Tweede Blad. behoorende bij MAARLEIti'S DAGBLAD vax Vrijdag 16 Juni 1899. GEMEENTERAAD. Zitting van Woensdag 14 Juni 1899 des namiddags te 1 uur. (Vervolg.) I Onder d'e mededeelingon en ingeko men stukken behooren 1 a. d'ait aan S. Walter op verzoek met ingaing van 1 Juli e.k. eervol ontslag is verleend als gemeentebode onder dank- betuiging voor de vele en langdurige diensten aan de gemeente bewezen b. dat is gesteld in handen van B. en ildvies lo. een adres van H. Smits JHz., houdende verzoek om vergunning tot liet bebouwen van een gedeelte van den voor 'tuin bestemden grond bij het perceel aan het Ripperdiapark no. 10, kadastraal beleend sectie B no. 1765-7. 2o. Een adres van G. Walter, ge meente-bod)e, houdende verzoek om een pensioen en toelage. c. Dat is ingekomen lo. een adres van J. Paulen e. a,„ verhuurders van rijtuigen, houdende -• v ek i m intrekking van het besluit van 31 Mei jl. no. 4 tot het verpachten van staanplaatsen voor rijtuigen. In verband hiermede is door B. en W. voorloopig geen gebruik gemaakt van de in de vorige zitting verleende machtiging om over te gaan tot de verpachting van standplaatsen. I 2o. een schrijven van K. Scliraver te 1 Ret tvrclam, ten geleidie van een aantal afdrukken van een opstel over oefenin- gen dei' brandweer. 9 3o. een vijftal processen-verbaal van dien keurmeester van het slachtvee enz., jioudjan.de afkeuring van vleesoh als j ongeschikt voor de consumptie 4o'. een adres van S. J. W. Morns, directeur dier Naomlooze Yennootschap j „Haarlemsehe Maatschappij tot exploi- tatie van onroerende goederen'', hou dende bezwaar tegen het voorstel van B. en W. in zake de bebouwing van grond aan den Koninginneweg. Te behandelen tegelijk met de voor heden aan de orde gesteldie voor- dracht. k 5o. een schrijven van den heer H. J. Heshuijsen. houdende dankbetuiging voor zijne benoeming tot adjunct-archi- var is d'er gemeente. F 6. een schrijven van de Commissie van. het op 4 dezer gehouden hippisch feest en bloemencorso, houdende dank- betuiging voor die door de gemeente be- schikbaar gesteldie gouden med'aille. 7. een schrijven valn Wed. d'e Roo, ^geb. Wentel, houdende dankbetuiging voor den haar opnieuw verleenden on derstand. d:. Dat door den Commissaris dei- Koningin in de provincie Noord-Holland eervol ontslag is verleend als buiten gewoon veldwachter dezer gemeente aan den gemeente-bode G. Walter. e. Dat is ingekomen: lo. een schrijven van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland' ten geleide van het door hen goedgekeurde besluit van 10 Mei jl., no. 11, tot verkoop van grond aan H. London. 2o. een schrijven van dezelfden ten geleide van het door hen goedgekeurde primitief kohier der plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1899. 3o. een schrijven van dezelfden ten geleide van. een afschrift van het ko ninklijk besluit tot het verleenen van ontheffing van de verplichting tot het oprichten van een burgerdagschool. f. Dat naai" aanleiding van een adres van P. Kleiweg Dyserinck is ingeko men een voorstel van B. en W. om ver gunning te verleenen tot het bouwen van een perceel op den hoek van d'e Korte en Lange Veen-straat tot grootere hoogte dan bij de algemeene politie verordening is toegelaten. Hoewel vreemd aan de orde van den dag, stelt de Voorzitter voor deze zaak heden in behandeling te nemen en zoo mogelijk tot eene beslissing te brengen. (Het voorstel is in druk aan don Raad toegezonden). (Vervolg der discussie). PIJNT 7. Voorstel tot wijziging van het regle ment voor de Bank van Leening. Voor gesteld wordt art. 49 laatste lid voor taan te lezen als volgt „Bij de berekening der door de be- leeners verschuldigde interesten worden gedeelten van een cent opwaarts afge rend tot eene geheele cent. Bovendien betalen de beleeners bij; de lossing voor adlmiriistratieiloon één cent voor elk pand"; en verder deuu aanhef vaai art. 50 voortaan te lezen als volgt „Behalve de bepaalde interest en ad ministratie-loon mag niets gevorderd worden." De heer VAN DER MERSCH wenscht dit voorstel niet te bestrijden, maar heeft het met leedwezen gezien. ?t Is een gevolg daarvan, dat intrest van 't bedrijfkapitaal voortdurend ver- mindert. Dit is een gevolg van de lang zame toeneming der administratiekos ten. Nu mag de gemeente natuurlijk verlangen, dat zij niet werke met ver lies. Stond het vast dat de gemeente biji deze Bank geld verloor, dim zou spr. opheffing willen voorstellennu dat nog niet zoo is, acht hiji het zeer twijfelachtig of 't wel goed' is de paai den te verhoogen. 't Is maar een cent, maar die wordt betaald door de inbren gers van de weekpanden. Is het nu de! bedoeling hen te treffen en hun alam 't verstand te brengen, dat ze veel be ter doen met ze niet meer in te bren gen Dan zou spr. leunnen meegaan. Is het om financieel voordeel te doen? Dan is spr. er tegen. De heer LEUPEN noemt het in 't belang van de leeners, dat ze hun pan den direct aan de Bank brengen en niet meer bij de inbrengers. Wat betreft de afronding tot een cent. In de vorige week zijn beleend 1965 panden., waarvan 1066 weekpan- d'em, waarvaln de rente jwas f5',714, zijnde nagenoeg het bedrag van het benooddgde papier voor inschrijving en beleenbriefje. Het administratie-loon a 1 ct. per pand. Van de 1965 panden zijn slechts 34 direct in clè bank gebracht, waarvoor geen kosten berekend worden, 1931 wer den bij inbrengsters gebracht, waar voor elk pand 2 cents moet worden betaald. Indien deze panden aan de bank werden gebracht zou daardoor 2 cents uitgewonnen worden. Commissarissen wenschen de op brengst van de bank gelijk te maken met de huur van het perceel en d'e rente van het bedrijfkapitaal. Van de surplusgelden zijnde d'e bij verkoop meerdere opbrengst als liet beleend bedrag is in het afgeloopen jaar f 546, niet afgehaald, niettegenstaan de gedurige oproeping in verschillende plaatselijke bladen. De heer VAN DER MERSCH acht dit geen rechtstreeks antwoord op zijn vraag. De heer STOLP constateert, dat de bedoeling van den heer Leupen is, dat de opbrengst is geweest beneden de rente van het kapitaal van f 50.000, d. i. a 34 procent f 1750, behalve nog de huur van het huis en het onder houd' daarvan. Op dit- oogenblik legt dus de gemeente er f 1500 bij en ook met dezen maatregel zal er nog bij moeten. Dividend is er dus niet. Spr. is dus voor het voorstel van B. en W. De heer LEUPEN becijfert, d'at de voorgestelde maatregel f 1300 zal op brengen. De heer BIJVOET zegt-, dat dé be leeners een cent kunnen uitwinnen als ze de panden inbrengen bij de Bank zelf en niet bij. de inbrengers. Het voorstel wordt goedgekeurd, zon der hoofdelijke stemming. PUNT 8. B. en W. stellen voor, bet aan tal gemeente-boden, thans vier, in te krimpen tot 3, door namelijk geen nieuwen titularis te benoemen in de plaats van G. Walter wien tegen lo. Juli eervol ontslag is verleend, maar het College wenscht 2 hulpbodeu te benoemen, elk op f 5"0 's jaars, hoofdzakelijk voor loopwei k buiten het stadhuis. Dit wordt noodig geacht wegens de uitbreiding van het stratennet der gemeente en van de bureaux ten stadhuïze. De heer STOLP vraagt of f 500 niet wat weinig is, een politieagent le kl. verdient meer. De heer DE KAXTER zegt, dat de werkkring der politie geheel anders is en dus ook liooger moet worden be taald, f 500 is niet te laag, er zijn zelfs onderwijzers, die niet meer hebben. Do heer VA.s DER MERSCH vraagt- welke functie deze boden zullen uit voeren of zullen ze maai" leerling-boden wezen Zoo niet dan mag het trakte ment wel wat hooger wezen. De heer WILLINK is het hiermee eens. De heer VAN DER MERSCH acht het salaris voor gepensionneerden vol doende, voor anderen niet. Spr. wil dus het traktement van f 500 brengen op ten hoogste f 600. De VOORZ. licht het voorstel toe. De werkzaamheden zijn uitgebreid en uitbreiding van 't personeel was daar voor noodig. B. en W. hebben overwo gen, hoe dit het best en het goedkoopst kon vesdhied'en. Met het voorstel van den heer van der Merscli, wordt de keuze gemakkelijker, maai- zelfs op dit traktement hebben zich al sollicitanten voorgedaan. Mocht het niet genoeg zijn dan zullen B. en W. met een nader voorstel komen. De heer BEIJNES vraagt waarom het woord ten hoogste er in staat-, dat moet er toch zeken- uit, anders kan men nooit meer geven. De heer VAN DER MERSCH ant woordt, dat cle bedoeling is, dat B. en W. lager kunnen gaan desnoods tot f 450 of f 400. De VOORZ. zegt dat dit de taak van B. en W. zeer moeielijk zal maken zoo ontstaat een gemarchandeer met de sollicitanten, dia-t zeer onaangenaam zou zijn. De heer VAN DER MERSCH kan dit bezwaar niet voldoende beoordeelen, maar trekt zijn amendement in. De heer STOLP stelt nu voor, het bedrag van f 500 te brengen op f 600, zonder meer. De heer KLEIN is hiertegen, f 500 in deze positie is voldoende. Passen ze goed cp, dan komen ze in aanmerking voor een mogelijke vacature van bode. Het amendement wordt verworpen met 16 tegen 8 stemmen en daarna het voorstel van B. en W. goedgekeurd. PUNT 10. Voorstel vaai den heer Th. G. Schür- mann betreffende eene belasting op de publieke vermakelijkheden. In de vorige vergadering staakten de stemmen over art. II van zijn voorstel, dat (geamendeerd) aldus luidde: „Voor openbare vermakelijkheden op „vertoon van een bewijs van lidmaat schap, toegankelijk voor leden, doch „(met uitzondering van dames) overi- „gens niet voor stadg^enooten, is de be- lasting alleen verschuldigd voor de „tegen betaling toegelaten vreemdelin- ,.gcn en dames. „Worden mannen, stadgenooten, die „geen lid zijn, tegen betaling toegela ten, dan is de belasting voor hen ver- „schuldigdL" Nader is door den voorsteller het volgende amendement ingediend: Bij verwerping vatti art. 2 heb ik de eer voor te stellen aan art. 3, alinea 9, achter die woorden „toegang te geven" te voegen Voor openbare vermakelijkheden, ge geven in lokalen of tuinen, waarbij toe gang wordt gegeven uit krach te van eene vaste contributie en bovendien aan anderen tegen betaling van toe- ga.nggeldent wordt de belasting ten opzichte van bedoelde contribuanten geheven over het bedrag dier contribu tie on ten opzichte van niet-contribu anten over het bedrag der toegangsgel den. De heer VAN DER MERSCH wenscht heropening der beraadslagin gen. Hiertoe wordt besloten. Spr. geeft te kennen, dat spr. den voorkeur geeft aan de voorgestelde aanvulling op art. m. De heer STOLP zal voor art. II stem men om een slechte belastingverorde ning iets beter te maken. De heerc-n DE BREUK en DE KAN TER geven overeenkomstige verklarin gen af. Art. IT wordt nu aangenomen met 14 tegen 10 stemmen. Voor stemden de heeren Van der Steur, Bijvoet, Krol, Rcog, van Thiel, Stolp, de Kanter, Sabelis, Sneltjes. Hu- genholtz, de Breuk, van Weel, Waller en Beijnes. Tegen stemden de heeren Leupen, Nienwenhuijzen Kruseman, Willink, Speelman, van Lennep, dé Lanoy, Klein, Schiirtmam nvan cler Mersch en van den Berg. Dg heer SCHüRMANN heeft het voorstel gedalan in 't belang der ge meente. Het voorstel is vermoord door dé amendementen vaai dén lieer van der Marscli. Daardoor zijn cle gegoeden er uitgevallen en zijn de mingegoeden overgebleven. Het is cle bedoeling niet, dezen te belasten, zoodat spreker nu het gelheele voorstijl intrekt. Dei VOORZ. constateert, dat het voorstel geen punt van behandeling meer uitmaakt. De Raad gaat over in Comité. D 6 m «5 BS L .44 ft ïi Verbetering der vrouwen- kleeding. Prof. dr. B. J. Kouwer, hoogleeraar in de gynaecologie aan de Rijks-Uni versiteit te Utrecht, vestigt in eeu artikel in de N. R. Ct. de aandacht op de nadoelen door het dragen van het tegenwoordige corset teweegge bracht. Hij vindt daartoe nog eens aanleiding door de kennismaking met een paar medejournalen, die zich gun stig onderscheiden van de gewone modebladen, nl.Die Reformkleidung für JErauen en Miitheilungen des Allgem. Ver eins für Verbesserung der Frauenlcleidung. „Geen vrouw wil er „onmogelijk" uitzieu", schrijft prof. Kouwer. „Een corset, of liever een kleedingst.uk, dat de vrouw voor die „onmogelijkheid" onder allerlei omstandigheden behoedt, is een onmisbaar artikel. De vraag is maar, of er zoo iets bestaat, zonder dat de natuurlijke taille verschoven wordt, zonder dat er iets verschoven wordt, en dat tegelijk aan de beval ligheid in het geheele toilet niets te kort doet. Dat die vraag bevestigend beantwoord kau worden is m.i. een uitgemaakte zaak eD die wijsheid dank ik o.a. aan de kennismaking met bovengenoemde tijdschriften. Ik waag m|j echter niet op het gladde ijs van verdere bijzonderheden. Daarover zul len de dames zeifin de eerste plaats heb ben te spreken eu te deuken. Dat de quaestie voor oplossing vatbaar is, dat is de gezondheids- en de scIiood- heidseischen gelijkelijk bevredigd kuc- neo worden dat geeft mij den moed er bier een enkel woord aan te wijden. Niet om tegen het inrijgen te pro testeeren. Dat doet bijna niemand, althans niet opzettelijk. Men doet dat zóó voorzichtig, zóó geleidelijk, men begint daarmede zóó vroeg, reeds op 12-jarigen leeftijd, waardoor eerst te gen de 20 een merkbare vernauwing en vervorming verkregen is dat men daaraan toch niet het begrip rijgen kan verbinden. Worden de Spaansche en Eogelsche misvormde professionals gebogeu, ver draaid in den gewonen zin van 't woord Hun zonderling hoofd, huun9 kromme beenen krijgen dien vorm pas na jaren van geduldige, langzame be werking, zonder pijn, zonder geweld alleen maar door eonige gene. II u'y pas de dames sans gêne! Maar dat de vorming tot stand gekomen is, zal iedere vrouw toegeven, die zich herinnert, hoe het corset, na 3 of 4 weken in de kast gelegen te hebben, slechts met moeite of in het geheel niet gesloten kan worden. Is het dan nog Doodig het nogmaals te zeggen, dat die vervorming toch onmogelijk tot stand had kunnen ko men zonder verplaatsing van borst en buikorganen Als de onderste rib ben tot elkaar gedrongen worden, kan dan de lever op baar plaats blijven, moeten de nieren dan niet uitwijkeD, moet het spijsverteringskanaal dan niet naar onderen geschoven worden? Waar blijven dan de andere organen der vrouw, waaraan toch al zoo groote eischen gesteld worden Hoe moeten de buikspieren zich onder dat alles gedragen, van boven beklemd, bene-

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 5