den kunstmatig naar buiten gedron gen, belemmerd in haar functie, door dat al.es gedoemd tot een staat van zwakte, die het geheele spierstelsel der meeste vrouwen kenmerkt? Dit zijn nog maar de grovere, direct waar neembare nadeeleu. Maar dat de bloeds omloop van 't geheele lichaam van alle organen, daaronder lijdt wie durft hef tegenspreken? En waarom onderwerpen zich bijna alle vrouwen zoo gewillig aan dien dwang, waarvan zij het schadelijke niet outkenneu? Waarom leggen de vrouweD er zich zoo geduldig bij neder, veel zwakker te zyu dan de mannen, veel meer te sukkelen, veel meer te souffreeren Meenen zij, dat zy het me delijden der mannen meer opwekken, zich meer verzekeren van hun steun? Neeu toch daartegen verzet zich de lierheid der vrouw althans der Hollandsche vrouw. Vergeten zy dan welk een zware schaduw dat lichame lijk minderwaardige der vrouw werpt op zoo menig huisgeziq, op bet geluk, op de vrooljjkheid daarvau? Willen de moeders dan hare dochters niet gezonder en sterker en gelukkiger en daarmede ook de maouen gelukkiger maken Er blijft immers nog zooveel ellende over, waartegen wjj machte loos zijn? Laat men toch een begin maken mot het jongere geslacht en de oudere geaeraties eenvoudig als ver loren beschouwen waar 't op ver betering iiarer kleeding en gezond heid aankomt. Laten de moeders haar nakomende meisjes doen genieten van eeu doelmatiger kleeding en haar daarmede de gelegenheid geven baar jong lichaam flink en sterk en mooi te ontwikkelen. Laten zij zich daar voor de moeite getroosten eens te on derzoeken, of de nieuwere wijze van kleeden in bevalligheid, in verschei denheid iets achterstaat bij de tegen woordige. Dat onderzoek te verge makkelijken, raad en voorbeeld te geven ook te ontvangen dat is een der gewichtigste functies der op te richten vereeniging, waarvan bo ven sprake was. Laat niemand mee- nen, dat zjj in haar wapen de leus voertweg met het corset, weg met de zorg voor een behagelijk uiterlijk maar integendeel een beter corset, een betere kleeding, die meer partij trekt van de natuurlijke schoonheid der vrouwelijke vormen en het aesthe- tisch gevoel van vrouw en man beiden bevredigt, zonder de gezondheid te schaden. De schatkist over Mei. In de maand Mei blijken de rijks middelen zeer ruim gevloeid te hebben. In het geheel ontving de schatkist f 12,263,500. Vergeleken met verleden jaar beteekent dit eene vermeerdering van f 1,730,600. Dit bedrag is niette danken aan een enkele groep van. middelen, of aan een paar van de voornaamste, maar op slechts twee uitzonderingen na, aan alle bronnen van ontvangst die op den middelen- staat voorkomen. En die uitzonderin gen hebben geen eigenlijke beteekenis. Zjj zijn de domeinen die, ten vorige jare toevallig bijzonder hoog, ditmaal f 34000 miuder hebben opgeleverd, hetgeen natuurlijk geheel van voor- bijgaanden aard is; en de wijn-accijns waarvan nu een duizend guldeu min der is ontvangen, betgeea evenmin iets bijzonders te beduiden heeft. Hier bij komt dat iu verreweg de meeste gevallen de hoogere opbrengst be langrijk mag worden genoemd. Bij de groep der directe belastingen valt voor het personeel eene vermeerde ring op te merken van ruim 2 ton en bij de bedrijfsbelasting eene van bijna 2 ton by de vermogensbelasting eeno op zich zelf genomen kleine verhoo ging (f16.200) maar die niettemin ge tuigt van de bevredigende wijze waar op uit middel blijft voortgaan. Dein- voorreebten kwamen met f 33,300, de loodsgelden met f 12,000, dat is resp. met nagenoeg 5 en bijna 8 pet, voor- nit. De gezamenlijke accyozen verton nen eene vermeerdering van f 288,000. Daarvan is 1.6 ton te danken aan het gedistilleerd, dat na langdurige traag heid nu in eens een aanzienlijken sprong heeft genomen. De suiker- accijns heeft f 1,223,400 opgeleverd, d. i. f70,800 meer dan ten vorigen jare. Uit die opbrengst is aanmerke lijk minder aan premiëu uitbetaald, slechts f 14,480, togen f 58,700 over Mei 1898. Dientengevolge is het be drag, sedert den len Januari aan premiën uitgekeerd, thans f 1,997,^80, terwijl het voor de 5 eerste maanden van 1898 reeds f 2.092,000 had bereikt. In dit verschil van f 94,300 is iotus- schen geen blijvende winst voor de schatkist te zieu. Wel is voordesui- kerfabrikauten en de raffinadeurs te zamen het maximum dat zij over de campagne 1888/99 aan premie zullen ontvangen, f150,000 kleiner dan zij over 1897/98 hebben genoten, doch tbacs kan dit op de uitbetaalde pre miën nog niet van invloed zijn. Van de overige accijnzen is het zout tamelijk en het geslacht zeer ruim geweestby het laatstgenoemde staat de vermeerdering (f 43.800) ge lijk met 16,4 pCt. By de indirecte belastingen vinden wjj de zegelrech ten met een vooruitgang van f 39.200 en de registratierechten met ruim 1 ton boven verleden jaar. De successie belasting ging voort met stijgen zy wierp ditmaal f 1.232.500 af, d. i. 3.8 ton meer. Voegt men bij het voren staande dat de posteryen met eene halve ton. de telegrafen met f 33.400. de waarborg met ongeveer f 30'J0 (d. w. z. bijna 12 pCt.) vooruit zijn ge gaan, dan kan men gereedelyk de uit komsten van de maand Mei zeer be paald guDstig noemen. Bij de personeele belasting blijkt voor rekening van dienst 1897 nog f119 te zijn aangezuiverd. In het geheel is in Mei binnengekomen f 667.405. Daarvan heeft evenwel f20.152 nog moeten dienen als bypas sing van hetgeen op rekening van liet dienstjaar 1898 door de schatkist meer aan uitkeeringen meest worden voldaan dan door de belasting was opgeleverd. De zuivere opbrengst in Mei voor rekening van het op 1 Ja nuari 1899 aangevangen dienstjaar is dus f 647.372 geweest. Van de-betalingen voor de bedrijfs belasting had f1082 betrekking op het dienstjaar 1897 98; voor den op 30 April geeindigdeu dienst kwam f793.167 binnen. Derhalve heeft de totale opbrengst der bedrijfsbelasting in bet dienstjaar 1898/99 f5.452.457 bedragen, d. 4 ton meer dan de raming. Door de f137.800, in Mei nog be taald op de aanslagen voor de ver mogensbelasting dienst 1898 99, is de totale opbrengst van dit raiddel ge worden f 7.086.295 d. i. ongeveer f86.000 boven de raming. Over de 5 maanden heeft de schat kist in het geheel f 49.344 357 ont vangen, d. i. f 2.337.400 meer dan in hetzelfde tijdvak van 1898. Tot doze vermeerdering hebben nagenoeg alle middelen bijgedragen, maar voorna melijk de groep der directe belastin gen (bij weike" in het bijzonder de grondbelastiug de aandacht trekt met eene stijging van 4.8 ton)de groep der accijnzen welke ditmaal de suiker geen overwegende rol speelt) de vroep der indirecte belastingen. By deze bedraagt de vermeerdering f724,O00, waarvan ruim VU ton te danken is ami de successie-rechten, en dus f296.000 aan zegel-, registra tie en hypotheekrechten. Voorts gaf de postery f 186.500 meer, terwijl d8 telegrafen (en telefoon) met het aan zienlijke bedrag van f 129.500 voor uitgingen. Van de invoerrechten was de opbrengst slechts weinig (nog geen 2 pCt.) boogerbij de loodsgelden wyst zij een matigen vooruitgang aan (4.6 pet.) Over het algemeen zyn de werke lijke opbrengsten, bij de ramingcyfers vergeleken, zeer bevredigeud. In het geheel is er du nog een verschil van f 2,737,700 tosschen de totale opbrengst en de raming. Dit verschil is, in per centen nitgedmkt, nog slechts ö1^, tegen 10.97 op ulto. April. Van de werf der N>derlandscbe Scheepsbouw- Maatschappij te Amster dam werd Woensdagnamiddag met goed gevolg te water gelaten bet stalen tweeling-scbroefstoomschip Van der Parrain aanbouw voor de Konink lyke Paketvaart-Maatschappy. De kiel van het schip is gelegd 6 Januari 1899. De stoomwerktuigen, welke vorvaardigd worden door de Koninklijke Maatschappij „De Schel de" te Vlissingen, zijn van het com pound systeem en de afmetingen der cylindersH. D. 16 Eng. dm. diame ter, L. D. 32 Eng. dm. diameter, met eene slaglengte van 18 Eng. dm. De kolenbergplaatsen aan bakboord en stuurboordzijde, van ketel ruim en machinekamer, zijn ingericht tot het bevatten van astalki(petroleum-residu) waarmede de ketel (mede daartoe ingericht) in Indië zal worden gestookt. Op de reis naar Indië wordt steen kool gebruikt. Dit op de stoomschepen Br omver, Van Imhoff en Mossel reeds toegepaste systeem, blijkt volgens de rapporten zeer goed te voldoen. Hot schip wordt gebouwd onder toezicht van den ingenieur der Ko ninklijke Paketvaart Maatschappij, den beer J. T. J de Bruyn Kops, van het bureau Veritas en van de Nederlandsche Vereeuiging van Assu radeuren. Onmiddellijk na het te water laten werd aangevangen met het inlaten van ketels en machineshet schip zal einde Jali gereed zyn tot den proeftocht. De open gekomene en de daarnaast liggende helling zullen worden inge nomen door drie baggervaartnigen, te bouwen voor rekening van de werf Conrad te Haarlem, met bestemming naar Zuid-Amerika. Hhld. Atjeh. Woensdag ontving de regeering het volgend officieel telegram uit Atjeh „Bij toebteu onder den commandaot vau Segli in de Pedirstreek tegen beuden van Toekoe Mohamad is een fuselier gesneuveld en bekwam een officier een schampschot. Generaal Van Heutsz is door Samalanga naar de Paseistreek getrokken, alwaar een uitgebreide beweging van aanhangers van Tengkoe Tapa is ontstaan." By de familie te Amsterdam, is van Regeeringswege bericht ontvan gen, dat de 2e luit. der inf. H. M. Luchsinger iu Atjeh is gewond. Gemesigd üieuws De zaak-Dreyfus. De escadrons-chef Carrière, die als regeeringscoramissaris het Openbaar Ministerie zal waarnemen in de zaak Dreyfus voor den krijgsraad te Ren- nes, is door de Gaulois geïnterviewd. Van den zakelyken inhoud komt het volgende vermeldenswaardig voor. De regeeringscommissaris zeide, dat er geen instructie zou zyn. Men had de instructie van 1894 en de aanval lende instructie van het Hof van cas satie. Deze beide zouden de basis van het onderzoek zijn ter beantwoording van de door het Hof van cassatie op gegeven vraag„Is Dreyfus schul digenz. Het geheele proces zou dus neerkomen op de openbare terecht zitting en deze kon zeer langdurig en zeer belangrijk worden. De regeerings commissaris zou daar alle getuigen dagvaarden, wier verhoor hem nuttig zou schijnen, ook de generaals en de oud-ministers, die uoodzakeiijkerwyze in Dreyfus' byzyn moesten zeggeD, waarop"hun verzekering dat by schul dig was, berustte. De regeeringscom missaris was niet van plan zich aan bevelen van de regeering te storen om iu den een of anderen zin requi sitoir te nemenmocht zy hem zulk een bevel willen geven, wat fcy ove rigens niet verwachtte, dan zou hy zich liever laten ontslaan. Alles zou regelmatig toegaan, daar zou hy voor waken het debat zou geheel vry zijn en hoogstwaarschijnlijk geheel openbaar. De quaestie der „bekentenis" van Dreyfus achtte Carrière tengevolge van 's Hof arrest geenszins aan de kennisneming van den krygsraad ont trokken. Hij wist niet of er eenige waarde aan mocht gehecht worden, maar hij meende dat Lebrun-Renaud met Dreyfus moest geconfronteerd worden eu de getuigen die het ver haal van de bekentenis volhielden met hen, die het loochenen. Ook E*ter- hazv zou hij dagvaarden; by hield zicii bezig met de overweging var. het beste middel om hem tot een ver schijning te bewegen, maar bu dacht niet daarin te zullen slagen. Zoo kon het proces lang duren, maar hy was vastbesloten zijn requisitoir met uit te spreken, alvorens aan de rechters alle elementen van overtuiging ver schaft te hebben, waarop zij hun uit spraak zouden kunnen baseeren. Onthullingen. Een brief uit Shanghai aan de Washington Sentinel bevat merk waardige onthullingen over de voor geschiedenis van den oorlog op de Pbilippijnen. Daarin wordt allereerst bevestigd net reeds bekende feit dat Aguinaldo voor hy den tegen woordigen opstand begon, zich in 1898 in ver binding stelde met den Amerikaan- schen consul-generaal Wildman. Deze zou voor de opstandelingen wapens en krijgsvoorraad koopen en zorgen voor de uitrusting van een expeditie tegen den gemeenschapp-'lyken vyand, de Spaojaarden. Drie Filipinos die zich als kooplieden te Hongkong vestigden, brachteD voor dat doel 60,000 dollars byeen. In het geheel moet Wildman van de Filipinos 107.00') dollars hebben ontvangen hij moet dit bloedgeld echter grooten- deels in zyn eigen belang hebben be steed en bovendien de door hem in den opstand gedreven inlanders heb ben verraden. De geldgevers hebben nu langs den rechtsweg rekeuing enir verantwoording van Wildman ge-*» vraagd en deze beeft o. m. 10,0G0jV dollar verantwoord als „prijs voor^ stilzwijgen".- De Amerikanen en de,n Europeanen van Shanghai zyn zeer^ verlangend te vernemen, wie dit be- drag heeft ontvangen. 1)6 schrijver van den brief acht' het onbetwistbaar dat Wildman de J; Filipinos tot den opstand dreef en u hun daarvoor de onafhankelijkheid beloofde. Later trachtte hij den toe- stand in de war te brenveo door vlytig materiaal te leveren voor de |- bekeude opruiende Engelsche tele- grammen. Wildman is een van die gevaarlijke menselten, die een wereld- J stryd zouden ontketenen om er zelf voordeel uit te slaan. De lock-out in Denemarken. J Eindelijk hebben toch, zoowel deL patroonsvereenigiDg als de verbonden L vakvereenigiug iu Denemarken gehoor q gegeven aan de oproeping van het_ arbitrage comité om hun zaak voor dat comité uiteen te zetten. Zy hebben het in hoofdzaak schriftelijk gedaan en een mondelinge toelichting gegeven in eene bijeenkomst van hét comité. De vertegenwoordigd s der patroons zullen nu nog een repliek voorbereiden, die waarschijnlijk heden zou gegeven worden. In die vergadering zou het ,e comité dan vermoedelijk tevens een o uitspraak doen. Doch men vergete niet dat de patroons volstrekt niet te kennen hebben gegeven dat zjj zich aan die uitspraak zuilen storen. Stoosnvaar'ffeerïchten. Het stoomschip Spaarndam van de 5IJ Holland—Amerika Lijn, van New- York naar Rotterdam, vertrok 14 rr JnDi des nam. 3 u. van Boulogne. Het stoomschip Burgem. den Tex, van Amst. naar Batavia, passeerde i. 14 Juni Ouessant. Het stoomschip Bogor. van Java naar Rotterdam, passeerde 14 Juni Gibraltar. L Het stoomschip Smeroe, van Java naar Rotterdam, arriv. 14 Juni te Suez. f Het stoomschip Koning Willem I, ,r van Batavia naar Amst., vertrok 14 r Juni van Genoa. Het stoomschip Koninqin Wilhel- L mina, van Amsterdam naar Batavia, vertr. 14 Juni van Suez. x Het stoomschip Sumatravan Am- sterdam naar Batavia, vertr. 14 Juni L van Amsterdam. Het stoomschip Maduravan Java naar Amsterdam, passeerde 14 Juni Kaap Roca. Het stoomschip Prins Hendrik, v van Batavia naar Amst,, vertr. 14 Juni c van Batavia.

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 6