boven tot op het twa9de platform. De jury wgst hun daar aan den horizon eee kerktoren aan van een der Pa- rijsche voorstoden en op het bevel van „Af!a makeu allen zoo vlag zy kunnen, dat zy beneden komen, hun machine bestijgen, en langs den kort- •ten weg het opgegeven eindpunt be reiken. GESSESSGO NIEUWS Do zaak Dreyfus. De „Figaro" bevatte Woensdag in dertien kolommen het vervolg van het verhoor vau Picquart. Ziehier e?u paar punten eruit Eenmaal slechts is hot dossier, waarin het origineel van het borderel was, geopend en wel door Gonse, die ean stak er uit haalde, dat zoo zeido die generaal er later weer iugelegd is. Dat de Pressensé een boekje over hem ge schreven had. wist Picquart, maar 3 December ji. had hij het nog niet fezien; daarom zya de vragen van et Hof daarover twee dagen later herhaald. Angst dat hem iets bedreigde, had Picquart lang gehad, maar eerst het schryveu van Honrv van 31 Mei '97 (pas drie dagen later op de post gedaan) een schrijven, waarvan Gonse en de Boisdeffre geweten hebben, ge lijk de instructie van den rechter Fabre heeft aangetoond, gaf hem een helderen kijk op die machinatie. Zon der steun van hoogerhand zou Henry ook nooit een dergeiyk scbryven aaa een meerdere gezonden hebben. Voor den krijgsraad van Èsterhazy is Picquart als getuige onwetend ge houden van den inhoud van het rap port Ravary, hetwelk hy eerst deo volgenden dag uit de courant gezien heeft. Er zijn hem toen vragen ge steld, waarvan by de bedoeling uiet of slecht begrepen heeft. Den twee den dag heeft hy toen een coufron- tatie verlangd met allo getuigeu en generaal de Luxer heeft hem dat beloofd. Toch heeft die confrontatie zich bepaald tot Henry en ik vraag my af Z8gt getuige of de on gunstige indruk dien deze toen heeft gemaakt, niet afgehouden heeft van verdere confrontaties. Bij die gelegen heid had één rechter slechts erop aangedrongen dat de belofte in haar geheel zou worden gehouden. Ook bij de instructie van Fabre was de hou ding vau Henry verlegen en onzeker. Wat de redenen aangaat van de ver vaardiging van het faux Henry dit, zagt Picqnart, was als ik mag zeggen noodzakelijk geworden, nadat onder meer de volstrekte nietigheid van het geheim dossier was aange- t.ooud en de minister op 16 November '96 te antwoorden had op de inter pellatie van C&stelin. Verder, geeft de „Figaro" de ver- hooren van den afgevaardigde Roche, Van Weill en Cordier. Jules Ruche legt negen brieven van Èsterhazy over. De belangrykte hiernit zyn reeds bekeud; de laatste berionert geheel aan dien van den Uhlaan. De Pressensé verhaalt in de Aurore" van zyn laatste rondreis mei Quillard door de departementen Gard, Bon- ches-da-Rhöne en Var. Hjj sprak in volgepropte stadszalen of 's avonds buiten onder het licht van toortsen, iu achureu, op een boerenkar tegen de school of een kerkmnur geleund. Ik beu verrast en byua overstelpt zegt hy door de geweldige ver andering der laatste weken in het denken der massa's. Vreeselijk familiedrama. In Metz heeft Vrijdagavond een vree- seljjk familiodrama plaats gehad. De werkmanDiedrich Hollermaun, zatmet zyn vrouw en zyo zoon aan tafel, om 't avondeten te gebruiken. Terwyl de vronw nog bezig was om gekookte aardappelen te schillen, begonnen H. eu zyu zoon reeds te eten. H. merkte op, dat de aardappelen niet gaar ge kookt waren en maakte zyn vrouw verwijten. Laatstgenoemde zal nu ook wel niet gezwegen hebben, want plot seling greep H. een op tafel liggend slagersmes ea stiet het ziin vrouw in 't lichaam zoodat de longen doorboord werden. De getroffene vluchtte bij de echtelieden L. op een verdieping lager wonende en vertelde hun, dat z\j met een mes gestoken was. Toen zjj nu haar taille opende drong een groote bloedstroom uit de wonde. ->e echte lieden L. verzochten vrouw H. zich tot haar woning te begeven, wat ze dan ook deed. Hier aangekomen viel ze :n bezwijming neer en werd door baar man op het bed gelegd. leven met die negerin, eu haar nicht! Maar toch een, leven zonder geld ia nog afschuwelijker. Eon armoedig bestaan te moeten leiden,.. Neen! dui- aendmaal neen! Hij drukt zijn hakken vast in het aachte mos. Beter een leelijke levensge zellin, van wie hij niet houdt, maar die gold in overvloed heeft dan. eon Venus zonder een oent Wat een dwaasheidEr ia natuurlijk niets van waar. Hij twijfelt niet of zijn moeder, die nooit in staat is haar angst voor zichzelf te houden, is im een ver schrikkelijke overdrijving gevallen, waartoe het orblijf van juffrouw Johns te Orlegahire met haar mooi fortuin waarschijnlijk veel toe heeft bijgedra gen. Goddank dat hij haar niets van Lovice heeft verteld, anders zou 't er nog op uitdraaien dat hij, zijn gemakke lijk kwartier hier moest verlaten. De genegenheid van zijn oom voor die af schuwelijke weduwe is niet zoo ver go- gaan als zijn moeder wel denkt. Zij was «r altijd op uit iemand bang te maken. Twee snaren op één boog is soms schadelijk, maar gewoonlijk... In elk geval is het goed te weten dat het for tuin van juffrouw Johns veilig is! Hij vouwt den brief weer op. Steekt hem in zijn aak en loopt voort. De moordenaar zelf spoedde zich na tot den geneesheer Christel om hulp. Deze verscheen ook weldra, doch kon helaas slechts den dood constateeren. H. begaf zich nu zelf met zijn zoon naar het politiebureau, waar by zyn ongelukkige daad aan gaf. De vermoorde is 40 jaar oud en moeder van 8 kinderen. De Siboga-expeditie. Aan het „Bat. Nbld." wordt dd. 9 Maart van boord der „Siboga" (toen in Straat Madoera) o. a. geschreven De „Siboga" stelde den 7eu Maart te elf uur koers om de Oost, stoomde door bot Oostgat naar zee en de Siboga-expeditie was feitelyk be gonnen. Oogenblikkelyk werd alles in orde gemaakt voor de voorbereidende werk zaamheden: het Lucas-loodingtoestel klaar gezet voor gebruik eeu lichte kor voor kleine diepten aangeslagen en gereed gelegd op de plecht en te drie uur 's namiddags ging by de Zwaantjosdroogte voor de eerste maal 'de kor in zee op 21 vadem diepte. Na een half uur gesleept te hebben, werd zy weder opgehaald en tot groote voldoeuiug van allen bleek het, dat zy goed gevallen was en dat zy be halve een groote hoeveelheid modder, een betrekkelijk groote hoeveelheid schelp- en ander weekdieren en kleine visschen bevatte, die oogenblikkelyk werden uitgespoeld, gesorteerd on geconserveerd. Voor iedereen, die eenigszios Tan het visschersbedryf op de hoogte is, zal het duidelyk zyn dat het voor eerstbeginnendeu een groote voldoe ning moest zyn, dat de eerste maal reeds een aardig resultaat werd be reikt. Spoedig nadat het net binnen ge haald was, werd bij de Zwaantjes- droogte geankerd en 's avond ging ieder vroegtijdig naar kooi, om na den drukken dag de welverdiende rust te genieten. V redesconferentie. Naar de Kölnische Zcilung uit Konstantinopel verneemt, heeft de Sultan, op Ruslands verlangen, zijn toestemming gegeven tot het uitooo- digen van Bulgarije tot de vredes conferentie. De Sultan heeft echter de voorwaarde gesteld dat de verte genwoordiger voor Bulgarije achter den Turkschen ambassadeur zal komen. Er zullen proeven genomen worden met het telegrafeeren zonder draad tusschen Eogetaod en de Vereenigde Staten. Gelukken deze proeven, dan kan het aantal transatlantische kabels beperkt worden. Op de Pilippijnen. Naar uit Manilla gemeid wordt zyn 24 Fdippijnsche notabelen met de Amerikaansche regeering in onder- handeling over een vredelievende op lossing. Em der voorwaarden zou zijn, dat de ambten op de Filippijnen ge lijkelijk tusschen de Amerikanen en Filippijnen worden verdeeld. De terugkeer van generaal Law ten moet niet aan het gebrek van resul taat van zya veldtocht worden ge weten. Voor den inhoud dezer rubriek steil de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatstwordt de copij niet aan den inzender terug gegeven. Mijnheer de Redacteur Iu het door U geplaatste verslag, omtrent de vergadering in „Weten en Werken" betreffende de Kamers van Arbeid k >men eenige onduidelijkhe den voor omtrent de Slagersgezellen. Er is iu deze vergadering zeer duide lyk weerlegd de hatelijke insinuatie aan het adres van de afd. van den R. K. V. eo wel door een bestuurs lid van dien Bond, welke verklaring door een der aanwezigo bestuursleden der slagers werd bevestigd. Deze verklaring luidde dat aan het bestuur der slagers iu de vergadering met bestuursleden der bakkers- en sigarenmakersvereeiiigiGgen van dien b Jnd in overwegiug is gegeven in hun vergadering het voorstel te brengen wederzijds gestelde candidaten te steu nen, terwyl dat bestuur der slagers de vrijheid had een caodidaat van een Op den top van een heuveltje geko men staat hij stil en kijkt bij toeval zou het altijd) toeval zijn om zich heen. Zijn oogen blijven eindelijk rusten op twee gedaanten aan zijn linkerhand. Zij bevinden zich een heel eind van hem af, maar toch niet zoo ver of hij kan ze wel on derscheddbjn Het is Lovice zonder eenigen twijfel en Butler. Een woedende jaloezie ontwaakt biji het zien van deze twee in zijn borst, i Hoe komt het, dat ziji zich op dit lie felijke uur, nu de schemering invalt, in gezelschap van Butler bevindt van Butler, die zooals de heele wereld weet, verliefd op haar is! Nog geen uur geleden lag zij in zijn.' armen, en zeide hem hoe lief zij hem had, en nu... Ja, zij is het; hij ziet hoe zij nu stil staat met Butler. Wat kan zij hemi te zeggen hebben of waar luistert zij naar Hij snelt het heuveltje af en wil naar haar toegaan, maar zijn zelfzuchtig verstand houdt hem er van. terug. Met opeen, geklemde lippen en saam- getrokken wenkbrauwen blijft hij staan. Als... als deze brief eens waarheid be vatte dan zou hij die kleine scène, die daar voor zijn oogen wordt afgespeeld, ander vak uit te noodigen niets meer of minder is besproken. Te •ens geeft het verslag melding dat Kaan voor zitter is van die afdeeling. ik denk dat Modoo dit ook niet goed wist. U dankzeggende voor de verleende plaatsruimte S. Geachte Heer Fidelio! Gaarne wil ik trachten uw verlangen naar meer licht te bevredigen in zake de bedoeling van den Bond1 tot Bestrijr ding der Vivisectie, waarvan hier eene afdeeling is opgericht. Wel betreur ik het, dat u van een gevoe lig© stem ming moest gebruik maken, om iets over die oprichting te zeggen ik had liever gewild, dat u van een verstandige stemming had gebruik gemaakt. Want de bestrijding der Vivisectie is in de eerste en voornaamste plaats een zaak van verstand, niet van gevoel. Voor da slachtoffers dór Vivisectie is heit een zaak van gevoel; maar voor ons men- schen, is de bestrijding daarvan een zaak van verstand. Laat mij voor alle dingen zeggen, dat het geenszins in onze bedoeling ligt een waanwijze houding aan te nemtii tegenover de Doctoren der Geneeskunde, alsof wij het beter wisten dan rij. Daar voor hebben wij persoonlijk te aange name, te onvergetelijke herinneringen aan de vriendelijke behandeling, aan dd vaak zelfopofferende toewijding, aan dfe onbaatzuchtige hulpvaardigheid, en bovenal ook aan de groote bekwaamheid onzer Doctoren, die in de ure des ge- vaars ons ter rijde stonden. Maar zouden zij die goede eigenschap pen niet meer ondanks dan door de Vivisectie hebben'? Nu zouden als Lcdlen van een Bond tot Bestrijding dier Vivisectie, volgens uwe meening, het eerst de deskundigen in aanmerking moeten komen, en wan neer dezen niet willen, dan zou, volgens u, bestrijding der wetenschappelijke Vi visectie geen zin hebben. En Prof. Rot gans die het weten kan heeft op het jongste congres voor Natuur- en Ge neeskunde, alhier gehouden, het goed recht eai het groote nut der Vivisectie verdedigd; de doctoren hebben rijn woorden toegejuicht dus, is de Be strijding van Vivisectie veroordeeld. Vergun mij. Mijnheer Fidelio, eene andere redeneering daartegenover te stellen. Wij zeggenDe Vivisectie 19 een kwaad. Wie het bedrijft, dat doet er niet toe. Het is een kwaad, dat men anderen weerloozen schepselen aandoet. Of dat gedaan wordt door een hooggeleerden Professor of door een schooljongen, dat is, van het standpunt van het gemartel de dlier, eenerlei. Eu het is juist en voor al. omdat het- dier geheel weerloos staat tegenover den heerschappij-voerenden, alles voor zich eischenden mensch, om dat het geen mond of geen taal heeft tot rijn verdediging, dat wij er voor op komen, en in het op dit punt nog slui merende geweten de meening willen vestigen, dat Vivisectie een misdaad is tegf" v difir. Lr v.\li ten anecdote verhaald! van Peter den Grooten, die bij een bezoek aan dien Koning van Pruisen, o.a, d>. folterkamer te zien kreeg. Een der werktuigen om te radbraken vond hij zeer geschikt, en hij vroeg den Koning van Pruisen, of hij het eens mocht zien werken." De Koning ant woordde. dat hij, op het oogen blik nie mand had, die de doodstraf moest onder gaan. ,,Nu", zeidie Peter, op eenige hoe ren van het Pruisische hof wijzende, ,,neem dan maar Óen van die luidajb zou ik ten minste in mij n land doen." En de koning had de grootste moeite hem te overtuigen, dat dit in Pruisen niet maar zoo ging. Voor de echtheid van dit verhaal sta ik niet in ik gebruik het alleen om te doen zien op welk standpunt de virisec toren staan tegenover het dier. Zij- willen iets onderzoeken laat ons voor een oogenblik aannemen, dat het altijd is in het belang der lijdende menschheid - welnu, ze kunnen nu eenmaal de menschen niet aan. die proefneming on derwerpen; dan maar een dier aange grepen. Menschen, mag men niet meer miahandelm, zelfs niet voor wetenschap pelijke doeleinden, maar voor dieren mishandeling bestaat er in de 19e eeuw nog geen uitgebreid strafwetboek. Een wat het kwaad verhoogt, is, dat de proeven op gezonde dieren want zieke dieren rijn er zooveel niet genomen worden. Had een dier de zelfde ziekte als die, waarvoor de proef moet dienen, daai was het nog verschoon baar. En dan zou het ook eerst nut als reden voor het verbreken van rijm engagement, dat hem toch niets andera dlan ellende zal brengen, kunnen opge ven. Er moet intuïtie bij in 't spel ge weest- rijn toen hij op geheimhouding aandrongmaar die Butler hoe durft hij zoo aanmatigend rijn van haar lief te hebben HOOFDSTUK IV Even nadat Lambert de ,,Firs" ver laten heeft neemt Lovice afscheid van haar zuster. Het werd hoog tijd' om naar huis te gaan, zeide rij. Neen, rij kon onmoge lijk langer blijven. Edie moest haar maar bij de Ch richt on's excuseer en, als 't noodig mocht rijn; Digby wachtte haar. Nu dan neg een oogenblik, als rij dan den kleinen jongen nog even te zien kreeg. Die lieve jongen had im een uur niets van zich laten merken, tartte haar a'ls 't ware en rij wilde hem toch zoo graag goeden dag kussen. ,,Maar geen suiker geven, hoor!" drukte de moeder haar op 't hartrij kent Lovice en haar genegenheid voor haar neefje, die rich niet alleen door woorden maar ook dik wijls door daden openbaart. Eindelijk heeft rij dan afscheid geno men, Edie belovend haar morgen niet' kunnen hebben, want dan had men kans door de overeenkomst van do gevallen iets belangrijks voor dat ziektegeval te ontdekken. Nu blijkt dik wijls maar alleen uit de proef, diat een dier geen menscli is, of dat liet lichaam' van een gezond dier niet te vergelij ken is met liet lichaam, van een zieken mensch, eene waarheid, die wij ook wel zonder de proefneming konden vaststel len. En nu is het niet alleen om dieren te beschermen, dlat wij zoo spreken, neen, liet is voornamelijk ook, omdat wij menschen dit kwaad' nog durven doen en voor ons eigen heil levensver nietiging noodig achten. Wij schamen ons daarover en voelen ons mede aansprakelijk voor het kwaad, dat anderen wezens, naar onze moo ning, noodeloos, wordlt aangedaan, door wie dan ook. Wij leeken, die niet door eenig voor oordeel bevangen rijn, die eenvoudig gezond trachten te leven, en er naar streven onze gezondheid' te bevorderen, dioor in de eerstplaats alles te vermijt- den wat daaraan schadelijk kan rijn, wij willen voor ons zeiven geen genees kunde huldigen, die verminking of ver nietiging van het leven van andere schepselen noodig acht, en. wanneer men ons toeroeptDe Vivisectie is in hot belang der mcuischhcaddlan wijzen wij dJit belang voor ons zeiven af en willen er niet van gediend wezen. Dat wij de vivisectie niet uit eigen ervaring kennen, en er alleen maar wat- over gelezen hebben, is volkomen waar. Maar waartoe is in dit geval eigen er varing noodig? Moest men indertijd juist slavenhouder geweest rijn, om to gen de gruwelen der slavernij op te tre den 1 Of moet een lid van de Vredes conferentie juist soldaat rijjn of ge weest rijn Wèl zouden wij veel liefver een groove schare va-n deskundigen aan de spits dezer beweging zien, doch nu dit niet zoo mag rijn, moeten wij het zonder dezen machtigen steun doen. Toch staan wij ook nu reeds niet meer alleen. Reeds hebben een aantal van 42 Doctoren in ons land zich vóór afschaffing der Vivi sectie verklaard, terwijl een TOtal be perkende wetten wmschteu. ingevoerd te zien. Mannen als Prof. Van Rees, Dt. Fr. van Eedem staan aan onze rijde, en achten de bestrijding der Vivisectie het werk van leeken te rijn. Vooral ook in het buitenland rijn vele eminente man- neet voorstanders der afschaffing; wij behoeven dus niet toe te stemmen, dat wij in deze zonder wetenschappelijke voorlichtdra rijn. Reeds is de kring groot genoeg om te gelooven, dat een maal ook in dit opricht de steam dar waarheid zal zegevieren. Hoogachtend, J. WESTENDORP. Met zeer veel genoegen las ik de opmerkingen van den geachten inzender. Ik wil niet zeggen, dat ik dit of een der gelijk antwoord niet verwachtte ja, ik wil erkennen, dat ik getracht heb, het uit te lokken. De wijsheid in pacht te willen hebben is een ongerijmdheid, waaraan ik mij nimmer hoop schuldig maken. De heer Westendorp is op rijn eigen landpunt gebleven en heeft niet ge tracht, op dat van den medicus te gaan staan. Ik waardeer dat in zoo hooge ma te, dat ik rijn voorbeeld volgen zal en mij niet bedienen van wapenen uit het arsenaal der doctoren. Alleen vraag ik in gemoedie aan hen, die rijn betoog aandachtig hebben gelezen, of ik niet gelijk had toon ik de zaak behandelde in een gevoelige stemming. Mijns in ziens toch rijn de motieven van deo inzender niets anders dan gevoeld-argu menten en heeft het nuchter verstand inderdaad geen woordje meegepraat. De scherpe onderscheiding tusschen weten schappelijke en onwetenschappelijke vi visectie die ik gemaakt heb, gaat hij stilzwijgend voorbijvoor hem is dlaar- tusschen geen verschil «n, ziedaar juist hot typisch onderscheid tusschen den bestrijekr van alle vivisectie an hem, die den ernstigen geleerde het onderzoek cp het levende dier, in het belang van- de gezondheid van den mensch, wil blij ven vergunnen. De eerste stelt als het ware leven of dood van het dier gelijk met leven of d'ood van den mensch, die laatste acht het doen van pijn aan het lagers taande wezen geoorloofd), mits dit strekken, kan tot besparing van leed aan het hooger bewerktuigde schepsel. Met. het citeeren van zijne twee des kundigen is inzender, naar mij voor komt, niet zeer gelukkig geweest. Onder de bekwamen tot oordeel en heeft hij op 't laatste oogenblik teleur te stellen een kleine inconsequente truc van halar wel bekend bij: haar bloedverwan ten en Lovice keert huiswaarts. De Firs, het mooie oude landgoed van Sir Adolphus Rosemary ligt op drie mijlen afstands van Moorland, oen plaats die minstens even veel jaren telt maar haar ouderdom niet met waardig heid draagthet is slecht onderhouden en begint er met den dag meer vervallen uit te zien. De eigenaars van. Moorland' bezitten weinig geld, precies genoeg om zich zelf fatsoenlijk te onderhouden, maar ook niet meer. Het wordt al laat, maar het is toch nog licht en verrukkelijk buitenDe schoonheid en stilte van den avond, spreken tot het jonge meisje, terwijl rij uit het bosch op het open veld treedt. Onwillekeurig komen haar eenige vers regelen te binnen, die rij half luid' reci-1 teerteen onaangenaam gevoel beklemt1 haar borst. Als Godfrey nu bij haar was geweest, hoe volkomen gelukkig zou rij zich dan gevoeld hebben! Maar Godfrey bevindt zich niet bij! haar. En op eens maakt een gevoel van verlatenheid rich van haar meester, dat 1 steeds sterker wordt. Ja zoo zal het haar geheele leven. rijn. Otreurige juist twee genoemd, die zeker tot de gevoelsmanschen moeten worden gere kend, niet tot de mannen mot het koel verstand. Krachtiger acht ik dan ook rijn opmerking, dlat vele medici beper kende wetten wenschen. Komt ooit zulk een beweging tot stand, dan zal hij mij, die een afschuw heeft van 't opprikken van kapellen, van 't voor vermaak ver minken van kikkers, mij die een schop aan een hond een lafheid en een on noo digen zweepslag aan een paard een. schande vindt,tot deelneming daaraan be reid! vindon. Maar daarnaast blijf ik de zuiver wetenschappelijke vivisectie, die steeds het oog heeft op de gezondheid van den mensch, als leek tegenover den heer Westendorp en andere leeken verdedigen. FIDELIO. 9er«oÜg StasSsfiaeuoir# Bazar. Ten voordeela van een hier te stich ten Geheelonthouders-gebouw wordt iu een vau de lokalen van bet Pro veniershuis door de afd. Haarlem vau den Chrislelyken Geheel onihouders- bood van hedeu tot 27 dezer een bazar gehouden. Tal van artikelen zyn er geëtaleeid. Kinder- eu poppengoed, pnotograpbie- lystjes, sigarenkastjes, aquarellen, tal van handwerken en andere artikelen te veel om alle te noemen, wachten daar op koopers. Alles is geprysd, zoodat ieder kan zien wat by besteedt. Er zal taart en chocolade te krygen zyn en een zemelton vol pakjes, waarin voor een dubbeltje een greep kan worden gedaan. Een sprei en een paar groote poppen, die wellicht niet zoo gemakkelijk te verkoopen zijn, zullen worden verloot. Natuurlyk zyn rondom aan de wan den de beleende anti-drankplaten niet vergeten. De bazar is, daar het gemeentebe stuur geen vergunning heeft gegeven om er kunstlicht te branden, alleen by dag open. Zondag zal waarschijn lijk des namiddags wel een paar uur gelegenheid zyn tot kijken, maarniet tot koopen. Ieder, die iets gevoelt voor den grooten strijd tegen den alcohol, zal ook deze zjj het ook bescheiden poging willen steunen door er iets te gaan koopen. Aanbesteding. Hedenmorgen werd aan het gebouw van het Provinciaal bestuur alhier .aanbesteed I. Het maken van het gebouw voor een centraal station tot voortbrenging vau electrische stroomen bij de nieuwe schutsluis te IJmuiden, behooronde tot d- uitbreiding der pluis- en haven werken aldaar. Raming f59500. Ingekomen 24 biljetten; laagste in schrijver den lieer D. J. v. Riemsdijk te Dordrecht voor f58499. II. Het onderhond van den Zeedijk tusschen Naarden eu Muiderberg, \an de strand palen te Muiderbersr en van den Zeedijk en de gronden beoosten Naarden, van 1 Mei '99 tot 1 Mei 1900. Raming f600. Ingekomen 3 biljetten; laagste in schrijver de heer J. Kryuea te Naar den voor f519. Haarlemsch Muziekkorps. Sedert 15 dezer is by de harmonie van Haarlems Muziekkorps de frausche diapason, of lage stemming, ingevoerd. In ons land is dit by miiilaire muziek korpsen nog een nieuwigheid; in Duitschland eu Frankrijk is het sinds lang van regeeringswege gedaan. Ons wordt verzekerd, dat bij lage stem ming de klank veel voller is. Primo Mei komen als nieuwe leden by het korps de heeren Berendes, hoboïst en Zeldenrust, hoornist, beiden van 't orkest der franscbe opera; Tuin, klarinettist en Hoeudorvoogt, gepensioneerd kapelmeester van de rijdende artillerie als trompettist. A«ROigD!3SEB3EHTS- ïï£GS«VB»ïiK. Zitting van Donderdag 20 April 1899. G. Kruishaar, timmerman alhier, was in cte maand Mei van het vorige jaar uit de gevangenis ontslagen, waar in hij voor diefstal een jaar had door gebracht. Hef genootschap tot zedelijke verbetering der gevangenen had1 rich toen zijner aangetrokken, hem voortge holpen, gereedschappen gegeven en een baantje bezorgd bij den bouw van de- nieuwe gevangenis. Tot het Laatst van de maand Maart- Zij strijdt er tegen, zelfs terwijl een, koude ijzeren hand' haar hart schijnt samen te knijpen om haar worstelingen te beletten. AlleenAltijd alleen te moe ten zijnOhet kan niet waar rijn Het is onmogelijkWelk een dwaasheid van haar. ,,Ah, Lovice rijt gij liet 5" klinkt, haar plotseling een heldere, krachtige stem in de ooren. Butler springt over een laag steen en muurtje en bevindt zich liet volgende oogenblik aan haar rijde. „Hè, wat doet gij mij, schrikken zegt zij glimlachend. Hij weet niet hoe welkom hij liaar isGoede, oude Jim „Ziet gij daarom zoo bleek?" vraagt hij haai in 't gelaat beschouwend dat gelaat, hetwelk voor hem het eeni-1 ge op de geheele wereld is. Er staat op rechte, teedere bezorgdheid op het zijne te lezen. „Waarom anders? -Schaamt gij je niet?" zegt rij vroolijk. Zij heeft haar angst met aille kracht van zich afgezet. Het was belachelijk ecu bespottelijk. „Waar gaat gij naar toe, Jim?" Hij lacht; hij is zoo blij te rien dat een gecvood rose kleurtje weer op haar wangen terugkeert Zij zag zoo straks erg bleek. „Je moet iemand geen strikvragen i stellen, aivoreoa vooraf te wamaefcu-' ging nu alles goed, toon op zekeren dag dl? vrouw van beklaagde hem in steek liet en alles medenaam. Hiorclooi van alles beroofd ooi geen uitweg meer wetciude, verkocht hij eerst zijne ge- reed scllappen om zoodoende voor dij geld in rijn onderhoud te kunnen voor zien. Vervolgens begaf hij zich achter eenvolgcns op 1. 2 en 3 April naar een loods op den Koninginnen weg van den aannemer H. van 't Wout. Na dtzzo op 1 April met een steelrijzet te hebben opengebroken en eenige ge reedschappen te hebben ontvreemd kwam hij op de Paaschdagen nogmaals daar terug an stal toen de overige werk tuigen en gereedschappen, die hij ver volgens verkocht aan opkoopers, ten einda zich voedsel te kunnen verschaf, fen en onder dak te komen. Beklaagde bekende volmondig en toonde veel berouw, en zeide dat rijmc vrouw do schuld was dat hij heden in hef bankje der beklaagden stond!. Hot O. M. de feiten qualificoerende als diefstal met braak en diefstal bdi herhaling gepleegd, eischto met het 005 op beklaagde's slecht verleden 2 jaai gevangen i sstraf De verdediger Mr. van Meure, wees in rijn pleidooi op de treurige omstan digheden waarin beklaagde verkeerde, en deed een Lelijk boekje open van de „lieve" wederhelft -van beklaagde, die ook reeds van haai' eersten man was ge- scheiden, waarom pleiter ook do clemen tie der rechtbank voor rijn cliënt in riep. Uitspraak crvcr 8 dagen. Tegen Piefcer Koldcrie. die zich op 27 Maart bij zijne overbrenging naar het Politiebureau, tegca den agent van po litie A. Nieuwenhuizen had verzet, werd wegens wederspan nigheid 14 dage* hechtanis gevorderd. Eeno aardige manier om „vuur" te vragen houdt P. Huijsmau, te Zaan dam ar op na. In dien avond van deta 27sten Maart op de Oostzijde loopeaid* sprak hij den 67jarigen Kluijver en diens zwager aan, om vuur voor rijn sigaar. Daar Kluijver dit niat had, greep hij hem aan. en mishandelde ham zoodanig, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Natuurlijk was de drank liier ook wadier in heb spel. De subst. off. v. justitie woes op dan verge vorderden leeftijd van den mishandel de. en op het ernstig gevolg van de mishandeling, waartoe niet da minste aanleiding had- bestaan, en vorderde 2 maanden gevangenisstraf. Hierna nam G. van der Zon te Beverwijk in het bankje der beklaagden plaats, terzake dat liij op één der avon den der vorige maand rich in hot kip penhok op het arf van den lieer G. van Son te Valsein te ruste had gelegd an ten tweede den veldwachter Blikslager, die beklaagde wilde verwijderen, had beleedigd. Beklaagde beweerde, dat hij zich van het geval niet hef minste kan herinne ren. daar hij in staat van dronkenschap verkeerde. Dit gevoelen werd evenwel niet door den veldwachter gedeald', die eer meende dat beklaagde zich zoo ge houden had en het wellicht rijn dool was geweest kippen en eieren te ont vreemden, te meer daar 3 eieren waren verborgen onder het stroo, waarbij be klaagde gelegen had. Het O. M. de fei ten qualificeerende als huisvredebreuk en beleediging, vorderde 2 maanden gevangenisstraf. De verleiding was ook zoo groot. - De koster van do Chr. Garef. keri to Hillegom D. J. Hedj vond op een Zondag in de maand Januari na afloop van do godsdienstoefening eene porte monnaie, inhoudende ongeveer f 20, en toebehoorende aan mej. H. J. Oxener aldaar. In plaats van de portemconaae, toen genoemde juffrouw in den namiddag kwam vragen of deze wellicht was ge vonden, nu direct aan haar ter hand te stellen, had bekLalagde geantwoord, dat hem daarvan niets bekend was en het geld, na hot verbranden van de porte- monnaie, ten eigen bate aangewend. Beklaagde bekende volmondig, toonde niet het min^e berouw en wist geen enkele reden op te geven, waarom hij dezen diefstal gepleegd had Hoewel beklaagde later het geld te- ruggegeven had cn gevraagd had! mei eene geldboete tel worden gestraft, vond de officier geen aanleiding aan dit ver zoek te volcLoen en vorderde Z.E.A. eene gevangonïsstraf van 1 maand. W. Tjahna te Halfweg, die op Zondag 26 Maart in staat van dron kenschap verkeerende, een overjas en een kolbak van een huzaar uit de wacht kamer van het station had medegen o- wan." „Stil, antwoord mij". „Een oogenblik geleden zou ik het niet hebben kunnen doen, maar «iu mis schien wol..." „Bahhóe flauwIk zal wed. voor je antwoorden. Je gaat denzelfden kant uit als ik, niet waar?" „O, Sibyile, die je bent," zegt hij en laat er op volgen „als je 't goed vindt." „Natuurlijk; ik vind; het zelfs heel prettig. Zie je Jim ik begon mij juist zoo eetv zaam te voelen een beetje verlaten en ik verlangde een vriend in mijn nar bijheid te hebben. Het trof dus heel ge- lukig, dat ik jou ontmoette." Zij is zoo hef en. vriendelijk en bijna vertrouwelijk, dat rijn hart luid begint te bonzen. Zal hij nu... Hij herinnert zich het welbekende gezegde „De stout- moedigen nemen de wereld in..." Als rijn kans eens verkeken werd doordat liij te bang is, de uitspraak over rijn lot te veel vreest In een oogwenk heeft hij rich naar haar toegekeerd. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 2