NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Haarlemsche Handelsvereniging 96e Jaargang. Maandag 5 Juni 1899 *o 4887 b HAARLEMS DAGBLAD A_soi>TisrEnvrEi3srTsrsJia"S: Voor Haarlem per 3 maanden.f 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent, gevestigd is (kom der gemeente)per 3 maanden1.30 Franco door liet geheels Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.06 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 8 maanden0.30 n de omstieken en franco per post. 0.371 /2 TrzEiJsr 5 regels 50 Cis.; iedere regel moer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte By Aboruiement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. vhomiementen en Advert,entién worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren er Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon en Feestdagen. Bureaux. Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Iloof'luytnteh ooor hei Buitenland: ComjKignie rênêrahe U Pnhlicité Etrangere G L l-A I Bh' Sw/.. Partje 31 hls Faubfw: Montmartre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels f 0,75, elke regel meer ƒ0,15; Reclames per regel f 0,-"0. Agenten voor dit blad in den omtrek zyo: BloemendaalSandpoort en SchotenP. v. d. RAADT, Sandpoort; Heemstede, J. LEUVEN, bij de Tol; Spaarndam, C. HARTENDORP; ZandvoortG. ZWEMMER; Velsen, W. J. RUIJTER; Beverwijlc, J. HOORNS; Hillegom, ARIE HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Ooedgek. bij Kon. Besluit van 12 Nov. 1892No. 29. De Haarlemsche Handelsvereen. telt thans ruim 650 leden, dat is veel, doch niet genoeg. Elke winkelier, elke han delaar, zijn belang begrijpende, moet zich aansluiten. De contributie bedraagt slechts f 2.50, terwijl de voordeelen groot zijn. Rechtskundige adviseurs zijn de hee- ren mrs. Tb. de Haan Hugenholtz en H. Ph. de Kanter, Spaarne 94, welke gratis advies in handelszaken, geven aan de leden en voor hen gratis optre den in faillissementen. Voor incasso's, door bemiddeling der advocaten gedaan, wordt 5 berekend. Bankiers der vereeniging zijn de hee- ren Laane van Bern mei, Kruisstraat 51. Alle brieven of aanvragen (ook opga ven voor bet lidmaatschap) moeten ge richt worden aan het bureau der ver eeniging, 22 Lange Begijnestraat. Het is ons gelukt eene overeenkomst te sluiten, waardoor het mogelijk is H.H. leden nauwkeurige informaties te ver schaffen omtrent alle firma's in Ne derland. De kosten dezer informaties bedragen 60 cents per adres, plus 5 cents voor porto, en moeten vooruit betaald wor den aan het bureau. Informatiën naar binnen de stad wonende personen gra tis. Ruim 650 informatiën en rechtskun dige adviezen werden in het afgeloopen jaar verstrekt. In April cn Mei zijn 43 vorderingen tot een bearag van 1139,68 betaald, 8 vorderingen worden afbetaald, 7 vor deringen zijn uitgesteld. Volgens artikel 7 dient, het Geheim der Maandlijsten ongeschonden bewaard te blijven. H.H. Leden worden er op attent ge maakt dat pretentiën, buiten de stad in te vorderen, niet worden behandeld, tenzij portovergoeding (10 cts.) is bijge voegd. Het Bureau der vereeniging is geves tigd 22 Lange Begijnestraat en is ge opend iederen werkdag van 's morgens 9 tot 1 en 's middags vau 2 tot 4 uur. Dagelijks is een der bestuursleden aanwezig en bereid tot het geven van al le gewenschte inlichtingen en wel Maan dag en Vrijdag van 1112 uur v.m., de overige dagen van 34 nar HET BESTUUR. STftSJS^SEUWS. P. H. van Beuzekom, arts te Mar ken, die door de Rechtbank alhier is veroordeeld wegens smaadschrift tegen den Burgemeester van Marken, tot f 50 boete, is tegen dit. vonnis in appèl gegaan. Het O. M. evenzoo. Museum van Kunstnijverheid. Het Museum van Kuustnyverheid werd gedurende de maand Mei be zocht door 1150 personen. Aanstaanden Zondag zullen de ge delegeerden van het Vredescongres het museum bezoekenten einde te leurstelling te voorkomen, wordt nog maa's de aandacht er op gevestigd, dat beide musea op her Paviljoen Zondag na oen uur neslo'en zyn. BlNNENLAftO, De nieuwe Gouverneur- Generaal. By de benoeming van den heer ltoo- seboom tot gouvernear-Generaal, teo- kent het Hbld aan De heer W. Rooseboom behoort tot de uitnemendste hoofdofficieren van ons leger en boeft tevens als staats man zyn sporen verdiend, daar hy van 1884 tot 1888 lid van de Tweede Kamer voor Arnhem is geweest, dus in het tydvak der grondwetsherzie ning, aau wolken arbeid hy zeer ijve rig deel heeft. genomeD. Generaal Rooseboom is thans 56 jaar oud en werd in 1861 tot 2de- luitenant benoemd. In 1872 werd hy kapitein, in 1890 overste, en op 20 April 1897 geueraal-majoor. Men kan verzekerd zyn, dat hy als Gouverneur-Generaal de thans ge volgde Atjeh-politiek zal voortzetten. De Sultan heeft aan mr. W. H. de Beaufort, minister van buitenlandsche zaken, het grootkruis van do Osmanió eu aan mr. T. M. C. Asser, gedele geerde ter vredesconferentie, het groot kruis van de Medzjidié verleend. Naar wy vernemen, kan binnenkort een voorstel van de regeering tot her ziening van de draukwet worden tege moet gezien. (N. R. Cl De „Oranje Nassau". Lloyd ontvangt het volgende bericht uit St. Michaels, do. 24 Mei: Een reddin/gordel, gemerkt „Oranje Nassau" Amsterdam, stukken van kleeren en kooigoed zyn aangespoeld aan de Noordkust van dit eiland. St. Michaels is een eiland van de Azoren welke liggen in de Atlantische Oceaan tussc: en 36 gr. 57 in. en 39 gr. 45 ui. N. en tusscben 25 gr. 10 m. en 31 gr. 7 m. W. Het st. Oranje Nassau van den Kouinkl. West-ludischen Maildienst, vertrok 5 Mei van New York naar Amsterdam via West-Indië. By de directie is omtrent een on geval, dat dit stoomschip zou hebben getroffen, Diets bekend. Nader wordt gem 'ld, dat het schip Vry'dag van Paramaribo naar hier is vertrokken. Holl. Spoor. Voor dealgemeene vergadering van aandeelhouders der Holl. IJz. Spmy. op 16 Juni, ligt o.a. ter visie een voorstel om machtiging te verleenen aau den raad van administratie om de gelden, noodig voor de aflossing der 4pets. sreldleening in de Kon. Ned. Lokaal Spmy. waartoe de H.IJ.S. de verplichting op zich heeft genomen by overeenkomst van 26 Augs. 1898, te ontleenen aan de 3Va pets. geld- leenfng groot f 12,000 000, tot welker uitgifte machtiging werd verleend door de baitengewoue algemeene ver gadering van aandeelhouders op 19 Augustus 1898; alsmede om machti ging te verteenen aan den raad van administratie tot het sluiten van eene exploitatie overeenkomst met de Spoor wegmaatschappij A haas—Enschede, met bevoegdheid daarin alsuog die wijzigingen aan te brengen, welke den raad van administratie noodig mochten blijken. Verder zal op d- vergadering door den raad van beh -er worden voorge steld f 95,715 te storten in de verschil lende fondsen tot pensioneering en ondersteuning van ambtenaren en be ambten; f219.000 te storten in het reservefonds, en liet dividend te bepa len op f45 of 4'/2 per aandeel van f 1000 (over 1897 was het dividend f42.50 of élti pet.) Het aandeel van den staat der Nederlanden in de winst, ingevolge art. 33 der overeen komst 21" Januari 1890, bedraagt dan f 112,449. De winst over 1898 voor de Maai schappij zelve bedraagt f 1,' '12,449 de totale wiost is dus f 1,124,898. Standsverschil aan 't graf. De gemeenteraad van Amsterdam! heeft een voorrecht afgeschaft, waarvan, net onbegrijpelijk is dat het zóó lang gehandhaafd blijven kon. Op den doo- denaikker zullen" voortaan menschen dte levenden, de dooden hebben er toch geen last meer van niet langer door standsverschil van elkaar gescheiden zijn. Er zijn vijf klassen van .begrafe nissen en nu was bepaling in heb reglement cp de gemeentebegraafplaat sen, dat alleen de menschen van de 4a eu 5e klassen het oogonblik der teraar debestelling mochten afwachten in da wachtkamerdo menschen van dJe le, 2e en 3e klassen moesten buiten staan, in regen en wind, up een voorstel van den heer Nolting is aan die onheusche bepaling nu een einde gemaakt en zul len de mensehen van alle klassen voort aan in die deftige wachtkamer mogen komen. Er is daartegen te minder be zwaar, omdat de lagere klassen andere uren voor de begrafenissen hebben dan de lioogere. Maar 't kan nu toch nog voorkomen, dat niet allo begrafenissen van mindere soort zijn afgeloopen, als de voorname reeds op den dooden a kker verschijnen; in dat geval wilde de wet houder- de wachtkamer alleen toeganke lijk gesteld hebben voor de hoogere; maar hij vond geen steunalleen die heer Sterck stemde met hem. tegen het gelijkstellen van alle menschen aan den rand! des grafs. Spoorweg- ongeluk te Vlis- singea. Over deze ramp wordt nader bericht De gekwetste machinisten zyn naar Roosendaal, hunne woonplaats, ver voerd. De een heeft een been, de an dere een arm gebroken. De gedoodeD zyo de hoofdconduc teur Touw, gehuwd en vader vaoééu kindDe Grooth, conducteur, gehuwd en vader van 2 kinderen. Doordien de locomotief plotseling in den grond der wachtkamer vastraakte, werd de goederenwagen, waarin zich de con ducteurs bevonden evenals de andere rytuigen, letterlyk ineeDgedrukt. Van daar hun dood. De materieele schade is groot. De machinist heeft, toen hy be merkte dat de rem weigerde te wer ken, het publiek door fluiien en sig nalen trachten te beduiden dat er gevaar was. Vandaar dat het publiek, dat op het perron aanwezig was, zich tydig uit de voeten koa maken. Ma cbiuist en stoker, die beiden gekwetst zyn, redden zich door van de machine te spriDgen. Een andere lezing luidt dat de sto ker in den kelder bewusteloos werd gevonden. De restauratiezaal is geheel vernield en perron eu overkapping zyn deerlyk gehavend. (Zie vervolg Blad A.) Brand. By den grooten brand te Leeuwen van Donderdag werden de groote liof- siede vao Jac. Jansen, Joh. Kryueo, W. van Elk en Frans vau Borneren, met 6 schuren eo ééo gevulden hooi berg, btuoeu een uur lyds in asch gelegd. Alles, behalve de inboedel van Jansen, was verzekerd. Oorzaak on bekend. Van de levende have ver brandden een zeug met 2 biggen en een jachthond. Met ongelooflijke nspanniog konden drie spuiten den voortgang van het vuur stuiten. Koloniën, ATjoh. Ofschoon hot verzet te At jeh aan merkelijk gebroken is, zoo is toch een rustelooze vervolging der invloedrijke, bendfehoofden, in 't belang van de rust - nog steeds gebiedend. Het bestuur achtte daarom een aan zienlijke uitbreiding van het corps mar chaussées dringend noodig, reden waar om dat corps, welk in 1890 werd opge richt en aanvankelijk slechts 120 man telde, tot op een sterkte van pl.mj 1300 man zal worden, gebracht. Die uitbreiding getuigt, dat het te genwoordig bestuur rekening houdt met de lessen dei- ondervinding, immers, nu de krijgsverrichtingen op groote schaal zoo goed a-ls afgeloopen zijn en het er hoofdzakelijk op aankomt, de rust en d'a veiligheid in dia onderworpen land schappen 'ta handhaven, hebben wij niet zoo zeer zorg te dlraigen overal ster ke troepenafdeelingen bij) de hand te houden, dan wel te trachten inmiddels talrijke kleine detachementen, de ver keerswegen open te houden, onrustige kampongs te bewaken en stroopbenden te beletten de bevolking te brandschat ten en overlast aan te doen enz. Wij weten, hoe onder het burgerbe- stuur van Pruijs van der Hoeven z.g., „maraudeurs" langzamerhand tot ge duchte guerillebenden aangroeiden, die zoo vermetel optraden, dat wij onze li nie moesten inkrimpen, eene vernede ring, welke die gouverneur ons had kun nen besparen, indien hij het niet beter had! willen weten dal zijn voorganger generaal van der Heijden, die eindeloo- ze patrouilleeringen aanraadde, totdat d'e bevolking meer aan de orde en werk zaamheid' gewend was en het inlandsch bestuur op hechte grondslagen kon ge vestigd worden. Het verwerpen vain dien verstandi- gen raad heeft ons vele offers gekost en den geest onzer troepen bedenkelijk geschokt. Geen wonder dus, dat men niet an dermaal een vernielenden guerilla-krijg wil in de hand werken en daarom een corps moet uitbreiden dat de schrik ge worden is der Atjchors en dat zoo bij uitnemendheid den oorlog dei- hinder lagen en verrassingen kent. Eigenlijk is de naam van marechaus sees m. i. niet goed gekozen, omdat de werkkring der marechaussees te Atejh niot geheel gelijk is aan die der Euro- peesche militaire politie, maar eerder een corps, dat overeenkomt, met het Fransohe corps „éclaireurs", welke generaal Bazaine in Mexico oprichtte. Dat bij ons keurkorps het beste ge deelte van het Amboineesch en Ja- vaansche element zal ingedeeld worden, spreekt van zelf en bezorgt dit menig braaf compagniescommandant, die on gaarne de beste soldaten mist, een cau- chemar. In militaire kringen verbaast men zich, dat de uitbreiding van het korps marechaussees geen aanleiding heeft ge geven om eene werving te beproeven onder do Indo-Europeanen. De sinjo is een zeer bruikbaar sol daat liiji is sober, bestand tegeu het klimaat, goedi schutter en dapper in den strijd. Eene werving zoudle niet alleen het leger flinke soldaten bezorgen, maar tal var. armie drommels, die thans die politie wel eens hand'en vol werk geven, de gelegenheid aanbieden behoorlijk aan den kost te komen. Maar 't is, als of men de sinjo met opzet weert en met grievende minachting afstoot. Het behoeft geen betoog, dat wij', op die wijze, een krachtig element van ons afscheiden, die naar hart en geest- zich van d'en Europeaan zal vervreemden en door de stiefmoederlijke behandeling en miskenning ons vijandig gezind wordt. Reeds vóór een jaar of 10 gingen er stemmen op, om een „Sinjo-corps" op to richten, een soort lijfgarde van den gouverneur-generaal, maar verschillende overwegingen hebben de regeering van d'at plan doen afzien Uit mistrouwen? Maar aan wie dan da schuld? Thans wordt die regeering door uitbreiding van het corps marechaussees het middel in de hand gegeven, de sinjo's voor het keurkorps te werven, cn tevens voor dat. corps een krachtige reserve ta vormen, want het gaat toch niet aan. op den duur de veld-bataillons van zijne beste soldaten te berooven. Trouwens de werkkring van het corps marechaussees vereischt, dat liet een afzonderlijke afdeeling vormt met ei gen reserve. De bewapening verschilt met die der infanterie; ook is dc oefening anders cn da veohtwijze meer inlandsch dan Europeeschalzoo een corps, dat welis waar tot het- voetvolk behoort, maar in 't belang van een goeden samenhang, onafhankelijk dient te blijven van de infanterie. Wij, voor ons, zagen bij het corps mar reehausse ces bij voorkeur Indo Europe anen. Moge men, door het geld, dat zulk een corps zoude kosten, niet vergeten hoeveel goeds daarmede tot stand kan worden gebracht. (Tri) «IIEUWS Du Paty. Du Paly is gearresteerd onder ver denking van valse'1 heid en gebruik making van valsc'ie stukken. D, minister vari oorlog besloot, tot dezen maatregel in overeenstemming met den president minister. De inhechtenisneming van du Paty bomt de Libre JFarole even onver klaarbaar als ongerechtvaardigd voor. Het hlad .-preekt van een proefbal lon de regeering wil zien hoever zy kan gaan. De minister van oorlog wordt een Hugenoot genoemd, door het jodendom eri het buitenland aan het, hoofd van het leger geplaatst. T-rwy' de Figaro in een premier Paris den wensch uitspreekt, dat dit de laatste beproeving moge zyn, roept Cornéy uit: Het begin der liquidatie en ook het signaal van de bevryding van PicquartHet verstand zou e» toch met by kuunen, deze beiden ge vangen te zien voor hetgeen de een gedaan en de ander heeft willen her stellen. De Steele vertelt dat onmiddellijk na het arrest van het Hof een oorlogs schip naar C-*yeone zal stoomen an Dreyfus inschepen, zoodat deze in hei gunstigste geval half Juli terug kan zyn. De krijgsraad, welken bet Hof voor hem zal aaowyzen, zou eeD hoof 1 plaats zyo aan de lyn Brest—Parijs, waarschijnlijk Rennes. (Zie vervolg Blad A.) Uit Parijs. Aan een part. corr. in de „Tri" ontleenen we Wie de woede gezien heeft, waar mede bet, volk op den roeper van „Leve Picquarl" aanvielde moeite, welke de polit'e aan moest weuden. om hem te redden, kan zich voorstel len, wat er gebeuren zal, indien ern stiger voorval de opgehoopte brandstof in de gemoederen doet ontvlammen. Vandaag vooral heb ik nagenoeg de heele stad doorkruist en overal waar men zich onder het volk begeeft, vangt men dreigementen op tegen het gouvernement, de rechters enz. Naderhand bericht de corr dat het niet Labori was, die „Vive Picquarl" riep, maar eeo ander, die zie toen by in 't nauw raakte, voor Labori uitgaf. Dit verandert evenwel aau 't geval weinig. Een schat. De Turksche regeering sloot onlangs een contract af met Grieksche duikers om ie lateu zoeken naar de overblyf seis van eeu Russisch admiraalschip, dat in 1770 iu de haven van Tcbesme gezonkeu was. De duikers hebben succes gehad zy voudeu niet adeen de overblyf- jlaats vaD het schip, doch 12.000 gouden dukaten en 2 >,00 dubbel»* dukaten, een aantal zilveren en gouden kunstvoorwerpen eo andere schatten. Na h un vondst aan de Turksche re geering te hebben overhandigd, ont vingen zy als loon ODgeveer 130,000 gulden. Conflict tusschen Rusland en Bremen. De Senaat van Bremen heeft ge wóigerd de door Rusland gcëisc'-.te vol doening te geven voorde willekeurige gevangeneming van den Russische» priester Sotikow. Rusland beeft daarop zyn vertegenwoordiger uil Bremen teruggeroepen. De aanslag op koning Umberto. De instructie io bet proces tegen de medeplichtigen van Acciarito, den dader van den aanslag op koning Umberto den 22en April 18 7, i* eindelijk gesloten. Vijf individuen zyn naar het Hof van Assisen verwezen. Vier bevinden zich io handen dei justitie de vyfdeisnog voortvlacbtig. Zooals men w eet was het op aanklaciii vau Acciarito eu zyo vriendin, dat de medeplichtigen vervolgd zijn. Iu hei begin vau Juli zal het proces beginnen. Ouder de verdedigers komen twee afgevaardigden voor. Een slecht begin. Aan bet van stapel Dopen van het meuwe Duit*che linieschip Ersatz Kuiser Wilhelm zijn treurige berm neringen vefbondea. Eerst werd dn- gebeurtenis vertraagd door den waren brand op de Germania-yverf le Kiel. Eu voordat, eergisteren in tegenwoor digheid van den Keizer en de Keizerin eu vau den groothertog vau Baden eu zyn gemalin de plechtigheid plaats vond, badden twee treffende ongeluk ken plaats. De directeur der werf, de heer Hagen, is van den zoogenaamden doupkarisel, welke voor de boogegas ten was ingericht, neergestort en brak lau ruggegraat, zoodat by terstond eeu lyk was. Ea kort daarna is een machinemaker door eeu neervallende lift verpletterd. Waarom al die moorden? Waarom da spin in uw stal te ver nietigen, waar zij opruiming houdt on der de vliegen, die u en uw vee zoo veel last aandoen? Waarom de heikrekel in uw tuin te vertredem, waar hij oorlog voert tegen rupsen, slakken en meikevers? Waarom den mol te vervolgen eu te dooden. die uw tuin bevrijdt van en gerlingen, larven en ander lichtschuw gespuis Waarom den koekoek te verjagen, wiens liefste voedsel de langharige en venijnige rups is, die men zonder ge vaar niet kan aanraken Waarom do nesten uit te halen wan grasmusschen en pimpelmeozen, die ge stadig jacht maken op wespen en dni- zendpooten Waarom den musschen den oorlog aan te dloen, die voor heit enkole koran, dait zij u kosten, uwe akkers zuiveren van dia insecten, welke uw graan ver woesten 1 Waarom uw kruit te verschieten naar spreeuwen, die zich liefst mict insecten eieren voeden en zelfs uw runderen van ongedierte zaïi veren? De koo en hot schaap zijn hierin verstandiger dan de menschenzij laten de spreeuwen on gein nu rd plaats nemen op hun rug. Waarom strikken te spannen voor de mees, die jaarlijks driemaal broedt au voor de opkweeking van euv broed sel 120.00 wormen en insecten gebrui ken Waarom den zooinekever te dooden, die zich. met boomluizen voedlt? Waarom de pad om het leven te brongen, die uw tuin vaai slakken en mieren zuivert? Waarom strikken te spainnen, voor tal van vogels, die u van stekende mrig1- gen bevrijden Waarom de vledermuis te vervolgen dia vlinders en kevers verdelgt, gelijk de zwaluw vliegen en muggen? Waarom de nachtuilen cn steenuilen uit te rooien, die uw duiven en kuikens ongedeerd laten en als muizen vangers elk afzonderlijk het werk verrichten van een dozijn katten 2 Waarom al die moorden? Omdat zoo velen te weinig bekend zijn met de huishouding dier natuur, en to onverschillig om op te merken, wat hun eigen belang vordert. Al deze vragen stelt d'e Boerenstand, welk blad wel op d'e hoogte zal zijn. Een oude brief vaa ööa jongen. In het tijdschrift Hermes" wordt oen brief openbaar gemaakt, welke 17 a 18 eeuwen geleden door eon knaap, Thoon. aan zijn gelijknamige» vader is geschreven op het papyrusblad. dat. met tal van andere zulke geschriften onlangs in Beneden-Egypte is te voor schijn gekomen Do bengel is op het land bij z jn moeder en hoort dat zijn vader, die in een nabijgelegen plaatsje zich ophoudt, voornemens is naar Alex andria te reizen. Hij wil gratig mede en schrijft aan zijn vader aldus: „Thoon groet zijn vador TheonDat is mooi van u, dat u mij niet mee naar stad heul genomen. Als u mij niet mee neemt naar Alexandria, schrijf ik u stellig gee® brief en spreek nicit met u en „vaarwel" u niet meer. Als u wer kelijk naar Alexandrië gaat, neem ik stclli '-een hand van u en groet u niet meer. Als u mij niet wilt meen oman, gebeurt 't zoo. Ook heeft moeder aan Archelaos gezegddo jongen doet mtij don dood aan. maak. dat hij uit huis komtHet is mooi van u, een mooi ca deau hebt u mij gestuurd, groote boo- aeuZij hebben ons in de stad op den 12de vorgelogen, dat u al vertrekken was Laat mij dus halen, als 't u be itelt. Laat u mij niet halen, heel zeker, 'k at niet cm ik drink niet; nu weet i liet gaat u wel1 Op d'en 18de® cJ ind Tybi." i wrs in December, dat do jeug dige Theon, met wien. zijn moeder vondi dat geen huis was t-o houdenaldus» een brandbrief schreef aan, „Thoon, zoon van Theonas", gelijk op het axlres staat to lezen. Het zal, helaas! wel altijd! on bekend blijven, of zijn brief het ge wen scht e gevolg heeft gehaid. Schoeusmeerromau. Aan de Engelsche firma Day en Mar tin. waarvan onlangs eene vennootschap is gemaakt, is eene aardige geschiede nis verbonden. In 1741, toen Martiti pruikenmaker en barbier ta Doncastcr was, schoor hij een soldaat, dia hem een verhaal deed, dat zijn medelijdien wekte, cn wien hij geld genoeg leende om zijna dïli- gencavrachl paar York te betalen. Tot vergelding va® deze edelmoedigheid! zond dc soldaat hem bij do teruggave van het geleende geld een recept om laarzen te poetsen, dait, zooals hij zeidd dbor de officieren van zijn regiment zeer bewonderd werd-. Martin vond dit schoensmeer aiies wat hij kon wenschen en deelde dit geheim mede aan een vriend, zekeren Day. die zaken deed in Pavistocfcstreet, te London, met het gevolg, dat dit het begin .vafl van du hoogte, waarop do firma Day en Martin het tegenwoordig heeft gebracht.

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 5