I Haarlem's Dagblad j -foorkomt de Oranje-Vrijstaat, nocli ook de Zuid-Afi\ Republiek 2o. Indien ja, rijn er daar pogingen dJezcrrijids aangewend om beide genoem de Staten op de lijst dor genoodigdeai tc brengen Welke waren die pogingen eu. waarop zijn zij afgestuit? 3o. Ging de staking der pogingen aan de definitieve aanvaarding vaai het houden dei' conferentie in Den Haag vooraf of volgde zij1 daarop 4o. Is d'e Min. genegen alsnog te be proeven de deelneming dei' beide Stap ten aan de conferentie zoo mogelijk te verzekeren. Bij du toelichting dier vragen er op wijzende, dait ook Staten die niet te( Petersburg vertegenwoordigd zijn en andere die aanvankelijk niet waren genoodigd, tooli zullen verschij nen stond de heer Kuypar uitvoerig stil bij do verhouding van da Transvaal tot Engeland, in welke verhouding hij, geen bezwaar (tegen de uitnoodiging zag. Dit was hot voornaamste uit spre kers betoog. Maar zijn doel was om te weten te komen of de Reg. ook pogin gen in het werk had gestald om die stamverwante republieken te doen uit- noodigen, waardoor het nationaal ge voel zou worden bevredigd. In zijn tamelijk kort antwoord! gaf de Minister de Beaufort te kennen, dat nationale sympathie nog geen in ternationale verhouding schept en wij daaraan niet het recht mochten ont- leenen Transvaal's internationale po sitie te beoordeelen. De kwaal waarte gen de conferentie zou opkomen was vrijwel een Eurapoeache, vandaar da beperking in de uitnoodigingem en de toevoeging aan die) Europeesche mo gendheden van eenige andere op Eu- ropeeschen voet uitgenistem. Nu was het wel waar, d!at die Engelsche Reg. verklaard had geen bezwaar te heb ben gemaakt tegen de uitnoodiging van Transvaal, maar om de eenvoudige rei den dlat Transvaal niet uitgenoodig was. De Min. had onzen gezant in Rus land opgedragen die uitnoodiging te bewerken, nadat de Reg. de invitatie oau de conferentie hier te houden had aangenomen. Do besprekingen, met an dere Regeeringen Itadden den Mim< geleerd, dat in plaats van voordeel na deel voor Transvaal uit deelneming kon ontstaan. Dus had hij, niet verder aan gedrongen. l De laatste vraag beantwoordde liij, dhi9 ook ontkennend. In zijn repliek verklaarde dr. Kuy per, onbevredigd, later op 'a Ministers beleid te zullen terugkomen, wijl het heon thans niet om politieke actie t© doen was. De vergadering werd verdaagd tot Woensdag 11 uur, nadat de interpellai- tie met de gebruikelijke dankbetuiging, was gesloten. G. Jr. Z. K. H. prins Albrecht van Prui sen, vergezeld van zyn jongsten zoon prins Friedrieh Wilhelm van Pruisen, wordt hedenavond te 9 nar op zyne terugreis van Engeland naar Bruns- wyk aan het station Hollandsche Spoor te 's Gravenbage verwacht, om zich naar zijn buitenverblijf Rusthof bjj Voorburg te begeven en aldaar tot en met 5 Mei te verblijven. Verkiezing Provinciale Staten. Te Leeuwarden is tot lid van de Provinciale Staten vacature mr. J. L. van Sloterdyck gekozen de heer T. M. T. van Weideren Baron Ren- gers (lib.), te Oenkerk, met 1942 van de 3308 uitgebrachte stemmen De heer IJ. W. Tysma (anti-rev.) verkreeg 599 en de beer L. Zandstra (soc.-dem.) 767 stemmen. Eene promotie. Dinsdagmiddag deed zich aan de Amsterdamscbe Universiteit het zeker niet alledaagsere feit voor, dat een doctor in de geneeskunde promoveerde tot doctor iu'de staatswetenschappen. Het was de heer dr. Johannes Wil helmus Jenny Weyerman, geboren te Haarlem, arts, bacterioloog-geneesheer bjj den Gemeentelijken Gezondheids dienst te Amsterdam, die promoveerde in de staatswetenschappen op een academisch proefschrift: „Woning toezicht". Onder de gemeente Sloten (N. H) is uit eenc wetering het ljjk opgehaald van een 17 jarig meisje, dat sedert 4 weken uit de ouderlijke woning werd vermist. ken, ofschoon zij op dit punt geheel naar welgevallen hadden kunnen han delen - neen, zij hebben zich juist op een afstand gehouden alsof zij dit hu welijk allesbehalve wenschelijk vonden. Welnu, hij zal hen met gelijke munt betalen dl. w. z. hij zal zich verbete ren zoo spoedig hij maar kaai; en zij kunnen het hem nauwelijks kwalijk nemen als hij blijken geeft dit huwe lijk minder wenschelijk voor zichzelf te vinden. Toch moet er een reden gevonden worden. Maar wanneer zal zich die voordoen? Hoe zal hij een geschiktei ge legenheid vinden om te kibbelen. Hij denkt aan Butler Butler, diie haar zielslief heeft en wiens trouwe honden- natuur van geen wankelen weet. Maar het is onmogelijk toornig op een vrouw te worden, die gij belooft hebt te trou wen, enkel en alleen omdat er een tweede man is dSo haar ook lief heeft; en Loviac- houdt zich volstrekt niet met coquetterieën op, waardoor liij andefls gemakkelijker een aanleiding zou kun nen vindien om met haar te breken. Welnu, hij moet wachten. Welk een ongelukkige drommel is hij toch, om' verplicht te zijn de eenige vrouw, die hij bemint op te geven, en terug te keer en eu zich aangenaam ta maken Een brutaal misbruik. Wjj vernemen, dat een persoon in Engeland, H. C. Joseph Fell genaamd, tot vier maanden gevangenisstraf (hard labour) veroordeeld is geworden we gens den verkoop van vervalschte en ondeugdelijke gecondenseerde melk. Bjj de talrijke veroordeelingen, welke schier dagelijks in Engeland plaats vinden, zouden wij nauwelijks dit ye- val vermelden, ware bet niet dat de veroordeelde de schandelijke praktijk toegepast had, om op de verpakkingen zijüer ondeugdelijke waren de etikette „Made in Holland" te plaatsen en aldus onze gebeele industrie in dis- crediet te brengen. Niet alleen werd dit merk op slechte melk geplaatst, doch ook* op 4000 blikjes andere be dorven gecondenseerde levensmiddelen (vruchten, viscb, soep enz.) Wjj herinneren hierbij aan het schan delijke feit, dat sommige firma's tegen Hollandsche boter in het algemeen per circulaire harer cliëutèle gewaar schuwd hebben, omdat een enkele bandelaar van vervalsching beschul digd werd. Het is o. i. zaak voor de Hollandsche Kamer van Koophandel in Londen, tegen dergelijke praktijken met kracht te protesteeren. (M. t. d. F.) Iemand te Tiel kocht te Mourik twee porseleinen wij waterbakjes voor f 1. Eenige uren later verkocht bij ze aan een antiquaar voor f226. De standjes te Oud-Karspel. Men schrijft uit Oud-Karspel van 1 dezer Het hoofd der school te Oud-Kar spel zou, zooals bekend is, heden zijn functies hervatten.Gistermiddag kwam de heer H. aan 't station Noord- Scharwoude aan en wandelde, be schermd door een sterke politiemacht, bestaande uit een 20-tal met karabij nen gewapende rijksveldwachters, on der bevel van een inspecteur, naar Oud-Karspel, dat ongeveer 3/.t uur van genoemd station verwijderd is. Aan den ingang van het dorp maakte een groote menschenmassa hare op wachting. De wapenen der politie boezemden ontzag in zoodat van handtastelijk heden geen sprake was. Wel werden schimpliederen uitgegalmd. De heer H. begaf zich nu uaar de woning van den gemeenteveldwachter, bij wien hij zijn intrek heeft genomen, terwijl zijne eebtgenoote in het schoolhuis woont. Den geheelen dag was het verder bijzonder druk op de straat, doch ongeregeldheden kwamen niet voor. Hedenochtend begaf de beer H. zich naar school, natuurlyk ouder bescher ming van de politie. Vele ouders had den hunne kinderen thuis gehouden. In de namiddagschool was het aan tal thuisblijvers echter al aanzienlek minder. Tot heden gaat het dus goed. Doch het is zeer de vraag, of dit zoo zal blijven. De verbittering toch is bui tengewoon groot en het is slechts de vrees voor de politie, die velen weer houdt om de orde te verstoren. Trekt deze zich terug, dan is het gevaar voor nieuwe ongeregeldheden groot. i woraU In alles f SswMg'eii Isi II aar- j ||leaai eis ©mstre-jj ge lezen. j ê-ettes-eei e« Slonst Johanna van Woude, de bekende schrijfster, neemt nn ook in zooverre deel aan de vrouwenbeweging in maatschappelijken zin dat zy eeD reeks van boekjes heeft begonnen, getiteld „Betrekkingen voor vrouwen". Het eerste is verschenen en handelt over de stenographic. Het schijnt vreemd, dat de schrijf ster hare reeks juist aanvangt met een vak, dat er. op zichzelf, nog geen is. Baiten de Si aten Generaal is er tot dusver in ons land aan stenografen nog zeer weinig behoefte, behalve allengs een weinL aan stenografen op kantoren, die eehter tevons corre spondente, boekhouders of machine- schrijfster zjjn. Dit wordt dan eeu gecombineerd beroep, waarbij het aandeel der stenografie zeer gering is. Volgende boekjes zullen allicht door bij ééne, die hij verafschuwt Hij doet dit laatste gedluren.de twin tig minuten, zich eigenlijk meer dan aangenaam makend, totdat hiji Juliar na'a glimlachjes eoi teedere blikken niet la-ngor kan verdragen en naar die vriendelijke schaduwrijke Laurier hoo rnen terugkeert. Juist als hij den hoek omslaat ontmoet hij, Lovice, die in een bijzonder vroolijke stemming schijnt te verkeieren eei wonder boven wonder al leen is. .Hartelijk welkom!" roept zij hem met een van geluk stralend gezichtje toe. „Ik ben voor een oogenbhk aan mijnheer Parker ontsnapt ondier voor wendsel van Edie te gaan vragen hoe lakat zij been wil gaan. En nu zal jij mij wol helpen hem voor goed te ont vluchten. Kom Zij steekt haar handje in die zijne etn beiden snelkm het pad. af, totdia,t zij ach buiten het bereik valn den heer Parker bevinden. „Nu zijn wij) veilig!" roept zij uit, op een oude bank die achter het bosch- jo staat, neervallend. „Jij liebt mij van dien armen Par ker bevrijd en ik... Waar kom jij van daan Je zaagt er zoo straks uit alsof je ook behandeling van vakken, die al vak ken zyn, meer dadeljjk nut opleveren. Met de toekomstvakken kan het dan nog wel een beetje wachten. De „Hollandsche Revue" van Mei bevat o. m. een karakterschets met portret van Bernardus Tans, den voorzitter van de binnenschippers, die in Rotterdam onlangs met succes stryd hebben gevoerd over verhooging van 't tarief. NGEZONDSN MEDSDEE- L IN GEN. 30 cents per regel. Legee* en Hulde aan pastoor Verbraak. Den 29n Juni a.s. zal het 25 jaren geleden zjjn, dat de bekende pastoor Verbraak in Atjeh aankwam. Met het oog daarop roept de redactie van de Soldatenkrantverschijnende te Breda, alleD, die in Atjeh de vriend schap van dezen kloeken en achtens- waardigen geestelijke genoten en bly- ken van zjjn offervaardigheid onder vonden, op tot eene algemeene hulae- betooging en noodigt hen voor ait doel uit, hun visitekaartje toe te zenden, vermeldende rang of graad, waarin de afzeoder den pastoor op Atjeh heeft gekend. Voor de overhandiging van al die eenvoudige, maar door hun aantal zoo welsprekende bewjjzen van waardeering en liefde op den 29en Juni hoopt, de redactie van de Solda tenkrant zorg te dragen. Willen ook auderen een bewjjs van sympathie aan den pastoor zenden, dau zullen die bjj de overige gevoegd worden. Voorts is de redactie voornemens van de Soldatenkrant een nummer uit te geven, in het bjjzouder aaD den pastoor Verbraak gewijd, en wel op zoodanigeu datum dat „bedoeld uum mer op den herinneringsdag iu geheel lodië kan worden verspreid". Zeer gaarne zon o zjj in dat blad persoonlijke herinneringen van opper-, hoofd- en subalterne officieren, en van mindereu betreffende den pastoor, uit bun verblijf op Atjeh, opnemen. Hiervoor doet zij een beroep op allen, thans in Nederland gevestigd, die vroeger in Atjeh geweest zjjn en die door hnnne letterkundige bijdragen aan het Verbraak-nummer een waar dig aanzien willen geveu. Opdat het blad tjjdig naar Indië zal kunnen worden verzonden, moeten de bjjdragen, geadresseerd aan den le luitenant der infanterie W. J. H. Feber te Breda, vóór 10 Mei a.s. ont vangen worden. De visitekaartjes worden aan het zelfde adres voor 14 Mei verwacht. m&èiT&Z&KE®- Brandstichting door middel van electriciteit Dinsdag stond voor de rechtbank te Rotterdam terecht H. v. Servellon, 42 jaar oud, rijwielhersteller n han delaar in electrische apparaten te Brielle, gewezen torpedomaker bjj de marl e. Hem werd ten laste gelegd dat hjj in den nacht van 22 op 23 Augustus 1898 te Brielle opzettelijk door mid del van electriciteit of op eenige an dere wjjze brand heeft gesticht op den zolder van het perceel no. 243 aan liet Boterslop, wjjk 11 aldaar. De rechtszaal was nagenoeg geheel gevuld met electrische toestellen, ge leidingen, gedeeltelijk verbrande kis ten, manden houtwol, flesschen, in ductie-apparaten, enz. 29 getuigen waren god a vaard, w.o. de burgemeester van Brielle, derech- ter-commissaris en d.ens griffier, tech nici, politiebeambte.; enz. Ig de eerste plaats werd vooi lezing gedaaa van ceuige processen-verbaal acten van beëediging, deskundige ver slagen en rapporten van den heer Ressiok, onder-directeur der gas- en electriciteitsfabriek te Rotterdam. Beklaagde erklaarde te wonen in de Voorstraat te Brielle, schuin te genover het Boterslop waarin hjj een zolder en pakhuis heeft sedert drie jaar. Beide panden bebooren hem toe iemand; wildtet ontvluchten. Waa 't onze bekoorlijk erfgename? „Het ia maar al te wam'!" Hij lacht nu, het is alsof haar stem ming op hem over is gegaan. Haar handjes rusten in d;e zijne. Nog nooit, is zij hem zoo lief voorgekomen, terwijl haar adrin in lachende, hijgende zucht jes aan haar lippen ontsnapt. Het. pad liep een weinig opwaarts. Per slot van rekening ia het eind nog niet, gekomen. Er is ook geen, en kele reden, waarom hij niet van. zijn geluk zou genieten. Hij moet later op zulke uren teren, want het geluk zal hem spoedig verlatenj. „Kwaamt giji diu3 van haar?" „Alweer wantrouwig?" vraagt hij. Hij slaat zjjh arm om haar heen on trekt, haar naar zich toe. „Neen, neen. Hoe zou ik aan je kiuir non twijfelen, In weerwil van, zichzelf veroorzaken deze woorden hom pijn. Maar tegelij kertijd voelt hij, nog meer medelijden met zich zelf. „En toch geloof ik dat er iemand' be zig is mij bij je in verdenking te bren gen. Als gij aan mij twijfelt..." „Nonsens! Er is geen quaestie meer van, dat heb ik: je immers gezegd. Her inner je hqt je? en waren verzekerd voor f3000 en f 1500 by een Maatschappij te Brus sel. Daags vóór den brand was bekl. den geheelen dag niet in het pand geweest. Op den zolder was van alles aanwezig. 14 of 15 naaimachines, toestellen, gereedschappen enz. De houtwol was over den zolder ver spreid voorts waren er potten olie, waaronder ook een op een spant van het dak. In beslag waren ook genomen lap pen met olie gedi'enkt, watten, kabel touw, lampenkatoen. Als oorzaak dat alles zoo verspreid was over den zol der, gaf bekl. op, dat zulks door de brandweer moet zijn geschied. Bekl. had een dubbele telefooDgeleiding van zijn winkel aau de Voorstraat naar den zolder en het pakhuis aan het Boterslop. De draden kwamen door het dakraam binneneen der telefoonbegeleidingen was een 7 ka bels draad. Als oorzaak van den brand, dacht bekl. aau hemelvuur, in alie geval aan eene electrische ontlading, mis schien in de telefoonleidingen, daar niemand in het pand geweest was. Donderdag na den brand had be klaagde als schade opgegeven f 1200 aan roerende goederen en f 500 aau vast goed. Eerstgemelde som bad hij later verminderd tot f700. De schade was ten slotte geschat rosp. op f 260 en f175, met welk bedrag beklaagde geen genoegen had genomen. Het gevaar, dat er in den brand lag voor personen en belendende per- ceelen, bleek mede uit de verklaringen dor getuigen. Dat beklaagde's financi- eele toestand niet guöstig was, volgde uit de verklaring van den deurwaarder A. Prms te Brielle, die menige dag vaarding aan hem beteekend had, en nit de verklariugen van leveranciers, die niet altijd even vlug betaling kregeneerst op gerechtelijke ver volging volgde betaling. Na het langdurige verhoor van 29 getuigen en deskundigen trachtte het openbaar ministerie aan te tooneD, dat beklaagde in den bewusten nacht van bet natuurverschijnsel gebruik gemaakt heeft om van uit zijne wo ning brand te slichteu in het pand aan het Boterslop, bij hem in gebruik. Tal van gebleken aanwijzingen werden daartoe gereleveerd waaruit het O.M. de conclusie trok dat de brand is gesticht door middel van electriciteit,. Dat be klaagde belang had bij den brand bleek uit zijn minder gunstige finaoci- eele omstandigheden. Eeu geduchte straf komt hem hiervoor toe, en wel vijf jaar met last tot zijn onmiddellijke gevangenneming. Beklaagde, die schriftelijk zyoe verdediging voordroeg, was zich van geen schuld aan het hem ten laste gelegde bewast en zag met vertrouwen zijn vrijspraak tegemoet. Voor de gevraagde onmiddellijke gevangenneming vond de rechtbank geen termen en zjj bepaalde de uit spraak op heden over 14 dagen. Brandstichting. Voor de arrondissements-rechlbank te Breda heoft terechtgestaan J. v. d. W.. 32 jaar, koopman te Rosendaal, beklaagd van in den nacht vao 6 op 7 Maart jl. in -'.e door hem bewoonde hnizinge opzettelijk brand te hebben gesticht, door een houten beschot van een zolderkamertje dier woning inet petroleum te begieten, tegen dat be schot krullen, mastenhout, bezems en een pak lucifers te leggen, en daarbjj te zetten een brandend vetkaarsje, teDgevokre waarvan gezegde brand bare stoffen ontbrand zijn, het vuur zicli mededeelde aau het zolderka mertje en gemeen gevaar voor goede reu en levensgevaar voor anderen te dnchte was, speciaal voor e in de onmiddellijke nabijheid staande wc- Dingen en gebouwen en de personen, welke daarin vertoefden, althans toen gepoogd te hebben voornoemde wo- niug opzettelijk in brand te steken in voege omschreven, met het te duchten gevaar, hierboven vermeld, en waarvan de uitvoering alleen ten gevo ge van omstandigheden, van zijn wil onafhankelijk, niet is voltooid. Iu deze zaak werden vier getuigen gehoord: de wachtmeester-comman dant der kon. marechaussees en een zijner ondergeschikten, zekere A. Broos, k otsier, en Maria Broos, wo nende aldaar. Beklaagde bekende het hem ten laste gelegde. Het buis was niet zjjn eigeudara, de inventaris was vrij hoog geassureerd. De ambtenaar van het O. M. Natuurlijk Rabbelen de menscheu, maar dla,t komt, alleen doordat on3 en gagement niet publiek is. ALs rij, alles wisten zouden rij er niet over spre ken £ax ik lach ben uit. Het zal later een kleine verrassing voor hou. zijn, hè Weet je," en rij lacht bom vriende lijk toe, ,,ik heb zin om altijd te lachen. En waarom denk je Omdat ik mij zoo gelukkig voel!" Zijl heeft haar handen, op rijn schouders gelegd en riet hem nxe|b een allerliefste guitige uitdruk king op haar gelaat aan. „Je moet je toch wel trotsch voelen,?" „Dat hem ik ook, lieveling!" Er spreekt hartstocht uit rijn oogen en stem. Hij wil haar maar zich toetrekken, maar met een aardige coquette bewe ging, iets geheel nieuws biji haar, weert rij hem af. „Neem laten wij,' nu eens gaan zitten en verstandig praten. Zooals de monsohen praten?" „Menscheu Oik begrijp je. Je doelt op mijn gezegde van zoo straks. Neen, onx 'als oude babbelaarsters te keuvelen zou allesbehalve amusant rijn." „Wat hebben diie oude babbelaarsters,, dan gezegd? Wamt je weet, da,t je er straks op zinspeelde! dat men van mij, eischte een gevangenisstraf van 3 ja ren. Als verdediger trad op mr. H. J. van Mens, die verminderiug van straf pleitte. QEmEMföB ffiSEUWS De zaak-Dreyfus. De Figaro maakt den uitslag van een onderzoek bekend die naar zy zegt overeenkomt met bet getuigenis van du Paty de Clain voor de vereenigde ka mers van het hof van cassatie op 29 April. Du Paty verklaart blindelings gehoorzaamd te hebben aau de beve len van zijn meerderen. Boisdeffre had hem in 1894 bestemd tot officier van de gerechtelijke politie, maar du Paty verzocht den generaal dringend hem die betrekking te besparen en wees hem Picquart aan, als beter geschikt. Maar Boisdeffre weigerde. Du Paty verklaart dat hy bij de leiding vau het onderzoek tegen Dreytus nooit op zijn eigen houtje heeft gehandeld. Hij heeft zich eenvoudig gedragen naar de raadgevingen van Bertillon eu Coctie- fert, die de schrijfproeven en derge lijke hebben uitgedacht. Het rapport over Dreyfus dat du Paty in October 1894 aan* den minister van oorlog toe zond, besloot niet tot de schuld van Dreyfns. Du Paty ontkent stellig dat hy het valsche stuk, onderteekend Weyler, beeft vervaardigd. Hy zegt dat het bekend is dat Deeriou valsche stukken voor Henry maakto. Hy ontkent, ook dat hy brieven of stukken beeft ge geven aan de Libre Parole in 1894 en aan de Eclair in 1896. Vo'gens hem hebben Henry en Pauffiu de St. Morel dat gedaan. Generaal Gousb ontbood du Paty in October 1897 eu betoogde hem met uadi uk dat het noodzakelijk was Ester hazy te redden, om diplomatieke moei lijkheden t8 voorkomen. Du Paty ge hoorzaamde aan de bevelen van zjjn meerderen. Hij erkent aau Esterhazy het arti kel onderteekend Dixi eu diens brie- von aan den President van de Repu bliek in hoofdzaak in de pen te heb ben gegeven. La een onderhoud met Gonse, die door Boisdeffre gemachtigd was en door dien? verantwoordelijk heid gedekt word. Du Paty ontkent de telegrammen onderteekend Spe.rauza en Blanche te hebben ingegeven of afgezonden. Hy geeft te verstaan dat ze van Guéoóe, den gewonen tusschenpersoon tusschen Henry en Esterhazy, zijn. Vervolgens verzekert du Paty, in Juni 1898 aan Cavaignac betoogd te hebben dat het stuk van Henry valsch was. Maar de minister had geantwoord uat hy zich liever met zijn eigen za ken oioest bemoeien. Du Paty eiüdigt met te verklaren dat, zijn groote chef, wiens bevelen hy had opgevolgd hem verklaard had: „Je hebt gehandeld als een braaf man en een eerlijk soldaat. Zcolaogik leef, za! ik niet, dulden dat ze je een haar krenken." En, zegt du Paty, hij leeft, en toch offeren ze mij op. De Figaro bevat ook een brief van generaal Guerrier aan president Ma- zeau, godagteekeud 25 Maart. In dien brief komt generaal Guerrier op tegen het getuigenis van Esterhazy, eu liet gebruik dat deze gemaakt heeft van Guerrier's schriftelijke loftuitingen op hem, waarvan hy 't oorspronkelijk beeft verminkt en vervalscnt om ze voor zyn belangen to laten dienen. „Myu laatste opmerkingen over Esterhazy." zegt Guerrier, „van Mei 1897, zyn ongunstig." Wil men weten hoeveel „valsche stokken" tot boden hun rol in de zaak-Dreyfus hebben gespeeld? Een dozijn rond! En gespecificeerd zyn het, volgens een der Fransche bladen de volgende: lo. Het stuk den 31 Oct. 1896 ver vaardigd door Henry met behulp van I'm Paty, of door Du Paty met be hulp vau Henry en waarin Dreyfus voluit wordt genoemd: bekend onder den naam van „het valsche stuk van Henry"; 2o. het stuk, dat in April 1894 het bureau van deu inlichtingendienst bereikte en eerst aao generaal Gonse werd vertoond in September of Octo ber 1896, bniteri medeweten van Pic quart, na een retouche ontvangen te hebben (het initiaal of het laatste woord vervangen door de letter D.); 3o. het valscle stuk-Weyler, door commandant Cuiguet toegeschreven aau Du Paty, béstemd om Dreyfus lo compromitieeren en waarvan het ge>ba,bbeld heeft." „Wel niets. Niets van beteekenis te«i mingle. Bv. diait je gisteren bij d'e mooie Juliana geweest bont." „Dat is waar." Zijn stem klinkt volkomen, vast, of schoon hij rich verwonderd afvraagt, wie haar d'it verteld! heeft. „O! je waart er dfus?" Zijl spreekt haastig. „Voor mijn pekelzonden!" Hij|zwijgt. „Ja ik dineerde bij haar." Zijn toon is nu luchtig. „Ik moet zeggen dat som mig© menschen volstrekt niet meit geld weten om te gaan. Zij, en haar tante juffrouw La, Forzal, hebben d'e zonderlingste begrippen van voedsel Ik heb nog1 nooit zoo ellen dig gegeten." „Dat moet de onthouden," zegt zij met het ain van iemand', die iets in rijn geheugen] opletokfent. „Ik zal er voor zorgen, dat je in de toekomst", rij ziet hern feeder aan, „in die gelukkige toekomst goede diners Icrijgü" „LoviceHij slaat rijn armen om haar hecei en dirukt haar vast tegen rich aan- Hij kust haar wangen, haar mond- Een herige strijd tegen het Noodlot woedt in zijn biniwinste. gevolg is geweest, dat Dreyfus in de boeien is geslagen door den minister van koloniëa Le,bon; 4o. en 5o. de telegrammen Blan che" en „Speranza", verzonden door Du Paly met medeplichtigheid vau Esterhazy en vrouw Pays, in de hoop Picquart, die toeu in Tunis was, in het ongeluk te storten; 6o. de artikelen in do „Éclair''van 10 en 15 September 1896, door Da Paty geïnspireerd ('of door Henry) en waarin het stuk „ce canaille de U."t dat niet op Dreyfus slaat, gewijzigd is in „Cet animal de Dreyfus devient bien exigeant" 7o. de brief geteekend door luite nant kolonel Cordier aan Mathiea Dreyfus te Belfort gezonden, ton einde dien officier in fret ongeluk te storten; 8o. de brieven, die Dreyfus aan Keizer Wilhelm zou hebben' geschre ven eu van den Keizer aan Dreyfus,. waarvan de openbaarmaking don oor- lo.,; ten gevolge zuu hebben eu die zoo onhandig vervalscht, waren, dat men helen hun bestaan ontkent eu ze heeft, doeu verdwijnen 9j. het telegram vau Panizzardi van 2 November 1894, aldus ontcij ferd door den minister van buitenlaud- sche zaken: „Wanneer kapitein Drey fus geen relatie met u beeft, gehad, zou het wensc'nelyk zyn, deu gezant op te dragen, een officiëale tegen spraak openbaar te maken, ten einde de commentaren in de pers te ver mijden"; en in deze termen, drie jaren later door den ^eaeralen staf weder opgesteld: „Kapitein Dreyfus is aau- gehoudeu. De minister van oorlog heeft het bewijs van zyn relatiën met Duitschland. Al myn voorzorgsmaat regelen zyn genomen"; l'*o. het valsche stuk-Gonso, zorg vuldig in het geheime dossier gevoegd 0D in leugenachtige bewoordingen het gesprek-Hadamard-Painlevó weder gevend; llo. het uitkrabbelen op het adres vao het petit-bieu, wat Picquart op het spoor van Esterhazy bracht, om te doen gelooven, dat eeu andere naam door dien van den uhlaan was vervangen; J2o. het rapport Lebrun-Reuault ovor de bekentenissen, twee of drie jaar na de degradatie en op bevel opgemaakt. Zola. Eraile Zola brengt, volgens de „Li- berté," eenige dagen in 8t. Petersburg door. De werkstaking iu het bouwvak in Budweis is uit. De werkgevers heb ben overal den werkdag van tien uur en de vyf percent opslag toegestaan. Dinsdag zou het werk algemeen hervat worden. De diefstal in Parr's bank. Een zekere Westley Richards, zich uitgevende als commissionair, is aan gehouden in de Bank van Engeland, op het oogenblik, dat hij drie van de 100 pd. st. biljetten, afkomstig van I den bekenden Parr's bankdiefstal, trachtte in te wisseleu. De aangehou- j deue beweerde de biljetten te New market ontvangen te hebben. Men weet, dat hy eerst getracht heeft het gold te laten iocasseereu door een Meer makersfirma in het West End, waar hij een rekeningetje had te be talen. Toen dat mislukte, begaf by zich met een metgezel naar de Engel sche Bank, waar men dadelijk de bil jetten aan ue nummers herkende. Het tweetal werd dadelijk aangehouden, doch alleen Richards werd ia verze kerde bewaring gehouden. De hertog De Beaufort, f De achtste hertog De Beaufort is Zondag te Stoke Park by Bristol ge storven. Sedert 1894 was de hertog zieke lijk eu mocht hy geen paard meer rijden. Hy werd 9 Februari 1824 geboren eu bereikte dus den leeftijd van 76- jaar. Blanken en neger. De Methodisten-geestelijke de neger Alexander Williams heeft te Jersey City in zijne hoedanigheid van voor zitter vau het Methodisten Congres eenc redevoering uitgesproken, die veel opzien heeft gebaard. De predikant voorspelde in zyn toespraak dat dc aanhoudende en steeds veelvuldiger toepassing van de lynchwet tot eeu nieuwen bloedigen Dit alles tci moettai opgeven Haar op to geven? Werd! er wel ooit esen man ellendi ger bezocht dati hij? Hij verkeert in, een tragische stemming, die hij: uit door met zijn hand; over zijn voorhoofd te strijken zooals d'e aoteura in d'e oud© trourspeJen deden. Een afkeeiri van 't leven, zoo zegt hij) tot rich zelf, vervult hemj. Maai- de gedachte dat wanneer hij alle geriefes- lijjdieden vaarwel zegt, hij de vrouw, die hij liefheeft kan trouwen, houdt hean volstrekt niet berig. „Wij moeten naar de anderen te- rugkeieren," zegt Lovice nu. „Werkelijk?" Zijn toon klinkt spijj- tig, maar 'toch springt hij haastig op. Waai" heeft hiji over geddcht? Juffrouw Johns heeft hean stellig hier naar toé zien gaan en wie zegt hem dat zij, ook niet opgemerkt heeft, dat Lovice zich! daar bevond. Zij mag niet denken, dat het afgesproken was. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 2