Een middel flat jakt. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 3öo Dinsöag 18 April 1899. ■o 4848 ^BO."CTlNr3D^S3IsrT3I:'K,ICrS: Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden„1.80 Franco door het geheele Rijk, per 8 maanden1.05 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.80 de omstreken en franco per post0.37t/2 A T3 V Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiön worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publidté Etrangèrc, G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bis Faubourg Hontmartre. Met. (uitzondering van bet Arrondissement Haarlem ie bet uitsluitend recht tot plaatsing van SAdvertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid gen Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DH LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN bet Arrondissement Haarlem is de priis der Advertenties van 1—5 regels ƒ0,75, elke regel meer ƒ0,15; Reclames per regel"ƒ0,30. Agenten voor dit blad in den omfre>. ziinBloemetulaal, Santpoort en >choien, F. v. d. RAADT, Bandpoort; Heemstede, J. LEUVEN,bij de tol; Sp Veisen, J. RUIJTERBeverwijkJ. HOORNS; HilleaomARIE HOPMAN, Molenstraat, Genoemde Agenten nemen Ad larnda va, C. HARTENDORPZandvoort, G. ZWEMMKR «nemen ten en Adverteutiën aan. Sïs&dsnieuws. Eerst© eu tweede pagina. Haarlem17 April 1899. VERGADERING van den Raad der gemeente Haarlem, op Woens dag 19 April 1899, des namid dags te een ure. I. Mededeelingen en ingekomen stukken. Voorstel B. en W. goedkeuring rekening en verantwoording Stads Apotheek over 1898. 3. Id. id. verzoeken ontheffing ver plichting tot het hebben eener Bur* gerdagscliool. 4. ld. id. vaststellen reglement Bur- iravondschool. 5. Id. id. verleenen vergunning tot hebben vaste brug in den weg langs de Leidsche Vaart aan R. Veldhuij- zon van Zanten te Hillegom. 6. Id. id. verhuring groud Leidsche Vaart „Haarl. Machinefabriek, voor heen Gebrs. Figée". 7. Id. id. bebouwen voor tuin be stemden grond bij perceel Eipperda- park No. lü. 8. Id. id. benaming van straten en adres H. J Knyken. 9. Id. i-i. heffing belasting open bare vermakelijkheden. 10. Id. id. adres Bianenlandscne iExpIoitaüe-Maatschappy van onroe rende goederen, vaststelling plan be- iouwing gronden tnsschen Ostade- itraat en Kie verlaan. II. ld. id. vaststelling plan be- louwing gronden öehoterveenpolder. 12. Id. id. adres P. J. Vasen e. a. ijzigiug voorwaarden waterlevering. 13. Id. id. adres W. C. Schouten m pensioen. 14. Id. id. adressen W. Bus en D. Spaargaren, verlegging rails aan het Ipaarne. 15. Verslag opzichter gasverlichting >ver Februari j!. Naar aanleiding van een verzoek Ier afdeeling „Haarlem" van den ïed. Cnr. Geh. Onthouiersboud om [edureude eenige dagen eeu lokaal ran het Proveniershuis te willen bc chikbaar stellen tot bet houden van en bazaar, hebben B. en W. besloten lieraan te voldoen en een lokaal af e staan tot en met 27 April. A. s. )onderdag des morgens to 10 nur rordt de bazaar, waarover wy onlangs eeds het een en ander hebben mede- edeeld, geopend. Onze lijst van haarlemsche bekro- ingen op de bondententoonsrelling te Lmsteidam moet nog worden aauge- uld met de mededeeling, dat de kort- arige St. Bernhavd Kaiser van den eer Brender a Brandis den eersten rys open klasse en den eersten prijs1 ieuweiingsklasse verwierf, en in de ieuwelingsklasse keeshonden „Kees" an den heer D. Bijleveld den 3öen 1 r\js. een Ncderlaudsche stoomboot was aangevaren. De oorzaak der aanvaring evenwel ligt naar het schijnt by oen Engel- schen stoomer, die don Hollander hin derde. Bekeuringen. Door de agenten-rechercheurs Jan sen en Misset werd Zaterdagavond de bierhuishouder P. R. aan den Heeren singel bekeurd wegens den verkoop van sterken drank in het klein zon der de vereisebte vergunning. Zon dagavond werd de bierhuis' ouder W. B. in de Frans Halsstraat weder we gens gelijke overtreding door ben bekeurd. Zaterdagavond werd door een inspecteur van politie de costuum- naaister Ld. S., wonende in de Oranje straat, bekeurd wegen.- den arbeid van vrouwen in hare inrichting later te doen eindigen dan 8 uren en tevens ter zake van het niet op een zicht bare wijze oen arbeidslijst te hebben opgehangen, zooals de arbeidswet voorschrijft. SS E n H i L JU 52 De stoomtram van Alkmaar naar [aarlem bad hedenmorgen voor de rug te Velseu omstreeks driekwar- er vertraging, doordat de brug door eetjilJjëïon. HAAGSCHE BRIEVEN. Gij hebt. mijnheer do Redacteur, e kelen mijner stadgenooten in het ootje genomen wegens hum overdreven zorg voor de genoegens der heeren die de ter Vredesconferentie genoodigde Mogend heden zullen vertegenwoordigen. Uwe ironie was niet onverdiend, maar toch: wat beginnen wij met die ruim honderd vreemdelingen, die iai hum leegen tijd toch ook moeten beziggehouden worden Zooals de zaken, thans staan, is er tem niinsto kaois, dat de Opera im de maand Mei zal blijven doorspelen, als ten min ste ons gemeentebestuur zicli daartoe laat vinden em voor een deel bijspringt in het risico. Dat is allicht beter, dan het donkbeeld om de kermis te doen herleven, die we een jaar of tien geleden hebben afgeschaft, met moeite en geen klein beetje ook. Eerstens zou die we derinvoering eem gevaarlijk precedent kunnen worden en ten tweede zou het doel gemist worden. Want het schouw spel eemer Hollandsche kermis moge al voor do conferentie-heeren de attractie kunnen hebben van het nooit-geziene, over het algemeen zijn zij. te oud om bv. genoegen te scheppen in het „hos sen." Ik zie dan, ook inderdaad niet in, in hoeverre do kermis aam het tot stand! komen van dien wereldvrede zou kunnen bevorderlijk zijn. De in onzem gemeenteraad steeds heer- icheude vrede heeft- in de afgeloopen week gevaar geloopen en wel naar aan leiding vam de zaak-Jochems, waarover ik een vorige maal schreef. Het bleek nL dat B. en W. anticipeerende op een be slissing van den Raad op hum praead- vies, waarbij zij voorstelden het adres- Jochems te stellen in hun handen ter afdoening, die beslissing niet hadden af gewacht, doch de zaak reeds afgedaan, zij het ook in een voor d'en adressant gunstigen zin. Wat nu vam den Raad gevraagd werdrenvooi naar B. en W. ter afdoening was een wassen neus. Volkomen terecht werd door een der raadsleden krachtig geprotesteerd tegen een dergelijk gebrek aan deferentie je- gema den Raad, met het gevolg, dat het praeadvies werd aangenomen met 17 tegen 15 stemmen, een votum, dat met een verwerping gelijk staat (wijl een der voorstemmers verklaard had de grieven te deelaa), een votum van wantrouwen eigenlijk. Zoo in werklïedenkringen vaak wan trouwen heerscht tegen de „heeren"' die deel uitmaken vam een of ander vertegen woordigend college, in de afgeloopen week deed zich bij ons het geval voor, dat dc vakvereenigingen ter verantwoor ding riepen de beide werkliedenverte genwoordigers in den verzoeningsraad der Kamer van Arbeid, die in het be kende geschil aan de 's Graven haagsche Brood- en Meelfabriek mede uitspraak deden ten gunstei der directie. In dit geval kwam echter niets van een motie vam wantrouwen, want de werklieden leden der K v. A. konden hun votum uitstekend verantwoorden. Intusschen bleek ook uit liet in d'eze vergadering medegedeelde, dat de directeur der be doelde fabriek een bijzonder onaange naam autoritair heer is, die het „wie mij weerstaat dien vernietig ik" van den Duitschon Keizer minder parlementair i heeft omgezet in een in het openbaar uitgesproken: „die niet doet wat ik wil, trap ik er uit." Ais er iets ncodig was om de onderneming nog minder sympathie te bezorgen dan zij reeds heeft, zal liet wei dit gezegde zijn. Een proces, dat den 24en dienen zal en waar de vroegere directeur van Vollenhoven, ter zake van het vervalsclien van ba lansen, als beklaagde verschijnt, zal op nieuw de. aandacht vestigen op de zon derlinge toestanden aan deze fabriek, ook uit een administratief oogpunt. Bcm ik wel ingelicht, dan is een van de pun ten van aanklacht, dat de oud-directeur herhaaldelijk den voorraad gram en te hoog heeft getaxeerd niet alleen, weten de inferieure kwaliteit-en als superieur te boeken, doch ook dat hij, om een han delsvriend te helped, met cognossemen- ten moet hebben geknoeid. Een eigenaardig knoeierijtje hebben onze school-autoriteiten uitgehaald. Aam de H. B. S. met 5jarigen c. is thans als tijdelijk leeraar in de scheikunde ver bonden dr. Furnée, apotheker, bezitter van een buitenlandsch doctoraat, dus volgens de wet onbevoegd'. De Min. van Binnenl. Zaken gedoogde dat hij; aan bleef tot 1 Mei. B. on W. riepen solli citanten op en een van hen, dir. Romany uit Dordrecht, had) d'e beste kansen. 'Aangezien echter de inspecteur bezwaar maakte, dat de benoemde op zoo korten termijl elders ontslag zou krijgen, ten gevolge waarvan daar het onderwijs zou gedesorganiseerd worden, kon de benoe ming niet plaats hebben. B. en W. heb ben nu den Mim. en den. Raad over-; luigd' dat er voor 1 Mei geen ge schikte persoon is te vinden (en de an dere sollicitantem dan?) en hebben be werkt, dat de onbevoegde leeraar tot het einde van den cursus bestendigd blijft. En zoo'n goocheltoertje slikken onze 39 vroede mannen alsof liet een Brusselsche wafel was! Het goocheltoertje dat verricht werd! mei het advies der tramcommissie, dat nl. „tot de volgende vergadering ver daagd", van de agenda of „Raadsbrief (zooals onze burgemeester zegt, met een zucht tot purisme) werd geëscamoteerd', is thans opgehelderd. Eenige raadsleden zullen, met den. heer Krap, het inge nieur-raadslid als leider, de zomervacan- tie gebruiken om in het buitenland bij I eigen aanschouwing de verschillende stel- seis vam electrische tractie te gaan be- studeeren. Een dergelijk onderzoek in loco kan, waar het zulk een belangrijke aangelegenheid geldt, niet anders dan toegejuicht worden. H. A. GANUS Jr P.S. Zooeven verneem ik, dat de bo venbedoelde zaakv. V. den 2 4 en niet voor de Rechtbank dienen zal, daar de verdediger, mr. L. W. van Gigch, tegen de verwijzing naar de openbare terecht- zitting verzet heeft aangeteekend. Uit de „Staatscourant". Koninklijke Besluiten. Aan J. M. BottemacDe, op zyn verzoek, eervol ootslag verleend als technisch opziener der visscheryen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen. Met ingang van 1 Mei 1899, de directeur van het post- en telegraaf kantoor te Ter Neuzen, J. Spaanstra, ontheven van zijn tegenwoordig beheer en werkzaam gesteld ten telegraaf- kantore te Rotterdam. Be Ontwapeningsconferentie. Reuter seint uit Rome, dat naar de „Tribuua" meldt, de internuntius te 's-Gravenhage bevel heeft ontvangen van het Yaükaan om te vertrekken vóór de opening der ontwapenings- conferent e. Een lijk gevonden* Sedert 5 dezer werd de 26-jarige machinist J. de M., te Alkmaar woon achtig, op de stoomboot „William Egau XI11" vermist. Die stoomboot werd op dien dag. toen zy terugkeerde uit Duitscbland. op de werf van de firma Wilton te Rotterdam gebracht. Wel stelde men toen een Oj. perviakkig onderzoek naar den vermiste in, men keek ook in zijn kooi, doch de machi nist De M. bleef zoek. Toen Zater dagmiddag hel schip op de werf werd nagekeken, opende men de but van dien machinist, en toen vond men zyn lijk in reeds vergevorderden staat van ontbinding in zyn kooi liggen. Onmiddellyk werd de politie gewaar schuwd, die den politiegeneesheer dr. Mees ontbood, daar men aanvankelijk wel vermoedde dat hier misdryf in het spel zou zyn. Dr. Mees kon echter n sporen van geweld constateeren, waarop hot lyk voor een eventueele trerechtelyke schouwing naar het Ziekenhais is gebracht. Een marktventer. Men sehryft uit Utrecht aan de ,N. R. Ct." 1 Als Jaap uit Amsterdam by regen achtig weer hier ter markt staat met zyn handelsartikelen, dan is hy het grappigst. Waut dan verkoopt hy niets, en aangezien hy nergens anders kans ziet om iets te verkoopen, blijft hy toch maar hier, en ofschoon zijn tafel is dichtgedekt met oude lappen zeildoek en dito kranten om zijne kostbare artikelen „voor nat te bewa ren", staat hy den ganschen morgen met den kraag omhoog, ten einde ook zich zelf zooveel mogelijk dat voor recht te verschaffen, achter die tafel te oreereu, en deelt wijze lessen uit aan de weinigen, die ook het hemel water trotseeren om hem te hooren. „Medeburgers en burgeressen," zegt hy dan tegen het grootendee's uit kwajongens bestaande groepje dat hem omringt, „geachte medeburgers en burgeressen, je moet 'het land niet hebben aan je schoonmoeder. Dat zeg ik jeEn waarom zeg ik je dat Omdat rayn eigen vrouw, mijn bloed eigen vrouw ofschoon het geen familie van my is. want het is maar aangetrouwd omdat die bloed-eigen vronw van morgen nog tegen mij zei „Man, zei ze, zij moest het hart eens hebben om Jaap tegen me te zeggen, ik zou haar leerön man, zei ze dus, je muet niet altyd zoo uitvaren over de schoonmoederswant er zyn wezenlyk heeie goeie ouder!" Wel, wat blikslager! riep ik toeD,ik heb het ook niet over jouw schoon moeder, maar over de mjjne!" „Hè, da's flauw Jaap," riep eon vrouwestem dio heb je uit het Halve- stuiversblad", en een student, die ook onder het kleine troepje was verzeild geraakt, ging weg, terwijl hy bromde „da's plagiaat". „Plagiaat", riep Jaap hem na, „weet je wat plagiaat is'? Plagiaat is als je de menscnen doodmaakt, zooals je va der en je grootvader, de dokterende professor, de menschen doodgemaakt hebben. Steek die in je 2ak, mooie meneer „En jy, mooie meid", vervolgt hy tegen de vroolyke dienstmaagd, die hem had toegeroepen dat hy- aardig heden uit het Halvestuiversblad over nam, zonder vermelding van bron, „pas jij maar op je eigen zeivers, hoor Die mineur daar naast je. ik zie het aan zy'Q heelen snoet ik zou er ook wel zin in hebben wil je kus sen. Kijk die lippen eensEn kussen meid, dat is 't, gevaarlijkste wat er op de wereld bestaat! In myu eigen familie, by een nichtje yan m'n achter tante d'r vóórnictit dus nader kan je 't al niet hebben heb ik er zelf de griezeligste dingen van bijgewoond. Das wees gewaarschuwd. Met een half angstigen, halt vrooly- ken gil vloog de bloozende deern, na deze zinspeling op de mogelijke ge volgen van een onschuldige omhelzing, weg, spoedig gevolgd door alle toe hoorders, en Jaap zelf, die de liefe lijke Aprilmaand naar het het midden van November wenschte en afscheid van zyn vluchtende toehoorders nam met de krachtige woordenik ga d'r een nemen, hoor Wat hij dan ook deed I land, de heer A. Aleven, op rnim 1102-jarigen leeftijd overleden. Tot op het laatste oogenblik bleef hy in het bezit van al zyue vermo gens. Te Groessen is een der oudste, zoo j niet de oudste inwouer van Noder- Leger en Vloot. Een oud-strijder In een vorig nummer is medegedeeld dat het 50 jaren geleden is, dat de sterke stelling Djagaraka op Bali door onze troepen na een heldbaftigen te genstand veroverd werd en daardoor een einde gemaakt werd aan den bloedigen ktyg tegen dat Rijk met zijne fanatieke bevolking. Die verovering was hoofdzakelijk te danken aan de meesterlijke om trekking van het 7de bat. infanterie onder bevel van den luitenant kolonel Le Bron de Vexela. De ond-fuselier Willem Lodewyk Bucbel, thans nog op rnim 70-jarigen leeftijd in betrekking by de heeren Roeloffzen en Hiibner te Amsterdam, maakte deze omtrekking mede, en gedroe? zich daarby zoo kranig, dat hein het eerekruis van „Moed. Beleid, en Trouw" werd uitgereikt en by by koninklijk besluit tut ridder van de Militaire Willemsorde benoemd werd, te gelijker tyd met zyn toenmaligon sergeant-majoor Karei van der Heijden Deze dag mocht voor denonden krij ger niet onopgemerkt voorbijgegaan worden. Yan zyn chefs ontving hy een nieuw groot ridderkruis. Zaterdagmorgen om elf uur begaf zich de kapitein-commissaris vau af monstering, de heer G. P. Wijnmalen, secretaris van de afdeeliug Amster dam van de Vereeniging Moed, Be- loid en Trouw, in groot tenue uaar de bureaux van het N. v. d. D en sprak den oudeu ridder, in byzyu van zyne chefs en het kantoor-personeel, recht hartelijk toe. Hy bracht hem de groeten over van generaal Verspyck en zyn oudeu sergeant-majoor, thans luit.-geueraal Karei van der Heyden, wenschte hem namens de Vereeniging Moed, Beleid en Tronw geluk, dat hy in betrekke lijk gezonden staat dezen dag nog mocht beleven, al was hy deze fde flinke kerel niet meer als voor 50 jaar, en overhandigde hem namens hftt be stuur van bovengenoemde vereeniging een enveloppe, met de opdraetit dat hy er met den inhoud met de zyn:.in nu eens een recht aangenamen horin- neringsdag van mocht maken. De oude ridder, die den heelen dag al wat in de war was, en met zijn nieuw gekregen Ridderkruis op zyn werkkiel pronkte, toonde zich by zon der erkentelijk en kon geen woorden vinden om die erkentelijkheid uit te drukken. Hy kon alleen maar zyn excuus maken, dat hy in zyn werkpak was, maar zyn nog krachtige hand druk, dien hy den kapitein Wijnmalen gaf, zei meer dan honderd wooid'.:n. Hbld. Het Vaderland deelt nog de namen ede van de volgende marineofficieren, dio deelnamen aan de derde Balische expeditie, en nog in leven zijnde uit. ter zee le kl. L. Schuyt Korver Uit het Engelsch VAN W. K. JACOBS. „De kok heeft het in zijn hoofd ge- egun, dat de de scheepsjongen door de ttkken is aangetast," zeide de kapitein. Beide vrouwen uitten een kreet van hrik. Nonsens," zeide Mrs. Bunnett met en bleek gelaat. „Voor den. malhoud'erij", zeide Mrs. iilson haar handen.' zenuwachtig in em eanmendL ,Heel goed, mevrouw," zeide de kok dm. „Gij zult het natuurlijk wel beter eten, maar ik heb eens die ziekte bij- iwoond en moet ze dus wel kennen als ze zie." „Ja; en nu denk je, dat alles maar okken is," zeide Mrs. Bunnett knorrig. „Het kan wel, mevrouw," zeide d'e »k zijn handen uitspreidend. „Maar ilt gij zelf niet eens naar hem komen m?" „Neen," snauwde Mrs. Bunnett een paar pas achteruitgaand1. „Wilt gij. even komen, mijnheer", vroeg de kok aan den kapitein, i „Jo blijft waar je bent, George," zeide j Mrs. Bunnett op schrillen toon, toen haai' man op den kok toetrad. „Ga eem j eindje achteruit, kok." j „En houd tenminste je mond zoolang wij in. de haven liggen", zeide de stuur man. „Bazuin het niet aan iedereen rond, of wij zullen niemand kunnen krij gen, die er ons uitloodst." „Ai, ai," zeide de kok zich verwijde rend. „Ik ben er niet bang voor ik ben ingeënt. „Ik wou dat ik maar van dit schip af was," zeide Mi-s. Fillson, „Wiji hebben 'niets dan onaangenaamheden. Hoe laing duurt het nog voord'at wij: te Summer- i cove zijn, kapitein Bunnett 1" „Binnen anderhalf uur, denk ik", zeide d'e kapitein. j Beide dames slaakten eeu zucht en naar den achtersteven gaande tuurden zij I naar de haven, die langzaam in het ge- zicht kwam. ,Ik ga met den trein terug het is zonde en jammer dat ik op deze ma- Jnier mijn vacantie verspild heb." „Dat zijn van die dingen, waar wij niets tegen kunnen doen," zeide haar man bescheiden. ,Gij d'eedt er beter aan mijf wat geld te geven," vervolgde zijn vrouw. „Ik zal wel ec-n paar dagen in de stad moeten logceren, om te zien weikan loop de za ken hier nemen." „Het zou veel beter zijn als gij regel recht naar huis gingt," zeidè de kapitein. „Nonsans," zeide zijn wouw op scher pen toon. „Stel eens dat giji 't zelf kreegt dan zou ik toch liier moeten blij ven om na fce gaan of gij wel goed ver pleegd werdt. Ik ben er zeker vam dat Mrs. Fillson ook niet gaat." Mrs. Fillson stak haar man haar hand toe cn zeide dat zij er geen oogenblik aan dacht. „Het zou oms een pak van het hart zijm als gij 't deedt", zeide de stuurman ook voor zijn kapitein sprekend. „Welnu, wiji gaan zelfs niet voor een. paai' dagen," zeide Mrs. Bumnett eem bijna vriendëlijken blik op Mrs. Fillson werpend. Op herhaald aandringen der vrouwen gavem de beide mannen hen onwillig eenig geldl „Spreek er in geen geval aan wal over," zeide de stuurman den veront waardigden blik van zijn kapitein ont wijkend. „Maai- gij moet toch een dokter heb ben," zeide Mrs. Bunnett. „Ik ken hier wel een dokter," zeide de stuurman, „dat is al in orde." Hij verwijderde zich van hen om een 1 praatje met den kapitein te maken, maar deze verkeerde in geen stemming hier- vooreen sombere gedruktheid maakte zich van allen meester totdat zij in dc haven van Summercove aangeland waren en de dames met hun bagage op een kruiwagen voorop de stad ingingen om logies te zoeken. Een uur later stuurden zij een boodschap dat zij zindelijke, gc- riefelijke kamers hadden gevonden, maar voor eem hoogeren prijs dan zij gedacht hadden. Zij gaven daarbij' hun echtge- nooten den raad zich, vooral niet onnoo- dig in gevaar te begeven en zonden een stukje desinfeoteerende zeep om zich mee te wasschem. Drie dagen lang bleven zij daar wonen werden bijma vriendinnen en maakten in weerwil van hun bezorgdheid uitstap jes in den omtrek. Twee maal per dag stuurden zij biefstuk en andere delica tessen voor de ziekem, welke versnape ringen nooit verdier kwamen dan de kajuit, terwijl de boodschappenjongen strenge orders kreeg nooit van boord te gaan. Op den vierden dag kwamen de beide wouwen zoo dicht bij het schip als zij maar durfden om afscheid van hun mannen te nemen. „Sclirijf gauw als de toestand mocht verergeren," riep Mrs. Bunnett. j „Of als ge 't zelf krijgt, George," riep Mrs. Fillson bezorgd. „Alles gaat goed, hij is aan de bete ren hand", zeide de stuurmam. De twee wouwen schenen nu tevre den gesteld en na een hartelijk „vaar wel", begavem zij zich naar het station telkens omkijkend en wuivend totdat zij uit het gezicht verdwenen waren. „Ik laat mij hangen als ik ooit van mijm leven weer een wouw aan boord1 neem," zeide de kapitein. „Wat wil die oude heer daar van ons Hij wees naar een bejaard heer met witte bakkebaarden en een zwarte tasch in d'e hamd, die recht op de plaats waar de schoener lag, aanliep. „Kapitein Bunnett?" woeg hij op scherpen toon. „Die ben ik, mijnheeri', amtwoorddo de kapitein. „Uw vrouw heeft miji gezonden," zeide de lange man schielijk. „Mijn naam is Thompson Dr. Thompsoo. Zij zegt, dat er een geval van pokken bij u aan boord is, waarbij mijn hulp noodig is." „Wij hebben reeds een dokter," zei den de kapitein en stuurman tegelijk. „Dat zeide uw vrouw ook, maar zij wilde dat ik ook eens ging kijken," ant woordde de dokter. „Daarbij is het mijn plicht in mijn. hoedanigheid van militair dokter." „Het is jouw schuld, jouw schuld, Ge orge," steunde de in verlegenheid ge brachte kapitein verwijtend. „Wel, iedereen kan zich wel eens ver gissen," fluisterde de stuurman, terug „en hij kan ons toch niets maken, want het zijn geen pokken. Laat hem maar komen en we geven de schuld aan dec kok. Wij zegggen, dat die zich vergist heeft." „Die is prachtig"', zeide de kapitein, en hielp den doktor op het dek, terwijl do stuurman naar beneden snelde om dén scheepsjongen te overreden zich uit to kleeden en in bedl te gaan liggen. Nauwgezet onderzocht de dokter den zieke en tot ieders verwondering aus culteerde hij alle manschappen. „Hoe lang is die jongen ziek ge weest?" vroeg de dokter. „Vier dagen ongeveer," antwoordde da kapitein. „Nu ziet gij eens wat er van komt als ge zoo iets stilhoudt," zeide de dok ter gestreng. „Gij laat dien jongen be neden liggen in plaats van hem naar het gasthuis te vervoeren en uw schip ta deeinfecteeren en nu zijn al die andera arme kereLs aangetast.

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 1