J** 1 I Jac. Hamilton, vail Johannes Wolff. Op dit geheel nationaal programma mocht deze Hollander, deze Haagsche jougen, die ver over de grenzen des lands de roem is van zijn volk. niet ontbreken. Hij j heeft reed3 ir. vele deelen der wereld zijn voortreffelijk spel doen hooren Zaterdagavond waren vertegenwoor digers van bijna de geheele beschaafde wereld bijeen om van zjjn gaven te genieten en hem toe te juichen. De deftige diplomaten kwamen uit den plooi en er werd „bravo" geroepen als gold het een Eleonore Dnse of een Sarah Bernhardt. Wolff was tot twee toegiftjes verplicht; een daarvan, de Berceuse van Simon, speelde bij met die wegslepende teederbeid en dien j zoeten klank, waartoe zijn heerlijk j instrument zich zoo bijzonder leent. De vertooniog der levende beelden i bracht een innovatie. In de ..Buiten- j ten party" van Dirk Hals werd door j enkelen der figuren een koortje van j Sweelinck gezongen. Het kionk uit- muntend maar het effect leek rnjj be- twijfelbaar. Zingen brengt beweging mede en die beweging hinderde tegen- j over de onbeweeglijkheid der andere 1 figuren op voor- en achtergrond—want j het zingende groepje was in het mid- den van het gefingeerd doek. Togen een koor achter de coulissen zou ik geen bedenking hebben, maar dit ge zang strijdt m. i. eenigszins tegen het begrip van een tableau-vivant. Tegen het simpele gezond verstand strijd; de beslissing die de afdeeün- gen der vrijzinnige vereeciging „'s Gra- venhage" genomen hebben inzake de gemeenteraadsverkiezingen. Terwijl i het zoo logisch geweest ware om j althans in het district het derde waar geen vacatures waren, de aftre denden te caudideeren eu zoodoende, stemming ie ontgaan, hebben de leden i dezer vereenigiog een ware razzia gehouden onder de aftredende leden en bijv. in het derde district 3 van de 4 niet opnieuw gesteld. De komi sche zjjde van het gevai is, dat ouder die 3 er éen is voor wie de kiesver- eeniging zich een paar jaren geleden moeite en kosten bij de vleet beeft getroost om hem er in te krijgen. Couseqnentie uw naam is kiezer! Nu zou men meenen, dat er tegen de aldus uitgeworpenen grieven be staan. Het is mogelijk, maar in de vergadering is daarvan geen enkel woord vernomen. Alleen de aftredende wethouder Repe-aer van Molenaarsgraaff is be streden eu niet opnieuw gecandideerd (in district II). Dit laat" zich, geheel afgezien van party-overwegingen, ge- reedelyk verklaren voor wie gezien heeft welke „gaffes" deze wethouder van financiën op belastinggebied heeft gemaakt. Zuinig wezen is een uit stekende eigenschap, maar alles wei geren omdat het geld kost, gaat wat te ver. En in elk geval heeft de wet houder getoond niet te beschikken over die ruimte van blik. die by het financieel beheer eener gemeente van welhaast 200.000 zielen mag worden gevorderd. Tegenover het uitsmijt-systeem, dat onder de vrijzinnigen zelf vele tegen standers heeft, zulien de revanche maatregelen van anti-liberale zydë niet kunnen uitblijven. Men had het gaarne anders gewild, maar in deze omstandigheden zullen de andere par tijen toch geen lijdelijk toeschouwer blijven. Dus strijd. In deze warmte. Jammer H. A. GANUS Jr. waterstaat, handel en nijverheid zal Dinsdag, 20 dezer, niet plaats hebben. De Vredes-conferentie. Het tweede sub-comité van de tweede commissie (oorlogswetten,Brus- selsche conventie 1874) is Zaterdag te 10 uur saamgekomen onder voorzit terschap van den heer De Martens. Besloten is de proces-verbalen der snb-commissie na sluiting der Confe rentie te doen drukken. De heer Beer- naert dankte het secretariaat voorde volledige en onpartijdige wijze waarop het verslag geeft van de zittingeG. De subcommissie behandelde den tekst der artikelen op de Brusselsche Con ventie vastgesteld door de commissie van redactie. Art. 5, 5a, 5b, 5c, en5d zyn aangenomen, handelende over de verplichtingen van dengeen, die vreemd grondgebied bezet heeft, vooral in zake belastingheffing. Art. 6 (gebruik maken van verkeersmiddelen) is ver zonden naar de commissie van redac tie in verband met de voorgestelde wijzigingen. Men meldt het volgende: De heer dr. Zorn, gedelegeerde van Dnitschland ter Vredesconferentie, is Daar Berlijn vertrokken. Ook de se cretaris van de Amerikaansche dele gatie, de heer Holls, is daar heenge gaan. Dit bezoek aan de hoofdstad van het Duitsche Nyk wordt hier in ver band gebracht met pogingen om den Duitschen Keizer te bewegen terza ke van de arbitragequaestie tot op lossing mede te werken. Er moet uamelyk van Amerikaan sche zijde een bemiddelend voorstel zyn gedaan om het hoofdbezwaar van Duitschland tegen een arbitragehof, ul. het permanent karakter daarvan, te doen vervallen. Volgens het voorstel zou naar beweerd wordt een bureau van be perkte schaal te 's-Gravenhage wor den ingericht, onder toezicht van de gewone vertegenwoordigers der bui- tenlandsche regeeringen aldaar die bij elke voorkomende gelegenheid, ul.als er een conflict mocht ontstaan tns- schen twee mogendheden en deze de bemiddeling wensehen, een arbritrage- hof zouden instellen of op die instel ling een belangrijken invloed zouden oefenen. Wanneer het beginsel van dat voor stel mocht worden aangenomen, wat van de goedkeuring van Duitschland voor een groot deel zal afhangen, zon het niet moeilijk vallen een regeling, te treffen omtrent de wijze waarop eventueel dat hof zou moeten worden Bij deze regeling zou de arbitrage in elk geval een facultatief karakter blijven behouden. Uit de „Staatscourant." Koninklijke Beduiten. Benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw de heer J. A. Schuurman, hoofdingenieur bij den dienst van bet mijnwezen in Nederiandsch-Indiëin de orde van Oranje-Nassau, tot ridder, de beeren W. van WaniDg, president van de Kon. Vereenigiog van Neder laudsche Scherpschutters, en S. J. van den Bergh, vice-president dier Vereeni- ging. Benoemd tot kan tonrechter-plaats vervanger in het kanton Assen, nar. J. G. Westra van Holthe, advocaat en procureur te Assen. Aan H. Smulders, industrieel ts Rotterdam, verlof verleend tot het aannemen vaa het ordeteekeu van commandeur in de Koninklijke mili taire orde vaa Onzen Heer Jezus Christus, hem door den koniDg van Portugal geschonken. Audientién. De audiëntie van den minister van Veiligheid op de spoorwegen. Naar aanleiding van de vele spoor wegongelukken die in den laatstee, tyd hebben plaats gehad is door de directie der Maatschappij tot Exploi tatie van Staatsspoorwegen ter kennis van het stations- en trampersoneel gebracht, dat verschillende instruction en veiligheidsbepaSingen minder nauw keurig nageleefd worden en met na druk er op gewezen, dat een opvol ring dier voorschriften een gebiedende eisch is. Inbraak. In den vroegen morgen is op een drietal plaatsen te Hoorn ingebroken. De dieven zijn echter telkens verrast en op de vlucht gejaagd, zonder dat ze veel van waarde hebben meegeno men. De politie, terstond gewaar schuwd, is per rijtuig en per fiets de streek ingegaan in welke richtiDg de inbrekers moeten zyn ontvlucht. Nabjj Medembiik werden de drie dieven door een slager, die hen per fiets achtervolgd had, opgespoord. Met behulp van eeuige boeren zy zy gearresteerd. Het Koninklijk bezoek aan Rotterdam. Nauwelijks heeft het eerste bezoek der Koninginnen aan Rotterdam plaats gehad of men hoort reeds vage plan nen van het toegezegde tweede be zoek in September, dat hoofdzakelijk gewijd zou zijn aan de havenwerken aan den linker Maasoever. Het zou dan in de bedoeling lig. en HH. MM. op een salonboot te doen inschepen aan den Hoek van Holland en de rivier te doen opstoomen om achtereenvolgens de bedrijvigheid op de rivier en in de havenwerken met hunne krachtige werktuigen gade te slaan en een lunch aan te bieden aan boord van een der viermasters van de Holland—Amerika-Lyn. Vervolgens zou een rijtoer door Cbarlois en Katendrecht worden ge maakt, terwyl een marinevaartuig aan het Etablissement „Feyenoord" by die gelegenheid van stapel wordt gelaten. Als waterschouwspel hoort men ook nog noemen een internationale roei en zeilwedstrijd op de Maas, vanwege de R. en Z.-V. „de Maas" te Kateu- drecht. Het Septemberbezoek aan Rotter dam, hoewel het vermoedelijk een minder officieel karakter zal dragen, belooft Diettemin in alle opzichten aan de havenstad waardig te zyn, daar van de zijde der scheepvaart niets onbeproefd zal worden gelaten de koopvaardijvloot sterk te doen ver tegenwoordigen, terwijl ook de Kon. Nederi. Marine van zich zal doen spreken. Sport en Wedstrijden» Schieten. Ia tegenwoordigheid van den minis ter van oorlog, de generaals Van Kes- teren, Kool, Laman Trip en Romer en vele hoofd- en subalterne officieren, vele dames en genoodigden, is Zater dag voormiddag do internationale schietwedstrijd teLoosduioecgeopend. De eere-voorzitter van tiet uitvoerend comité generaal Laman Trip sprak een welkomstwoord tot de schutters uit het buitenland in de Duitsche en Fransche talen, Imrinnerde aan do stichting en ontwikkeling der vereeni giog, bracht hulde aan Rijk en ge meente Loosduinen voor den steun en aan eeDige Nederlandsche vrouwen voor den kostbaren prijs, en besloot met een hulde aan de Koningin. De minister van oorlog verklaarde daarna den wedstrijd geopend. Prachtig weer begunstigde den eersten dag. Cricket. Iu den tweeden toets-wedstryd tus- sc'nen Australië eu Engeland toonden zich de Australiërs opnieuw de meer deren. De eerste innings der Engelsclien sloot voor 206. Australië maakte hier na een totaal van 421. In de tweede innings hadden bij het verlies van 6 wickets de Engel schen nog slechts 94 runs. Wie Ier nieuws Uitslag van de Zondag te Baarn gehouden wielerwedstrijden 2000 meter amateurs met voorgift: 1 Christiani (van meet) te Amsterdam, 2 Rohling, Haarlem. 3000 meter amateurs tandem1 VirulyGelderman, 2 v. d. Mark— Christiani. 50 K.M. met motorgangmaking1 Van der Knoop in 1 uur 6A/5 min. 2 Vrouwes, 5 meter achter. In Berlijn hebben onze landgenoo- ten zich Zondag goed gebonden. In üet hoofdnummer safety was Schilling eerste en Mulder derde. De Duitscber Weeck plaatste zich tweede. NGEZONDEN KtEDEDEH- LINGEN. 30 cents per ragei. Opruiming IT jPABASOLSj 2 voor elk aannemelijk bod. Anegang 4. w Roei wedstrijd. De internationale roeiwedstryden vanwege de Kon. Ned. Zeil- en Roei- vereeniging te Amsterdam gehoudeD, werden Zaterdag door prachtig weer begunstigd en hadden veel belang stelling gewekt. Vierriems-gieken (seuiores). Inge schreven 5, opgekomen 4 vereenigin- gen. Het ging om de „Tweejaars"- prijs der Vereeniging: een zilveren kan, ter waarde van f 400 en diplo ma. Deze prijs wordt eigendom van de Vereeniging die bem iu twee ach tereenvolgende wedstrijden zal be haald hebben. In 1897 gewonnen door „Njord" (Leideü), in '98 door „Triton" (Utrecht). Doch deze vereeniging had zich thans niet laten inscbrijVen. Na dat Vrijdag en Zaterdag voorwed- strijden van deze race waren gehou den, werd de prijs thans behaald door „Nereus" (Amsterdam), die de baan aflegde (2000 M.) in 7. m. 492/5 sec. „Laga" tweede. II. Vierriems-gieken zonder stuur man. Geen deelneming. III. Tweeriems (juniores). Inge schreven „Laga" (Delft), „De Maas" (Rotterdam), „De fiunze", Groningen. „De Maas" was niet opgekomen. De prijs (fayence vaas), werd be haald door „Hunse", tweede „Laga." IV. Tweeriems.Ingeschreven „Laga" (Delft), „Njord" (Leiden). Prijs zilveren beker. Behaald door „Laga" in 8 m. 483/s s. V. Achtriems-gieken (juniores). In geschreven „Triton" (Utrecht) en „Nereus" (Amsterdam). Pprijs de' kleine gouden med. voor stuurman en iederen roeier. „Nereus" met een bootleugte voor „Triton." VI. Skifs (seniores). Ingeschreven „Nereus" en „De Hoop." De zilv. beker is een wisselprys, die eigendom wordt der vereenigiog die hem op drie achtereenvolgende of vyfmaal io 't geheel behaald zal heb ben. „De Hoop" heeft hem reeds vier malen gewonnen. „Nereus" tweemaal en de „Thames Rowing Club" een- maai. De prys werd thans gewonnen door „De Hoop". Vil. Wederom skiffs (juniores.) Deelnemers „De Amstel" en „Nereus." Prysde groote zilv. medaille. Hal verwege had een botsing plaatspro test van „De Amstel", die voortroeide en won. VIII. Vervalt. IX Achtriems. Deelnemers „Laga" en „Nereus". „Laga wou in 7 m. eni 24 s.„Nereus" deed er 7 m. en 293/s sec. over. X. Tweede klas vier vervalt, daar De Hoop, de eenige ingeschrevene, niet opkomt. XI. Jonge vier. Overgebleven zyn Nereus en Njord. Nereus won gemakkelijk in 9 min. 92/3 sec. Njord deed er over 9 min. 21 sec. 2-riemsgieken zonder stuurman tus- schen (Nereus en De Hoop. Nereus loopt meer en meer uitbij het Raadhuis is dit reeds lJ/2 lengte en de Hoop geeft het op. Hiermede waren de races afgeloo- pen. In het Arastel-Hotel" had daarna het diner en de prijsuitdeeling plaats. Zondagnamiddag om 3 uur had op deu Amstel nabjj het Kalfje de start plaats voor den langen afstandwed- stryd, 4500 meters, om den Telegraaf- beker voor 8 riems gieken, georgani seerd door de R. en Z. V. „De Am stel", de winner van het vorige jaar. Deelnemers: R. en Z. V. „De Am stel" en Delftsche Studenten Roeiver. „Laga". Op het schot gingen beide ploegen goed weg „Laga" met 15, „Amstel" inet 18 slagen in de eerste halve, en met 30 en 34 slagen in de heele minuut. „Laga" Dam direct de leidiDg en vergrootte langzamerhand den afstand die bjj Zorgvlied reeds een vjjfral lengten bedroeg, bjj den Omval 7 en bjj bet boothuis van Nereus 10. „Laga's" tyd was 17 min. 2l/s sec. „Amstel" pl. m. 150 meter achter. Verleden jaar won laatstgenoemde in 17 m. lö1^ sec. van „De Hoop" met 2 lengten en was de race heel wat interessanter. ÜMGEZOMOEIS. Voor den inhoud dezer rubriek stel; de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatstwordt de copij niet aan den inzender terug gegeven. VGEnfziNQEderBLOEDARMOEDE «-«ELIXER-S' VINCENT" PAUL Eenig op bijzondere wijze gemachtigd Produkt Cha rité, 105, Ii slitiitj wur >it: cl Denkt gij daar wel aan! Mijnheer de Redacteur! Reeds zoo dikwijls, en niet tevergeefs deed ik een, beroep op uwe gastvrijheid om ..Haarlems Dagblad" voor een paa: kolommen dienstbaar te maken aan bet algemeen belang, zoodat ik ook nu vner reken op uwe welwillendheid tot het bespreken van de uitroep hierboven geplaatst aan het adres van het heden avond vergaderd! spoorwegpersoneel. Het spoorwegpersoneel dan vergadert hedenavond om, naar mijl van zeer be voegde zijd'e is meegedeeld, den ar beidsdag permanent te doen vaststellen op 10 uur met eeu hiermede gepaard gaande loonsverliooging. Voorwaar, een loffelijk streven. Wat heeft het leven voor be teekenis, als men geen tijd en middelen heeft om van alles wat de maatschappij biedt aan kunst en wetenschap, wat onze organen streelt en prikkelt kan genieten? Is het loven wel de moeite waard, als men nooit eens, ontdaan van elke stoffelijke beslommering, vrij van natuurschoon kan genieten. Als liet leven slechts éen kamp is met het lage, en uitgesteld be zwijken hoogste prijs. Eu, men moge praten wait men wil, zoo is toch de tegenwoordige toestand! voor velen. Iets anders is het, of de wijze waar op men cut naastbij liggend doel tracht te bereiken de juiste weg is. Zonder nu de besprekingen vooruit te willen loo- pen, meen ik te mogen veronderstel len, dat het ook nu weer zal gaan als het reeds zoo dikwijls is gegaan. Over de wenschelijkheid is men het eens, een verzoekschrift zal worden ingediend bij deu Raad. men krijgt nul of bijna nul op rekest en afgeloopen is deze zaak; men gaat evenals daarvoor, den eeuwig vervelenden tredmolen van den sleur weer meedraaien, misschien met déver- zuohting: „zie je wel het geeft toch niets'" Ik wenschte wat dieper op deze quaes- tie in te gaan. Allereerst wensch ik te coai state eren dat met de belangen der werklieden rekening wordt gehouden, voor zoover deze overeenkomen met de brandkastbelangen der aandeelhouders, meer niet, minder ook niet. Vragen wij dus of de tegenwoordigen wijze waarop de exploitatie der Centrale Werkplaats geschiedt is in liet belang der Hollandsche Spoorweg-Maatschappij. Niets beter is in staat de arbeiders te verdoelen dan hun verschil in maat- seliappelijken welstand, dit- is in het belang der H. S. M.. vandaar een loon- verschil van. met inbegrip van stuk loon, 14 cent per uur. Het loon varieert van 27 tot 13 cent per uur. Van dit laagste loon kan zij zelfs van af het platteland nog lang niet de minst, bekwame vakarbeiders betrekken, wat aan d'ezen, gegeven hun weinige ontwikkeling en da lage eisch en welke ziji aan het leven stellen, nog een aanlokkelijk vooruitzicht opent. Wagenmakers, schilders, smeden, bankwerkers, sjouwerlieden zijn bij me nigte tot dit loon ti? verkrijgen. Het varieei'cnd loon zorgt dus voor onderlinge verdeeldheid, terwijl de iconstandaard uitstekend boven locale Iconen zorgt voor reserve. Deze twee factoren beheerschen de minder of meerdere toegevendheid der directie. Heusch, zij staan nog op het conscrvatief-liberale standpunt, dat ar beid is koopwaar, dat cle prijs daalt, naar vraag en aanbodelk andter denk beeld is uit de booze. Wat hebben wij hier tegenover te steil ear Eerstens, dat- momenteel actief optreden niets zou kunnen geven, d'aar de H. S. M. over de noqdige hulptroe pen beschikt, gesteld', dat de onderlinge verdeeldheid eens door een krachtige actie te onderdrukken was. Tweed ens moeten wij ons oog ge richt houden op de plaatsen vanwaar j dc« stroom der arbeiders wordt aange voerd naar het platteland. Zoolang de zen in geen betere conditie komen te staan tegenover hunne werkgevers, zoo lang zal men hier misschien wel den arbeidsduur verkorten, maar het loon niet noemenswaard v er hoogt-n. I? het mogelijk, die wijd en zijd verspreide werklieden te organiseeren. liuu tot bewustheid hunner taak te brengen, ziedaar eeu vraag van overwegend be lang. l-i d!ït niet mogelijk, is liet dan mogelijk door een arbeidswetgeving de mateooze uitbuiting' waaraan smids-, wagenmakers- en schilders- knechten! blootstaan op het platteland te' breidelen Inderdaad is de toestand van deze lieden hier aan de Werkplaats een hemel, terwijl gij zelf meent, blij kens uw vergaderendat er nog veel te verbeteren valt. Zij zijn uwe con currenten eu de H. S. M. veel gogemer dan gij. weet dit wel. Het eerste wachtwoord moot dus zijn Organisa tie. ook van u zelf. want hot is te gek. indien ge niets anders kunt prestoeren, dan vrome wensehen dat de Raad naar u zal luisteren. Een leger dat niet ge schoold is. dat geen weerstandsvermo gen heeft, bestaande in discipline en geld, beteekent niets. Dan nuoet ge breken met het e ng stat ion isme, met- het bekrompen idee, dat anderen zich. niet- mogen bemoeien met uw positie, en gij zelf moet ui meer interesse eren. voor andere belangen. Zijt ge eenmaal in geslaagd voor *uwo medearbeiders.door hunne orga nisatie te steunen, bv. die der landar beiders, of timmerlieden of schilders, of door middel der- arbeidswetgeving hun welstand te vorlioogen, heusch giï staat met uw verzoekschriften tot den Raad tienmaal sterker. Het is daarom in uw belang, dat ik boven, dit artikeltje den uitroep plaatste. ..denkt ge daar >1 aan." Afgezien nog van den zeer slechten nn van loonarbeid aan d'e werk plaats afgezien nog van hef» feit dat. sjouwerlieden met een weinig leiding bruikbare instrumenten worden in het voortbvengingssystee-m der H. S. M„ afgezien nog van het. kweeken - - kunst matig van werkkrachten, die geheel afhankelijk zijn en blijjven van dit sys teem, (een machine-bankwerker gefokt de Werkplaats kan op een heuscihe machinefabriek zeer moeielijk plaatsing krijgen), afgezien verder van liet kwa lijk ontwikkeld sociaal verantweorde- lijkheidögevoed van het geheele perso neel. meen ik u te mogen toeroepen - ..Werpt af uw kaste-begiippen. Strijdt mee den politieken en economischen strijd .van de arbeiders aller landen. Vereenigt U Uw kameraad, J. HOFLAND. Gemee?gd Nieuws De zaak-Dreyfus. In verband met bet artikel in de Libre Parole" over Casirair Perier (zie Politiek Overzicht iu het vorig nummer) verdient de Zaterdag gepu bliceerde nota van'Havas de belang stelling. Zy luidt als volgt: „Tal van bladen spreken van diplo matieke incidenten by welke de heer Casimir Perrier als president der Re publiek zou zyn betrokken. Zy stel len de strekking der stappen door hem gedaan onjuist voor en 'eggen hem woorden in den mond die hij nooit beeft gesproken. Toen de beer Perier president der Republiek was, heeft hy nooit iets anders geweten dan wat hy onder eede voor het Hof van Cassa'ie mededeelde. De heer Pe rier zal voor den krijgsraad nadere mededeelingen doen omtrent do ge- zijn daden en woorden tracht ingang te doen vinden." De „Echo de Paris" zegt uit goede bron te hebben vernomeD, dat bet proces van Dreyfus te Rennes den 17den Juli zal beginneD. De leden van den krygsraad 'zouden allen reeds benoemd zijD. Voorzitter isdekolone: van de genie Jouanst. De Echo de Paris deelt mede, dat voor den Krygsraad te Rennes als getuigen a charge o.a. zullen worden gehoord De generaals Mercier, Billot, Zurlinden, eu de heer Cavaignac. allen oud-ministers vau oorlog: kolo nel du Paty de Clam, majoor Lautb, de archivaris Gribeün, de beer Ber- tiilon en de andere experts van 1894. do heer Cariinir-Perior en kolonel Maurel, president van den vorigen Krygsraad. die plannen tegen hem smeedde. Hij zag van zijn brief op naar May Crocker Hoe kalm zag zij er in haar wit zomerjaponnetje uit. terwijl haar pogen op het boek in haar school rust ten. Ilij hoefde slechts even naar haar te zien om zich getroost en gekalmeerd te voelenhoc ladylike en bekoorlijk zag ziji er u.it mot die peinzend ernstige uitdrukking op haar gelaat. In welke gemoedstemming iemand' ook mocht verkeeren, welke stormen er ook in zijn binnenste woedden, May kon altijd als 't ware bij intuïtie haar humeur naar dat van anderen regelen. Wat was het toch in haar. dacht Harold, dat een man altijd zoo kalm stemde en hem in weerwil van zichzelf voor een oogenblik zijn moeielijkhedcn deed vergeten Was het een zesde zin tuig. een soort van sympathie, nl. welke ©ogenblikkelijk opkomt al is ze niet uitgesproken en waarmee sommige vrou wen begiftigd zijn? Harold' betrapte zich er op dat hij den gelukkigen man. die zijn verder le ven in May's bijzijn mocht doorbren gen benijdde. „Lees mij wat voor," zeide hij plot seling, „begin dan waar gij gebleven zijt. Ga- niet terug en vertel er mij ook niets van." Zij zag hem even glimlachend aan en las toen hardop verder, daar begin nend. waar zij had opgehouden. Zij las eenige verzen voor. Haar me lodieuze stem maakte de woorden, die over haar lippen vloeiden, nog indruk- wckkendVr De stilte van den morgen, die allcien door het gegons van een in sect of door het geruisch. van d'en wind door de bladeren verbroken werd', deed den jongen man weldadig aan en schon ken hem een heerlijk gevoel van rust en genot. Zoo te zitten en naar haai- te luiste ren was een zaligheid voor hem. „Is het van Shelley?" vroeg hij toen zij zweeg. „Ja." Zij sloot het boek en haar oogen dwaalden droomerig naar de ber gen aan den horizont. „Wat zijt ge toch knapriep Harold opgewonden uit. „Ik geloof dat gij alles wat schoon is gelezen hebt en weet te waar dcc renIk heb nog nooit gemerkt dat gij uw tijd met het- lezen van on beduidende romannetjes verspilt zooals mijn zusters doen." Ma-v begon te lachen. „Maak als 't u blieft geen blauwkous van mij/', zeide zij even blozend'. „Ik verzeker u, dait ik dikwijls ro mans lees en ik schaam mij eigenlijk, dat ik zooveel van poëzie houd. Gewoon- i lijk neem ik als ik naar den tuin ga- gedichten mee omdat die zoo in over eenstemming zijn met de omgeving. Buiten wil ik mij nooit te veel in mijn boek verdiepen, dan voel ik behoefte nu en dan op te kijken, te luisteren en te droom en. Ik vind het heerlijk over dag te droom en." „Walt droomt gij d'a-n Vertel 't mij eens. Het zal mij vcTwonderen of uw lucht kasteden veel op de mijne gelij ken." „Vertel mij. dan eerst de uwe.-' „O' de mijne zijn in 't geheel niet romantisch. Veel geld dat is de hoofd-, zaak geloof ik. verder al mijn schul den betaald, heerlijke jachtpartijen in den winter en in den herfst tot in het oneindige kunnen vissollen. Ik geloof niet. dat mijn wensehen hooger gaan." In stilte verheugde May er zich over dat het dorpsmeisje geen deel van Ha rold's droom en uitmaakte. „Gij zult wel om mijn droomen lachen." zeide zij, „want zij zijn geheel verschillend' van dë uwe. Ik verlang zeer arm te worden in 't geheel geen geld te bezitten, in een klein huis te wonen, met- massa's boe ken en muziek te mijner beschikking, niets anders dan katoenen japonnetjes om te dragen enenhet ein- d'e van den zin zeide May niet, terwijl een donkere blos haar wangen kleurde. Harold boog zich met een verlangen de uitdrukking in zijn oogen voorover, terwijl Rosie's brief zonder dat hij 't bemerkte op den grond tusschen hen inviel. „Ja-? en in dait huisje -— in d'at klei ne paradijs zoudt gij niet alleen willen zijn, niet waar? Gij zoudt iemand' bij u willen hebben, iemand dien gij In het vuur van zijn spreken legde hij zijn hand' op de hare, die zij- over Shelley's gedichten saamgevouven hield en zag haar met oen blik aan. waarin een gevoel te lezen stond waarvoor, daar hij Rosie's minnaar was. geen en kele grond kon Ixxstaan. Mav trok haar lia-nd een weinig verschrikt terug en lachte toen even. „Wat zijt gij toch belachelijk senti menteel, mijnheer Dorrington," zeide zij een weinig zenuwachtig, „dat komt er van als men verliefd' is -dan denkt men dat iedereen in denzelfden toestand verkeert. Ik verzeker u dat er in mijn huisje geen liefde zal wonen mijn innigste wensch is als een oude vrijste-r te sterven. Kom, ik geloof d'at er voor de lunch gebeld wordt. Ge hebt- uw brief laten vallen."' I H.aibld raapte ietwat spijtig den brief op en maakte aanstalten om haar 'naar binnen te volgen. Hij was eigenlijk woedend op haar, pii lekei baar en hu meurig als het jonge mensch was. Zij behoefde hem niet zoo streng te licb- lx*n terecht gezet. Hij was niet' van plan haar 't hof te maken ten minste dat dacht hij:. Maar omtrent dit punt waren zijn gedachten, een weinig vaag. Het was misschien wel goed', zoo peins de hij. terwijl hij knorrig en zwijgend naast haar voortliep, dat zij hem zoo plotseling tot de werkelijkheid terug ge- voird had maar waarooi had zij dan zoo allerliefst gebloosd? Dat was ook genoeg om een mm het hoofd op hol te brengen en ohoe geheel anders was zij toch dan Rosie Wood! Do dag die zoo vredig begonnen was,. eindigde met een catastrophe. Harold bevond zich nu vijf clagen op Flann Castle. Sir Jolm en Lady Harrison waren vertrokken maar hij was nog gebleven. Pa-pa- en- mama Crocker be hoefden nu geen plannen te bedenken cm de jongelui zooveel mogelijk in ei kaars gezelschap te brengenwant- de jongelui waren maar al: te graag bij elkander. Zij maakten zelf plannetjes en brach ten ze ten uitvoer zooals zij zelf vilden. De goede ouders zagen dit alles met verrukking. „Ik geloof wel. d'at May hem wil hebbenzeide mevrouw Crocker op triumfee-renden toon tot haar echtge noot. De heer Crocker was er echter nog niet zoo zeker van. „Wel. 't. schijnt d'ait ziji hem graag mag lijden, maar ziji komen niets ver der. Hij is hier nu ail vijf d'agen Mary en spreekt nergens over." Dit gesprek werd dien zelfden mor gen als het mij ten minste vergund L deze onthulling te dben op de echtelijke sponde vaai. deze goede men sch en gevoerd. De meid had zooeven warm water gebracht en de blinden opengezetmaar mijnheer en mevrouw Crocker lagen nog rustig op hun kus sen en bespraken de vooruitzichten van hun dochter. Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 2