingen, die verzekeren, dat ik „van de pers" ben en die mij herkennen van „toc-ie-achter do khoning van Shiaan reé." Ik vind een hoekplaats op de derde rij, waar, vlak naast mij, drie dames, zeer „ladylike" aangedaan, op sinaas appelen zitten te kluiven en mij meten met een onbeschrijflijke!! blik, als ik haar in alle gemoedelijkheid doe opmer ken-, dat mijn stoel van mij alleen en mijn arm niet dc leuning van een fau teuil is. Het zijn vóór en achter en naast mij blijkbaar habitués, diepe vereering koesterend voor het heelo gezelschap. Zij kennen ze allen, ze weten waar de leden van het gezelscliap wonen, ze ken nen hun afkomst, ze zijn hun vrienden zo maken een pandje om toch vooral geen enkele voorstelling over te slaan en ails men heb him vroeg, zouden zo kunnen vertellen wat dé „artisten" 's middags eten en hoeveel belasting zo betalen. Maar merkwaardig is het, dat dit gezelschap een meesterwerk als dat van Hauptmaim durft vertoonenal was het alleen, omdat dé directie het pu bliek, dat daar komt, te goed kent om niet te weten, dat dit zulk een stuk toch niet kan apprecieeren. „Voerman Henschel" speelde het stuk als een draak en de rest was „naar ve il ant." Men had blijkbaar de voorstel ling van de Koninklijke Vereeniging bij gewoond zonder er ook maar één enkel svllabetje van te snappen de kunst is hier op ontzettende wijze vermoord. an tsfötsSisfrraJsSött» Voetbal. Hoewel het voetbal terrein van de Amsterdamsche voetbalclub -R. A. P." Maandag door den regen in byna onspeelbaren toestand was, is toch de wedstryd tusschen „R. A. P." en de „Leopold Footb. Club" uit Brussel op verzoek van laatstgenoemde door gegaan en werden de wind en regen boven en de modder van het veld getrotseerd. „R. A. P." won met 8 tegen 2 goals. Worstelen. De uitslag van den grooten wor stelwedstrijd te Luik waarin onder anderen D. van den Berg een zoo goed fignnr maakte, was: Kampioenschap licht gewicht: 1 Cambier, 2 Hitzier, 3 Clement le Ter rassier, 4 Trillat. Middel gewicht: 1 Constant le Bou cher, 2 Vau den Berg, tyd 1 uur 43 m. 44 sec., 3 Pietro, 4 Hitzier. lege." an Vlooi. In het fort by IJmuiden zullen van 12 tot 24 JüDi a.s. onder toezicht van den comm. der Stelling van Am sterdam, den gen.-maj. W. Rooseboom door de bezetting dier sterkte oefe ningen worden gehouden voor don dienst van bezettingstroepen in forten. ftECHTSZAKElt. Eeae installatie. In een buitengewone zitting van het gerechtshof te Amsterdam, had Maandagmiddag de plechtige instal latie plaats van mr. F. A. van Leeu wen als raadsheer by dit college. Ko!otii§n. Atjeh. Blijkens een van den civiclen en militairen gouverneur van Atjeh en Onderhoorigheden ontvangen telegram keerde deze den 25sten Febr. van de Westkust te Kota-Radja terug. De Imam te Tenom was den vorigen dag in zyn land hersteld; de benden van T. Oemar waren alleu gevlucht, ner gens werd weerstand geboden, terwijl de meeste hoofden en een deel der bevolking van Tenom en Panga zich by den Imam meldden. De colonne Van der Dassen zocht de zwervende benden van Oemar in boven Melaboeb op. De lste-iuitenant der infanterie F. H. Ockerse en de Europeesche fuse lier Van Waardenburg (alg st. no. 34663 werden onbeduidend gewond. Bij den resident van Batavia zyn volgens het Bat. Nieuwsblad klach ten ingekomen van de naar Nieuw Caledonië geëmigreerde Javanen over slechte behandeling. De afbeelding en relief van het Marine Etablissement te Soerabaia, bestemd voor de tentoonstelling van 1900. is gereed en zal alvorens opge zonden te worden voor het publiek ter bezichtiging worden gesteld. üi E S. O a 3 E m. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatstwordt de copij niet aan den inzender terug gegeven. Zandvoobt, 10 April '99. Mijnheer de Redacteur'. Zondt U my een plaatsje kunnen afstaan in uw veelgelezen blad, voor onderstaande regelen, mogelijk dat het tot verbetering van een oniioud- baren toestand kan bijdragen. In het voorjaar worden jaarlijks voor duizenden guldens mest gebruikt in de duinen te Zaudvoortdeze mest wordt bijna uitsluitend gevaren dooi en opgelost aan de Leidschevaart, ouder de gemeente Heemstede, waar over de stad Haarlem de administra tie schijnt te voeren. Voor elke schuit mest wordt bruggeld, voor elke M2 gror.d die men noodig heeft voor op slagplaats wordt liggeld betaaldis het nu uiet verschrikkelijk dat de weg die laags deze mestopsiagplaats voert en pl.m. 2 K.M lang is, zich in zalk een slechten toestand bevindt, dat het een waar kunststuk van voermanskunst is om heelhuids mei een wagen mest op don Zandvoort- sehen straatweg te komen Ook met het oog op dierenbescherming mocht de gemeente Haarlem werkelijk wel eens in dezen treurigen toestand voor zien, daar er kuilen in den weg zyn van meer dan 75 cM. diep. Werden deze intyds, voor het mestrijden begon, goed met puin of kiezel opgevuld, dan zouden m. i. do Zandvoortsche en andere werklieden hiermede zeer gebaat zyn. U dankend voor de plaatsruimte. Hoogachtend, Een Zandvoorlsche voerman. De Ontwapeningsconferentie. Portugal heeft tot gedelegeerden ter ontwapeningsconferentie te 's Gra- venhage aangewezen de heeren d'Or- nelhas, buitengewoon gezant en ge volmachtigd minister van dat Ryk te St. Petersburg; graaf Macedo, gezant, van Portugal ie Madrid met graaf de Sélir, buitengewoon gezant en gevol machtigd minister van Portugal te 's Gravenhage. Omtrent de al of niet openbaarheid van de bijeenkomsten der diploma tieke conferentie kan nog niets worden bepaald, aangezien een besluit be treffende de openbaarheid der zittin gen en handelingen uit den aard der zaak door de vergadering van ge delegeerden zelf zal moeten worden genomen. In Zwitserland zyn in 1898 van de 1799 personen die door een onge luk zyn omgekomen, 611 tengevolge van het vallen van bergen eD rotsen gestorven, on 36 menschen zijn onder lawinen gestikt. Brandstichting. De New-Yorkscne politie gelooft dat de brand in het huis van den millionair Wallace Andrews. Vry dag, waarby dertien menschen het leven verloren, aan brandstichters te wijten is. Er schijnen dreig brieves ontvaii- gen te zijn, en de familie was zoo ongerust, dat het huis door de politie bewaakt werddesniettegenstaande verspreidde het vuur, dat 's nachts om half drie uitbrak, zich zoo snel, dat verscheiden bewoners niet meer konden ontsnappen. Deze ramp, in ee.i particuliere wo ning, zoo koi't na ue raaip ui het Windsor-hotel, heeft natuurlijk de ongerustheid onder de bewoners van hooge buizen niet weinig vermeerderd. 'Vloeibare lucht. Aan de „Strand' Magazine^' wordt door liet „Hbid." over deze stof der toekom?» nog het volgende ontleend De heer Baker heeft Charles E. Trip- Ier te New-York opgezocht en gezien hoe in rijn laboratorium de lucht ver anderd wordt in een heldere vloeistof, die zelfs in aanraking met ijs kookt ea. staal als papier doet brandenter wij]., wainnoer het eenigeni tijd] in dé open lucht wordit gelaten, het in een grij zen. kouden damp verandert, slechts een witten luchtijzel in het pannetje achter latend. Dit alles i3 merkwaardig, maar toch niet het merkwaardigste van wat in ke» laboratorium te zien was. De heer Trip- Ier nam een paar liter vloeibare luch» en goot dlie in een kleine machine. Een. paar seconden later bewoog de zuiger van. die machine en draaide liet zware vliegwiel met groote snelheid. De vloei bare lucht werkt als het tot kookhitte verwarmde water en die wederverdampfce lucht als dé stoom. Daar nu de heer Tripier beweert me» 3 L. vloeibare lucht de temperatuurs- verlaging en de beweegkracht, noodig voor de vorming van 10 L. vloedbars lucht, te kunnen verkrijgen, zcu hieruit volgen, d'at beweegkracht bijkans kos teloos zou wordein. Velen zal dit onge looflijk lijken en hun twijfel zal wel sterker worden, wanneer rij hooreai, da» de heer Tripier er nog niet zeker van ishij gelooft het slechts. Voor dat dus nadere pro? ven deze veronderstelling van Tripler bevestigen, zal men wel doen eenigszins ongeloovig te blijven. Wan» het verwonderlijke is niet hierin gele gen, dat de warmte van de omgeving, overgaande op de vloedbare lucht van. een temperatuur van 312 gr., een ma chine in beweging brengt, als wel daar in, dat het zoo weinig arbeidsvermogen zou kosten om de lucht samen te druk ken on af te koelen tot zij vloeibaar is, dat de dan verkregen vloeibare lucht in stna'. is 3 maal zooveel arbeid te verrich ten als voor de bereiding noodig was. Wat de heer Baker te vertellen heef» omtrent de vervaardiging van de vloei bare lucht, is niet veel. Een machine van 50 P.K. drijft een luchtpomp. Deze werkt op de „liquefier", het toestel, waar aan een kraantje zit. dat men slechts behoeft te openen, om de vloeibare luch» er tegelijk met een ijrigen mist uit te doen spuiten. De liquefier is een houten^ met vilt en zeildoek bekleede kast, waar in weinig anders dan twee stellen pijpen.' te vindon is. In deze pijpen wordt de lucht samengeperst met een druk vani 25.000 Eng. lbs. per vierkante Eng', duim. De warmte, door dien druk opge wekt. wordt zooveel mogelijk door stroo mend water weggenomen, zoodat, wan neer het eigenlijke vloeibaar maken be gint, de lucht een temperatuur van circa! 50 graden Fahrenheit heeft. De luch» in de eene pijp moet vloeibaar gemaakt worden dc samengeperste lucht in de tweede pijp moet dienen, om die in d« eerste vloeibaar te maken. Daartoe open» I men een klein kraantje in dé tweede pijp: de samengeperste lucht ontsnapt, zet uit en onttrekt, uitzettende, warmte aan de eerste pijp. Dit doet men zoo lang. tot de lucht in do eerste pijp zoo sterk is afgekoeld, tot 317 graden Fah- ronheit, dat rij vloeibaar wordt cn onder I in het reservoir driippelt. De eerste vloeibare lucht krijgt men 10 minute® nadat men dei luchtpomp te werk heeft gezet. Zoo kan de heer Tripler 50 gal lons (1 gallon is 3,75 Liter) per dag maken, terwijl hij rijn onkosten schat op 50 cent per gallon. Soms is de af koeling in dé eerste pijp zelfs zoo sterk, dat de vloei bare lucht bevriest en do pijp verstopt raakt. Wanneer Tripler de vloedbare luch» eens vervaardigd heeft, gaat hij er even gemakkelijk mede om als met gewoon water, slechts mag het niet in een be- sloten vat geborgen werden, de hoogere temperatuur van de omgeving (al is die omgeving ijs, of al vriest het 20 graden) is oorzaak, dat de vloeistof steeds kookt en de ontwijkende lucht zou liet sterkste vat doen springen. Hoe laag die temperatuur van 325 graden is, kan men begrijpen, als men j weet, dat, wanneer men een keteltje vloeibare lucht op een gaskachel zet, die bodem van den ketel nog zoo koud blijft, dat dé waterdamp in het vertrek als ijzel tegen den bodem aanslaat. Een droppel vloeibare lucht op de hand doodt het vleesch even snel als een witgloeiend ijzer, doch zonder heb te zengen cf te branden. Voor genees kundige doeleinden is vloeibare lucht dan ook zeer geschikt en een bekend ge neesheer van New-York moet er reeds vaak met groot succes gebruik van heb ben gemaakt. In de bedoelde „Strand Magazine" waarin de heer Baker rijn wederwaar digheden heeft meegedeeld, kan men zien afgebeeld hoe met een hamer van in vloeibare lucht bevroren, kwik een nagel in den muur wordt gedreven, en hoe in die vloeibare lucht geworpen al-

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 2