Benoemd tot burgemeester van Znid- zande J. Leenbouts, van Driel W.B., Kronenburg, van Slenaken, C. H. Smeets. Belast met de waarneming der be trekking van Rijksadvocaat in Over ijssel, mr. J. van 8etten, advocaat, procureur en rechterplaatsvervanger te Zwolle. Bij het departement, van koloniën bevorderd tot commies, eerstaanwe zend-ambtenaar by bet koloniaal eta blissement te Amsterdam, de adjunct commies W. Kuyperaangesteld tot commies, de kapitein der infanterie by bet leger in Ned.-lndië A. W. Creruer, thans met verlof in Europa. Aan den beer J. de Valencia, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zjjne betrekking van consul der Nederlauden te Barcelona (Venezuela) en als zoodanig benoemd de heer G. B. da Costa Gomez, die in gemelde hoedanigheid door de Venezulaauscbe regeering erkend is. In de bloembollenkweekerij van den heer Van Zanten, te Lisse, hebben onbekenden van Vrijdag op Zaterdag voor eeo aanzienlijke som aan bloem bollen gestolen. De heer v. Z. beeft thans f 100 uitgeloofd aan hem, die eenige aanwijzing kan doen omtrent de daders. Verbetering der vrouwen- kleedixig. Het bestuur van de Vereeniging tot verbetering der vrouwenkleeding is nu voltallig en bestaat uitmevr. Bouwman—de Lange, presidente, Sebeveningeumevrouw Douairière de Nerée tot Babbericb—van Houten, vice-presidente, mejuffrouw .T. Raa- dersma. secretaresse, jhr. dr. F. N. Pompe van Meerdervoort, penning meester, mejuffrouw A. Abrahams, allen te 's Gravenhagemevrouw de Feyfer. Utrechtmejufrouw Gunning, Den Ha3g; mejuffrouw Marie Milatz, Zwollede beer Pb. Zilcken, Deu Haag. Er beeft zich uit het bestuur een commissie gevormd om toezicht te houden op en medewerking te ver- leenen aan den wiukel voor reform- kleeding De Wekker in Den Haag. Deze commissie bestaat uit de vol gende dames, die eens per week in den winkel zitting zullen bonden mevrouw Boumao—de Lange, mevr. Douarière de Nerée tot Babberich van Houten en mejuffrouw J. Raa- dersma. De moord te Koewacht. Het droogmaken van den bekenden put op de grens en bet onderzoeken van de modder op den bodem heeft tot niets geleid. Noch de kleederen, die verdachte op 13 April gedragen heeft, noch de werktuigen, waarmede de moord gepleegd is, zyn gevonden. Alle moeite is dns te vergeefs ge weest. Daar verdachte kort na den moord met twee pakken gezien is, op weg naar Antwerpen, vermoedt men, dat hy die voorwerpen in de Schelde ge worpen heeft. Maandag heeft de Nederlaodsche politie weder eeuige steenen in bet kais van Missegbers in beslag geno men en naar Gent opgezonden. Hevig onweder. Maandagmiddag ontlastte zich boe ven Veen dam een hevig onweder, dlat van 12 tob 4 uur aanhield. De ratelen de slagen volgden elkaar, toen de bui in voile kracht was. bijna zonder tus- schenpoozc» op. Daarbij kwam een slagregen, die d'e verdroogde tuinen en velden meer min overvloedig besproei de. De bliksem heeft daar en in den omtrek nog al eenige schade aange richt. Op vei-schillende plaatsen werd de telefoon-verbinding verstoord, ook de intercommunale geleiding geraakte in t ongereede. Aan 't Beneden Oos- terdiep moet een telefoonpaal tegen den grond geslagen zijn Bij zekeren Beuken, arbeider, wonende aan 't Bo- ven-Oosterdiep. tegenover de fabriek dei- firma Duintjer, Wilkens. Meihui zen Co.. sloeg de ksem in. Te Wil der van k stonden tijdens liet onwed'er bij de rijwielfabrikanten Gebr. Baas. dri> mannen in de werkplaats, toen eensklaps bij een zwaren slag de schoor steen werd verbrijzeld. Een der aanwezi gen. «.en knaap, raakte bedwelmd. Verder sloeg de bliksem in 't huis van den arbeider D Nijland, gelukkig zonder schade aan te richten. In een weide van den landbouwer H. Schu- ringa werd door t hemelvuur een kalf gedcod. Verdrr vernemen wij nog. dal tc- Zuidlaarderveen de boerden; van de wed. Breoniiliaar door den bliksem getroffen en afgebrand is. Te Nieuvi- dicp. gem Gieten, doodde bij den land bouwer Chr. Sol de bliksem een koe in de weide. Te Winschoten sloeg de bliksem in die school in de Engelsohe straat, hoofd de heer F, d'e Korte Het hemelvuur trof den schoorsteen van liet 6e locaal en baande zich vandaar een weg langs een ijzeren afwateringspijp naar den grond, waar die pijp werd stukgeslagen. De schoorsteen werd totaal verbrijzeld. Ook een ijzeren dakraam en een spant werden gedeeltelijk vernield. Gelukkig ontstond geen biand. 't Laat zicll be grijpen. dat de leerlingen verschrikt naar buiten stoven Te Winschoter-bovenburen werden 2 koeien van de heer H. B. Heddema in de weide door den bliksem gedood. Uit. Muntendam schrijft men om trent het onweder het volgende Bij het langdurig en lievig onweder, dat hier Mnand!ag*namidJdag langer dan een uur boven deze gemeente en omge ving woedde, heeft het hemelvuur op meer dan eene plaats onheil aangericht. Zoo werd de nog zoo goed als nieuwe woning in brand1 geslagen van den, landbouwer Klaas Visser aan het eind van liet Meedeuerdiep, te Duurkenak- ker, onder deze gemeente, die zoo snel om zich heen greep, dat alleen het muurwerk grootendeels is blijven staan. Drie op stal staande jong-beesten zijn in de vlammen omgekomen en vele losse goederen ook door den brand ver nield Los en vast is behoorlijk tegen brandschade verzekerd in de Brussel- sclie MaatschappijDe burgemeester was met de rijks- en gemeentepolitie op het terrein aanwezig tot handhaving der orde en met de brandspuit van Muntendam we-rdi het vuur gebluseht. In de Kleine Venue alhier zijn twee schapen van den gewezen praamschip- per Bakker door den bliksem gedood in te Zuidbroek moet het weder in hoo rnen zijii geslagen. Wij hadden hier sedert jaren zulk een geweldig en aanhoudend onweer niet. (Veend. Ct.) Te Siddebuven is Maandag een 20- jarïg meisje door den bliksem gedood. Te Engelbert is vrouw H eene- moe der van drie kinderen, in haar woning door den bliksem gedood, Ongevallenwet. Een adres aan do Tweede Kamer is verzonden door werkgevers, in wier ondernemingen te zamen meer dan 36.000 personen werkzaam zijn. Het zijn de firma's Ned'erlandsche Gist- en Spiritusfabriek, DelftNederhtndsche Oliefabriek Calvé-DelftDelftLijm en Gelatinefabriek Delft. DelftGebr- Stork Co Hengeloo; Maatschij. tot Expl. van Staatsspoorwegen. Utrecht Hol!. IJzeren Spoorweg-Maatschappij. Amsterdam ..Hollandia". Hollandsche Fabriek van Melkproducten en Voe dingsmiddelen, VlaardingenNeder- landsehe Fabriek van Werktuigen en Spoorweg-materieelAmsterdam H. P. Gelderman Zoon, OldenzaalAm- sterdamsche Boek- en Steendrukkerij, voorheen Ellérnian, Harms Co., Am sterdam J. H. d'e Bussy, Amsterdam; Ter Horst Co., RijssenJ. F. Schol- ten <1- Zoon, EnschedéBlijden stijn k Co., Enschedé Naaml. Vennootschap ..Werf Conrad"Haarlem Koninklijke Stoomweverij ,.Xijverdal", Almelo; Ni co ter Ruik- Jr., Enschedé Bierbrouwe rij eu Aziiitniakerij ..De Gekroonde Valk". AmsterdamVerkade Comp., ZaandamAlmelosche Ververij en Chemische Wasscherij, voorheen Gebr. Paltlie. Almelo Gebr. Van Heek, En schedé glasfabriek Leerdam, voorheen Jeekel Mjjnsëen k Co.. LeerdaanAu- kersmit Co.. Deventer; Vau Heek <fe Co., Enschedé. In eene Maandag tc Amsterdam ge houden vergadering hebben zij: beslo ten met gepasten eerbied ter kennis van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te brengen lo. dat zij zich met het hoofdbegin sel, neergelegd in art. 1 van het bij dc Tweede Kamer der Staten-Generaal bij schrijven van 30 Januari 1899 inge diend gewijzigd Ontwerp van Wet, be treffende de wettelijke verzekering van werklieden tegen dé geldelijke gevolgen van ongevallen in bepaalde bedrijven, kan vereenigen, en evenmin overwe gend bezwaar heeft togen de grootte en den vorm der in het wetsontwerp voor gestelde schadeloosstellingen 2o. dat zij echter, op de gronden, in do door verschillende der aanwezigen aan de Tweede Kamer gerichte adres sen m den breedte ontwikkeld, ernstige bezwaren heeft tegen de organisatie cfö*' zer verzekering, zooals die in het ont werp is neergelegd 3o dat zij haar diep leedwezen moet betuigen over het feit, dat de regeering gemeend jieeft het Wetsontwerp te moeten en te leunnen voorbereiden, zonder vóór het indienen daarvan, ter aanvulling van de door hare ambtena ren verzamelde theoretische gegevens adviezen van de mannen der practïjk in te winnen of een onderzoek in tc stellen naar hetgeen in zake de ongeval len-verzekering reeds door het particu lier initiatief in Nederland was tot stand gebracht 4o. dat het de vergadering onaange naam heeft getroffen, dat de Regeering is blijven weigeren de grootte van de door deze verzekering op de werkgevers to leggen last ook maar bij benadering te berekenen en op te geven, zich be roepende op onmacht, terwijl het ver- si n-kker, van zoodanige opgave in het buitenland, met name in Duitschland en Noorwegen, bij de indiening van een gelijksoortig wetsontwerp, wèï mo gelijk is geweest en betrouwbaar is ge bleken 5o. dat de weinig tegemoetkom en de houding, door eb Regeering tegenover de door verschillende adressanten ge opperde bezwaren aangenomen, den indruk geeft, alsof de Regeering bij' 'het ontwerpen van zoogenoemde ..soci ale" wetten met dé belangen en wen- schen der industrie al zeer weinig reke ning- meent te moeten houden een wijze van handelen, waartegen d; ver gadering met nadruk waarschuwt en opkomt en welke, ofschoon reeds op ziohzelve laakbaar, te meer afkeuring verdient, omdat liet hier een nieuwen, gewichtigen stap van wetgeving geldt op een gebied, waarop slechts door sa menwerking en vrijwillige medewerking van alle betrokkenen, dat zijn de Staal, de werkgevers en de werklieden, hei betoogde nuttige en goede doel kan worden bereikt 6o. dat de vergadering met voldoe ning constateert, dat blijkens het Voor- loopig Verslag der Tweede Kamer en hei Eindverslag der Commissie van Rapporteurs, vele barer bezwaren ook in den boezem der Tvveedé Iv.-ianer wor den gedeeld en mot belangstelling zijn overwogen 7o. dat de vergadering, in aanmer king nemende d'cn korten tijd van voor bereiding welke haar is gelaten, thans geen oordeel wenscht uit te spreken over de wijzigingen, nader door de Re geering in het ontwerp gebracht, noch over de amendementen, door d!e hee- ren Drncker c. s. en Van Kol c. s. in gediend, doch niet mag nalaten te constateeren, dat naar hare overtuiging verschillende wijzigingen, zoowel dooi de regeering als door de genoemde liee- rén in het wetsontwerp voorgesteld, niet name de inkorting van den obser- va tie tijd', alleen dan overweging ver dienen, wanneer aan heb wetsontwerp het centraliseerend karakter zal zijn on t nomen. 6o. d'at de vergadering, niet groote belangstelling kennis genomen hebben de van het op voormeld wetsontwerp door het lid der Tweede Kamer, dr. A. Kuyper, ingediend amendement-, dank baar erkent, dat de doorwrochte arbeid, daaraan besteed, blijk geeft van waar deering van en instemming met het standpunt van een groot aantal werk gevers. en na gezette beraadslaging als haar oordeel uitspreekt, dat door de aanneming van dit amendement aan do hoofdbezwaren van vele werkgevers tegemoet zal worden gekomen; 9o. dat de vergadering echter van ooi-deel is, dat de door voormeld amen dement bedoelde' wijzigingen eerst dan goed tot haar recht komen, wanneer met verschillende opmerkingen, die op grond van practische ervaring te ma ken zijn, alsnog rekening gehouden wordt lOo. dat namelijk a. do eisch. zoowel van een getal van vijfduizend werklieden als van het mi nimum van vijftig werklieden voor ei ken werkgever, het op vele industriëele plaatsen onmogelijk zal ma ken bedrijf s- vcreenigingen te stichten, hetgeen te betreuren zou zijn omdat de bedrijf s- vereeniging veelal plaatselijk met bet meeste succes zal werken b. het verplichte onderzoek naar de gevarenpereentages der bij de bedrijfs- vcreemgingen aangesloten ondernemin gen geheel overbodig wordt, wanneer d'e vaststelling dier waarborgsom op een meer eenvoudige wijze wordt geregeld c. de vaststelling der rente door de Rijksverzekeringsbank gevoegelijk kan geschieden, zoodra de geneeskundige be handeling is afgeloopen, en een blij vende. althans langdurige invaliditeit i- overgebleven, ook al zijn nog geen 13 weken na het ongeval verloopen d. de bepaling van art. 85 (nieuw), voor zoover zij medebrengt dat liet loon moet klimmen als „voor den soort gelijken werkman in dezelfde onderne ming, cf bij het ontbreken daarvan in eene soortgelijke onderneming, prae- tisch onuitvoerbaar is, en boven dien de voorgestelde regeling ook dient toegepast te worden als de invar li ede bij een andier lid dezelfde bedrijfs- vereeniging werkzaam blijft e. de bemoeiingen der Rijksverzeke ringsbank zóó gering zullen zijn, dat oen vergoeding als voorgesteld bij art. 87 (nieuw) bovenmatig mag heeten, wat tc meer onbillijk is waar de verze kerden bij cl bedrijfsvereeniging be langrijk greoter voordcelen genieten, dan de bij de Rijksverzekeringsbank verzekerden. f. de wijze der benoeming der „com missie uit de werklieden" omslachtig en kostbaar schijnt, en gevoegelijk bij het koninklijk besluit, houdende goedkeu ring van de statuten der bedrijfsveree niging, zou kunnen geregeld worden; g. de wet bepalingen'dient te bevat ten omtrent- de uitgifte van bewijzen van deelgereehtigheid) in do Rijksver zekeringsbank berustende dekkingssom men, ook om den uit de bedrijfsvereeni ging getreden werkgever de liquidatie zijner zaak minder moeaelijk te maken. Hedennacht werd de hoeve vau den landbouwer Schrouwen te O ver laan, door brand geheel vernield: niets kou gered worden. De bewoners kon den zich met moeite nog redden, oor zaak onbekend; alles was verzekerd. l-eftteren en clsinsi. De Belgische regeering heeft voor 75,000 francs vau de familie d'Oultre- mont uit bet kasteel Warfusée een beroemd Gothiacb triptychon aange kocht, dat door kunstkenners wordt beschouwd als bet werk van den Haarlemseben schilder Jan Mostert (begin der 16de eeuw). Wereldtentoonstelling te Parijs. De minister van Waterstaat. Han del en Nijverheid heeft in de bijzon dere commissie voor Groep XVI1 (Colonisation) alsnog tot leden be noemd de beeren E. von Saber, di recteur der school voor kuustny ver beid alhier en Tb. G. Schill, civiel en bouwkundig ingenieur te Amsterdam, beiden lid der bijzondere commissie voor Groep XII (Decora tion et ïnobilier des édiffces publics et des habitations). SpoH en üeds^Sjden. Wedrennen. Voor de wedrennen te Bergen in Juli zijn ingeschreven de volgende paarden I. Prjjs van Limmenum (handicap) Malcadjick. van luit H. Meyners, Sultan III van denzelfde. II. Prijs van SchoorlChapter, van luit. Meyners. Kaleidoscope, van den zelfde, Rebecca, van graaf Van Rech- teren Limpurg, Vieux Rose, van luit. Menso. Eris, van Johnson, Zrabness, van denzelfde; Lady Niuy, van luit. Singeis. III. Pry's van Bergen (handicap) mr. Romeo, van Stal Duindigt; An telope, van luit. MeynersLangsee, van idem; Warda, van luit. baron Van HeemstraLady Hamilton II, van graaf Van Recbteren Limpurg. Schieten. Te Loosduinen wordt thans gestre den om den titel van meester scherp schutter. (75 punten). Onderstaande schutters dongen tot Dinsdag mede: Mr. H. Sillem,Amsterdam i^die Maan- gisteren meester-scherpschutter werd), 76 punten, Conrad Stahele (Zwitser land) 72 p., Léon Moreaux (Frankrijk) 68 p., Emile Kellenberger (Zwitser land) 67 p., M. Ravenswaaff (Rotter dam) 66 p., L. Y. Madsen (Denemar- keu) 63 p., J". Jensen (Denemarken) 63 p., Paroche Achille (Frankrijk) 62 p., S. J. v. d. Bergh (Loosduinen) 62 p., Alfred Grüter (Zwitserland) 61 p., Joh. Johaunissen (Denemarken) 60 p., AxelChristensen (Denemarken) 60 p., Christian Giibler (Zwitserland) 69 p., L. P. Nielsen (Denemarken) 57 p., Emile Allair (Frankrjjk) 56 p. NGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. RECHTSZAKEN. De zaak Haas—van Hail. Nettende dag. Vervolg.) Na de pauze deed getuige Van Son het verhaal van zijn reis- naar Parijs voor het controleeren. van een antiqui- teitrnkocp door Jacobs voor van Hall til van de gevangenhouding van Jacobs. Ook deze getuige werd door Haas ge polst over de beleeniug van effecten bij Vlaer en Kol. Door Van Hall voor Haas gewaarschuwd, is hij later toch door Van Hall aangezocht met Haas en Bottemheim naar Londen te gaan tet aankoop jan effecten. Doch dte vreemdeling daagde: niet op zoodat van deze zaak niets kwam. Te Londen zijnde meende getuige, dat- hij mijn waarden koopen moest. De off. van just, maakte getuige herhaaldelijk op tegenstrijdige verklaringen opmerk zaam en requïreerde. dat de rechtbank tegöü hem proces-verbaal zou opmaken wegens verdenking van meineed met bevel tot onmiddellijke hechtenis. De advocaten verzetten zich tegen, dit requisitoir, omdat ook voor get. Ja cobs hetzelfde verzoek toepasselijk zou geweest zijn. Mr. Worst vroeg inwilli ging van het verzoek van liet O. M. de onmiddellijke invrijlheidstelling van v. Hall en schorsing van liet geding vol gens art. 174 W. van S. De rechtbank in raadkamer vergar dterdi wees het verzoek van het O. M. af. Gemengd Sflieuws De zaak-Dreyfus. Uit Rennes wordt gemeld, dat .de hotels nu al vol vreemdelingen zijn. De kamer die kapitein Dreyfus bewonen in de militaire gevangenis, is ge ve d gemaakt; de militaire gevangenis wordt door het breken van een stuk uit den muiu- in gemeenschap gebracht mot de zaal waarin de gerechtszitting plaats zal hebben. Een ingezetene van Rennes heeft een huis ter beschikking gesteld van mevrouw Dreyfus, düe daar verwacht wordt. De correspondent van de .Temps" tc Rennes bericht, dat er omtrent de aankomst van Dreyfus nog niets beslist- is. Hij vindt het waarschijnlijk, dat de ..Sfax" in zee zal blijven tot het bevel om binnen te komen gegeven wordt, en dat bevel is piet te verwachten voor alles gereed is om de ontscheping vol komen geheim to laten geschieden. Hij spreekt ook van de mogelijkheid, dat het proces eerst in Augustus, tijdens de vacantia dei- studenten, gehouden zal word'en. De hotels zijn daar reeds besproken, meerendeels voor anti-drev- fusarcls. Mc-n betaalt er twintig franken per dag voor een kamfer. DiusdagmorgeD is brand uitgebro ken aan boord van het te Antwerpen aan de Plaatin-kade voor anker lig- cend stoomschip „Leopoldville", dat Zaterdag uit den Congo is terugge keerd. De brand die ontstond in het koleDrnim werd met veel moeite be dwongen. Tot de lading behoorde een groote hoeveelheid palmolie in vaten. Een gevaarlijk reiziger. Groote opschudding verwek e dezer dagen aan een spoorwegstation te Berlijn een ongeveer 12-jarige knaap, die uit een trein stapte, met een plak kaat op de borst, vermeldende dat hjj uit Beieren kwam, door een dollen hond was gebeten en nu naar Berlin was gezonden naar het gesticht voor gebetenen. Een politieagent ontfermde zich over het kind, zorgde met behulp van eenige omstanders dat de knaap zijn honger kon stillen en bracht hem naar het gesticht. Op de Filippijnen. Uit Manila wordt over de gevech ten ten zuiden van de stad het vol gende gemeld Generaal Wheaton verliet Maandag morgen Imus met een kleine afdeeling, om een verkenning te maken naar Perez das Marinas. De Amerikanen naderden de stad tot op anderhaiven myl en bereikten hun doel, maar spoedig nadat zjj den terugtocht be gonnen waren, werd de v\jand op beide flanken bespeurd, en de Ameri- kaansche troepen kwamen onder een kruisvuur. Al vechtende trokken de Amerikanen vier of vijf mijlen in de richting van Imus terug. Zij ver loren 5 dooden en 25 gewonden. Twee bataljons kwamen Wheaton te hulp, en daarop werden de Filipinos weer naar Perez teruggedreven. Het transportschip Sherman is met aanvullingstroepen te Manila aange komen. Naar de Daily Telegraph uit New- York verneemt, wekken de laatste telegiammen van de Filippijnen be zorgdheid. De Filippijners gaan weer aanvallenderwijs te werk. Otis blijft zwijgen over de noodzakelijkheid van versterkingen, maar drie leden van het kabinet eu veel leden van het Congres zijn van oordeel dat Mac Kinley terstond 25,000 vrijwilligers behoorde op te roepen voor den dienst op de Filippijnen. Californië en andere staten hebben reeds vrijwilligers ge steld. Een eifenis weg. Er is op het oogenbiik te New-York een man, die betrekkelijk rijk is, docb niet weet, waar zyn geld is, een cu rieuse positie. Toen hy zyn vrouw trouwde, was zij weduwe en had van baar eersten man een fortuintje ge- erfd. Hij kon haar nooit overreden met hem over haar geld te spreken, en hij wist niet hoeveel het was, of hoe liet belegd was. Ingeval ik kom te sterven, ga dan met ouze trouwacte naar een ouden baokier in Wall Street, wiens zoon mijn zaken behar tigt, had zy gezegd, maar hoe de bankier beet of waar zyn kantoor is, is de ongelukkige erfgenaam vergeten en Wall Street is vól bankiers. Zyn vrouw stierf plotseling zonder verdere instructies of een testament na te laten en de man heett tot heden vruchtelooze pogingen aangewend, om bet geld, pl. m. 20,000 doll., in han den te krijgen. Dwaze beloften. Onder de vele slachtoffers van dwaze geloften behooren twee oude lieden te te New-York, die in geen twintig jaar de zon hebben gezien, behalve by de cnkolo gelegenheden, wanneer zy genoodzaakt waren de winkels te be zoeken. Zy hebben geld in overvloed doch leven als de armste mensclien, hoewel de vrouw van goede familie is en de man ontwikkeld is en ver scheidene talen spreekt. Twintig ja ren geleden werden zij beleedigd door een kennis en zy deden een eed, nooit weder met de buitenwereld in aanra king te komen en niemand dan hun allernaaste bloedverwanten in hun huis te ontvangen. Zy hebben bun geheele leven aan een gril opge offerd. Oogst lil Rnsland. De oogstberichten uit zuidelijk Rus land blijven voortdurend ongunstig. Volgens de „PolitischeCorrespondenz" blijkt steeds meer dat de oogst ook dezen zomer weer gevaarlijk bedreigd is. De droogte is in de zuidelijke stre ken zoo vreeselyk en laugdurig, dat byna de geheele plantengroei ver schroeid is. Dientengevolge loopen de granen en bet gras in de gouverne menten Tauris, Cberson, Jekaterinos- laf. het gebied van de Donsche ko zakken en een deel van de gouverne menten Cbarkof en Woróaesj ernstig gevaar dat er niets van terechtkomt. Ook in Saratof, waar nog hongers nood beerscht, verwacht men misge was, daar in verscheiden districten het wintergraan sterk heeft geleden, en het zomergraan geheel vernield is. Het weiland is geheel verdord en geeft niet voldoende voer voor bet vee. Een telegram van den 16en uit Saratof meldt: „De hitte is gestegen tot 35° Reaumur, (dus 111° F.) in de zon. Uit de districten komen angstwekkende be richten over den toestand van het te velde staande gewas. Regen komt ei Diet." In de omstreken van Charkof viel den 16en een zware hagelbui met storm en onweer en vernielde groo tendeels het gewas. Twee herders werden door den bliksem gedood, een kudde schapen meegesleurd. In het noorden van Ruslaud is bet tot in deze maand yzig koud ge weest. Den 9den Juni viel in Peters burg nog sneeuw. De westelijke bocht en de geheele kust van de Witte Zee zyn nog geheel vol ijs. Sneeuw-, ha gel- en kille regenbuienen een tempe ratuur van';4 tof 11 graden onder het vriespunt geven daar ook reden tot ongerustheid over den oogst van graan, hooi, vlas en aardappeieu. Uit Warschau wordt gemeld: Een 22-jarige krankzinnige, Hein- rich Szlajewski genaamd, is alhier eeu maand in een kelder opgesloten geweest. Een half jaar geleden is hy krankzinnig geworden, doch eerst een maand geleden ging zyn krank zinnigheid in razernij over. De ouders van 't jongemensch woonden op de derde verdieping eu vreesden, dat hij tijdens een aanval uit het venster zou springen. Zy sloten hem daarom in den kel der op, die slechts uit een klein ven ster licht ontving. De moeder van den krankzinnige zat den heeleu dag by hem in den kelder om hem te verzor gen, hoewel hy haar in zyn vlagen -an waanzin dikwerf sloeg. Zij had hem echter zoo lief, dat zy hem niet naar een sanatorium wilde doen ver voeren. Eerst toen de politie te hulp werd geroepen kon men de arme vrouw be wegen haar kind af te staan. verwolg Stadsnieuw» Omtrent het ongehtb Dinsdagmiddag op den Kruisweg gebeurd, vernemen wij nader, dat liet meisje Helena Lam- boo, oud 5 jaren, met een buurmeisje op den Kruisweg loopendie, plotseling de trambaan overstak onmiddellijk voor de tram, die van de zijde van liet Sta tion kwam .en zoo onverhoeds, dat de koetsier van de tram. C. Heijman, hoe wel hij alle krachten inspande om het trararijtuig tot staan te brongen en hel paard in te houden niet kon ver hoeden, dat de beide linkerwielen het kind over het lichaam gingen, waardoor het linker dij'beentje is verbrijzeld en de rechter long gebarsten. De koetsier, die reeds 12 jaren op de tram dienst doet heeft in al dien tijd nimmer een ongeluk gehad. Door den heer J. van Breemen, wo nende aan het Zuider-Buitenspaariie, is bij, ..e politie aangifte gedaan, dat in den nacht van Maandag op Dins dag ten zijnen nadeele een domme kracht is ontvreemd, die liij achtergela ten had op het buitenverblijf van Me juffrouw Koenen aan de Twijnderslaan. De dader heeft zieli vermoedelijk met behulp van een vaartuig daar toegang verschaft. Zondagmorgen omstreeks 9;,: uur is de 83jarige wed. Franken, in tic Hon- desteeg wonende, door den broodbakker H. Stol in de Hoogstraat met een rij,- wiel omvergereden de oude vrouw, die doof is heeft daardoor de rechterpols gebroken. De politie doet. onderzoek. KANTONGERECHT. Zitting van Woensdaq 21 Juni 1899. Allereerst stonden eenige kleine jon gens terecht ter zake van straatschen derij. Eenigen hadden zich schuldig ge maakt aan het beschrijven van deuren met krijt, een ander had weder met een haak van eenen hoepel in een boom geslagen en de schors daardoor ver nield. In al deze zaakjes werd f 0.50 boete, subs. 1 dag hechtenis gevorderd. M. C. de Herder, huisvrouw van J. G. Erdtsieck, nam hierop in het bank je der beklaagden plaats, terzake, dat zij den 6cn Juni in het bierhuis van haar echtgenoot, sterken drank had verkocht, zonder dat zij daartoe d'e ver- eisohte vergunning bezat. Ook haar echtgenoot was ged'agvaard, doordat het glaasje bitter jenever in zijne te genwoordigheid was geschonken en toe gediend. De vrouw verklaarde dat zij, na eerst- den bezoeker een glas bier te hebben toegediend, op diens vraag om eeu glaasje jenever, daar liij zich onwel ge voelde. dit te goeder trouw had' gege ven, niet wetende dat dit bij de wet verboden was. Zij bacl er dan ook geen geld voor aangenomen. Beklaagde Èrdt- -ïeck beweerde, dat hij van het toe dienen niet het minste afwist, daar hij op dat oogenbiik aan de andere zij de van het lokaal was. Ook de bezoe kers bevestigden liet bovenstaande.. Daar de rechercheur Misset evenwel bleef volhouden, dat Erdtsieck het moest gezien hebben, en de vrouw zelf bekend .had, dat zij' sterken drank had toegediend, vorderde de ambtenaar van het O. M. tegen Erdtsieck. die reeds meermalen voor een dergelijk feit ver oordeeld is, eene principieele hechtenis- straf van '20 dagen, en. voor zijne vrouw f 50 boete. subs. 20 dagen hechtenis. Uitspraak heden over 14 dagen. - W. Bosch, die zich in zijne in richting aan de Frans Halsstraat, even eens aan een bovenvermeld feit had schuldig gepiaakt. hoorde f -60 boete, subs. 20 dagen hechtenis tegen zich eïschen. Aanbesteding. Hedenmiddag werd door den archi tect W. F. Doegias in 't café van den heer F. G. van GerveB, Spaarne S0, aanbesteed Het bouwen van een onder- en bovenwoning op een terrein gelegen aan het Znider-Buitenspaarne alhier, kadastraal bekend onder sectie F No! 6237 ged. Ingekomen waren 16 biljetten van de volgende firma's: F. Th. Maas, Haarlem ƒ7300 J. H. Daudeij. idem 7298 N. F. Vosse, Heemstede 7280 P. v. d. Weegh, Haarlem 7240 H. Muusterman, idem 7200 Th. J. Verzylberg. jdem „7187 N. Hoogstraten en Smink 7180 A. H. fSlegers, Zandvoort 7075 Gebr. Nonnekes, Haarlem 7015 J. A. Kaub, Halfweg 7000 A. F. Captein, Haarlem 6447 J. F. Duin, idem 6240 G. B. Robbé, idem 6240 W. F. Möhringeren H. Sjnink,, 5980 J. Vander, idem 5980 Wed. A. Brakel, idem 5395 Verkiezing Gemeenteraad. A.s. Dinsdag 27 Juni beliooren de lysteD, waarbij candiditen worden ge steld voor het. lidmaatschap van den Raad, op het Stadhuis te worden in geleverd. De Burgemeester zal voor het in ontvangst nemen der Candidaatstel- lingen zitting houden van 's morgens 9 uur tot 's namiddags 4 uur. Lysten vóór of na dien tijd iugele- verd zyn ongeldig. De lysten moeten voor de verkie zing ia liet le district ouderteekend zyn door minstens 31 kiezers in dat district, in het 2e district door miu- stens 40 kiezers en in het 3e district eveneens door minstens 40 kiezers. Gisterenavond is eene vergadering gehouden van de Kamer van Arbeid voor metaal- en houtbewerkiug. De beraadslagingen zijn echter geheim gebleven. De electrische tram. Om zekerheid te hebben dat de wagenvoerders geheel met hun dienst vertrouwd zyn ,zal de electrische tram Haarlem—Zandroort nog niet in het einde van deze week voor het open baar verkeer worden geopend. De officieële opening zal nu, onvoorziene

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 2