Kinine Aiyeriiiies. PREDIKBEURTEN raakten. Toen wierp hy de halfbran-1 dend, halfverkoolde snippers omlaag onder zijn gehoor, dat er heelemaal door van streek raakte! Hongersnood in Rusland. De laatste berichten uit Kazan over den hongersnood in dat district van Rusland zijn bedroevend. l)e Tar- taarsche bevolking door den honger tot het uiterste gedreven spannen samen tegen de welgestelde bewoners om zich het voedsel ie verschaffen dat hnn ontbreekt. De getroffen regeeringsmaatregelen zijn totaal onvoldoende, doch de mi nister van Bionenlandscho Zaken, die naar deze streek is vertrokken, zal levensmiddelen en geld laten nitdeelen waardoor men hoopt dat, zooal niet geheel, dan toch voor een groot ge deelte, de ellende zal worden gelenigd. Een held. Verleden jaar viel een meisje van vijftien jaar dat in een fabriek van moutextract werkte, in een ketel met kokende vloeistof en kreeg over hare bcenen tot aan haar henpen de ver schrikkelijkste brandwonden. De dok ter, die haar behandelde, verklaarde ten slotte dat, om haar leven to redden, een stak huid van een ander mensch op haar diende overgeplant te worden. Haar broer, van zestien jaar, ver klaarde zich bereid om zich, ter wille van z\jn zuster, van wie hy veel houdt, aan de operatie te onderwerpen. Hy iiet zich de huid van de beenen, tot aan do knie, letterlijk al'strooperi eu dit stuk huid werd op de brandwonden overgebracht. Het meisje is gered. De „Stuttgarter Beobacnter" verlangt voor den stillen held hij heet Karl Frohnmüller en woont ie Feuerbach hij Stuttgart, een reddiugsmedaiile. Arbeid van gevangenen. Belangrijke mededeelingen bevat het laatste verslag over den arbeid der gevangenen in Pruisen. A is regel geldt, dat in de eerste plaats de benoodigd- heden en het hniswerk voor de gevan genissen zeiven door veroordeelden wordt verrichtdaartoe zijn in enkele reeds weverijen enz. in werking voor kleeding en ligging. Ook do bouw werken ivorden zooveel mogelijk aldus uitgevoerd. De levering van benoodigd- heden voor het leger en andere staats- beboeften neemt verder allengs toe. Aan veldarbeid worden veroordeelden tot tuchthuisstraf gezet, als zy ten minste één jaar hebben gezeten, zich goed hebben gedragen en nog ten hoogste één jaar van hun vrijheid ver stoken blijven. Eveneens, maar afge- sche den van de genoemde en alleen op verzoek, personen die tot gevan genisstraf zijn veroordeeld, en eerst 6 maanden na d3 veroordeeiing en als de straf dan nog ten hoogste 2 jaar duurt. Om in dit opzicht den druk op de loonen van vrijen arbeid te voorkomen, worden gevangenen alleen tot zulk werk gebezigd, dat auders ongedaan zou blyven, omdat er geen vrije ar beiders voor zijn te verkrijgen of door de hooge loonen het werk improduc tief zou zijn. In het vorig jaar zijn aldus vele gevangenon aan den arbeid gezet voor aardwerken tegen over stroomingen. In 1897 zijn aldns 102.133 dagdiensten verricht en in de eerste 7 maanden van 1898 130 000. De uit slag was zeer gunstig over vlijt, goe den wil en gedrag was niet te klagen en, na eenige voorbereiding werd evenveel werk verricht als iD vrijen arbeid. De tucht kon zonder bezwaar worden gehandhaafd eu slechts enkele malen kwamen pogingentotontvluch- ting voor. De overige gevangenen werden be zig gehouden door arbeid voor parti culieren bij openbare inschrijving. Daarbij wordt echter gezorgd, dat voor een zelfden aanbesteder niet een groot aantal gevangenen arbeidt eu dat in eenig vak niet de hoeveel beid arbeid, door gevangenen verricht, on gunstig werkt tegenover vrijen arbeid. Sedert 1869 is de verhouding van aldus aanbesteden arbeid voor parti culieren van 73 tot 49 pCt. (van het geheel aantal gevangenen) gedaald. Verijdelde misdaad. De avoudtrein van de Great Western Irish Express, die Maandagavond Paddington verliet, had een uur ver traging te Neath, waarom de machi nist door met groote snelheid te rijden, zijn tijdverschil trachtte in te halen. Op het punt waar de trein de Mid- landlijn kruist, voelde de machinist een lichten schok. Hij rapporteerde dit toen hij zijn bestemming bereikt had en toen de politie op onderzoek uittrok, vond zy do overblijfsels van een grooteu steenklomp, die op de rails had gelegen en door de machine in stukken was gereden. Op juist dezelfde plaats werd vier maauden geleden eeu soortgelijke aan slag gepleegd. De politie meent du echter op het spoor der boosdoeners te zijn. Een staat als slechte betaler. De verschillende Staten zyn in onze dagen niet enkel geld schuldig aan particulieren, maar ook onderling aan elkander, en wel voornamelijk wegens de posterijen en telegraphie. Vol gens de internationale regelingen moet elke 3 maanden worden afgerekend. Dat dit niet altijd stipt gebeurt, be wijst het voorbeeld van Bulgarye. dat thans aan andere landen nog 1,720,000 frs. over 1898 heeft af te doen-Zelfs de bijdrage voor het internationaal postbureau te Bern, groot 1030 francs, is nog niet betaald. Oostenrijk moet het meest hebben, nl. 676,000 frs., dan Frankrijk 309,000. Dnitschland 136000 frs. De Belgische directeur- generaal heeft zyn collega te Sophia op 21 Maart jl. nog eens een aanma ning gezonden over den achterstand van twee kwartalen, die volgens schrij ven van 6 Februari jl. „onverwijld" zou worden aangezuiverd en heeft er de bedreiging bijgevoegd, dat hjj by onverhoopt uitblijven der gelden, de hulp der diplomaten zal moeten in roepen. Vermoedelijk wacht de afbe taling op de aanneming eener finan- cieeie regeling tot vulling der schat kist, waarvoor de instemming noodig is der SobraDje, welkenog geko zen moet worden. Een Aprilvisch? By bet zoeken naar ijzererts is in de tassclien Nordborn (Pr.) eu Brand- leeht gelegene heide, alsmede in de tegenover het Israëlietische kerkhof liggende zandheuvels, goud ontdekt. Xo de eerste plaats vond men onge veer 1 M, onder de au'doppervlakte, glinsterende plaatjes on haarvormige draden, dio by onderzoek zuiver goud bleken te zijn. Slechts zeer fijne spo ren van koper en ijzer kwamen daarin voor. Later stiet men, op ongeveer 2 M. diepte, op goud bevattende aderen en vond men op vele plaatsen gede gen goud in losse stukken van niet onbeduidend gewicht. Er heeft zich bereids een vereeniging gevormd, die deont ginning van don bodem met behulp van machines ter baud zal nemen. De eigenaars van schralen heidegrond komen echter mot zulke buitensporig hooge verkoopsprijzen voor den dag, dat het nog niet kan worden gezegd, wanneer de maatschappij met het werk zal kunnen beginnen. Intusschen wordt liet terrein nauwlettend bewaakt. Het bericht van de goudvondst beeft zich snel en ver verbreid en, evenals naar het Araerïkaansche goudland Klondyke, stroomen ook hier scharen van meoschen van nabij eu van ver naar de vindplaatsen, in de hoop, licht en gemakkelijk tot rijkdom te geraken. Een ondernemende jonge rnau uit Nordborn heeft midden in de zandheuvels reeds een kieine restau ratie geopend, die druk bezocht wordt. („N. Winsch. Ct.a) Belasting op do openbare verm akelij kb eden. Ingevolge den wenscli, door een der Raadsleden (den heer Schürmann) bij de behandeling van d'cj begrooting uit gesproken is door B. en W. een ver ordening ingediend voor een belasting op de openbare vermakelijkheden. Uit den aanvang reeds blijkt, dat de bedoeling ia alle openbare vermakelijk heden te belasten, ook waar alleen op een lidmaatschapskaart toegang wordt verleend, dus ook uitvoeringen van lie dertafels, liefhebberij-tooneelgezelschap- pen. Alleen waar ballotage plaats beeft, wordt niet betaald. Dc- Sociëteiten, als zoodanig zouden dhis vrij! zijn. De vraiag rijst of ook bij. vergaderin gen van kiesvereenigingen of van andere maatschappelijke instellingen, die juist niet direct onder het begrip vermakelijk heden vallen (bv. de bijeenkomsten van de Alg. Vereen, v. Bloemb. Cultuur) be lasting zal worden geheven. De vraag schijnt vreemd, doch vindt haar reden in de uitzondering, die B. en W. voorstellen„Niet als vermakelijk- heden worden beschouwd samenkom- sten. die een godsdienstig of een we tenschappelijk karakter dragen." Moet hieruit worden afgeleid, dat alle andere „samenkomsten" wel als publie ke vermakelijkheden moeiten worden be schouwd? De Comm. van Financiën zou de uit zondering voor samenkomsten van gods dienstig of wetenschappelijk karakter willen doen vervallen, evenals de uit zondering voor uitvoeringen of voorstel lingen met een liefdadig doel. Het staat inderdaad te vreezen, d'at er bij; aanne ming van de tweede uitzondering, „we- tenschappelijkheid" zou blijken te schui len in bijeenkomsten, waar men die vroeger nooit gedroomd zou hebben om te vinden. Geven de Sociëteiten alhier een ver makelijkheid aan hunne leden, dan moet alleen belasting worden betaald voor de tegen betaling toegelaten vreemdelingen en dames. De belasting bedraagt 5 prooent van da onzuivere opbrengst bij nabetaling en 41 procent bij vooruitbetaling in tij delijk hier gevestigde inrichtingen (ker mistenten enz.) en voor de dames en vreemdelingen in Societeits-uitvoerin- gen; voor openbare vermakelijkheden in lokalen met vaste zitplaatsen, voor iedere 100 zitplaatsen of gedeelte daar van f 1.50 per keer. Voor zoover ons bekend, is hier ter stede geen enkele inrichting met niets dan vaste zitplaatsen immers ook de schouwburg in de Jansstraat lieeft op een harer rangen (het ba loon) losse stoe len. Op welke inrichtingen men dus het oog heeft, is niet duidelijk. In andere lokalen moet voor elk op- pervlak van 100 vierk. M. of gedeelte daarvan, gaanderijen etc. meegerekend, f 1.35 per keer worden betaald, tot een maximum van f 25 in tuinen of andë- rö open plaatsen 21- cent per are of deel daarvan, per keer, met een maximum van f 150 per kalenderjaar. Onder de onzuivere opbrengst worden ook gerekend d'e vrijbiljetten en het ge deelte der toegangsgelden, d'at in beta ling voor gelag wordt aangenomen. Worden vermakelijklied'eni gehouden in tuinen, die met lokalen verbonden zijn of omgekeerd, zoo dat de bezoekers tot beiden toegang hebben, dan geldt het tuintarief wanneer de tuin tweemaal grooter is, dan het lokaal en anders een der beide andere tarieven. De belasting is verschuldigd door hem, die de vergunning voor de vermakelijk heid vraagt of bij terreinen, door den eigenaar of gebruiker. In den regel is de belasting bij die aanvrage verschuldigd'. B. en W. noemen dit een eenvoudig stelselwaarschijnlijjk zullen anderen het met ons nogal ingewikkeld' vinden, 't Is in hoofdzaak het Rotterdamsche systeem, daar het Amsterdamsche (5 procent van de bruto opbrengst) volgens B. en W. meer controle, dus meer kos ten. vereischt. Bij het voorgedragen stel sel schatten B. en W. in het ruwe de opbrengst op f 2000 a f 2500. Merkwaardigheidskalve kan nog wor den vermeld, dat noch bij B. en W. noch in de Comm. v. Fin. warme voor standers van deze heffing worden ge vonden. De meerderheid van B. en W. meent zelfs, dat waar de openbare ver makelijkheden niet onbelangrijk mee werken om het verblijf te veraangena men', een belasting, die het dikwerf toch reeds moeielijk bestaan der inrich tingen /voor uitspanning nog moederlij ker zou maken, in strijd zou wezen met het gemeentebelang, waarmee de helft der Comm. v. Fm. instemde. 't Komt ons voor, dat deze laatste zin- snedb onjuist is. Immers, dè belasting moet niet worden geleden door de in richtingen van publieke vermakelijkhe den, maai* verhaald worden op d'e be zoekers daarvan. Met ééne algemeene belasting van 5 procent (systeem-Am- ster dam) is daartoe mogelijkheid. Bij het systeem, dat B. en W. voordragen niet. Maar dat pleit tegen het systeem, niet tegen de belasting zelve. Hier ter stede heeft voor korten tyd een jongmensch tal van firma's op krasse wyze opgelicht. Voorgevende advertenties te verzamelen voor een adresboek van Noord-Holland, wist by vele winkeliers en neringdoenden door een merkwaardig flux de bouche niet alleen te bewegen hem oen adver tentie daarvoor op te geven, maar ook om die op een door hem per order geteekende qnitantie direct te betalen. Spoedig bieek, dat er geen uitgever van den naam dien bij opgaf bestond en dat het jonge mensch een vroeg- rype oplichter was. Aangifte by de politie werd gedaan en het schijnt, dat deze hem in de Zaanstreek hoeft opgespoord. Heden werd ons evenwel medegedeeld, dat by weer te Haarlem is gezien en er nieuwe slachtoffers heeft gemaakt. Thaus presenteert, by naar 'tschynt, annonces in oen adres boek voor de noordeiyke provinciën. Men zij op zyn hoede en passé op zyn zakken Reeds geruimen tyd geledeD meld den wy, dat het Bestuur der Haarl. Handelsvereen. zelf riet adres inzake de spoorwegtoestanden aan H. M. de Koningin zou overhandigen. Dit is Donderdagmiddag gebeurd. Hare Majesteit, die toen een robe droeg van blauw gryzea stof- nam zei e liet adres nit handen van oen voor zitter, den heer Theod. G. Schürmann over, en betuigde er op zeer vriemie lyke wyze Hare ingenomenheid mede, dat het Bestuur zelf was overgekomen om het adres te overhandigen. Op deze audiëntie waren o. a. ook uit Haarlem het Bestuur der Kon. liedertafel Zang en Vriendschap, de heer jhr. Cl). F. van de Poll en W. J. Brender a Brandis voor de Maats, van Nijverheid eD de provinciaal ar chivaris, de heer Gonnet. Noord-Zuid-Hollandsche Stoomtramweg - Maatschappij Haarlem—Leiden. Donderdag had van bovengenoemde maatschappij de jaarlyksche alge meene vergadering van aandeelhouders plaats, waarin het verslag, de balans en de winst- en verliesrekening over 1898 werden goedgekeurd. De totale ontvangsten gedurende 1898 hebben 1 104,343 bedragen tegen f 107,822 in 1897 en f103.666 in 1896. De winst en verliesrekening wijst een bruto winst aan van f 51,629 waarvan na verschillende afschrijvingen een te verdeelen saldo winst van f24.062 overblijft. Hiervan wordt f 1562 gere serveerd voor bedrijfsbelasting en preraiën. Van het overige wordt een dividend van 7 pCt. aan aandeelhou ders uitgekeerd. Uitgeloot werden f8000 obligatiëo ten laste van 1899. De aftredende bestuurders, de heeren G. T D. Slaap en C. Dyserinck, wer den herkozen. A.s. ZoDdag des namiddags te half twee zal in de scherm zaal van den heer A. J. Meyerink Jansstraat. 85 de derde scliermmatch plaats hebben tusschen de twee Haarlemscho clubs „Pro Patria" en „Concordia", die voor sabel op dit oogenblik resp. de 1ste en 3de plaats in den stand van deu schermkamp innemen. De beido andere Haarlemsclie vereenigiugen „Excel sior" eu „Kracht door Oefening" staan tot op heden no. 2 en no. 4wel een bewys dat de Spaarne-stad op kra nige schermers mag bogen. „Kracht door Oefening" houdt a.s. Maandag haar derden wedstrijd tegen den „Ouderlingen Amsterdamschen Schermcnrsns" in Eik en Linde te Amsterdam. Staalwaterbronnen. Ter aanvulling van ons bericht in het vorig nummer over de rekening over 1898 der Maatschappij tot Ex ploitatie van Staalwaterbronnen, kan dienen dat de omzet in 1898 van 't staalwater met 7978 flesscben en die van 't Hollandiawater met 43761 fles scben vermeerderde, vergeleken bij het aantal over 1897. De afzet naar Ned. Indië was in 1898 niet noemenswaard. De groote vermeerdering ontstond door de af levering in het binnenland. Dat er geen grootere winst is behaald op het water dan f 1028.12 vloeit hier nit voort dat door de concurrentie de aanvankelijk vastgestelde prijzen niet konden worden gehandhaafd. Op de winst- en verliesrekening is op gebouwen inventaris enz. de be langrijke som van tezameu f 10447.60 afgeschreven. Tegenover het verlies- saldo van f 8758.44'/2, verdient dit wel de aandacht. Door de plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs werd gisteren en heden examen afge- nomeu aan ruim 300 leerlingen der openbare en bijzoudere scholen voor lager onderwijs. Op 21 dezer zal, zooals vroeger ge meld is, door de afd. Haariem der Maatschappij ter bevordering van Toonkunst o.a. worden uitgevoerd het Stabat Mater, muziek van Anton Dvorak. De vertaling daarvan in versmaat is geschied door den heer R. G. Rijkons alhier. Aanbesteding. Hedenmorgen werd door de Genie alhier aanbesteed: io. Het eenjarig onderhoud van de werken bylJomiden, raming f2650; 2o. liet eenjarig onder houd van de werken tusschen het Noordhollandsche Kanaal en het Noordzeekanaal, behoorende tot het westelijk front der Sieiling van Am sterdam, raming f2700; 3o. het een jarig onderhoud van de werken ten zuiden van het Noordzeekanaal, be hoorende tot het westelijk front der Stelling van Amsterdam, ram. f3870; een en ander onder het beheer dei- genie te Haarlem. Ingekomen waren de navolgende biljetten als: Perceel 1. G. D. v. Doorn, Haariem f 2600 N. J. Zwager, IJmu.den 2489 G. H. Philips, 2400 M. Kistenmaker, 2378 Perceel 2. G. Smit Czn., Nauerna 4225 I. Kakes, Marken Binnen 2630 Perceel 3. J. H. v. Wageningen Spaarn- dam 3730. G. Smit Czn., Nauerna 2675. Hoogst.waarschijnlijk heeft de heer Smit zich met. deze inschrijvings sommen vergist. Dit zal nader wor den onderzocht. E® hollende koe, die aan rijnen ge leider op het Spaarne was ontsnapt, bracht hedenmiddag omstreeks half drie heel wat beweging in Haarlem's straten, teweeg. Met woesten vaart kwam het dier de Damstraat uitsnellen, rende ver volgens over de Oude Groenmarkt, door de Groote Houtstraat, en Warmoes- straat, totdat het beest ten slotte met rijn kop tegen één der muren van de vleeschhal liep en aldaar door eenige personen werd gegrepen. In plaats dat nu met overleg werd! gehandeld, sloeg ein mishandelde men het dier op de wreedste wijze, waardoor het in plaats van te kalmeeren steeds woester werd en aan zijne vervolgers wist te ontsnappen. Andermaal holde het beest, razend van angst en van woede snuivende met voor over gebogen kop, over de Groenmarkt en Groote Markt door de Groote Hout straat en Anegang. totdat het te laatste in de Veerstraat over een wagen viel en wederom werd gegrepen. Een paar tou wen waren nu spoedig gehaald. Even eens eeu ander koebeest. Beide werden aan elkander gebonden en omstuwd door ene groote menigte volks, begeleid door eenige politieagenten werd het dier, dat wonder genoeg in rijn woeste vaart aan niemand letsel had, toegebracht, naar rijn stal op de Nassaulaan gevoerd. Haarlemmerliede on Spaarn- -wondo. De collecte voor de Maatschappij van Weldadigheid te Freaeriksoord heeft in deze gemeente opgebracht f 16.89°. Te Beverwijk was de opbrengst dezer collecte f 15.96°. Haarlemmermeer. De zoogenaamde monsteringen die regelmatig hier en te Halfweg'worden gebonden, hebben de jonge paarden uit Haarlemmermeer en IJpolders. op voor de eigenaars gemakkelyko en voordeelige wyze, opgeruimd. Op de jongste monsteringen waren slechts enkele paarden aangevoerd, waarom ze voor eenigen tyd zyn ge staakt. VrRVÖLS De Koninginnen te Amsterdam. Hedenmorgen rijn de Koninginnen te kwart voor elven, uitgereden om verschil lende inrichtingen in de hoofdstad met een bezoek te vereeren. Hare Majesteit was gekleed in eene zeegroene japon met wit vederbont en een beige stroohoed, versierd1 met leant. De Koningin-Moeder was in het zwart. Het eerste bezoek gold het Luthersche Diacon&ssenliuis aan den WilLeinspark- weg. Aldaar aangekomen wetrd'en de hooge bezoeksters met haar gevolg ont vangen door d'a commissie dezer stich ting en de directrice, mej. Lina Briiger. De door kinderen aangeboden bloe men werden welwillend aanvaard. Alle rieken werden bezocht en toegesproken en hun werden bloemen uit de konink lijke handen vereerd. Eenige oogenblik- ken werd verwijld bij den kapitein, van het Indische leger de Voogd, die met een schedelbreuk in de inrichting ligt. Belangstellend werd gevraagd naar rijn verblijf op Lombok. Na het Diaconassenhuis bezocht te hebben werd gereden naar het Stedelijk Museum. Met aandacht'werd' daar voor al bezichtigd hojt grodtö schilderstuk van Israels, David en SauL De beroem de schüder, die hierbij tegenwoordig was, werd door de vorstinnen gecompli menteerd. Vervolgens werd de schilderij bezichtigd, die voorstelt den Intocht te Amsterdam van II. M. de Koningin in September 1898, van de hand van Hob- be Smith. Na dit bezoek werd naar het Paleis teruggekeerd. Heden namiddag werden nog bezocht de Industrieschool voor vrouwelijke jeugd en het Ne-d. IsraëL Ziekenhuis. In de afdeel ing fraaie handwerken der Industrieschool werd' Hare Majes teit een prachtig tafelkleed van vieille or satijn, met Hardanger rand aangebo den, vervaardigd onder leiding van mej. Driegen Hierna werd de hondententoonstelling bezocht, waai- de dames v. Tuyll van Serooskerken en van Limburg Stirum bouquetten aanboden. Vooral de setters trokken de aandacht der Koningin. Aan den koninklijken disch zijn he den de leden van den Amsterdamschen gemeenteraad de gasten. Door de Algemeene Friesche Lcvens- verzekerinirmaatschappy te Leeuwar den (hoofdagent P. J. Smit alhier) is aan de vereeniging tot oprichting van volkssanatoria in Nederland, een som van f5000 geschonken. Een pseudcschoolineester. De Haagsche rechtbank veroor deelde het pseudo boofd der school te Overschie, dat zich te Dei ft schul dig maakte aan oplichting door twee behangers aldaar met een verhaaltje te bewegen hem een aantal stalen voor een tapijt af te geven, welk kunstje hy elders ook reeds had uit gehaald, tot één jaar gevangenisstraf. Aan inzenders van kleine Adver tenties: Familieberichten, aanvra gen voor en aanbiedingen van be trekkingen. te koop-aanbiedingen, enz., wordt beleefd maar drin gend verzocht, gelijktijdig met de aanbieding aan het bureau de kosten te willen betalen. De Administratie van „Haarlem's Dagblad". TELEGR AmWZVs De zaak-Dreyfus. PARIJS, 14 April {Reuter). Ir. het verslag van de enquête der strafka mer in de Figaro staat dat, generaal Boisdeiïre bij zyn getuigenis zoide, dat er op het oogenblik van de in diening der aauklaeht tegen Dreyfus geen quaestie was van een geheim dossier. Op het stok van de mede- deeling van eeu geheim stuk a&n de rechters weiger ik te antwoorden, zeide de generaal, erbij voegende dat hy kennis droeg van Dreyfus' beken tenis. Picquart heeft nooit bewijzen tegen Esterbazy aangebracht. Hy ver klaarde dat hy geen rekening hield met de depêche van Pacizzardi. Commaudant Lauth zeide in zyn verklaring, dat hy protesteerde tegen de getuigenis van kolonel Cordier, die het borderel niet kendo en van Picquart, die niet weet van de ontmoeting te Bazel mot de agenten R. en C. De archivaris Gribelin zegt dat hij geen deal had aan de samenstelling van bet geheim dossier; hij weet alleen dat het gedeponeerd werd. !38GEZOftOEI?£. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken.geplaatst of niet geplaatstwordt de copij niet aan den inzender terug gegeven. Mijnheer de Redacteur Vergun mij even te antwoorden op het stukje van J. B. Als hij die annonce goedgelezen had', en bekend' was met de bezwaren, waar mede menige kleine winkelier to worste len had zou hij zoo niet schrijven. Hij kon toch zeer goed lezen, dat clbor mijn principaal iemand' gevraagd werd, die veel vrijen tijd beschikbaar had. Mijn principaal is iemand, die een vrij drukke zaak heeft, maar tengevolge der concur rentie der grootere winkeliers, weinig verdient-, een goed ge&alarieerden bedien de kan hij onmogelijk bekostigen, daar hij zelf te worstelen heeft om in de be hoefte ran rijn huisgezin te voorzien, (vleesch komt bij menigen winkelier ook niet op tafel) en op tijd te kunnen beta len. Een eonvoudigen loopknecht of jon gen heeft hij niets aan. Voor een gerou tineerd boekhouder geen plaats, en ook zelfs den geheolen dag geen werk ge noeg voor een bediende. Hiji zoekt dus iemand die graag wat bijverdienen wil, bv. iemand die een agentschap heeft, huisarbeid, maar niet genoeg, om ver der den vrijen tijd beschikbaar te stellen in zijne dienst. Hij moet in alles met den patroon samen kunen werken, om, zoo de zaken vooruitgaan, of d'at ze el kaar kunnen aanvullen, bij-baantjes te kunnen opgeven, om dan tegen voldoend salaris geheel rich in dienst van den patroon te treden. Is zoo iets nu zoo erg? Of meent J. B. dat kommer, ontbe ring, hongerlijden alleen bij onderge schikten mogelijk is? Laat hij dan eens een kijkje nemen in het gezin van me nige winkelier, patroon of wie dan ook. Hij zou dan tot de gevolgtrekking komen, dat menigen ondergeschikte, hetzij hij werkman of mijnheer wordt genoemd', meerdere weelde (en mindere zorgen) zich veroorloven kan dan vele heeren winkeliers of werkbazen. Met achting. Uw dw. dr.. F J FRöLICH BCKGERLIJXE STAND. Bevallen12 April. A. M. Yester Yoskuyl z. J. Hak—Bcbaafsma d. 13. J. M. Weterings—Rassenberg z. M. Arnold—Koger z. F. van Dyk Olyve d. G. M. Janzen—Brouwer d. 14. H. S. P. W'yers— Swaanswyk z. Overleden: 13 April. J. Guldenaar 47 j. Gr. Houtstraat. P. Blommaert 4 ru. z. Assendel verstraat. G. van Leeuwen 20 m. z. Sophiastraat. H. T. v. d. Berg 1 rn. Deiftkade. 14. K. Serné—Hamer 79 j. Raamsingel. Sloa!nvaarttoorsskle-->, Het stoomschip Isis, met de Eng. mail ex ss. Oceanaarriv. 12 April van Port Said te Bnndisi. Het stoomschip Bromovan Batavia naar Rotterdam, vertr. 12 April van Batavia. Het stoomschip Malangvan Java naar Rotterdam, vertr. 11 April van Perim. Het stoomschip Prins van Oranje, van Amst. naar Batavia, pass. 11 April Ouessant. Het stoomschip Prinses Sophievan Amst. naar Batavia, arriv. 11 April te Genua. Het stoomschip Prins Mauritsvan Paramaribo naar Amst, arriv.13 April te Amst. Het stoomschip Smeroevan Rot terdam naar Batavia, vertr. 12 April van Saez. Het stoomschip Solo. van Rotter dam naar Java, passeerde 12 April Malta. Het stoomschip Iferapi. van Java naar Rotterdam, vertrok 13 April van Perim. Het stoomschip Spaarndamvan de Holland Amerika Lyn, van Rotter dam naar Newyork, vertr. 13 April van Rotterdam. Getrouwd: 12 April. B. Knebol en W. van Marle, Maarsen. 13. J. L. J. Daelmans en J. S. M. Franke, Am sterdam. Bevallen2 Maart. A. A. M. Bi- scboff—van Eibergen Santhagens d. Pati (Java). 12 April. H. Baay Froger d. Amst. M. van Ynfft—van de Bilt d. Hilversum. 13. J.H. Wes- terwoudt—Everard z. Amst. N. Sou- get—Citroen z. Amst. Mevr. de Jong d. Amst. Overleden5 Maart. Wed. A. M. Brouerius van Nidek—Van Dillen 71 j. Soekaboemi (Java). 9. P. H. Yff ■jm. 18 ro. Moéjok-rto (Java). 8 April. ',T. M. A. Rieke 47 j. Amst. 9. E. Koster 59 j. Amst. 10. E. Kleeman 60 j. Amst. A. Godefroy— Beruelot Moens 53 j. Utrecht. 11. N. Moot.jd. 35 j. Oudkarspel. 12. C. Blokker Pz. 84 j. Opperdoes. op Z O N D A G 16 April 1899 TE HAARLEM. Eglise Wallonne. Voorm. 10 ure, Jean Laf on pasteur a la Haye. Gereformeerde Kerken. Oed. Oude Gracht. Voorm. 10 ure, Mulder. Nam. 5 ure, Mulder. Klein Heiligland. Voorm. 10 ure. Tibben. Nam. 5 ure. dezelfde. Ridderstraat. Voorm. 10 ure. Ringnalda. 'sAv. 6 ure, Ringnalda. Luthersche Kerk. Voorm 10 ure. Helper Sesbrugger pred. te Amsterdam. Nam. 1 ure, Zondagsschool aan de Nassaulaan. Remonstrantsehe Kerk. Voorm. 10 ure, v. Loenen Martinet. Emr. pred. te Amersfoort Kerk der Broeder-gemeeute. Voorm 10 ure, Herbschleb. Ev. Luth. Pred. te Wildervank en Veendam. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, de Vries. Chr. Geref. Gemeente. Zuiderstraat. Voorm. 10 ure en des nam. 51/'» ure, Schotel. Hersteld Apostolische Zending Internationaal). Voorm. 10 uur on Namidd. 6 uur, Godsdienstoefeningen. Bennebroek. Voorm. 10 ure, J. L. Zegers. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, Heeringa. Zandvoort. Voorm. 10 ure, Hulsman. Doopsbediening. Nam. 6'/2 uur, Hulsman. IJmuiden. Voorm. 10 ure, Wesseldijk. '8 Avonds 6 ure, Wesseldijk. Godsdienstoefening vanwege den Ned. Protestantenbond. Voorm, 10 l/x unr, in hotel Nommer Een, Wempe, lath. pred. te Haarlem. Apost. Zendingsgemeente. Voorm. 10 ure. Heemstede. Voorm. 10 ure, Kuijlman. Nam. 2Va ure, dezelfde. Doopsbediening.

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 3