Tweede Blad. BEHOORRNDE BIJ HAARLE&i'S DAGBLAD VAN Zaterdag 13 Mei 1899. GE&i EERSTER A AD. Zitting van Woensdag 10 Mei 1S99. Ingekomen is een schreven van den Commissaris der KoniDgin, houdende mededeeling dat aan den Burgemees ter voor een maand, ingegaan 26 April 1899, verlof is verleend. Gesteld in handen van B. en W. om advies een plan tot bebouwing van een terrein bij den Heerensingel, inge diend door P. N. Kluft en J. de Boer de rekening en verantwoording van bet St. Barbara Gasthuis over 1898 eene e suppl. fcegrooting voor 1S98 voor het St. Elisabeths "of Groote Gasthuis een verzoekschrift van R. Veld bal) zen van Zanten om vergunning tot het hebben eener vaste brug in den weg langs de Leidsche Vaart tusschen de Bastenbrug ea de Kalk- ovenbrug een verzoekschrift van de Haarlem- sche maatschappij tot exploitatie van onroerende goederen, om wijziging voorwaarden verkoop grond bij don Koninginneweg Ingekomen het rapport van den opzichter over da gasverlichting over de maand Maart 1899 de rekening en verantwoording over 1S9S van de Ambachtsschool en de avond-vakteekenschool een schrijven van H. J. Kuijken, houdende dankbetuiging voor de ver- an ering van de benaming „Rozen laantje"-in Parkstraat: een schrijven van K. Schraver te Rotterdam, ten goleide van afdrukken van zijn opstel over geneeskundige hulp by ongevallen op straat; een schrijven van het Burgerlijk Armbestuur, houdende mededeeling van zijn besluit tot aauvaarding van het door mej. A. M. C. de Boom be sproken legaat; B. en W. stellen voor aan verzoek ster wederom voor oen jaar, ingaande 1 Juni e.k. onderstand te verieeneo ten bedrage van f6.— per week, ouder dezelfde bepalingen als die wrelke vermeld ziju ra het raadsbe sluit van 1 Mei 1895 no. 15 een adres van de beeren W. v. d. Kamp, Ramakers en van Berkum, houdende verzoek de door H. van Keeken-- Rood borst aangevraagde ver gunning om limonade-kiosken te mo gen plaatsen, niet toe te staan, doch aan adressanten, van de Kamp c.s., zulk eene vergunning te verleenen dat het verslag der gemeente over 1898 gereed is en eerlang aan de leden zul worden rondgedeeld"; dat onder dankbetuiging van de vereeniging tot uitbreiding der kunst verzamelingen op het Stedelijk Mu seum ten geschenke is ontvangen eene schilderij, bloemstuk, van den Haar- lemschen schilder Hans Bollangier. Ao. 1664; dat door den Commissaris der Ko ningin aan A. M. Verkerk, eervol ontslagen agent van politie le klasse eervol ontslag is verleend als buiten gewoon gemeenteveldwachter en als zoodanig is benoemd de agent van politie 3e klasse J. N. Stekelenburg dat de gemeente ontvanger is ge machtigd de recognitie a f3 's jaars, verschuldigd door den heer G. C. van Meeuwen, voor de hem bij raads besluit van 20 Februari 1870 No. 10 verleende vergunning om deZydbaans- laau af te sluiten, van zyne boeken af te schrijven nadat die tot den laatst verschenen termijn zal zijn aangezui verd, wordende door den lieer Van Meeuwen geen gebruik meer gemaakt van die vergunning een schrijven van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, houdende mededeeling" van do vaststelling van de wijziging van den ligger der wegen in deze gemeente, door den Raad voorloopig vastgesteld bjj besluit van 1 Maart j.l. No. 12 eeu schrijven van dezelfden, ten geleide van b6t door hen goedgekeurde besluit van 29 Maart j.l. No. 13, tot verhuring van water van de Leidsche Vaart aan de Haarlemsche Machine fabriek, voorheen Gebrs. Figéé; ecu schrijven van dezelfden, ten geleide van hei door ben goedgekeurde besluit van 19 April j.l. No. 9, tot vertra: iug van grond aan de Leidsche Vaart aan dezelfde fabriek; een schrijven van dezelfden, ten geleide van het door hen goedgekeurde besluit van 19 April j.l. No. 14, tot aanvaarding vau voor straat bestem den grond aan de verlengde Jansteec- en Wou wermansii aten. Punt o. H. van Keeken geb. Rood horst, te 's Hage, weuscht iu verschillende ge- me- nte i kiosken te plaatsen voor den verkoop van minerale wateren (Li- mo. ades en Selterswater) en misschien 's winters warme melk, koflie en thee. Elders heeft zij daarvoor reeds toestemming en vraagt die ook hier voor een vier- of vijftal van deze huisjes op de navolgende punte_ Parklaan bij den Kruisweg, Zijl weg by de Pieter Ki6sstraat, hoek Dreef, Paviijoenslaan of onder de boomen bij de fontein, Houtplein of Gasthuis- vest onder de boomen, Kenaupark westzijde, Groote Markt, Spaarne bij de Korte Veerstraat, Botermarkt bij de Oude Gracht. De kiosk is van Amerikaansch Greenenhouten groot 2.70 M-. De limo nades en het selterswater zullen wor den verkocht tegen rosp. 6 en 3 ct. per kogoliieseh: de bedieoiDg geschiedt door manoeD. De dranken liggen in ijs. B. en W. stellen voor, de gevraagde vergunning te verleenen tegen voor uitbetaling van f5') per jaar en per kiosk en een waarborgsom van gelijk bedrag en verder onder verschillende beperkende voorwaarden. De VOORZ. bet adres—van de Kamp en Ramakers ter sprake bren gende (zie onder logekomen Stuk ken) voelt hier wel iets voor éu wil het liever aan Haarlemmers geven. Spr. stelt voor de zaa.k nu niet af te doen, maar nader door B. en W. te doen overwegen. De heer VAN THIEL vraagt, of men niet evengoed in beginsel eerst kan uitmaken of er kiosken zullen worden geplaatst, ja of ueeo. Dit wordt, ondersteund. De heer BEIJNES zal zijn stern doen afhangen van de vraag waar do kiosken zullen komen. De heer WILLINK is het. hier mee oneens, dit kan worden overge laten aan B. en W. Spr. is daarom voor uitmaking van 'i.beginsel. De heer MACARÉ zegt, dat de beginselvraag lang beslist is. De ge meente verpacht 3 kiosken, een staat er op 't Stationsplein, behalve'tweer- huisje zijn erffpg ad verten tieklokken. Het principe is dus al lang uitge maakt. Op voorstel des voorzitters wordt de zaak aangehoudende heer Vau Thiol trekt zjjn voorstel in. Punt 7. Adres van den heer H. London tot aankoop van grond aan de Tybaut- eu de Keijstraat, groot te zameu 2220 M2 voor 1 6.50 per M2. De meerderheid van B. en W. adviseert, met de Coram, v. bijstand, gunstigde minderheid verlangt f S.50. De heer DE KANTER acht f6,50 te weinig en zou f8.50 goed achten. De heer VAN WEEL is het hier mee eens. Er is geen reden om van het vroegere Raadsbesluit af te wijken. De heer WALLER wijst op bet advies der Comm. v. Bijstand. By verkoop van 't geheele stuk bespaart de gemeente de kosten eener schut- tingeen gedeelte vau den grond ligt onvoordeelig. De heer DE BREUK bevestigt deze motieven, die ook gewogen hebben by de Comm. van Bijstand. Een deel van den grond is voor een bouwonderne mer onvoordeelig. B. en W. achten verbetering van den toestand daar wenschelijk, en verkoop thans ook een financieel voordeel. Op een vraag van den heer VAN WEEL antwoordt de heer de Breuk, dat de schutting zeker f700.— a 'f800.— zou kosten. Ligt de grond een paar jaar stil, dan ontstaat er ook renteverlies. De lieer VAN DER STEUR voegt hierby, dat de geboden pry's de waarde van die terreinen daar vertegenwoor digt. De VOORZ. antwoordt, dat de Raad zelf dien prijs op f8.5') heeft bepaald. Genoegen nemen met minder vindt spr. niet goed. De beer DE BREUK zegt, dat maar een klein stukje voor f 8.50 is verkocht, op een ander stuk zijn de ambachtsschool en eeu gemeentschool gebouwd. De bouwspeculanten vonden dus blijkbaar den pry's van f8.50 te hoog. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Tegen de heer de Kanter. Punt 8. B. en W. vragen een crediet van f800 voor herstel van de beklee ding van de oude JustUiekamer op bet Raadhuis, het leggen van een nieuwen vloer in die kamer en het maken van een verbindingsdeur be neden. De heer WILLINK had gemeend, dat de verbouwing van politiebureau tot Burgerl. Stand niet zou voldoen. Spr. moet ongelijk erkennen en zeg gen, dat een goede, zy het ook niet groote, gelegenheid is geschapen. Het onderhavige voorstel is een tweede stap, deze zou spr. gaarne goed doen. Wil men er iets goeds maken, dan moeten de eikenhouten beschotten worden vernieuwd. Waar voorstellen inkomen waar B. en W. zelf parfcie en cause zijn, zien zij er tegen ofj om toe te tasten. Vandaar dan zeker ook, dat B. en W. de be dorven kap zoo willen laten. Men heeft de goudverf vau vroeger ver mengd met vernis, de kap is geheel erkanke'-d, er zitten groote gaten iu en iiier en daar beweegt een plank. Spr. zou daarom willen voorstellen, cok die kap te voorzien, dat zij in :t geheel past en daartoe het krediet dat gevraagd wordt, wat teverhoogen en wel van f S00 te breDgen op f 1500. De VOORZ. zegt dat B. en W. dit besproken hebben eu tot de con clusie kwamen, de kap zoo te laten omdat hij nog jaren kan zitten en men liever weinig, dan veel geld uit gaf. Spr. is dus niet voor het amend. Dit amendement wordt niet onder steund en vervalt dus. De heer ROOG is in de Comm. v. bystaud in de minderheid geweest, om iets aan dat plafoüd le doen. Nu B. en W. alleen de hoognoodige re paratie willen doeo, zal spr. meegaan met het voorstel van B. en W. Punt 9. Wegens bet beginnen met het leg gen van trottoirs in de Zijlstraat zal de pomp tegen het Raadhuis moeten worden weggebroken. B. en W. vragen daartoe machti ging en stellen tevens voor, voor zoo ver de op de begrooting tocgestaue gelden zulks veroorloven, weg te rui men alle pompen binnen de gemeen te, die mochten blijken voor do ge zondheid schadelijk water te bevatten. De beer VAN DEN BERG vraagt of er, nu de pompen worder. wegge ruimd, ook dezen zomer driukfontcineu te wachten zijn. De heer DE BREUK zegt, dat dit in de bedoeling ligt. In elk geval zal het gebeuren voor de pompen worden opgeruimd. 't Is ailoen moeilijk geschikte toe stellen te vinden. Binnenkort zal in 't College van B. en W. een voorstel van den directeur der waterleiding hierover worden behandeld. De lieer MACARÉ vraagt, of het niet beter is do zaak to behandelen op de tot nu toe gevolgde wijze, dan kaDuen belanghebbenden voor huune belangen opkomen. In een groote plaats is groote stagnatie gekomen door 't springen van een buis. Gebeurt dit eens Lier, aan zullen we bet mis schien betreuren dat de pompen zijn opgeruimd* De VOORZ. zegt, dat men nooit betreuren zal, pompen die schadelijk water bevatten te hebben opgeruimd. De heer DE BREUK herinnert er aan, dat de Raad by de begrooting al heeft uitgemaakt, dat die pompen zouden worden opgeruimd. Alleen pompen van slecht "water willen B. en W. opruimen, evenals dat getracht wordt van andere die niet aan de gemeente behooren. Voor brand is de capaciteit van deze pompen toch go ring, de meeste zijn gauw leeg. De heer MA CA RE noemt het be grip schadelijk water zeer nevelach tig. Waar is de toetssteen? Daar over kan verschil vau raeening zijo, omdat het pompwater ook niet alleen voor drinkwater, maar ook voor au- dere doeleiudeu dient. De beer LOOME1JER is ook niet: voor vergunning vau al die pompen. Spr. is niet zoo angstvallighet wa ter dat niet zoo goed is voor drink water, kan nog zeer goed zyu voor sproeiwaier. De schadelijkheid van zulk water is altijd maar betrekke lijk. Spr. is het dus eens met den heer Macaré. De beraadslagingen worden geslo ten. Eenparig wordt besloten tot opruiming der pomp in de Zijlstraat. Over de vraag betreffende de alge- meene machtiging tot opruiming van alle slecht water bevattende pompen staken de stemmen, 11 tegen 11. Dit zal dus iu de volgende vergadering moeten uitgemaakt worden. Punt 10. Voorstel van B. en W. tot het vaststellen van een nieuw reglement op bet gemeente-archief, alsmede van nieuwe instructiën voor den archivaris en adjunct archivaris. De heer VAN STYRUM wil doen vervallen de slot-alinea van art. 4, waarbij bepaald wordt, dat slechts van een register, bundel of los stuk tege lijk inzage wordt verleend. Spr. wil dit overlaten aan de prudentie van den archivaris. Aldus wordt besloten. Den heer VAN STYRUM is een gedeelte van art. 8 niet duidelijk, litt. C. en litt. D. betredende de verant woordelijkheid van dengece, die iets uitgeeft. De heer SNELTJES meent, dat dit art. over de verantwoordelijkheid ban vervallen. De heer MACARÉ meent, dat C. ea D. niet in 't artikel behooren. Na nog eenig debat stelt de heer VAN STYRUM voor, litt. D. te doeu vervallen, waar staat: „Ieder die tot de uitgave vergunning krijgt, stelt zich door de onderteekening vau dit reglement verantwoordelijk voor het door hem uitgegovene." Dit wordt aangenomen. Tegen de heer De Kanter. De heer MAC ARE wil den aan hef van het artikel laten vervallen, luidende aldus: „By het raadplegen der stukken worden de navolgende regelen in acht genomen." De VOORZ. wil aan den aanhef toevoegen achter het woord raadple gen „en uitgeven". D8 heer Macaré trekt zjjn voorstel it.. Het amend, des Voorzitters wordt aangenomen- De heer WILLINK wil c laten vervallen, aldus luidende: „Do ge meente behoudt hét recht om, niette genstaande do vergunde uitgave, de stukken andermaal te doen drukken." Spr. acht dit overbodig De VOORZ. meent dat. het kan bijjven staan, 't is eeu mededeeling tot juist begrip van de zaak. Punt 11. Stemming over bet beginsel tot hef fing van eene boiasting op de open bare vermakelijkheden, waarover in de vorige vergadering de stemmen hebben gestaakt. De VOORZ. vraagt, of de leden deze stemming willen doen geschie den in deze slecht bezochte zitting, dan wel die uitstellen. Spr. is voor 't laatste. De lieer KROL vraagt of de wet niet voorschrijft het vandaag te doeu. De VOORZ. antwoordtoutkennend. De heer MACARÉ zegt, dat de gemeentewet spreekt van eene vol gende vergadering, niet de volgende vergadering. De VOORZ. stelt nu uitstei voor. De heer KROL meent, dat dan een talrijker bezochte vergadering moet worden afgewacht. Men gaat den zomertijd tegemoet. Spr. vreest voor moeilijkheden. De VOORZ. vreest voor moeie- lijkheden als de zaak in stemming

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 5