Tweede Blad. BlilIOOEENDE BIJ HAARLEM'S DAGBLAD VAN Vrijdag 21 April 1899. GEMEENTERAAD. Ziüing van heden Woensdag 19 April des namiddags te l uur. Mededeelingen Dat is gesteld in handen vam Burge meester en "Wethouders om advies: Een adres van het bestuur der Coö- poratieve bouwvareeniging „Nut door Spaarzaamheid" tot wijziging van éan plan van bebouwing van gronden bij. de Zomiervaart, vastgesteld bij Raads besluit van 18 November 1896., no. 10. Een adres van C. A. Kok, alhier, tot vaststelling van i0en plan van bebou wing' van grondlelnj ten zuiden van dei Leidsche straat. Dat is gesteld in handen vain da corn- missiie om te dienen van advies tot het vaststellen eener verordening op de hef fing van haven- eau kaaigeld een rapport van de Kamer van Koophandel en Fa brieken, betreffende eene door die com missie ontworpen verordening. Dat is ingekomen Een schrijvon, van H. W. Dirker al hier. houdende bericht, dat hij zijn ver zoek tot hat hooger bouwen dan ander half maal de breedte dei' straat van het perceel aan dlë Smedestraat no. 11, in- trokt Eciu adres van A. van Dam, arts al- hi«r, lioudemdei verzoek om herbenoemd' te worden als gemeente-genietesheer. Het verslag der Kalmer .van Koophan del en Fabrieken over het jaar 1898. Een schrijven van de Binnenlandsche Exploitatie-Maatschappij van Onroeren de goederen, houdend bericht, dat de iai het voorstel van Burgemeester en "Wet houders gestelde voorwaarden voor de goedkeuring vaal liet door haar ingedien de plain van bebouwing van gronden, haai- onaannemelijk voorkomen. Een schrijven van het raadslid Th. G. Sehürmann, ten geleide van eene ont- w erp-verorden in g op da heffing en die in vordering eaner belasting op de openbare vermakelijkheden. Plet verslag van d'e werkzaamheden van het Parc-Yaooinogènie, alhier, over het jaar 1898. Dat op liet Stedelijk Museum zijn uitgezet een aantal afbeeldingen van Gi'aVen van Holland. Dat is ingekomen Een schrijven van Gedeputeerde Star ten van Noord-Holland, houdende be richt van ontvangst der bij besluit van 29 Maart jl. no. 16 vastgestelde veror dening tot wijziging dei' Algemeene Po litieverordening. Een schrijven dérzelfden, ten geleide van liet door hen goedgekeurde besluit van 29 Maart jl., no. 7, tot vaststelling van een tweetal staten ter beschikking uit den post: „Onvoorziene Uitgaven" der begroetingen voor 1898 en 1899. Een schrijven van deinaelfdei ten gek leide van het door lien goedgekeiu'd' be sluit van) 22 Maart jl., no. 13, tot ver huring vam een gedeelte van het Har- menjaaisenveld. B. en W. stellen voor om den eigenaar van een perceel te Heemstede tegen beta ling vaci anderhalf maal den prijs, zooals die voor de inwoners van Haarlem is vast gesteld, in het genot van heit gebruik der waterleiding te stellen, aangezien ge bleken is, dat deze in dezelfde omstandig heden verkeerde, als de eigenaren of ge bruikers der 13 perceelen onder de ge meente Heemstede, aam wie dit is toege staan bij beisluit vaan 9 Maart 1898, no. 17. Wordt goedgekeurd. (Vervolg dei* discussion. Zie ons vorig nummer.) Vóór het beginsel' om in te voeren eene belasting op dé publieke verma- kclijkhdd'en stemden de hleereci Van Lennep, Hugenholtz, Lodewijks, Speel man, Tjeenk Willink, Van der Merscli, du Clercq van Weel, de Lamoy, Leu- peai. Roog. Sehürmann en Nieuwenliuij- zen Kruseanamtegen waren de keerem Van der Steur, Krol, Sneltjes, de Kan ter, de Breuk, van Thiol, Kruseman, Van Stvrum, Macaré, Beijues, Bijvoet en Stolp. Punt 10. Ingekomen is in de eerste plaats het plan van bebouwing van de Bin- neul. Exploitatie-Maatschappij van onroerende goederen alhier, van hare terreinen in het Schooterk war tier, gelegen laDgs de baan van de ont worpen electrische tram naar Bloe- mendaal. B. en W. stellen voor, dit plan (we'iswaar met enkele kleine wyzigin gen) goed te keuren. Met liet oog op de werkelijke verfraaiing, die dit kwar tier met dit pl&n zal genieten, willen B. en W. de rioleering van den hoofd weg (kostende f8000) voor rekening der gemeente nemen. Op een verzoek om kosteloos gas- en waterleiding aan te brengen, ad- viseeren B. en W. ongunstig, meeuen- de dat vau de vastgestelde voorwaar den der waterlevering niet moet wor den afgeweken. Tevens wordt daarbij de brief dejr Maiats. (zie hiervoor) behandeld, waar in zij zich beklaagt dat er met haar- be stuur geen voeling is gehouden. De VOORZ. maakt die opmerking, dat er wel degelijk voeling is gehouden met het bestuur der Maatschappij, De hoer DE BREUK licht dit nader toe. Voor de indiening der planmen heeft spr. tweemaal met de heeren gesproken en een week of vier, rijf geleden met een vam dig hc-eren nog eens gesproken. Spr. deelt uitvoerig mede, wat bij die gelegen-1 heden door hem i9 gezegd. Minsteais vier weken van te vorm hebben deze hee ren geweten wat B. en W. zouden voor stellen. Dezen morgen is spr. gebleken, dat liet groote bezwaar daar zit, dat adressanten zei van willen bestra|tin eai dan aan de gemeente overdragen. Dit zouden, B. en W. evenwel nooit aan den Raad kunnen voorstellen, omdat een raadsbesluit het verbiedt. De heer STOLP acht hier mal a pro pos aanwezig. Om nu een zaak van zoo groot belaag niet in een verkeerde rich ting ta drijven, wil spr. voorstellen dat do Raad B. en W. uitnoodigt in onder handeling te treden met de Binnenl. Expl.-Maats. De VOORZ. vraagt wat de bedoeling is. Zul km B. en W. daartoe de eerste stappen doen? Do heer STOLP zegt, dat er door B. en W. direct met da Maats, geen over leg is gepleegd, al beleft mijnheer de Breuk dan ook een der heeren gespro ken. Nu dat gesprek blijkbaar niet ter bestemder plaatse is overgebracht, acht spr. nader overleg gewemschit. De heer DE LANOY acht bij, het voorstelStolp da positie van B. en W. moeilijk. Blijkbaar bestaat er toch een mal a pi-op oshet bestuur dei- Maats. heeft alleen een relaas bereikt van een besproking van den beer do Breuk met een der heeren over de wo ningen van. Recht en Plicht. Spr betreurt, dat de Maats, heeflb moeten antwoorden, dat de voorstel len van B. en W. niet aannemelijk war ren. Had eiens een officieuse conferentie plaats gehad, dlain ware groote kans ge weest op een vergelijk. De heer DE KANTER betoogt, dat toch wel overleg is geschied door den, heer da Breuk. Gecombineerde vergade ringen zijn daarvoor niet noodig. Vol doende is, dat eon lid van 't College van B. en W. de zaak heeft besproken. De heer BIJVOET zou betreuren als d'e Maats, niet voortging niet haar werk, maar meent, dat het slot van den brief der Maats, niet te pas komt. Wonschten die heeren nader overleg, dan hadden zij zich tot B. en W. kunnen wenden Iniet B. en Wl hen daarvoor uitnoodi- gen. De heer MACARé constateert, dat dit een belangrijke zaak is voor de ge- möeaijte. Verdere discussie acht spr. thans gevaarlijk, en het voorsteil-Stolp niet gowemscht. Helt best is, dat dé' Raadl thans da zaak aanhoudt en zoodoende gelegenheid geeft tot oplossing van het mal a propos. Hiermee vereenigen zich B. en W. bij mondle van dien voorzitter. De heer DE LANOY verklaart, dat het bestuiu- dér Maats, wel degelijk ge wet cu heeft wat het sclireef. De heei' STOLP trekt zijn motie van ordo in. De heer DE BREUK verklaart uit drukkelijk bij zich aan huis de zaak té hebben overlegd, wel drie kwartier lang. mat een der heeren. Heeft die dat niet overgebracht, dan ligt dat aan hem. Punt 11. Voorstel van B. on W. tot vast stelling van een plan van bebouwing van gronden iu den Schoterveenpolder. Wordt goedgekeurd. Punt 12. Adres van P. J. Vasen en andere kleerbleekers albier tot wyziging der voorwaarden voor de levering van duinwater. Adressanten hebben hoofdzakelijk bezwaar tegen den aanleg eener af zonderlijke dienstleiding voor huis houdelijk gebruik en weuschen daarom eene enkele leiding voor huishoudelijk en industrieel gebruik te behouden, doch vaststelling van een zeker aan tal kub. meters water, welke zy als dan geacht zouden worden voor huis houdelijk gebruik noodig te hebben, terwijl zy voor het meer t,e gebruiken water zouden betalen volgens het voor industrieel gebruik vastgesteld tarief. B. en W. adviseoren ongunstig op dit verzoek daar het h.i. onmogelijk is een juisten maatstaf voor bet huis houdelijk gebruik van duinwater voor ieder vast te stellen en een dergelijke uitzonderingsbepaling ten behoeve der kleerbleekers geen voldoende reden van bestaan heeft. De heer WILLINK waagt, een inlich ting. Hem scltijnt het verzoek niét on gemotiveerd. Staat er niet tegenover, dat meai voor huiselijk gebruik zich te vreden stelt met een pomp of regenbak. De heer D'E BREUK wijst op de ver ordening, die voor industrie een lager tarief toepast. Geieft men nu éen leiding, dan geeft men ook reductie voor huise lijk gebruik en hoeveel daarover heb verbruik bedraagt, is niet na te gaan. Verschillenden hebben verschillende lei dingen gemaakt voor huis en fabriek. De heer WILLINK dankt voor die inlichtingen. Het voorstel wordt aangenomen. Punt 13. Adres van den eervol ontslagen ambtenaar aan de gemeentereaniging W. C. Schouten, om een hoogere toelage dan de voorgestelde van f 250, omdat hij daarmee niet kan voorzien in de behoeften van zijn gezin. B. en W. evenwel vinden geen vrij heid, om dat verzoek biji den Raad te ondersteunen ten geven derhalve in over weging het voorstel betreffende dé f 250 toelago te bekrachtigen. De heer SNELTJES zegt, dat in de vorige vergadering velen hoopten, dajt B. on W.. termen zouden vinden iets beters voor Schouten voor te stellen. Volgens da verordening heeft liij geen recht op pensioen, maar we weten nu in welken toestand liij is en dat hij een zoon is van „onzen" ouden.' Schouten. Hij is ellendig ziek, maar kan herstel len en spr. zou hem daarom willen stel len gedurende bijna 2 jaar in het bezit van wachtgeld d. i. van van zijn t,é- genwoordig traktement. Men heeft ge zegd 't kan niét, wanit hij: heeft al ont slag, maar meai zou tocli wel eens iets voor dén man. kunnen doen. De VOORZ. zegt. dat bij B. en W. best hoofd heeft gesproken niét liet hart. Da Raad heeft do koorden der beurs evenwél in handen. Het wachtgeld is do eerste 2 jaar de helft, het derde jaar een. derde van de bezoldiging. Da heer WILLINK zou dan hot cij fer f 250 voor 3 jaar, willen veranderen in f 500 voor 2 jaar. De heer MACARé herinnert, dat hier voor wachtgeld geen geval aanwezig is. Men kan hot gratificatie noemen. Dé heor WILLINK stelt voor, Schou ten te verloemen f 500 per jaar voor 2 jaar; dit. wordt ondersteund. Dé liaer SNELTJES stelt voor, dit cijfer té ver anderen in f 600. De heer KROL zegt, dat heit lidmaat schap dier Comoni. v. Fin. moeialijlc is; zij moot zich lioudlen aan de verordening en kam claarvan niet afwijken, waardoor zij den indruk geeft de liaxdvoclitigste commissie ter wereld te wezen. Het trac- tement van Schouten is f 1000 met inbegrip van emolumenten en daarvan word:; nooit wachtgeld gegeven. De VOORZ. bemoedigt den heer Krol en zegt, dat er binnen kort een voorstel tot wijziging der pensioenvcrordening té wachten is. De lieer KLEIN heeft gevraagd, waar om den man geen pensioen kan worden verleend en gehoord, dat dit is omdat hij die ziekte niet heeft gekregen in en door den dienst. Evenwel is er een ante cedent. Vroeger is aan een ander amb tenaar' op dé secretarie, die in dezelfde omstandigheden, was, een pensioen van 7*714 verleend. Deze adlnessant zal den kelijk nooit genezen én zijn vrouw, die bean verplegen' moet, kan er niets bij verdiénen. De gepensionneerde ambté naar is daarbij directeur van een bloei ende verzekeringsmaatschappij. Mem moet handelen naar de wet, maar boven de burgerlijke wet is nog oen andere, die de Raad moet volgen. De heer BIJVOET ondersteunt het voorstel-Sneltjes, maar wat de heer Klein zegt is niet goed in rt openbaar te zeg gen. Stoel was ambtenaar en dat is deze man in 't geheel ciiet. De gemeente heeft geen voorkeur voor den een, of dein an der. De lieer KLEIN zegt, d'at die man ambtenaar was bij: dé reiniging. Zoo wordt hiji in het stuk genoemd. De VOORZ. erkent dit laatste, maar zegt dat die heer Bijvoet bedoelt, dat hij behoort tot hen, die geen recht hebben' op pensioen; een, bewijs te meer, hoe noodig een nieuwe verordening is. Het voorstel-Sneltjes wordt aangeno men. Tegen de heeren Van der Steur, van Lennep, Krol, de Kanter, Speel man, Kruseman, van Styriun, Macaré en de Lanov. Punt 14, Op het adres van den lieer W. Bus, tot verlegging van de tramlijn aan de Kaasmarkt, benevens op een derge lijk adres van D. Spaargaren Mz. e.s. adviseer en' B. en W. tot het aannemen eener afwachtende houding, tem einde te kunnen zien, of bij d'e tegenwoordige ligging der rails de exploitatie der tram ernstige bezwaren zal opleveren voor do industrie. Do Comm. voor de tramplannen, meent dat aan het verlangen van den lieer Bus gedeeltelijk wordt tegemoet gekomen, door de lijn zóó te verplaatsen, dat het hart samenvalt met de lijn der vier groote boomen, maar dan zouden dezen moeten vallen en daar is de meer derheid van B. en W. niet voor. Dei VOORZ. licht het standpunt toe van de meerdéi'hoid vam B. ear W. De toestand van 't Spaarne was onooglijk en is nu beter. Mkb wilde die nu niet weder bederven, ook niet omdat de tijd) voor 't planten van boomen voor bi ji is. Mochten dé belangeti vam dien bandeL wijzigingen noodig maken, dan zullen B. on W. voorstellen voor verlegging doen. Da heer WILLINK begrijpt de ar gumenten niet. Er zal door verlegging geen misstand worden geboren, die be staat er juist daarom hoeft de Comm. voor dé tramplannen verlegging voorge steld. Dozo 4 boomen staan geheel bui ten de rij (ci vormen daarom eon mis stand. Wel zouden dan boomen moeten vallen, maar twee daarvan in du rij kun nen worden teruggeplaatst. Verlegging later zal zoo gemakkelijk niet gaan. Do heer L EU PEN zou gaarne het voorstel zien goedigekeurd en het verzoek van Bus ingewilligd, iu !t belang vam handel en. vuiligheid. De heer SPEELMAN heeft in ten brief van een der omwonenidéai gelezen, diat Bus wi 1 veel last heeft van de rails, maar dat Bus te veel gebruik maakte van dé ruimte. Door do rails zal hij mu wel gedegenheid moeten vinden, zich tc redden, en daarmee hot publiek verkeer aldaar ta bevorderen. De heor HUGENHOLTZ heeft hot denkbeeld voorgesteld, dat nu dé Comm. voor de tramplannem doet. De bestaan de boomen kunnen verplaatst worden <cj de rijweg wordt er feitelijk door ver breed. Ds heer BIJVOET is voor het voor stel van B on W. Te lang is al geper mitteerd, dait een ondernemer, zonder betaling, daar zooveel ruimte inneemt, Gaat meai daaraan toegeven, dam ko- mem er moageci weer anderenGeen schip kan lossen tusschem de MeJkbrug en dé Kaasmarkt, omdat Bus daar ligt. De heer STOLP acht de bezwaren van Bus niet geheel ongegrond an meent, dat bij verplaatsing der rails als dei Comm. v. d. trampl. voorstelt, Bus en de gemeentes zijm gebaat, elk krijgt een paai' meter verbreeding. De brief door den heer Speelman bedoeld', geldt de

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 5