NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Haarlemsche Handelsvereeniging De geschiedenis van Haarlem 17e Jaargang. Maandag 17 Juli 1899 Eo. 4923 b .a: Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor» de dorpen in den omtrek waar een Agent, gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden„1.30 Franco door het geheele Rijkper 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden. 0.30 de omstreken en franco per post0.37!/2 AID VIEiï^TIÖISr TIZËiKT 1 - 5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrang'ere G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONESSucc., Parijs 31bis Faubourg Montmartre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prys der Advertentiën van 1—5 regels f 0,75, elke regel meer f 0,15; Reclames per regel ƒ0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zyn: BloemendaalSandpoort en Schoten, P. v. d. RAADT, Sandpoort; HeemstedeJ. LEUVEN, by de Tol; Spaarndam, C. HARTENDORP; ZandvoortG. ZWEMMER; Velsen, W. J. RUIJTERBeverwijk, J. HOORNSHillegom, ARIE HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Goedgek. bij Kon. Besluit van 12 Nov. 1892s No. 29. De Haarlemsche Handelsvereen. telt thans ruim 650 loden, dat is veel, doch niet genoeg. Elke winkelier, elke han delaar, zijn belang begrijpende, moet zich aansluiten. De contributie bedraagt slechts f 2.50, terwijl de voordeelen groot zijn. Rechtskundige adviseurs zijn de hee- ren mrs. Th. de Haan Hugenholtz en H. Ph. de Kanter, Spaame 94, welke gratis advies in handelssaken geven aan de leden en voor hen gratis optre den in faillissementen. Voor incasso's, door bemiddeling der advocaten gedaan, wordt 5 berekend. Bankiers der vereeniging zijn de hee- ren Laane <fe van Bemmel, Kruisstraat 51. Alle brieven of aanvragen (ook opga ven voor het lidmaatschap) moeten ge richt worden aan het bureau der ver eeniging, 22 Lange Begijnestraat. Het is ons gelukt eene overeenkomst te sluiten, waardoor het mogelijk is H.H. leden nauwkeurige informaties te ver schaffen omtrent alle firma's in Ne derland. De kosten dezer informaties bedragen 60 cents per adres, plus 5 cents voor porto, en moeten vooruit betaald wor den aan het bureau. Information naar binnen de stad wonende personen gra tis. Ruim 650 informatiën en rechtskun dige adviezen werden in het afgeloopen jaar verstrekt. Iu Juni zijn 36 vorderingen tot een bedrag van f 1011.28 betaald, 7 vorde ringen worden afbetaald, 9 vorderingen zijn uitgesteld. Volgens artikel 7 dient het Geheim der Maandlijsten ongeschonden bewaard te blijven. H.H. Leden worden er op attent ge maakt, dat pretentiën, buiten de stad in te vorderen, niet worden behandeld, tenzij portovergoeding (10 cts.) is bijge voegd. Het Bureau der vereeniging is geves tigd 22 Lange Begijnestraat en is ge opend ieder en werkdag van 's morgens 9 tot 1 en 's middags van 2 tot 4 uur. Dagelijks is een der bestuursleden aanwezig en bereid tot het geven van al le gewenschte inlichtingen en wel Maan dag en Vrijdag van 1112 uur v.m., de overige dagen van 34 nm. HET BESTUUR. DOOR W. P. J. OVERMEER, Amanuensis der Gemeente- bibliotheek. UI. 1268-1307. In 't jaar 1268 werd te Spaarnewou- de een reus geboren, genaamd' Klaas van Kieten. Het moet iemand van bui tengewonen lichaamsomvang enj lengte geweest zijn en er bestaan allerlei le gen dien van hem. De langste man uit Hollantj kon zonder bukken onder zijn gestrekte armen lieenloopen terwijl zijn voeten 4 maal de lengte hadden, als diie van een normaal inensch. Niettegen staande zijn, barsch uiterlijk, was hij' goedaardig van karakter en zou geen vlieg kwaad gedaan hebben. En daar iemand, die het weten kan, miji dezer dagen met het ernstigste gezicht van de wereld vertelde, dat iemand die goed voor een beest is. ik wilde een oor worm doodtrappen ook goed voor eene vrouw is, kan ik Meruit afleiden., dat onze Klaas van Kieten uitstekend geschikt zou geweest zijn om eene vrouw te beschermen, hoewel ik nergens kan opsporen dat. liiji ooit getrouw is ge weest. Wel schrijft men van hem Hij was een man als een leeuw en zoo wreed als een schaap. Maar koeren we tot de loopende ge- schiedlenis terug. In bovengenoemd jaar, waren de Kennemers in opstand tegen den adel en belegerden onze stad Haarlem. Doch door den moed der burgers, onder aan voering van Jan van Persyn, een lid uit de familie van xxaarlem'. behielden de bewoners der Spaarneetad de over hand! Onder de inwoners alhier bevonden zich vele rijke en machtige lieden, en dlaardoor bloeide de stad, doch. zooals we zien had ze veel te lijden van vij andelijkheden en do rust die nu in trad, zou ook weder niet zoolang duren. In 1280 werd door FloiF V het huis te Vogelensang gesticht, dat in 1383 door Hertog Albrecht aan. don Heer van Brederada en Gennep geschonken werd, en in 1722 door de stad in eigen dom werd! verkregen door dat ze het kochten van de Staten van Heiland, doch de gemeente verkocht het weer in 1S51 in het openbaar (26 Juli) en de daarop betrekicing hebbende stukken werden in 1865 aan de gemeente Bloe mendaal afgestaan. Flops V was zeer bemind bij. de bur gers, doch de Edelen dlroegen hem een grooteai haat toe en hij werd in 1296 verraderlijk op een valkenjacht ver moord door Gerard van Velsen. Het huis van genoemden moordenaar werd kort Merop verwoest. Jan I. bijgenaamd Jan zonder kin deren, volgde hem op, doch deze over leed reeds in 1299, tengevolge van ver gif. zooals enkele schrijvers beweren. Hiermede verdween de'laatste en 20ste graaf uit 't Hollandeche huis. Gedurende zijne korte regeering ver sloeg hij in 1297 de Oost-Friezen en de Stiehtschen, die. aangevoerd werden door Willem van Mechelen, Bisschop van Utrecht. Na zijn dood, kwam Jan van Avenes, do eerste graaf uit 't Henegouwsche huis aan het bewind, die alle voorrech ten, door de vorige graven aan Haarlem gegeven, bevestigde. Dat mien in deze tijden reeds zorgde voor zieken en weezen. blijkt uit de stichting van het H. Geesthuis in 1300. Volgens oude kroniekschrijvers heeft genoemd huis gestaan in de Kruisstraat waar zich tegenwoordig het hofje van Oorschot bevindt. Het was een broeder schap, die zich noemde naar den naam van d'en H. Gees te en aan wie de zorg voor kranken en. ouderloozen was opge dragen. Een lid van genoemd broederschap, Coene van Oostenrijk, schonk een huis voor dit dloel. Ini 't eerst werden hier alleen zieke oude mannen en vrouwen verpleegd, doch in 1245 ook weezen. Doch door 't overgroot getal der oude lieden werden ze verplaatst in 1610 en wel de oude mannen in 't oud'e mannen huis, en de vrouwen in 't gasthuis van St. Jan en werd 't buis uitsluitend be stemd voor verpleging van ouder looze kinderen, wier kleeding bestond; in een zwart kleed! of wambuis met zwarte en roode mouw. Wijlen de heer Mr. A. J. Enschedé alhier geeft eene andere lezing. Hij zegt dat do H. Geest meesters als armenver zorgers aangesteld' werden door de stad) en benoemd werden voor den tijd' van slechts één jaar. Ze onderhielden do verpleegden uit de inkomsten van ge schonken goederen en van de liefdega^ ven ingezameld aan de deuren der ker ken. De vergaderingen werden gehou den in één der vertrekken van de Sint Bavokerk, waarin een duif ais symbool is afgebeeld', en welke de H. Geesttafel genoemd werdi. In genoemd1 gesticht werden ook weezen verpleegd'. De jongens moesten op 8jatrigen leef tijd zelf brood) zoeken te verdienen en werden dan ambachtsjongens genaamd. Ze droegen een. merkteeken op de borst, waarmede ze op bepaalde dagen aan de huizen der ingezetenen, kwamen en voor d'e H. Geest tafel verschenen om brood en zuivel te ontvangen. In. 1560 bepaalde Jan Hcndriksz. de Nayer dat aan 60 ambachtsjongens elk. ie deren Zondag een roggebrood van vijf pond zou uitgedeeld worden. Adriana van der Laan schonk in 1588 een stuk land en 200 Kar. guldens, tem einde het aantal verpleegden van 60 op 70te brengen. De moord op Floris Y noodzaakte vele Edelen uit het land te vluchten en dezen trachtten overal twist te sto ken. Jan van. Renesse was één der voor naamste hieronder. Hij deed met een leger Vlamingen, een inval in Holland in 1303 en drong doar tot aan de stad Haarlem. Daar hij geen tegenstand on dervond, dwong hij d:e stad zich over te geven. Men was reeds in onderhande ling en. dë Vlaamsohe afgezondenen war ren reeds binnen de poorten. Deze kwa men door een straat die er nog heden haan naam naar zou hebben, nl. de Vlamingstraat. Doch ten dezen- tijde trok Witte van Haemstede. die met eenige schepen uit Zeeland gekomen en te Zandvoort. geland was, op de stad aan. ten einde haar te ontzetten en werd door onze inwoners met vreugde ontvangen. Dit bracht een geheelen ommekeer in den stand van zaken te weeg en bij 't Mannepad da.t er nog haar naam naar heeft had het eerste treffen plaats. Den tegen woordige Blinkert of Witte Blinkert zou hierin ook haar naamsootr- sprong vinden, doordat, men bij 't schit terende zonnelicht, de blinkende schil den en banieren van Wïlte's benden van dit duin af had zien komen. De Vlamingen; leden hier een ge duchte nederlaag en 't aantal gesneuvel den moet zeer groot geweest zijn. In 1305 werd door graaf Willem III oen schitterend toumooispel alhier ge houden, waarop 10 graven, 100 baan- derheeren, 1000 ridders met schildikna- pen en nog een groot aantal heeren wer den genoodigd. Dit feest duurde acht dagen. In 1307, stichtte Willem. Heer van Egmond, het Klooster der Lazaristen, vermoedelijk op den Westelijken hoek der Kleine Houtstraat, waar tegen woordig de Bank van Leening is. In de bijdragen van 't bisdom. Haar lem vindën we hiervan een en ander opgeteekend. Het was de laatste wil van WillemJ vain Egmond dat hij in ge noemdKlooster begraven zou worden, en zoo hij sneuvelen zou en men zijn lijk niet vond', zou daar de uitvaart plaats hebben. Wat waren de Lazaristen? Een go- deelte der ordebroeders van St. Jan van Jerusalem, kregen ongenoegen. Ve len scheidden zich af, noemden hunne vereeniging de ..Orde van den H. Laza rus" en verspreidden zach in Europa., waar 't Christendom: bestond. Zoo werd ook Haarlem] hun tot verblijfplaats. In het begin der 14e eeuw bestonden, zooals ik reeds beschreven hei (H. D. 10 Juli) 3 conventen, nl. de Carmelie- ten, 't Begijnethof en. de Dominicanen terwijl in 1307 het Klooster gesticht werd van. den H. Lazarus. In 1310 kochten de Lazaristen een stuk land in de Lieze, een leengoed van Dirck van Wassenaer. Doch in 1310 werd door den Groot meester der orde vain St. Lazarus te Boigny 't banvonnis uitgesproken te gen de Haarlemsche Lazaristen;, aange zien déze afdeoling zonder vergunning was opgericht. In 1379 werd de geheelo orde opge heven en de Johannieten ontvingen hunne bezittingen!. In 1662 kreeg de stad het gebouw in eigendom en werd het ingericht tot eene bank van leening, voor welk doel het tegenwoordig nog bestemd is. Een eeuw vroeger was er ook reeds een tafel van leening, 't geen blijkt uit een rechts zaak van George Baiillotes tegen de stad, waarin wordt gemeld dat in 157 tot 1573 gedurende het. beleg bij de plun dering goederen in veiligheid werden gebracht bij, enkele bewoners der Oude Gracht (Wordt vervolgd). Het estuur van den Nederland schen Bond tot Kinderbescherming heeft van HM. de Koningin f150 en van H. M. de Koningin-Moeder f 100 ontvangen, als bydrage ten behoeve van en als blijk van belangstelling :u den Nederlandschen Hond tot Kinder bescherming. Het hoofddoel van dien Bond is den toestand der verwaer loosde jeagd in Nederland te verbete ren, door als centraal bureau op te treden voor alle personen en instel lingen, zonder onderscheid van geloof of richting, die de belangen van ver waarloosde kinderen vrenschen te be- harti en. De namen der bestuurders, mr. G. A. van Hamel te Amsterdam, F. Kortlang J.Ez. te Ermelo, dr. W. H. Nolens te Roldue. H. Pierson te Zetten, jhr. mr. A. J.Rethaan Macaré te Haarlem, dr. N. P. vao Spanje en mr. Alex H. Wertheim te Amsterdam, mr. H. L. Asser te 's-Gravenhage en Th. Nolen, secretaris te Rotterdam, zyn gezamenlijk een waarborg vcor onpartijdigheid. Zeer vele personen m vereenigingen hebben zich dan ook reeds als lid aangesloten, zoodat daar onder alle richtingen vertegenwoor digd zjjn, en nog steeds worden nieuwe bijjken van adhaesie ontvaugeu. Er is Donderdag iu de Rieter Vla mingstraat te Amsterdam een brutale diefstal gepleegd. Zekere juffrouw B., wonende op eene eerste étage, vond, omstreeks half zeven met- haar zoontje thuis komende, de deur vau hare kamer geopend. Op hetzelfde oogenblik zag haar zoontje iemand met een kistje onder den arm de trap afstormen. De benedenburen zagen ook dezen man, maar, geeu kwaad vermoedeu heb bende, lieten zij hem ongehinderd gaan. By onderzoek bleek, dat hy iu de woning van juffrouw B. had huis gehouden. Er is echter maar weinig ontvreemd; behalve eenig geld, bevatte het kistje hoofdzakelijk linnengoed, en uit een lade van een kast heeft de dief een rijksdaalder meegenomen. Nog een honderdjarige. Te Enkhuizen heeft de 100-jarige heer J. de Graaft' op bet stadhuis zijn stem uitgebracht bij de verkiezing van raadsleden. Die was ons vóór! Bladerende in den „Vreede Courier" van Zaterdag den éden October 1732 trok de volgende bizoaderbeid de aandacht „Den leezer moet weeten dat 'er een Machienwagentje te Leiden te koop is, daar men een paar bar tloojjars b kan uitwinnen, alzo het rijtuig vau zelf, door middel van zeker rad, een ordinaare draf gaat. Men zegt dat Aapen slim zyn, maar wat zegt men van de menscben Pluto zegt dat de Uytvinders half Goden en half Men- sctien zyn. De acties der paardekoo- pers staan daardoor met weinig te daaien. Als men nu aan onze trek schuiten ook zoodanig een Macbieu kan verzinnen, weg dau met de knollen." Die dee2e Wagen koopt, heeft nimmermeer te hollen, Te en zy by door pleizier had lust iu 't zuisebolleo, Het wind \eel moeiten uit, veel haver, stro en hooi, Eu zonder paard of tuig, of stal, 'tis fraai, 'tis mooi. Men schryft van Terschelling aan de N. B. Ct.: De jaarijjksche oefeningstocht met de reddingsboot van net station Oosterend, der Noord- en Zuid-Hoi- landsehe Redding maatschappij, had Donderdag bij noord-noord-westen wind en tamelyken bries plaats. De boot voldeed zeer goed eu bootsman en roeiers kweten zich flink van hunne taak. Ook met het vuurpyltoestel werd geoefend. De eerste pijl, een metyztren lat, die verschoten werd, kwam 79 treden te lij van het denkbeeldig schip en legde een afstand van 300 meter af. Daarop werd een oude vuur pijl, verbonden aan een houten lat, in diezelfde richting afgeschoten. Deze legde 280 meter af en kwam te midden over het denkbeeldig schip terecht, zoodat hier geconstateerd kan worden dat de vuurpyLu met houten latten te verkiezen zyn, boven die met ijzeren. Aannemers. Naar aanleiding van misbruiken, bij een rechtszaak onlangs ter sprake ge bracht, werd in „De Opmerker" be toogd dait de eigenaardige sociale stroo- mingenj, die thans worden waargeno men, ten. gevolge zullen hebben, dat uitvoering in eigen beheer weer als vroeger regel gaat worden. „Want men moge do zaak bezien zooals men wil, d'e noodzakelijkheid van een „aanne mer" als tusschenpersoon kan niet wor den aangetoond. Zelfs in den gezon den tijd der „aannemerij", toen, nog winst gemaakt werd, moest het moeie- lijk vallen, het gerechtvaardigde van die winst aan te wijzen. Immers die winst- was slechts de premie die be taald! werd, omdat de leidende techni cus het gemakkelijker vond, een deel van zijn taak uit handen te geven." In „De Aannemer" is deze quaestie uitvoerig besproken. Voor hen die in deze quaestie belangstellen verwijzen wij naar d'e vier jongste nummers van dat blad. „Bouwwerken in eigen beheer zijn dtuu', zegt De Aannemer, omdat bij den uitvoerder dé machtige drijfveer ontbreekt, ter wille van eigen beurs zuinig te zijn. Een gemeente als Am sterdam, aan welker lioofcl verlichte mannen staan, zou reeds lang tot de uitvoering in eigen beheer zijn overge gaan, indien het gemeentebestuur meen de dat het daarmee de gemeentelijke schatkist kon bevoordeelen en derhalve d'e zwaar belaste burgerij kon ontlasten. „Indien wij ons niet vergissen, werd indertijd het- baggcrwerk der gemeente Amsterdam in eigen beheer uitgevoerd, maar heeft Publieke Werken daarna besloten om tot aanbesteding over te gaan, omdat dit. niettegenstaande, „d'e slechte manieren" van de aannemers, toch altijd veel goedkooper uitkwam." Een jacht per Automobiel. Een dezer dagen reed op den Amstel- dijk een „aapje", waarvan de koetsier eenigstrins „légèrement ému" was geen ongewoon verschijnsel. Een eind achter hem kwam een on zer chauffeurs, de lieer S„ aanrollen in, zijn auto, verschijnt een politieagent ten tooneele, die den dronken koetsier wil aanhouden. Deze legt dë zweep over zijn ros en hobbelt ten Tolhuize uit. De heer S., met snellen blik het ge heel overziende, hijscht den bekeuren- willendén agent in zijn auto en in volle vaart gaat het 't vluchtende aapje ach terna'. Een dolle ritKinderen ra honden rollen- verschrikt over elkaar, groote mensdien blijven als ten gronde vastge nageld staantapperijen en slijterijen loopen leeg en een toevallig passeeren- de Engelschman wil 2 tegen 1 houden op de auto. Het gaat steedb harder. De geelkope ren agent wordt een lange lijn geel licht - een bliksemstraal de afgewerkte benzine doet ouwe juffrouwen ..raar" worden, de „aap" werpt een snellen blik om ach heen, voelt zich verloren, wordt nuchter en geeft riah op genade of ongenade over. De agent laat rijn hart los en grijpt potlood en zwarte boek, de heer S. lacht zegevierend en het paard, trillendle en zweetende, doorboort met melancholi- sclieu blik rijn tegenstander. 't Einde is a.ls elk ander einde, pro zaïsch. Aap bekeurd eu af, agent af, de heer S. af. Alleen de zes slagersjongens blijven en wachten op een volgend straateven emen t. (Tel) Abattoir te Groningen. Burg. en Weth. van Groningen stellen den Raad dier gemeente voor over te gaan tot de benoeming van een directeur aan het openbaar slachthuis op een jaarwedde van f2500 en het vry genot van woning, vuur en licht. Ais de raad zich met het voorstel vereenigt zullen voor deze betrekking alleen in aanmerking komen personen, die het diploma van veearts bezitten. De infunctietreding wenschen B. en W. op t November 1899 bepaald ie zien. Zeer waarschijn lijk zal bet abattoir in 't begin van 1900 geopend worden. Leiferen e» Kunst. Commissarissen van Rotte's Man nenkoor ontvingen het bericht dat H. M. de Kouingiu aan hun vereeniging vergunning heeft verleend om den titel koninklijke zangvereeniging te voeren. Sport en Wedstrijden, Een uitdaging van twee amateur tandemrijders Viruiy eu Geldermaus te 's Gravenliage lol elk amateur tandem gericht, is aangenomen doir twee Parjjzenaars, Pinsou en^Pru- neyre, die indertijd het wereld-tandem record voor bei uur hebben gehou den. Alle bepalingen der maicti ais tijd, plaats, prys, wordt aan de Hol landers overgelaten. RECHTSZAKEN Hooge Raad. De Hooge Raad verwierp Donder dag de cassatieberoepen vanla dra candidaat-notaris te Amsterdam, ver oordeeld tot 2 jaar en 6 maanden ge vangenisstraf wegens verduistering; 2o. de beide personen] die wegens de op lichting ten nadeele van den horloge maker E. in de Spuistraat te 's Gra- venhage tot resp. 2 en 4 jaar veroor deeld zijn. Voor den Hoogen Raad werd' heden gepleit, in de zaak van den reiziger en café-houder, door het gerechtshof te "s Gravenhage veroordeeld tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf ieder wegens oprichting weflke hierin aou bestaan dat zij een sigarenfabrikant te Gouda door listige kunstgrepen zouden hebben bewogen tot afgifte aan één hunner van eene groote partij sigaren waarom trent dë eerste opgaf dat hij die wilde koopen terwijl do tweede tot dien koop aanried en verklaarde rich tot borg te stellen. Mr. J. W. Bclinfante, voor den eersten requirant optredende, betoogde dat tem aanzien van dezen niet geble ken is van de bedoeling tot wederrech telijke bevoordeeling maar d'at de be doeling van rijn handelingen alleen was om een koop te sluiten. Voor den twee den requirant pleitte mr. P J. Snel dat ook te diens opzichte van oplich ting geen sprake kan rijn onder mede- deeling: lo. dat. de sigarenfabrikant was overeengekomen dat- tegen rem bours zou worden geleverd (zoodat ware hieraan gevolg gegeven, geen oogenblik nadeel had kunnen ontstaan) 2o. dat de tweede req. als borg den sigarenfabrikant heeft betaald alles wat hem toekwam. Beide pleiters conclu deerden dus tot vernietiging van het arrest van het. Hof. Advocaat-generaal mr. Pa tij n- zal 29 Juli conclusie nemen. Te Rotterdam stond ter cht. W. Sv., 49 jaar, arbeider te Gorincliem. Hy tiad op 29 April P. Boers bewogeu tot de afgifte van f 2.40 door valsche- lijk voor te geven dat hy door de schoonmoeder van B' gestuurd was om hem die doof was van viji.e doof heid te genezen en hem daarvan kon en zon genezen en dat B. niet anders behoefde te doen dau een fleschje van hem te koopen voor f4.80 en met den inhoud van dat fleschje zich eiken dag 's morgens en 's avonds op de wang bij de ooren en op het lioofd moest smeeren, dat hy een dochter had die jaren doof was geweest en door dit raiddel geheel genezen was, waarop B. dat middel, zynde een zich in een fleschje bevindend waardeloos brnin vocht, bestaande uit aftreksel van camillen met. koffiestroop, van hem heeft gekocht voor fé.80 en by ontvangst van dat middel hem dadelijk f2.40 heeft ter hand gesteld onder gehoudenheid de andere f2 40 te be talen wanneer hy genezen was. Beklaagde zei de door armoede tot dit feit gebracht to zyn. Eisch drie maanden ge vangenisstraf. Uitspraak over 8 dagen. Gemengd Nieuws Dreyfus. Kapitein Dreyfus heeft, met het oog op rijn gezondheid, er van moeten af zien wijn te drinken en zal dezen door mineraalwater moetra vervangen. De Israëlietische gemeente te New- York had! het plan hem een met ja- woelen versierden eeredegen aan te den en vroeg Zola ten deze bemidde laar te zijn. Zola weigerdle en gaf den raad geen eere-degen aan te bieden. De „Ligue de la Patrio Francais©" heeft aan de bladen een verklaring ge zonden, waarin hij er voor pleit dat de Regeering zich er van zal onthouden eonigen invloed op den krijgsraad te Ren neg uit te oefenen. Als zoodanig beschouwt de ..Ligue" zoowel de verplaatsing van de gener.ialg Zurlïnden en Roget. alg het uitreiken van het ridderkruis van 't Legioen van. Eer aan overste Lauth, bekend door rijn houding tegenover Piequart in do zaak van 't ..Petit Bleu". Aan 't ministerie van oorlog heeft men verklaard, d'at de uitreiking van 't ridderkruis van 't. Legioen van. Eer aan overste Lauth een .automatische" handeling is. Lauth had er, volgens an ciënniteit en rang, aanspraak op, stond rcedb op de lijst vóór generaal de G&Ui fet minister van oorlog was. Door Lauth van de lijst te schrappen zou minister de Galliffet dus onmiddellijk dezen offi cier gestraft hebben. Le rectors dier verschil lende inrich tingen van hooger onderwijs in Frank rijk hebben van den minister van on derwijs, Leygues, een aanschrijving ont vangen, waarin hun wordt verzocht aan de leeraren dringrad op 't hart te druk ken, dat rij zich hebben te onthouden

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 5