NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Haarlemsche Handelsvereeniging Maandag 24 April 1899 Ra 4853 a HAARLEM'S DAQBLAO Voor Haarlem per maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 8 maanden1.8G Franco door het geheele Rijkper 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden.0.80 o de omstreken en franco per post O.dJife i - 5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. By Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. abonnementen en Advertentién worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux. Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale, de Publicité Etrangère G L DA Cf {F ES, Suce.Parijs 31bis Faubourg Montrnartre, Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitslnitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels f 0,75, elke regel meer f 0,15; Reclames per regel f 0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijn: BloemendaalSandpoort en SchotenP. v. d. RAADT, Sandpoort; HeemstedeJ. LEUVEN, bij de Tol; Spaamdam, C. HARTENDORP; ZandvoortG. ZWEMMER; VeisenW. J. RUTJTERBeverwijkJ. HOORNSHillegom, ARIE HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Ooedgek. hij Kon. Besluit van 12 Nov. 1892No. 29. De Haarlemsche Handelsrereen. telt thans ruim 650 leden, dat is veel, doch niet genoeg. Elke winkelier, elke han delaar, zijn belang begrijpende, moet zich aansluiten. De contributie bedraagt slechts f 2.50, terwijl de voordeelen groot zijn. Rechtskundige adviseurs zijn de hee- ren mrs. Th. de Haan Hugenholtz en H. Ph. de Kanter, Spaarne 94, welke gratis advies in handelstaken geven aan de leden en voor hen gratis optre den in faillissementen. Voor incasso's, door bemiddeling der advocaten gedaan, wordt 5 berekend. Bankiers der vereeniging zijn de hee- ren Laane van Bemmel, Kruisstraat 51. Alle brieven of aanvragen (ook opga ven voor het lidmaatschap) moeten ge richt worden aan het bureau der ver- eeniging, 22 Lange Begijnestraat. Het is ons gelukt eene overeenkomst j te sluiten, waardoor het mogelijk is H.H. leden nauwkeurige informaties te ver- schaffen omtrent alle firma's in Ne derland. De kosten dezer informaties bedragen 60 cents per adres, plus 5 oents voor porto, en moeten vooruit betaald wor den aan het bureau. Informatiën naar binnen de stad wonende personen gra tis. Ruim 650 informatiën en rechtskun dige adviezen werden in het afgeloopen jaar verstrekt. In Maart zijn 23 vorderingen tot een bedrag van f 843,18£ betaald, 6 vorde ringen worden afbetaald, 7 vorderingen zijn uitgesteld. Volgens artikel 7 dient het Geheim der Maandlijsten ongeschonden bewaard te blijven. H.H. Leden worden er op attent ge maakt, dat pretentiën, buiten de stad in te vorderen, niet worden behandeld, tenzij portovergoeding (10 cts.) is bijge- Toegd. Het Bureau der vereeniging is geves tigd 22 Lange Begijnestraat en is ge opend iederen werkdag van 's morgens 9 tot 1 en 's middags van 2 tot 4 uur. Dagelijks is een der bestuursleden aanwezig en bereid tot het geven van al le gewenschte inlichtingen en wel Maan dag en Vrijdag van 1112 uur v.m,, de overige dagen van 34 nm. HET BESTUUR. STASIISEÜWS De Centrale Werkplaats der H. IJ. S. M. te Haarlem. In „Eigen Haard"' van heden. Zater dag, wordt het artikel over de Centrale Werkplaatsen der Hall. Spoor voortge zet. Het 2de gedeelte vaai het artikel v den heer C. J. Lust is opgeluisterd! 3 met afbeeldingen naar fotografische opnar men van den heer J. Pörtzgen alhier, voorstellende: 1. Gezicht in de oude draaierij2. Kijkje in de wielendraaie- rij, 3. Gezicht in de nieuwe diraaieriji. Nadat medegedeeld is, dat uit-. De cember van het vorige jaar het. perso neel sterk was 1195 rnaei, waaronder 52 ambtenaren, en beambten en 87 leer li re gen, zegt de schrijver van de loonsbero- kening dier werklieden o.a,. het navolgen- Uitgezonderd1 zij,, die zoog sjouwermansdSensten verrichten, en ziji. die krachtens eene aanstelling, in vasten dienst zijn en dientengevolge ook een, vast loon genieten, wordt door bijna alle werklieden, wat men noemt, op stuk gewerkt. Hierdoor verstaat men, zooals de naam trouwens reeds aanduidt, dat aan iedieren werkman voor elk stuk werk, dat door hem alleen of in samen werking met anderen, wordt afgeleverd, een bepaalde som wordt uitgekeerd. De ze som nu is te beschouwen als de prijs, waarvoor de Maatschappij dat stuk werk van den werkman overneemt. Welk standpunt door de centrale werkplaatsen der II. IJ. 8. M. in do industrie wordt ingenomen en van welk belang dc-ze inrichting voor Haarlem is, blijkt wel voornamelijk hieruit, dat over 1897 aan arbeidsloon werd uitgekeerd een som van f 666.861 en vermeer derd met 58.180 gulden aan salarissen een bedrag vormt van totaal 725.041 gulden, dat zoo goed als geheel binnen de gemeente in circulatie wordt ge bracht. Aan materialen werd in denzelf den tijd verwerkt tot een bedrag van 754.127 gulden. De verhouding van het betaalde loon tot de waarde der verwerkte materialen was voor 1897 als 1 1.13. Aan. gas, bijna uitsluitend voor verlichting gebe zigd, werd in het vorige jaar verbruikt 8719 gulden. Als wij u dan nog zeg gen, dat de balanswaarde der aanwezige magarijnsgoedërem op uit. December 1897 veilig kan gerekend worden op ruim 4| ton gouds, zal het u duidelijk zijin geworden, welke bet eekenis aan dei- ze inrichting dient te worden gegeven ten opzichte der NederlandSche nijver heid. Tot voor korten tijd werd de veredsch- te beweegkracht voor de pl. m. 300 groo te en kleine banken, zoowel voor hout- als metaalbewerking, geleverd door een zevental stoomwerktuigen, die gezamen lijk een arbeidsvermogen konden ont wikkelen van 260 paardenkracht. Uit den aard der zaak liggen die werktuigen zeer verspreid. Eigen ervaring van sedert een paar jaar toegepaste electrische krachtsover brenging op kleine schaal heeft er toe geleid, dat in het begin valn 1898 aan de Haarlemsche Machinefabriek, voor heen Gebroeders Figée, werd opgedra gen te zorgen voor de opstelling eenex volledige electrische installatie tot het overbrengen van beweegkracht- in de verschillende gebouwen, terwijl tevens de noodige stroom moest kunnen wor den verkregen voor de verlichting met electrische booglampen. Daartoe zijn opgesteld twee achtpaü- ge gelijkstroomdynamo'9, uit dë fabriek van Schückert te Neurenberg. Beide dy namo's worden ieder afzonderlijk en ook gekoppeld in beweging gebracht- door een compound-SuJ zetmachine van 350 paardenkracht, geleverd door d'e Nederlandsche Fabriek van Werktuigen en Spoorwegmaterieel te Amsterdam. Elke dynamo is in staat bijl 210 omwen telingen een stroom to leveren van 800 ampères, onder eene spanning van 230 volt. Halverwege September 1898 was men zoover gevorderd, dat de eerste proeven met dë nieuwe installatie genomen kon den worden, terwijl na verloop van nog enkele dagen nagenoeg het- gansche be drijf door deze geheimzinnige kracht in beweging werd gebracht. Hiermede is eene inrichting tot stand gekomen, die op het gebied van electrische krachts overbrenging mag gerekend worden te behooren tot dë grootste in den landë. Aan de werkplaatsen bestaat een brandweercorps, sterk pl. m. 350 man, allen werklieden, die in de naaste om geving wonen. Deze organisatie, aan het hoofd waarvan de opzichter dier af deeling locomotieven staat-, kan, beschikken over een 6tal brandspuiten en 22 kranen op de waterleiding. Buiten den werktijd in de werkplaats of in eenig gebouw daar aan grenzende, ontvangen de vijf eerst aanwezigen elk eene premie, grcot- 5 gulden, terwijl voor de in die gevallen verleende hulp het uurloon wordt uit betaald. Dank zij evenwel dë uitgebrei de voorzorgsmaatregelen is na 1860 geen brand van eenige beteekenis voorgeko men. Werd in vroeger tijd veel dfes nachts gewerkt, (to laatste jaren is echter met die gewoonte bijna geheel gebroken slechts in die gevallen, wanneer het niet anders kan, wordt nachtarbeid thans nog toegestaan. Reeds sedert geruimen tijd wordt dë poort de9 morgens om 6 uur voor de werklieden geopend1, torwij! voor die meesten des avonds oan 7 uur die werktijd is geëindigd. Van dien tijd gaan 2 uur af voor schafttijd', zoodat re gel is, dalt een arbeidsdag wordt- gemaakt van 11 uur, uitgezonderd des Zaterdags, wanneer slechts 10 uur wordt gewerkt, omdat op dien dag die werktijd een uur vroeger eindigt. R. K. Ziekenverpleging „Mari a-stichting." Haarlem is wederom een flink, prach tig gebouw, en tevens eene hoogst nut tige inrichting rijker geworden. Wij hebben- hier zooals reeds het opschrift vormeldit „de M aria-Stick ting" in dë Kamiperlaam op het oog. Waar in het begin van het vorige jaar nog de mooie tuin van den hee<r van den Arend met zijne statige boomeu zich uitstrekte, is, thans dat prachtige gebouw verrezen. De Kamperlaan, voorheen een wandel weg, die dood loopendë op het Zuider- Buiten-Spaarne door slechts weinige wandelaars werd bezocht, zal voorzeker binnenkort een druk bezochte weg in den Haarlemmerhout worden, hetgeen nu reedë blijkt uit het groote bezoek, dat dagelijks door vele belangstellenden aan deze schoone inrichting wordt ge bracht. Daar heerscht nu al eene be drijvigheid, welke nog nimmer te voren aldaar was bekend, en- welke nog zall toenemen, wanneer het gebouw ingeze>- gend is eni de inrichting geheel en al in gebruik is genomen. De bezoekers zijn een en al bewondering over dit in betrekkelijk korten tijd verrezen, fraaie bouwwerk, en roemen bij. voortdu ring dit 9taltige ziekenhuis. Maar niet alleen van buiten, doch ook van binnen maakt dit gebouw een grootschen in druk. Na dë hardstoenen trappen te hebben bestegen en onder de fraaie por tiek te zijn doorgewandeld', treedt men door twee teakhouten deuren den hoofd ingang binnen en komt men in de rui me vestibule, waarin zich links een spreek- en wachtkamer bevinden, ter wijl zich rechts eenige tweede kla kamers uitstrekken. Door twee fraaie doordraaiende tochtdeuren, is deze i tibule gescheiden van. de groote hal, die recht uitgaande door eene flinke, breet- dë gang toegang geeft tot den grooten, mooien, zich achter het gebouw uitstrek- kendeu tuin. Aan weerszijden van deze gang, dus in den midden-achtervleugel, bevinden zich dë twee kamers van de moeder-overste, die van dën rector en van de doctoren. Overigens is het mid dengebouw, zoowel beneden- als boven, geheel ingericht voor de zieken en zijn rechts van den hoofdingang 1ste en 2dë klasse kamers aangebracht, die alle, be halve de eerstgenoemde bij den ingang, op de zuidzijde zijn gelegen en uitkomen op eene 2.25 M. breedë gang, die groote lial rechthoekig stiijdënde, zich uitstrekt over d© gehüele lengte van het gebouw. Wat de ruime ziekenkamers en zalen (laatstgenoemde zijn op de lste etage) zelven betreft, dezen munten met hare Amerikaansch greenenhouten vloer en helder witte miuren door frischherid uit; voor lucht en licht is meer dan voldoende zorg gedragen, terwij! zij te vens van alle gemakken zijn voorzien. Behalve greenenhouten hang- en pl; kenkastem en de noodige wa-sch- en slaapinrichtingen, zijn in elk vertrek 1 of 2 electrische schellen aangebracht, die correspondeerende op de hal, de dienstdoende zusters direct waarschu wen, wanneer de een of andere patient hare hulp behoeft. Voorts worden alle vertrekken, alsmede het geheele ge bouw centraal verwarmd, terwijl de ver lichting dëor gas geschiedt. Ter linkerzijn dë van dë groote hal. bevindt zich de ontvangkamer der zieken, en daarach ter de badkamer, dlie toegang geeft tot de lift, welke van het sousterrein tot aan den zolder voert en ook van uit dë gang toegankelijk is. Verder komt op deze gang nog uit de Refter- en Recreatie-zaal van de zusters, vormende den overgang van dien midden-achtervleugel en den linkervleu gel of het oostelijk paviljoen, waartoe men nu is genaderd. In dezen linker vleugel, die geheel gewijd is aan den dienst der zusters, bevindt zich grenzen de aan de Kamper-laan een ruim en hel der dienstvertrek. Daarachter zijn ach tereenvolgens aangebracht een servies kamer en een frissche spoelkeuken, die voorzien is van een spijzenlift, loopende van dë provisie-kamer tot de bijkeuken op de eerste étage, en welke lift tevens dienst doet voor de koolckeuken, dia grenst aan de spoelkeuken. Van deze kookkeuken komt men ver volgens door de broodkeuken in een gang, die uitkomt op eene zijlaan van dia Kamperlaa», om aldaar de particuliere boodschappen in ontvangst- te nemen. Het zuidelijk gedeelte van dën linker vleugel wordt ingenomen door de wasch- keuken en drooginrichting en dëor het machinegebouw, bestaande uit eetie ma chinekamer, een steenkolen-bergplaats en eene machinistenkamer. In bet ma chinegebouw is een gasmotor aange bracht, die dient om water uit de uort tonput, naar een boven gelegen reservoir te voeren, dat dooi" buizen in verbinding staat met do verschillende zalen, bad kamers en privaten. In elk vertrek be vinden rich 2 kranen, één voor koud en één voor warm water. Behalve dëze eigen waterleiding heeft het gebouw, voor in geval van nood, ook aansluiting aan de Haarlemsch waterleiding. Ver der treft men in dezen zijvleugel nog een diensttrap voor de zusters aan, die voert van uit den provisie-kelder naar den zolder. Om tot het middengebouw terug to keeren Van uit de genoemde breede gang, voeren ter weerszijden van de groote hal twee hardsteenen trappen, één voor do eerste en tweede klasse en één voor de derde klasse^-patienten naar de lste etage. Boven de twee trappenhuizen, be vinden rich, prachtige kruisgewelven, mieifc beeldhouwwerk van zandsteen. Al les is even eenvoudig en toch smaakvol ingericht. Op de eerste verdieping bo ven den hoofdingang, en grenzende aan de Kam perl aan valt direct dë groote, helder verlichte operatiezaal met voorpor taal in 't oog. Ter linkerzijde daarvan is de kleine operatiezaal en daarnaast de doctorenkamer, terwijl ter rechterzijde een instrument- en verbandkamer is aangebracht. Tegenover de operatiezaal is gelegen eene eenvoudige doch tevens smaakvol bewerkte kapel met prachtig altaar, door onzen stadgenoot, den heer Maas, beeldhouwer, vervaardigd. Aan de rechterzijde van deze kapel bevinden zich de reeds genoemde lste en 2de klasse kamers, terwijl aam de andere rijde de groote- en kleine kindërziekenr zaal zich uitstrekken. Verder bevinden zich m.og op die lste etage aan weerszij» den van eene tweede groote hal dë mannen- en vrouwenzi eken zaal voor pa- tienten 3dë klasse. Deze zalen rijn gele gen boven de verschillende keukens en machinegebouweti op de verdieping- ge lijkvloers. Aan elke ziekenzaal is verbon den een dagverblijf voor herstellende patiënten, een badkamer en noodige waschintrichJtingen en privaten. Ook komt de diensttrap der zusters in dë omgeving van deze zalen uit. Deze diensttrap ten laatste opgaande komt men aan de groote zuster s-slaapzaal en aan de kamers der dienstboden, die op dën flinken ruimen zolder, ook voor bergplaats ingericht, rijm aangebracht. Na nog even de zich eveneens daar be vindende reservoirs voor warm en koud water in oogeuschouw te hebben geno men, heeft men, de geheele stichting, dlie niet nalaat een en. imponeerendert indruk op den bezoeker achter te laten, bezichtigd, en stelt men zich onwille keurig de vraag wat nu wel het meest moet bewonderd worden, het doelmati ge, het comfortabele of het grootsche van dë inrichting van dit gebouw. De architect is de heer Am. A. M. Briinmg te Amsterdam. Onder zijne loiding, alsmede onder die van de hee- ren J. Th. Etmans, hoofdoprichter en H. C. van Meeuwen opzichter, is dit groote werk tot stand! gebracht door den aannemer, den heer N. J. H. van Groeneudlael te Hilversum en diens ver tegenwoordiger den heer B. Ruigvoorn, alhier. Ongeveer half Mei zullen de verschil- lendë lokalen door de geestelijkheid! worden ingewijd, terwijl daarna de Bis schop de kapel zal consacrceren, terwijl ongeveer einde Mei de geheele inrich ting in gebruik wordt genomen. Daar voor dë meubi leering van dit gebouw ook nog eene aanzienlijke som gelds noodig is, willen wij gaarne nog even de aandacht vestigen op de groote loterij* die voor dit doel zal worden gehouden en waarvoor de loten o.a. aan liet gesticht verkrijgbaar rijn tegen dèn prijs van f 1. Een ieder, die dus behoefte gevoelt, oen steen aan dë schoone en nuttige inrichting te willen bijdiragen, voorziet zich van een lot. Stedelijk Museum. Op de groote zaal van het Stedelyk Museum (Raadhuis) zijn tentoonge steld afbeeldingen van de Graven en Gravinnen van Holland, etsen door Cornelis Visscber. Het Museum is dagelijks te bezich tigen. Zondags is de toegaug vrjj. De onwillige milicien. In Vrede deelt Lod. van Mierop een eu ander mede over het bezoek, door hem gebracht aan de infanterie- kazerne al bier, waar de Tolstoïaan- scbe milicien Wendt wegens dienst weigering zich in arrest bevindt. Hy bad, alvorens tot Wendt te wor den toegelaten, een gesprek met den kommandant in tegenwoordigheid Yan diens adjudant. Allen waren bizonder beleefd en voorkomend. De commandant deelt o.a. mede, dat, als Wendt weer uit arrest komt. bem weer geboden zal worden zich te laten keureD, een soldatenpakje aan te trek ken en te dienen. Doet by dit niet. dan wordt hy langer gestraft. „Zoo zal dat zonder ophouden voort gaan," zeide de kommandant eerst. Maar later heette het„En als ik er eindelijk genoeg van kryg, zal ik aan den minister schryven om bem voor goed uit het leger te doon verwijde ren, om hem er nit weg te jagen." De heer Van Mierop werd tot den gevangene toegelaten, op voorwaarde dat hy hem niet stijfde in zyn ideeën. Voor het akte-examen lager onder wijs zijn 20 dezer ie Amsterdam ge slaagd de heerenJ. Altena, J. Bal- tjes, T. Blok en J. J. de Moor, allen van hier. V o Iksdoucliebad. In de afgeloopen week zyn in het douchebadhuis genomen 381 baden Op veelvuldig verlangen zal bet strijkorkest van Haarlems Muziek korps nog een buitengewoon Populair Concert geven op Zondag 23 April iu de „Vereeniging." De bekende Hollandsche komiek-zanger Abram de Winter zal eenige van zyn beste reper toire-stukken ten gehoore brengen. BIRNEiLAMO Koninklijk bezoek aan Rotterdam. Het eerste bezoek der Koningionen aan Rotterdam zal plaats hebben in de eerste helft van Juni en wel de 8e of de 15e. De aankomst is bepaald op omstreeks halfelf aan bet Maas- station. Behalve een bezoek aan verschil lende liefdadigheidsinstellingen van verschillende gezindten, staan ook op het program receptie ten stadhuize, waarbij verschillende autoriteiten zul len worden voorgesteld, en dejeuner in den Doelen door de gemeente aan te bieden. Van de eerewacht, die gekleed zal zyn in groen met zilver met oranje- strik op den linkerscbonder, is naast den commandant, den beer Ch. Moeus, tot ondercommandant gekozen de heer C. van Rossem Cz., tot pelotonscom mandant de heer L. M. A. Hoffmann en tot vaandeldrager de heer F. Hoyack. Het vertrek is bepaald tegen zes uur. Van byzondere versieringen van gemeentewege of van particuliere zyde wordt nog niets vernomen. Ongeregeldheden. Men schryft uit Borger By de werkstaking die Dinsdagen Woensdag in de Buiuer- in de Ex- loërmonden plaats bad, hebben onge regeldheden plaats gehad. Een arbei der nit Nieuw-Buiuen werd door eeD ander de schouder ontwricht, een an der bekwam hevige messteken aan heide handen, terwijl twee personen door andere arbeiders in het wj.fer werden geworpen. Men schrijft de oorzaak aan drankmisbruik toe. De werkstaking kan thans als ge ëindigd beschouwd worden. De cisch der veengravers is ingewilligd. Spor# en '3?ed&lriicXe*c3. Een engelsch oordeel over nederïandschi voetbalspel. Iu de „Daily Mail" vata 19 dezer komt onder het hoofd „Yoiuig Holland's Football", observations by an English Authority, by C. W. Alcock, een artikel voor over het Hollandsche spel, zooais dat vertoond werd tegen de English Wanderers. Wij ontleenen er het volgende aan Gelukkiger dan, zijn voorvaderen ten opzichte van sport buitenshuis, is de jonge Hollander van dit eeuw-einde een getrouw leerling der lichamelijke ont wikkeling Gedurende dë Laatsta jaren heeft hij: zijn riemen getrokken door hët water van de klassieke baan to Henley tegen de beste der Engolschc roeiers, op het cricketveld tegen verscheidene der beste Londensche clubs een goed figuur gemaakt en met een zeker succes den voetbal voortgedreven op dë velden van East-Anglia. Als voetballer heeft hij rijn voordeel gedaan met het voorbeeld van den athle- tischen Brit. Van rijn voetbal kan ik uit persoonlijke aanschouwing spreken. De jaarlijkschc tour der English Wan derers in Holland, gaf mij dë gelegen heid de room van het N e dërlandëchë voetbal te aanschouwen. Niet alle echt-er, want omstandighe den beletten de Wanderers hef spelen tegen R. A. P. van Amsterdam, een der sterkste, zoo niet dë sterkste club van Hollalnd. Overigens zag ik op dezen achtdaagschem tocht 't beste voetbal dat Holland op dit oogenblik to vertooneu heeft. De indruk, die mij) bijblijft, is een van zachte teleurstelling. Hiermede be doel ik dat het beter had! moeten rijn.. Toegegeven dh.t het spel in Holland heel jong is, had zelfs een tiental jaren een beter klas voetbal moeten voort brengen. Ongetwijfeld werken, dë con dities waaronder de Hollanders to spe len hebben oene snelle ontwikkeling van all-round-spel niet in dë hand. De vel den rijn over het algemeen niet geschikt om tot bekwaamheid, hetzij individueel of gezamenlijk, te ontwikkelen, eerder het tegendeel. Te Breda was zelfs onder dën hevigm regen der openings-match het veld, door de militairo autoriteiten in orde go- maakt, tamelijk goed bespeelbaar. Op een tweedio uitzondering na, was het niet mogelijk heit spel te spelen zooals het gespeeld moest worden. Rotterdam, Haarlem, Leiden. Zwolle en Enschede, veel verschil was er niet. De uitzondering was het veld, waarop de wedstrijd tegen AIL Holland werd gespeeld. Dit was in het parit van Bar roti van Brienen in Den Haag. De ba ron heeft, niet zooals dë Eerw. heer Spalding in „The Private Secretary", geen afkeer van Londen. In Holland doet hij veel om de sport aan te moedi gen. Zijn cricketmatchen in Den Haag rijn festivals, zooals enkele onzer Engel- sehe amateurs, namelijk C. P. Foley em de Hon. J. W. Mansfield weten. Op hët voetbalveld in rijn park moeten de Wan derers rich voor dë eenigo maal van dë tour thuis gevoeld hebben. Hot was niet alleen dat het spel goedi was, doch het veld had de grootte, waaraan Engelsche spelers gewend rijn. De Hollandsche velden rijn alle volgens ons te klein. De omlijnde vlakte mag tot zekere hoogte aansprakelijk gesteld worden voor het. gebrek aan afwisseling in de methoden der HoLlandsche spelers. Lichamelijk beschikken rij over elk voor deel. Zij zijn hard als spijkers en pink ontbreekt hun zeker niet. Dc foi-wards zetten genoeg door, soms te veel, ge bruiken het gewicht etn rijn vlug als war tor. De backs koppen goed, vallen mef goed gevolg aan en. en rijn niet afkee- rig vaai een botsing in tegen deel. Heb doel verdedigen was in alle gevallen vlug, hoewel in sommige gevallen er on zekerheid was bij. het stoppen van schui vers. Als ge dit alles gezegd hebt, dan hebt ge alles gezegd wat in waarheid van he t Hollandsche voetbal gezegd kan worden. In den laatston wedstrijd te Enschedé was de all-round-vorm van een duidelijk te ondersscheiden beter gehalte. De ver klaring is eenvoudig genoeg. De EnscJie- dé-spelers, tenminste eenige van hem, hebben het spel in Lancashire geleerd en Lancashi re-spelers op hun beurt heb ben Enschedé bezocht en daar hët spel geleerd. In ieder geval was het resultaat een spel van veel betere all-i-ound-kwa- liteit dan «-geus anders in Holland. Dat Hollandsch voetbal over het al gemeen niet beter is, is missolücn eer der het ongeluk dam de schuld vam dë spelers zelf. Het ruwe materiaal is goed en er is genoeg voorhanden. Het moet gemodelleerd worden, dat is alles. Toura als die der English Wanderers doen na tuurlijk heel wat goed. Doch het syste matische onderricht en persoonlijk voor beeld van een of twee werkelijk corste- klasspelers zouden oneincÜg vct-l meer uitrichten. Dat er een neiging is tot- ruw spel kan nauwelijks verwondering baren. De controleerende invloed van een scheids rechter is noodig zelfs daar waar de spo- lers oud en be-proefd rijn. Doch, goed1 beschouwd rijn dë tekort komingen van den Hollalndscliem voet baller meer fouten, veroorzaakt door hetgeen hij nalaat, dan door hetgeen hij dëet. Ze zijn weinige en gemakkelijk to

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 1