NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Haarlemsche Handelsvereeniging 16e Jaargang. liaandag 26 Juni 1899. Ho 49C5 b HAARLEMS DAGBLAD JL330I<TiT"-BlVCIH:3<rTSrHJXJ"S: >i Rfwrlfiü in i 8 maanden. 1.20 .if- it'jJ- »i«"'-mtrf.-k A-nar een Affuit gevestigd is (kom der -eriit-fiitei. 3 maanden 1.30 mr,) ti-tf'lieele Rijk. pe 3 n>minden. 1.65 —«lerHjke nummers 0.05 Miusira.rü Zondagsblad, vwi Haarlem, per 3 maanden. 0.30 de omstreken en franco per nosi U.371^ ^\JD^7"EiX^rX'.HjXX'XT2IIbT: - -• gels 50 Cis.; iedere regel meer 10 Cis. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen cn Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad vei schijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten t>oor het Buitenland. >'<.mpayn>e Ghiènil# de. PubJicité Etratngere G. L Da U!<£ <L\ Pan Slifis Faubourg jIo-tiiiMrlre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Ny verheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels f 0,75, elke regel meer ƒ0,15; Reclames per regel f 0,3e. Agenten voor dit blad in den omtrek zyn: Bloemendaal, Sandpoort en SchotenP. v. d. RAADT, Sandpoort; HeemstedeJ. LEUVEN, bij de Tol; Spaamdam, C. HARTENDORP; Zandvoort, G. ZWEMMER; Velsen, W. J. RUIJTERBeverwijk, J. HOORNSHillegom, ARIE HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Qoedgek. bij KonBesluit van 12 Nov. 1892No. 29. De Haarlemsche Handelsver een. telt thans ruim 650 leden, dat is veel, doch niet genoeg. Elke winkelier, elke han delaar, zijn belang begrijpende, moet zich aansluiten. De contributie bedraagt slechts 2.50, terwijl de voordeelen groot zijn. Rechtskundige adviseurs zijn de hoe ren mrs. Th. de Haan Hugenholtz en H. Pb. de Kanter, Spaarne 94, welke gratis advies in handelszaken geven aan de leden en voor hen gratis optre den in faillissementen. Voor incasso's, door bemiddeling der advocaten gedaan, wordt 5 berekend. Bankiers der vereeniging zijn de hee- ren Laane van Bemmel, Kruisstraat 61. Alle brieven of aanvragen (ook opga ven voor het lidmaatschap) moeten ge richt worden aan het bureau der ver eeniging, 22 Lange Begijnestraat. Het is ons gelukt eene overeenkomst te Bluiten, waardoor het mogelijk is H.H. leden nauwkeurige informaties te ver schaffen omtrent alle firma's in Ne derland. De kosten dezer informaties bedragen 60 cents per adres, plus 5 cents voor porto, en moeten vooruit betaald wor den aan het bureau. Informatiën naar binnen de stad wonende personen gra tis. Ruim 650 informatiën en rechtskun dige adviezen werden in het afgeloopen jaar verstrekt. Tu April en Mei zijn 43 vorderingen tot een bedrag van 1139,68 hertaald, 8 vorderingen worden afbetaald, 7 vor deringen zijn uitgesteld. Volgens artikel 7 dient het Geheim der Maandlijsten ongeschonden bewaard te blijven. H.H. Leden worden er op attent ge maakt, dat pretentiën, buiten de stad in te vorderen, niet worden behandeld, tenzij portovergoeding (10 ets.) is bijge- Het Bureau der vereeniging is geves tigd 22 Lange Begijnestraat en is ge opend iederen werkdag van 's morgens 9 tot 1 en 's middags van 2 tot 4 uur. Dagelijks is een der bestuursleden aanwezig en bereid tot het geven van al le gewenschte inlichtingen en wel Maan dag en Vrijdag van 1112 uur v.m., de overige dagen van 34 nm. Het Bestuur der Haarlemsche Han delsvereeniging waarschuwt hare leden niet te leveren aan de Vries <fe Visser, Baxrevoetestraat 3, of de Vries, Ost-a- destraat 7, dan na te hebben geïnfor meerd aan het Bureau der Vereeniging, Lange Begijnestraat 22. HET BESTUUR. STADSNIEUWS Museum van Kunstnijverheid. Op het Museum van Kunstnijver heid alhier zal de tentoonstelling der Hindoe-monnmenten weder met eenige stokken worden uitgebreid. De tentoonstelling der gepolygra- meerde houtsuywerken van de Pa- dangsche bovenlanden is in voorbe reiding. Zondag is het museum geopend van 10—4 nur. BllfjlERILAND. Atjeh. Aan het Departement van Koloniën is Vrijdag liet volgende telegram ont vangen betreffende Atjeh De vijand bood alleen in Boven- Pasangan geringen tegenstand en werd bij Tjotpi verslagen. Toekoe Tji Pesang gevlucht. De colonne is eergisteren naar Ge dong voortgernkt, alwaar in de boven streek versterkingen zijn met vooruit geschoven benden. De Vredes-oonferentie. William Steatfs kroniek dor Vredes conferentie in. het. „Haagsahe Dgbl." vermeldt, dat er op de Woensdag ge houden vergadering van .een dei' sub commissies gesproken werd in verschik lende talen, voorwaar een vreemde wij ze van doen om tot eenheid te geraken. Dezelfde vergadering van de sub commissie," schrijft de Engeische vre desapostel, „die zekerlijk rijk was aan voorvallen, is ook nog belangrijk, door dat zij de eerste is, waarin men gebro ken heeft, met de gewoonte uitsluitend van het Fransc-li gebruik te maken. In eenige comités en sub-commissies gebeurde het vaak, dat men Engelsch sprak, doch dit werd slechts uit be leefdheid toegestaan het Franseh haid 'liet monopolie van de beraadslagingen in de algemoene vergaderingen en .com missievergaderingen. Donderdag echter werd kapitein Mahan door zijn leven dig verlangen om de aanneming te ver zekeren van het amendement op de nieuwe acte, waardoor de conventie van Genève op den oorlog ter zee wordt toegepast, er toe gebracht om het woord te voeren in zijn moedertaal. Toen hij weder gezeten was. zette prolessor Zorn het debat in het Duitsch voort, gelijk men kon verwachten van een landgenoot van prins Bismarck, die bij het ministerie van buitenland- scihe zaken in Duitschland den regel invoerde om in bet Duitsch te antwoor den op al de nota's, tenzij geantwoord moest worden aan een land, dat zioh van het Franseh als van een vreemde taal bediende. Dat wil zeggen de Duit- sohe regeering antwoordt in het Duitsoh aan de Fra.nsclien ,en de Belgen, om dat Het Franseh hun moedertaal is; maar in het Franseh aan die mogendhe den. wier taai niet het Franseh is en die zich tot. Duitsohiand wenden in heb-' geen men gewoon is te beschouwen als de algeaneene taal der Europeesche di plomatic. Professor Zoni liet de rechten van het ..Vaderland" zegevieren, ten koste van de verstaanbaarheid zijner opmer kingen. want al begreep een elk. dat hij cie Duatsohers wreekte, ei- waren veel afgevaardigden, die geen schijn van be grip hadden van hetgeen hij wel. Icon zeggen. Doah toen graaf Nigra op professor Zorn volgde en in keurig Italiaansch begon te spreken, kregen de afgevaar digden eerst dè overtuiging, dat de de batten polyglottisch werden gevoeld. Zeer gelukkig ging' de sipraakveiwarring niet verder dan 't italiaansch. Verbeeldt u eens. dat baron Hayaski bv, in het Japansch had geantwoord' op een wel sprekende rede van den heer Mijato- vitcli in het Servisch, dat het debat werd voortgezet door Mirza Riza Khan in het Perzisch en door Z. E. Yang Yu in het. Chineeseh en dan gesloten werd' door den heer De -mrtens in het zui verste Russisch! Het gebruik van de Dum-Dum gaf Lender dag aanleiding tot een zeer le vendig debat. Rusland had voorgesteld.' om het gebruik te verbieden van ko gels, die slechts ten deele van een nik kelen mantel waren voorzien. De Dum dum kegel heeft dit niet zoodat sir John Ardagh (Engeland) deze motie bestreed. Hij somde de voordeelen op, die er in den oorlog met Wilden mede kunnen verkregen worden, terwijl de generaal Jellinski. van den Russischen gen era! en staf. voor de rechten der menscihheid opkwam, en betoogde, dat men barbaren toch niet op barbaarsche wijze mocht doocten. Een pijnlijk oogenblik was. toen de Rus van „onnoodige wreedheid" begon te spreken. Kapitein Crazier Amerika) wilde een verzoenend amendement in brengen, maar deze poging mislukte. Tot overeenstemming kwam het niet. Hert Russische voorstel werd aangeno men tegen de stemmen van Engeland en Amerika. Het. Engelsehe amende ment bleef in de minderheid. Deze stemming werd nogal druk besproken, daar de president tegen alle parle mentaire gebruiken in, eerst over het Russische voorstel deed stemmen, en daarna het amendement aan de goed keuring der vergadering onderwierp. Na de Dum-Dum wijdden de heeren hun aandacht aan dynamietbommen. die uit de luchtballons op den vijand geworpen worden. Ook hier werd er veel van „humaniteit" gesproken, en daar er nog zooveel andere middelen overblijven om op afdoende wijze dén vijand onschadelijk te maken, besloten de generaals dit middel gedurende 5 jaar te verbieden. Een succes van de vredesconferentie. Geen dynamietbom men uit luchtballons dus meer. Het is geen kleinigheid. Ook de geweren-motie werd flink on der handen genomen, en plechtig be graven onder de roerende lijkrede ..de commissi f stelt voor deze quaestie tot een volgende oonferentae uit te stellen, haar middelerwijl aan het ern stig en aandachtig onderzoek der regee ringen aanbevelend." De- marine-kanon nen van groot kaliber werden in het zelfde doodskleed gehuld. Het gebruik van stikstof in ontplof fende bommen werd met algemeene stemmen tegen een verboden verklaard. De eerste commissie is Vrijdag 10 uur in plenum in het Huis ten Bosch vergaderd geweest. Zij heeft het onderzoek van het rap port van graaf Soltvk voortgezet. Het verbod van onderzeesche torpe do-vaartuigen of duikers, zoowel als con ram schepen te bouwen, heeft geen eenstemmigheid kunnen verwerven. De commissie heeft dankbetuigingen uitgesproken aan de beide rapporteurs, generaal den Beer roortugaei en graaf Soltyk. De commissie heeft het onderzoek aangevangen van de eerste paragraaf van de circulaire van graaf Mourevieff. Zij besloot tot het doen drukken van de z'redevoeringen uitgesproken, door Hunne Excellenties de heeren De Staal en Beernaert, zoowel' als die van de heeren Gilinsky. .den Beer Poortugael en Z. E. Mirza Riza Khan, Arfa-Ud- Dovleh. Bij het bureau zijn voorstellen ter tafel gebracht van kolonel Gilinsky. en den kapitein ter zee Scheine. De commissie zal Maandag 10 uur weder bijeenkomen. Naai- wij vernemen, zal de verdere behandeling van het ontwerp-wetboek van arbitrale procesorde nog wel eenige bijeenkomsten van de arbitrage-commis sie in beslag nemen, daar dit ontwerp uit 26 artikelen bestaat. Na de afhan deling denkt, men ca' over eenige dagen te rusten, om gelegen hem te geven de verschillende regeeringen te raadple gen, en, naar het zich laat aanzien, zul len de bedenkingen, ook van Duitedh- land, wel overwonnen worden, en ten slotte eenparigheid verkregen worden. Het comité van onderzoek van. de derde commissie heeft zijn negende zitting Donderdag van. 2 tot uur gehouden in de Trèveszaal. Het heeft de eerste zeven artikelen onderzocht van het ontwerp-wetboek van arbitrale procesorde, dat door de Russische gedelegeerden is ontworpen. Het zal'de behandeling der artikelen voortzetten in zijne volgende bijeen komst. te houd'en a.s. Maandag. Lastige bezoeken. Ahmed1 Riza, het lid der Jong-Turk- sohe partij die Woensdagavond in Di- ligentia. een voordracht heeft gehouden over de toestanden in Turkije, ontving Donderdag middag een bezoek van den secretaris van de Turksche legatie al hier. die hem. naara anleiding van door generaal Abdoellah Pasja, gedelegeer de ter vredesconferentie, als beleedi- gend voor rijn vaderland' beschouwde zinsneden in het verslag van die lering, namens dien generaal tot een tweege vecht kwam uitdagen. De gemachtigde van den generaal deelde mede, dat hij: de getuigen van den heer Riza wachtte. De heer Riza, verzocht den secretaris aan den generaal te zeggen dat, tor- wijl hij, Riza,, den moed heeft gehad, in en voor het publiek rijn inzichten om trent Turkije mede te deelen, de gene raal langs denzelfden weg of door mid del van de pers rijn bezwaren en. klach ten kon kenbaar maken. Wat de uitda ging betrof daargelaten of hij met den dienaar des Sultans wilde vechten, gaf hij aan den vertegenwoordiger de bood schap mede, dat rijn. leven behoort aan rijn vaderland en hij, dat daaraan wenschte ten offer te brengen. Daarbij bracht hij in herinnering dat in Tur kije het duel niet bestaat, en in strijd is zoowel met den godsdienst, als met de Möhammedaansche wetten, en te vens verzocht hij den gedelegeerde, den generaal onder het oog te brengen, dat hij niet wenschte te schenden de wet ten van Nederland, op welks gastvrijen bod eau rij thans vertoefden. Riza toch wist dat het, tweegevecht hier to lande strafbaar is. Met deze mödedeelingen eindigde het onderhouu. dat rich door wederrijdsche beleefdheid kenmerkte. Ahmed Riza en rijn medestrijder Pietor Ammeghian keeren heden naar Panjs terug. De Jong-Turken rijn echter voornemens later in Amsterdam te komen en in de •hoofdstad hun zaak te verdedigen. Ook van andere rijde heeft men het den heer Riza lastig gemaakt. Woensdagmiddag tegen 12 uur ver voegde rich een commissaris van poli tie aan het Hotel Central om dein heer Aharued Riza te spreken. De haofd'-oom- missaris was wijse, .c thans gebleven. De pol i ti ev-aimb ten aar vroeg den heer Riza naar- zijne papieren, en verder naar de middelen welke hij bezat om in rijn levensonderhoud te voorzien. Hierop toonde hij den commissaris rijn verblijfpas te Parijs, en deelde hem mo de. dat hij door een comité hier heen was gestuurd, zoodat het natuurlijk was dat riin hotelrekening zou betaald wor den. Maar deze gwolgtrekking scheen den afgezant van de Turfmarkt alles behalve natuurlijk toe. Hij moest geld zien. Liefst ,veel, in genoegzame male, zoodat de hotelhouder niet ongerust be hoefde to rijn. De heer Ahmed Riza, die van .dit alles niets begreep, besloot toen maar aan het. verlangen van den gevreesd en mau to voldoen, en haalde rijn portefeuille ,voor den dag. 200 franken aan bankpapier telde hij. dén heer commissaris voor. intusschen kon ,d6 politieman niet anders doen, dan zich met do getoonde schatten tevreden te stellen. De papie ren nam hij echter mede. Donderdag morgen kreeg de heer Riza ze terug, met, op den achterkant het stempel der politie van 's Grarvenliage er op afge drukt.. Hoe geruststellenddat stem pel mei gezien er onderOok de ho telhouder kon na dit bezoek volmaakt gerust rijn. Voor de voldoening zijner rekening behoeft hij nu geen vrees te koesteren. De 200 franken rijn «r in goede banknoten. Maar niet alleen Ahmed Riza. ook de heeren Scalirri en Ammeghian had den hun papieren te toon en Het spreekt vanzelf, dat de roerende belang stelling der politie rich ook tot hun beurs uitstrekte Daar deze heeren ech ter in het Hotel Du Commerce wonen, en het gesprek in liet Hotel Central plaats had, moesten rij zich eerst naar hun woonplaats begeven om de noo- dige contanten te halen. Hoewel rij den heer commissaris verzekerden, dat zij niet zonder middelen waren, stond hij er op, dat rij hem die toonden. Aan dezen wensch werd voldaan, en weder om kon hij rich in den aanblik van blauwe Eransche bankpapiertjes ver lustigen. Naar een kredietbrief infor meerde hij niet. Een opstootje. De ,,N. Rott. Ct." van Vrijdagavond meldt het volgende De agent van politie W. den Broe der en D. Ba.rt werden Donderdag avond. toen. rij op surveillance waren, ter assistentie geroepen in de Palmstraat te Rotterdam, waar een man een vrouw ernstig zou mishandelen. Den agent Den Broeder, die het eerst, in de Palm straat kwam. weigerde hij zijn naam op te geven, en toen zich daarop eenig publiek om den agent en dien man verzamelde, maakte laatstgenoemde, hiervan fluks gebruik om rijn woning binnen te loopen. Opnieaiw kwam hij toen buiten, nu met. een st.uk ijzer of hout gewapend, en sloeg daarmede er in het wild op los. Intusschen kwam do agent Baart aan, hij wist den woesteling van achteren aan te grijpen, en tracht te hem vast to ouden. Dit mislukte, doordat de wildeman in het portaal van rijn woning vluchtte Bart in rijn vaart medesleurende. In dat portaal kwamen twee jongens van 15 en 16 jaar hun woeston vader te hulp. en sloegen met stukken hout en ijzer zóó geducht op de agenten los. dat beiden verwond werden. Bart nog al ernstig op het hoofd en in het gericht. Het slot van deze vechtpartij was. dat beide agenten door den vader en de zoon9 het portaal uitgeslagen, en de straat op gedrongen werden. De deur werd achter hen dicht- geworpen. Eenige minuten later schoof de vft- der een raam in rijp woning aan den straatkant omhoog, en verscheen hij daarvoor met rijn oudsten zoon, ieder oen helm op het oofd dragende, die beide agenten in het gevecht in het portaal kwijt geraakt waren. De woes teling dreigde daarop den agent Den Broeder, indien hij het waagde de deur te openen, met een revolver. Inmiddels was de commissaris van politie, de heer J. J. Soer, gewaar schuwd. Hij sommeerde den wildeman als hulpofficier van justitie rijn woning te openendoch kreeg ten antwoord dat hem een kegel door het lichaam ge jaagd zou worden, indien hij ook maar de minste maatregelen nam om. de deur te laten opensteken en boven kwam. Doordat het publiek in de baiurt door deze tooneelen zeer .opgewonden was, de woning van dén woesteling bedreig de met een bombardement, en hem te rijf wilde, was de politie nog genood zaakt hem en rijn woning tegen dit pu bliek te beschermen. Den geheolen nacht en Vrijdag stond er hier van po- litiewege een vaste post. voor het huis. is neg niet uit zijn woning te vocr- schijn gekomen en nog altijd bedreigt hij wie van overheidawege durft bin nentreden. Reuter seint uit den Haag naar bet buitenland Er heerscht bier een goedaardig soort malariakoorts. Het Wordt toe geschreven aan de uitwasemingen van de vele grachten, waarin dé riolen van de sta^ uitkomen. Eenige leden van de vredesconferentie zyn" door de ziekte aangetast. Werkstaking. Eenige metselaars en opperlieden, werkzaam aan een blok huizen aan de Nassaukade by de Rotterdammer- brug te Amsterdam, staken sedert eeD paar dagen. De aannemer heeft al getracht ander werkvolk nit Haarlem aan te werven maar veel succes had by daarmede niet. Woensdag b. v. kwamen 18 man uit Hae-lem maar zeven keerden onraiddellyk op aan raden van de stakers terug, de overi gen giDgen aan 't werk maar werden 's avonds door de stakers naar den trein gebracht. Donderdagmorgen kwamen van de elf maar twee terug en na een onderhoud met de stakers keerden ook dezen terug, zoodat het werk nu weer geheel stil ligt. lelteren on Kunst. Ne<L Opera. By de Nederlandsche Opera zyn behalve de heeren Urlus, Jos. Thys- sen. Orelio en de dames Seygard, A. Thijssen-Bremerkamp, Lozin en Sohns verbonden o.a. de dames Marie van Gelder en Trnus Urlus. Als kapelmeesters zullen optreden de heeren Peter Raabe, bekend ook als medewerker aan Lessmann's Al- gemoine Musikzeitung, nit Berlyn en K. Ph. Möneli uit Amsterdam. De eerste opera die opgevoerd wordt zal zyu Goldmark's Koningin van Saba. Sport en Wedstrijden. Schietwedstrijd teLoosduinen. Door de navolgende korpsen, werd Vrijdag deelgenomen aan den korps- wed strijd. Normaalschietschool, Instructie Ba- taillon. Koloniale Reserve, Kon. Ned. Marine, Mariniers, Genietroepen, het regiment Grenadiers en Jagers, de 8 regimenten Infanterie, de 3 regimen ten Huzaren, het 2e. 3e en 4e regiment Vesting Artillerie en de Pantserfort Artillerie (Haarlem). Do karabijndragendc korpsen zijnde de Huzaren en. de Genie, dingen naar afzonderlijke prijzen. Van deze korpsen won den le prijsGenie (Utrecht), met 38 treffers en 170 punten 2e prijs 3e regiment Huzaren (Den Haag), met 37 treffers en 137 punten. Uitslag geweerdragende, le prijs regiment Grenadiers en Jagers met 40 treffers, 256 punten. Hert; regiment Grenadiers en Jag-ers was vertegenwoordigd door de volgen de schutterssergeanten-majoors P. Baretta, A. Leegstra, J. Grooss en de sergeanten J. Honig en G. ter Horst, onder commando van den le luitenant H. E. de Ridder van hert. regiment; 2e prijs; achtste regiment Infanterie, 40 treffers, 240 punten; 3e prijs: eer ste regiment Infanterie, 40 treffers, 232 punten4e prijszevende regi ment Infanterie, 40 treffers. 225 pun ten 5a prijs tweede regiment Infan terie, 40 treffers, 223 punten6e prijs Normaalschietschool, 40 treffers. 212 punten; 7e prijs: tweede regiment Vesting Artillerie, 40 treffers. 178 punten8e prijsderde regiment Infanterie, iü treffers, 168 punten9a prijs, zesde regiment Infanterie, 40 treffers, 152 punten10 prijs(wan neer die wordt toegekend) derde regi ment Vesting Artillerie, 39 treffers, 135 punten. Hoewel er door de korpsen goed ge schoten is, luidden de schutters in den namiddag vooral, veel te kampen met den wind. Op de revolverbaan weid Vrijdag het hoogste aantal punten geschoten door den heer Boest Gips, uit Rotter dam, nl. zes drieën. De Nonnaal9chietschool behaalde bij het snelvuur 5 van de 10 beschikbare prijzen. De Commissaris der Koningin in ZuKi-Hoiland, mr. Fock en eenige le den van de Tweede Kamer der Stat en- Gen oraal. besochten Vrijdag den wed strijd. X o q n 2 PARAMARIBO. 4 Juni ZooaJs men weet, werd in Surinar me voor de aanbieding van een hulde blijk aan H. M. de Koningin-Moeder bij dc nederiegging van het regent schap een bedrag van ruim f 3400 bijr eeiigebvajoht. H. M. heeft dit bedrag, uit eigen middelen aangevuld tot f 5000, be>- stemd voor een liefdadig doel, dat der kolonie ten goede komt. en wel aan on- of minvermogenden, afgescheiden van dé godsdienstige geeindten waartoe zij behooren. Aan het blad ..De Surinamer" ont leen en wij nadere bijzonderheden hier over. die, naar vrij' meien en, hier te lande nog niet bekend zijn. H. M. do Konlingin-Moeder hoejft, volgens dat blad, aan hert. bedrag de volgende be stemming gegeven i f 2000 voor dei Prot. Vereeniging ter verpleging van lepralijders; f 2000 voor de Gerardus- MajeUa-stichtingf 200 voor de ver eeniging Liefdewerk van dc Herv. Ge meente; f 200 voor de dames diaco nessen van de Luth. Gom.200 voor een dooi' den bisschop aan te wijzen, liefdadig doel, in het belang van Ka tholieke on- of minvermogenden ƒ200 voor de -rav. Broedergem. voor een. door haar hoofdvoorstander te bepalen liefdadig doel, in het belang van on- of minvermogenden dier gemeente ƒ100 voor do Duitech Israël. Gem.en ƒ100 voor de Portug. Israël. Gern. Goud-industrie. De productie was, naar „De Surinam mor" meldt, in de maand' Mei belang rijk, en bedroeg, in Suriname 45,179! gr.. Saramaoca 17,248, Marowijne 4S88-, in Lawa 38,598!, totaal 105,914 gr. De .„Surinamer" van 28 Mei meldt nog, dat „in de laatste dagen" op ver schillende placers belangrijke vonc-. n van goud gedaan waren Uit particuliere berichten vernemen wij, dat Hr. Ms. Zeeland to Martini que in het dok is, omdat het schip een lek bekomen heeft, meldt de „Surina mer" van 1 Juni. (Hier te lande is intusschen berichb ontvangen, dat do Zeeland den 16en Juni te Curasao aangekomen is.) Gemengd Nieuws. An ar oh is ten. Acaiarito, do anarchist die 22 April 1897 een mislukten aanslag op het le ven van koning Humbert deed, en deswege tot zeven jaren celstraf werd veroordeeld, heeft, naar uit Rome ge meld wordt, zyu medeplichtigen ver raden. Nadat by tien maanden eenzaam opgesloten was geweest en niets bad willen mededeelen omtrent zyn kame raden, sloot men in een cel naast hem een po'itie-beambte op, die tot taak bad Acciarito nit te booren. Het dnnrde lang eer Acciarito zyn metge zel vertrouwde en by bleef weigeren iets mede te deelen. Toen echter de psendo-gevangene hem mededeelde, dat Acciarito intusschen vader was geworden en dat de regoering bet

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 5