verder bleek, lijdende aaneenzenuw- onsresteldheid, die hem voor voortzet ting van zyn ambt tijdelijk ontreschikt maak:(„Tyd.") Zekere J. B., te Obdam, is door de arrondissements-rechtbank te Alkmaar toi 2 dagen gevangenisstraf veroor deeld, omdat hij (in drift) een paar klappen had gegeven aan een jongen boerenknecht aldaar, Hg trok zich het vonnis zoo erg aan, dat bij nu na zijn terugkomst krankzinnig is,enreedsnaar een gesticht moest vervoerd worden. Zondagmiddag kwamtusschen Alk maar en Bergen een fietsrijder iu bot sing met een rijtuig. Hy werd tegen een boom gesüugerd en met gebroken been en deerlijk aan 't hoofd verwond, bewusteloos opgenomen. Het rijwiel was geheel vernield. Te Apeldoorn heeft Zondagavond een zoon zfin vader bij een twist door een messteek in den buik levensge vaarlijk verwond. De man is naar 't ziekenhuis vervoerd. Oorzaak alwe der sterke drank. Vergiftiging. Omtrent het treurig geval by den bieeker T. Rekveld te IJselmuiden. bericht men nader uit Kampen, dat Zondag een tweede sterfgeval plaats had. Thans is aan de gevolgen over leden de daghuurder G. v. d. Vegt, gehuwd en een weduwe met 5 kinde ren nalatend; .oor nog een 3-tal andereD vreest men hetzelfde. Op last der justitie uit Zwolle hebben 2 doctoren op bot stadsziekenhuis te Kampen bet lyk onderzocht van den "Vrijdag j.l. overleden knecht P. van Dijk. Naar men verneemt, moet ge constateerd zijn, dat het gebrnik van bedorven vleesch de oorzaak is. Overreden. Maandagavond had te 's Hertogen bosch een treurig ongeval plaats. Na bij het station werd een circa 5-jarig knaapje door een zwaar beladen vrachtwagen overreden: dit gebeurde juist hfi den afrit vaneenebrag,zoo dat de voerman zfin paard niet meer kon inhouden en het knaapje beide wielen over zich kreeg. De beide beenen werden tot de knie verbrijzeld. Nadat eerst een ontboden geneesheer een voorloopig verband had gelegd, kon her knaapje vervoerd worden. Te Gocb is een spoorwegbeambte, die bij zfin buurman over het erf ging waar een molen staat, door een der wieken getroffen en gedood. In sterken drank gestikt. Uit Sleenwijk wordt gemeld aan de iV. R. Ct Schipper J. v. A., eigenaar van De drie Gebroedersvond Maandag ochtend zyn knecht P. K., oud 66 jaar gedomicilieerd te Roodevaart, gem. Klundert, dood voor zijn krib liggen. Te middernacht aan boord ge komen, schijnt de ongelukkige tenge volge vau overmatig gebruik van sterken drank gestikt te zijn. Zondag was het achtjarig meisje van deo schoenmaker G., te St. Michielsgestel, aan het schommelen op een zwaren afsluitboom in het weiland, toen eensklaps de boom naar beneden kwam en z*y er onder raakte, met het gevolg dat het kind werd gedood. Maandagochtend kwam met de Harwich-boot aan den Hoek van Holland aan een vereeniging van 63 Engelsche meelfabrikanten en bakkers. Zij vertrokken per sneltrein naar Rotterdam, om daar en van daar uit de vóórnaamste meelfabrieken en bakkergen in Nederland te bezoeken. Letteren en Kunst. UIT AMSTERDAM. Amsterdamscli Operette-Gezel- schap. Adee en Co., Holland- sche Schouwburg. „Snrcouf, de Kaper", vroeger zeer populair in Arasterdam, ondanks alles behalve voortreffelijke opvoeringen heeft thans weder in de tooneelhaven van de hoofdstad het anker laten vallen. Maar het is dezelfde Surcouf niet meer, die Adee Co. naar Am sterdam hebben gecharterd. Surcouf heb ik nooit anders gezien dan van een meneer, die indien ik my niet vergis Willems of Willemsen of zoo ongeveer heette en die spelen noch zingen kon. Wel trof mij toen Pianqnette'saardige, vroolyke muziek, maar de schreeuwende dikke man. die de hoofdrol vervolde, bedierf m.) heel de opvoering. Adee Co. hebben gezorgd voor een uitmuntende opvoering door artisteu, die genoemd mogen worden, eene op voering met welverzorgd décor en frissche costumes, terwijl koor en or kest verrestaao boven watmengewoon- lyk in een operette-théatre te hooren krijgt. Eerst nadat ik Surcouf zóó heb gezien en gehoord, durf ik zeggen, dat het een der beste operet- ten van het repertoire is. Dit jonge gezelschap heeft vee! vóór boven de andere gezelschappen, die in den zomer blijven spelen; het be schikt behalve over goede artisten en een dito orkest onder bekwame leiding, over een gezellige zaal, waar het niet te warm is en al i3 het na ook op buitengewoon warme avonden in de open lacht aangenamer, men kan niet altjjd naar het Kalfje varen of aan het Tolhuis gaan zitten en er zyn bovendien in ons gezegend klimaat gewoonlijk meer konde dan warme avonden. Het gaat niet aan van my te ver langen, dat ik allen, die in Snrcouf medewerken en er een geheel van maken, dat ver boven het middelma tige staat, afzonderlijk zal noemen. Ik beoogde slechts aantetoonen, dat de nitnemeDde opvoering door het Am- sterdamsch Operette Gezelschap in alle opzichten is aan te bevelen. B. A. B. Sport en Wedstrijden. Grand Prix. Zondag werden te Parijs de afdee- lingen van den „Grand Prix" verre den. Jaap Eden won zyn 2de afdeeliDg, Meyers was minder gelukkig en werd tweede in de zijne met Momo (Italiaan) eerste. Broca en BooriUon reden eerst een dead heat. Overrijdende werd de Belg met een banddikte geslagen. De uitslag wasle afd. 1. Pasini, 2e. Grogna, 2e afd. I. Bourillon, 2. Broca, 3e afd. 1. Jacquelio. 2. Pessoa, 4e afd. Deschamps, 2. Leclercq, 5e afd 1. Jaap Eden, 2. Nossam. 6e afd. 1. Momo. 2. Meyers, Te afd. Tommas- selli, 2. Cannant, 8e afd. 1. Lonvet, 2. Morin. Deze 8 eersten rijden met den over winnaars de repêchage in de demi finales en drie hunner in de finale. Donderdag heeft de repêchage plaats, waarin tien verliezers van Zon dag een laatste kans gegeven wordt om zich in de beslissing te doen plaatsen. Met tegenstanders als Grog- na, Broca en Morin, staan Meyers' kansen niet zeer gunstig. Roeien. Voor de Henley-Regatta zyn de vol gende buitenlandsche ploegen inge schreven Grand Challenge Cup Ar gonaut R. C. te Toronto, Canada, Laga, Delft. Stewards' Challenge Cup Argonant R. C., Favorite Hammonia, Hamburg. Diamond Challenge Scnll: E. A. Thompson, C. E. A. Goldman, W. M. Bright, allen der Argonaut R. C. Cricket. De Haagsche C. C. behaalde Zon dag haar tweede overwinning van het seizoen, na op A. C. C. Den Haag maakte 119 waarvan mr. C. Feith 25. Amstel antwoordde met 67, waarvan W. Boom en Van Lier ieder 19. Den Haag voor de tweede maai ingaande verloor 4 wickets voor 22, waarna Beukema en Schröder aan bet hakken sloegen en 65 rans tot het 5e wicket maakten, zonder gescheiden te zyn. Amstel gaf hierna den strijd op. IHSEZQNiiËü. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatstwordt de copij niet aan den inzender terug- gegeven. Mijnheel* de Redacteur Toevallig den brief uit Berlijn in het voorlaatste nuuumer van uwe uit gave lezend, kan ik niet nalaten te wijzen op een onjuiste voorstelling van uw briefschrijver, waar hij, zegt ..Het is eigenaardig dat in Duitseh- land' de meeste roeiclubs zieh niet uit studenten recruteeren. zooals in Hol land, Engel and -*-n Frankrijk, maar voornamelijik uit den handel en tech nische vakken." Ik kan u melden, d!a,t ook in Holland verreweg de meeste roei- en zeilver- eenigingen niet uit studenten-leden be staan van de pi. m. 30 (verbonden) vereenigingen die wij; hebben op dit gebied, kunnen slechts vijf. hoogstens zes studentenvereenigingen genoemd worden. Al de andereu bestaan uit ..burgers in de meest versclxillende maatschappelijke posities geplaatst. Ai- leen zou ik er nog aan ioe kunnen voe gen, dat in groote plaatsen waar men 3 tot 7 van dergelijke vereenigingen heeft, als te Rotterdam en Amsterdam, die clubs uit de verschillende „standen" bestaan, d. w. z. dat de meeste leden van de eene vereeniging een hoogere maatschappelijke positie bekleeden, dan die van de andere daar ter plaatse. Doch wèl eigenaardig zou men het kun nen noemen, dat van d'e ontelbare en meest verschillende sportvereenigingen in ons land de roei- en zeilverenigin gen in alle andere plaatsen bijna uit sluitend uit leden van goeden huize bestaan; dit komt omdht liet vrijwel d'e duurste sport, of beterde meest kostbare en ontegenzeggelijk de nuttig ste ontspanning voor jongeren als ou deren is. Voorts blijkt uit bedoelde 'correspon dentie dat Holland ook op dit gebied Germania voor is; want onze studen ten-roei vereenigingen zijn reeds aardig oud, ofschoon niet de oudste onder de zusters. Met dank voor de plaatsing, EEN BESTUURSLID VAN „HET SPAARNE Lager en Vloot. Dumdum kogels. De heer Stead geeft in het „Dag blad" een belangrijke beschouwing over dam dum kogels, die de merk waardige strekking heeft te doen uit komen, dat de algemeen veroordeelde kogels Diet by de EngelscheD in ge bruik zyn, maar by deHollan ders. De Engelsche dum-dum-kogels zyn eigenlijk zeer onschuldig. Zij hebben alleen een gescherpte punt, die als de kogel in het lichaam is getreden, zich eenigszins uitzet en daardoor de wilde krijgers, tegen wie Engeland te vechten heeft, eerder doodt dan de gewone kogels, dié deze béerèn maar als speldeprikken beschouwen. Van ontploffing of uitspreiding naar alle zijden en verscheuring van het lichaam geen sprake. Het Holl. gou vernement nu had vooreenigen tyd aan het Engelsche eenige van die kogels verzocht, om ze ook eens te beproeven op de inlanders in onzen Indischen Archipel. Engeland echter gaf ze niet. Daarop bestelden wy by eenDnitsch buis ts Tnbingendum -dum-kogels, en kregen toen van die kogels, die een zoo slechten naam hebben, omdat zy de vreeselykste verwoestingen in het iichaam van den getroffene aanrichten. Wy kunnen verzekeren, dat dit fraaie verhaal pure fantasie is. De ko els, die ons Indisch leger gebruikt, zijn volmaakt dezelfde, die in Neder land worden gebruikt, en het Depar tement van Koloniën heeft er zelfs nooit aan gedacht om dum-dum-kogels te vragen of te bestelleD.De leverancier van het Dep. van Kol. is Gebrs. Roth te Weenen en Presburg, en een Ta- bingsche firma is daar geheel onbe kend. Met het effect der gewone ko gels zyn wy in lodië volkomen te vreden. In hoeverre de heer Stead er in geslaagd is de Engelsche dum-dum- kogels, die door de betrekkelijke com missie der conferentie met algemeene stemmen op éen na veroordeeld zijn, te verdedigen, willen wy in 't midden laten, maar wy moeten er tegen pro testeeren, dat by van de kolommen van een Nederlaudsch blad gebruik maakt om zonder eenigen grond hoe genaamd Nederland een smet aan te wrijven, als stonden wy schuldig aan 't gebrnik van deze algemeen veroor deelde projectielen. „Vad." NGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. Groote Houtstraat 24. OUDSTE HUIS IN Zijdenstoffen en Dames- fournituren. Steeds het nieuwste voorhanden. H. J. VISSER. Gemengd Nieuws De zaak-Dreyfus. De onder-prefect van Brest heeft cijfertelegrammen ontvangen betref fende de aankomst vau Dreyfns in die plaats. Men verzekert dat de „Sfax" aanstaanden Maandag zal atnkomen en dat een torpedoboot Dreyfus van boord zal gaan halen en naar de ha ven brengen, waar een trein gereed gal staan naar Rennes. Uit het leger komen weer nieuwe teekenen van verzet. De Petite Répu- blique deelt mede, dat een overste, baron de Coubertin, die Zondag te LoDgchamps den dienst had waarge nomen, na afloop de officieren en onder officieren van zyn kurassiers-regiment samen liet komen en tot hen zeide. dat hij onderweg Leve Picqaartl hoorende roepen, moeite had gehad niet met den sabel in de hand een charge nit te voeren. De officieren moesten blind de orders volgen, welke bun gegeven werden, maar als zij alleen of bij groepen in de stad wan delden en kwaad van het leger hoor den zeggen, dan zag hy er "geen be zwaar in als zy een tegenbetoogiug hielden en zich zelfs zoo noodig, van hun wapens bedienden Een andere kolonel, Rigoilet, heeft een boozen brief geschreven aan de Dépêche, een Dreyfus-blad dat te Bé- ziers verschijnt. Een vertegenwoordiger van het „New-York Journal" geeft de volgen de beschrijving van het tooneel, toen Dreyfus bericht kreeg van het aan nemen van het voorstel tot revisie van het proces. „Dreyfns wachtte ons aan't strand vaD het kleine eiland. Hy was gekleed in blauw flanel en droeg een gouden lorgnon. Zyn vreugde was buitenge woon groot en slechts met de grootste inspanuing kon hij zyn ontroering bedwingen. Kapitein Dreyfus heeft beslist ge weigerd de uniform aan te trekken, welke men voor hem had meegebracht. Een reden voor deze weigering heeft hy niet opgegeven, maar bet is dui delijk, dat hy eerst zyn onschald wil bewezen zien en gerechtig zal zyn om zyn rang in het leger weer te mogen innemen. De officiereuaaD wie was opge dragen het goede nieuw aan den ge vangene mede te deelen, waren com mandant Prost en kapitein Cacheux, benevens de burgemeester van Cayen ne en de advocaat van de familie van den gevangene. Dreyfus heeft aan commandant Prost'een lijst opgegeven van de ar tikelen welke hy voor zyn reis ver langde. Deze artikelen zullen hem van Cayenne worden gezonden. Dreyfus schynt een goede gezond heid te genieten. Toen commandant Prost hem de uitspraak van het Hof van Cassatie voorlas, vloeiden hem de tranen langs de wangen. Zola. Zola heeft het verzoek gedaan tot een nieuwe behandeling van de klacht, door Jadet tegen hem ingediend we gens beleediging, en hy zal een der gelijk verzoek doen ten aanzien van bet proces dat geëindigd is met zyn veroordeeling, by verstek, tot 30.000 frs. schadeloosstelling aan de schrift kundigen Couard, Varinard en Bel- homme. Slachtoffers van den drank. Frankrijk telt verscheidene bekifa- me geleerden en letterkundigen, die als dronkaard zyn geëindigd. Minder bekend is het, dat drie van Zwedens beroemde mannen, als slachtoffers van den drank zyn gevallen zooals in „Het werk der liefde" wordt medegedeeld. Tegner, wiens heerlijk lied „de Fri- tbofssage" door J. J. L. ten Kate en meer anderen in 't Nederlandsch is vertaald, Bellmanu, die de grootste lyrische dichter, en Berzelius, die na Linnaeus de grootste natuuronderzoe ker van zyn land was, alle drie heb ben door drankmisbruik hun groote gaven verwoest. Kennis noch kunst vrijwaart voor het alcoholjuk. In alle standen, in elk beroep kiest de drank zyn slachtoffers en menigeen, op wiens zedelijke kracht men huizen meende te kannen bouwen, bleek ten laatste toch niet sterk genoeg om weerstand te bieden aan de alcohol verleiding. Een Fransche kroonpreten dent gestorven. Prins Romuald Giedraye, de laatste der Valois, is dezer dagen in zyn va- erstad Warschau gestorven. Toen de hertog van Anjou in 1573 tot koning van Polen verkozen werd, trachtte deze den trotschen Poolschen adel te winnen door te huwen met prinses Maria Giedraye, die tot een der oudste familiën behoorde. Het volgende jaar erfde hy den Frauschen troon door den dood van zijn broeder Karei IX en wist hy over Weenen naar Parjjs te vluchten, zijn mooie, jonge vrouw achterlatend. Deze stierf aan hartzeer, nadat ^y bet leven had geschonken aan een zoon, welke haar naam aannam. Vau dezen echten Valois stamde priDS Romuald Giedraye af. Gewoon lijk hield hy te Parys verblijf, waar hy zich in de salons ophield. Doch onder Thiers deed by veel aan politiek en was een van de meest opgemerkte bezoekers van de woning van prinses Lise Trubetzkay. Hy was zeer ont wikkeld, bekleedde een eereplaats aan het Russische Hof en in de groote wereld te Petersburg. De prins schreef een geschiedenis van de revolutie in Portugal en beeldhouwde in zyn tijd niet zonder verdienste Hy stierf zon der betrekkingen na te laten. Eea eigenaardig vonnis. Een vonnis van het Beroepshof te Gent dat veel besproken wordt, zegt het te Brussel verschijnend dagblad „Het Laatste Nienws", is dat, uitge sproken in de zaak van den doodslag op Stevens, te St. Amandsberg en volgens 't welk de patroon van Van VösSüiö, verantwoordelijk wordt ver klaard voor den messteek aan het slachtoffer toegebracht. Indien men inderdaad de veraDt- woo delykheid, volgens artikel 1-384 van het burgerl. wetboek op die wyze uitlegt, dan valt het niet te Lvyfelen, of dan zal de patroon, in alles wat et- voorvalt verantwoordelijk verklaard worden. Het is natuurlijk dat men een pa troon verantwoordelijk kau maken als zjjn kuecht of een persoon in het uit oefenen van zijn bedrijf, een o ;geluk veroorzaakt, maar is dat hetzelfde als die knecht of bediende eene misdaad pleegt Dit is het geval geweest in de zaak van St. Amandsberg. Twee voerlieden komen in twist; zy verlaten hunne wagens en een hunner geeft aan zyn tegenstander een messteek, ten gevolge waarvan de laatste bezweek. De dader wordt daarvoor tot vyf jaar gevangenisstraf veroordeeld en zyn patroon, die er niets mede te ma ken heeft, moet aan de weduwe en kinderen 10.000 fr. alsschadeloosstel- ling betalen De patroon is niet ryk en zal er door geruïneerd worden. De diamantbewerkers te Antwerp en. De Antwerpsche diamantwerkers hebben Zondag weer vergaderd. Ver schillende sprekers betoogden dat de 93 kleine patroons die van Maandag af voor tenminste veertien dagen de molens willen laten stilstaan^ andere beweegredenen hebben dan zy bewe ren (wegneming van de overproductie.) De werklui gelooven d<it depatrooDS met de schorsing eenvoudig den Dia- mantbewerkersbond een hak willen zetten, omdat er op eukele werkplaat sen een stating is begonnen, en zeg gen dat de patroons aan de overpro ductie een eind kunnen maken door het aantal leerlingen te beperken. De vergadering natn een motie aan ten gunste van den werkdag van acht uren en de beperking van het aantal jongens. Carlisten. Aan de Daily Mail wordt uit Madrid gemeld, dat de Spaansche consul te Bordeaux rapporteert dat te Arcachon een Eugelcch jacht is opgehouden, dat 4000 geweren aan boord had, waarschyulyk bestemd voor de Carlisten in Spanje. Het schip moet deze te Antwerpen hebben ingenomen. De boot is de „Fire Fly" onder bet bevel van kapitein Vincent, me tende 135 ton, met een bemanning van 15 koppen. Zy kwam van Dar- moutb, Engeland, volgens papieren. De consul van Spanje te Arcachon, bevestigde officieel het bericht; het Engelsche jacht had 4000 geweren aan boord, bestemd voor de Carlisten. Het jacht behoort aan den vertegen woordiger van Dun Carlos in Enge land. Een Carlist, hierover onder vraagd, antwoordde dat zoo 4000 geweren zyn aangeslagen, SOOO andere ree'is in Spanje zyn binnengebracht. Volgens een telegram uit Bordeaux aan de Figaro had he^ jacht, de -Fire Fly", 5000 chassèpots geladen. Het bad al vyf of zes dagen langs de kust gekruist. Mijn-ontploffing. By de ontploffing in de kolenmijn op Cape Breton, Engelsch Colnmbië, zyn er elf mannen om het leven ge komen. De mijnwerkers, die uit de schacht kwamen, vertelden dat zy een brandlucht hadden geroken. De di recteur daalde toen in de myn af en verzocht tien mijnwerkers met hem mee te gaan. Toen een deur werd geopend kwam gas, dat zich daarach ter had opgehoopt met de lampen ia aanraking. Een ontploffing volgde en de elf mannen waren terstond gedood. Er bleek brand in de myo te zyn en zy word daarop gedeeltelijk onder water gezet. Uit China, Volgens te Hoügkong ontvangen be richten wordt de moord op den mis sionaris Philips en de zyneu tegenge sproken. Hjj moet met zyu gevolg zich in veiligheid bevindeD. Hongersnood. Volgens Renter neemt de hongers nood in l'sautbara en andere deelen van Duitsch Oosl-Afrika schrikbarend toe. Eveneens in l.et aaugrenzende Engelsch protectoraat. Houderden vrouwen eu kinderen in de buurt vau Mombasa sterveu den hongerdood. De reverend H. K. Benns, vau het zendelinggenootschap te Freretown schrijft d.d. 19 Mei. dat de oogst, die zeer goed beloofde ie worden, misiukt is door de droogte en dat millioenen sprinkhanen gekomen waren. Gedurende een tyd lang had hy duizenden inboorlingen aan zyn sta tion onderhouden. Hij hangt een ver schrikkelijk beeld op over de ellende. Iu een zijner brieven schrijft hy Een groot aantal kinderen zyn vader loos en moederloos, de meesten zijn wandelende geraamten. Het is hart verscheurend, om de kinderen ster vend te zien onder de boome en de kleinen de vliegen te zien verjagen vau het lijk hunner moeder. Alleen de kracatige mannen kun nen werk vinden by den Uganda Spoorweg en honderden vrouwen en kinderen zyn hongerend achtergeble ven. Van den morgen tot den avond belegeren zjj als het ware mijne wo- niog. Met bun oogen volgen zij mij waar ik ga. Hun aanta' neemt steeds toe en degenen, die het laatst komen zyn het magerst. Ook reverend Hanishera schrijft in gelfibe woorden over dezen hongers nood. RECHTSZAKEN. De zaak Haas—van Hall. Achtste Dag. Vervolg.) In de middag-zitting werd! liet getui gen vei'hoor voortgezet. Get. B. de Vries, lid van de redlacti© van het- „Dagblad vau Zuid-Holland en 's Graven!age", heeft in September van het vorige jaar bezoek ontvangen van den commissionniair Dupare van Lier, die hem vertelde, dat zijn principaal bij de firma Schermbeek Van Hall in prolongatie had een waarde van f 60.000 in Fransche effecten, waarop f 35.000 was beleend. Haas. die als de principaal genoemd werd. wilde ev gaar ne nog f 15.000 bij hebben en daartoe bij Heldring <fc Pierson een nieuwe be leening sluiten. Get. heeft d'eze mtadedeeliug aan Hel dring Pierson overgebracht, die be reid' waaien op de transactie in te gaan. Get. lrad 27 September een conferen tie niet beid. Haas, die hem. zeide, dat d'e bewuste effecten aandeel en Stad Par rijs en Stad Marseille waren. Hij ont ving later op veraoeik van Heldring en Pierson per telegraaf een gespecificeer de opgave van de effecten. Toen men in afwachting was van de effecten weid de mededeeling van Haas ontvangen, dat hij slechts in partijtjes leveren kon, omdat hij telkens met het vcovschot op de vroeger geleverde par tijtjes bij de firma- Schermbeek Van Hall d'e verdere beleende effecten moest inlossen. Ook hiertegen maakten Hel dring en Pierson geen bezwaar. Get. deelt verder mede lioe de zaak is blijven traiineeren. Nadat cl'e eerste collectie effecten voor f 3000 was be leend, waarvan, get, na aftrek van 14 pet. commissieloon, f 2580 aan Haas zond, bleven de verdere partijtjes uit. Get. correspondeerde er over met Du- parc van Lier en Haas, doah kon zijn Ha.igs.ehen lastgevers, die den naam van den houder niet kenden, niets an ders mededecleii.dan dat de eigenaar der effecten in het buitenland was en geen stukken zond.-28 October had get. een onderhoud ten kantore van Heldring Pierson. Men kreeg achterdocht omdat het zoolang duurde en droeg den ver tegenwoordiger der firma, te Parijs op een onderzoek in, te stellen. Het ant woord was. d!.it de stukken waren „frap pé? d opposition." De door d'e firma, Heldring Pier son geleden, schade is vergoed door d'en comnhiisrionna-ir Dupare van Lier. die aan get. daartoe het gelcï ter hand stelde. Get. J. ,T. L. Heldring, kassier te 's Gravenhage, herhaalt de med'edeelin- gen vain befcl. Haas en get. De Vries, omtrent de beleeningsvoorst ell en De firma- heeft bij het aannemen dezer voorstellen als conditie gesteld, dat eerst den derden dag na ontvangst der effecten, de beleensom zou worden uitbetaald. Dit was om gelegenheid te hebben naar de effecten te informeeven. In het briefje, waarin get. liet onder houd met gét. De Vries bevestigde, werd' gesproken van een termijn van 2 dagen. Get. verklaart dit door te zeg gen. dat men misschien bedadht had, d'at- de informaties naar d'e effecten ook per t elegraaf- lcopdeil' geschieden. Get, bevestigt, dat do f 3000 door get. De Vries zijn terugbetaald'. Deze heeft niet gesegd van wien hij het gekl had, doch wel dat hij veel moeite had gehad, om het te krijgen. Op een vraag van mr. Worst, of get. op de zaak zou zijn ingegaan als hij ge weten had dat de effecten lagen bij Schermbeek «fc Van Hall. antwoordt gel., dat hij eenmaal met die firma- in relatie was geweest, doch dat ze ker niet zou gewen=cht hebben te her halen. Mr. Vau Gigeh vroeg wat de gewone commissie is voor prolongaties. Get. kan daarop geen antwoord ge ven. Get. i,. D. Pierson, compagnon van den voorgaan den getuige, be vestigt het door zijn compagnon medegedeelde. Het verhoor van dezen getuige dïuuxle geraimen tijd door d'e onzekerheid, wel ke bestond omtrent d'e vraag of door get, De Vries aan de firma Heldring ,V Pierson de naam was genoemd van Schermbeek Van Hal! al? de beke- ner? der effecten. Get. De Vries had verklaard dien naam genoemd te lieb- ben. doch dt- vorige getuige, zeide, dat hij niet op de zaak zou ingegaan zijn indien hij geweten had met Sdiernibeck Van Hall te doen te hebben. Getuige Pierson was ook op dit piuit niet zeker, zoodat men niet tot een de finitief resultaat' kon komen. Ten slotte werd nog' gehoord de get. W. Rietman, huisknecht en nachtpor tier in hot hotel dee Pa,ys Bas te Utrecht. Deze wist zicih niet veol meer te herinneren van de domhaling vau ten deel van d'en naani Dupare van Lier in het vreemdelingenboekHet kon wel wezen, dat hij des morgens aan den ober keil n er gezegd had diit een heer des nacht? met potlood! in het boek gekrast had. Get. Dupare van Lier, d'e hem getoond wordt, komt, hem wel be- keud voor. Eerst ruim zes uur werd de zitting gesloten. Negende dag. Vele dames worden op bet gereser veerde gedeelte opgemerkt, terwijl dit ook verder beter bezet i,s dan gisteren. Get. Dupare van Lier wordt ge hoord, wien door den president onder het oog wordt gebracht, dat zijn ge tuigenis in de zaak Beyer sterk ar- wykt van zyne voor dsn rechter van instructie afgelegde verklaringen. De president wyst bem op het gevaar, dat hy loopt vervolgd te worden we gens meineed en wfist hetn tevens op de aanwezigheid der vele verslagge vers, die zijn woorden wereldkundig zullen maken. Geinige wordt thans verzocht mededeeling te doen van wat hem bekend is van de zaak Heldring en Pierson. Hy vertelt hoe hy als be middelaar is opgetreden tusschen bekL Haas en get. de Vries. Op verzoek van de Vries is hy aau Schermbeek en van Hall te Utrecht gaan vragen hoe het stond met de overbeleening. Later is de Vries get. komen vertel len, dat de door Haas id prolongatie gegeven effecten waardeloos waren. De Vries vroeg get. toen of hij hem wilde helpen om aau Heldring ea Pierson de i' 3000 te restitueeren. De Vries leende toen by Beyer op accep ten f 3000 waarvoor Dupare borg stonu. Later gaf Dupare aau van Lier f 3000 om aan Beyer terug te betalen. Hy vond Beyer niet thuis en gaf het geld Do pare, die het aan Beyer terug gaf Volgens Haas zon get. door v&n Hall z jn aangezocht om naar Londen te gaan om de gestolen effecten te haleD, maar dit verklaart get. door Haas gelogen te zyn. Wel zou hg naar Londen gaan voor de opterichten credietbank, waarvan Haas directeur zon worden. Waarom van Hall juist hem daarvoor uitkoos weet getuige niet. De president herinnert aan hetgeen gisteren door Haas verklaard werd, dat Dupare aan van Hall geld schul dig was. Get. zegt, dat hy by Scherm beek en van Hall een crediet van tien tot twaalf milie had. Get. staat nog langdurig stil by de op te richten bank. Zyn verklaringen vinden blijk baar geen geloof by den officier, die hem er in scherpe bewoordingen op wyst. dat hy zich op een gevaarlijk pad beweegt. De officier zegt, dat fcg zien de bevoegdheid voorbehoudt om Dupare wetreDS meineed te ver volgen. Z Ed.Achlb. wijst hem op het gevaar, dat hy loopt, door op deze wijze te- trachten beklaagde van Hall te ver lichten. De commissie, die over velschillende zaken Dupare als commissionuair toekwam, werd wei eens minder ge regeld uitbetaald en Haas gaf we', eens een accept voor het bedrag. Haas kwam, waaneer i-jj een weinig court d'argent was, wel eens by Dupare om geld. In de correspondentie noemde Haas get. Dupare allyd „de Dans- meester'-'; getuige maakt na deze me dedeeling een gebaar, waaruit blykt dat hy over dezen titel zeer gebelgd is. Get. Dupare zegt, wyzende op den eed, door hem afgelegd, dat hij in geen maanden van Hall had gezien, behalve op een avond in Utrecht op het kantoor der firma Scheerabeok en van Hall, waar hy met van Hall en Haas eene conferentie had. De pres. U bedoelt eene nachtelijke bijeenkomst Get. Ik noem een conferentie om ongeveer twaalf uur geen nachtelijke bijeenkomst. De pres. U kwaamt dien naclit te 2 our in uw hotel Get. zwygt In de instructie heeft Dupare ge zegd, zeer duidelijk en zeer pertinent, dat' hy niet by van Hall was geweest. Dit klopt niet, zegt de president, waarop getuige opmerkt, dat alles by de instructie zóó, vluchtig gaat, dat hij zich voor een meer of minder juiste uitdrukking niet verantwoor delijk kan stellen. Deze Verklaring brengt den president een ironiscbec glimlach op bet gelaat en nogmaals.

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 2