in do werkplaats toegelaten. De klein geestige geheimzinnigheid in vele Eu ropeesche fabrieken wordt) hier niet ge- vondfeau In kleinigheden, als de inrichting van het kantoor, komt dikwijls het verschil uit. Het 'kantoor van den nedcrigsten mach in ow ink el in Amerika bezit al thans een schrijfmachine, een rol-bu- reau, een draaistoel, een houten alpha bet! sclie briev en-bewaarplaats en een klok. In Europa zoekt men meestal ver geefs naar een versiering van die tijd sparende en werk gemakkelijk maken de toestellen. Daar in Europa niet alle hulpmiddelen worden gebezigd, waar door work wordt uitgespaard, is het aantal kantoorbedienden er overmatig groot. Er heerscht het stelsel van laag loon en goedkoope inrichting. Te veel deftigheid, te voel sleur, te voel stand, te veel den-heer-uithangen blokbeenen Europa. Do wijde maat schappelijke kloof tusschen de zwarte kantoorjas en de grauwe wcrkmanskiel moet gedempt worden, wil Europa die mededinging volhouden. Ongeregeldheden te Riga. Omtrent de werkstakers-onlusten te Riga geeft de „Berk Lokal Anz.erger- lijKe bijzonderheden. Zij meldt, dat ae- werkstcrs der jutefabriek zich bij de stakers aansloten, nadat de ha«ar toege- zegdo loonsverhooging van 5 kopeken per dbg achterwege bleef. De werksters wilden haai- zaak bij: den gouverneur' gaan bepleiten, doch d'e politie weiger de haar den toegang tot. het paleis en dreef ze in een tuin. waar zo opgeslo ten werden gehouden. Dit vernemen- d!e, maakten de stakers zicli op om de vrouwen te ontzetten. Met knuppels en flesschen, ja met alios wat hun onder do handen kwam, trokken zij tegen de politie op en werkelijk slaagden zij na een verwoeden strijd in hun plan. Te zanien met de vrouwen bedreven zij toen buitensporigheden van de ergste soort. Onder den invloed van den drank sloegen zij aan het plunderen, staken openbare gebouwen in brand, en over goten, zelfs op straat vrouwen: met pe troleum om ze daarna in brand! te ste ken. Do miüoaaren herstelden d'ö orde, doch de kalmte, die thans heersclifc, is slechts oppervlakkig. De kleine staat van beleg is afgekondigd. Er werden, zes tien menschen -'ood en velen gewond. Berichten, uit andere bron stellen het getal der dooden nog hooger. Een onaangenaan postpakket- Een paar maanden geleden ontving zekere heer George E. Sterrv, de secre taris een er maatschappij die in droge rijen en kruidenierswaren handelt, een postpaket, waarin Hij „monsters zonder waarde" dacht te vinden. Hot paket bleek inderdaad een monster te bevat ten. en wel een zeer gevaarlijke gifslang. Gelukkig kon de heer Sterry het dier doodslaan, eea* het hem had gebeten. Het slechte voorbeeld, door den on bekenden vijand van den heer Sterry gegeven, heeft navolging gevonden. De zer dagen ontving eene jeugdige actrice van don schouwburg te Rochester, in den staat New-York. Miss May Cook, a,Is postpaket een doos, d'ie heerlijke geuren verspreidde. Natuurlijk dacht zij er een ruiker in te vinden. Maar ook dit paket bevatte een adder, en Miss Cook kwam er niet zoo go:d af als de heer Sterry, daar zij door de slang in de neus werd gebeten. Medische hulp was echter bij de hand, zoodat het slachtoffer van dezen zonderlingen aan slag, dien zij aan een teleurgeste 1 den aanbidder toeschrijft, er waarschijnlijk geen nadeelige gevolgen van zal onder vinden. Trusts. Nog altjjd worden in de Vereenigde Staten nieuwe trusts gevormd. Eu de laatste is de Fertiliser Trust, die is opgericht met een kapitaal van veertig millioen dollars. Men verwacht dat deze combinatie zwaar zal drukkeD op de landbouwers, vooral in de Ooste lijke Staten. Een andere trust is te Yersey City opgericht. Hij omvat zeveutieu auto mobile-maatschappijen en beschikt over een kapitaal van 7.000,000 dol lars. En nog altijd zijn er nieuwe trusts in voorbereiding. De trustwoede beeft don Chinee- schen banneling Kang-Yu-Wei aan gegrepen. Deze tracht een combinatie tot stand te breDgen van allo groote industrieën in de Vereenigde Staten en Canada, in welke Cliineezen werk zaam zijn. Aan deze onderneming zon verbonden zijn een bankinstelling. De vorm der aarde. De pooltochten, die thans in vrij grooten getale ondernomen zijn of worden, hebben o. a. ten dool, den vorm der aarde te onderzoeken. Men betwijfelt in den '.aatsteu tyd namelijk, of die vorm wel zoodanig is als men zich dien gewoonlijk voorstelt, een bol die aan de polen is afgeplat. Volgens een een Britsch geleerde, Lowthian-Green, zou de aarde veeleer op eea driehoekige pyramids gelijken, en naar de Zuidpool spits uitloopen. Twee Fransche geleerden, Tisserand en De Lapparent, meenen te mogen verzekeren, dat de aarde ongeveer op een tol zonder punt gelijktaan de Noordpool sterk afgeplat en daar entegen aan de Zuidpool een eind buiten den bolvorm uitstekende. VARIA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Maandag 29 Mei 1899. No. 4881 C STADSNIEUWS. Schouwburg. Shakespeare's Julius Caesar. Voor een goed publiek heeft de beer Rooyaards Vrijdagavond de door hem aangekondigde leziug gehouden. Met veel talent gaf hij het schoone werk weer; met klimmende belang stelling volgde bet publiek het verloop der handeling, die, ingeleid door eer. kuDSleuaar als Rooyaards, gloed, kleur en leven aannam. Wjj vergaten dat het slechts één persoon was; die daar voor ons stond en zagen in onze ver beelding, den luisterrijken stoet des Caesars, den donkeren nacht der sa menzwering, het moordtooneel in het Capitool. Met ingehouden adem genoot men van d' schoone taal, de aangename voordracht. Onvermoeid was de sym pathieke touneelspeier en onder het publiek hoorde men geen geluid, geen kuchje, ingespannen als men was om niets te verliezen. Waarlijk, de heer Rooyaards heeft ons gisteren iets schoons te genieten gegeven. Aau de Chr. muziekvereniging „Kunst na Arbeid", onderaf deeling der Haarl. Jongeliugsvereenigiug, directeur de heer Georg Schmidt, is toezegging verleend om op bet nabij Heemstede te houden Chr. Nationaal Zendingsfeest hare medewerking te verleenen. Ter benoeming van een directeur der tweede hoogere burgerschool met vijfjarigen cursui voor jongens te Amsterdam worden aanbevolen de heeren A. L. J. Bouten, leeraar in de wis» en werktuigkunde en bet rechtlijnig teekeoen aan die school dr. H. W. C. E. Bückraann, leeraar in de wis- en natuurkunde aan het gymnasium aldaar en W. H.L.Janssen van Raay, onder-di ecteur der hoogere burgerscnool alhier. Volksdouchebad. In de afgeloopon week zijn in het. douchebadbuis genomen 533 baden. BINNENLAND. Uit de „Staatscourant". Kcriinlclijke Besluiten. Benoemd tot burgemeester van Steen wij k J. Meesters; van Eysden, R. J. M. M. A. graaf de Gelees, en van Rozenburg, J. W. Boers, secre taris clier gemeente. Met. ingang van 1 Juli 1899, op hun verzoek eervol ontslag verleend aan T. J. van Buuren, als burgemeester der gemeente Meeuwen, Hill en Ba- byloniëubroek, eD aan A. A. van Pelt Lechner, als burgemeester der ge meente Zevenhuizen. Benoemd lot directeur van het post kantoor te Rozendaal, W. E. Carp, thans commies der posterijen van de lste klasse. De kapitein G. A. Pxtlo van het 8ste reg. infanterie, op zyue aaovrage, op pensioen gesteld en het bedrag van het peusioen bepaald op f 1230 's jaars aan dien kapitein den rang verleend van majoor. Aan 'den eervol ontslagen comman deur der scheepmakers bij 's Rijkswerf te Amsterdam,..]. Albers, een pensioen toegekend van f729 's jaars. De vredesconferentie. De correspondenten van de buiten- lancrsoho bladen, op liet oogenblik in den Haag om van de conferentie ver slag te doen, zijn ontstemd; geweest, dat zij niet toegelaten werden bij do ontvangst van de afgevaardigden ten paleize. Do heeren waren blijkbaar on kundig van de eerbiedwaardige gewoon- te, nog altijd in vele kringen hier te lande gevolgd, om de pers als een las- tigen indringer zooveel mogelijk buiten do deur te houden. Zij zijn dat in hum eigen, land andera gewend. De correspondent van die „Daily, Chronicle1" heeft echter heb voorröohtl gehad van een beleefden hofdignitaris (een hcoge autoriteit, zegt d'e D. C.) welwillende) uitlegging van d'e zaak tei krijgen. ,Dc< etiketba, zoo kroeg dei journalist te verstaan, is in een klein land als Nederland! strenger dan in( een groot land, en er zijn tal van be zwaren, enfin, te lang om uit te leggen. De heeren moesten het in elk geval niet kwalijk nomen zij zouden voor zij vertrokken nog wel beter tevreden; gesteld worden. De correspondent is daarmede tevreden. Overigens lie o oen do bui t em.1 an dsch t correspondenten over de afgevaardig den zelf niet te klagen. De Amorikaan- sche ambassadeur, cle Engelsche en velei andfere laten zich met genoegen ui theo rem; zoo oolc Lord Aberdeen. Volgens den Iiaagsohen correspon dent. der „Daily Telegraph" is er reeds ernstige wrijving geweest tusschen dei Amerikaansche en. Europeesche gede legeerden over do kwestie van het op brengen van handelsschepen in oor logstijd. De Amerikanen blijven ca* bij. dat de conferentie bevoegd is over die kwestie te beraadslagen, hetgeen prof. Martens en sommige Europeesche ge delegeerden ontkennen. Toch krijgen, waarschijnlijk dc Amerikanen hun zin. Middelerwijl blijkt het geheimhouden van do handelingen van het congres meer en meer een hopelooze zaak. Tot technisch gedelegeerde van Ja pan. is nog benoemd professor Naga» Ariga, hoogleeraar in het internationaal recht aan de hoogere krijgs- en marine school te Tokio. Hiji heeft in het Hotel Bellevuö intrek genomen. Kamerverkiezingen. De minister van binnenlandsche zaken overwegende dat de heeren mr. W. H. J. Th. van Basten Baten burg en B. R. F. van Vlijmen, inge volge artikel 96 der Grondwet van rechtswege bet lidmaatschap van de Tweede Kamer hebben verloren en dat derhalve ter vervuiliog van de opengevallen plaatsen eene verkiezing van een lid van de Tweede Kamer moet plaats hebben in de kiesdistricten Eist en Vegkel beeft bepaald, dat de verkiezing in de kiesdistricten Eist en Vegbel zal plaats hebben op Dinsdag 13 Juni e.k., dat de stemming zoo noodig. zal plaats hebben op Dinsdag 20 Juni e. k. en de herstemming, zoo noodig, Dinsdag 27 Juni d. a. v. De moord te Koewacht. Het onderzoek omtrent den moord te Koewacht, dat door de Belgische en Nederlandsche justitie nog steeds wordt voortgezet, heeft aan het licht gebracht, dat de misdaad op Neder- landsch grondgebied is gepleegd. Men is thans bezig het noodige te doen om de uitlevering van den ver dachte te verkrijgen. Bliksem ingeslagen. Donderdagnamiddag woedde te Kedi- cbem een hevig onweder. Een paard en een veulen werden in de weide getroffen en gedood. De bliksem sloeg ook in een hooiberg, waarin een tiental werklieden schuilden. Geen van hen bekwam eenig letsel. Een begin van brand, in den hooiberg, werd door hen gebluscht. Niet bizonder trouwlustig. Toen Woensdag een paartje naar de secretarie van Clinge reed!, om zich te laten trouwen, werd den jongen man door zijn aanstaande verweten dat zijn plunje niet in overeenstemming was met de plechtigheid!. Hij verdedigde zich evenwel met een beroep op die omstan digheid, dalfc het nu de wet betrof en het bij het kerkelijk huwelijk wel an ders zou zijn. Het brui dij e blaef e!r nochtans bij, dat d!e> zaak gewichtig genoeg was voor een schoon pak ld eer en en gaf alras te verstaaai dat zo maar stilletjes thuis zou gebleven zijn, indien ze geweten hadl dat hij dat zaaltje zoo licht opnam. De man was eerlijk genoeg om er haar at tent op te maken, dat het nog tijd was terug te keer en. Zooveel belangeloosheid' was haar een weinig te verdacht om nog een stap ver der te doen naar den huwelijks-tempel. Ze stapte uit en ons cynisch boertje reed toen alleen secretariewaarts, om den wachtenden ambtenaar kennis te geven van de nog tijdig tot stand1 ge komen scheiding'. Als nog een merkwaardiger staaltje van 's mans ongevoeligheid in deze zaak, diene dat hiji een Belg den amb tenaar kennis gaf nu maar regelrecht de Schreef over te zullen trekken.. Want als hij den zelfden weg terugkeerde was er alle kans vreesde hij dat hij zijn oud liefje nog ontmoette en deze spijt zou hebben over 't geval. Hij zou er dan nog moeieliik van tusschen kun nen. (M. C.) Letteren en Kunst. Rosa Bonlieurf De groote» Fransche dierschilder es mile. Marie Rosalie Bonheur is Vrij dag te Fontaine eau overleden. Zij werd 22 Maart 1822 geboren te Bor deaux, had tot leermeester haar vader Raymond Bonheur en debuteerde in het salon van 1841 met twee kleinte doeken„Deux Lapins" en „Chèvres et moutons." Nu zond zij voortdurend in op de groote tentoonstellingen tot 1851, toen zij het te d'ruk had met liet uitvoeren van bestellingen. In 1S53 echter expo seerde zij haar Marchaux Chevaux." dat het meest van alle tentoongestelde werken de aandacht trok. Op de wereld- tentoonstelling te Parijs van 1855 was zij vertegenwoordigd door een groot landschap ,,la Ferralison en Auvergne" op die van 1867 dbor tien doeken, waar- onder „Moutons au bord de lat mer," door da keizerin aangekocht, „Boeufs et vaokes," „Bourriquaires aragonais," „Chevreuils au repos" en ,Poneys." Sedert dien tijd' zag men weinig meer van baar op de exposities; bijna uit sluitend in den vreemde was haar werk te aanschouwen zoo op de tentoonstel ling to Antwerpen „Un Parti de Four- vageurs" en op die te Londen in 1882 ,.Le Lion chetz lui". Het zijn vooral de kracht van teekening en uitdrukking en de majesteit van compositie, die uit munten. Rosa Bonheur verwierf behalve ver schillende eerste, medailles, de ridder orde van heit Legioen van Eer en, de Leopoldsorde. Bovendien werd zij be noemd tot lid va.ii het. Instituut te Ant werpen Ook bestaan er van hal® hand enkele beeldgroepen. Leger en Viool. Het betrekken van een kamp door jongelieden. Op gelijken voet als ten vorigen jar© zal. bij voldoende deelname, ook dit jaar -en wel op 27 Juli a.s. voor jongelieden de gelegenheid worden open gesteld, om gedurende een 24tal dagen een kamp te betrekken bij Laren. Aan dat kamp, hetwelk ondter bevel staat van een officier en waar een offi cier van gezondheid is belast met den, geneeskundigen en den. hygiënisch en die st, kunnen deelnemen: a. Vrijwilligers van hot reservekader, die niet bij hun korps onder de wape nen zijn; b. Ziji, die voldaan hebben aan het toelatings-examen tot het reservekar der; c. Zij, die toegelaten zijn tot de 4e of eene hoogere klasse een er Hoogere Burgerschool of van een Gymnasium die hebben verworven het diploma van eindexamen een er Hoogere Burgerschool met 3jarigen cursus of die op andere wijze aanspraak hebben op vrijstelling van het onder b. bedoelde toelatings examen. Zij, die aan het kamp wenschen deel te nemen, moeiten/ hun voornemen daartoe uiterlijk op. Vrijdag 21 Juli ais. schriftelijk hebben meegedeeld aan den Hoofdofficier van liet Reservekader, te 's G ravesnliage, Palramari bostraat no. 11 dia tevens bereid is ter zalke nadere in lichtingen te verstrekken De jongelieden, onder c bedoeld, moe ten bij hunne aanmelding aan den Hoofdofficier voor het Reservekader overleggen een bewijs, afgegeven door liet betrokken Hoofd van Onderwijs, waaruit blijkt, dat zij aan den tot deel name gestelden eisch voldoen. De vrijwilligers van het reservekader reizen naar en van het kamp voor re kening van het Rijk. Alle deelnemers storten bij aankomst als tegemoetkoming in de kosten, o.a. voor de voeding, ligging en alle andere uitgaven f 21. Daarvan wordt boven dien aan ieder dleelnemer per dag f0.10 zakgeld' uitbetaald. Uniform is voor de deelnemers, ooi- der b en c genoemd', geen vereischte. Door deel te nomen aan dit kamp, en dit verdient de bijzondere aandacht vaai lien, dfie in Januari e. k. voor de militie worden ingesclireiven nog vóór den len dier maand tot het reservekar der zouden wenschen toe te treden vinden zij, dia nog ongeoefend zijn in den wapenhandel o.a. gelegenheid het getuigschrift Model F te verwerven, dat gevorderd' wordt om tot eene verbinte nis voor het reservekader te kunnen worden toegelaten. Sport- en Wedstrijden. Studentenroeiwedstrijd. Betreffende da verschillende studem- tenploegen, die aan de Universiteits- wedstrijden Zondag ai.s. alhier deelne men, kunnen wij. nog heit volgende mee- deelen, Nereus, Amsterdam, zal in het hoofdnummer (de Oude Vier) de Jonge Twee, Jonge Vier en Skiff uitkomen, en ofschoon het hoofdnummer door een jonge ploeg geroeid zal worden, is deze door lange oefening en de kracht die zij vertegenwoordigt wel in staat een sterken tegenstandea* te zijn, hetgeen ook blijkt uit hunne tijden die beter zijn dan diö der oud1© vier van verle den jaar. De ploeg roeit gemiddeld bij een „.strong paddle" met 28 a 29 slagen en bij het afgaan met hoogstens 32 slagen per minuut, doch weet hier bij meer snelheid te ontwikkelen, dan. de oude vier van verleden jaar. De ge wichten der roeiers zijn resp. 69 kilo gram (boeg), 75.5 83 en 89 kilogr. (slart cn hunne lengten M. 1.80, 1.81, 1.91 en 1.93 dus gewicht en maat ge noeg. Vrijdag 11. werd door hen de geheele afstand der baan 2950 meters geroeid in 11 min. 26 sec. dat is 4 sec. beter dan de tijd van d'e OudeVier 1898. De ploeg was toen 5 weken in serieuse trai ning en heeft na dien tijd geen zwaar werk meer verricht. „Njord," Leiden, roeide Dinsdag 11. met Ouden Vier een baantje van pl. m, 3000 meter dat z.y. in 12 min. 32 sec. volbracht, een tijd die wel bevredigend doch niet bepaald mooi genoemd kan worden. Lagat, Delft, Lint niet veel los over haar koofdinummerploeg, die samenge steld is uit de slag en 3 der beste roeiers uit de 8 van verleden jaar. Het zijn alle vier krachtige roeiers en in gewicht zelfs zwaarder dan de vier van Nereus, zij kunnen dus in goede conditie zijnde heel wat te pres- teoren hebben. Triton, Utrecht, heeft geen vier om serieus in het hoofdnum mer mede te dingen. Het skiffnummer belooft ditmaal ook interessant te wordem. Nereus (Valu Dijk) is goed, Triton (Van Rijn) moeit oven eens goed zijn eni ook Lagai (Mul stok) zal zijn club waardig vertegen woordigen. Van de „Jonge Twee" kunnen, wij mcedeelen, dat Nereus zeker zeer sterk zal zijn met de beide slagen die in het hoofdnummer roeien, van de anderen is niet genoeg bekend. In de jonge vier komen Njord, Triton en Nereus uit en zal hier Nereus met diezelfde ploeg als in 't hoofdnummer zeker wel de overwinning behalen. Het nummer 8-riems zal dit jaar niet eig belangrijk zijn tusschen Laga en Triton, -laatstgenoemde komt met een jongo acht en „Laga" met de oude acht van verleden jaar waarbij een paar invallers. Do strijd zal dus voor Delft niet zwaar zijn en het is jammer dat het bestuur van, den Studenteuroeibond niet in plaats va.n een algemeen num mer „alchtrietms" zoowel een Jonge als een Oude acht heeft uitgeschreven, dan zouden er ten minste 2 junior achten tegen elkaar uitkomen en de race er zeker interessanter om zijn. In het nummer „Oude Twee" zullen Laga! en Njord tegen elkaar strijden. Laga de sterkste „Oude" en Njord de sterkste „Jonge" Twee van verleden jaar, dus staat hier een interessante wedstrijd te wachten, al zijn dan ook de physiefce krachten van de Delftsche zoo veel grooter dan die der Leidsche roeiers. (Hbld.) Nederl. Schermbond. Buiten de ihatches uitgeschreven door hot bestuur van den N. S. B. op mor gen 28 Mei en 4 Juni in de scherm- zalal „Meijerink" alhier te houden, zal een belangrijke schermkamp worden ge organiseerd in het Brongebouw op Za terdag 3 Juni, des avonds te, 8 uur. Twee Amsterdamsche vereenigingen, nl. de zeer gunstig bekende „Onder linge Am sterdam sclio Schermcursus," Directeur de heer G. Hesse, en „de Vrije Wapenbroeders', Directeur de heer L. van Humbeek, zullen zich te meten hebben met de Haarlemsclie ver eenigingen „Kracht door Oefening" en „Excelsior", directeur van beide ver eenigingen, de lieer A. J. Meijerink. Verscheidens partijen schoon scherm en zullen het geheel nog aantrekkelijker maken. De namen vaai hen, die de eere partijen zullen maken worden later ge publiceerd. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek steh ie redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaaisi of niet geplaatstwordt ae copij niet aan den inzender terug- gegeven. Geachte Redactie! Was er uit den aard der zaak gis teravond weinig actie in de voordracht van deu heer Rooyaards, de schouw burg-directie scheen dit gemis eeoigs- ziDS te willen vergoeden. Op we'ke manier Door de bezoekers der 2e loge, die door de koffiekamer en zóó langs de noodtrap de zaal moeten ver laten, te noodzaken over de leuning te springen, want het hek (zeer prak tisch een hek voor een noodtrap, vindt U niet?) was gesloten. Ook enkele dames machten zich verheugen aan deze springoefening mee te mogen doen. Dankend voor de verleende ruimte, EEN SPRINGER. Haarlem, 27 Mei 3899. Gemengd Nieuws. De Oude en Nieuwe wereld In het „Engineering Magazine" schrijft d'e heer H. Orcutt een reeks vaai opstellen over de nijverheid in de Oude en d'e Nieuwe Wereld. De slot som van zijne beschouwingen is, dat Europa achterblijft e|n moet blijven omdat het slaapt, terwijl Amerika hel der wakker is. De schrijver heeft het in 't bijzonder over de fabricage van stoom- en andere werktuigen. Daar toonen de Amerikaan sche fabrikanten even weinig eerbied voor eerwaardige, oude gebruiken, als voor ouder'wefsche machinerieën. Dede- gelijkste fabrikanten prijzen in de groo te vakbladen hunne waren aan op een manier, die menig Europeesch fabrikant de haren ten berge doet rijzen. Da Eu ropeesche fabrikant mag dit niet doen en dat niet d!oen, of hij verliest zijn fatsoen. Aan den overkant van den Atlantisch Sn Oceaan ke(nt men die preutschheid niet. In Europa wordt oolc de vooruitgang belemmerd1 door het misbruik van com- missiegeld. De Amerikaansche fabri kant breidt zijn omzet veel meer uit door deugdelijk weak dan door de com- missdën, die hij aan bazen en directeu ren geeft. In Europa daarentegen is het fooienstelsel tot een onrust barende hoogte gevoerd en werkt zeer nadeelig. Waar ook maar Europeesche fabrikan ten geneigd zijn tot het invoeren vaai; nieuwe methoden, blijven ze aan de oude gekluisterd doordien de gewone) afnemers oudemvetsche patronen blij ven vragen. Voorts werkt de Amerikaansche fa- briekscMreefceair langer en denkt minder aan vermaken dan de Europeaan. Zijn bedrijvigheid ondervindt in den jacht tijd en in het jachtseizoen slechts wei nig belemmering. De schrijver keilt een aantal directeuren van vermaardei Ame rikaansche fabrieken, die elkeoi ochtend te zeven uur aan het werk kunnen worden gevonden. Een, Europeaan kan dat niet, al wilde hij. Ze blijven voort durend in nauwe aanraking met hun ne opzichters en werklieden en gaan vriendschappelijker met dezen om, dan mogelijk is in de Europeesche werk plaats. Er zijn uitzonderingen, maar o vei' 't ailgemeen kaai men zeggen, dat- de voornaamste fabrikanten van werk tuigen in de V. S. te gelijk knappe werktuigkundigen en handelaars zijn, iets wat voor Europeanen, in 't alge meen niet geldt. Zelfs op de Duitscho nijverheid) heeft de heer Orcutt aan te merken. Hij er kent, dat in Duitschland noch kapitaal, noch bekwaamheid, noch ondernemings geest ontbreken. Maar remmend werkt het maatschappelijk onderscheid tus schen handelaars an wetenschappelijke mannen aan den eenen kant en da mannen van de practijkde bazen en arbeiders aan den anderen.De tweegroo- pen verbroederen zich niet met elkaar. Doch in Amerika; bestaat er een nauw verband tusschen a-en en dit brengt den knapste naai* boven, van welke maatschappelijke afkomst hij ook zij. In dit opricht komen Engeland en Duitschland zeer véél overeen. De sclirij- ver noemt hefc een ernstige kwaal van de Europeesche machine-nijverheid, dat hut technische en het handelselement zoo scherp van elkaar gescheiden rijn. In Amerika, zijn die elementen meestal onafscheidelijk verbonden. Nog merkwaardiger is dit verschil tusschen Oude en Nieuwe Wereld: dat de Amerikaansche. machinefabrikanten ze .is met hun ergste mededingers voort durend in betrekking blijven. Velen wisselen van denkbeelden en menigeen zendt rijn werklieden naar de fabriek van zijn concurrent om hem de kunst af te kijkenIedereen wordt meestal Nog een vredesconferentie. Op hun beurt, in navolging van de rederijke schepselen, hebben de die ren een vredesconferentie belegd. On der elkaar willen ze niet meer vechten. en nog minder, dat ze door den mensch gekweld word'cn. Door den olifant samengetromprt- terd, zijn zo allemaal opgekomen Do stier dringt aan op afschaffing van de stierengevechten, althans op vermindering der barbaarschheid daar van. (Met algemeen© stemmen wordt d- afschaffing der banderijia's aangeno men.) Het schaapkc blaat om bij do goe gemeente aan te dringen op verminde ring van het gebruik van 'schapenbou ten en andere van zijn vleesch bereide smulschoteltjes. De haas protesteert luide tegen den- smaak van degen on, die hazenpeper lek ker vinden en vraagt zeer egoïstisch, aanlokking vaai de toch nuttelooze dak hazen ter remplagecring. Een Belgische vechthaan wil de ha- nangfsVetehten afgeschaft zien. omdat' toch al lang uitgemaakt is, dat hij dei anderen allemaal de baas af is. (Ap plaus. Gesis). Een Engelsche vechthaan, door de woorden van zijn tegenstanderbelee- digd. profe^eert zóó heftig, dat er een. woedend gevecht tusschen do twee lia nen ontstaat De slang met de orde lx-!, aan. heeft alle moei to om de vechtenden te scheiden. Een groote kameel stelt de vergade ring <1 vraag, of hij in kwaliteit van, woestijnschip, niet zou kunnen varvan gen worden dcor kameel-automobielen. Een xgvptische krokodil verheft zijn stem tegen d'e indringerige Engelschen, en tevens dit bracht hij weeneud uit - tegen de verdeeling vain zijn huid in visitekaarten-etuis. Een sijsje pleit moedig tegon del sluwheid van onze poos, die voortdu rend zijn loven in gevaar brengt. Eindelijk nog komt de ijsbeer zijn stem verheffen tegen dat- onophoudelijk zoeken naar de Noordpool, dat die in dringerige menschen in voortdurend conflict met hem brengt. De vergadering, vreest men, heeft geen enkel resultaat zooals die bij de menschen Hendrik IV en de ambachtsman' Kort voor den slag vaai Ivry kwam Hendrik IV met een klein gevolg te gen drii avond te Alen§on, waar lnj af stapte bij een officier, die koningsge zind was. Deze was afwezig, maar zijne vrouw, die den koning niet kende, ont ving Hendrik, omdat hij zeidei een vriend van haren main te zijn. Tegen den tijd van het avondmaal werd zij echter onrustig, en toen de koning naai de oorzaak van liare verlegenheid vroeg, gaf rij ten antwoordIk weet niet wat ik u voor zal zetten, ik lub de ge heele stad iatcu afloopen, maar er is heden niets te krijgen. Een van mijne buren zegt wel, dat. hij een vetten kal koen heeft, dien h-j mij gaarne wil af staan, doch op voorwaarde dat hij zelf er van mag mee-et en. Hij is maar een eenvoudig ambachtsman, en zoo iemand kan toch niet bij, eer, voornaam offi cier aan tafel noodigen. Is hij een gezellige prater'! vroeg de koning. -- Hij is de aardigste man, uit het geheele kwartier, was het antwoord, bo vendien een goed Franschman cn een ijverig royalist. De burgerman kwam. Ond:r liet. bra den aan het spit van zijn gomesten. kalkoen, begon hij ajUeiïei grappige vernal en op te disschen van wat er alzoo in de stad gebeurde, zoodat de koning zat te schudden van het lachen. Niettegenstaande hij dapper nuv.it van het gebraad, werd! hij al vroolijker en kwam er aan zijn spraakzaamheid geen einde. Toen de Koning eindelijk op stond, wierp de man zich, op eens vóór hem op de knieën; zeggen d'e„Vergeef mij SireDeze dag is d'e schoonste in mijn leven. Ik heb ui in het voorbij gaan herkend maar er niets van ge zegd aan deze dame, om, na u ccn uur tje aangenaam te hebben beziggehou den, mij te verkneukelen in hare ver bazing bij de herkenning." De dame viel nu ook op de knieën, dioch Hendrik beval met zijne gewone goedhartigheid beiden op te staan. Neen, Sire! hernam de man. ik blijf zóó .iggen, tct u mij toestaat nog een woord to spreken. Welnu, sprak de' Koning, zeg wat gij op uw hart hebt. Do eer voor mijn Vorst, vervolg de hij, gaat biji mij boven alles. Ik kan de gedachte niet verdragen, dat- hij met een keirel als ik ben. aan tafel heeft gezeten, cn weet maar één middel om mij die \\Toegii_f te ontnemen. En dat is? vroeg do koning. Dait ge mij brieven van adeldom geeft. Aan u? Waarom niet, Sire? Al ben ik maar een werkman, ik beft!) toch een Franschman, wiens hart warm voor zijn koning klopt. En welk wapen zoudt gij dan wil len aannemen Mijn kalkoen, die mij beden zoo gelukkig heeft gemaakt. 'l Zij zoo. besloot de koning scha terlachend, gij zult edelman zijn en een kalkoen in uw wapenschild voeren. De man kocht een stuit grond en. xiakto daarvan eene kastelanij, die zijn naam droeg. Zijne nakomelingen, zegt de „Mercure d!e France", zijn nog altijd; in het bezit daarvan en voeren hetzelf de wapen. Bakviscbje. Ach, hoe hcorlyk is het toch door deze prachtige natuur te dwalen.... Hoe geheimzinnig duis tert het loof der boomen. Als ik dc taal van dezen trotscben eik verstond, wat zou by rojj wel zeg.en? Professor. Beste juffrouw, zou iy zeggen, ik ben een beuk.

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 9