wereldverkeer gevraagd, maar om haar baaidel te kunnen uitbreiden. Toen liet de belangen van Amster dam gold, verklaarden zich alle partijen homogeenzoolang dit geschiedt, zal de natie sterk blijven, zal zij niet ten onder gaan. Spr. eindigt met hulde te brengen aan de Reg. in den persoon ran Minister Lely. Zijn „Leve minister Lely" wordt met luide toejuichingen begroet. Een telegram van hulde wordt aan den minister verzonden. Thatas erlangt het woord' de heer Dr. H. F, R. Hubreciht, die aanvangt meit een gedicht, dat hc-m. juist te binnen Bclioo Amsterdam, Flauw en lalm. Hecht een beetje aan Oranje, Amuseert zich met die franje. Daar die stad zeer wel begrijpt. Waar de schoen hem knijpt. Voor een gedeelte, natuurlijk met uitzondering van wat er van Oranje wordt gezegd (de kroningsfeesten heb ben het bewezen) is dit versje waar. Maar thans zal dit anders worden' Spr. memoreert degenen, die tot den bloei van Amsterdam hebben bijgedra- gen en wier aandacht steeds ook op den verbindingsweg met de Noodzee geves tigd was. Hij noemt tal van bekende namen, namen van de verdienstelijkste onze medeburgers en brengt een eere- saluut- aan mannen als Telders, Au gust. Hendricks. Westerwoud t, «ai Hasselt enz. De heer mr. N. J*. van Hall zegt in de eerste plaats niet in de qualiteit van waarn. burgemeester te spreken, maar toch niet te kunnen nalaten Amsterdam, geluk te wenschen met de gevallen be slissing. Spr. gevoelt groote vreugde over het feit, dat aan Amsterdam recht vaardigheid is geschied. Maar thans, laat ons nu ook onze energie verdubbelen, vertienvoudigen en bewijzen, dat wij het vertrouwen waardig zijn, dat de re geer ing in ons heeft gesteld. Als het kanaal voltooid is, laat ons dan bereid zijn Weest vroolijk, maar werkt door! Leve de handel van Amsterdam De heer1 Groen van Waardér, Lid van de Tweede Kamer, brengt hulde aar. het comité van de voor eenigen tijd' gehouden meeting, en dat ook thans we der do hier aanwezigen bijeenriep. De heer Roessingh van Itterson stelt Voor evenals aan Minister Lely, een telegram van hulde en dankbaarheid to zenden aan den heer Tak van Poort vliet Aldus wordt besloten. Nog tot laat in den avond bleef men bijeen. B. A. B. Ongelukken. Men schrift ons uit Wormerveer do. 7 dezer: Hedenmiddag overkwam J. Krom. zetsehipper by den heer L. Gorter alhier, in Amsterdam een-droe vig ongeluk. Door het vallen van een luik werd hy zoodanig getroffen, dat hy by na oogenblikkelyk overleed. l)e omgekomene, een zeer oppassend man, laat eeue vrouw en vyf Kinderen na. Ook de vorige week had hier een ongeluk plaats. By het hijschen van balen rijst aan de stoomrystpellery „de CJnie" viel namelyk zulk eeo baal en kwam terecht op het heen van den schippersknecht C. de Vries, waar door zyn been op twee plaatsen brak. Eene vaandel uitreiking. Ia een der zalen van het gebouw der Rotterdacnsche Manége werd Woensdagmiddag met een korte toe spraak in tegenwoordigheid van alle leden der eerewaciit bet vaandel over gereikt, door de damesleden aange boden en bewerkt ter gelegenheid van bet koninkl. bezoek. Het is een fraai kunstwerk en ontworpen door mej. J. C. Coert. Het fond van het vaandel is een wit geribd zyden vierkant veld, waarop geborduurd is het wapen van Rot terdam met de stedelijke kroon, daar om buigen zich takken van oranje- boomen. In gouden letters de daturn „9 Jnoi 1899" en „Rotterdam". Het vaandel, goud omrand, hangt aan een witten stok, waarop een gouden leeuw staat met het wapen van Rot terdam in de klauwende bandelier is een oranjezijden strook. Van de stok hangt bovendien een groen wit groene strik met gouden franje. Door den commandaut der eere waciit, den heer Ch. Moens, werd liet namens alie leden gracieuselijk aan vaard. Vaandeldrager is de heer F. C. Hoyack. peltjo rekeningen, dat je zoo go«d waart mij te geven, en een totaal van drie honderd negen en dertig pond verte genwoordigt. te voidoen," zeide Lord Dor rington op een hoopje papieren voor zich wijzend. Harold liep driftig de kamer op en neer. Zijn vader leunde achterover in zi jn. stoel en sloeg hem met een cynisch lachje gade. Hij was een knappe oude heer die vroeger waarschijnlijk veel ge lijkenis met zijn zoon gehad had Zijn gestalte was nog in 't minst niet gebo gen en zijn. gelaatstrekken waren fijn. maar zijn grijze, verstandige oogen had den een ietwat koele uitdrukking. Zijn haar en kortgeknipte whiskers waren wit en ofschoon hij reeds vijf en zestig was zou men hem niet zoo oud ge schat hebben. Plotseling bleef Harold voor zijn va der staan. ..Natuurlijk hebt gij met die ver- wensclite rekeningen alle macht in handen," zeidé hij knorrig. „Ik wilde, dat je clie gewoonte om je handen in je zakken te steken, na' liet Harold. Je moeder ziet het niet graag. Ja mijn jongen ik heb je, zooals jij beweert, geheel in mijn macht. Gewoonlijk is dat het geval roet va* ders tegenover hun zoons. Welken trein Scheveningeii. Woensdag is te Scheveningen het badseizoen geopend. Reeds vele baders maakten dien ochtend vroeg van de gelegenheid tot baden gebruik. Het verkeer met voertuigen, paar den en militair materieel op het strand, door de gemeente aan het Zeebad, Scbeveningen in huur gegeven, ge schiedt thans langs het strand door een afgeperkt gedeelte tusschen de strandstoelen en de winkelgalery. Apeldoorn. Men schrijft ons uit Apeldoorn Nu de zomer in werkelijkheid zich voordoet met zonneglans en warmte, en het wel zoo aangenaam is builen in de schaduw te zitten of zich te laten rondrydeu, dan te wandelen of te wielryden, komt, als in meer lan delijke plaatsen, er in Apeldoorn weder meer leven. De logementen ontvangen gasten en de vreemdelingen die voor nemens zyn hier een gedeelte van den zomer door te brengen, zoeken de tijdelijke huisvesting in de pensions, waarvoor nog altijd genoegzame keus is. Uitgelokt door het prachtige weder bewogen zich, vooral laatstleden Zon dag, tal van rijtuigen, wielrijders en wandelaars, waaronder vele vreemde lingen, om bier te genieteu van de heerlijke natuur in al bare verschei denheden. Het verblijf van de Koningin en Koningin-Moeder op het Loo, brengt mede eene bijzondere drukte teweeg. Beide Koninginnen met gevolg, woonden Zondag voormiddag de godsdienstoefening by, onder het ge hoor van ds. van Rhyo, die tot tekst had gekozen Mattheus 5 vs. 8. Tot gemeenschappelijk gezaDg werd opge geven't gebed des Heeren vs. 1, gezang 11 vs. 1, psalm 119 vs. 1, en psalm 38 vs. 11, waarvan het laatste gedeelte werd staande gezongen. Des namiddags 4 ure deden H. H M. M. een rijtoer. Eiken dag, hoewel niet op hetze fde uur, rydt deKocingiD uit, nu eens met twee paarden, soms ook met een vierspan, gewoonlijk, ook de vier. zelf de paarden mennende. By afwisseling rijdt H. M. te paard uit, zooalsWoensdag, in gezelschap van een dame en drie heeren barer hof houding, gevolgd door twee rijknechts te paard. H. M. was gekleed in groen amazone costaum met ronden hoed. De weg werd genomen de Konings- iaan uit, in de richting van de Hoog- soerensche- en Wieselsche bosscbeu. Voor den Nationalen kegelwedstrijd, welke hier den 24, 25, 26 en 27 Juni zal worden gehouden, maakt rneu groote toebereidselen. In den tuin van bet park „Tivoli" wordt een groote tent opgeslagen, waarin kegelbanen zullen worden aangelegd. Een veertig tal kegelopzetters zyn aangevraagd en dezenznllen allen in uniform gekleed worden. Ook zal het op bet feestter rein niet ontbreken aau muziek uit voeringen. waarvoor militaire muziek corpsen worden verwacht. Dinsdag zyn onder Hoogsoeren naby den Ainersfoortschen straatweg, onge veer 20 bunders Heide-grond afge brand. Door afgraviDg beeft men den brand gestuit. Dit is vermoedelijk wel het doel geweest van den rijtoer te paard van de Koningin op Woensdag. Te Veenhuizen (N. H. is eene 70 jarige weduwe in beschonken toe stand 's avonds laat in een diep water gevallen en verdroDkeD. Zeventig jaar gehuwd. Woensdag was het zeventig jaar geleden, dat Wisse Luxwolda en Jeltje van Dort te Laugezwaag in den echt traden. Slaapwandel. By een der bewoners van de Grens- straat te Amsterdam werd in bet midden van den nacht gebeld door een meisje, blootvoets en in nacht gewaad gekleed. Het meisje was de zuster van bet dagmeisje dat daar diende en in eene nabijgelegen straat woont. Met hare zuster in hetzelfde bodslapende, droomde zy dat deze hare hulp vroeg, en in slaapwandelenden toestand verliet zy, zonder dat een der huisgenooten iets gewaar werd, baar bed en hare woning, om een wandeling te gaan maken door de stille straten. Zy ontwaakte eerst toen zij aanbelde aan het huis, waar des daags hare zuster dient. wil je nemen, beste jongen V' En Lord Doirington, die zijn vloeiboek reeds naar zich toegetrokken had, doopte zijn pen in den inktkoker en begon te schrij ven. Met een wanliopigen blik zag Harold naar hel veld, waar het rose „iets" juist van den hooiopper gedaald was en nil in gezelschap van den man met den hooivork in de hand het land over stak. „Een trein... O, zeg maar den laat- sten, den nachttrein, dan heb ik nog wat tijd", en tegelijkertijd maakte hij een mine om. zich te verwijderen. „Wacht nog een oogen blik", zeide zijn vader en Harold kwam met tegenzin terug. „Ileb je goed begrepen wat ik ver lang dat je doen zult, Harold 1" ..ik veronderstel dat ik die vrouw moet trouwen," zeide zijn zoon knorrig. „Als het- mogelijk is. Verstal mij niet verkeerd, mijn jongen. Ik wil je niet dwingen als 't je onmogelijk is, maar het kaai toch geen kwaad als je 't meis je eens gaat zien en probeert van haar te houden. Als je er bevooroordeeld heen gaat, met het besluit haar nooit; te willen lief hebben kunt ge erven goed thuis blijven. Maar bedenk dat een rijk huwelijk Sport- en Wedstrijden. Visch wedstrijd. Wanneer er een sport is, waarbij men zich kan voorstellen, dat daar nu onmogelijk in gewedstryd zon kunnen worden, dan is bet de hen gelsport. Zoo redeneert een gewoon mensch en misschien ook een henge laar, die weet wat het is van 's mor gens zes tot 's avonds zes zyn geduld te bewaren by een bewegiDgloozen dobber. Maar sportorganiseerders we ten dat altijd heel anders. En zoo komt liet, dat een circulaire waaron der de naam staat van den wedstryd- organiseerder „par excellence" C. A. A. Dudok de Wit, oen wedstrijd aan kondigt in den.... hengelsport. 22 Juli zal te Wilnis een invitatie- vischparty worden gehouden, waartoe een veertigtal onzer meest bekende Hollandsche hengelaars zyu uitgecoo- digd. Een commissie beeft zich ge vormd en met C. A. A. als secretaris 1 zen wij de namen van L. C. Dudok de Wit, in de wandeling ouder een korten voornaam bekend, voorzitter, Frans Anderheggen, Ant. J. Abspoel, en L. A. van der Meulen. Er zal gevisebt worden van's mor gens 8 tot 's namiddags 3 uur en wie in die zeven uur bet geschubde water element hetgrootsteiautel malen gefopt heeft, wordt- als volgt beloondeen prijs voor het grootste gewicht aan viscb, een voor het grootste aantal stuks, een voor den grootsteü visch, een voor den kleinsten visch. Onder visch wordt alleen baars verstaan. Het za' dus een kamp geven, waarin gestreden zal .wordeQ met zwijgende, stille hardnekkigheid. Wilnis zal leeg- gehengeld worden, want de deelne mers kennen geen genade. Alles ver tegenwoordigt een pry's, een groote baars, want het kan de grootste zyu een kleine baars, want het kan de kleinste zyn, de dikste, de langste.... De dagen der Wilnisser baarsen zyn geteld! Gemenyd Nieuws. De zaak-Dreyfus. Een raadsheer van het Hof van cassatie bespreekt in de I'igaro de kracht van het arrest eu komt tot het besluit dat, ais ooit een uitspraak van de justitie duidelijk is geweest, het die van Zaterdag is. Hy bevestigt dat het besluit tot revisie met eenparig heid van stemmen 'Ier 47 leden geno men is. President Mazeau heeft daarin aanleiding gevonden om zeer aange daan den vurigeo wenscb uit te spre ken, dat alles mocht vergeten worden eu te zeggen dat de strafkamer, door dit resultaat bekroond, reden had om zich edelmoedig te toonen. Het blad VItalië deelt mede, dat de familie Dreyfus een villa heeft ge kocht tusschen Bordighera en San- Remo, waar Dreyfus zou gaan wonen na zyn vrijspraak. Van andere zijde wordt gemold, dat men aan de familie Dreyfus het voor nemen toeschrijft om. wanneer dé ka pitein door den krijgsraad' van Rennes vrijgesproken wordt, zich te Antwer pen metterwoon to vestigen, waar de iieer Hadaniard, Dreyfus' schoonvader, onlangs een fraai huis gekocht heeft. De heer Hadanxard' heeft te Antwer pen vele goede vrienden, met welke hij reeds meer dan dertig jaren haudels- betrekkingen onderhoudt. Men berekent, dat de Sfax. met ka pitein Dreyfus aan boord', den 2oen Juni te Brest liet anker kan iatcn val len. Er zijn reeds maatregelen in de havenstad genomen voor de ontscheping van den gevangene en voor zijn over brenging naai' Rennes. Mevrouw Dreyfus en mi*. Demange zullen den wederkeerenden banneling te Brest afwachten. Zola. Dinsdag heeft zooals gemeld is een deurwaarder aan Zola liet vonnis van het assisenhof te Versailles kunnen be ttekenen, waarbij de schrijver van J'ac- cuse tot een jaar gevangenis en fres. 3000 boete is veroordeeld. Hij- sprak Zola zelf. die hem vroeg of hij, hem herkende. Zola komt nu in verzot tegen dat vonnis. Herinneren wij nog even, welke thans de rechtspositie van Entile Zola is Voor het uitspreken vain het vonnis heeft de beklaagde, die voorzag dat het debat weder gesmoord) zou worden, in. allerijl Versailles verlaten en zich zoo verborgen gehouden, dat het na zijn vertrek uitgesproken verstek vonnis hem niet bet-eekend is kunnen worden. Ge- nog je eenige redding is en je vrijwaart voor een ongunstige verandering in jouw bestaan, zoo niet in het mijne. Mijn zaken zijn zeer in de war en jouw roekeloosheid en dwaasheid hebben er 't hunne toe bijgedragen om mijn moei lijkheden nog te vergrooten. Ik wilgeen beroep op je doeu om mijnentwil, maar om jouwentwil. Den een of anderen dag zal je mij dankbaar voor mijn raad zijn, Harold. Ik verhang niet, dat je iets tegen je zin zult doen, maar als je ziet dat het meisje, zooals Harrison schrijft, ladv like en beschaafd is. be loof mij dan, dat je zult trachten haaa- voor je te winnen. Dat is al wat ik van u vraag. Als je dat- wilt doen als je mij halverwege- tegemoet komt zal ik het ook goed met je maken en je niet hard vallen als je niet slaagt". „Gij rijt heel vriendélijk voor mij, mijnheel-," zeide Harold nederig; en het kon ook niet anders of zijns vaders vriendelijke, openhartige manieren moesten hem verteederen. Lord Dor- rington wist wel hoe hiji met- zijn kin deren oom moest gaan. Eerst won hij- het gevecht, dan schonk hij genade en- toonde zijn triumf niet al te openlijk. „Dat is dus afgesproken V' „Ik zal mijn best- doen, vader," zeide Harold onderdanig en doordrongen vaai durende al dien tijd is dus zijn recht van verzet intact gebleven. Het ge volg van het verzet staat beschreven in art. 56 der Perswet waarvan het twee- do lid luidt als volgt De veroordeeling bij verstek zal als niet geschied' aangemerkt worden, in dien binnen vijf dagen na de beteeke- ning. aan den Ixeklaagde of aan zijn domicilie gedaan doze in verzet komt- tegen de uitvoering van het vonnis en zijn verzet zoowel aan het openbaar mi nisterie als aan den klager beteokent. Indien evenwel de betcékening niet aan zijn persoon gedaan is of als uit de akte van ten uitvoerlegging van liet vonnis niet volgt dat de beklaagde er kennis van gehad heeft, zal het verzet ontvankelijk zijn tot het eindè van den verjaringstermijn voor de straf. Het verzei brengt mede dagvaarding ter eerstdienende terechtzitting. Het vonnis vervalt dus door Zola's! verzet en het proces te Versailles begint! opnieuw, waarschijnlijk echter eerst over eenige weken, daar Labori nog niet go- heel hersteld i s. De hertog d'Ursel laat tegenspreken dai compromittcercnde stukken van du Patv de Cla-m bij zijn familie in be waring zouden zijn gegeven hij heeft al zijn familieleden ondervraagd. De markiezin du Paty deelt hij voorts mede is slechts een achternicht en' niet, zooals gemeld werd, de döehter van de hertogin d'Ursel. grootmeesteres van hel huis van ch* Koningin der Bel gen. De heer André Lefebvre zal Vrijdag in. den Parijschen gemeenteraad voor stellen, op een plechtige reeeptie Emile Zola en kolonel x'icquart in het Stad huis te huldigen. Het schandaal te Auteul. Volgens geruchten die do .Temps" vermeldt, zullen slechts negen van de te Auteuil gearresteerden vervolgd wor den, nl.baron Christian! wegens aan slag tegen het hoofd van den staat en dc- Dion, de Baulny, de Fromescent, Meyronnet Saint-Marc. J. on L. Banio, Langlois de Neuville en d'Aubigny d'Assy wegens verzet en mishandeling tegen de politie. De zeventien overigen zijn Woensdag in vrijheid gesteld. Picquart. De kamer vau inbeschuldigingstel ling heeft de beslissing in de zaak- Picquart opnieuw uitgesteld tot eon volgende zitting, die vermoedelijk Vrydag zal worden gehouden. De „Temps" verzekert, dat de mi nister van oorlog aan eenige vrienden van Picquart de verzekering heeft gegeven dat aan het bevel tot inhech tenisneming, dat door de militaire overheid indertijd tegen Picquart is uitgevaardigd eu dat nog altijd van kracht is, geen gevolg zal worden gegeven, wanneer Picquart door de Kamer van/ inbeschuldigingstelling in vrijheid wordt gesteld. Door den groolen brand op de ker mis te Antwerpen waardoor een hip podroom, een circus en vijf huisjes verbrand zijn, hebben bijna zeventig artisten al hun hebben en houden verloren, en eenige Antwerpsehe ge zinnen hun inboedel. Er worden in schrijvingen geopend. Valsch gerucht. In Engelsche en audere kranten leest men het gerucht dat jbr. van der Staal van Piershil, onze gezant te Konstantinopel, naar St. Petersburg zal worden verplaatst en in Konstan tinopel vervangen zal worden door baron Gevers,gezant te Boekarest. In een brief aau de „Moniteur Orien tal" evenwel spreekt de beer KeuD. drogman van ons gezantschap in Kon stantinopel, uit naam vau zijn chef het gerucht tegen en noemt het een zuiver verzinsel. De Faris die nog altijd vast op de Manacles zit, is door de maatschap pij aan de assuradeurs prijsgegeven. Het schip was by veertig maatschap pijen voor een millioeu dollar verze kerd. Warmte in Engeland en Amerika. De groote hitte der laatste dagen begint te Londen iets te verminderen. In de schaduw wees de thermometer Maandag nog wel 82 graden, doch door regens, in het Noorden en Noord zijn plicht, „maai- ik... ik zou liever go- hangen dan getrouwd worden." Lord Dorrington lachte zachtjes. „De menschen. l>este jongen, kan men. in twee soorten verdoelen. Tot de eerste behooren degenen die liever gehangen! worden dan getrouwd, tot de tweede zij die liever trouwen dan hangen. Het komt eindelijk toch op 't zelfde neer voor beide gevalle 11 te eveai veel voor als tegen te zeggen maar ik raad jc aau je keuze goed tc overwe gen." ,.Ik geloof dat gij niet veel verliefder op juffrouw Crocker zijt dan ik." zeide Harold lachend tot zijn vader, die zijn zoon weder op den. ouden voet behan delde, een manier, die de sympathie tusschen deu ouden maai met zijn kraoh- tigen wil en practischen geest en deu meer meegaanden en zwakkeren zoon versterkte. „Neen, ik ben niet verliefd1 op juf frouw Crocker, ofscnoon ik niet twijfel dat zij bekoorlijk is," hernam, zijn va- dfiij'..maar denk eens alan dé beaiux yeux de sa cassette, mijn beste jongen wanneer onze belangen voorgaan, volgt ons hart van zelf. Ga nu naiar je zusters, Harold ze hebben je geroepen om mee te spelen. En wil je dan dezen blief in de bus in westen gevallen, kwam er eenige op- lachting. Vele gevallen van zonne steken kwamen echter nog voor. Te New-York meent men nog steeds in de hondsdagen te zyn. De thermo meter wijst geregeld 85 en meer aan en de gelukkigen, die de warmte kun nen ontvlieden, trekken reeds naar de bergen of naar de „seaside". Werkstakingen in Duitsch- land. Iögevolge besluit van den Bonds raad van 10 Juni 1898 is te beginnen met 1 Januari 1889 in Duitschland eene organisatie van de statistiek der werkstakingen en uitsluitingen tot stand gekomen. De plaatselijke politie zendt telkens van aantal, oorzaken, duur en afloop der stakingen, van bet aantal getroffen oudernemingen en deelnemers, van de gevallen van con tractbreuk eu van die waarin vakver- eenigingen of derden op den loop van den stryd iüvloed hebben geoefend, rapport aan de hoogere autoriteit, die de stukken daarua aan het Rijksbu reau voor statistiek ter bewerking geeft. De wijze van bet verzamelen der gegevens is dus eene heel andere, en, zouden wy er willen bijvoegen, biedt minder waarborgen voor eene deugdelijke statistiek, daD die in En geland en elders gevolgd, waar de noodige gegeveus rechtstreeks by de betrokken ondernemers en werklieden worden verzameld. In de Viarteljahrshefte van het Rijksbureau vsor statistiek worden thans voor het eerste kwartaal van dit jaar de voorloopige cijfers open baar gemaakt. Mededèelingen omtrent oorzaken, duur en afloop der stakin gen worden daarbij Qo& gedaan. 201 werkstakingen kwamen iD het ge- heele ryk voor, waaronder 10 nog iu 1898 beginnen waren, en 161 werden geëindigd. Het aantal der door laatst genoemde stakingen getroffen onder nemingen was 408, waarvan 145 ge- heei tot stilstand werden gebracht; het aantal werkstakers bedroeg 16,246, en bet maximum der gelijktijdig stu kenden 8129, waaronder 3160 contract brekers en 4784 bovoegd om het werk onmiddellijk Deer te leggen. Naar den aard der bedrijven gesplitst, blijken de meeste stakingen te zyn voorgeko men in het bouwvak (30 by 141 wer ken m t 2621 werklieden), iu de tex tiele nijverheid (20 in 20 ondernemin gen met 3303 werklieden) en in het machinevak (18 in 18 fabrieken met 2778 werklieden). 6 uitsluitingen in 9 ondernemingen met 512 werklieden kwamen in het eerste kwartaal tot oplossing. Andrée. De op Noord-I.Jslarid gevonden bus bevat behalve het briefje van Andrée ook een kaart, waarop de richting is aangegeven, die de ballon heêft ge nomen. Het briefje was in 't Zweedsch. De stukken zijn in een bus naar Stockholm opgezonden. De zaak Haas van Hall. Tweede dag. Vervolg. Als de zitting te 2.15 wordt her opend, is het gereserveerde ged'eelte be ter bezet en hebben daar ook eenige dames plaats genomen. Gehoord' wordt thans als getuige Mo- zes Duparc van Lier. commissionair in effecten tt Amsterdam, die omstandig verhaalt, welk deel hij had: aau de zaak Beijei-Haas. Uit het verhoor blijkt, dat Mozes Duparc geregeld 1050 pro visie kreeg, van bet geld, dat hij hem. van Beijer verschafte. Ten laatste bood Haas htm per telegram zelfs 1000 frs. Hierbij rij opgemerkt, dat uit het verhoor van Beijer, gisteren door ons opgenomen, bleek, dat Duparc volgens Haas. Beijer's „linker en rechterhand' tegelijk" was en dat. in antwoord op een vraag van den president, get. Beijer verklaarde, nog altijd met Duparc op d'en besten voet te staan. Het Openbaar Ministerie vraagt get. Duparc waarom hij in zijne telegram men voor effecten het woord „sigaren" gebruikt. Dit laatste woord is hij gaan gebruiken nadat hij wist., dat de effec ten non valeurs waren. De ambtenaar is van oordeel, dat dit geen gunstig licht op get. werpt. Get. weet geen voldoend antwoord! te geven op 's ambtenaars vraag. Z.E.A- wijst get. op dc zware straf fen. die op meineed staan. Get verklaart thans, dat hij het woord „sigaren" op verzoek van bekl. Haas gebruikte. de gang werpen, als je naar den tuin I gaat" Hij reikte hem den brief over dien hij terwijl hij sprak geschreven en nu geëindigd hadt 1 Hij was aan Sir John Harrison ge richt. 1 Harold nam hem met een knorrig gebrom aan en gooide htm zooals rijn vader verzocht had in dé gangbus; toen begaf hij zich naai- buiten met een vaag gevoel van een nederlaag te heb ben geleden terwijl hij wist dat hij door zijn woord te hebben gegeven ver der gegaan was dan Idj gewild had. „Hoera' daar is Harold!" i-iep Au gusta toen zij haar broeden* dén hoek van den bloementuin zag omkomen. „Speel je met mij, Harold?" vroeg hem de tweede. „Harold ziet er vermoeid uit." zeide Alice dé jongste en een bijzonder lie velingetje van Harold. „Dring niet lan ger aan als hij 't hevea* niet doet." „Goed' Pussy, ik speel met jou," ant woordde Harold vrooliijjk- Maar terwijl, hij rijn racket pakte en zijn plaats innam zuchtte hij over de wreedheid! van het leven in 't algemeen en over rijn hard lot in 't bijzonder en dacht met weemoed! aan een klein per soontje in een rose katoenen japon. De ambtenaar en de president wij zen er getuige Duparc nadrukkelijk op. dat zijne verklaringen niet in alle op zichten kloppen. Get. R. Graaf Zu Spain- te Berme broek, van beroep volgens opgave „ka merheer «mi ritmeester a la suite" wordt nu gehoord' en vindt in de vraag van den president of hom bekl. bekend zijn. aanleiding te antwoorden -. „den heer van Hall ken ik, maar wat dén heer Haas betreft, heb ik niet de eer( Graf Zu Spaair heeft Get. Jacobs een som gelds ter leen gevraagd en diezo' heeft hem aandeden Chalors-Orléaais' verschaft', welke bij. onderzoek door dé heeren Mees cm. Ritzema te Haar lean bleken waardeloos te zijn. Jacobs ver langde voor. 30 dézer aandeelen een accept van f 15.000, terwijl dc waarde, indien dé aandeden goed waren, een bedrag van f 10.000 zouden vertegen,- woordigen. Get. wenschte Jacobs niet in zijn huis te ontvangen eu behandelde de zaak met Jacobs in het logement „Ko nijnenburg". et. teekondc daar de accepten, al leen op grond van het vertoonen door Jacobs van een blad met opgaven dea lteersen. Gel. blijkt in geldzaken wei nig doorzicht te toonen en zegt o. a.. .toch gr en waardelooze papieren te zul len koop en. vooral niet voor een vuile Io.OOO gulden." Get wordt een telegram getoond, dat van hem heet afkomstig te zijn. Hij' verklaart niets van dit telegram af te weten, let wijl beid. Haas erkent dlit „looze telegram" op aandringen van Jacobs aan van Hall tc hebben verzon den. Waarom dit is geschied zal latei- blijken". zegt de president. Enkele brie ven en telegrammen zijn. geteekend d'oor deai secretaris van Graaf Zu Spaan-. Te' 5 uur wordt die- zitting geschorst tot Donderdag 10 uur v.m. Derde dag. Te half df hedenmorgen, werd de zitting voortgezet. Yele daan es» hadden op de banken van het bevoorrecht publiek plaats ge nomen, terwijl m,en er ook weder tal van too n cel spel era zag Bij dé opening vraagt Mr. Worst, dat alsnog als getui ge zal worden gehoord mr. H. J. Bie- deriaek. Nadat de rechtbank in raad kamer is .geweest wordt liet verzoek toegestaan. Uit het terugzenden van vele voor hedén gedagvaarde getuigen, blijkt, dat de zittingen voor dez,e zaak ook nog de geheele volgende week zullen in beslag nemen. Het eerst wordt wederom Graf Zu Spaur als getuige gehoord, die verklaart, dat in de zaken tussehen hem' (get.) en de beide beklaagden altijd Louis Ja- cobs als tusschenpérsoon fungeerde. Uit d'e geldverlegenheid, waarin get. ver keerde. hielp hem JacobsGraf zu Spaur gaf daartegen accepten, waarvan hij zicli d'e juiste bedragen niet meer her innert. Vermoedelijk echter was het bedrag der accepten te zamen ongeveer f 14,000. Get. ontving echter slechts 3500 frs., welke Jacobs hem naar Ba sel opzond'. Get. verklaart met bekl. van Hall wel eens» over financieele za ken te 'hebben gesproken, maar nooit geldizaken met hem te hebben gedaan. Ook heeft eene bespreking tusschen get. en van Hall plaats gehad' over eene an dere transactie, die over tonnen gouds liep en welke conferentie gehouden werd in liet Paleis voor Volksvlijt. Ge tuige is zeer vaag in zijne verklaringen en aanduidingen hij zegt. dat het hem lang geheim gebleven is, dat van Hall in bet bezit zijner accepten was. Het blijkt, dat bij onderzoek door do firma van der Zijll. de effecten Clia- lons-Orléans waardeloos bleken. Uit liet verdere verhoor verneemt men, dat door de beide beklaagden en dcor Jacobs al lerlei transactiën nog werdén voorge slagen aan den in chrontechen geldnood verkeerenden graaf. Bij liet nazien der op deze. zaken betrekking hebbende stukken, is het wederom noodjg bekl. van Hall een berisping toe te dienen ter zake zijner „vrijmoedige" houding de ambtenaar van het Openbaar Minis terie d'oet dit in zeer ..gekruide" be woordingen. (Zie vervolg 3 de pag.) Uit de tooneelwereld. Voor de le kamer van de arron- dissements-rechtbank te Amsterdam is aanhangig gemaakt het gerezen geschil tusschen den Raad van Beheer der Kon. Ver. Het Ned. Tooneel en den heer Henri de Vries, over de beboeting van laatstgenoemde wegens Do eerste bal sloeg hij mis. „Nu is alles uit," zuchtte Harold half overluid. Maar hij cloeldé hierbij niet op het spel. HOOFDSTUK II. Dienzelfden .avond - om negen uur, ter-wijl de kamperfoelie de lucht met haar heerlijke geur vervulde en de nach tegalen hun liefelijk gekweel deden hoo- ren, duwde een kleine gestalte in een rose katoenen japonnetje gekleed (wij hebben in liet vorige hoofdstuk reeds melding vau haar gemaakt) de deur van een Dorriogtonsche hoeve; open en begaf zich naar buiten. „Waai* ga je naar toe, kind'?" riep een schrille stem van uit de kamer. Het meisje trad haastig in de half duistere gang terug. „Ik ga even naar den winkel, moeder. Ik wildé een rose lint voor mijn, Zon- dagschen hoed! koopen en loop dan met een even bij mevrouw Lane aia.n om het naaiwerk tc halen, dat rij mij beloofd heeft. (Wordlt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 2