PREDIKBEURTEN IDVEETENTIEK. zeide, schuw fluisterend, dat de ellende rondom vreeselijk was, doch dat de regeering van de menschen een ver-, klaring had afgeperst, dat zij. gelukkig en met hun toestand volkomen tevre den waren en den Sultan en zijn amb tenaren dankbaar waren voor zijn var derlijk beheer! Dood van Baronnes Nathaniel de Rothschild. Mevrouw baronnes de Rothschild is te Parijs overleden Donderdagnamid- dag half twee in haar hotel Faubourg Saint-Honoré. Op het punt naar Lu- chon te vertrekken, viel zij in haar kleedkamer en bezeerde zich aan de zijde. Men sloeg er eerst weinig acht op, ofschoon zij een dag het bed moest houden. Spoedig hernam zij haar ge- <wone bezigheden. Des Woensdags ech ter werd zij. door een flauwte overval len. Later bleek dat het een aanval van beroerte was, zoodat zij: zonder be wustzijn bleef tot haren d'ood op Don derdag. Haar zoons en kleinzoons werden per telegraaf reeds Woensdag ontboden. Barones Nathaniel de Rothschild, ge boren Charlotte de Rothschild, zag 13 Juni 1S19 het levenslicht. Zijl huwde in 1S42 haar neef Nathaniel uit Lon den,, die 19 Februari te Parijs stierf. Haar broers waren de barons Alphon- se, Gustaaf, Salomo en Edmond. Haar zuster was barones Evelina, die baron Ferdinand1 de Rothschild van Weenen huwde. Zij had twee zoons, baron James, die advocaat werd te Parijs en in 1881 stierf en baron Arthur, de welbekende sportsman, die ongehuwd' bleef. Baron James huwde in 1871 zijn nicht Lucie Thérèse de Rothschild, uit Frankfort en had twee kinderen, baron Henri, de-n bekenden dokter, en barones Jean ne d'e Rothschild, die baron David Le- onino huwde. Van de vier broeders der barones is alleen baron Salomo dood. wiens eenige, dochter met baron Van Zuylen huwde. Barones Nathaniel de Rothschild was zeer geestig en vriendelijk. Steeds zag zij gaarne in hare omgeving personen, die zich door intellect onderscheidden en op hare recepties werd menig be langrijk gesprek gevoerd. Haar fortuin beheerschte haar niet en haar geheele streven was als artiste beschouwd te worden. Van hare hand zijn o. a. zeer fraaie aquarellen van Ve- netie. Voor .artistén koesterde zij eene groote liefde en men zal nooit te weten komen, hoeveel zijl voor hen gedaan heeft. Zelfs van artistén van geringe gaven kocht zij veel, alleen slechts om 'hen te helpen. Wat Parijs aanzienlijks op allerlei gebied bezat, bezocht haar salons. Steeds stond! ziji boyen de gesprekken, zoodat vele haver bonmots voortleven. Het familieleven was haar zeer dier baar. vooral in de laatste jaren, zoodat zij zeer betreurd zal worden. De amerikanen in den beschavingsoorlog. Hoe de Amerikaansche vrijwilligers op de Philippijnen over den oorlog denken, blijkt o.a. uit de volgende frag menten van brieven, door den bericht gever van Le Temps te Manilla mede gedeeld. Een schrijft: „Ik heb mooie groote spiegels en lichtkronen stukgeslagenalleen om geraas te hooren. Ik verzeker u, dat deze oorlog prachtig is, en xjat- ik het heerlijk vind, als ik maar niet word gedood.. „Vernielen, in brand steken, dooden, 't is mooiZoodra uw bloed warm wordt is er niets meer d'at u weerhoudt. Gij wordt razend en vernielt zooveel ge maar kimt-." En een andere held bericht „Ik bad .een „neger" (voor de Ame rikaansche vrijwilligers zijn alle Philip- pinos negers) gedood, en ik was op het gras gaan liggen, toen een oude vrouw mijn geweer nam en op mij: aanlegde. Zij kon er echter niet mee terecht, en het schot ging niet af. De nam toen snel mijn revolver en schoot haar een kogel door het rechteroog. Toen vloog er een meisje op mij aan. Zij beet en krabde mij als een duivelin... Met een vuistslag velde ik haar neer. Ik liet de drie op elkander lieven en ging heen. „De vrouwen zijn razend en vechten als demons. 't Was den eersten lieer dat ik er een doodde. Het stuitte mij wel tegen de borstmaar het moest." Het is vreeselijk, vooral voor een oorlog, die om den humaniteitswille heette ondernomen te zijn. Ongeluk te Pontin. Op het kerkhof te Pontin in Frank rijk heeft een droevig ongeluk plaats gehad. Nabjj een plek. waar afval werd neergeworpen, had een instor ting plaats en drie arbeiders werden onder het puin bedolven, en vielen tegelijk met een kar met afval door een oud ondergronds^ gewelf. Een vierde, die dicht in de buurt werk zaam was, zag zijn kameraden als in een put verdwijnen, doch toen bij naderbij snelde, vond hij op de plaats waar zij verdwenen waren niets dan een kleine diepte. Aanstonds ging hij hulp balen. Een afdeeling solda ten begon dadelijk het puin weg te halen en toen men een gedeelte der gewelven had opengelegl, waagde een sergeant zich zelfs omlaag. Men vond echter niets. Eerst den volgenden dag, na bijna 24 uur gewerkt te hebben, vond meo een der slachtoffers. Men vermoedt, dat de ongelukkigen dade lijk gestikt zjjn. Op deze gevaarlijke plaats hebben in de laatste jaren reeds verschillende soortgelijke ongelukken plaatsgehad. Aardbeving te Rome. Een hevige aardbeving heeftWoens dagmiddag de bevolking van Rome doen ontstellen. De eerste schok werd te 2 uur 19 's namiddags gevoeld, de tweede te 2 uur 20 en de derde te 2 uur 35. Op verschillende plaatsen in de stad werden huizen beschadigd. Na de schokken sloeg een plptselinge hevige regenbui neer. Te Regiua Coeli trachtten de gevangenen in doodsangst han cellen te ontvluchten en met moeite kou slechts de orde hersteld worden. Uit de Campagna komen meerdere berichten van ernstige schade die door de aardbeving is teweegge bracht. Te Castle-Gondelpo stortte een gedeelte van de kerk in. Te Gen- zano en Gioita-Lavina, leden enkele huizen schade. Te Fraguati moesten bijna alle huizen het meer of min ontgelden, eveneens te Monte-Com- parti. De bevolking is overal doode- lijk ongerust, doch tot nu toe wordt van geen enkel slachtoffer gewag ge maakt. Tot in Behia en Portici voelde men de schokken. Een arme millionair. In het dorp Lassau naby Schleiz stierf dezer dagen op 36-jarigen leef tijd de metselaarsbaas R. De man was altijd zeer gierig, reisde als hy naar Leipzig ging, om zaken met de Leip- ziger Bank af te wikkelen 4e klas en maakte dan om zijn dorp te kunnen bereiken steeds eeu voetmarscb van drie uur. Men wist dat de man ech ter eenig vermogen moest bezitten, daar hij voor jaren geloden 35.000 mark had getrokken uit een loterij en steeds zeer zuinig was geweest. Hoe verwonderd was men echter, toen, men na den dood in den kelder twee groote blikken trommels vond, waarin 1.700.( 00 mark aan waarde warea geborgen. Niet alleen de erfgenamen, doch ook het dorp Lassau verheugt zich over deze vondst. Want het heeft aan ach terstallige belastingschuld 50,000 te vorderen. De metselaar had nameiyk steeds zijn vermogen var beneden het ware bedrag aangegeven. Miltvuur bij menschen. Uit Stockholm meldt men, dat io de provincie West-Gotland sedert eenige dagen een miltvuur-epidemie heersebt, waardoor niet alleen het vee bij groote hoeveelheden sterft, doch ook menschen zy'n aangetast, nadat dezen de zieke dieren hadden aangeraakt, T^ Falkö- ping zijn zeveu miltvuurljjders. On danks de militaire maatregelen ver breidt de epidemie zich snel. amends Iets over het klimaat van Suriname. Im het "boekwerk over de thans ge houden Westindische tentoonstelling vinden wij een artikel over bovenge noemd onderwerp. Wat uiterlijken vorm aangaat, heb ben Noord'-Amerika Afrika en Zuid- Amerika veel punten van overeen komst; deze drie continenten loopen alle naar het zuiden spits toe, vormen, als het ware, driehoeken, waarvan de top naar het zuiden gekeerd is; bo vendien bezitten ze in het Westen ge bergten, die voor de eigenaardigheden van liet klimaat van groote beteekenis zijn. Maar deze bergen vormen, in Znid- Amerika een veel sterker uitgesproken lieten dan in, de beide andere wereld- deelen. van welke Afrika deze eigenaar digheid der verticale doorsnede het minst vertoont. In de Andes bezit Z. Amerika in het .Westen een, onafgebro ken hoogen muur, die een scherpe grens tusschen de klimaten aan weers zijden trekt. Het grootste verschil, wat ligging aangaat, wordt echter opgemerkt, wan neer men nagaat in welke aardgordels de drie genoemde vastelanden hunne grootste uitgebreidheid vertoonenhet breedste gedeelte van Noord-Amerike ligt ,in d'e koude en gematigde; dat van Afrika in de gematigde en ver zengde luchtstreek, terwijl Zuid-Ameri- ka om d!en aequator heen zijne grootste afmetingen in de breedte vertoont, Noord-Amerika reikt met zijn Zuide lijke spits even in de tropische zone van het Noordelijk halfrond, terwijl Afrika in de Zuidelijke gematigde lucht streek dringt en Zuid-Amerika bijnai het antarktisch gebied raakt. Tengevolge van deze ligging heeft 't geheele westelijk gedeelte van Zuid- Amerika, op een klein. kustgebied! na', een bergklimaat en onderscheidt zich hierdoor duidelijk van het Oosten, dat door geen gebergten van beteekenis aan den invloed van den wannen Oostpas saat .onttrokken is, en dus tot aan de oostelijke berghellingen der An des d'oor overvloedige regens bezocht wordt. Daarentegen vertoont de Westkust van Zuid-Amerikai een strook van bui tengewone droogte, die reeds nabij, den aequator begint ent .waaraan zich bin nenwaarts een .droog hoogvlakklimaat. aansluit, dat echter nog altijd veel be ter Van water voorzien is dan het lage kustgebied. Bij gebrek aan regelmatige waarne mingen, is omtrent de verdeeling van luchtdrukking em wind in Zuid-Ame rika nog weinig bekend. In het weste lijk gedeelte staat de wind grootend'eels onder den invloed van lokale omstan digheden, -terwijl het vlakke oostelijk gedeelte geheel door de Oost-passaat- stroom ing beheerscht wordt. Meer in 't bijzonder het klimaat van Guyana besch ouwen de, is men, verrast door de bijzonder gelijkmatige hooge temperatuur gedurende het geheele jaar, aan het kustgebied, gepaard gaan de met ,eene even weinig veranderlijke en hooge vochtigheid' met overvloedigen neerslag (regen), zonder een duidelijk sprekend droog jaargetijde. De regen val vertoont twee maxima, het eerste in December en Januari, het tweede in Mei en Juni, in welke laatste maanden d'e meeste regen valt. September en Oc tober zijn de droogste maanden, ter wijl het vroege voorjaar een tweede klei nere droogte-periode vertoont. A. Rappier, die 43 jaren in Neder- landsch Guyana of Suriname heeft doorgebracht, beschrijft het klimaat als volgt „De wind komt .bestendig uit het Oosten; iu de eerste maanden heeft hij eene noordelijker, in do groote re gentijden eene zuidelijker richting. Tij dens het droge seizoen heerscht meest al windstilte tot tegen den namiddag; dan steekt d!e zeeWind op. die de hitte snel doet afnemen en. tot 9 of 11 uur 's aVonds aanhoudt. Westelijke winden zijn uiterst zeldzaam en duren .niet lan ger dan eenige uren. Orkanen, die op de Antillen zoo .menigVuldig zijn, ko men in Suriname niet voor. ,;M'eii. ouderslriheiidt vier jaargetij den,, den grooten. en den kleinen regen tijd' en 'het groote en kleine droge sei zoen. De kleine regentijd begint ge- wonlijk medio Novemberzware regen buien, die dikwijls een dag en een nacht aanhonklen, volgen elkander snel op, doen d'e kreeken en rivieren wassen, en de plantengroei -veriu'ijgt een frisch aanzien. In dit jaargetijde waaien st-ex'- ke winden en de zee is in heftiger be weging dan gewoonlijk. „Tegen het midden of het einde van Februari hebben de x*ogens opgehou den; vele vruchten worden rijp ,en zoo is deze tijd, die tot- in April duurt, en d'ien uien het kleine droge seizoen noemt, hierdoor en tengevolge d'er fris» sche winden, de aangenaamste van het ia ar. „Daarop volgt de groote regentijd, die van het midden van April tot- 't begin van Augustus duurt. „Zware stortregens, zooals 'men ze in Europa niet kent, vallen dikwijls meer dan eens per dag lichtere land- regens houden ook wel aan, maar zel- d'en een dag lang al het lage land wordt overstroomd^ de rivieren van hooger gelegen terreinen treden buiten hare oevers en vele vlakten worden her schapen in meren, die met groote roei- booten worden bevaren riviervisschen trekken de ondergeloop en boschem in en doen zich te goed aan vruchten en sappige bessen. „In het binnenland, waar de .oevers steil en bergachtig zijn kan het- ver schil in waterstand van den regentijd tot den droogsten: tijd 1013 meter bedragen. Tegen het midden van Juli nemen ,de regenbuien af en vallen nog slechts op bepaalde uren des daags en des nachts. „Zware onweders kondigen het begin van het droge seizoen aan de rivieren trekken zich in 'hunne beddingen te rug haar snelle stroom neemt af en is weder beneden de eerste watervallen, die 15'20 ux'eni hemelsbreed' vaai de zee 'verwijderd zijn, van vloed en eb afhankelijkde moerassen dlrogen uit en bij bepaalde windrichtingen brengen de daaruit ontstaande uitdampingen koorts en andere ziekten voort, die nooit over het-geheele land maar slechts plaatselijk heersohenAugustus en September zijn daarom voor den pas aankomenden vreemdeling niet zonder ge'vaar. „In het binnenland' komt slechts één ï-'egentijd' voor". Bovenstaande opmei'kingen zijn ovei'- genomen uit de twee meest- bekende werken over Klimatologie, nl. die. van Prof. D'r. Julius Haam en van Prof. Dr. A. Woeikof, de .eerste te Weenen, de tweede te Petersburg. Niet onbelang rijk is het nu na te gaan. in hoeverre die beweringen overeenkomen met de uitkomsten der waarnemingen, die ge durende een© reeks van jaren, voorna men lijk door de 'hh. C. J. Hering, amb tenaar der belastingen en Dr. Bresser, militair apotheker,, verricht en aan het Koninklijk Ned'erlandsch Meteorolo gisch Instituut toegezonden zijn. Een tabelletje geeft de gemid delde temperatuur voor 's morgens 7, 's middags 2 en 'a avonds 9 ure1 aan voor elke maand. BoVendien nog de gemiddelde hoogste en laagste tempe raturen, die men in die maaand ver wachten ,kan. Deze getallen zijn opge maakt uit de waarnemingsreeksen van 24 jaren. Do hoogste temperatuur in dien tijd waargenomen bedroeg 35.5 gr. C., de laagste 17.80 C. Uit 'de tabeL blijkt-, d'at liet gezegde omtrent den regenval geheel, met de waarnemingen overeenkomtde natste maand is Mei met 286.6 'millimeters regen, de droogste October met slechts 51.4 m.m. Bepaald droog, naar Euro- peesche begrippen, is het weer nooit in Suriname, want bv. in Nederland, dat niet onn zijn droogte bekend staat, bedraagt de regenval in April, wanneer d'e minste regen valt, gemiddeld slechts 37.9 m.m. De grootste hoeVeelheid water in één e(Anaal in Suriname gevallen bedroeg in de jaren, waarvoor bovenstaande ge tallen gelden, 189.99 m.m., den 30sten Augustus 1890, dus zooveel als in Ne derland bijna nooit in eene geheele maand wordt waargenomen. Het artikel dat eindigt met een op gaaf Van temperatuur en regenval van 18681896, vex-deeld over de 12 maan den, is van de hand van Dr. Maurifeé Snellen te de Bildt. Zooals uit een advertentie in dit nummer blijkt, heeft de heer A. E. Beekman, te Bloemendaal, het nieuwste snuifje wat op x-ij|wielgebiedi voorkomt, in zijn magazijn Voorradig het is na melijk 'de nieuwe uitvinding, die de Hunrber-Maatschappiji gedaan heeft en in toepassing gebracht aan hare rijr wielen. Het is een rem, die in verbin ding-staat- met het voor- en achterket- tingwiel en de velg van het achteiwiel tevens is .het achterket'tingwiel zoo ge maakt, dat men, do pedalen kan laten stilstaan, terwijl het achterwiel toch voortloopt, hetgeen bij! het afgaan van eene helling een groot gemak en ver mindering van. gevaar oplevert, doch door een weinig tegen te trappen stelt men den velgrem in werking en kan men de fiets' onmiddellijk doen stil staan. Het verbazend snelle stoppen zonder geVaar van vallen, is met het oog op de vele rijtuigen zeer aanbeve lenswaardig en niet alleen een groot gemak voor de wielrijders maar ook vermindering van gevaar Voor de .wan delaars en daardoor zal voorzeker menig een, die zich van .een -nieuw rijwiel wil Voorzien zijn oog op een First Grade Hu'mber laten Vallen. De-ze nieuwe uitvinding zagen wij' voor het eerst -bij den heer A. E. Beek man te Bloemendaal, die er zeker een groot- succes mede zal inoogsten. Stadsbibliotheek. De vormen zyn er eenmaal om ge handhaafd te worden en vooral wan neer een vorm tevens een belasting is kan een ambtenaar die zyn plicht doet niet auders doen dan zelfs de beste denkbeelden afwijzen, wanneer zy niet zyn gegoten in den voorge schreven vorm. Het was dan ook volkomen logiscb dat de Raad dezer dagen bet adres van de beeren Tide- man en van Son over de duisternis en de tocht in de stadsbibliotheek, ter zyde legde omdat bet niet gezegeld was. Maar uit die terzydelegging blykt daarom nog in 't geheel niet-, dat het niet doDker zou zyn op de stads bibliotheek. Evenmin dat bet er niet zou tochten. Inderdaad, de bibliotheek lokalen lyden aan beide euvelen. Om licht te krijgen moeten de bezoekers verhuizen naar 't portaal, doch worden daar verdreven door de tocht van 't trapgat en de openstaande museum- deur. By een warmte ais die van Yrydag was het onmogelijk het daar uit te houden, vooral toen tot over maat van smart de vloereu van het mnseum met was besmeerd werden. Nog erger is het natuurlijk voor de ambtenaren die deze euvelen den geheelen dag moeten verdragen. Het is te wenschen dat de heeren Tidemau en van Son hun verzoek in den riebtigen vorm gieten en nu een gezegeld request zenden aan den Raad, opdat deze zich eens bemoeie met de zaak, die uit een gezondheids-oogpnnt zeker de belangstelling verdient. Id ons verslag van de Rechtbank zyn een paar zinstorende zetfouten geslopen. „Waar staat dat de ver- slagene is gaan praten," moet dit zijn „is gaan braken," zoo ook waar van bloedsdrang wordt gesproken, moet dit zyn bloedsdruk. Gasontploffing. Vrijdagmiddag zond de heerP. W. Peereboom, arts alhier. Nieuwe Gracht 33, om een fitter van de gasfabriek, daar sedert eenige dagen in zyn huis een vry sterke gaslucut viel waar te nemen. De fitter kwam. Op de plek waar men meende, dat het lek zich zou be vinden, staken beiden, de bewoner en de fitter, achtereenvolgens een lucifer aan. Beide keeren ontstond een klein vlammetje, dat beide keeren werd uitgeblazen. Daarna ging de fitter een gat in den muur hakken, terwijl de heer Peereboom zich weer naar boven begaf, om zyn middagmaal voort te zetten. Plotseling vernam men een hevigen knal. Er had een gasontploffing plaats gehad en oogenblikkelijk ontstond er brand in het plafond,dat voor de geboo- righeid met krullen was opgevuld. Een stinkende, dikke rook vulde de gang, zoodat mevrouw Peereboom en bare drie kinderen over de schutting vlucht ten in den tuin van den heer mr. van der Merscb. Spoedig was ook spuit 10 ter plaatse en gaf, daar door den dichten rook niet zichtbaar was waar de vlam zich bevond, op al de verdiepingen van bet huis water. Het vuur was zoodoende spoedig geblascbt en feitelijk is er ook niet meer verbrand dan een ge deelte van bet plafond der beneden verdieping, maar de waterschade is enorm. Vooral depypleiders van de 10, die niettegenstaande de hevige en verstikkende rookkolommen geen enkel oogenblik van hun alles behalve aan gename post op de eerste verdieping wekeD, hebben tot den snellen afloop veel bijgedragen. De inboedel was verzekerd by de maatschappij ouder directie van den heer André de la Porte; het huis by de Brandverzekering-maatschappij „Holland". De oorzaak van de ontploffing moet, naar de bewoner meent, toegeschre ven! worden hieraan, dat men nadat het gat in den muur was gemaakt, weder een lucifer aangestoken moet hebben en dat toen de groote hoe veelheid gas, die achter den muur zat, ontploft is. Ook de politie was met haar slan genwagen op het terrein. Bij achterstaande advertentie wordt aan de patiënten van den heer Peere boom medegedeeld, dat zijn adres v:or boodschappen is Bloemhofstraat 5 en dat hy voorloopig slechts eén spreek uur daags houdt, nl. van 1—2, in de woning van Dr, Prins Visser, Jans straat 57. Volgens achterstaande advertentie blykt dat de heer W. Braam een nieuw photographie-toestel in den handel brengt, waarvan veel goeds wordt medegedeeld. Daar wy het toe stel nog niet gezien hebben en der halve onze bevinding daarover niet kannen mededeelen, komen wy later oog op deze photo-quint terug. Op het Wilsonsplein hing heden middag een bijenzwerm aan een boom die sisteren reeds aau de Raamvest werd opgemerkt. De jongens hadden het ongewoon verschijnsel nu ontdekt en trachtten de diertjes te verjagen door een vuur onder den boom te stoken. Een inspecteur van politie verjoeg de jongens stelde een post bij den boom en liet den eenigen haarlemschen ymker Huel waarschuwen. Bennebroek. Een inwoner van Amersfoort giqg per spoor naar Leiden om zich in het ziekenhuis aldaar te laten onder zoeken. By zyn terugkeer bemerkte hy dat hy zij o retourbillet had verloren, en zag zich daardoor genoodzaakt de terugreis te voet te ondernemen. Uoor vermoeienis en hitte uitgeput zakte hy echter kort bij de dokters woning alhier in een. Hij werd daar liefderijk opgenomen, van alles voorzien en in bezit gesteld van een kaartje om van Vogelenzang af naar huis terug te gaan. GetrouwdW. v. d. Mey en E. M. C. de Groot. Haarlemmermeer. OndertrouwdJ. Westmaas en G. H. Bassem. N. v. Andel en S. van Meel. J. Smit en J. M. Groeneveld. Getrouwd: G. Onkenhout en B. J. Grevenstuk. A. Oldenburg en J. S. Kcopmans. BevallenK. Steenks—Stoffijn d. M. Lodder—Kemp z. A. Meyboom— v. Lierop d. C. Selis—Kroezen z. J. Koolmees—Hagerwerf z. W. C. v. d. Beek—Bok z. P. Speelman—v. d. Linden d. G. Aarsen—Verwey z. A. NieuwkoopVerbeek d. Overleden: G. v. d. Boom 76j.A. Vaanderig 3 w. O. J. Biemans Umd. Herstemming Gemeenteraad Herkozen G. B. 't Hooft antr. met 227 st. en T. C. Los antr. met 202 st. Aantal stemmen uitgebracht 4(39, van onwaarde 10. Het aftredend lid P. de Breuk lib. kreeg 188 st. W. G. de Hey (r. k.) kreeg 132 stemmen. Alhier is door onbekende oorzaak aan den Sloterweg afgebrand, do boer derij bewoond door J. G. Hoogstraten. Niets werd gered. Het vorige jaar is ook dezelfde boerderij door brand vernield. VERVOLG Mi EMWSTBJ^SSfiCSESfi. Hitte. Van een koopvrouw uit Goes, die Donderdag met een met drie honden bespannen kar naar Ierseke reed, zyn onderweg twee dezer dieren door de hitte bezweken. Eigen Haard van heden bevat o. a. een artikel over den gep. kolonel van bet Iud. leger A. J. Diepeubroek met portret; verder vele gezichten uit Scheveningen met bijschrift van G. Hoog. De Wereldkroniek geeft o. m. af beeldingen van de verwoestingen, aangericht door den kogel, dien de Engelscben tegen de Transvalers wil den gebruiken, de portretten van Ko ning H umbert en KoninginMargherita, en van den onlangs overleden russi- schen troonopvolger Grootvorst George Alexandrouits. Verder portretten van Atjeh-helden, en andere hoogge plaatste personen. Een genaaid, hart "bezit een onlangs uit een Italiaansohe kliniek ontslagen 23jarige man. Hij werd ongeveer twee maanden geleden op straat aangerand en kreeg biji die gelegenheid twee dolk steken, die lxefc hart troffen. In weer wil van het zfware bloedverlies kon hij nog levend naar een ziekenhuis ge bracht worden. De geneesheer van deze inrichting, d'r. Pamoni, die het interes sante geval in de Revista di Chirurgia beschrijft ondernam) onmiddellijk een omvangrijke operatie, waarbij hij door verscheidene diepe insnijdingen d'e ruimte tusschen ,die 'derde en vijfe rib blootlegde en aldus den toestand van het gewonde hart kon waarnemen. Er bevonden zich eenige steekwonden in 't lxartzakje, die tot op een lengte van 6 centimeter lang waren en bet bloed in stroomen uit bet hart lieten vloeien. Ofschoon' er weinig .hoop op herstel voor den gewonde was, trachtte de dokter hemi te genezen, doordat hiji de wonden achtereenvolgens dichtnaaide. Het bijna ongelooflijke gelukte; het bloeden hield op en de patient kon na 49 dagen het ziekenhuis hersteld Ver laten. Aan een Parijsohen brief in de Arnh. Ct. ontleen en wijl: Het varen op de Seine-wateren is een groot genoegen voor de Parijzenaars. (Een groot genoegen, maar- ook een groot gemak natuurlijk voor lien,, die ei'gens buiten aan de rivier wonen). De Compagnie d'es bateaux parisiens, die op de waterwegen heerscht, gelijk de Compagnie des üinnibus op de stra ten, heeft 106 bootjes in dienst heel lichte vaartuigjes die onophoudelijk tusschen Suresnes beneden de stad bij; het Bois de Boulogne en Vincen- nes (boven de stad) heen en weer Va» ren. Voor slechts 20 centimes doet men een heerlijken tocht op hiet water tot St. Cloud of Sèvres of Vincennes. „Het is waar, 'des Zondags zijn de prijzen Verdiibbeld en de plaatsen veel nauwer, het genot dus zooveel minder. Men kan zioh geen denkbeeld maken van de hoeveelheid geduldige men schen, door zulk een klein bootje op warme Zondagen geladen. Wanneer alle zitplaatsen ingenomen zijn, en de ruimte tussohe de banken gevuld is door men schen die staan, worden er nog steedis aan de tusschenstations nieuwe passa giers geëmbarkeerd. Jaarlijks Vervoert de Maatschappij gemiddeld 25.000.000 menschen. Een respectabel getal, hetwelk toch nietig is vergeleken bij dat dergenen die jaar lijks dooi' de Omnibus- en tramweg- maatschappijen worden vervoerd. Dit bedroeg in ,1895 ik heb geen opgaaf van een later jaar, maar in gewone, geen tentoonstellingsjaren, kan het ver schil niet groot zijn 288,252,952. Om al die menschen te verVoeren war ren er slechts 643 omnibussen en tram wagens. Geen wonder dus, zoo de Parij zenaars gedurig klagen oVer gebrek aan plaats in de publieke vervoermiddelen. VARIA. Advertentie. Een jonge arts zoekt eenige erg ver sleten trijpen stoelen om zijn wachtka mer te meubileeren. Uit een pleidooi. Edelachtbare heeren, zelfs als ik moet toegeven dat mijn cliënt d'e gans gestolen heeft, moet ik toch als ver zachtende omstandigheid! aanvoeren, dat het dier volstrekt geen tegenstand! heeft geboden. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: 22 Juli. D.Pijzelen M. C. van Glahn. Bevallen20 Juli. J. M. Bon— Govers d. A. van Galen—Har veling d. 21. J. Steman—Glas z. G. B. van Aken—v. d. Putten z. M. E. Smit- Pel z. M. v. Eijk—van Opzeeland d. A. Rys— Kapiteyn d. A. M. Negryn— Heydanus d. 22. A. E. Byland—Dal man d. W. C. Hessen—Staal d. Overleden2l Juli. J. Hoedjes 22 d. z. Saenredamstraat. J. v. Wage- ningen 80 j. Raamvest. ®t©örjf»w*SM#*48a©H«85ie« Het stoomschip Spaarndamvan de Holland Amerika Lyn, van Newyork naar Rotterdam, arriveerde 20 Juli te Rotterdam. Het stoomschip Malangvan Rot terdam naar Batavia, vertr. 20 Jul van Periin. Het stoomschip Maduravan Am sterdam naar Batavia, pass. 20 Juli Kaap Roca. Het stoomschip Merapivan Java naar Rotterdam, vertrok 21 Juli van Padang. Het stoomschip Koning Willem 1, van Amst. naar Batavia, vertr. 20 Juli van Genua, Het stoomschip Prins Frederik Hendrikvan Suriname naar Amst, vertr. 20 Juli des avonds 8 uur van Havre. Het stoomschip Maasdam, van de Holland Amerika Lyn, van Rotterdam naar Newyork, vertrok 20 Juli des avonds 11 u. 40 m. van Boulogne. op ZONDAG 23 Juli 1899. Zandvoort. Voorm. 10 ure, Hulsman. Collecte voor het Diaconiehuis, 's Avonds 6"'/2 tire, geen dienst. MATINEE op Maandag 24 Juli van 2'/2—4'/2 unr,. onder directie van den Heer C. W. ÖKEL. 1. „Frisch auf. Marsch Bedeling. 2. Ouverture Niniche. Boniara. 3. O, scböner MaiStrauss. Walzer. 4. Fant. Elisire d'amore Donizetti. 5. Prince Conti. Ouvert. Lecocg. 6. a. Das Echo am See. Eilenberg. Barcarole. b. Achtunc. Polka. Waldteufel. 7. Charlotte-Walzer Millöcker. 8. Potpourri a/d Operette Donna Juanita .Suppé. V Bevallen van een welgescha pen ZOON: H. G. ANDRÉA— Brauckmann. Amsterdam, 18 Juli '1899. Geboren: AMBROSÏNA MARIA, Dochter van A. M. NEGRIJN—Heijdanus en P. NEGRIJN. Haarlem, '21 Juli 1899. Nederl. Vereenig-ing- van Oud strijders der Zee- en Landmacht uit de Tropische gewesten. Bescherm heer Z. Exc. J. A. VETTER. Met toestemming van Burge meester en Wethouders van Haar lem wordt ten behoeve van het Weduwen- en Weezenfonds der opgemelde vereeniging van af Maan dag 24 tot 29 Juli eene COLLECTE gehouden met gezegelde en gesloten bussen, welke minzaam wordt aanbevolen. Het Hoofdbestuur. H.H. Collectanten, leden der vereeniging, dragen het Insigne en model eereteekenen duidelijk zichtbaar.

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 2