veil zy zich in den onmiddellijk daar naast staanden spekslagerswinkel van A. ten H. Na aldaar een stak met worst van ten H. te hebben gekocht, vroegen zy diens knecht H. te spreken en verzochten deze, even met hem mede te gaan. S'. wenschte even wel niet aan hun verzoek te voldoen en trok zich terug. E. en M. maak ten zich hierover zeer booszij haal den pistool en dolk voor den dag, drukten deze den bewoner t9n H. tegen de borst en bezwoeren hern by kris en kras, dat S. zou sterven. Hoewel ten H. hen verscheidene malen verzocht zich te verwijderen en te kalmeeren, bleven zy razen eu tieren, totdat ten H. zich eindelijk van een list bediende eu de slagers kwyt raakte. Ten H. heeft echter klachte bij de politie gedaan. !t Zal echter niet noodig zyn dat de politie zich met de zaak bemoeit. Naar men met zekerheid meent te weten, hebben de beide schuldigen, Liefert E. en HeDderikus M. zelf moord gepleegd. L. E., reeds sedert jaren door zyn bloeddorstigen waan zin een groot gevaar voor de plaats, waarin hij woonde, had in de laatste dagen H. M. bij zich in huis geno men. Samen maakten ze geregeld al lerlei zwerftochten, waarbij ze zich geducht te buiten gingen in misbruik van sterken drank. De vorige week Woensdag gedroegen zy zich in zulk een toestand op de onmogelijkste wijze. Zy lokten o. a. een reizend koopman in huis en mishandelden hem. Donderdag jl. schijnen beiden tot het besluit te zijn gekomen, een eind aan hun leven te maken, 's Namid dags, omstreeks half vyf, gaven zy aan dit voornemen gevolg. Beiden zyn gedood door middel van een sehiet- slachtmasker. Een koopman in manu facturen uit Pekela, die E. zyn wa ren wilde aanbieden, hoorde een he- vigen knal en zag, binnentredende in de' achterkamer, een ontzettend schouwspel. Hij vond M. liggende naast een stoel. Een kogel was door zijn hoofd gegaan, en had ook nog een wand getroffen. E. lag eveneens op den grond en hield het masker nog in de hand. Hij had een kogel in het hoofd. M. moet dus eerst gedood zyn, waarna E. het masker weer geladen moet hebben. Op de tafel vond men een groot mes. Dr. Eerkes werd ont boden, maar zijn hulp mocht niet baten. De doodstrijd eindigde voor E. te half acht, voor M. te half elf. De beide lijken, verwond en met ver wrongen trekken, leverden een af- gryselyken aanblik op. Den geheelen avond bewoog zich een groote menigte volk om de woning, waarin de dub bele zelfmoord was gepleegd. De politiedie reeds spoedig ter plaatse was, bleef den geheelen nacht in de woning. 't Zal wel voor alty'd een geheim blijven, of E. aan M. den dood met bet schietmasker heeft toegebracht, of dat M. dat zelf heeft gedaan, in welk laatste geval E., om zich aan de misschien gemaakte afspraak tot gezamelijken zelfmoord te honden of uit angst voor de gevolgen, zich door een schot heeft gedood. ONDERWIJS. Acad. Examens. Utrecht. Doet. wis- en natnurk. mej. E. van de Kamer (met lof). Ther. apoth.de heer Th. C. V. ter Maat en de heer Gr. C. Moesman. Cand. klass. lett.de heer A. Hen- geveld. Bevorderd tot artsde heer J. G. Moltzer. Aan de universiteit te Amsterdam hebben afgelegd: het doctoraal exa men in de klassieke letteren de heer H. D. Brascamp; het doctoraal exa men in de rechten de heer W. A. Bonger: het doctoraal examen in de chemie de heeren A. J. Boks en P. K. Lulofs. De heer R. S. Bakels, die gisteren tot doctor in de rechts- en staatswe tenschappen promoveerde, verkreeg het praedicaat cum laude in de staats wetenschap. De hoogleeraar dr. S. Cramer is voor het studiejaar 1899—1900 be noemd tot rector-magnificus van de Universiteit te Amsterdam. Oftficieele Serichfesi. Burgemeester en Wethouders van Haarlem Doen te weten, dat by hunne be schikking van 22 Juni j.l. aan D. Zwakman vergunning is verleend tot oprichting van eene bakkerij in het perceel aan de Zuidpolderstraat. Haarlem, 3 Juli 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd BOREEL. De Secretaris PIJNACKER. Stoomwaartberichfen. Hetstoomschip Prinses Amalia, van Amst. naar Batavia, paso. 8 Juli Kaap del Armi. Het stoomschip Koning Willem 1, van Amst. naar Batavia, vertr. 8 Juli van Amst. Het stoomschip Ardjoeno, van Rot terdam naar Java, passeerde 7 Juli Kaap Carvoeiro. Het stoomschip Amsterdam van de Holland Amerika Lyn, van Rotterdam naar Newyork, passeerde 7 Juli des avonds 11 u. 30 m. Lizard. Het stoomschip Isis, met de Eng. mail ex stoomschip Himlaya, arriv. 7 Juli te Brindisi. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. Gebrek aan eeilu&i. Dit geval doet zich dikwijls voor zonder het gevolg eener werkelijke ziekte te zijn. Het komt voort 't zij ten gevolge eener algemeene zwakte en een tegenzin in alle zaken, 't zij door het afbreken der normale werkingen van het lichaam, zwakte en slechte bloeds omloop. Er kunnen zich ernstige storingen voordoen welke de ge zondheid voor het geheele leven benadeelen. Het bloed te hernieu wen, de spieren te versterken, zie daar het ware middel om aan dit gevaar weerstand te bieden en eene door deze ongevallen geschokte gezondheid te herstellen. Zoo schrijft ons de heer C. J. Schot, een eervol bekend persoon, Rijksbrugwachter te Vianen: «Reeds lang was ik [lijdende aan eene maagkwaal, mijn eten ver zuurde en gedurende drie maan den had ik er zoo'n last van dat ik mijne betrekking niet met zorg kon waarnemen. Doch die drie maanden van rust mochten niets baten, en eindelijk besloot ik toch ook eens die beroemd gewordene Pink Pillen van Dr. Williams te probeeren. En werkelijk Uwe pillen hebben alles doen verdwijnen, zoo dat 'ik nu weer eten kan als vroe ger en niet de minste last meer heb van maagzuur. Ik kan een ieder Uwe Pink Pillen aanbevelen die aan eene maagkwaal lijdende is, want zij hebben mijne gezond heid hersteld. Maakt mijn attest openlijk bekend.» Prijs fl.75 de doos, f9.per6 doozen.'Verkrijgbaar bij J.H.I.Snabi- lié, Steiger 27, Rotterdam, Hoofdde- pöthouder voor Nederland en Apo theken en tevens voor Haarlem en omstreken bij de Wed. W. PLAATZER v. d. HULL, Droge rijen, 28 Jansstraat. Franco toe zending tegen postwissel. Het is juist door de zwakten te versterken, door het bloed te her stellen en de spieren te versterken, dat de Pink Pillen zoo verschil lende ziekten genezen en het is door den wortel der ziekten aan te tasten dat men ze geneest door dezen machtigen hersteller. Door deze pillen kan men eene snelle kwijning doen ophouden, welke de bloedarmoede, de algemeene zwakte en de uitputting door overdreven arbeid veroorzaakt hebben. Gemengd Nie&it&s. Dreyfus. De cipier van Dreyfus op het Dui velseiland Deniel is ontslagen en ver vangen door den heer Lafoucau. Er wordt groote opruiming gehou den onder de pynigers. „De Temps" geeft o. a. het volgende bericht als curiositeit„Comman dant Coffinières de Nordeck moest Dreyfus levend of dood naar Frank rijk terug brengen. Hy had daarom, vóór Dreyfus aan boord werd ge bracht, een dubbele doodkist, een van hout en een van zink, laten maken voor het geval Dreyfus tijdens den overtocht mocht overlijden." Dan volgt een dagorder van den kapitein die het eerst door de „Figaro" is medegedeeld waarin de bemanning wordt bevolenzich niet mondeling te onthouden met den gevangenezich te onderhouden van elk bewys van nieuwsgierigheid of belangstellingzich niet te verza melen in de buurt van de plaatsen, waar de gevangene zich bevondof hem, als men hem toevallig ontmoette, scherp aan te zien, en niet heen en weer te loopen voor do deur der ka mer van den „officier passager". Vervolgens dit bevelschrift van den gezagvoerder„De maaltijden zullen verschaft worden van de officiersta fel. Zy zullen opgediend worden in zyn kamerdes morgens tusschen tien en elf uur, des avonds tusschen zes en zeven uur. Na zyn avondmaaltijd zal kapitein Dreyfus zich naar bed kannen begeven. Hy moet tijdig ge noeg opstaan ten einde om negen uur op de brug de frissche lucht te kun nen genieten. Prof. Louis Havet, lid van het Fransche Instituut, die by kapt. Drey fus in de gevangenis te Hennes is toe gelaten, geeft in de „Siècle" zijn in drukken weder van den teruggekeerde uit het Duivelseiland. Hij schrijft o.a. het volgende „Er worden over Dreyfus allerlei onware berichten verspreidZoo is het niet waar, dat hy zijn nieuwe terechtstelling als een bloote formali teit beschouwthy is vertrokken en is teruggekeerd als volbloed militair, en dat wetende heeft zyn vrouw het Hof van Cassatie verzocht de zaak opnieuw naar een krijgsraad te ver wijzen. „Het is ook niet waar dat men er in geslaagd is van hem een zinnelooze, een sulfer te maken, nocli ook iemand die zyn geheugen heeft verloren of ook maar een zwakkelingzyn geest kracht is volstrekt niet veranderd. Zelf let hij op reglementaire tijden zelf leidt hij de gesprekken by wil niet dat uien klaagt en weent; hy luistert, ondervraagt, vergelijkt, maakt gevolgtrekkingen, vraagt waarom hy kan nog niet vragen om wie kolonel Henry er toe gekomen kan zyn een valsehbeid te plegen. „Voor den krijgsraad zal hy als aanklager kunnen optreden. Hy zal er spreken zonder te stamelen, en zal zijn tegenstanders als zij dat vei liger vinden de komedie van uit putting en half dood zyn laten, spelen, waarvan de schandpers spreekt. „Zyn haren zijn grys geworden, zjjn lichaam is vermagerdherhaaldelijk hebben zonnesteken hem getroffen, de koorts heeft hem ondermijnd, maar dat hindert niet. „Hy had in 1896 een reeks hevige toevallen, toen de minister van kolo niën Lebon hem twee maanden lang in de boeien liet slaan, niet uit nood zaak wegens geldige reden of een schijn van reden, niet nit haat of woede, zucht om beulenwerk te doen, maar uit angst.... voor de pers. Drey fus wist niet eens den naam van den Minister, maar hy begreep dat men hem dood wilde hebben en juist daarom besloot hij alles in te span nen om te blijven leven. De opstand waarin zyn gemoed kwam tegen dien onverdienden smaad, tegen die lage wreedheidgaf een afwisseling aan de eentonigheid van zyn marteling en gaf het afgetobde slachtoffer nieuwe levenskracht. „De mannen van 1891 moeten het dos aan den minister Lebon wijten dat zy thans dienzelfden man levend tegenover zich vinden, wel uiterlijk verouderd, maar ongebroken van geest en van woord. Hun oogen zullen on uitwisbare sporen aanschouwen maar tevens zullen hun ooren 't zy hun gezegd te hooren krijgen. „Alle bijzaken zinken in het niet voor dit groote feitde „Sfax" heeft geen schim teruggebracht. De man dien kolonel Picquart gered beeft, is iemand, een krachtige persoonlijkheid, sterk en fier en die morgen weder Fransche soldaten zal commandee- ren." Kolonel Picquart zal de eere-sabel der burgers van Boedapest niet aan nemen. Hy heeft een zeer beleefd briefje geschreven aan den Paryschen correspondent der „Pester Lloyd", die de sabel zou overhandigen, waarin hy dezen verzoekt zijn tolk te willen zijn by de gevers om hun te zeggen, dat hy zeer gevoelig is voor het voor genomen eerbewijs, maar het kostbare geschenk Diet kan aannemen. „Ik weet nu dat ik hun sympathie heb en dat is mij genoeg", schrijft de een voudige held. Pin de Siècle. Een landbouwer onder Kerkwerve is in het bezit van een paard, dat bij een zijner vroegere eigenaars den kwa den droes kreeg en daardoor zyn haar, staart en manen verloor. Daar het dier door het steken van insecten onhan delbaar en moeilijk te gebruiken was. kwam de tegenwoordige eigenaar op het idéé, na zijn klepper eerst van een staart te hebben voorzien, hem een kostuum te laten maken, en ont bood daartoe een kleermaker uitZie- rikzee, die er in slaagde zyn nieuwen klant van een net pak te voorzien, waarin hy zijn werk uitstekend ver richt, en zich zeer gemakkelijk be weegt. Ongeluk in een diamant-mijn. Een ontzettend ongeluk heeft Vrij dag plaats gehad in de diamant-mijn te Nienw-Jagersfontein. Ten gevolge van een aardstorting, waardoor eenige duizenden tonnen aarde in de myn kwamen, werden 11 Australiërs ge dood en velen gewond. Elf personen ontbreken nog. Een bandiet van den ouden stempel, Bmneoi eenige dagen zal voor liet Hof van Assises te Ajaccio de hoofdstad van Corsica terechtstaanJoseph Renuc- ci, een bandiet, zooals men hem nog slechts in oude romans aantreft. Eenige jaren geleden werd) de ge heele provincie Fiumurbo letterlijk ge plunderd) door eene rooverhendle, die uitstekend georganiseerd was. De gen darmes en de troepen slaagden er lang zamerhand in, alle ledien van dleze bende te arresteerc-n, behalve den kapi tein, zekere Joseph Remicci. De vrees voor hem was zoo groot, ziju vermetelheid). was zoodanig; dat zelfs de gendarmes niet binnen het bereik van zijn geweer durfden komen. Zoo begaf hij zich op zekeren dag, trots de aanwe zigheid van een officier der gendarme rie en verscheidene van diens manschap pen naar een dorp om het. huwelijk van een van zijn, dochters bij te wonen. Hij ging naar het Stadhuis, en naar de kerk en nam deel aan het bruiloftsmaal, zon der dat men er aan dacht hem lastig te vallen. Sedert drie jaren had men hem in Fiumurbo niet meer gezien. Men was zijn spoor geheel bijster, toen, in Sep tember, van het vorige jaar zijn tegen woordigheid werd gemeld in het arron dissement Ajaccio. Hij: was te Zicavo. Den 25en September 1898 omsingel den de gendarmes liet huis waarin hij verblijf hield. De bandiet dreigde zijn leven duur te zullen verkoopen. Toen begaven zich twee gegoede inwoners Henri en Charles Abbatucci, tot hem eu deden hem inzien, dat dö justitie rekening zou houden met zijn overgave als hij vrijwillig de wapenen nederlegdle. Op eon gegeven oogenblik ging de deur open en dei bandiet verscheen. Ik leg de wapenen neder zei hij, en tegelijkertijd gaf hij den gebroeders Ab batucci al zijn rooversgereedbohap over geweer, pistolen, revolvers, dólken, kruit verrekijker enz. Vervolgens richtte hij trotsch zijn schreden naar de kazerne dier gendarmerie, vergezeld van de beide Abbatucci en op een eerbiedigen afstand gevolgd door de gendarmes. Reriucoi wordt beschuldigd) van 15 moorden en eene ontelbare hoeveelheid rooverijen. yea*»® fig Stadsnae&aras Electrisohe Tram. Vroeger berichten wij, datdeEiec- triscfie Tram naar Zandvoort niet op een Zondag was geopend, omdat de directie daarvan grooten toeloop v er wachtte. Gisteren heeft nu de tram haar eersten Zondag meegemaakt en wy gelooven, dat het aantal passagiers de stoutste verwachtingen heeft over troffen. De directie had blijkbaar voorzien, dat bij het prachtige zomerweer de tram een goeden dag zou maken. Per advertentie in ons blad was aange kondigd, dat om de twintig minuten een tram naar Zandvoort zou loopen en eveneens naar Haarlem terug. Reeds des morgeus werd er druk gebruik van de trams gemaakt. Er was in de buurt van Heereuhek, Ko ninginneweg en Leidschevaart een gezellige drukte van voetgangers en wielrijders, die met welgevallen en ingenomenheid de wagens langs de rails zagen snorren. Maar des middags werd bet overdruk. Zooveel wagens konden er niet afrijden of er waren telkens weer wachtende passagiers. De meeste wagens waren overladen, daar de conducteurs, hoeveel moeite zij ook deden om zich tot het regle mentaire getal te beperken, met geen mogelijkheid den stroom konden kee- ren. Men zag tal van wagens, met veertien of vyftien*; personen op het balcon, dat er maar tien kan bevatten; in de wagens zelve stond dikwijls tusschen de twee wagens in nog een rij passagiers, die zich aan de band- vatten in den kap van den wagen vasthielden. In den namiddag, toen velen van Zandvoort naar huis terug wilden, werd het nog drukker en wanneer de wagens aan het Heerenhek aan kwamen, konden de passagiers byna niet uitstappen, omdat zy, die mee wilden, zoo opdrongen. Zoowel hier als te Zandvoort had dan 09k de politie de handen vol om de orde te handhaven. Maar 's avonds bereikte de toeloop zijn toppunt. Aan de beide eindpunten werden de trams in den letterlijken zin van het woord bestormd. Met de dergelijke gelegenheden kenmerkende onverschilligheid voor eens anders belangen en teenen, drongen de men- schen elkander gewoonweg op zy en van de treeplank af. Een jongmensch, die al in den wagen was, stond op een gegeven oogenblik tot zyn ver bazing en zonder precies te weten hoe plotseling weer buiten. Behendige klimmers klonterden door de neerge laten ramen naar binnen. Menigeen maakte de reis op de treeplanken van de balcons mee. Een man, die even eens deze gevaarlijke standplaats ge kozen had, viel er af en rolde in een sloot, gelukkig zonder zich te bezeeren. Toen te half twaalf een onzer van Zandvoort vertrok, waren er naar schatting nog wel vijfhonderd rnen- schen, die naar Haarlem terug moesten. De laatste tram van Zandvoort vertrok pas kwartier voor eenen, maar deze had dan ook twee ledige volg- wagens. Dat schouwspel (een leege wagen) was den geheelen dag nog niet gezien. Yoor de wagen voerders en conduc teurs is het een dag geweest van buitengewoon zwaren dienst. Een conducteur, die des morgens te half zeven in dienst gekomen was, be klaagde zich er des middags te half zes over, dat hij nog niets had kun nen gebruikeD. Yelen die per tram naar Zandvoort waren gegaan en geen kans zagen 's avonds op den tyd die hun aange naam was, terug te keeren, zochten den spoortrein op, maar vonden ook daar de wagens tot overladens toe vol. Op het strand te Zandvoort was het den geheelen dag zwart van men- schen. Nog nooit heeft men het er zoo druk gezien. "Wie op de duinen .stond zag op het strand over de ge heele breedte van Oud- en Nieuw- Zandvoort niets, dan een zich bewe gende menschenmassa. Wy vernamen nog dat de trams Zondag het kapitale getal van 6500 menschen hebben vervoerd en dat de overdrukke dienst zonder eenigen te genspoed heeft plaats gehad. Een bewoner van den Wagenweg ontdekte Zondag morgen in een in aanbouw zyud perceel aan den Ko ninginneweg een 14-jarigen knaap, A. d. J., die in dat gebouw twee nachten had doorgebracht, omdat by niet tbuis durfde komen. Hij vreesde voor straf, omdat hy door zijn mees ter was weggejaagd wegens bet zich toeeigenen van eenige ceuten. De ouders hadden den knaap natuurlijk wel gemist, doch niet naar hem ge zocht omdat hy eenige jaren geleden ook al eens des nachts weggebleven was. In den winkel van uemaakte bloe men van den Heer Engelenberg in de Anegang vervoegde zich Zaterdag middag een als heer gekleed persoon die na gevraagd te hebben of de pa troon al thuis was, aan de winkel juffrouw op haar ontkennend ant woord een doosje gevuld met een soort goudpoeder overhandigde zeg gende, zeggende dat mynheer dit in Amsterdam had gekocht en hij daar voor 60 cents moést ontvangen. Hem werd het gevraagde betaald en toen de winkelier thuis kwam, bleek dal deze niets van dien aard had gekocht en het poeder hoogstens een waarde van 5 cent had. De heer J. H. Mattbijssen, gepen sioneerd Kapitein, die Zondagmor gen op den Wagenweg by een vriend een bezoek bracht is daar plotseling overleden. Het lyk werd op verzoek der fa milie per raderbaar naar het Diaco- nessenbnis overgebracht. Zeetochtjes. Uitgelokt door het prachtige weder, begaven wij ons, gehoor gevende aan de vriendelijke uitnoodiging van de heeren Gebr. Goedkoop om na een vaart door bet kanaal een zeetochtje mede te maken met het stoomschip „Sommelsdyk", Zondag naar Amster dam. Te 10.30 vertrokken wij op de prachtig ingerichte salonboot „Dol- phyn" van den steiger aan de Ruijter- kade, die ongeveer een 300 tal passa giers voor de verschillende bootstations met zich voerde. Door net warme weder hadden de meesten op het dek onder de daar opgerichte tenten plaats genomen, waar het dan ook bepaald verbazend druk en gezellig was. Ook in den boeg eD in den achtersteven haddon vele personen eeu plaatsje gezocht, zoodat de keurig en zeer geriefelijk ingerichte kajuiten weinig bezoekers trokken. Na een heerlijk tochtje door het Noordzeekanaal, langs de wel niet bepaald mooie, doch door zijne eigenaardige ouderwetsche hui zen en molens aantrekkelijke land streek, kwam „de Dolphyn" ongeveer te half één te IJmuiden aan. Vervol gens begaven wij ons naar het aan de andere zyde van de sluis gelegen stoomschip „Sommelsdyk", om een zeetochtje op de Noordzee en langs de Hollandsche kust te doen. Aan dit tochtje namen ongeveer een vijf tigtal personen deel, deels uit Amster dam, deels uit IJmuiden. Behalve eenige flink on net ingerichte kajuiten is deze boot geheel voor het gemak van den mensch ingericht. Op het dek waren onder de opgeslagen tenten vele geriefelijke leuningstoelen ge plaatst. Na eon kort reisje door het kanaal en de pieren, waar onze boot het bin nenkomende stoomschip „Solingen" passeerde, kwamen wij in het ruime sop. De steven werd gewend, en met flinke vaart stoomde men langs de Hollandsche Kust naar Zandvoort, waar gekeerd werd. De zee was kalm, de vrees voor zeeziekte dan ook over bodig, en de goede indruk, dien wy van dergelijk zeetochtje kregen, laat zich dan ook niet gemakkelijk be schrijven. Voor degenen, die nog nimmer een zeetochtje medegemaakt hebben is bet bepaald zeer aanbevelenswaardigeen prachtig gezicht heeft men op de kast en op de op eenigen afstand voorbij varende bootenwy zagen o. a. een mooi opgetuigde viermastscboener door een stoomboot in de richting van IJmuiden sleepen. Ook veor degenen, die reeds meer zeereizen gedaan heb ben, is een watertochtje op een druk kende heete dag als gisteren voorzeker uitspanning. Behaaglijk op een stoel uitgestrekt, is het met een heerlijk verfrissebend zeekoeltje een genot twee uur op het zilte nat rond te dobberen. Te kwart voor drieën waren wij weder in de haven aangeland en zet ten mot de „Dolphyn" om 3 uur weder onze reis Daar Amsterdam voort, om vervolgens te ruim 5 uur weder in de Spaarnestad aan te komen, ten zeerste voldaan over dit heerlijke tochtje. Onzen stadgenooten durven wy dan ook gerust, hetzij uit Am sterdam of uit IJmuiden, dit reisje aanbevelen. Verbetering Noordzeekanaal. Onderscheidene leden der Eerste Kamer begroetten bij het voorloopig verslag het wetsontwerp tot verbete ring van het Noordzeekanaal met ingenomenheid. Van verschillende zijden werd het vraagstuk der kosten besproken. Er waren leden die betwijfelden of bet nut van het werk zal blijken op te wegen tegen de aanzienlijke kosten. Ook betwijfelden deze leden, of het werk voor Amsterdam de verwachte voor dooien zou opleveren. Wat men ook voor Amsterdam doe, nooit zal men kunnen teweegbrengen, dat het in dezelfde gunstige positie komt. welke Rotterdam door hare natuurlijke ligging nu eenmaal heeft. Van andere zijde werd hiertegen ingebracht, dat het juist in het alge meen belang is, dat Nederland j havens heeft ten gerieve van handel. Het trok de aandacht van een tal leden, dat de provincie N Holland niets tot de kosten zal b gen en gevraagd werd waarom i Men wees er voorts op dat ten aai van openbare werken niet altjj billijkheid voldoende wordt bet! tegenover de verschillende deele Rijks. Andere leden, meer onverd voorstanders van het ontwerp, acl de kosten van bet thans voorgedi werk 7Va millioen, niet zoo hoi verhouding tot de groote somme reeds uitgegeven zijn. Gevraagd of onder die kosten van 26 mil begrepen zyn de kosten van de schershaven ie IJmuiden. Yele 1 betreurden het dat de vaste brug ry tuigen en voetgangers te Vi zonde worden vervaugen door stoompontveer. Eenige inlichtingen omtrent d< werden aan do regeering gevrs (Wij zullen niet uitvoerig op de terugkomen, maar willen toch wijzen op de grenzenlooze naïv van de vraag, waarom de Provi Noordholland niets bijdraagt ii kosten. Heeft deze vrager dan niet begrepen, dat in deze zaak belang der provincie is opgeofferd dat van Amsterdam en dat bet aangaat, om waar men iemand t zyn zin in tweëon snijdt, hem bo dien nog een bijdrage te vrage de kosten van de operatie?) Ri Haarlemmermeer. Aan den afgetreden hoofdondei zer F. Timmers is een pensioen leend van f707. Politiële Overzicht Uit Transvaal komt thans iets sitiefs, n.l. een besluit van den voerenden Raad betreffende het sl recht. Het luidt als volgt: De Uitvoerende Raad, gelet op concept-wet en op de noodzake heid om gemeld concept aan te b len en den Eersten Volksraad ter handeling voor te leggen, beslui volgende wijzingen in de wet goe keuren en met aanbeveling den sten Volksraad voor te leggen 1. Personen, niet wenschende i op de wijze, in het concept voo: steld, te laten naturaliseeren, kun het volle stemrecht verkrijgen i aflegging van eed en domicilie vg jaar, gerekend van af datum schriftelijke kennisgeving vao voornemen het burgerschap met stemrecht te verkrijgen. 2. Personen, die voor het in i king treden dezer wet zich in de publiek metterwoon vestigden, kun naturalisatie met vol stemrecht krijgen 9 jaar na vestiging of 5 na bet in werking treden dezer i mits niet minder dan 7 jaar vers ken zijn sedert de vestiging. 3. Het artikel, waaronder de rej ring gerechtigd is, naturalisatie vol stemrecht te verleenen aan pei nen die de vereischten dezer wet i nakwamen, wordt beperkt tot ami naren of personen die diensten het land bewezen. 4. Manlijke kinderen van vreem lingen in dezen staat geboren, hebl recht tot naturalisatie zoodat zy meerderjarigheid vol stemrecht k nen Dekomen. 5. De bepaling van vol staatsb gerschap en stemrecht of recht daar in het land van oorlog verblijf, wo geschrapt. 6. Waar de veldkornet niet in st is uit persoonlijke kennis het by wet vereischte certificaat voor natu lisatie of vol stemrecht uit te reik moet hij zulks doen op overlegg van beëdigde verklaring van applic en vier notabele, vol stemgerechtig burgers van de wijk of het distri ten effècte dat applicant den vereis ten tyd in de wijk of het dist! was en zich dien tijd gehoorzaaam a wetten en getrouw aan onafhankelj heid gedroeg. 7. De wet bepaalt welke onteerer vonnissen disqualificatie vormen vi het verkrijgen van stemrechten. Yerdere wijzingen zijn van mini belang. De Yolksraad nam daarop eeni rig, op twee stemmen na, het besl om de voorgestelde wijzigingen a te nemen en die in den behoorlijk vorm in te lijven in het reeds goe gekeurde concept van wet. Silvela heeft in den miniaterra verzekerd dat de jongste ongerege heden onbelangrijk waren. Hy las e telegram uit Barcelona voor, met mededeeling dat alles rustig was de stad, en dat by de straatgevecht van den vorigen dag de werklied de politie geholpen hadden tegen onruststokers. Met dat al wordt iederen dag vi nieuwe onlusten bericht. Woensda avond toen er ook een bom g sprongen is op de trappen van Rambla werd een sergeant vani burgerwacht door een pistoolscb gewond, en verscheiden oproerling) kregen kwetsuren. Reeds om zes uur 's avonds moe de dienst van de electrische tram zi goed als geheel gestaakt worden. I schouwburgen zyn gesloten, over worden de kloosters bedreigd. De bureaux van de Kamer hebbe; gisteren na een langdurigebesprekit het besluit genomen, debat toe te 1) ten over de motie waarbij de verba ning der jezuïten uit SpaDje verlang wordt. Ook zal een voorstel tot ve

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 2