korten afstand ten oosten van Malo-! los en Novaliches tusschen deze plaats en Manila in, evenzeer ten oosten van den spoorwg. De Filipinos zyn dus zooals men ook verwachten kon voor de noordwaarts oprnkkende co lonne van generaal Mac Arthur niet alle noordwaarts teruggetrokken, maar hebben zich voor een deel verspreid in bet heuvelachtige terreiu dat ten oosten van den spoorweg loopt. Ter wijl das de Amerikanen de veroverde posten langs den spoorweg tot aan Malolos bezet houden, zyn hun vijan den in staat hen onophoudelijk lastig te vallen door zich op een gunstig tijdstip te vertoonon, do Amerikanen verlies toe te brengeD, en zich dade lijk weer terug te trekken in liet ge bergte, waar zjj voorshands veilig zijn. Deze tactiek doet denken aan de uitspraak van een Spaauschen generaal, die ondervinding heeft van liet oorlogvoeren op de Filippijnen, en die een poosje geleden voorspelde dat de Amerikanen in alle gevechten op Lnzon overwinnaars zouden blij ven, en toch den strijd zouden ver liezen. Het spreekt van zelf dat zelfs de rooskleurig getinte telegrammen van Otis over de ontmoedigde stemming onder de Filipinos, en over den goeden geest der Amerikanen (die „slechts" voor een zevende buiten gevecht ge steld zijn door don dood, kwetsuren, of ziekte), niet bij machte zjju om in de Yereenige Staten den indruk weg te nemen van do zoo kort op elkaar volgende berichten van hot échec te Baler, het terugtrekken van Law ton uit de zuidoostelijke provinciën, de nederlaag te Quingua. Daar komt by dat de vrijwilligers op Luzon bijna allen weigeren, daar langer te dienen. Een moordaanslag. Er is een moordaanslag gepleegd op Zelaya, president van Nicaragua Hij was"in de Opera toen eenige „en frac" gekleede lieden ia zyn loge binnendrongen en hem met messen te lijf wilden. De president greep een stosi en sloeg een zyaer aanvallers tegen den grond. Toen snelden anderen toe en namen de samenzweerders gevan gen. Uit ds Pers» De vredesconferentie. De N. Bolt. Ct. schrijft: Twee be richten, die wij hieronder opnemen, bevestigen een vroeger bericht, dat Bulgarije alsoog op de vredesconfe rentie zal worden toegelaten, en bren gen het nieuws, dat er over de ver tegenwoordiging van den Paus nog geen beslissing genomen is, of, volgens het eene bericht, dat niet besloten is, den Paus niet uit te noodigeD. Toen een paar weken geleden de Hist van de uitgenoodigde staten be kend werd gemaakt, meenden wjj, dat zij aefioitief en do kwestie van de uitnoociigiDgon daarmede uitgemaakt was. Nu dit door het geval met Bul garije, dat op die lijst niet voorkwam, onjuist blijkt te zijn en in het geval van den Paus, naar het schijnt, de onderhandelingen nog voortduren, vra gen wij of het ook ten opzichte van de Zuid-Afrikaanscho republieken niet nog tijd is, pogingen te doen om tot een andere uitkomst te geraken dan nu bereikt is. Wij vragen dit vooral ook, omdat voldoende is gebleken, dat het niet uitnoodigen van de twee Hollandsche staten in Zuid-Afrika ons volk pijnlijk getroffen en het gebracht heeft in een stemming, die niet bepaald geschikt mag heeten om binnenkort de afge vaardigden ter vredesconferentie in zijn midden te ontvangen. Het eerste bericht, luidt Men seinde Zaterdag uit Weenen aan de Kölnische Zeituna „In een bijzonder iradé geeft de Sultan toe stemming tot het deelnemen van Bul garije aan de conferentie. Die deel neming was onvermijdelijk, aangezien de Buigaarsche vertegenwoordiger te Petersburg reeds de eerste uituoodiging ontvangen had. Rusland weascht ook dea Paus uit te noodigen tot do be raadslaging van eenige niet-militaire punten, vooral over de scheidsrechte- teljjke kwestie. De onderhandelingen over deze zaak duren met het Vati- caan en het Quirinaal nog voort." Dienzelfden dag seind8 men uit Weenen aan de Magdeburgische Zei- hing: De Allgemeine Zeitung van hier meldt, dat Bulgarije zeker tot de vredesconferentie wordt toegelaten Oostenrijk en Rusland ondersteunden het verlangen van Bulgarije. De kwes tie van het toelaten der Curie zou in geen geval in ontkennenden zin be slist zjjn." Het tweede bericht, waarop de N. Bolt. Ct. doelt is dat van haar cor respondent te Konstantinopel, die do. 20 April schreef: Hoewel de vredesconferentie reeds binnen een maand zal bijeenkomen, is het op het oogenblik nog niet mo gelijk. met eenige zekerheid het aan tal en de namen der gedelegeerden op te geven die de Porte naar Den Haag zal zenden. Zooals hier te lande in dergelijke gevallen bijna altijd gebeurt, zal daar omtrent hoogstwaarschijnlijk niets stel ligs kunnen worden gemeld, voordat de heeren afgevaardigden goed en wel van hier zijn vertrokenwant somtijds wordt er, tengevolge van kuiperijen te Jildiz, op het allerlaatste oogenblik nog verandering gebracht in de samen stelling van naar het buitenland be stemde missies. Sedert den 26en Maart, toen de eerste benoemingen plaats hadden, is de te zenden commissie al driemaal gewijzigd. Dien dag werden daarin aangewezen de fijne diplomaat Noeri bei, secretaris-generaal aan het minis terie van buitenlandsche zaken, die Turkge ook op bet anarcbistencongres tö Rome heeft vertegenwoordigd luitenant-generaal Abdoellah pasja, een paleis-generaal, sous-chef van de raiiitaire kanselarij te Jildiz, en de vrijwel onbekende schout-bij-nacht Mehmed pasja. Den 5en April werd aan die drie, als chef der missie, toe gevoegd Turchan pasja, glad als een sal en zoet als honing, een geboren diplomaat, die reeds meermalen minis ter, ambassadeur en provinciaal gou verneur-generaal is geweest en zeer in de gunst staat by den Padisjah. Eene week daarna, den 13eu, werd bo vendien Hassan Tehmi pasja, een zeer bekwaam a iministrateur, eveneens reeds verscheiden maleu minister en gouverneur-generaal en op het oogen blik o. a. president vac de rekenka mer, nog ter deelneming aan de con ferentie aangewezen welk besluit evenwel den löen weder werd inge trokken. Het aantal der liefhebbers om dat uitstapje naar het ryko Nederland zooala men hier nog altijd zegt mede te maken, en de intriges om daaraan deel te nemen, nemen steeds toe, vooral sedert bekend is geworden dat het hoofd der delegatie 600 pond (f 6600) reiskosten en bovendien 6 pond (f66) per dag verblijfkosten, en bet tweede lid 5 >0 pond en 5 pond per dag zal ontvangeoterwijl de overige laden het met 450 pond en 4'/j pond zullen moeten doen. De secretarissen, bedi6ndeu, enz. die de afgevaardigden zullen vergezellen, en omtrent wier aantal nog niets is be paald, zullen natuurlijk naar evenre digheid worden schadeloos gesteld. Zulk een buitenkansje kunnen, in verband met de ongeregelde betaling hunner traktementen, velen m de Turksche ambtenaarswereld best ge- brui keu Lustig wapperden heden de vlaggen van de beide Doopsgezinde 9cholen in de Ripperdastraat en op het Groot Hei ligland. waar het jaarlijksche feest voor do kinder ca werd gevierd. Te half twee verzamelden zich de leer lingen van beide scholen in de school van den heer Swart. Daar werd de jeugd door de schoolcommissie en eene commissie uit dien Kerkeraad toegespro ken en aan de leerlingen voor de in den afgeloopon cursus betoonde ijver en vlijlb getuigschriften en mooie prijzen ter hand gesteld1. Vervolgens begaven zich de leerlingen van de school van den heer Overbeek naar hun eigen lokaal op het Groot Heiligland en werd de dag op beide scholen verdei- recht aangenaam en feestelijk doorgebracht. Als plaatsvervanger van den op zijn verzoek eervol ontslagen brigadier-ma joor van de rijksveldwacht C. ELloet is aangesteld de brigadier-titulair S. Al ma van Krommenie, die gedurende cïe ziekte van genoemden brigadier-majoor, diens werkkring heeft waargenomen. In verband met deze benoeming is de heer S. Alma tevens met ingang van 1 Mea bevorderd van brigadier-titulair tot bri gadier. De telefoon quaestie in de Haarlemmer meer. In die heden (Dinsdag) gehouden zit ting der Rechtbank alhier, diende de zaak van den Staat der Nederlanden (procureur Mr. Th. de Haan Hugen- hültz,) als eischer, tegen den heer Mr. Everwijn Lange als dijkgraaf van den Haarlemmermeerpolder, (procureur Mr. A. Kist), als gedaagde. Voor eisch. werd geconcludeerd), dat do rechtbank den gedaagde q.q. zal ver- oord'ealen om aan den eischer te ver goeden de schade (het bedrag nader op te maken bij staat en te vereffenen als volgens de Wet), door den Staat der Nederlanden geleden ten gevolge van des gedaagden onrechtmatige handelin gen (breeder omschreven in dé dag vaarding), het omhalen van de telegraaf- en telefoonpalen en het afbreken van de draden van de leiding door de Haar lemmermeer met veroordeeling tevens van den gedaagde q.q. in de kosten van het geding. Over 14 dagen zal de gedaagde ant woorden. Naar wjj vernemen zullen morgen (Woensdag) de Maandag vanwege den Staat opnieuw geplaatste telefoon palen langs den weg tusschen den Lyndeu en Hoofddorp, op last van het polderbestuur onder toezicht van eenen deurwaarder wederom wordeo opgeruimd. Zoo'n spelletje is niet onaardig. Naar wy vernemen is het maken en leggen van waterleidingen in de 180 woningen der Coöp. bouw vereeui- gmg „De Eendracht", jl. Donderdag avond in bet gebouw „Weien en Werken aanbesteed, gegund aan den heer P. Viss r alhier, voor een som van f 1589.80. Bjj vona's van de Arrondissement^ Rechtbank te Haarlem, van den 25en April 1899, is Jacob Grosscurt, brood bakker te Haarlemmermeer, verklaard in staat van faillissement. Rechter Commissaris mr. I. W. Losecaat Vermeer. By vonnis van d6 Arrondissments Rechtbank te Haarlem, dd. 25 April 1899, is opgeheven de staat van fail lissement, waarin Dirk Dunnebier, schoenmaker te Assendelft by vonnis van genoemde Rechtbank dd. 21 Februari 1899 is verklaard. Het stedelijk museum van schilde ryen en oudheden op het Raadhuis werd heden bezocht door den oud- minister van buitenlandsche zaken jhr. mr. J. Roëll en door jhr. mr. Victor de Stuers, referendaris aan de afdeeling kunsten en wetenschappen aan bet ministerie van binnerilandscbe zaken. Brongobouw. Het eerste bnitenconcert in het Brongebouw zal wordeu gegeven op Hemelvaartsdag 11 Mei met eene matinée. De drinkhal wordt 1 Mei geopend. Naar wy vernemen gaat onze stad genoot, de bekende tenorzanger Carel Phlippeau, geregeld om de veertien dagen naar Brussel om zich onder leiding van professor Desiré Densest, (conservatoire royal), verder in de zang on muziek ie bekwamen. Bloomendaal. Zaterdag was het een jaar geleden dat de schoolspaarbauk voor de kin deren der opeub. lagere school werd opgericht. De lust tot deelnemen neemt voortdurend toe; Je kinderen hebben reeds eene som van f 319.23 bijeen gebracht. De vissehershaven te IJmuiden. Am alle leden, van da Tweede Kamer der Staton-Generaal ig onderstaand adres gezonden door de Vereeniging „IJmuidföns Belang". „In de vergadering van de Vereeni- ging ,,!J middens Bolamg", gehouden den 22 dd, werd bij acclamatie aangenomen de volgende motie De vereeniging „IJmuidens Belang", goedgekeurd bij Kon. Besluit van 5 No vember 1891, kennis genomen hebbende van het nieuwe Politiereglement voor de Vissehershaven te IJmuiden, Kon. Be sluit van 25 Maart 1899, Staatsblad No. 85, en in het bijzonder van Art. 22 van dat Reglement gelezen hebben het request-, door vele belanghebbenden bij den vischhan- del em de visscherij over- deze zaak ge richt tot de leden van de Eerste en Tweede Kamer dör Staten-Generaal. sluit zich geheel bij, dat request aan protesteert ten sterkste tegen den dwangmaatregel, in genoemd Art. 22 vervat, als zijnde in strijd met do be langen van IJmuiden eq met den vrijen handel van een vrij volk. De nadeelen, welke IJmuiden bij handhaving van dat artikel zal onder vinden, zijn onberekenbaar, daar deze plaats grootendeels door haar bloedenden vischliandel - bestaat." Door „belanghebbenden bij, de exploi tatie van de Vissehershaven te IJmui den" wordt ook in een uitgebreid adres aan de Tweede Kamer der Staten-Go- n er aal tegen de toepassing van art. 22 (zie hierboven) ernstige bezwaren inge bracht. Uit artikel 22 blijkt, aldus wordt in dit adres verklaard, dat in het regle ment verscholen is de wijze, waarop de Staat dier Nederlanden voornemens is met ingang van 1 Juli da vissehersha ven voor eigen rekening te gaan exploi- teeren, met uitsluiting van iederen par ticulier, die zich tot heden met het ver- kcopen van de aangebrachte visch be lastte, en met totale ontneming van de bevoegdheid aan de reederijen en anderen die daar him visch aanbren gen, om te verkoopen zooals zij goed en voor hunne lading het voordeelig3t vinden dat het in de eerste plaats, naar het oordeel van adressanten, zeer twijfel achtig is of de Staat de bevoegdheid heeft zioh op deze wijze een, monopolie te scheppen tcit alleenverkoop van visch. Nog andere grieven worden tegen het reglement voor de vissehershaven inge bracht. Ten eerste worden die bestaande com missionairs in visch, eenvoudig, zonder vorm van proces, zonder toekenning van eenige schadeloosstelling uit him brood gezet. Tevens zal daardoor worden op geheven het crediet verleen en, wat zeer belommerend op den vischhandel zal werken. Ten tweede wordt de door den staat tc heffen retributie te hoog geacht. Ten derde wordt er op gewezen, dat kooper en verkooper gedwongen worden zich in hunnen handel te IJmuiden te laten sluiten in een ambtenaren-keurs- Lijf, dlat voor den handel doodend zal rijm. Ten vierde verzekeren adressanten aan de Tweede Kamer, dat de geheels maatregel door do regeering is genomen in strijd met dé herhaalde meest ernsti ge adviezen van het College voor de Zee- vïsscherijen. Ten slotte verzoeken adressanten de Kam ei' met den meestem aandrang in dese aangelegenheid tusschen beiden te treden, en al die maatregelen te nemen, die voor liet behoud van den vrijen han del in de vissehershaven van IJmuiden onontbeerlijk zijn. Het request is ge teekénd door I ree- derij te Amsterdam 1 reederij te Rot terdam 1 reederij te Zwartewaal70 reedlers en schippers te IJmuiden; 11 rederijen te V laar din gen3 reederijen te Maassluis; 9 reeders en schippers te Middeihaaiis3 reederijen te Pernis; 139 reoders en schippers te Volendam 19 reeders en schippers te Huizen15 reeders en schippers te Katwijk4 -ree ders en schippers te NoordWijk 2 reo ders te Egmond aan Zee7 6 reeders en schippers te Urk. VERVOLG eHlE'JVrSTiJDS&GEM. Leerplicht. Aan de Tweed6 Kamer der Staten Generaal is het volgende adres ver zonden Geven met verschuldigden eerbied te kennen de ondergeteekenclen, ver tegenwoordigende Het Centraal-Bestuur van de R.K. Patroonsvereeniging „Gildenbond" dat zij met groote bezorgdheid heb ben kennis genomen van het wets ontwerp tot invoering van Lerplicht, zooals dat ontwerp ten tweeden male, belangrijk gewijzigd, by Uwe verga dering werd ingediend dat zy, huldigende het beginsel dat het onderwijs als een dor belangrykste deelen van de opvoeding by de ouders behoort, met alle kracht wenschen op te komen voor het goed recht en de vrijheid der ouders, die de opvoeding huneer kinderen in geen enkel opzicht verwaarloozen dat zy de ernstige aandacht Uwer vergadering wenscbeu te vestigen op de groote verzwaring der finantieefe lasten welke het bijzonder onderwijs zullen treffen, iudien het wetsontwerp op den leerplicht w.rdt aangenomen dat het dientengevolge voor zeer vele besturen van bijzondere scholen beslist onmogelijk zal zjju, een cursus voor herbalings onderwijs aau hunne scholen te verbinden, en zelfs meer dere dier scholen met ondergaug zullen worden bedreigd dat bet zeker een ernstige plicht is voor ieder die prys stelt op de in- standhonding van het bijzonder onder wijs, met kracht voor <le verdediging der belangen van dat onderwijs op te komeu dat daarom het streven ten sterkste moet worden tegen gegaan, om de lasten aan het geven van bijzonder onderwijs verbonden, onnoodig on in zoo groote mate te verzwaren, te meer daar door de groote bevoorrechting die het openbaar onderwijs van Staats wege geniet, de mededinging voor de bijzondere school toch voortdurend moeilijker en meer ongelyk wordt. Redenen waarom de oudergeteebeu- den met allen aandrang Uwe verga dering meenen te moeten verzoeken, Hare goedkeuring aau het wetsont werp op den Leerplicht niet te willen verleenen. Het welk doende enz. Namens liet Centraal Bestuur van de R. K. Patroons vereeniging „Gildenbond". (Get.) Jos. Th. J. CUIJPERS. Voorzitter. J. N. HENDRIX, Secretaris. Amsterdam, 25 April 1899. Werkstaking in de venen. Te Beest hebben tien der verveners de eischen der stakers ingewilligd bij de anderen duurt de staking voort. Alles is rustig. Het stoomschip „Zurbarau" van Lissabon bomende, is in de Golf van Biscaye gezonken. De kapitein eu 12 man der equipage kwamen om;8zyn gered. After-dinner speeches. Langs parlementairen weg zyn de schadelijke gevolgen van een after- dinner spe cb van eeu araeribaansch zee-kapiteiu, commandant van het oorlogsschip Raleigh, uit den weg geruimd moeten wordeo. Het gebeurde als volgt: Da kruiser Raleigh was in den loop der vorige week air Manilla te New- York aangekomen. Van de vele clubs, die de officieren van bet oorlogsschip aau haar tafels genoodigd hadden, was de Union League Club de eerste. Kapitein Coghlao hield, zooals dal in het buitenland een vaste gewoonte is, een speech, waaraan een politiek tintje moest zitten. Doch by deed dit op een zeer onbetamelijke wijze. Hij ving aan met het relaas van een onderhoud, dat aan boord van het Amerikaanscbe admiraal-schip, dat in den vorigen zomer aan het hoofd der Amerikaaosche vloot Manilla blok keerde, had plaats gehad tusschen Admiraal Dewey en een officier, die namens den Duitschen admiraal Die- dericbs zich kwam beklagen over bet autocratisch optreden van den Ame- rikaanscheu beve:hebber. Admiraal Dewey was in dit gesprek buitenge woon onbeleefd en al de grofheden, die door hem aan den Duitscber wa ren toegevoegd, werden nu heel sma kelijk door kapitein Cogblau, die by het onderhoud tegenwoordig was ge weest,oververteld. Als knaleffectop zyn speech droeg hij onder aanmoedigend gejuich, een niet onbekend liedje in Duitsch-Engelsch voor, waarin de Duitsche Keizer nogal mal wordt voorgesteld, en waarvan deze twee coupletten als proefje mogen dienen Der Kaiser of dis Fatherland Und Gott on high all dings com- [mand Ye two,ach! don't you understand Myself und Gott. Vile some men sing der power [divine, Mein soldiers sing der „Wacht am [Rhein," Und drink der health in a Rbeinish [wine, Of me und Gott. Na het diner van Vry'dag volgde eon gastraaal op Zaterdag in een andere club eu de speechende kapi tein raakte er weer op zyn stokpaardje. Toen er nog meerdere diners en dus nog meer soortgelijke onbehoorlijke uitlatingen te wachten stonden en vooral toen de bladen trouw verslag gaven van het after-dinnergespeech van den te welbespraakten zeeman, kreeg kapitein Cohblan van de over heid het bevel aan boord terug te keeren. Hoewel men niet meende, dat de Duitsche gezant op de onbetamelijk heden van den kapitein zou ingaaD, heeft hjj toch protest aangeteekend by de Amerikaanscbe regeering, die hem blikbaar voldoening heeft ge geven. De duitsche gezant te Washington heeft nu geprotesteerd tegen de door kapitein Coghlao gesprokeD woorden. De Staatssecretaris Hay antwoordde den gezant Von Holleben, dat de toac gehouden werd na eeu maaltijd in de club en dat er dus geen rede was voor 't Staatsdepartement om han delend op te treden. Het departement van marine was ecuter volkomen in staat om het geval te behandelen. Kapitein Coghlan heeft reeds voor lopig bevel ontvangen, zich aan boord van do Raleigh te begeven. i £3 20&M. Voor den inhoud dezer rubriek steil de redactie zich niet aansprahelijïs. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatst, wordt de copij niet aan den inzender terug gegeven. Haarlem, 25 April 1899. Geachte Heer Redacteur. Het is my uit vroegere berichten in uwe courant bekend, dat gy even als ieder rechtschapen meusch een tegenstander zijt van overmatig lang werken op ateliers, en daarom neem ik de vrijheid U te verzoeken voor onderstaande regelen een plaatsje in te willen ruimen. My is nl. een atelier bekend, waar een tiental meisjes, allen behooreude tot den zoo zeer gedrukten midden stand, zich onledig houden met hot. „aankleeden" van dameshoeden. Het is op het oogenblik druk m de affaire. Men werkt er van 's morgens half 8 tot 's avonds 10 uur a half elf. met zeer korte tusschenpoozen voor koffie drinken en eten. Nu kan ik mij levendig voorstellen dat het voor de dames een penitentie moet zijn, zoo lang op den zomerLoed te moeten wachten, vooral nu liet schitterende zomersche W8der der laatste dagen het dragen van den winterhoed tot eene kwelling maakt. Maar of nu dit euvel opweegt tegen hot feit, dat daar jonge meisjes door hunnen chef gedwongen «orden, 12 a 13 uur per dag zittend door te brengen in een klein vertrek, waardoor hunne gezondheid niet bepaald wordt bevorderd, dat laat ik over aan het rechtvaardigheidsgevoel van het vrou welijk geslacht. Het verschijnsel op zich zelf is weer een welsprekend bewys, waartoe liet heeriyke concurrentiestelsel oüzer da gen en bet boven alle lof verheven particulier initiatief kuDnen leiden. Ik hoop. dat de heer inspecteur van den arbeid in dezen drukken tijd, vooral voor het hoe den vak, het zyue er toe zal bijdragen om aan dergelijke ergerlijke toestanden een einde te maken. Uw M. de R. beleefd dankend voor de plaatsruimte. teek9ü ik mat de meeste achting UEd. dw. dD. X. TELEGRJUNRRER,, De zaak-Dreyfus. PARIJS, 25 April. {Reuter). De Figaro bevat heden de getuigenver klaring van kapitein Cuignet. Deze verhaalde hoe de valschheid van Henry ontdekt was. Voor hem is de voornaamste schuldige aan die valsch heid de kolonel Dn Paty do Clara, die reeds voor dezaak-Drèyfusslink- sche streken uithaalde. Cuignet verklaarde, dat zijn over tuiging van de schuld van Dreyfus gegrond is op de bekentenissen, op de technische beschrijving van liet borderel en op het geheime dossier. LAATSTE BERICHTEN. V ongezondheid. In de 24 dezer gehouden algemeene vergadering der „Vereeniging tot be vordering der Volksgezondheid te Haarlem" werd door den penning meester verslag uitgebracht omtrent den tinancieelen toestand der vereeni- giug. Het aantal donateurs bleek 12 dat der leden 56 te bedragen. De rekening en verantwoording over 1898/99 werd goedgekeurd met een batig saldo van t 1461 -07s. De bestuursleden Mr. Joh. Spoor en Dr. J. Timmer, die aan de beurt waren van af te treden, zijn met al gemeene stemmen herkozen, en in de plaats van Dr. C. A. J. Krol, die, door vele arabtsbozigheden er toe ge noodzaakt, zioh voor eventueels her kiezing niet beschikbaar kon stellen koos de vergadering in het bestunr den beer P. W. Peereboom, arts. Uit het door den voorzitter mede gedeelde algemeen verslag voor de le den bleek dat de vereeniging ook in het afgeloopen jaar met vrucht werk zaam is geweest en met bevrediging terug gezien kan worden op het door haar in het belang der volksgezondheid bereikte. Het voorstel van het bestunr om een aaodeel te nemen in de „Maat schappij tot verbetering der huisves ting van minvermogenden" alhier is door de vergadering goedgekeurd. De driejarige Huibrecbt Buys viel hedenmorgen omstreeks II1/'i aren van de schuit zyns vaders in hetSpaarne voor de Gedempte Oude Gracht. Het kind werd door den agent van politie Zonneveld met behulp van den Tader gered. Kamers van Arbeid. Heden had de verkiezing plaats voor patroons- gd werkleden-leden van de Kamer van Arbeid voor hout- en metaalbewerking. Van de 71 patroons- en 1511 werkliedeD-kiezers hebben resp. 17 patroons en 292 werklieden aan de verkiezing deelgenomen. De uitslag was dat van de patroons wer den gekozen de volgende heeren met achterstaande aantal steramenJ. W. A. Beynes 16, P. Goedkoop Dzn* 17, J. C. Graaff 15. J. F. Huls wit 15 en L. Sloot 15 stemmen. Verder verkregen de heeren F. C. Dafour 2, H. F. A. M. Vogel 2, J. E. F. Beynes 1 en W. Jacobs 2 steramen. Van de werklieden waren candi- datenP. Bottelier. A. Bylsma, Th. Oosterom. S. Rein-dda C. Vermeer,- P. A. Vester, P. N. Kluft, J. P. C. Deppe, B. \V\ de Graaff, J. C. Rosen- hart. Gekozen zyn P. Bottelier met 198 A. Bylsuia met 201 Th. Oosterom met 190 S. Reiualda met 197 en C. Ver meer met 192 stemmen. Verder verkregen P. A. Vester69, P. N. Kluft 70, J. F. C. Deppe 70, B. W. de Graaff 75 en J. C. Rosen- hart 66 stemmen. Schermen. Woensdagavond zal te Amsterdam een dubbele scbermraatcb plaats heb ben om net vereenigings-kampioen- schap op degen en sabel te Araster dam ia „Maison Stroucken", aanvang 7'i2 uur. Aan deze scberramatch nemen deel de welbekende Amsterdamscho ver eeniging „de Vrye Wapenbroeders" en „Excelsior" van Haarlem. „Emma" 5 reg. inf. Amersfoort tegen „Door Oefening Sterker" 7 rog. inf. vaa Arasterdam. Hoofdsecondanten zijn de heeren G. Hesse en L. van Humbeek. Deze wedstryd zal wordeu opge luisterd door verschillende eerepartyen op degen, lange en korte stok. Op degen zulleu de scbermonder- wyzers G. Hess6 en Leopold van Humbeek; op lange stok de sclierm- onderwyzers C. Meyerink en J. J. Meijerink en op korte stok de ama teurs F. van der Stappen ea M. Vigeveno, beiden van Amsterdam, eenige partijen uitvoeren. Een ieder die getuige wil zijn van dezen wedstrijd en gaarne eenige partijen schoonschermen bijwoont ver- zuirae dus niet tegenwoordig te zyn. %l Rl A Nawerking. A. Wat zie je er ellendig uit? Wat scheelt je? B. Ik heb voor drie weken cham pagne gedronken. A. Maar daar kan je nn toch geen last meer van hebben? B. Ja zeker, vandaag moet ik de rekening betaleu. Onbillijk. En dan durft men nog zeggen dat er hier m huis niemand wordt voorgetrokken klaagt Willem aan zijn Tante. Bogry'p eens, tante, als ik maar even op royn nagelbijt, krijg' ik een oorvijg van pa, en als kloiue Ko zyn grooten teen in den mond steekt wordt er om gelachen. BURGERLIJKE STAND. Bevallen 23 April. J. G. de Klerk Staal z. II. 24. E. J. Meeuwig Blei d. M. Eijking van Genoegead. A. E. Jaage—Wyers d. 25. G. E. Kievit—Roebers z. W. A. v. d. Hurk v. Willigen z. Overleden23 April. D. Veldwijk 16 j. z. Vooruitgangstraat. 24. M. A. de Lugt 2 m. d. Jacobynestraat. J. W. A. Roest 2 m. z. Z\jlweg. FaPïïBsiieböï'ac&itsjT. Getrouwd20 April. J. Maars Nierop Czn. en A. Weeder, Wognum. D. Wit Czu. en M. Weeder, Wognum. Bevallen 21 April. Van O'st— Ha- zewinkel d. Emmen. 22. G. J. Lief- tinck—Van Hoolwerff z. Muidarberg. M. J. Looyen—Ter Meulen d Amers foort. C. Rooseboom—James z. Amst Overleden19 April. Wed. A. A. ter Kuile Lemker—Palier 53 j. Den- Denoord (gem. Zuidlaren). 20. Wed. K. Weijnands— Prater 83 j. Abcoude. 21. Wed. A. L. Boeser—Van Voorst 72 j. Weesp. 22. A. J. M. Dibbits 66 j. Groningen. H. W. v. d. Wiel Jr. 40 j. Amst. 23. Wed. A. Noë— Boon 68 j. de Rijp. F. van Norden jd. 53 j. Amst. Stoornvaaptberiohiieft, Het stoomschip Prins van Oranje van Amsterdam naar Java, vertrok 24 April van Port Said. Het stoomschip Maasdamvan de Holland Amerika Lyn, van Newyork naar Rotterdam, vertr. 23 April van Newyork. Het stoomschip Werkendamvau de Holland Amerika Lyn, van Newyork naar Amsterdam, pass. 24 April des voorm. 8 uur Scilly. Het stoomschip Prinses Sophievan Amst. naar Batavia, pass. 24 April Perirn. Het stoomschip Solovan Rotter dam naar Java, vertrok 22 April van Perim. Het stoomschip Prins Alexander van Batavia naar Amst., arriv. 23 April te Amst. Het stoomschip Koningin Wühel- mina, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 23 April van Port Said. Het stoomschip Merapi, van Java naar Rotterdam, arriveerde 24 April te Marseille. Het stoomschip Oengaran, van Rot terdam naar Java, arriv, 23 April te- Soutbampton.

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 3