de Weerd eu O. H. Windt, allen t»ns id. 3de klasse tot commies van i6 3de klasse, jhr. J. de Casembroot, mej. G. W. A. A. van der Ent, mei. L. C. Cochins, L. Witmaar en A. W. Vermeulen, allen thans id. 4de klasse. Als opvolger van prof. A. Huet aan de polytechnische school te Delft wordt genoemd de heer J. C. Dyx- hoorn, werktuigkundig ingenieur te Rotterdam. Maandagavond kwam te'sGraven- hage prins Atsuraaro Konoye, voor zitter van het JapanscheHeerenhuis. met gevolg, uit Tokio, aau. Hy nam zyn intrek in het hotel de Twee Steden. Den leeraar aan de H. B. S. te Arnhem, dr. Oudemans, is een ernstig ongeluk overkomen. Met groote vaart de KastaDjelaan afkomende op zijn rywiel, naderde juist de tram door de Parkstraat van do richting Viaduct. Dr. O. trachtte nog, rechts zwenkend, voor de tram heen te rijden, maar daar stond het rijtuig van dr Tjaarda, dat voor de woning van den heer T. wachtte, hem iu den weg. Hy kwam toen met het paard van de tram iu aanraking en viel. Ongelukkig is toen zijn voet door het voorste wiel van de tram zóó ernstig gekwetst, dat na onderzoek ten zijnen huize wer- waarts dr. Tjaarda hem onmiddellijk met zijn rytuig bracht al spoedig bleek, dat iiet voorste gedeelte niet te redden was. Dit is dan ook moeten afgezet worden. Volgens het getuigenis van de pas sagiers in de tram had de koetsier tijdig en luide, als gewoonlijk trouwens, gebeid voor het kruispunt. De lijkschouwing van bet kind te Maastricht dat, naar het gerucht liep, aan de gevolgen vaa een klap zou zijn overleden, heeft niets verdachts opgeleverd. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regol. gjïUfi Srs Wedvlucht. Zondag hal de aangekondigde wed vlucht vanwege den Nederlandschon Püstduivenbond van uit Hamburg plaats. Door duiven van verschillende eige naars uit de plaatsen Doesburg, Alk maar, Amsterdam, Haarlem, Bloemen- daal, Utrecht, Bussum, Weesp en den Haag werd aan deze wedvlncht deel genomen. Des morgens te 6 uur pre cies werden de duiven losgelaten. De mededingers uit Alkmaar en Weesp verwierven geen prijzen. De uitslag is als volgt: le, 2e, 3e, 4e en 58 prijs Blitz. Poes burg. 6e Heckman, Amsterdam. 7e v. Velsen, Bloemendaal. 8e, 9e, 10e en 11e Heckmau, Amsterdam. 12e de Roo. Doesburg. 13e Overmeijer, Bus sum. 14e en 15e Schippers, Haarlem. 169 Blauw, Bussora. 17e v. Velsen, Bloemendaal. 18e Eversdijk, Amster dam. 19a Heckman, id. 20eEverdijk, id. 2ie Jonker, id. 22e Beek, den Haag. 23e Eversdyk, Amsterdam. 24e Heckman, id. 25a Overmeyer, Bus sum. 26e P. v. Daalen, Haarlem. 27e R. Siot Jr., id. 28e Lagerwey, den Haag. 29e Klucht, Amsterdam. 30e Koeken, Utrecht. 31e Govaerts, Haar lem. 32e Schippers, id. 33e de Kort, Bussum. 34e R. Slot Jr., Haarlem. 35e, 36e en 37e Heckman, Amster dam. 38e vau 'tRiet, Bloemendaal. 39e Koeken, Utrecht. 4oe Kalkman, id. 4ie Klucht, Amsterdam. 42e Heck man, id. 43e Kalkman, Utrecht. 44e Harms, Haarlem. 45e en 46e Heck man, Amsterdam. 47e Harms. Haar lem. 48e Schippers, Bussum, 498 prijs Harms, Haarlem. Al deze prijzen bestaan uit geld- preiuieën. De eere-prijzen een verguld zilveren, zilveren en bronzen medaille, voor de 3 eerst aangekomen duiven, vieien alle ten deel aan den heer Blitz te Doesburg. Cricket. De Australiërs hebben na de eene verrassende nederlaag, hun door Essex toegebracht, nog geen tegenspoed ge had, tenzij men daartoe rekenen wil, dat zij den wedstrijd tegen Heel Engeland doordat Ranjitsinhji den tijd wist uit te spelen, niet konden winnen. Nadien hebben zy weer een paar maal gewonnen, het laatst tegen de studenten van Cambridge, die be gonnen met 436 in bun eerste innings te behalen en eindigden met geslagen te worden met 10 wickets. Do Au straliërs haalden in hun eerste ook 436, zonden de Cantabs daarop mei 122 naar huis, en sloegen (Worrall en Darling) zonder verlies van wicket 124 bijeen. Buffalo (New-Vork) is bet cyclo polis bij uitnemendheid. Het aantal wielrijders wordt er op 100.000 ge schat De trams bemerken het best, dat er veel gewielerd wordt. Op eeD regenaehtigen dag stijgen de ontvang sten met 800 ii 1200 dollar. Er zijn 180 handelaars in rijwielen en wat het wielrüden in de hand werkt. 250 mijl asphaltbestrating. De match tusschen Meijers, Jacque lin en Conrbe, Maandag te Rijssel ge houden, is door Courbe gewonnen. Meyers had de reis Amsterdam - Ryssel nog in de beenen en was dus verre van frisch. De uitslag der drie ritten wasle rit, Meijers, Courbe, Jacquelin2e rit, Courbe, Meijers, Jacqueiin3e rit, Jacquelin, Courbe, Meijers. Leger en Vloot. De minister van oorlog heeft Dins dag, vergezeld van verschillende opper, hoofd- en verdere oflicieren van diverse wapens, Haarlem eu van hieruit eenige werken in de stelling Amsterdam be zocht. REÖMT5Z&&E». De zaak Haas van Hall. Zesde dag. Vervolg). Na cle pauze werd mr. v. Hall nog eens gevraagd of hij dus ontkende ge weten ié hebben dat den heer Zu Spaur waardelooze effecten waren overhan digd. Mr. van Hall antwoordde, dat hij die effecten nooit gezien hc-eft en dat, toen hij er van hoorde, hij Zu Spaur gevraagd heeft bij hem te ko men, om hem te waarschuwen. Ilij heeft wel geweten dat de wissels papier de complaisance was. Er lag geen ver-i koop van waarde aan ten grondslag. Het is hem verder alleen bekend, dat Jar eobs aan zijn kantoor is geweest met papieren, maar daarvan hoeft hij niet willen weten. Wat get. y. d. Zijl aangaat, herinnert mr. van Hall zich niet eens, dat deze effecten bij zich had. Hij hoeft alleen over effecten hooren spreken, ra aar hij bemerkte dat daar een luchtje aan was. Hij ontkent gezegd te hebben, dat hij de effecten kende. Hierna werd Haas ondervraagd. Hij deelde mede, dat hij op 27 Juli te Utrecht was gekomen om v. Hall te vragen een leening te sluiten. Er bestaat een brief Valn Haas aan van Hall, waarin wordt gezegd, dat te Londen en to Pairijs voor ongeveer 700,000 fr. Russisch e, Oostenrijksche en andere effecten lagen, alle hier te lande aan de beurs genoteerd, d'ie voor 30 pet. te koop zouden zijn. Waarom de eigenaar daarmee zoo coulant was, kon Haas niet zeggen, maar, schreef hij, wellicht heeft de man een oogziekte, zoodat hij liet zon licht niet verdragen kan. Omdat de stukken genoteerd waren, konden zij in prolongatie worden gegeven. Dit zou tot 60 pet. kunnen gaan. dan beliield men nog de coupons en was alles be leend dan kon men d'oor order te geven tot verkoop nog 10 pet. innen. Haas eindigde vain Hall voor te sul len samen die zaak te doen. Over deze quaestic wilde Haas van Hall nu .spreken. Haas had den man. dia de effecten wilde verkoopen, te Brussel ontmoet, en deze was met hem meegereisd'. Mr. van Ilall liet zich vin den om voor f 12.000 effecten te koo- pen, en daarvan zouden nu door middel van Jacobs Graaf Zu Spaur eenige wor den aangeboden. Uit al de transacties heeft Haas f 4500 genoten. Op f 1000 daarvan had hij eigenlijk nog geen recht, omdat hij die zou krij ger. ..als Sp. geen lawaai maakte.' Be klaagde van Hall beweert dat deze woorden heel iets anders dan de zaak- Spaur betroffen. Volgens mr. van Hall heeft Haas eerst gehad f 15.000 voor den wissel, f 5000 voor een mijnzaak en f 2000 om aan het werk te gaan. Hierover ontstond een lang over en weer spreken. De bij Haas in beslag genomen papieren kloppen met zijn voorstelling van het gebeurde. Over de verhouding tusschen Haas en Van Hall in de onderscheidene zak ken, ook in de Lehmann-quaestie, ont stond tusschen bc-ide beklaagden eenig debat. Mr. v. Hall beweert, dat Haas blan co aandeelc-n had en die aan dezen en genen verkocht en Haas ontkent dit. Eindelijk werden nog eenige brieven cn telegrammen voorgelezen, tusschen Haas. van Hall en Bottenheim gewis seld. (Zie vervolg üe pagina.) Uit de Koninginaefeasten. Voor de arrondi ssemen ts-rechtba n k te Rotterdam stonden Dinsdag 10 jon ge mannen uit Polsbroek tea-eoht. Op 31 Augustus van het vorig jaar, den dag dat ook to Polsbroek, het Ko ningin nefeest gevierd werd1, heeft daar eene groote massa volk op vrees lijke manier huisgehouden. Vooral was het gemunt geweest op dc woning van A. Lokkerkerker, A. C. Lekkerkerker, en de weduwe Speksnijder, alle woningen gelegen op of nabij den openbaren weg aldaar. De aanleiding tot het gebeurde moet hierin gezocht worden dat ge noemde inwoners de vlag niet hadden uitgestoken Bek!, zouden op verschillende tijd stippen in den loop van dien dag ge weld hebben gepleegd tegen genoemde woningen, en zich daarin bevindend1© goederen, door opzettelijk de glasrui ten in te slaan, le verbreken of er met steehön cn andore voorwerpen naar te gooien, de blinden en luiken zwaar te beschadigen en de zich in die wo ning bevindende voorwerpen te vernie len en te beschadigen. In meer of mindere mate hadden al do beklaagden aan deze baldadigheden deelgenomen. Twee en twintig getuigen werden hieromtrent gehoord. Uit de verklaring van A. L. Lekkerkerker bleek. dat hij de hem toegebrachte scha de sciiat op f 1000. Niet minder dan twee kruiwagens klinkers waren uit zijn huis gehaald. Alles in en buitens huis was vernield. Aan den geheelen gevel was niets meer heel. Ook op het eigendom van A. Lek kerkerker had men groote schade aan gericht. Vruchtboomen waren uit den grond gehaald. Aan diens huis waren 80 ruiten vernieldmen had er meu belen opengebroken, naar buiten gedra gen en in de sloot geworpen kleedereu waren verscheurd, porceleinen servie zen- stuk geworpen enz. Alleen aan den inboedel had getuige f 300 scihaicte. Reeds iu den morgen van den dag, was men getuige komen waarschuwen, dat zoo hij niet vlagde, er baldadigheden zouden plaats hebben. Getuige had ech ter geen vlag" uitgestoken en ook niet aan ,de politie van het medegedeelde kennis gegeven. Bij de weduwe Speksnijder had men niet minder dan 71 ruiten verbrijzeld en eend groote hoeveelheid' huisraad vernield, bij welke gelegenheid de acht ste beklaagde haar zoon Gerrit een trap tegen het onderlichaam had gegeven. Öp hun vroeger bij den rijksveldwach ter afgelegde bekentenis, waren be klaagden reeds bij den rechter van in structie teruggekomen en ook Dinsdag ter terechtzitting bleven zij hierbij vol harden, alleen de derde beklaagde be kende een paar ruiten te hebben in geworpen in de woning bij A. C. Lek kerkerker. Na het zeer langdurig getuigenver hoor meende het openbaar ministerie dat bewezen is dat alle beklaagden zich hebben schuldig gemaakt aan het open lijk geweld plegen tegen goederen en eischte veroordeeling van den eersten, tweeden, derden, zesden en achtsten beklaagde ieder tot een jaar, vam de overigen ieder tot twee jaar gevange nisstraf. Mr Jos. van Raai te het woord voe rende voor de eerste, tweede, vierde, vijfde, zevende en achtste beklaagden betreurde Jiet op 31 Augustus te Pols broek gebeurde, doch deed het uitko men dat beklaagden, door zoo te hande len als zij gedaan hebben, vermeenden inderdaad hun Vorstin te dienen. Zij hadden gevolg gegeven aan hunne groo te ontevredenheid op eene hoogst ver keerde wijze. Pleiter hoopte, dat het vonnis dat de rechter- zou uitspreken in naam der Koningin meer een les dan een vonnis zou zijn, en dat hij niet die enorm hooge straf zou opleggen, die gevraagd! is. Uitspraak over 14 dagen. Mishandeling door mare chaussees. Dejjkrjjgsraad te Leeuwarden beeft den marechaussee J. N., van de bri gade te Almelo, wegens mishandeling van den koopman S. Bos, aldaar, ver oordeeld tot 8 dagen, en de wacht meester dier brigade N. H.. wegens mishandeling en vryheidsberooving, veroordeeld tot 1 maand gevangenis straf. Het O. M. bij do Haagsche recht bank vorderde Maandag voor C. Uitdenboogerd, tegen wien nog steeds do instructie aanhangig is in zake den c.oord ie Berkei, zes jaren ge vangenisstraf wegens diefstal van een koe uit de weide in den nacht van 28 op 29 Mei 1898. Rijksopvoedingsgesticht te Alkmaar. De rechtbank te Alkmaar beeft den beer G. In der Maar ontslagen van rechtsvervolging. Een .der opvoedelingen is veroor deeld tot 3 weken eu vjjf tot twee weken gevangenisstraf. gsmehdc nieuws. Zola. Toen de „Sociétó des Gens de let tres" te Parijs Maandag haar gewone vergadering hield, kwam Zola binnen. Hy werd verwelkomd en nam deel aan het debat.-Na afloop der vergadering kwam de voorzitter, Marcel Prévost, hem hartelijk de hand drukken er. brachten de leden, bem omringend, hem een kleine ovatie. Piequart-Loblois. Geiijk per bulletin reeds is gemeld heeft de Kamer van Inbeschuldiging stelling te Parijs de aanvraag om ver volging van Picquart en advocaat Leblois, wien Picquart inzage van 't geheim dossier zou gegeven hebben, niet-ontvankelijk verklaard. Üe Kamer voornoemd verklaarde, dat bet vonnis van het Hof van Cas satie en het onderzoek hebben aan getoond, dat de aanklachten tegen Picquart en Leblois in tegenspraak- met de resultaten van dit onderzoek zijn en dat er dientengevolge geen redenen zijn om tot vervolging over te gaan. Het proces van graaf Christiani. Voor de 10e Kamer van de correc- tioneele rechtbank te Parijs stond Dinsdag graaf Christiani terecht, be schuldigd van aanranding van 't hoofd van de Fransche republiek tijdens de wedrennen te Auteuil. De heer Feuiiloley, procureur van de Republiek, nam dén zetel van bet openbaar ministerie in. Graaf Christiani, een slank man, uaet een reeds grijzende» knevel, een monocle in 'toog, in zwart jaqueten pantalon gekleed, was zenuwachtig. Op een vraag van den president verklaarde bij, dat hij de daad begaan had in een toestand van buitengewone opwiDdiDg. Toen de president hem zijn moeilijk te qualificeeren daad onder 't oog bracht, wees beklaagde op de omstandigheden. De officieren van het Militaire Huis van president Loubet verklaarden, dat Christiani zeer opgewonden was en op zjjn teenen was gaan staan, om Loubet beter te kunnen raken. De getuigen a décharge, waaronder prins de Broglie, verklaren dat de beschuldigde niet aan politiek doet en zijn daad weinig strookt met zijn meeningen en gewoonten. De heer Feuiiloley doet in zijn requisitoir uitkomen, dat de stokslag zoo hevig was, dat de stok op de balustrade afbrak en hierdoor alleen voorkomen werd, dat de president niet in 't gelaat werd getroffen. Na een kort pleidooi van advocaat Lavallée, werd graaf Christiani tot vier jaren gevangenisstraf veroor deeld. Christiani hoorde het vonnis vrij kalm aan en verliet do zitting na zyn advocaat de band te bobben ge drukt. Er hadden geen incidenten plaats. Prinses Louise van Coburg, over wie reeds zooveel geschreven en gesproken is, is thans ouder curateele gesteld en naar het bekende gesticht van den gezondheidsraad Pierson te Lindenhof bij Dresden overgebracht Voor eenige jaren moet de prinses van een dertig meter boogen bergweg zijn gevallen, waarbij zjj een hersen schudding kreeg. Later kreeg zij den typhus. Beide veroorzaakten den tegenwoordigen toestand der ongeluk kige dochter van den koning der Belgen. De Duitscbe" Keizer heeft het von nis bekrachtigd van den krijgsraad te Koblentz, waarbij luitenant Döring wegens een tweegevecht met een stu dent tot 21/, jaar vestingstraf is ver oordeeld. De veroordeelde is reeds Daal de vesting Wesel overgebracht om de straf ^ondergaan. Een zijner secun- dacteo werd tot veertien dagen ves tingstraf veroordeeld, maar is nog op vrjjo voetende tweede werd vrijge sproken. Electrische Tram. Omtrent de centrale der electrische tram aan de Leidschevaart vernemen wjj eenige bijzonderheden. Het ketel huis bevat drie ketels, uit de fabriek van Gebr. Stork te Hongeloo, waar van or twee steeds iu gebruik zullen zyn. Deze ketels zjjn voorzien van de nieuwste vindingen, als automatisch werkende peilglazen, twee voedings- poinpeu voor warm en koud water, waarbij tot behoud van den ketel, nog voorverwarming van het koude water plaats heeft; door een automa tisch werkend buizennet wordt de stoom gevoerd naar drie machines, waarvan in het normale bedrijf twee in werking zjjn, in den regel met condensatie; evenwel is het ook mo gelijk te werken met hooge drukking. Elke machine heeft eene capaciteit van 400 p.k. Ze zijn voorzien van eeu centrale smeerinrichting waardoor de olie wordt gebracht op alle wrijvende deelen. De electrische stroom wordt opge wekt in drie gelijkstroomdynamo's eu door t wee groote kabels overgebracht nac.r rails achter het schakelbord. Vandaar wordt de benoodigde kracht gevoerd naar de bovengrond sebe geleiding en teruggevoerd door de rails. Door automatische toestellen is overbelasting van de machines voorkomen. Behalve een fraai schakelbord van marmer- en eikenhout merkt men in de centrale o.a. op (en loopkraan, voor het monteeren en demonteereD van machines, die een capaciteit be zit van 8000 Kilogram. Naar alle waarschijnlijk zal de telefoon-lijn die langs de Leidsche vaart en evenwijdig met de lijnen der electrische tram loopt worden verwij derd en daarvoor eene ondergrondsche verbindiog worden gemaakt omdat de afleiding langs de telefoon-lijn door de electrische stroomen te groot zal worden. By een proefrit der electrische tram met twee aan een gekoppelde wagens ontspoorde Dinsdagmiddag om 5 unr de achterste aan de Leidsche Vaart by het oprijden der Emmabrug. Per- soonlijko ongelukken of materieele schade werd niet veroorzaakt, doch het duurde ongeveer een uur voor dat de wageu in het spoor was terug gebracht. Als gevolg hiervan werden heden de rails bij deze brug eeu weinig om gelegd. Een 58-jarige dame die met een vriendin Dinsdagavond een wandeling was gaan doen werd op het Plein plotseling hevig benauwd, waarom zij bjj den banketbakker v. Kes;el iu gingen, waar spoedig geneeskundige hulp was gebaald. De dame was in middels overleden, vermoedelijk aan hartverlamming. Het lijk werd per raderbaar naar de woning op den Kampersingel gebracht. Zekere I. Lobatto, van beroep fotograaf, te Amsterdam woonachtig, werd hedenmorgen wegens openbare dronkenschap naar het politiebureau gebrachtdit was de derde maal bin nen 36 uren. Dinsdagmiddag omstreeks 1 uur is de 9-jarige Emil Kaiser wonende Oude Groenmarkt in den kelder van zijn buurman den vleeschhouwer L. M. Keyzer gevallen, welke kelder 2.50 Meter beneden den beganen grond is, doch heeft zich daarbij slechts licht in de zijde gekwetst; tegen den eigenaar is door de politie proces-verbaal opgemaakt wegens na latigheid in het nemen van maatre gelen voor de veiligheid van het pu bliek. Heemstede. Dinsdagnamiddag kwam eeu inge zetene van hier op den Binnenweg, op zyn fiets willende uitwijken voor een handkar, in botsing met eene jonge dame, die daar in .gezelschap van twee anderen liep te wandelen. De fietsrijder viel, waardoor hy aan zijn hoofd een bloedende wond bekwam; de dame was zeer verschrikt maar kwam er verder zonder eenig letsel af. In den afgeleopen nacht is op het buitenverblijf vau deu heer J. G. BuDge in de Haarlemmerhoutdiefstal gepleegd van bolbegonias, meloenen, komkommers en k'ppsalade. Zandvoort. In bet kinderhuis aan den Hooge- weg en in de Amsterdamsche Vacautie kolonie, park Kostverloren,zyn aauge- komen de 1ste ploegen kinderen, respectievelijk uit Haarlem en Amster dam. J. Drajjer, die oniaogs aan zyn oog gewond werd, is thans uit de inrich ting van Dr. van Genderen Stort te Haarlem alhier teruggekomen. Heden morgen is alhier op het strand gcloopen de schokker H. D. 50. toe- behoorecde aan J. A.Kramer te IJmui- den. Hot schip was gebee! gebarsten, waardoor het lek geworden was, zoo dat de schipper IJmuidon niet meer kon bereiken. Het schip is geheel verloren en zal gesloopt worden. De tui age is geborgen. De visch, die aan boord was, is hedenmorgen op het strand afgeslagen. De besomming be droeg f 12.— De scbuit was niet ver zekerd, zoodat de schipper, tevens eigenaar, groote schade heeft geleden. Thans zyn alhier aanwezig 511 bad gasten. Velsen. Openbare Vergadering van den Gemeenteraad van Velsenop Dinsdag 20 Juni 1S99, voormid dags 10% uur. AGENDA. 1. Ingekomen stukken. 2. Aanbie ding onderwys- verslag. 3. Benoeming onderwijzend personeel. 4. Af- en over schrijvingen enz. der gemeente, dienst 1898. 5. id. der armbesturen dienst 1898. 6. Onvoorziene uitgaven. 7. Re tributie bouwplan B IJmuideo. 8. Verzoek G. van Hejjdt om aankoop van grond. 9. Telefoonkantoor Jeu Gyzeovaarl. 10. Reclames hoofdei ijken omslag suppl. kohier 1898. 11. Rege ling hooipeilen. 12. Gedeelte riool Velsen. Door do drie afdeeiingen der Libe rale .Kiesvereeniging in deze gemeente zijn1 voor de a.s. gemeenteraadsver kiezing genoemd de vier aftredende 'eden: de heereo Van den Berg, Olauwers, Schuit en Van der Does en 7 anderen, nl. de heeren Smits van Gelder, Van Spiunter, Meijer, Dr. Winkler Prins, Boekei, Kalis gd Sckaitemaker. Wat bestrating, verlichting en rio- leering betreft is de afd. Wijkeroog van de gemeente Velsen al zeer stief moederlijk bedeeld. Om met elkander de middelen te beramen, em hierin verbetering te brengen, hebben de be woners eene vergadering belegd. Besloten werd een adres by den Raad in te dienen met het verzoek hierin, zoo mogelijk, spoedig verbe teringen aan te brengen. Tot voorzitter van de Centrale Kiesvereeniging afd. Velsen is be noemd de heer K. J. C. del Court, als opvolger van den lieer W. A. P. T. L. Bakker, onlangs overleden. De verkiezing voor 4 leden van den gemeenteraad is vastgesteld op Dinsdag 27 Juni en de herstemming zoo noodig op 4 en 13 Juli d. a. v. IJmniden. Alhier is op bet strand gevonden een flescbje inhoudende het volgende briefje Op 37° 15' zuiderbreedte is het stoomschip „Neptunis" uit Rotterdam vergaan op de Westkust, van Amerika. De Kapitein get. J. C. D. BAKKER. GESiSEEHTERfe&O. Zitting vam lieden Woensdag 14 Ju- ui 1899, des namiddags te een uur. Vooratter de Burgemeester. De lieer Van Bilderbeek fungeert als waarnemend secretaris. Afwezig bij den aanvang der ver gadering de heeren Loomeijcr. Ivruse man, Ma-Mie, Winkler, van den Berg, de Lanoy. van Styrum. van der Mersch, L odewijk.?. Waller. Sehürmann on Cnoop Koopmans. later komen nog ter vergadering de heeren de Lanoy, Wal ler, vam Weel. Sehürmannvan der Mersch. PUNT 1. Mededeelingen en ingeko men stukken. Hiervan vermelden wij o. a. Verzoek van J. Pa.ulen en ando ren tot intrekking van het besluit tot verpachting der standplaatsen voor rij tuigen. In afwachting van een beslissing van den Raad over dit verzoek, hebben B. en\V. het bedoelde raadsbesluit voorals nog' niet uitgevoerd. Verzoek van J. Walter om pensioen en toelage. B en W. stellen voor. den heer P. Kleiweg Dyserinck te vergunnen in de Korte Vierstraat hooger te bouwen dan H maal de breedte der straat. De heer SPEELMAN is hier niet voor. B. en W. komen er mee op een hellend vlak. Reeds de heer Kruseman vroeg in eeai vorige vergadering liier- raee schaars te zijn en spr. meent, dat het behandelen van zaken die niet op de agenda- zijn geplaatst, zeen* zelden behoort voor te komen en dat het pu bliek er misbruik van zal maken. Steeds meer zal liet publiek op direc te behandeling aandringen, heigeen be hoorlijke overweging door den Raad vaak zal uitsluitc-n. Om den schijn van personaliteit te vermijden, zal spr. zich twenwei niet tegen de directe behandeling verzetten. De VOORZ. antwoordt, dat hij altijd tracht zoo karig mogelijk van deze be voegdheid gebruik te maken en dat doet als de, zaak zeer eenvoudig ia. Voor den voorzitter is 't veel makkelijker, zich strikt aan de agenda te houden, maar aan den anderen kant moeten de be- latngen der aanvragers ook in 't oog wor den gehouden. Te veel gebruik wordt en niet van gemaakt. De lieer ROOG heeft geen bedenking tegen de directe behandeling, ja. prijst het in B. en W da.t zij: den bouw, voor al van een winkelzaak, zoo spoedig mo gelijk willen doen plaats hebban. De lieer DE KANTER wijst op het eenvoudige van de zaak. Bij belangrijke zaken geschiedt dat nooit en spr. pro testeert er tegen, dat de heer Speel man het Dag. Bestuur aanwrijft, dat- liet maai" onderwerpen die niet op de agenda staan aan de orde stelt om ze er door te krijgen. De lieer SPEELMAN betreurt het, da.t de heer de Kantor in zijn objectie ve beschouwing een insinuatie ziet te gen hemzclven of het Dagel. Bestuur, Doze heeft liij zeker niet bedoeld. Het stulc heeft in d'e portefeuille gelegen met het opschrift..Niet rijp voor be handeling". De heer TJEENK WILLINK acht ook spaarzaamheid in deze voorstellen wenschelijk Dat een zaak eenvoudig is, kan geen reden wezen. A prima vista kan ze eenvoudig schijnen, maar later kan blijken, dat er iets achter zat. De heer STOLP is volstrekt niet bang, dat hier iets achter zit eu is er mee ingenomen, dat B. en W. liet aan do orde hebben gesteld. Tot de urgentie wordt nu besloten. De heer SPEELMAN wijst op het betreffende art. in de politieverorde ning, waarin, staat dat B. en W. altijd bezwaar zullen maken tegen het meer dan IJ maal do breedte der straat hoog bouwen. Van diergelijke bedenking vindt spr. evenwel niets, ook niet in liet voor deel, dat de hoek der straat zal wor den afgerond. De.heer ROOG schrijft de aanvra gen toe aan de onjuiste verhoudingscij- fers ten opzichte van cle huizen en de breedte dor straten. Herziening daar van zal dus nuttig wezen. Spr. heeft dan ook geen bezwaar tegen dit voor stel, maar vraagt inlichting over de be rekening der hoogte-overschrijding. De lieer DE BREUK zegt, dat B. en W. van do wenk des heeren Roog gaar ne zullen gebruik maken en de verhou- dingscijfers behandelen in de Comm. v. d. openbare werken. B. en W. zouden het voorstel niet gedaan hebben, als zc niet haidlden gemeend}, dat hier reden tot afwijking was. De architect- van 't huis heeft er belang bij, spoedig te kunnen - bouwen en doet door verbetering van dien hoek een dienst aan d'e communi catie. De lieer WALLER herinnert aan do geschiedenis van 't artikel in de politie verordening. welks tegenwoordige le zing van den heer yan Styrum is. Het werkt wel goed. omdat het veelal gele genheid geeft, dat aanvragers ook hun nerzijds eenige concessie doen. Het voorstel wordt nu goedgekeurd. De firma- J. J. Bc-ijnes vraagt de medewerking van den Raad oon eenige •harer kracht work tuigen ini have far fori eik electrisch te mogen drijven, dooi' stroom die die Eerste Ned. Electr. Mij. bereid is te leveren. Gesteld in. handen vain B. en W. om advies. PUNT 2 De Veroeniging Weldadigheid naar Ver mogen, die tot lieden haar bureau had iu den Stads Poelen, verzoekt den Daad "nu om inplaats daarvan een lokaal iu het 1 Proveniershuis. Hierheen is namelijk ook het bureau van den armen-opzichter over gebracht. B. en W. adviseeren hierop gunstig, onder de gebruikelijke voorwaarden. Het verzoek wordt zonder debat of stemmi 11 g toegestaan PUNT 3. De Maats, tot expl. van onroerende goederen, directeur de heer S. J. W. Mons alhier, verzoekt den Raad wij ziging te brengen in de voorwaarden tot bebouwing van gronden aan den Koninginneweg, zoodanig dat adres sant een oppervlakte van 600 M-, niet zooals nu het ge-al is, onbebouwd moet 'aten. B. cn W. stellen voor dit verzoek af te wyzen, omdat door dicht aao- eenbouwen het karakter van park verloren gaitwil de Raad dat niet, dan adie sant slechts le vergunnen een enkele villa op bedoelden grond te bouwen. In het laatste geval ach!en B. en W. het uoodig, ook gunstig te be schikken op eon dergelyk verzoek van den hoer F. M. baron van Lynden. Do heer SNELTJES heeft geen be zwaar tegen het ve rstel van B. en W. De heei' Mons wist dlit vam te voren en heeft dus gehandeld in d'e: stille hoop, daib de Raa.a het wed' zou goed keuren, Spr. vreest, dat als dit voorstel word't aangenomen, de zaak nog niet lüt is. Wat zal er met- dien grond ge beuren Zal die braak blijven liggen? Het voorstel is niet gedaan in over leg met d'e Comm. v. Bijstand en geeft in overweging het daarheen te renvoy- eeren. De heer BIJVOET vraagt of op het door den Raad' oorspronkelijk goedge keurde plaid niet staat, waar de huizen mógen worden gebouwd. De heer NI EU WENHUIJZEN KRU- SEMAN acht aanneming van het voor-

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 2