NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Haarlemsche Handelsvereeniging De geschiedenis van Haarlem 17e Jaargang. Maandag 24 Juli 1899 Ho 492S b HAARLEMS DAGBLAD jABonsrisrEMLEiisrTSFKjiJ'S: Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers6.06 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden. „0.30 de omstreken en franco'per post 0.37*/2 ALD"VTELELTSLTTIJE3LT: i -6 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. By Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux. Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Pvblicitè Etrang'ere G. L. DA IJ BR' <t- JOHN F. JONESSnee.Parijs 3Ibis Faubonry Montmarf.re. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem ia het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DB LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de pry's der Advertentiën van 1—5 regels f 0,75, elke regel meer ƒ0,15; Reclames per regel f 0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijn: Bloemendaal, Sandpoort en SchotenP. v. d. RAADT, Sandpoort; HeemstedeJ. LEUVEN, by de Tol; Spaarndam, C. HARTENDORP; Zandvoort, G. ZWEMMER; Velsen, W. J. RUIJTERBeverwijkJ. HOORNSHillegom, ARIE HOPMAN, Molenstraat. Gepoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Goedgek. bij Kon. Besluit van 12 Nov. 1892No. 29. De Haarlemsche Handelsveireen. telt thans ruim 650 leden, dat is veel, doch niet genoeg. Elke winkelier, elke han delaar, zijn belang begrijpende, moet zich aansluiten. De contributie bedraagt slechts f 2.50, terwijl de voordeelen groot zijn. Rechtskundige adviseurs zijn de he >- ren mrs. Th. de Haan Hugenholtz en H. Ph. de Kanter, Spaarne 94, welke gratis advies in handelstaken geven aan de leden en voor hen gratis optre den in faillissementen. Voor incasso's, door bemiddeling der advocaten gedaan, wordt 5 berekend. Bankiers der vereeniging rijndehee- ren Laane van Bommel, Kruisstraat 61. Alle brieven of aanvragen (ook opgar ven voor het lidmaatschap) moeten ge richt worden aan het bureau der ver eeniging, 22 Lange Begijnestraat. Het is ons gelukt eene overeenkomst te sluiten, waardoor het mogelijk ia H.H. leden nauwkeurige informaties te ver schaffen. omtrent alle firma's in Ne derland. De kosten dezer informaties bedragen 60 cents per adres, plus 5 cents voor porto, en moeten vooruit betaald wor den aan het bureau. Informatiën naar binnen de stad wonende personen gra tia. Ruim 650 informatiën en rechtskun dige adviezen werden in het afgeloopen jaar verstrekt. In Juni zijn 36 vorderingen tot een bedlrag van. f 1011.28 betaald, 7 vorde ringen worden afbetaald, 9 vorderingen zijn uitgesteld. Volgens artikel 7 dient het Geheim der Maandlijsten ongeschonden bewaard te blijven. H.H. Leden worden er op attent ge maakt, dat pretentiën, buiten de stad in te vorderen, niet worden behandeld, tenzij portovergoeding (10 cts.) ia bijge voegd. Het Bureau der vereeniging is geves tigd 22 Lange Begijnestraat en is ge opend ieder en werkdag van 'a morgens 9 tot 1 en 's middags van 2 tot 4 uur. Dagelijks is een der bestuursleden aanwezig en bereid tot het geven van al le gewenschte inlichtingen en wel Maan- dag en Vrijdag van 1112 uur v.m.„ de overige dagen van 34 ma HET BESTUUR. DOOR W. P. J. OVERMEER, Amanuensis der Gemeente-bibliotheek. IV. De Haarlemmerhout. ,,Het meeste volgt dia®. Ten zuiden bij, het Sparen, Rijst stijl tot in de lucht, of 't Noord- sohé masten waren, Een dik e® dicht gebboant, met groe nigheid' bekleed', 't Welk men 't Bosch, of meest den Hout "van Haarlem heet. Een lusthof onzer st-adl, priéël niet om verschoonen, Voor ons, en die otoi ons aan alle kan ten wonen! Op eenaaaml stil vertrek en heimelijk plezier, Vrij van 't Stadsgeraas en ongerust getier!" AMPZING. In bovengenoemde bewoordingen be zong de bekende Haarlemsche schrijver en dichter Ampzing in het begin dér 17e eeuw hot schoone bosch, gelegen irn do onmiddellijke! paibdjjheidl onzer stad. Wel een bewijs hoezeer ,dé „hout" toen evenzeer dageliefde ontspannings plaats was voOr de stedelingen als te genwoordig En niet alleen de inwo ners onzer stad' genoten hier van de zuivere frissche lucht en het heerlijke natuurschoon, doch ook uit andere plaatsen kwam. men herwaarts, en voor af de Amsterdammers ontvluchtten' menigmaal het drukkende stadsgewoel, teneinde hier eenigen tijd) in de onge stoord ste rust te kunnen doorbrengen en hunne dagelijksche bezigheden eens een wijlen aan den kant te zetten. Doch de uitvinding der sporen en het toenemend aantal moderne vervoer middelen heoft dit doen achteruitgaan, daan- men nu op gemakkelijk© en goed- koope wijze kan profiteere® van de verschillende fraaie streken, die ons vaderland ons aanbiedt. De Haarlemmerhout is echter tot op heden nog zeer beroemd en gezocht en dagelijks ziet m'eni er nog ettelijke wan delaars in dwalen, ten einde onder het prachtige lommer der boom en beschut ting te zoeken tegen de stralen der warme zomerzon. En niet alleen overdag dfoch! 's avonds wemelt hot er ook nog van menschen, die de heerlijke avondkoelte verkiezen boven d'e drukkende stadsdla.mpen of zich gaan verlustigen in de mooie mu ziek, waairvan wij: hier zoo dikwijls kun nen genieten of voor hen die elkaar de geheimenissen des liarten willen, blootleggen, want moge het Apollo niet gelukken zijne warme stralen door het gebladerte te d'oen 'dringen, onze vriend Am or weet zijne pijlen wel te brengen in 't dichtst van 't woud en kon de Hout sprekenwelnu zij zou u veel kunnnen verhalen van tref fende geséhïecfenisse® gedurende de verschillende oorlogen, want rijk riin de .herinneringen die er aan verbonden zijn. Zooals de Haarlemmerhout zich thans voordoet is hij| niet altijd geweest en die b'oomen. die er nu staan, zijn alle door menschenhanden gezet. Laat ons eerst 'b verleden eens nagaan en daar na: het tegenwoordige. Vroeger moet hier 'een zeer groot woud bestaan heb ben, dat zich langs den duinkant- uit strekte van Alkmaar tot 't Gravenlia- ge en. hiervan zou onze Hout een gey- deelte zijn. Dat het veel grooter is ge wéést blijkt hieruit dat door het Bosch dat ten Zuiden van Haarlem lag, het Spaarne heeft geloopem En in 1314 beloofde Willem III, bij genaamd de Goede, jaarlijks een hert- te geven aan Gijsbert van IJsselstein, uit het Haarlemmerhout. Toen Jacoba van Beieren in 1426 de stad belegerde, werd het geheele bosch omgehakt, ten einde beter de bewegingen des vijands te kunnen waarnemen, doch men ber gon drie jaar later weder met het bet- planten. Het was hier, volgens de over levering, dat Laurens Janszoon Koster, omstreeks dezen tijd een letter uit een boom sneed, welke letter hij: in een doek legde en door den afdruk hiervan op het idee kwam te drukken, met losse letters. Want men moet wel. in .aan merking nemen dat er ten tijde vóór Koster ook gedrukt- ,werd, doch de vor men stonden toen in bloc, en waren bijgevolg slechts voor een keer te ge bruiken. Op 't Stedelijk Museum, vindt men er nog exemplaren van. (Costeri- ana). Na dien tijd heeft het typografen- vak enorme snelle vorderingen ger maakt en onze Koster heeft zeker nooit kunnen denken dat men nog eenmaal met een stoom snelpers zou drukken, zooals bv. ons „Haarlem's Dagblad!", doet in zijne boekdrukkerij, Zeide ik zooeven dia-t door de belege ring van Jacoba, het bosch verwoest was, gedurende het beleg der Spanjaar den in 15721573 moest het weder hetzelfde lot ondergaan en do Staten van Holland stonden in 1583 de ver woeste gronden van „het Haarlemmer hout" af aan de stad HaaJrletm, in erf pacht voor 325 pond 's jaars, onder voorwaarde dat deze somi zou besteed worden tot het onderhoud der predi kanten van de rtadl Haarlem zoolang daarin niet op andere wijze was voor zien. (Handvesten van Haarlem 344). Dat de Haarlemmerhout beroemd was, blijkt uit het feit, dat men den houtvester van Holland ook wel den houtvester van Haarlem noemde. Toen in 1583 de gronden- onder het beheer der stad kwamen, werden ze in het daaropvolgende jaar weder beplant en de zoon van don Burgemeester, Jo- han van Schater bósch, plantte den eer sten boom. Aan Claes Berriss met be hulp van Dam ma-s ,Maertens werd op gedragen 10.000 eikeboomen te koopen en te planten. Het gedeelte wat nu be plant werd was de kleine oude Hout bij het Paviljoen. Twee jaar later werd het aantal boom en met een paar duizend exemplaren vermeerderd en nam men maatregelen tegen het beschadigen van het houtgewas. We lezen, nu successievelijk van aan plantingen in 1603, 1611 en 1612. De Spanjaardslaan is volgens den heer Leonard A- Springer eerst in 1664 ontworpen, althans in dit jaar werd een stuk grond verkocht aan de stad door het- Sint Elisabeth's gasthuis, ter grootte van ongevear 335 roeden en grenzende aan den Hout. En niet tegenstaande men zegt, d'at deze laan zijn naam te danken heeft aan de Spanjaarden is dit toe te schrijven, aan één der wapenfeiten der Spaanschien, toen ze door de belegerde Haarlemmers overvallen werden eni een groot- aantal (pl. m. 800) gesneuvelde vijanden be graven werden op een veld en d'at den naam van Spanjaardsveld" verkreeg. Deze naam is overgegaan- op- de Span- jaardlslaan. De tegenwoordige Dreef heeft niet altijd op dien naam kunnen bogen en heette oudtijds het „gangpat door den Hout". In 1660 is ze eerst beplant ge worden. Een stuk land genaamd het „hobbe- lig-bobbeligveld" werd in 1702 bij den Hout aangetrokken, en een jaar later toen een h'ovigo storm onze stad ter terde, waarbij, de haan 'der Groote Kerk en de haan en 't Kruis der Nieuwe Kerk wegwoeien, werden ongeveer 300 boom en in den Hout ontworteld. In 't laatst van dit jaar begon men wed-er met- aanplanten en het was wev- derom een burgemeesterszoon die den eersten boom plantte, nl. de zoon van den (burgemeester Silvyus. Er werd een plein gemaakt waar acht lanen op uit liepen en in 't midden van dit plein stond! een boom met een bank er om heem. Dit gedeelte of achterhoek" diende in den woeligen tijd van 1747 tot ver zamelplaats van lieden, die er met el kaar hun politieke belangen bespraken, waaro'mi deze bank den naam verkreeg van het Staathuishoudkundig bankje. In 1754 is de nieuwe Hout weder be plant. In 1823 werd een. groot feest gevierd' in den Hout, ter gelegenheid va® het 4e eeuwfeest der boekdruk kunst en werd het monument- aldaar op den lOen Juli onthuld. Den heer J. D. Zocher, architect, werd in 1827 opgedragen een plan te maken voor een gelxeel nieuwen aanleg vain den Haarlemmerhout en dit plan werd den 27en Maart van dat jaar aan den gemeenteraad voorgelegd. De rav- ming der kosten was f 10.0010. *Het plain beva-tte eéne waterpartij en de ronde laan. Doch zooals het in den regel gaat, bleken er bezwaren te bestaan lo. bleken de kasten veel hoo- ger te rijn, nl. f 16.000 en 2a. wa-s het de vraag of men dewaiterpartiji wel zou kunnen maken. De heer Zocher, die dit laatste onderzocht, kwam tot het resultaat, dat hét water des zomers in de vijvers, zonder behulp van machi nes met op de bepaalde hoogte te hou den was. En zoo viel dit schoone plan in duigenwant een waterpartij1 zou hier zeker wél een prachtig effect heb ben gemaakt; men lette maar eens op de waterpartijen in het Haagsche Bosch en in da Scheveningsche bosöhjes. Nu werd er een plan gemaakt voor een hertenkamip en de oude Dreef met een bocht om te leggen in 't Zuidelijk gedeelte en spoedig begon men met de omrastering en reeds een jaar daarna deden 18 herten (6 bokken en 12 ree- en) hun intrede alhier uit het Haagsche Bosch. Men moet in 't oog houden dat de Kom voor d'e hertenkamp gemaakt is als drinkplaats voor de vlugge dieren. De genoemde hertenkamp, zou, zooals we zullen zien, nog voor andere doel einden gebruikt worden en de rustige bewoners moesten nog /wel eens hun plaats tijdelijk afstaan. In 1836, „'t Was door .een storm in 't Zuyden Die schriklyk loeide en. bulderde bij vlaagen" da t dé boom en in den Hout groote schalde bekwa-inen. Deze storm was ver schrikkelijk en eischte ook in da stad van de huizen vele offers in den vorm van schoorsteemen, pannen enz., ter wijl er vele doorbraken plaats hadden. (Wordt vervolgd). BINNENLAND. Koninklijk bezoek aan Velp en Arnhem. Precies te 1.15 arriveerde Vrijdag middag de koninklijke trein aan het station te Veïp, alwaar H.H. M.M. verwelkomd werden door den burge meester der gemfeente Rheden, mr. A. H. Brandt. H. M. de Koningin was gekleed in licht lila rijde, lila- hoed met- witte vee- ren, H. M. de Koningin-Moeder in zwarte rijde. Het gevolg bestond uit jhr. Van Sucht-elen van de Ha-ere, ordonnans- officier; baron Taets van Amerongen, kamerheer; baron Bentinck, opper stalmeester jhr. Van de Poll; luit-.- generaal graaf Dumonceau; baronesse Constant Rebeoquebaronesse Rengers en freule Van de Poll De burgemeester Van Rheden ver welkomde HH. MM. met enkele korte woorden van eerbiedigen dank voor de welwillendheid om in Velp te willen afstappen, waardoor aan de ingezetenen gelegenheid gegeven werd om van hun ne gehechtheid' aan haai' persoon ein Huis warm getuigenis te geven. Een dochtertje van den burgemeester bood een bouquet aan dé Koningin aan een zoontje van den burgemeester een aan de Koningin-Moeder. Op uitdrukkelijk verzoek van de Ko ningin waren zoowel hier a-ls elders zoo weinig mogelijk versieringen aange bracht. Toch wapperde van vele huizen de driekleur en hadden de ingezetenen van Velp niet- kunnen nalaten bij; de Rosendaalsche allee een zeer fraaie1 eere- poort op te richten. Nadat do korte verwelkomst aan het station afgeloopen was, werden de hof- rijtuigen, die gereed' stonden, bestegen eïi ging het onder gejuich en gejubel van de samengestroomde menigte in matigen draf door het schoon e dorp Velp en daarna la-ng9 den prachtiger Velperweg, beschaduwd door hoog ge boomte, naar het Koninklijk Militair Invalidenhuis. Aan de grens der gemeente nam de burgemeester van Rheden afscheid en ontving de waarnemende burgemeester van Arnhem, de wethouder Eekhout, H.H. M.M. met een kort woord van hartelijk welkom, waarop de Koningin antwoordde. Bij het naderen van het Invaliden huis hief het muziekkorps van het 8e reg. infanterie uit Arnhem het Wil helmus aan. Bijl den ingang va® het Huis werdeu HH. MM. verwelkomd dooi' den grijzen commandant-, luite nant-generaal Karei van der Heyden, die Haar dank zeide, omdat het Haar heeft mogen behagen als beschermvrouw d'ezer stichting te willen optreden. De grijze spreker beval de stichting aan in de gunst ook van H. M. Koning in Wilhelmïna eu bracht nogmaals zijn eerbiedigen dank voor de belangstel ling, die d'e stichting reeds van Haar mocht ondervinden. Daarna werden aan H.H. M.M. voor gesteld de majoor-adjudant- Schwing, d'e kapiteirpbetaalmeeieter Consemul- der, dir. Grippéling, ds. van Westhree- nen en pastoor Overduyn, allen aan de stichting verbonden. De Koningin inspecteerde daarna d'e wacht, waarbij de muziek der invaliden, aan den vleugel opgesteld, het Wilhel mus deed hooren en betrad dan op uitr noodiging van generaal van der Hey den het huis. Op dit oogenblik werd de koninklijk standaard op het gebouw geheven, om straks, als H.H. M.M. het verlaten, weer te dalen. Mevrouw van der Heyden bood daar na aan de Koninginnen bouquetten aan. Op uitdrukkelijken wensch van H. M. waren noch buiten noch binnen in het gebouw versieringen aangebracht, Ziji wilde het in het gewone lcleed zien, zooals de invaliden het bewonen. In Bronbeek bezochten H.H. M.M. weer verschillende bureau's, de zaal, waarin de zieke invaliden zich bevin den de eetzaal, waarin d'e tafels ge dekt rijn. Met veel belangstelling be schouwden HH. MM. een kanon, inder tijd door den sultan va-n Turkije aan Atjeh geschonken en d'aar veroverd, en door Koning Willem III aan Bronbeek geschonken, met belangstelling ook de schilderij voorstellende de episode van Sa-melangan. de verwonding van gene raal Van der Heyden. In de biljart- en leeszaal vroegen de Koninginnen of dé invaliden er veel kwamen en of rij: het er gezellig vonden. Een kindje van den huismeester en de eenige matroos, die Bronbeek her bergt, en die 53 jaar dienst heeft, ont vingen eenige vriendelijke woorden. Ook op de riekenzaal werden alle rie ken aangesproken. Daarna werd het Wilhelmina-park bezocht met den kro ningsboom. De ,Koninginnen namen met hartelijke woorden afscheid van den generaal. Na het verlaten van het Invaliden huis ging de tocht weer voort naar Arnhem, langs het Sanatorium, langs tal van fraaie villa's met heerlijke bloemtuinen en hoog geboomte. Hoe meer de stoet de stad nadert, hoe dich ter de menigte wordt. De tocht is als een triomftocht. Dat d'e stoet eenige oogenblikken biji de viaduct moest blij ven staan, gaf het publiek gelegenheid tot een geestdrift-volle ovatie. De Steenst-raat was dicht bezet met een juichende menigte. Maar d'e grootste massa, menschen had zich verzameld bij den ingang der Historisch Genees kundige Tentoonstelling, waar HH. MM. te half drio aankwamen en ont vangen werden door de commissie voor de tentoonstelling, waarvan de voor zitter, dr. A. C. H. Moll, Haar verwel komde. De leden, der commissie werden daar na aan HH. MM. voorgesteld en daar na werden Ziji door den heer Mo!I door de tentoonstelling geleid. Van te voren waren door dochtertjes van Jr. A. C. H. Mol en dé. L. C. Homoet bouquet ten aan HII. MM. overhandigd en -door een ander dochtertje van dr. Moll cn een van het commissielid A. R. Jolles prachtig ingebonden catalogi. De Koningin had! gevraagd' het pu bliek niét t-e weren, maar Zij zou gaar ne op Haai- gemak en goed de tentoon stelling willen bezichtigen, vandaar da-t cle commissie slechts een beperkt aan tal kaarten voor het publiek beschik baar had gesteld. Na het verlaten der tentoonstelling ging het langs Jansbuitensingel, Nieu we Plein, Utrechtsche 9traat. Brug straat naar het Ned. Herv. Diacones- senhuis. Ook hier rijn geen bijzondere versieringen aangebracht-, behalve eeni ge vlaggen en wat sierplanten. De Ko ningin wenschte het gesticht im rijn gewoon kleed te zien. Een ceremonieele ontvangst had dan ook niet plaats. Mej. J. van Ness, de directrice, ont ving met een bestuurslid de liooge be zoeksters en een paar der verpleegde kinderen boden bouquetten aan. Na afloop van dit bezoek ging de stoet langs denzelfden weg terug, doch thans langs J ansbi linen singel en Apel- d'oornschen weg, om aldus den terug tocht naar het Loo to aanvaarden. Staking van kuipers. Sedert eenigen tijd doen de kuipers der bierbrouweryen te Amsterdam, voor het meerendeel Daitschers, pogingen om tot loonsverhooging te geraken. Weigeren de patroons dan staken zy het werk. Dit geschiedde reeds voor eenige weken op de K. N. Beiersch- Bierbrouwerij aan de Weesper zy de. Dinsdag hebben ook de kuipers der Amstelbrouwery aan de Mauritskade, 6 Duitschers en 2 Hollanders, na ver geefs op loonsverhoogiag te hebben aangedrongen, den arbeid gestaakt. Zondag houdt de vereeniging van bier brouwers een bijeenkomst, waarin, naar wordt medegedeeld, zal worden besproken het gedrag van den expe diteur der Amstelbrouwery, den heer Prior, die de oorzaak der gisting wordt genoemd. Het plan, otoi centraal-keukeus te bouwen en de Verschillende landaarden gezamenlijk te laten koken, is ton uit voer gebracht. Men heeft nu kookgele- genhed'en voor Europeanen en Ambo- neezen, die volgens dezelfde schaf torder gevoed worden, en afzonderlijke keu kens voor de inlanders. Mét belangstelling wordt de uitslag va-n deze proef tegemoet gezien ge hikt rij, d. w. z. wordt de bereiding van het eten smakelijker en goedkooper, en rijzen er geen andere bezwaren tegen, dan zal het voorbeeld! van Tjimahi door andere groote garnizoenen, zooals Ba tavia-, Magelang, Willem I, Atjeh enz. gevolgd worden. RECRTSZAIKEig. Een echte boef. Een uitdragerswinkel, zoo leek hét, zei de officier van justitie. Veel klee- ren, ondergoed, horloges, wekkers enz., allés gestolen door, ten minste in het bezit geweest van den beklaagde PijT, die Vrijdag voor de rechtbank te Gro ningen terechtstond. Hem werden ten laste gelegd een zestal diefstallen, waar onder met- braak. In den nacht van 26 op 27 Mei te Haren en in den nacht van 28 op 29 Mei te Gideon onder Helpman gemeente Haren. Een zeven tien getuigen werden gehoord, acht er van waren bestolenen. Beklaagde was naar Groningen gekomen om rijn be minde ..Theodora/', met wie hiji in Am sterdam een huishoudentje had' opgezet, maar die den inboedel verkocht ha-d en naar Groningen uitgeweken' was, op te zoeken en zoo mogelijk weer op te halen. Daags was hiji een gewilde gast ten huize van den zwager van rijn meis je, waar déze logeerde. Hiji verscheen bijna nooit mét leege handen, dan een kippetje, dan een konijntje, dat st-eeds smaakte, 's Nachts Was hij, afwezig, maar 's morgens voor dag en dauw kwam hij: opdagen, beladen met kleo- ren en goederen. Ter terechtzitting erkende hiji een diefstal, de overige ontkénde hij. Do bij hem gevonden goederen ha-cl hij Van een zekeren De Groot gekocht uit de Leliestraat te Groningen, welke De Groot echter niettegenstaande alle po gingen van justitie' en politie niet te vinden was. Het O. M. wees op beklaagde's slecli- ten levensloopachttien jaren van rijn vijftig had hiji in do gevangenis door gebracht de eisch was 5 jaar gevange nisstraf. Mr. Piccardt refereerde rich aan 's rechters oordeel. Koloniën. In dé „Sumatra Ct." van 22 Juni leest men Het bericht is ontvangen, dat een bende Atjehers op Lamoen (Banjak eilanden) geland is en daar 2 menschen vermoordde. Het gouvernementsstoomschip Zwa luw vertrekt morgen naar Singkel, om den controleur aldaar naar genoemde eilanden over te brengen, ten einde een onderzoek in te stellen. Binnenkort zullen aan alle korpsen worden toegezonden een cricket- en een voetbalspel, ten einde de minderen in de gelegenheid te stellen deze spelen te beoefenen. De verschillende plaatse lijke autoriteiten zullen voor een ge- schixt terrein zorg dragen, en jonge officieren rijn aangezocht, om de regels der spelen aan dé beoefenaars bekend te maken. Van Tjimahi schrijft men aan het „Bat. NbkL" Gemenad Nieuws. Dreyfus. Dreyus brengt rijn dag geheel door met de studie der dossiers van zijn zaak. Hij staat vroeg op en zet zich on verwijld1 aan den arbeid, dien hij slechts afbreekt voor het bezoek van zijn vrouw. Het onderzoek der stukken neemt-, wel begrijpelijk, a-1 rijn gedach ten in beslag; hij is nog niet van de eene verrassing bekomen of een andere staat reeds voor hém. Immers, hij door loopt nu in enkele dagen de geheele uitgebreide geschiedenis van feiten en incidént-en die twee jaar lang met zoo veel snelheid op elkander zijn gestapeld d'at zelfs wiji die de ontwikkeling heb ben medegeleefd; geen tijd vonden om van onze verbazing te bekomen. Eerst om half één of één- uur des nachts staakt de gevangene dit zenuw- prikkelénd wetrk voorwaar dus een bewonderenswaardige werkkracht too- nende na de vier jaar van zwijgen, spanning en lijden die minder geest krach tigen reeds hadden doen. bezwij ken. Eu Dreyfus ondervindt de emo ties van rijn spannende zaak dubbel. Hij kan ,er bijpa niet van eten en ztend't geregeld het grootste gedeelte van rijn maal naar de cant ine terug. Hij stelt zich daarvoor schadeloos door veel te rooken. Generaal Billot zal voor den krijgs raad van Rennes verklaren dat hij als minister van oorlog bedrogen is om trent de schuld va-n Dreyfus. Zoo zegt althans de „Ind. Beige." Het klinkt vrijt ongelooflijk, dat zulk een bekentenis van eigen «schuld zal worden, uitgesproken, wat zeker voor dén oudrminister zou pleiten; maar is

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 5