Damast-Zijde 75 ct. Chapetlerie du Sport. Ed. MEUWSEN, C. HOEING, Firma SCHENK, tot 114,65 p. Meter en B r o c a a t-Z ij d e uit mijn eigen Fabrieken Zijde-Fabrieken G. Henneberg, Zürich (k. k. Hofisveraneier). de kas mat een nadeslig saldo ran f 705,40'/j sloot. Als plaats waar de volgende alge- meene vergadering zal plaats hebben, werd Leeuwarden aangewezen. Hierna werd de uitslag der bespreking, die den vorigen dag over de verschillende voorstellen gevoerd is, medegedeeld en aan de beslissing der Algemeene Ver gadering onderworpen. Het resultaat hiervan was dat de vergadering bjj acclamatie aannam het voorstel subs, a, betreffende het houden dor jaarverga dering op 2 achtereenvolgende dagen, en eveneens een voorstel van het fondsbestuur betreffende de overgave van het beheer over het Bureau tot Plaatsing aan het Bondsbestuur. Na het zingen van eenigé liederen uit den Bondsliederenbundel en nadat de afgevaardigden van andere bonden en eenige gasten toespraken hadden gebonden, werd 20 min. gepauseerd. Na de pauze bracht het fanfare corps wederom eenige mooie nummers ten gehoore, waarua de Bestuursverkie zing plaats had. Uitgebracht waren 149 stemmen. Gekozen werden de aftredende heeren A. J. Hoogenbirk met 124, J. L. Zegers met 131 enj. J. Visser met Vil stemmen. Verder verkregen voor de vacature Harmsen de heeren A. Harmsen Jr. 66, J. F. Barends 52 en C. G. Harrcnstein 17 stemmen, zoodat tusschen deze eene herstemming moest plaats hebben. De heer Gerretsen gaf nu namens het bestuur te kennen, dat bij eene her kiezing van den heer Harmsen het bestuur zijn mandaat zou nederleggen, daar die verkiezing zou zijn een terug komen op een besluit der Algemeene Vergadering te Utrecht, dat toen met groote meerderheid van stemmen werd aangenomen en dat door wedervrr- kiezing van den heer Harmsen niet zou kunnen worden uitgevoerd. De heer Harmsen verzocht hierop even wel niet te worden herkozen. De uitslag van de tweede verkie zing was dat 210 stemmen werden uitgebracht en gekozen werd de heer J. F. Barends te Amsterdam met 136 stemmen. Vervolgens kwam aan de orde het referaat van den heer J. J. Visser te Goes „Het bereiken van jongelie den uit lioogere standen." Spreker kwam tot de volgende con clusie. dat het verschil van stand niet uit het oog moet worden verloren, en liet den bezoekers nit goede kringen zoo aangenaam mogelijk moet worden gemaakt. -,w In de Vereeniging zy men als broe ders bijeen, in de maal schappij moet het verschil van standen blijven be staan. Vervolgens leidde de heer A. L. J. Schmal Jzn. het onderwerp in „Wat ons ontbreekt". Spreker kwam tot de conclusie dat er te weinig vertrouwon tusschen leden en besmnrderen der verschil; lende afdeelingen bestaat en dat dit voortkomt uit gebrek aan geld, waar door naijver tusschen de verschillende afdeelingen ontstaat. Nadat de ver gadering nog hare goedkeuring bad gehecht aan het voorstel C, betreffende het uitgeven van een maandblad ter bevordering der beoefening der schoone letteren in iiet N. J. V., alsmede aan eene motie, inhoudende, dat de redactie van dit blad worde opgedragen aan de commissie van de letterkunde en ook wat voorstel snb. b betreft, het Bondsbestuur bad opgedragen nog maals opnieuw met de uitgevers van het maandblad der KnapenvereenigiD- geu in onderhandeling te treden, werd de algemeene vergadering met gebed gesloten. Daarna werd door een groot' ge deelte der jongelingen een wandel tocht (Elswout om) gemaakt, door een ander een bezoek aan de musea gebracht, terwijl een derde gedeelte de openbare Vergadering der Broe derschap van het „Blauwe Lint", die te 2.15 in de bovenzaal der sociëteit INGEZONDEN M. E DE DEE LINGEN 30 cents per regel. Groote Houtstraat 24. OUDSTE HUIS IN Zijdenstoffen en Dames- fournituren. Steeds het nieuwste voorhanden. H. J. VISSER. 21, Anegang 21. ENGELSCHE en FRANSCHE ZIJDEN HOEDEN. Fantaisie- en Stroohoeden. Dames- en Hinderhoeden. Haute Nouveauté. „Vereeniging" werd gebonden, bij woonde. Als spreker trad hier op de heer J. Pb. Marmelstein, die de vol gende stellingen verdedigde: a. De vjjand van ons Nederlandsche volk is ook de vijand van ons Neder- land8ck Jongeling-Verbond en aange zien een Bondslid een struisvogel te boven gaat, behoort by dien vijand onder de oogen te zien. b. Liefde tot den naaste en be scherming der drinkgewoonten gaan niet samen. c. Het is eene dwaling te beweren dat matige drinkers vrij, geheel-ont houders niet vrij zijn. d. Het doel der „Broederschap van het Blauwe Lint" is de eenheid des cbristelijken levens en daardoor den bloei van het Nederl. Jongel. Verbond te bevorderen. Des namiddags ten 5 ure vereenigden allen zich wederom aan een gemeen- sebappelijken maaltijd in de concert zaal der sociëteit Vereeniging, terwijl des avonds om 7 unr nogmaals eene openbare vergadering werd gehouden in de Groote Kerk. Behalve een mooi programma door den heer W. Ezer- man uitgevoerd, traden als sprekers op de WelEerw. heeren Ds. C. Veen alhier en Ds. J. J. van Noort te Am sterdam, tot het houden van eene feestrede. Beide redevoeringen werden met alle aandacht aangeboord en ge volgd. Tot besluit deed het fanfarekorps nog eenmaal zijne welluidende tonen hooren, waarna de aanwezigen zeer voldaan het kerkgebouw verlieten. En hiermede behoorde de 46e alge meene en tevens goed geslaagde ver gadering van h-t N. J. Verbond we derom tot het verleden. Alvorens te eindigen mogen wij evenwel niet nalaten de afd- Haarlem en inzonderheid de regelingscommissie een woord van hulde te brengen Yoor de wjjze, waarop zij zich van hare moeilijke taak heeft gekweten. Zoo wel over de hartelijke ontvangst, dank zij de welwillende medewerking van vele ingezetenen, als over de uitste kende wijze, waarop alles geregeld was en waardoor de vergadering zoo üink van stapel is geloopeo, moeteeu ieder ten zeerste voldaan zijn. De da gen te Haarlem doorgebracht znllen dan ook bij vele jongelingen nog lan gen tijd in warme herinnering blijven. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt tegen het bestuur der soc. Vereeniging wegens bet in den nacht van 6 op 7 dezer op een der bovenlokalen een brniloft laten houden zonder dat de daartoe noodige ver gunning was verkregen. Hippisch Feest en Bloemen corso. Uit het verschijnen van het pro gramma blijkt dat ai meer en meer de dag nadert, waarop het Hippisch feest en Bloemencorso op het land goed „Het Klooster" alhier zal plaats hebben Reeds veel is door ons over dit feest geschreven, toch kunnen wij niet nalaten nog even op den datum te wijzen, waarop de inschrijvingen zullen worden eesloten. Deze is vast gesteld op 27 Mei a.s. des avonds te 10 our. Personen, die dus aan dit feest, dat bepaald schittereud belooft te worden, alsnog toezegging tot mede werking in de verschillende nummers willen doen, zijn daartoe nog in de elegenheid. [Oostwald te Haarlem was laagste inschrijver de heer G. Wegerif Hzn. voor f7956. Schutterij. Op den elfden dag van de jongste grasmaand vierde de voor vele jonge- lui uiterst lastige oude juffrouw, be kend onder den naam van schutterij- wet, baren 72u verjaardag. Haar le ven was een voortdurend schrikkel jaar. Nooit gev-aagd, dan alleen dtor enkele op de militaire uniform tukke aspirant-officieren, heeft zij van baai- voorrecht, om leden van de maunelijke 8exe tot haren dienst uit te kiezen, schromelijk misbruik gemaakt. Bij roorkear vormde zij den trits harer ge trouwen uit degenen, die het minste met haar op hadde Als meer oude jongejuffrouwen is haar leven taai nog velen kan zy tot last wezen. In haar gevolg voert, zij een Ko ninklijk Besluit lechts één jaar be neden haren leeftijd. Daarin is be paald, dat hij, die eenmaal voor de schutterij ingeschreven, naar eene an dere gemeente verhuist, zich daar opnieuw voor do schutterij moet aan geven. als hy in zijne vorige woon plaats is vrijgeloot of voorwaardelijk is vrijgesteld Verzuimt hij dit, dan wordt op hem toegepast de bepaling van de wet, die 5 jaar schutteren bedreigt tegen nalatigheid in de aan gifte ter juister tijd. Nu is volgens de wet de juiste tijd ter aaDgifte het tijdvak van 15 tot 31 Mei van het jaar, op 1 Januari waar van men het 25e levensjaar was inge treden (de men's natuurlijk van het mannelijk geslacht 1). Heeft men die aangifte te rechter tijd gedaan en is men vrijgesteld of vrijgeloot, dan is volgens de wet aan alle formaliteiten voldaan eu heeft men in de nieuwe woonplaats met niets meer te makenzulks is bij een Koninkl. Besluit van het vorig jaar erkend, en daarmede bet Besluit van 1828 ten doode opgeschreven. Ingetrokken of vervangen is het evenwel nietDe gemeentebesturen tasten dus iu het duister. Licht wordt verwacht ui' den Haag. Dat het spoedig kome Wandeltocht. Onder begunstiging van tamelijk goed weer had gisteren (Hemelvaarts dag) de eerste zomerclubtocht dei- wandelclub „Voorwaarts" plaats. De gebeele afstand. Haarlem, Zaandam, Krommenie, Uitgeest, Beverwijk, werd te voet afgelegdalleen de afstand Velsen— Haarlem werd ge reden, daar, na een marsch van on geveer 9 aar. eeo'ge rust wel verdiend is. Dai k zjj het drooge weer is deze clubtocht wederom goed geslaagd. H. J. de Leeuw, oud 14 jaren werd Donderdagavond in de Voorzorgstraat door een hond van een melkboer iu de Korte Poellaan aangevallen en iu de borst gebetende vader van den jongen deed daarvan bij de politie aangifte; het bie6k dat de houd door andere joügens was geplaagd en woedend gemaakt. Een anderen jongen werd des mid dags op het Groot Heiligland door een barbier en diens vrouw een flink slaag toegediend, waarbij bij ook een kleine hoofdwonde bekwam, nadat h\j de meuschen langdurig voor honue woning had staan nitschelden. Militaire wielrijders. Heden werd het garnizoen hier ter stedo bezocht door de militaire wiel rijders van het 4de regiment infauterie le Leiden, ouder commando van den lsteu iaiienaul Van Steenbergen. Door de oplettendheid van den ma chinist ontsnapte Woensdagmorgen de van hier naar Velsen vertrekkende trein van 10 u. 44 aan een groot on geluk. De hoofdconducteur, hoerende de bel luiden, meende dat hij kon vertrekken eu gaf het sein tot vertrek aan den machinist. Deze bemerkte juist intijds, dat een goederentrein zfin spoor kruiste ea stoomde niet door. Bij eene te Apeldoorn gehouden aanbesteding voor hot bou wen van een dubbel woonhuis voor den heer J. Beleefd verzoek. aan Dames eu Heeren, welke hunne KLEEDINGSTUKKEN vóór Pinksteren terug verlangen, om deze goederen tijdig te laten halen of te bezorgen bij Stoomververij en Ghem. Wasscherij, Ged. Oude Gracht 1115, Spaarnwouderstraat 72. Telefoon no. 382. Italianen gearresteerd. Woensdagnacht om 1 uur werden door de inspecteurs van de recherche J. C. Bergsma eu J. H. Vries, in Let hotel Borussia, aau de Wijnstraat te Rotterdam gearresteerd twee Italianen, genaamd C. Abriani en M. Baladini, beiden artist van beroep en gekomen van Berlijn. Eerstgenoemde hield sedert Zondag, laatstgenoemde, die van eer. vrouw eu kind vergezeld was, sedert Maandag in dat hotel verblijf. Woensdagnacht nog zijn beide mauneu naar het centraal bureau van politie overgebracht, waarheen de vrouw met uet kind Donderdagmiddag volgde, nadat hunne koffers, na onderzocht te zfin. reeds daarheen waren getrans poneerd. - c I Deze arrestatie had plaats naar aanleiding van een telegraphisch be richt uit 's-Gravenhage, waarbij deze vreemdelingen gesignaleerd waren als zouden zij behooren tot de anarchisten. Vermoedelijk zullen zjj du uit het rijk worden verwijderd. Twee jaren geleden hieldeL zjj hier eveneens verblijf, en maakten toen deel uit van een reizen- den troep. In 't bezit der beide Italianen is een vrjj belangrijke som gelds gevonden. Zjj waren voornemens Donderdag met het atoomschip Maasdam Daar New- York te vertrekken, on hadden reods passage genomen en een gedeelte van nun bagage derwaarts gebracht. N. R. Ct. Heemstede. Donderdag in den vroeger morgen zijn alhier baldadigheden gepleegd. Aan den Haagscheu straatweg op do bloemisterij van de firma Rozenkran8 werd een bed mot prachtige bloeiende violen geheel vermeld. Even verder op het buiten, waar do familie Sterck woont, werd eveneens een bed violen en vergeet mij nietjes verwoest. Tot beden zijn de daders niet be kend. Omstreeks 10 uur iu deu morgen trok hier het muziekkorps „Harmonie" spelende door de gemeente. De muziek lokte zooals te begrijpen is velen op straat. Velsen. Nog steeds wordt aan brug over het Noordzeek&uaal aanteekeniDg ge honden van het aantal passeerende rij- en voertuigen en voetgangers. Vogelenzang. Tot chef van het station Vogelen zang is benoemd de chef van het station Piet Gijzenbrug, die als zoo danig is overgeplaatst. Halfweg. De Hogerbuizen-zaak. Vanwege het Provinciaal Hoger- huis-comité in Noord-Holland, had Donderdag op een weiland bij Half weg eene meetiug plaats ten gunste der herziening in de zaak-Hogerhuis. Een 500 personen woonden deze meeting by die circa twee uur duurde, en waarbij de heeren F. Domela Nieuwenbuis en D. Nauta liet woord voerden. Het houden van debat was verbo den drie rijksveldwachters van Haar lem waren met de vier veldwachters van Halfweg er. omgeving aanwezig, doch behoefden niet actief op ie treden. Aalsmeer. De afdeeling van !t „Witte Kruis" te Aalsmeer, hééft besloten iu deu Westpias aldaar eene eenvoudige badinrichting te openen, voor hen die lid zfin der afdeeling. BeverwijK. Voor het akte exameD 1. o. zjjn Woensdag te Amsterdam geslaagd de dames E. van Blommeustei on A. C. A. van der Stok, beiden alhier. BI»M£NLAND. De politie te Zaandam betrapte Dinsdagnacht twee Oostzancrs op dief stal van gerst en maïs uit den molen „De Zeilmaker", eigenaar K. Kan- Beiden werden gearresteerd en zijn naar Haarlem overgebracht. Ned. Vereen, voor Spoor- en Tramwegpersoneel. In de Buitensocieteit te Zi.tphen had Donderdagmiddag de jaarljjksche algemeene vergadering plaats van de Ned. Ver. van Spoor- en Tramweg personeel. onder presidinm van den heer A. D. Schooieman. Vertegeu woordigd waren de afdeelingen Breda, Dordrecht, Emmerik, Groningen, Haarlem, 's Hertogenbosco, L'-ouwar den, Njjmegeo, Rosendaal, Tilburg, Utrecht, Vonlo, Zwolle en Znfpben en de groepen VI, IX, XI, XII. en XIII (Haarlem). De vergadering was vry goed be zocht. In zijn openingswoord wees de voor zitter op een artikel der redactie van bet orgaan der vereeniging, waarin hem, naar aanleiding ran een door hem onderteekend manifest aan de ledeD, liet recht w rdt ontzegd deze vergadering te leiden. Iu dit manifest in het maandblad der vereeniging waarschuwt de voor zitter de loden tegen tiet gevaar, dat der vereeniging dreigt door de lauw heid der leden, waardoor eenige ai te vooruitstrevende leden zich van haar meester pogen te maken e,-< "net reeds zoover hebben gebracht, dat de vereeniging niet meer neutraal is eu een strijdbaar karakter heeft aange nomen. De redactie van het orgaan plaatste tegen dit manifest een artikel, waarin den voorzitter het recht wordt be I twi-t het initiatief te nemen tot dit manifest, waardoor hij zich heeft, ge plaatst buiten bet bestuur, daar bjj thans oppositie voert tegen't bestuar, tegen de besluiten die hij zelf mee heeft genomen eu meer dan eens heeft gesanctioneerd.) Hjj zal op dit artikel der redactie niet ingaan maar zjjo taak tot het einde blijven vervallen en op insi nuaties geen acht slaan. De afgevaardigde der afdeeling Utrecht stelde hierop de volgende motie voor: De afd. Ui recht van de „Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel", vergaderd op 28 April 1899, geeft hare afgevaardigden opdracht de vol gende motie op de jaarvergadering I der vereeniging voor te stellen: „Gezien het manifest, door den heer A. D. Schooieman als voorzitter der vereeniging, uitgevaardigd, constateert dat het opstellen en ver spreiden van manifesten door eonec voorzitter, zonder saDctie van eu tegen zjne medebestuursleden, strijdig is mot de goede orde en gaat ever tot de orde van den dag. De heer H. M. P. van Emmerik «an Haarlem, afgevaardigde van groep XUI hield een krachtige toespraak tegen deze motie, waar bjj by tevens bet, optreden van den verantw. redac teur, den heer Oudegoest. scherp af keurde en de strooming in welke de vereeniging zich thans beweegt als zeer gevaarlijk voor haar verder be- staao aanduidde. In stemming gebracht, wordt de motie met 33 tegen 17 stemmen en 15 in blanco verworpen. Mededeelimg werd gedaan, dat op de gewijzigde statuten de Koninklijke goedkeuring is verworven. De voorzitter doet vervolgens voor lezing van eea schrijven der afdeeling Amsterdam, waarin doze kennis geeft, dat zij, ingaande 1 Mei j!., uittreedt uit de vereeniging. Voorts waren iDgekomen brieven van den directenr-generaal der Maat schappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen en van het gedelegeerd lid van deu Raad van Administratie der Hollaudsche IIzeren Spoorweg Maatschappij waarby deze heeren mededeelen dat zy. in verband met den tegen woordigen geest der vereeniging, bedanken voor heteere-iidmsatschap. Het jaarverslag toonde aan dat de vereeniging aan bet einde van 1898 een ledental had vau 2320 personeD. De heer J. Oudegeest werd met 45 tegeu 18 stemmen herkozen~als ver antwoordelyk redacteur. Vervolgens had de verkiezing plaats van 5 lieden van het hoofdbestuur, wegens peridieke aftreding van de heeren J. Oudegeest, A. E. Mellema, J. P. de Klerk en J. A. Rosen veldt en wegens het bedanken, door drukke bezigheden, van den hter J. van Rjjo. Niet herkiesbaar stelden zich de herren A. E. Mellema en J. P. de Klerk. De nitslag van de stemming was dat herkozen werden do heeren Onde geest en Rosenveldt, terwijl verschil lende personen de volstrekte meerder heid niet hadden verkregen. De heer Rosenveldt deelde mede dat hy zyne benoeming tot lid van het hoofdbestuur niet aanneemt. Wegens het vergevorderd uur werd hDrop de vergadering geschorst tot deu 2en Pinksterdag. De afgevaardigde van groep XIIT, de heer van Emmerik, dankte den heer Schocleroau voor de uitnemende •eiding der vergadering en stelde voor bij de a,s. verkiezing vau een voor zitter, dén heer Schooieman te her kiezen als zoodanig. De heer Schooieman zeide zich niet herkiesbaar te stellen, doch meende dat het aanbeveling verdient den heer Yan Emmerik als zoodanig te benoe men, dio daarop verklaarde dat hy thans voor eeuo benoeming als voor zitter niet. ia a&nmerking wenschte te komen. Gaat de vereeniging op den eenmaal ingeslagen weg voort, dan zal hy zich zelfs geroepen gevoelen te bedanken voor het lidmaatschap. De vergadering werd hierna ge sloten. Sport* en Wedstrijden. Voetbal. Donderdag (Hemelvaartsdag) speel den op het terrein der H. F. C. „Haar lem" gelegen aan den Schoterweg de Haarlemsche voetbalclub „Haarlem" en de H. F. C. „Unitas". Te ruim 2 ure nam de wedstrijd een aanvang. Met de rust was de stand 21 in het voordeel van „Haarlem". De einduitslag was evenwel 22 Paardensport. De Amsterdamsen© Liarddravery- Vereenigiug hield te Bussum Don derdag bare tweede meeting. De uitslag der verschillende num mers was als volgt: Landbouwprijs: l. „Orloff" van wed. Wiersum, Uithuizen, 2. „Bell- wood," van H. van Wickevoort Crom- tneiiti, 3. „Zwarte Josef." 4. „Miclos." Toekomstwijs: 1. „Cyclone," van H. van Wickevoort Crommeün. 2. „Ktjiu line," van Joh. de Mol, 3. „Concurrent," 4. „Attila." Bussumjorijs1. „Malcadjick," 2. „Patty," 3. „Horton." LenteprijsI. „Black B.»y," 2. „Ba tir 3. „Lietze." Trijs v. h. Gooi1. „Kaleidoscope," 2. „Eris." Cruysberqenprijs1. „Gardenia," 2. „May Rysdijk." „Eddaliah." Voorjaarsprijsl. „Kildangan," 2. „Antelope," 3). „Vel Vel." s•YTöHjg S3Si V.eznitësiWS &RIK3«Dl 'SSEfólEMTS- R£GHT8AHIC Zitting van Vrijdag 12 Mei 1899. H. Namninga, (niet verschenen.) had. op 10 April, in staat van dronkenschap vorkeerendé, een ruit stukgeslagen van de binnendeur der tapperij vam L. E. Tiusmam. Wegens zaakbeschadiging vor derde het O. M. 14 dagen hechtenis. Willem Luttik te Krommenie schijnt, een ondeugende jongen, te zijn, die steeds kattekwaad uitvoert. Op 29 Maart 1.1. had h ij zich schuldig gemaakt aan diefstal van sinaasappelen ten nar dcclc- van vrouw Schaap aldaar. Des wege vordérdé het O. M. f 5 boete. subs. 5 dagen. Bdeediging. Vervolgens nam da heer P. H. van Beuzekom arts te Marken, in het bank je der beklaagden plaats terzake dat hij in een 'door heani aan het te Monni kendam uitgegeven en add'aar en oldletrs versprei dé weekblad „dé Monnikerdam mer''' ingezonden, door hem zelf ge schreven en gesteld en in nommer 3 van 15 Januari jl. opgenomen stuk op zettelijk de eer en goeden naam van den Burgemeester van Marken, den heer li. Nilant heeft aangerand door dezen met het kennelijk doel om daaraan ruchtbaarheid te géven opzettelijk l>e- loixligond te laste te leggen, o.al dat hij op 9 Januari 1899 tic Marken bij gelegenheid van een woordentwist tus- schtm het echtpaar Dirk Teerhuis 011- gevrangd en onder hevig ramcien op de deur van de woning van Teerhuis, was binnengestoven, dreigende, vloekende en bulderende vrouw Teerhuis heeft toe gesproken, haar vervolgeus heeft mis handeld door haar opzettelijk in den arm te knijpen on tegen dan. grond! to slingeren en dat gezin vervolgans wetr dreigende on toesnauwende heeft verlaten hem voorts te verwijten, dat hij het recht, gruwelijk heeft geschonden en als een geweldenaar was opgetreden daarbij zijdelings te kennen gevende, dat de Burgemeester onder den invloed van sterken drank verkeerde en einde lijk op .spottetodeai loon met het ken nelijk doei om den Burgemeester Ni lant in een belachelijk daglicht te stel len, de hoop uit te drukken, dat de Ne derlandsche regeering den heldenmoed van dietn Burgemeester met een Ne- dförlandsche Leeuw moge beloouen en hem eene spoedige bevordering toe te( wensohen door zijne overplaats!ngmaar eene groote gemeente ergens in Bra bant, Limburg, aan de grenzen of in den achterhoek van Overijssel, waar boerenknechts liefhebberij vinden in messteken en waar dieven, inbrekers, moordenaars, dronkaards en wildstroo- pecra oen waardiger arbeidsveld zullen leveren voor dezen ridder dan los- loopenda kippetjes, verdwaalde schapen, keffende hondjes, fluitende kinderen en kibbelende! vrouwen. Elf getuigen waren gedagvaard. Als verdediger van beklaagde trad Mr. J. A. Levy vam Amsterdam op. Bij het verhoor van dén eersten ge tuige, dien uitgever van het weekblad Losen, erkende beklaagde het geïncri mineerde stuk te hebben geschreven. Do burgemeester, de tweede getuige, verhaalde uitvoerig hoe hij bij de fa milie Teerhuis was binnengegaan, om dat daar hevige ruzie was. Hij vond er vrouw Teerhuis alleen, die zich zeer over hn$r man. beklaagde en zoo zenuw achtig was' dat dé. burgemeester haar da hand op den, schouder legde cm haar kalmeerend toesprak. Van mis handeling was evenwel geen quaestie. Later 4-oeni Teerhuis vader eu zoon terugkeerden en de zoon den vader bij de keel greep, zeggende„Jij moet je stilhouden", zette de veldwachter, even eens zonder eenige mishandeling,, den jongen, die zich niet verzotte, bij den linkerarm de deur uit. In gelijken geest, legde ook d'e veld wachter Menger verklaring af. Beklaagde zeide, dat dezo lezing ge heel anders is, dan die hem gedaan is door vrouw Teerhuis. Het verbaasd© hem zeer dat de justitie geen gevolg heeft gegeven aan de aanklacht door Dirk Teerhuis wegens mishandeling in gediend tegen den burgemeester. Be klaagde heeft hiervan den indruk gekre gen, dat dü justitie hem beletten wil, als getuige -deskundige op te treden. Vrouw Teerhuis legde een gansch ander: verklaring af dan de burge meester en de veldwachter. Volgens haar heeft de heer Nilant bij 't binnen komen gezegd„jou d.. ndersteen, als je je sm...l niet houdt, zal ik je bren gen naai- de kerkbuurt" (het cachot) Daarop zou bij haar zoo heftig heb ben geknepen, dat zij vam den stoel viel en nog den volgenden dag zooveel pijn had in den opgezwollen arm, dat zij naar den dokter ging om deu arm te laten, behandelen. Zij vertelde toen de toedracht aan deci dokter, die het stuk in quaestie geschreven heeft zonder haat- verlof te vragen. De toestamden op Marken, zeide bekl., zijn: zoodanig, dat ik geen ander middel vond. Dt oude Teerhuis verklaarde uitdruk kelijk, dat zijn vrouw schreeuwde van de pijn en dat de burgemeester, van zijn zoon sprekende, wel degelijk gezegd had„Schop dien donderzeilen jongen dé deur uit!" Inderdaad heeft dan ook do veldwachter den jongen twee schoppen gegeven,dén derdon weer de getuige af. Woedend driftig maak te zich de man. toen de burgemeester on de veldwachter, deze verklaring weer spraken, „jij liegt, jij liegt, ik spreek de waarheidriep hij tot dén veld wachter. Ook de zoon verklaarde dé deur uit geschopt tc rijn op last van. den burge meester, wat door het déchtertje, die, wegens haar leeftijd niet onder eede kon worden gehoord, bevestigd word. Hierna, werd gepauseerd. Na de pauze traden de getuigen. Roos en rijn zuster op, die verklaarden, cfati b'.j het hooren. vam 't lawaai in de wo ning vam. Teerhuis rij dern burgemeester geenszins hebben aangezet oan er heen te gaan. Integendeel had Roos hem wil len weerhouden. Deze getuige hoorde van den zoon ran Teerhuis, dat hij er uitgeschopt was zijne zuster heeft den burgemeester hoo ren roepen „hou je smoel!" De burgemeester kwaan, spreken over geldbelegging en me-ende, dat rij. voor hun geld wel 4 a 5 pet. op prolongatie zouden kunnen krijgen. Daar hadden Roos en zijn zuster evenwel geen zin in. Juffrouw Visser vertelde, dat Men ger den volgenden dag had gezegd „ik heb een oud wijf een paar leelijke op donders gegeven." Nadat beklaagde had verklaard, te hebben gehandeld' in het algemeen be lang, requireerde het Openbaar Mi nisterie, het fait qualificearende als smaadschrift tegen den heer Van Beu zekom voroordeeling tot f 100 boet© of 40 dagen hechtenis. Betmebroek. Hedenmergeu geraakte een wagen vau den vrachtrijder J. v. G. by de z.g. Centen brug in de Leidscbevaart. De daar opzittende man viel mede in bet water, doch kon gelukkig gered worden; persoonlijke oog©lukken zijn dus niet te betreuren. Het was nog vroeg in den morgen en het geval ver wekte heel wat opschudding in de buur. Bij het dezer dagen afgespeeld alsmede zwarte, witte en gekleurde Henneberg-Zyile van 45 et tot f 14,65 p. Met. ellen, gestreept geruit, gewerkt, damast enz. (ca. 240 versch. qual. en 2000 versch. kleuren, dessins enz.). Damastzijde v. 75 ct.14,65 Zijden Bastkleederen, p. robe f 8,6542,75 Foulard-Zijde bedrukt 65 ct.3,35 per meter. Zijden Arm fires, Monopols, Cristalliques, Bab^jde v. 45 ct.14,65 Grenadine-Ztjde 65 9,35 Bengaline-Zijde fl,2()6,45 Moire antique, Duchesse Princesse, Moscovite, Mar- eeliines, Zijden stol' voor gestikte Dekens en Vlaggen enz. enz., franco en vrij van invoerrechten iü huis. Stalen en Catalogus ommegaand. Dubbel briefporto naar Zwitserland.

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 2