NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Haarlemsche Handelsvereniging 18e Jaargang. Maandag 17 April 1899 ■a. 4847 a Voor Haarlem per 8 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent, gevestigd is (kom dei gemeente), per 3 maanden1.30 Franco doer het. geheele Rijkper 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.06 Geïllustreerd Zondagshbidvoor Haarlem, per 3 maanden0.80 o de omstreken en franco per post. Ö.lïïj|/§ A.TDVELT^TEIST'XTEJSr: is :>ti Ufa.iedere regel meer I" (lus. Groote letters naar plaatsruimte, liii Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Gent per regel. nuen en Adveneutiön worden aangenomen door onze Agenten or> «tour alle Boekhandelaren en Courantiers. ut v.'usthnu; dagelijks. behalve op Zon en Feestdagen, s Kii.iu»- iioumtraai 14. Il.urlein. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C PiiKRHBOOJ Hoofdagente» voor hot Buitenland: Compagnie l^ihlinh F/ram,-i Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het nitsluitend recht tot plaaisiag van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertontie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Adverteutiën van 1—5 regels f 0,75, elke regel meer f 0,15; Reclames per regel fOfO. Agenten voor dit blad in den omtrek zijn: Bloemendaal, Sandpoort 6q SchotenP. v. d. RAADT, Sandpoort; HeemstedeJ. LEUVEN, b\j de Tol; SpaarndamC. HARTENDORP; Zandvoort, G. ZWniMMER Velsen, W. J. RUIJTER; Beverwijk, J. HOORNS; HilleqomARTE HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten i nemen Ahonnementen en Advertentiën aan. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Goedgek. bij Kon. Besluit van 12 Nov. 1892No. 29. De Haarlemsche Handelsver een. telt thans ruim 650 leden, dat is veel, doch niet genoeg. Elke winkelier, elke han delaar, zijn belang begrijpende, moet zich aansluiten. De contributie bedraagt slechts f 2.50, terwijl de voordeelen groot zijn. Rechtskundige adviseurs zijn de hee- ren mrs. Th. de Haan Hugenholtz en H. Ph. de Kanter, Spaame 94, welke gratis advies in handelszaken geven aan de leden en voor hen gratis optre den in faillissementen. Voor incasso's, door bemiddeling der advocaten gedaan, wordt 5 berekend. Bankiers der vereeniging zijn de heo- ren Laane van Bemmel, Kruisstraat 51. Alle brieven of aanvragen (ook opga ven voor het lidmaatschap) moeten ge richt worden aan het bureau der ver- eeniging, 22 Lange Begijnestraat. Het is ons gelukt eene overeenkomst te sluiten, waardoor het mogelijk is H.H. leden nauwkeurige informaties te ver schaffen omtrent alle firma's in Ne derland. De kosten dezer informaties bedragen j 60 cents per adres, plus 5 cents voor porto, en moeten vooruit betaald wor den aan het bureau. Informatiën naar binnen de stad wonende personen gra tis. Ruim 650 informatiën en rechtskun- I dige adviezen werden in het afgeloopen jaar verstrekt. In Maart zijn 23 vorderingen tot een i bedrag van f 843,181 betaald, 6 vorde- ringen worden afbetaald', 7 vorderingen 1 zijn uitgesteld. Volgens artikel 7 dient het Geheim der Maandlijsten ongeschonden bewaard te blijven. H.H. Leden worden er op attent ge maakt, dat pretentiën, buiten de stad in te vorderen, niet worden behandeld, tenzij portovergoeding (10 ets.) is bijge voegd. Het Bureau der vereeniging is geves tigd 22 Lange Begijnestraat en is ge opend iederen werkdag van 's morgens 9 tot 1 en 's middags van 2 tot 4 uur. Dagelijks is een der bestuursleden aanwezig en bereid tot het geven van al le gewenschte inlichtingen en wel Maan dag en Vrijdag van 1112 uur v.m., de overige dagen van 34 nm. HET BESTUUR. waarin personen, die op eene kiezers lijst voor eene Kamer van Arbeid zijn geplaatst, arbeid verrichten in fa brieken en werkplaatsen, is verplicht te zorgen dat ieder van dezen, gedu rende ten minste twee achtereenvol gende uren van den voor de stemming bepaalden tffd gelegenheid vinde oui mede te werken tot de keuze, waartoe I jj bevoegd is. Art. 18. Het hoofd of de bestuur der in het voorgaande artikel bedoeld, is verplicht to zorgen dat in zyne fabriek of werkplaats, op eene plaats, waar arbeid wordt verricht, gedu rende twee werkdagen vóór en tij dens tot stemming bepaalden uren op eene „zichtbare wijze is opgehangen" eene door hem onderteekende lijst de uren, in het voorgaand artikel be doeld, vermeldende voor elk afzonder lijk of groepsgewijze of voor allen gezamenlijk. Op de woorden „Arbeid" en „Fa brieken en Werkplaatsen" in dit eu in het vorige artikel, is 1 der Ar beidswet, met uitzondering van het laatste lid van art. 2, toepasselijk. Haarlem, 13 April 1899. De Burgemeester voornoemd, BOREEL. OHicieeie Berichten. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Doen te weten, dat bij liuuue be schikking van 30 Maart j.l. aan de Directie der broodfabriek „de Vol harding" vorguuning is verleend tot vernieuwing van eenen oven in ge noemde fabriek in het perceel aan de Nieuwe Groenmarkt 13/15. Haarlem14 April 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd. BOREEL. De Secretaris, PIJNACKER. en Wethouders van Haarlem, Brengen bij deze ter kennis van de ingezetenen der gemeente Dat met de uitreiking van de be schrijvingsbiljetten voor de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten over het dienstjaar 1899/1900 eeu aanvang zal worden gemaakt op Donderdag den 4en Mei a.s. Burgemeester en Wethouders voornoemd BOREEL. De Secretaris. PIJNACKER. Verkiezing voor de Kamers van Arbeid. Fabrieken en Werkplaatsen. De Burgemeester van Haarlem brengt in herinnering aan belangheb benden, de navolgende bepalingen der wet op de Kamers van Arbeid Art. 17. Het hoofd of de bestuur der van een bedrijf of onderneming, STADSNIEUWS Museum van Kunstnijverheid. De tentoonstelling der afgietsels van de bouwkundige en decoratieve onderdeeieu der Hindoekuost op midden Java, die thans ia het.museum van Kunstnijverheid alhier gehouden wordt, werd tot heden zeer druk be zocht, wel eeu bewijs hoezeer de belangstelling toeneemt voor de prach tige bouwwerken, die zich op een der schoonste eilanden onzer Oost- Indische bezittingen bevinden. Deze bouwwerken werden vermoe delijk omtrent de 8ote eeuw onzer jaartelling gesticht door de Hindoes, die van de kusten van Koromandel naar Java verhuisden, alwaar zij gods dienst, kunsten on wetenschappen overbrachten. De tentoongestelde frag menten leveren ons het bewijs dat de beschaving dezer kolonisten een bijzonder standpunt innam, en hunne bouwkunst en decoratieve kunsten eene hooge ontwikkeling hadden be reikt. De tentoonstelling is eiken dag van '8 morgens 10 tot 's middags 4 uur geopend. Op de Matinee te geven door het strijkorkest v. Haarl. Muz. korps op Zondag 16 April, zal een keurig pro gramma uitgevoerd worden, waaronder „Zorabayda" van Svendsen; mej. Marie Bol, concertzangeres en leerares aan de Koniukl. Muziekschool te 's Gra- venhage zal zich in eeu Aria van Max Brucli en 3 liederen doeo hooren, waaronder één nieuw van onzen stad genoot Martinus Kriens. Volksdouchebad. In de afgeloopen week zijn in het doucfaebadbuis genomen 439 baden. De Centrale Werkplaatsen der H. IJ. S. M. te Haarlem. In „Eigen Haard" van heden komt het eerste gedeelte voor van een artikel over dit groot industrieel etablissement hier ter stede, varn, de hand des heeren C. J. Lust, en voorzien met afbeeldin gen naar fotografische opnamen, van d!en. heer J. Pörtzgeni alhier. Het artikel begiint met, eene korte ge schiedenis van de Holl. IJzeren Spoor weg Maatschappij sinds 1839 toen de eerste spoorlijn hier te lande tusschen Amsterdam en Haarlem werd1 aangelegd'. Hedem ten dage nu het spoorwegver voer ook hier te lande een groote, onmis bare factor is in het binnen- en buiten- landsch verkeer, wekt het onze verba zing te lezen, dat Koning Willem I aan de commissie, die Z. M. over den aan leg dezer spoorlijn van advies moest die nen,er zijme verwondering over uitdrukte, dat men juist tusschen deze twee steden, die reeds in het voorrecht deelden, eene goed bevaarbare kanaalverbinding (de Amsterdamscho trekvaart) te bezitten, eon spoorweg wilde aanleggen, terwijl da Amsterdam sche Kamer van Koop handel en Fabrieken, luide haar waar- schuwetndte stem verhief tegen het aam- van den weg, die handel en nij verheid zco nii$|t 'tot ondergang zou brengen, er ongetwijfeld toch groote schade aan zon berokkenen. Aan de beschrijving over de werk plaatsen, zooals ze nu zijn ingericht, na- steeds door te zijn uitgebreid ontkenen wij verder het navolgende Reeds van verre kondigen ze h.6t u aan, die reusachtige fakkels der moder ne beschaving, de vier hooge, slanke schoorsteenen, dab hier de nijverheid hare tenten heeft opgeslagen en de daar uit als het ware opborrelende, dikke rookwolken maken, op verklaarbare wij ze uwe belangstelling gaande voor wat in de omgeving daarvan geschiedt. Over bodig mag heb zeker genoemd worden, u te zeggen, dat zich te dier plaatse de centraio werkplaatsan der HoLlandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij berin den. Het uitgestrekte, plm. 7 Hectaren grooto terrein, dat voor een aanzienlijk deel door zandophooging voor het doel geschikt is gemaakt, wordt aan drie kan ten ingesloten: aan de Zuidzijde door de Amsterdamsche Vaartaam de West zijde door ,,den ouden weg", welke bena ming nog herinnert aan de verbinding van het oude station met de stad, ter wijl de Noordzijde geheel wordt be grensd' door de spoorbaan, welke aan dén Oostelijken uithoek ails samenvloeit met het bodemvlak der werkplaatsen.. Van dit terrein is do grootste helft bebouwd, terwijl het overblijivand gedeelte meer dan nood'ig is om het in herstelling zijn de materieel geregeld te bestemder plaat se te kunnen rangeoren, waartoe gedu rende den ganschen werktijd en soms ook nog daarbuiten een locomotief bijna zonder ophouden wordt bezig gehouden. Wat men zou kunnen noemen de verlo ren hoekjes, worden neg benut voor wie len- en kolenparktin, bergplaatsen voor oud ijzer en ander afval. Dit is zeker, dat van het uitgestrekte terrein bijna geen enkele vierkanten meter als waar deloos is te beschouwen. Een aanzienlijk deel van het bebouw de oppervlak wordt ingenomen, door de stelp laats. Aam plm. 50 in herstelling zijnde locomotieven biedt dit reusachtig gebouw de noodige ruimte. Gemetseldie putten, waarboven do te herstellen ma chines komen te staan, stellen iin strait het mechaniek aan do onderzijde op ge makkelijke wijze te bereiken en herstel len, terwijl een paar bokken, aan weers zijden van eiken put, het opvijzelen van het lichaam der locomotief uitvoerbaar maken, om de op deze wijze vrijkomende assen en wielcm aan een nauwkeurig onderzoek te kunnen onderwerpen. De locomotieven, die voor een herstelling zijn aangewezen, bei-eiken bare staan plaatsen door middel van een drietal travers of rolwagens, die zich in een verzonken spoor haaks kunnen bewegen op de lengteas van het gebouw. De her stelde' machines verlaten het gebouw we der op dezelfde wijze als ze gekomeui zijn. Interessant is het gezicht en im poneerend de indruk, dien men verkrijgt alls men een blik werpt in die wijde ruimte, waar zoowel do onaanzienlijke tramlocomotief, als de trotsche, krachti ge bogiemacliine aan hare plaatsen zijn gekluisterd, geheel ontdaan dikwijls van het gansche mechaniek. Welk een scher pe tegenstelling tusschen een locomotief aan de werkplaatsen in herstelling en het vurige, snuivende stoomros op de baan. Hier een toonbeeld van machte loosheid daar eene uitdrukking van kracht en energie. Voor de herstelling van rijtuigen en wagens is mede een groote ruimte gere serveerd in twee afzonderlijke gebou wen. Gp dezelfde wijze als de locomotie ven hunne staanplaatsen in de werk plaatsen bereiken, zoo worden ook de te herstellen rijtuigen en wagens binnen do gebouwen gebracht. De hiertoe be stemde rolwagens bevinden zich evenwel buiten de gebouwen. Werden voorheen de voertuigen door middel van vijzels gelicht om de assen en wielen stel voor stel er onder uit te kunnen nemen, thans geschiedt dit met den zoogenaamden lichtbok, die door electriciteit in beweging wordt gebracht. Met. dit toestel wordt de geheele bak op gevoerd, nadat vóóraf alle aspotten en veeran zijn losgemaakt. Heeft de bak eene voldoende hoogte bereikt., zoodat de onderstellen geheel vrij zijn gekomen, dlan wordt het werktuig tot stilstand gebracht en blijft d'e bak in keibtkigeni hangen. Allo wielen werden nu gelijktijdig verwijderd, terwijl dadelijk hierop we der andere wielen kurmen. worden onder geplaatst. De beteekenis der af deeling rijtuigen en wagens springt duidelijk in het. oog, als gij weet, dat i«i den laatsten tijd voortdurend gemiddeld 350 voer tuigen aan die werkplaatsen zijn, die eene herstelling van grooteren of kleineren omvang behoeven. Ofschoon in de rijtuig- en wagenma- kcrij de handenarbeid' nog de voornaam ste plaats bekleedt, heeft toch vooral in de laatste 10 jaren de machinale houtbe werking belangrijk veld gewonnen. Zijn de stelplaats en de rijtuig- en wagen- makerij onmiddellijk betrokken in d'o herstelling van het rollend materieel, in minder reohtstreeksch verband staan de overige werkplaatsen tot het onderhoud van locomotieven en voertuigen. Zoo voorziet de draaierij met ongeveer 200 groote en kleine werktuigen in de geregelde behoefte aan geschaafde, ge draaide en geboorde machinedeelen en het op dezelfde wijze bewerkte ijzerwerk voor rijtuigen en wagens. Voor het be handelen van assen en wielen is speciaal de wielendraaierij aangewezen met ruim 50 draaibanken. Blijkt bij de herstelling van een loco motief. dat de ketel weinig belangrijke gebreken vertoont, dan worden die ver holpen in de stelplaats, gelijktijdig met herstelling van het mechaniek. Wordt echter ©ene beduidende herstelling van den ketel vereischt, dian wordt hij; uit het stel gehescheu en naar dó ketelma kerij vervoerd, waar alles er op is inge richt, den ketel desnoedb geheel te ver nieuwen. Bezienswaardig is hier een lucht boortoestel, waarmede op gemakke lijke wijze gaten voor klinknagels en steunbouten werden geboord'. De thans aog bestaande ketelmakerij, voldoet niet meer aan de eischeneen grooter en doelmatiger ingericht gebouw nadert echter zijne voltooiing. Het noodige gegoten ijzerwerk wordt van e-lders betrokkendo levering hier van geschiedt bij inschrijving en wordt voor een heel jaar opgedragen. De post „verwerkt gietijzer" over het laatste boekjaar duidt aan een gewicht van 470.000 K.G. In de behoef ei varn gegoten. koperwerk echter wordt door eigen kracht voorzien. Aan stukken van ver schillende grootte werd het vorige jaar gegoten tot een gewicht van pl.m. 70.000 KG. De koper- en blikslagers oe fenen huu handwerk uit onder hetzelf de dak met de gieters. Het ingieten en aanvullen van aspotten en machinedeelen met compositie wordt uitgevoerd in een afzonderlijke werkplaats. In de schilders werkplaats eindelijk en in de zadelma kerij wordt de laatste hand gelegd aam de verjongingskuur, die .t in herstelling zijnde materieel aan de werkplaatsen on dergaat. Eeu aantal voertuigen voor verschil lend gebruik zijn aan de werkplaatsen gebouwd geworden, doch slechts een viertal locomotieven aanschouwden er het eerste levenslicht, waarvan er twee na een betrekkelijk kort. bestaan, bij gelegenheid van de versmalling van. het spoor, in des sloopers handen zijn geval len, terwijl de bedde andere, de tramlo- comotieven 209 en 210, nog heden ten dage dienst doen op d'e lijn den Haag Scheveningen. Al sedert eenige jaren echter is met den bouw van nieuw ma terieel aan de werkplaatsen geheel opge houden de enorme toename der her stellingen, zoowel in aantal als in om vang, heeft den aanbouw van locomotie ven en voertuigen geheel aan de parti culiere industrie moeten overlaten. BS m 4- A *8 IQ De schatkist over Maart. Tegenover 14 bronnen van inkomst die ruimer hebben gevloeid, staan er 8 in Maart, wier opbrengst kleiner was dan ten vorigem jare, en wel zóo, dat. waar die 14middelen samen 3.25 ton meer afwierpen, de 8 samen 9.41 ten minder hebben opgeleverd en dus het. totaalcij fer voor de maand 11,325.120) ten slotte f 615.600 lager is. Maar al dade lijk wordt veel goed gemaakt, door dé omstandigheid dat ouder die 8 middelen er een is hetwelk van de 9.41 ton niet minder dan f 813,200 voor zijne reke ning heeft, en dat dit middel is het successierecht. Van de overige behoeft eigenlijk enkel het. gedistilleerd afzon derlijk to worden vermeld. Dat gaf, bij eene opbrengst van f 2,009,387, nage noeg f 28.000 minder. Voor dé 3 maan den is het bij verleden jaar ongeveér f 40.000, maar bij de raming reeds 5.8 ton achter. Dat van dé grondbelasting wat minder binnenkwam, heeft geen bijzondere beteekenis voor de 3 maan den is er een avans van f 65.000. En dat do suiker-accijns het hooge cijfer van verleden jaar niet bereikte zal wel eene voorbijgaande oorzaak hebben. Ten aan zien van do domeinen en de loterij valt natuurlijk, zoo vroeg in het jaar, nog niets te zeggen. Blijft dus ander de ver minderingen alleen die bij het successie recht van beteekenis; en moge dan op zich zelve de opbrengst in Maart nogal schraal kunnen heeten, do wisselvallig heid van deze bron van inkomst sluit iedere gedachte aan iets zorgwekkends uit. Wonden wij ons thans tot de 14 middelen die samen met 3.1 ton stegen, dan vinden wij daaronder do invoerrech ten en loodsgelden met tamelijk bevre digende stijging do posterij en de tele grafen niet flïnken vooruitgang. Bepaald ruim hebben, met uitzondering van dien cp bieren en azijmen. de accijnzen ge vloeid van den wijn kwam f 49.000, van het zout f 15.000, van het geslacht zelfs f 36.200 (d.i. 13.7 pet.) meer bin nen. Dc waarborg kwam met bijna 7 pet., op, en overschreed de raming voor eene maand met f 5400. Van de indirec te belastingen stegoiï dé zegel- en regis tratierechten samen met f 32.000. Bij de bedrijfsbelasting wordt eene hoogere opbrengst aangetroffen van f 91.100; bij da vermogensbelasting eene van f 4400. Wat de eerstgenoemde betreft, het was te verwachten dat er in Maart flink zóiu worden aangezuiverd. Na af trek van f 1341, nog ingekomen op re kening van dienst 1897. is er voor den loopenden dienst f 337,127 ontvangen. Dat maakt met hetgeen op uit. Februari betaald was sedert den aanvang vain het dienstjaar op 1 Mei 1898, reeds een to taal van f 5,365,524ongetwijfeld, ten opzichte van de raming, eano zeer bevre digende uitkomst. Voor de vermogensbe lasting is, zooals men weet, Maart altijd! eene goede maand', omdat dan de twee de helft op de aanslageui moet worden voldaan. Sedert den len Mei is nu van d'at middel f 6,115.000 binnengekomen. Wat het personeel betreft, verleden jaar had liét, wegenis de. ontheffingen in Maart een tekort opgeleverd vaar f 16,636.921. Ditmaal is er eene netto- opbrengst van f 31,694.101. Daarvan blijkt voor den loopenden dienst te zijn f 22,971.17wat op uit. Februari jl. neg ontvangen was voor dienst 1898, is verminderd met f 7328.83 J; zoodat nu de totale opbrengst- voor dat jaar staat op f S,526,572. Daarentegen is voor dienst 1897 achteraf mog f 16,051.77 bijgepast. In Maart is uit de bruto-opbrengst van den suiker-accijns aan premiën uit betaald f 1,843,405 (tegen f 1,892.100 in dezelfde maand van het vorige jaar), en sedert den len Januari f 1,955,405 (tegen f 2,004,400 over het eerste kwar taal van 1898). De geheele opbrengst der middelen in het thans verstreken eerste kwartaal is f 26,491,263 d. i. nog niet ten volle 1 ton meer dan verleden jaar. Het is nagenoeg uitsluitend aan het successie recht (2.2 ton minder) en de personeele belasting (2 ton minder) te wijten dat de vooruitgang niet grooter is. Want voor het overige zijn er geen verminde ringen van beteekenis, maar daarentegen wel enkele meer of minder flinke ver meerderingen, alsbij de posterij f 111,200, de telegrafen f 83.600, den wijn-accijns f 64.000. "t geslacht ƒ52.000, de zegelrechten f 59.300, de invoerrech ten f 46.400, d'e loodsgelden f 8700. Het bedrag der raming was /'31,249.300. De werkelijke opbrengst: is daar dus ƒ4// millioen. beneden gebleven, d.i. bijna 18 pet. (tegen 13.4 pot. uit. Maart 189S). De voornaamste ooi-zaak daarvan ligt echter bij de directe belastingen (perso neel) laat men die buiten rekening, dan is het verschil 1.3 millioen, d.i. 6 pet. (tegen verleden jaar nog niet 4 pet.) Een schip omgewaaid. Een ernstige scheepsramp doch ge lukkig zonder persoonlijke ongelukken, heeft Vrijdagmorgen to Rotterdam plaats gehad. Den 28stcn Maart arriveerde bet ijze ren driemast fregatschip Anncslcy kapt. Smith komende van Anto Fagasta en geladen met salpeter, cargadoors de fir- mai Ph. vani Ommeren.. Sedert 8 dagen lag het fregatschip ledig aan de Binnenhaven O. Z. tegen loodb 13 van het entrepotdok in afwach ting van een lading cement ballast. De lievige stormen van Donderdag nacht en Vrijdagmorgen deden kapt. Smith voor zijn ledig schip het ergste vreezen, zware balken worden buiten stuurboord gehangen en verscheiden» trossen aan bakboord aan dén wal vast gezet. Tea 9.30 deed de kapitein nog om. spoed ballast telefoneeren, doch te laat, het schip ging overhellen aan bakboord, de takels braken af als bindtouw, do bemanning ijlde van boord'. Kapitein Smith hevig aangedaan het laatst, en-. langzaam maar zeker stortte liet kolos sale ijzeren fregatschip over dé wal, liet. houten hekwerk langs het entrepotdok verbrijzelende en staken dé gedeeltelijk: gebraste ra's dóór het dak van loods 13, als ware het van papier. De splinters vlogen hoog in dé lucht en de ra's werkten steeds dieper in do loods, waar de aanwezige werklieden in allerijl een goed heenkomen, zochten. In de loods bevindt zich veel stuk goed, dóch daar ter plaatse moeren deels blokken verfhout, waar de hevige stort regens weinig schade aan kunnen aan richten. De kiel van het ijzeren schip ligt bo ven da waterlijn en het schip maakt met de wal een hoek van bijna! 180 graden. Op het dek van het schip is alles dóór elkaar geworpen en het takelwerk ge sprongen: Het was een laag tiji water. De directie der Handelsinrichtingem en de opzichters van. het Entrepotdok waren onmiddellijk ter plaatse om vei ligheidsmaatregelen te nemen. Op welke wijze het schip overeind go- bracht zal worden is nog niet lx-kend. Dq Ontwapeningsconferentie. Aan het hoofd van de Chioeesche Missie ter ontwapenings-coufereniie te 'sGravenbage zal staau de buitenge wone gezanten gevolmachtigd minister van China te St. Petersburg. Yang Yn. De „Petit Bleu" bevat de afbeel ding van do medaille, die ter herin nering aan het eorste rogeerinjrsjaar van Koningin Wilhelmina is geslagen en waarvan de eerste exemplaren aan de leden der Ontwapeningsconferentie zailen worden aangeboden. De medaille vertoout aan de eene zijde bet portret van de Koningin met het randschriftWilhelmina, Ko ningin der Nederlanden" eu aan de andere zyde de engel des vredes, rus tende op het Nederlaudsche wapen, houdende in de rechterband een olijf tak. In bet verschiet het Paleis op den Dam. Donderdagavond te ongeveer 6 uur is de stoomboot „Carsjens" van Oude Wetering naar Leidou, met zulk een kracht tegen de Sp mjaardsbrug onder Leiderdorp gevaren, dat do geheele bovenbouw ineenstortte eu gedeeltelijk op de boot terecht kwam. Niemand bekwam letsel, doch de schade aan materieel is zeer aanzienlijk en de passage is gestremd. RECHTSZAKEN. De bestaurders eener R. K. kies- vereeniging te Amsterdam, die by de herstemming voor de Provinciale Staten op 23 Juni 1898 aan de kie zers bjj het bionengaau van het bureau kaarten uitreikten, waarmede op de stemming geïnfluenceerd werd, door eene onjuiste voorstelling van zaken te geven, en die door de rechtbank van rechtsvervolging ontslagen, maar door bet gerechtshof in hooger beroep tot eene gevangenisstraf van 14 dagen veroordeeld werden, hebben van dit laatste vonnis bij den Hoogen Raad cassatie aangeteekend. Flesschentrekkers. Voor de rechtbank te Amsterdam zou Vrijdag voortgezet worden tic be handeling van de zaak tegen H. Staal en A. Panhuise, die handelend onder de gefingeerde firma Henri Acier en Co. verschillende buitenlandsche firma's (Debouchand em Co. te Nersac, A Le~ comte té Sédan, A. Stiévenart et fila te Lyon en C'. F. Getting and Sons te Londen) hebban opgelicht. 24 Maart 11. werd de verdlörer behan deling geschorst en uitgesteld' tot van daag, omdat d'e buitenlandsche getuigen, niet verschonen waren. Vrijdag was het evenzoo. Eerst werd!

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 1