meer. Het auivere bedrag dei- uitgaven door de gemeenten beliep dus i 0S7.648.48i of 497.109.19i meer dan in 2896. Voor hei Middelbaar Onderwijs werd uit gegeven, door het Rijk ƒ1.672.788.25, door de provinciën 76,522.94^ en door de gemeenten 1.765.963.42 te zamen f 3 515.274.61i v aar tegenover staan in komsten van het Rijk 202,287.43, vcor de gemeenten 446,733.51^. Het zuiver bedrag der uitgaven was alzoo 2.866.253.67. Vcor het Hooger onderwijs (univer siteiten, bijdrage in do kosten der op leiding van godsdienstleraren, gymna sia. en Latijnsehe scholen) werd in, 1897 uitgegeven door het Rijk ƒ2.080.830.77^, de provincie Noord-Holland f 10,000, de gemeenten f 932,039.53, totaal f3.022,870.30.1tegenover f 2,959.885.17 in 1896 De inkomsten bedroegen van het Rijk f 232.069.25, van de gemeenten buiten de subsidlën f 34^,063,69|, to taal f 574,132.941, tegen ƒ593,218.864 in 1896. Het zuiver bedrag der uitga ven was derii. v 2.1 '2.737.36 tegen over f 2.366.666,30$ ia 1896 De kosten van Hooger-,- Middelbaai en t bedroegen f 23.94é.löS.£r4T de inkomsten f 2,968.699.77, zoodat het zuiver bedrag uigaven van het Rijk, provinciën ea geöl69Stéh voor alle inricht ingO 11 van onderwijs, met uit zondering van het militair onderwijs, van dat in de gevangenissen, en bede laarsgestichten: en van het onderwijs aan de bewaarscholen, in 1897 was ƒ20.979,409 134 tegen ƒ20.170.l03.79$ in 1S96. "Woensdag is te 's Gravenbage overleden Jbr. Mr. M. A. de Savor- nin Lobman, oud-goeverneur van Suriuame en vóór dien tyd advocaat- generaal by den Hoogen Raad. Wandelpier te Scheveningen. De Haagsche gemeenteraad beeft Donderdag aan het zeebad Scheve ningen vergunning gegeven tot den bouw van een wandelpier in zee, waarvoor de Maats, een jaarlijks,che retrifcuti van f 1500 zal hebbeQ te betalen. Het bezwaar van badvervui- link'- door een paar leden te berde gebracht, vond by den Raad geen ingaDg. Tegen den zin van B. en W. is aaD dit coilege opgedragen de goedkeuring der betaling, die als toegangsprijs tot de pier zal worden gevraagd. Er verluidde, dat de Maats, daarvoor tien cents vragen zou. Een krasse honderdjarige. Te Schiedam hoopt Johannes van de Water, vleeschhouwer van beroep, den 15eu Augustus zyu honderdsten verjaardag te vieren. Éten, drinken en slapen laten niets te wenscben over. By het slachten van zyoe runderen verricht hy nog steeds het voornaamste werk. Zyn gezicht en zyn gehoor zyn nog bözonder goedlezen en schrijven doet by zonder bril. Men meldt aan de N. R. Cl. nit Bergeu-op Zoom dat de justitie de daders der laatst daar gepleegde diefstallen op het spoor schijnt te zyn. Onweder. Woensdagavond sloeg te Dordrecht de bliksem in een bovenwoning aan de Toulonschelaan, bewoond door ds. Jakob Eigemau. De bliksem verbrij zelde een ornament van den gevel, waarvan de stukken rakelings langs den benedeobewor.er, die aan de deur stond, vielen, gelukkig zonder hem te trelfenbeschadigde voorts een aan- tai dakpannen, schroeide een aantal spanten van het dak en nam verder zyn weg door het plafond der slaap kamer. waarin een gaatje werd ge boord Na van het behang en een waaier die aan den wand hing, een gedeol'ete hebben afgescheurd, sprong het vuur op een koperen roe by het raam, beschadigde daar het plafond' en vernielde by de deur ook een ge deelte van bet plafond. Brand werd niet veroorzaakt en van de bewoners was er op dat oogeublik toevallig niemand in huis. Te St. Maartensdijk sloeg de blik sem by deu heer Johs. Stoutjesdyk in de woonkamer, waarin zich de huisgenooten bevonden. Deze onder vonden geen letsel. De aaugerichte schade bepaalt zich tot den schoor- Het scheen haan toe. dat zij door baar geld veroordeeld was, altijd zond'er lief de te leven. Ach! wait was het een last! ..Beterriep zij hardop in hare droef heid ..veel beter voor een meisje, geteekend te zijn door armoede of mis vorming, dan het noodlottige woord ..erfgename" achter haar naam te heb ben dat haar altijd tot een liefdeloos leven zoti veroordeelen en de beste vruchten vn hoop en vreugd1, tot stof en aach tusschen liare tanden zou doen verteeren." Zij richtte haar met kanen bedekt gelaat naar de grijze wolken boven zich, toen zij dit riep en aldus protesteerde tegen haar noodlot, maar er kwam geen antwoord, slechts het verwijderde ge luid der branding en het zuchten van den wind door de boomen, vernam zij. Zij verborg haar gelaat opnieuw in Iharo handen. Verweg werd 't geluid van een hoefslag merkbaar. Het kwam nader en nader. Maar May was zoo verdiept in hre eigene droevige overpeinzingen, dat zij het niet hoorde -- niet voor de hoefslag en bet gekraak der wielen vlak bij was en een rijtuig plotseling om den hoek verscheen. Toen zag zij scherp op, verward en zenuwachtig en iemand eene bekende steen en de voorwerpen op of tegen dien schoorsteen bevestigd. Uit Heeswyk wordt gemeldEen geweldige storm met vreeselyke dou- dersiagen, kwam Woensdagavond met alle haast uit het Oosten op onze ge meente aangevallen. Wy stonden te zien naar de roode bliksemflitsen, die zonder ophouden de lucht doorklief den. toen op eens recht voor ods op twee minuten afstand een kronkelende straal met een geweldige brak de groote boerderij van de erven M. Kilsdonk in een vuurzee dompelde. Door den stormwind aaugeblazen, had het vuur vry spel op het droge strooieu dak. Te verwonderen is het dat de kinderen, die slechts met tweeën thuis waren, paard en vee nog konden redden. Slechts twee meslkalveren zijn omgekomen. Ook de voornaamste papieren en grooten- deels goud en zilver zjjn b-waard. Alles is verzekerd. Drie nabystaande boerderijen leden groot gevaar door de opschietende, zich wyd en zyd verspreidende vonken, maar zjj wer den beschermd door loofrijke bommen en door deu plasregen. Sport en Wedstrijden. Amsterdamsclie Wielerbaan. De Grand Prix d'Amsterdam wordt verreden op Zaterdag 19 en Zondag 20 Augustas. Onderhandelingen zyn bereids gevoerd met Tommaselli. Henri Meyers, Jaap Edeu, Pasini, Banker, Pari by, Grogua. Broca en Bourillou. óp een dezer beide dagen zal voorts eeD tandemwedstryd worden gebonden, tot deelneming waaraan de meest be kende tandem paren van Earopa zul len worden uitgeuoodigJ. Koloniën» De toestand in Atjeh. Het volgende, dat zicb vrijwel aan sluit aan ons laatste Atjeh overzicht, ontleenen wy aan een Atjehbrief, voorkomend in bet Soer. Hbld. van 5 Juni. De commandauten der marecbaus- see-divisiën te Lam Baro-Indrapoeri- Lam Njong Seulimeum en Lbo Nga tevens te belasten met het civiel ge zag in de omgeving is m. i. een maat regel van wijze Staatszorg. Die maat regel is echter Dog maar kortgeleden getroffen eD dus nog niet aan de prac- tiik getoetst. Er hebben zich echter al gevallen voorgedaan die zeer ten goede getuigen en bet is al meer dan eens voorgekomen, dat een Imam een onwillig kamponghoofd liet brengen by de wd. civiel gezaghebber omdat des Imam's bevelen omtrent wegen aanleg of kampong-onderhoud niet waren opgevolgd. Na het ruwe oor logsgeweld ia 1896 in de vallei vau Groot-Atjeh geplee.'d, is men thans aidaar aan de werken des vredes druk bezig. Zoo worden alom wegen aan gelegd, bruggen gebouwd en scholen voor Atjebscbe hoofden opgericht o. a. te Kota Radja eri Lam Njong. Het verdient dan ook vermelding, dat de 1ste luit. Heidens als wd. ci viel gezaghebber Lbo Nga den zoon van den Panglima Sagi opleidt voor de bestuurstaak die hem later wacht en hem nu reeds in de gewenschte richting stuurt. Heerscht in de vallei van Atjeh en de Z. nederzettingen volmaakte rust en vrede, en heeft men daar allengs het oorlogsmetier vergeten, nog geens zins is zulks in de Pedirvlakte het geval. Daar moet nog voortdurend tegen vyaudige benden worden opge treden vooral nu de padi-oogst vrij wel is beëindigd, kan men meerdere bedrijvigheid bespeuren. Nagenoeg eiken dag geraken pa trouilles van het 12de en 14de batal jon in Pedir in vuurgevecht en toch is het eigenlijke volk wars van den oorlog. Het zyn dan ook benden van Panglima Polim, Toeankoe Mohamad en andere ons vijandige hooiden, die als rooverbenden het land onveilig makeD, doch steeds in minderheid toe-1 nemen en eindelijk het onderspit moe ten delven. Polim heeft thans aan alle hoeloebaiangs brieven gericht en volk en bijdragen geëisent. Een der eerste Pedireesche hoofden, die ons zulks berichtte, was Toekoe Bin Keu- mala van Kema'a. stem riep haren naam. ...Juffrouw Crocker ach!' En zij zag Lord Alforth haastig uit zijne d'ogcart op don grond! springen, de teugcis daarbij aan zijnen groom toe werpend. „Wat scheelt er aan? waarom zit gij hier in de koude Ach. gij hebt ver driet gij hebt geweend''. Toen luider tot zijnen knecht „Rijdt langzaam verder. John, tot ik je roep te stoppen." De man gehoorzaamde. May was met eenige moeite van den grond opgestaan, want zij' was koud' en rheumatisch. van liet lange zitten en stond toen voor haren afgewezen min naar met verlegenheid in hare terneer geslagen oogen. Dolly hield hare hand vast, en of schoon heit natuurlijk was dat hij lrare eene hand! zou geven, deed! hiji het zóó nadrukkelijk en herhaaldelijk in zijne verwarring, dat May, altijd gevoelig voor het bespottelijke, plotseling door het dwaze van dit tooneeltje werd ge<- troffen. en begon te lachen. ..Ahdat ia beter," zeide Lord Al forth met eene zucht van verlichting; „nu ziet gij er weer uit zooals gij rijt. Het was vreesc-lijk je hier alleen, wee- nend te vinden aan dien weg als een Het wordt tyd dat de gouverneur in persoon weer eens aan het hooid van een paar flinke bataljons Pedir zuivert van bet onkruid en de vijan delijke party den indruk geeft dat de Compagnie volhoudt en dat de Hol landers wel degelyk hun graf delven waar zy komen. Er is nog altijd een gedeelte der vyandelyke partij die de hoop koestert dat do Keumpanie \au stelsel zal ver anderen, de geschiedenis immers toont het. bun. Meer dan eens is door At- jebsche hoofden tot dr. Soouck Hurgronje de vraag gericht of de Keumpanie nog lang den tegenwoor- digen toestand denkt te bestendigen. Wanneer echter dat idee is wegge nomen, de a. s. excarsie naar de N. en O. kust is beëindigd, dan stel ik my voor dat de toestand er veel op is verbeterd. Dan zullen op enkele punten nog slechts zwakke bezettin gen noodig zyn die actief, ja zeer actief moeten optreden. Dan zullen r„ke streken voor land- en mijnbouw worden geëxploteerd, en evenals een vorst van Langkat zullen dan Atjeh- sche hoofden zich de schatten der aarde zien toevloeien en in de werken des vredes meer materieel voordeei vinden dan in een godsdienstoorlog. RECHTSZAKEN. In een bnitengewoon politieblad verzoekt de commissaris van politie in de 1ste sectie te Rotterdam opspo ring van Henri Hoefsmit, ou 15 jaar, kantoorbediende, tamelijk lang, flinke gestalte, ovaal aangezicht, donkere gelaatskleur, donkerblond haar en wenkbrouwen, begin van een knevel tje, hoog voorhoofd, gekleed in bruin colbert costuum, stroohoed met wit lint, staande boord en rygbottines en van Nelly Haasse, oud 14 jaar, lang en slank/ rond aangezicht, gezonde kleur, donkerblond haar en wenk brauwen. blauwe oogen, boog voor hoofd, ronde kin met kuiltje er in, gekleed in witte blouse, roodê rok, zwarte ceintuur, witte matelot met rose lint, zwarte knooplaarzen. Zij spreekt behalve Nederlandsch de mo derne talen. Zy hebben brieven achtergelaten waarin zij te kennen gaven in elkan ders gezelschap te zijn vertrokken. Verschillende plannen wijzen op de onwaarheid van het mede door hen opgegeven plan zelfmoord te zullen plegen. Gemengd Nieuws. Dreyfus. De oud-minister André Lebon heeft een langen brief aaD de „Temps" ge- scbreveD, om de maatregelen te ver klaren, door bem tegen Dreyfus ge nomen. Had Louis Havet hem ver weten, de verschillende wreedheden te hebben bedreven om eenige kranten tevreden te stellen, hij verzekert zich nooit iets om de pers te hebben be kommerd. Weshalve, waarschijnlijk, hij tiu zijn lan. en brief heeft geschre ven aan de „Temps". Erg bang is hij geweest dat Drey fus ontsnappen zou. Twee dieusttele- grammeu bleken tot zijn schrik ver klapt aau de pers, een ander telen ram bereikte zijn bestemming niet, en i mand die met den gevaogenisdienst in verband stond, verklaarde dat Dreyfus best koq ontsnappen. Eu op dat oogeublik. in de eerste dagen van September, kwamen Ecgelsehe cou ranten met de tijding dat een Ame- rikaansch schip Dreyfus had ontvoerd. Toen eerst, toen voor het eerst, heeft de minister zich een voorstelling doen geven van de inrichting op het Dui velseiland, en gemakkelijk kwam hij tot de erkenning dat een ontvoenug materieel uitvoerbaar was. Weshalve hy seiDde's nachts dubbele boeien, maak palissade om de hut. Doch het was een gehe*l tijdelijke maatregel. Ongelukkig ging het karwei der palissade erg langzaam. Lebon loochent overigens alleen dat hij brieven van den banneling zou hebben achtergehouden. De „Siècle" spreekt in een scherp stukje haar verbazing uit over het feit, dat de escadrons chef Jules Maxi milien Lauth. „een van de meuschen, door de Dreyfus zaak iiet ergst ge compromitteerd", plotseling, ter gele genheid van den I4en Juli. het Le- gioenskruis heeft gekregen. Galliflèt is volgens de Siècle het slachtoffer ge- als een landloopster", voegde Dolly er zwak aan toe. niet in staat eene bete re vergelijking te vinden. Waarop May weder lachte, en d'e sporen van hare tranen een weinig be schaamd begon weg lc wisschen. ..Ik ben zeer blijde u te zien Lord Alforth," zeide zij „maar wat ter we reld doet gij hier?" „Wel, ziet gij. was hier dicht bij met eenige vrienden een mijl of tien verder op ik kwam gisteren eerst aan en ik heb een e zuster, Lady Har- riet North, die te Llanvelly woont in het hotel misschien hebt gij haar ont meet Neen,Ah, nu zij is ziek en en ik ditcht zoo beleefd te moeten zijn, hierheen te komen en haar op te zoe ken. Zij zou kwaad zijn, ziet ge. aJs zij; hoorde dat ik in die buurt was geweest en haar niet, had opgezocht. Al deze1 langdradige uitleggingen bracht Dolly stamelend te voorschijn, daarbij zenuwachtige pogingen aanwen dend zijn lorgnet te vatten, dat om zijnen hals was geslingerd en nu langs zijnen rug hing. Toen hij het ten laatste gevonden had besloot- hij zijn gesprek door het op zijn neus te zetten an keek toen zijne gezellin flink in 't gelaat. worden van een een generaal uit de bureaux van Oorlog, die daar van Let vorige kabinet nog in functie achtergebleven is. De Figaro beschouwt de nieuwe aanklacht van Quesnay de Beaure- paire tegen Dreyfus wel ais van nul en geener waarde, maar wenscht toch dat deze veelschreeuwer door den krijgsraad van Rennes zal worden gehoord met al zyn getuigen, dat men hem zyn papieren zal laten tooneu en aan zyn welbespraaktheid den vrijen teugel zal laten, opdat later niet zal worden gezegd of gedacht dat men de aanklacht tegen den kapitein op bevel der Regeering heeft laten vallen. Mocht de regeeringscommissaris den opdringerigen getuige niet willen hoo- ren, dan hoopt de heer Cornély dat de advocaten Labori en Demange hem zullen dagvaarden. De schrijver maakt zich sterk dat de heer De Beaurepaire er in zal slagenge neraal Mercier te doen veroordeelen. Uit Rennes wordt gemeld, dat de krygsraad tegen 18 Augustus is by> jengeroepeu. Er zal werkelyk een tweegevecht, op den degen, plaats hebben tusschen generaal de Pellieux en den senator Delpech. Goede vangst. De dader van den diefstal bij den graaf en de gravin von Euleuburg te Berly'n is te Züricb aangehouden. Het is een recidivist, 37 jaar oud, Ernst Wunderlich genaamd. Hjj was begeleid door een twintigjarige vrouw die van medeplichtigheid verdacht wordt. De diefstal met inbraak in de villa van graaf von Euleuburg te Berlijn had acbl maanden geleden plaats. De dief drong door een geopend venster het huis van de tuinzyde binnen, sloop zelfs tot in de slaapkamer en stal er van de nachttafel o. m. de wapen zegelring. De dief stal verder een drie- dubbel snoer parels ter waarde van 10.000 mark, een gouden armband m t saffiereu, een geschenk van de Duitsche keizerin aan de gravin, een gouden armband, geschenk van prins Albert van Pruisen, - een rin^' met smaragden, eeg portefeuille .iet bank papier enz. Denzelfden nacht werden in nog andere huizen diefstallen gepleegd en Wunderlich moet ongeveer voor een ton gouds aau waarde zich toegeëi gend hebben. Hy slaagde er in te Hannover reeds 't een en ander te verkoopec. Later vertrok hy met zyn geliefde naar Zurich. Hie werd bij gepakt, toen hy eenige voorwerpen aan den man wilde brengen. Een oplielitster. Een Zwitsersche millioenenjuffrouw is dezer dagen tot 3 jaar tuchthuis straf veroordeeld. In Einsiedlen (St. Gallen) had zij een welgesteld gezin geheel ten gronde gericht en ook vele anderen opgelicht. Als dienstbode kwam zij in het dorp. maar gaf zich weldra uit voor de „dochter van den ouden prins van Sigmaringen", wist het vertrouwen te verwerven van een familie by welke zy haar intrek had genomen en die zy verblindde door de verhalen van hare uitgestrekte gronden in Wurtemberg. Zy toonde zich zeer vroom en was zeer mild met de gelden, die zij zich door allerlei bedriegelyke voorstellingen, wist te verschaffen. Byna ongelooflijk is het volgende dat ten slotte aan den dag kwam. Hare huisgenooten ontvingen talryke brieven van het Wurtemburg- sche Kamerlid dr. Kühlen, die als raadsman van de onechte prinses zich voordeed, haar in aller belangstelling aanbeval en vooral aandrong op flinke voeding, daar zij zwak van gestel was. Die dr. Kühlen trad zelfs in briefwisseling met de jongste dochter des huizes en schreef zóó aardig dat dit meisje verliefd op hem werd en het tot een wrloving op bet papier kwam en de dag van bruiloft bepaald werd. Daar ontdekte de gelukkige bruid, dat al de brieven van dr Küh len door de prinses waren geschre ven. Een aanklacht en gerechtelijk onderzoek volgden en nu ontpopte de prinses zich als de dienstmeid Olafa Kienzle. die iutusschen het gezin voor 20.000 francs had opgelicht, voor kost, kleedereo, allerlei voorscuotteu, zelfs wegens belasting die voor de goederen Er was een oogenblik stilte'. „Je bent in moeielijkheden, May," zeide hij plotseling, met moeielijk ver borgen aandoening. „Wat is het Laat mij je helpen V' „OLord Alforth, gij kunt mij niet helpen, niemand kan mij helpen. Maar gij zijt zeer vriendelijk," voegde zij er dankbaar aan toe. want er was iets in 'i mans zichtbare verlegenheid;, dat in spijt van zijn dwergachtig voorkomen en komische verschijning, haar vreemd! trof. „Alaar ik kan je helpen, want ik weet wat er aan scheelt," hield Dolly vol. „Gij weetHoe? Wat bedoelt gij:?" stamelde May, blozend. „Het is om jo geld. ik. hoorde er van je hebt je fortuin verloren. Ik bedoel natuurlijk je vader ik heb gehoord, dat hij geruïneerd' is. Natuurlijk ben jo ongelukkig, en ik heb opa-echt mede lijden en dait 'dat is de reden dlaifc ik gekomen ben." „Zoo waarom?" vroeg May ver ward en toch genuanceerd dóór dat nieuwe gezichtspunt van hare moeie lijklieden. terwijl zij hem liefderijk het voorwendsel met betrekking tot Lady Harriet North vergaf. „En veronder steld dat diit de oorzaak van mijn ver driet is, waarom zou dat dan een reden in Wurtemberg te betalen was! Ook andere personen waren voor duizen den francs opgelicht. Dat het moge lijk is geweest zoolang znlk een rol te spelen is enkel te verklaren uit den buitengewonen aanleg van de be driegster. De courant uit Zurich, die van het proces melding maakt, zegt dat hetgeen daarbij aan het licht kwam, een hoogst boeienden roman oplevert. Spaansche troebelen. Ten gevolge van de censuur op telegrammen nit Spanje wordt eerst uu bekend, dat bij de ongeregeldheden te Ignalada, een stadje van 15,000 inwoners ten noordwesten van Barce lona, de oproerlingen het Jezuïeten klooster bestormden en in brand wil den steken. De monniken verdedigden zich met oude geweren, die in het klooster aanwezig waren. Er wordt verteld dat eeu aantal kloosters in het zuiden van Spanje voornemens zouden zyn zich onder bescherming der Brit- ;SChe y)ag te stelleo. Veiligheid óp spoorwegen. Op een spoorweglyn in Alicante (Spanje) zijn onlangs, volgens deKöln. Z.y goed gesiaagde proeven genomen met. een stelsel door den werktuig- knudige Basanta uitgedacht in het belang van de veiligheid en wel door electrische geleiding. De stroom wordt door een eiectro-roaeoeet van eigen aardige constructie gegeven, welke aan een der assen van de locomotief is bevestigd en ook op eigenaardige wyze verder geleid. De voordooien van bet stelsel zyn datlo. elke trein, stilstaande of in beweging, door een schel op de locomotief wordt gewaar schuwd als de weg niet vry is. Beide machinisten kunnen telephonisch met elkander spreken2o. De machinist bemerkt, zoodra hij den trein in be weging brengt, of er een versperring op deu weg vóór het eerstvolgend station en of de weg ergens afgebro ken is; 3o. by overwegen kunnen automatische klok ken de nadering van een trein aankondigen; 4o. de machi nist kan met het station van vertrek en het volgende telephonisch spreken 5o. elk reiziger kan door op een knop te drukken den machinist waarschu wen 6o. op elk station kan men van een voorbijstoomeuden trein nauwkeu rig de snelheid berekeuen. Dit laatste geschiedt doordat men door de tele- phoon het getal stooten, dus halve wentelingen van het wiel in de minuut kan tellen en zoo, als men de middel lijn van het wiel keot, de snelheid kan berekenen. Het is te hopen, dat deze uitvinding zal biyken bruikbaar te zijn. Spoorwegmoord. In de spoor tusschen Klagenfurt en de Italiaansche grens is bij Villach een reiziger in zya coupé vermoord en half dood uit deu wagen vlak aan deo rand '-'an het meer van Óssi&ch geworpen. Daar lag de zwaar gewonde den heelen nacht half in het water en werd 's morgeus stervende gevon den. Hij kon nog even vertellen dat een man met roode haren hem met een dolk had doorstoken. De vermoorde heette Hallada, was rechter in Villach en kwam van een bezoek van zyn meisje. Men weet niet of de moord uit wraak- of uit roofzucht geschied is. Den dader is men nog niet op het spoor. Daar spoorwegmoord hier anders nooit voorkomt, maakt deze zaak ver bazend veei opzien. Wonderlijk geneesmiddel. Te Bath is een man gestorven aan een maagziekte. By de operatie von den de doktoren 20 fleschjes met kwik gevuld en met een gutta pereba stop afgesloten in de maag van den over ledene. De fleschjes wogen met elkaar eeu pond. De man had deze fleschjes ingeslikt in een soort krankzinnigheid, mee- nende dat zy een uitstekend medicijn vormden. Herleving der pijnbank. In Mocsa, in het Hongaarsche ko- mitaat Koraorn, moeten onmensche- lyke dingen zyn gebeurd. Het gemeen tebestuur heeft, zegt men, drie mannen en drie vroawen, die verdacht werden van inbraak in <1e gemeentekas, laten folteren, omdat ze niet bekenden. Het nad ze met gloeiende stokken laten slaan, spiritusvlammen onder voor uwe komst zijn, Lord Alforth." ..Waarom O' herinner je liet niet meer May - herinner je niet meea- wat je tegen miji gezegd hebt op Fearn Cast- Ie? Herinner je het niet meor dat, toen ik zeide d!at ik je zou huwen al had je geen cent, je mij hebt geantwoord: „Wanneer ik geen cent meer zal heb ben, naoogt gij mij opnieuw vragen Ben je het vei-geten En nu heb ik gehoord dat het engagement met Dor- rington af is en d!ai je arm bent ern ge- rui neard en nu en nu beai ik ge komen om je opnieuw te vragen en en d!at is nu de geheel e zaak", voeg de de arme Dolly er aan toe, en ai de grootheid van zijne ziel lag in zijne een voudige woorden opgesloten. Wat May betreft, zij kon hem dóór hare tranen niet antwoorden. Zij, was tot in het hart getroffen en werd met solmaan te en zelfverwijt vervuld. Zij, die allo meuschen laag, wereldsch en baatzuchtig had genoemd. Zij die juist geweend en geklaagd had over haar noodlot omdat geen mc-nsch haar kon liefhebben zonder dat vrecselijke geld. Op dat oogenblik, terwijl de arme Dol-i lij bevend en angstig voor haar stond' met tranen in zijne kleine oogen oogen, die noch schoon, noch schitterend "waren, slechts d'ie van een oprecht, eer- huil voeten laten zetten en scherpe mespunten onder hun nagels laten ste ken. En eenige leden van het bestuur e woonden dat afgryselyke tooneel by. c De zes ongelukkigen bekenden eebter nief, en het. bleek later dat ze vol maakt onschuldig waren, doordat de inbreker zichzelf aangaf. Het openbaar ministerie heeft het geheele gemeentebestuur iu staat van beschuldiging gesteld. Op een vraag van Pichier in den Rijksdag antwoordde Szell gisteren dat, indien het afschuwelyke verhaal waar bleek, de schuldigen zoo streng mogelyk zouden worden gestraft. Duitschers en Franschen. Omtrent de ontmoeting tusschen de „Hohenzollern", het jacht van den keizer van Daitschlaod en het Fran- sche opleidingsschip „Iphigénie" deelt de „r igaro mede, dat de comman- oant van het Fiansclie oorlogsschip zich onmiddellijk aan boord van het keizerlyke jacht beeft begeven kort daarna begaf de keizer zich naar de Prwcessff Alice", hei jacht van den prins van Monaco, die denzelfden dag heeft gedineerd by den keizer, aan welk diner ook de commandant van de „Iphigénie" was genoodigd. Donderdag 6 Juli bracht de keizer een bezoek aan het Fransche instruc- tieschip, des avonds dineerde de kei zer in gezelschap van Prins Albert van Sleeswyk-Hois'ein en graaf Eulenburg, Duitsch gezant te Wee oen, aan boord van de „Princesse Alice". "Vrijdag daaropvolgendo werden de- kweekelingeu van d9 „Iphigénie" en de cadetten van de „Gneisenau", die die zich ook te Bergen bevond, door den keizer genoodigd op een thé, aan boord van het keizerlijk jacht. Keizer Wilhelm heeft by die gele genheid z If de Fransche officieren door zyn schip rondgeleid. De „Princesse Alice" is daarna onmiddellijk naar de poolstreken ver trokken. Finland. De meeste leden van de internatio nale deputatie naar Petersburg heb ben de terugreis gemaakt door Fin land, en zyn io de Finsche steden met dankbaarheid ontvangen. De bur gemeester van Abo onder'andere heeft telegrammen van dankbetuiging voor de vriendelijke ontvangst 'gekregen van de heeron Trarieux, Van der Vlugt, Nordenskiüld, Brusa, Norman Hansen en Biögger. UIT TRANSVAAL. Aan de Times wordt uit Kaapstad gemeld dat een besloten vergadering der afdeeling Kaapstad van den Afrikaander Boud raotiën heeft aan genomen waarby de jongste kiesrecht- voorstellen van de regeering der Z. A Republiek goedgekeurd en afdoende verklaard wérden. Motiën werden nog aangeLomeQ ten gunste van een scheidsrechterlijke beslissing der pun ten van geschil in de Londensche Con ventie, en om Hofmeyr, Herholdt en Fischer te bedanken. Hefmeyr zeide dat Transvaal onver wachts nog totgroofe tegemoetkoming bereid gebleken wasdaarom zou een o jrlog een vloekwaardige schande zijn, geenszins gemotiveerd door het ver schil van Krnger's voorstellen met die van Miloer. Ten aanzien van de arbitragekwestie zeide Hofmeyr, niet over Engeland's suprematie te willen sproken, maar Milner had hem eens gezegd dat de bedoeide geschilpunten door een scheidsrechterlijke beslissing uitgemaakt moesten worden. De cor respondent van de Daily Chronicle voegt er by dat De Waal de motiën krachtig steunde. Faure, lid van Gor don Sprigg's Kabinet, heeft geweigerd, deel te nemen aan de meeting tea gunste van Milner, en ook het ver zoekschrift aau de Koningin niet willen teekenen. L'e burgemeester van Worcester weigerde, de vergadering ter verheerlijking van Milner aldaar te presideereu. De bekende katholieke Zuid-Afrikaansche schrijver Kolbe heeft een open brief verspreid, waarin hij op de strengste wyze de houding van Cbamberiaio en Milner laakt. De ong6loofelijke depêche, in Mei door Milner verzonden, bewijst, zegt Kolbe, dat de samenkomst te Bloemfontein een door de Eogeischeo vooraf klaar gemaakte schynvertooning was. Had Kruger toen toegegeven/het zou niets geholpen hebben. Wy hebben, zoo denken de Eugelscren, de diamant- lijjv man, verweet zij zich, met Koning David uitgeroepen te hebben in haar bitterheid „Alle mannen zijn leugenaars." En toen werd May Crocker's hart voor altijd zacht gemaakt; nooit in haar leven oordeelde zij haastig en on billijk over anderen, of schreef him lage plannen toe, zoneier eene schaduw van bewijs. Alleen scheen het haar hard dat deze les- haar door Dolly Alforth en niet dóór Harold Dorrington werd gegeven Het deed! Harold's trouweloosheid zoo veel erger voorkomen in tegenstelling met de toe-wijding en standvastigheid van dezen kleinen Lord, met zijne lod derige oogjes, zijn .stamelen en zijne beperkte hersenen, maar met een eclel hart, dat veel te groot was voor zijn1 lichaam/1 Hoe May hem hare dankbaarheid; en spijt mededeeldehoe1 zij er in slaagde hem aan het verstand, te brengen dat zij hem een goed en edel meiisch vond en hem toch nooit kon huwen hoe rij er in slaagde dit alles te verbergen, in vleiende, zoete woorden, die hem niet bcos noch ovenbedroefd maakten, ver meldt de historie niet. ("Wordt vervolgd)*

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 2