linsr- - voertuig geslingerd en bekwam be- tear van bet militair hospitaal te de kamer gekomen is, waet bij niet. 't Is warm en benauwd, bij' de kra- langryke kwetsuren aan pols en arm. 's-Gravenhage op pensioen gestelden! Evenmin is het hem bekend hoe de men; er is geschreeuw en leelijk ge- De man, A. Brouwer geheeten, is het bedrag van het pensioen bepaald beruchte flesch, nadat by in de kamer praat... maar, als ge bever daar alen- vervoerd naar de R. K. Ziekenver- op f2560 'sjaars. [de glaasjes had gevuld, in de schuur tert en veel ruws en verkeerds hoort pleging en daar overleden. f |f Een jongen, die op het hooi zat, is INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. RECHTSZAKEN. zonder ongelukken afgekomen. Moord. Even bniten Woudenberg kregen Dinsdagavond een paar eigenaars van kermiswagens twist over een hond Van het eene woord kwam het ander en eindelijk loste een der mannen op den ander uit een revolver drie scho ten. De aangevallene kreeg de kogels in de borst en zakte ineen. Een derde man en een vrouw, die by het vallen der schoten waren toegesneld, kregen ieder een schot in den arm. De aan valler nam daarop de vlucht. Moord, althans het veroorza- Io een te Almelo gebonden protest-j ken van den dood door vergadering tegen de vredesconferen- schuld tie, waar als sprekers optraden de j Ter zake „an de2e feit b d h heeren ds. bchermerhorn van Nienwe te verantwoorden J. H.. 42 jaar, tim- Niedorp en F. Domela N.enwenhuis, merm gt.bor6n te Ooltgensilaat, werd besloten een telegram van sym- wonmai te Onde Tonge. pathie-betuigwg te zenden aan de. De aanklacht lniat onwillige miliciens Wendt en de Bruin. I a|s zoude b(j op 20'jariliari ,899 te Oude Tonge, na vooraf bet plan be- Smokkelaars. raamd te hebben om zyne vrouw Ly- Te Straeleu zyn 16 Duitsche greDS- ^ia Cornelia van der Veer van het beambten in hunne betrekking ge- loven t© berooven, opzettelijk met dat schorst, verdacht van in verstandhou- doel aan deze ©©b glaasje hebben ding te staan met Hollandscbe vee- toegediend en haar daaruit hebben smokkelaars. Er wordt een streng tetso drinken eenig zwavelzuur in onderzoek ingesteld. vrijen toestand, waardoor zij eenige hoeveelheid van dat zuur heeft bin- nengekregen en ten gevolge daarvan Lstteren en Kunst °P den 21eD Januari is overleden al- (thans: als zoude hij op den 20enJa- Onze vroege stadgenootemejuffrouw nuari 1899 te Oude Tonge in een Anna Weill, die gedurende twee jaren glaasje aan zijne genoemde huisvrouw als harpiste aau de Nederiandsche hebben toegediend en haar daaruit Opera te Amsterdam verbonden is hebben laten drinken eenig zwavel- geweest, heeft voor het aanstaande j zuur in vrijen toestand, waarop ge waar deze in beslag genomen is, is terecht gekomen. Zes en twintig getuigen, waaronder 5 deskundigen, werden gehoord. Na bet zeer langdurig getuigenver hoor was het Openbaar Ministerie van gevoelen, dat bewezen is dat bekl. met voorbedachten rade zijne vrouw van het leven heeft willen berooven. De gebleken gewichtige aanwijzingen daarvoor worden in den breede na-i i gegaan. De eisch luidde voor het door beklaagde gepleegde afschuwe lijke misdrijf, levenslange gevangenis straf. De verdediger, Mr. C. P. Zaayer, achtte het ten laste niet bewezen en verzocht onmiddellijke invryheidsstel- De Rechtbank wees dit at en be paalde de uitspraak op 8 Aug. Zaak-Van Beusekom. Den 12den Mei 1,1. stond voor de rechtbank te Haarlem terecht P. H. van Beusekom, arts te Marken, be klaagd opzettelijk de eer en den goe den naam van den burgemeester van west, maai* dat de Resident der Oost- Groót-Atjeh week. Met deze bende kust van Sumatra, het noodzakelijk raakte de marechaussee van Seulimeum noemde vrouw van dat zwavelzuur iets heeft binnengekregen, zulks ter wijl hij wist, dat in de kast, waaruit hij een flesch had genomen om zyne vronw een borrel in te schenken, zich met andere flesschen ook bevond een flesch met vergift, hebbende bij dus vooraf, voordat hy uit een flesch aan zijne vrouw een borrel inschonk zich niet vergewist, of hy wellicht by ver gissing had genomen uit genoemde kast de flesch met vergift in plaats van de flesch, waaruit hij meende voor zijne vrouw een borrel te kun nen inschenken, aan welke onvoorzich tige handeling het te wijten is dat de vrouw op den 21en Januari is over leden. Na voorlezing van de gebruikelijke stukken verklaarde beklaagde, die gedurende bijna 19 jaren met de overledene gehuwd is geweest, dat hy op bewusten dag'smiddags omstreeks kwart vóór eonen thuis was gekomen. Hij had toen eeüige herbergen be zocht en naar zyne gissing een 6-tal borrels gebruikt. Het middageten stond toen klaar. De vrouw zeide ook wel een borreltje te lusten, waarop hij een flesch uit de kast heeft genomen en daaruit twee glaasjes heeft inge schonken waarvan hy er een aan zyne vrouw heeft gegeven. Nadat deze gedronken had, zeide zij onmiddellijk: „wat is dat voor goed proef eens Hy proefde eveneens en zeide„Spnw maar gauw uit, het lykt wel vergift." Onmiddellijk daarop was toen de dok ter gehaald, die een geneesmiddel klaar mankte, waarvan hy zyne vrouw 4 maal heeft iDgegeveD. Na een uur was de dokter wêer teruggekomen, had een ander geneesmiddel voorge schreven, dat door zijn vrouw den geheelen avond was gebruikt. Om één uur 's nachts was zy overleden. Den dokter was daarvan kennis gegeven, die by zyne komst den dood had ge constateerd. Ook hy (beklaagde) had in den mond hier en daar heel kleine ontvellingen bekomeD, echter in veel minderen graad dan zijn vrouw. Be klaagde zeide niet te hebben geweten dat de door hem genomen flesch geest van zoat bevatte. In de kast waaruit C. W. Broers, op pensioen gesteld en hy de flesch genomen had, stonden het bedrag van het pensioen bepaaldverschillende flesschen, o.a. metfram- op f 13S1 'sjaars; bevorderd tot luite- bozen getrokken op brandewijn, bran- nant ter zee 1ste klasse de luitenant dewyn, azijn, slaolie 6dz. Hy had ge- ter zee der 2de klasse W. H. vonj dacht te hebben genomen de flesch Leschen en tot luitenant ter zee der met brandewyu. 2de klasse de adelborst der 1ste kl. j Bekl. verklaart nog in Januari van C. R. F. Tollenaarj dit jaar, als lynwerker een afgebro- de tweede luitenant kwartier- ken lijn van 's rijks telegraaf te heb- 1A n-aV.vrülrt ho/I seizoen eene zeer eervolle betrekking aangenomen le New-Orleans (Noord-1 Amerika) aan het „Théatre Lyrique" aldaar. Na afloop van het seizoen maakt zij dan met het gezelschap eene tournee o. a. naar Chicago, Sint-Louis en New-York. Behalve als harpiste, zal mej. Weill ook optreden als repetiteuse. en is haar tevens opgedragen namens de firma Pl-yell, Wolfi, Lyon en Co., een cursus aldaar te openen voor de stadie van de chromatische harp, waaraan in den laatsten tijd groote verbeterin gen zyn aangebracht. Mej. Weill vertrekt ongeveer half October. Wy ontleenen dit aan het Hdlb. Het bestuur der Academie voor beeldende kunsten en technische wetenschappen te Rotterdam heeft zich belast met het uitschrijven van een prijsvraag voor het ontwerp van een reclameplaat voor horloges, merk de korenbloem/ De jury wordt gevormd door de heerea P. A. Schipperus, Henri Evers en A. van Maasdijk. Uitgeloofd zyn prijzen van f 100, f 50 en f 25. Nadere inlichtingen verstrekt de secretaris van genoemd bestuur, de hear rar. P. Baelden, Rotterdam. De examens der Nederl. Toon- kunstenaars-Yereeniging zijn Dins dag te 's Gravenhage. in het lokaal „Pulcbri Studio" voortgezet. Van de 5 candidaten zjjn geslaagd voor piano (lager onderwijs) de dames M. J. G. van Leeuwen, Leiden en A. Eiink Sterk, Haarlem. Leger en tf&oot. Bij Kon. besluit is, met 1 Augus tus de officier-machinist der 1ste kl. J. Yegtel. op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op f2175 'sjaars; benoemd tot officier machinist der 2de kl. by 's Rijks Stoomvaartdienst, de hoofdmachinist der 1ste klasse A. Hardenberg de luitenant ter zee der 1ste klasse en ziet, nu, dan moet ge 't maar weten niet waar? Neen, neen, wij meenen dat allen 't niet weten, omdat- zij er nooit over heb ben na@eda.eht. Zij weten niet hoetreel gevaar, gróót gevaar er op de kennis voor jongens en meisjes is; zij weten niet hoeveel heerlijker en gezonder en op frisschender een dagje in do duinen of de bos- schen of aan zee is en hoeveel goed- kooper ook zij weten niet dat die ker mispret zoo ruw en ongezond (want- biji 't- zingen en 't dansen gaat 't ruw toe en snoepen is ongezond) en gevaarlijk is; (slenteren langs dó straat en de kermistenten is gevaarlijk) hoe gauw die .„pret" vergeten is en ziji weten niet hoe men een dag in de duinen in de heerlijke zuivere lucht, met hoornen en bloemen er zijn er die t weten nooit vergeet En hoe goedkoop die is! voor 40 een ten een heelen dag genot, (voor minder wel), dat iedereen goed. bekomt. En nog iets weten velen niet. Met lo. September kunnen er weer leerlingen op de kookschool' geplaatst wordenmet lo. Augustus neemt de. achtende die militaire macht binnen zijn gewest te dóen ageeren, ten allen tijde bevoegd' zal zijn over de troepen voor het beoogde doel te beschikken, en ze daartoe door tussclienkomst van den gouverneur te ontbieden, in welk in vuurgevecht in Djanthoe, waarbij de vijand werd verdreven en 2 gesneuvel den achterliet. De marechaussee van het bivak Lam- teubal werd' door benden van Pang Den en andere beschoten1 inl. marechaus- gervaf de laatstgenoemde autoriteit ge-1 see is gesneuveld, 1 gewond. De vijand houden zal weaen de legerplaats dier bekwam minstens 1 doode. Marken, den heer L. Nilant, te heb-1 L "L<3" ben aangerand door plaatsing vaD een 1 dhelmma-naaischool nieuwe leerhn- ingezonden stuk in DeMonnikJterdam mer. Het O. M. eischte tegen hem wegens het opstellen van een smaad schrift veroorde9l:ng tot een geldboete van f 100, sub. 40 dagen hechtenis. De uitspraak der rechtbank te Haarlem luiddef 50 boete, subsidiair 10 dagen hechtenis. j Zoowel het O.M. als de beklaagde I kwamen van deze uitspraak in hooger beroep, en Dinsdag diende deze zaak voor het gerechtshof te Amsterdam. Op de publieke tribune was veel belangstelling. Verschillende bewoners van Marken woonden de terechtzit ting by. De beklaagde wend ook ditmaal in zyn verdediging bygestaan door zyn raadsman, mr. 3. A. Levy, alhier. Zeven getuige a charge werden ge hoord. Men herinnert zich de geschidenïs. Burgemeester Nilant was by de familie Teerhuis binnen gekomen en had vrouw Teerhuis, die burengerucht maakte, vermaand stil te zyn. Geïn spireerd door de familie Teerhuis had daarna de heer vau Beuzekom in de Monnilckendammer een verhaal gege ven, dat Nilant haar mishandeld zou hebben. In datzelfde stuk stonden meerdere opmerkingen, die de burge meester als voor zich beleedigend be schouwde. De procureur-generaal mr. Kist requireerde een boete van f 100. aannemende, dat de verklaringen der getuigen Nilant en Menger (den veld wachter) juist, zyn dat bekl. niet ge handeld heeft in het algemeen belang, maar uit haat en dat de getuigen Teerhuis verklaringen afleggen onder suggestie van bekl. gen aan. En hoe gaat dat in- en na de kermis? „Op de kookschool? neen, dait gaat nu niet, ik heb niets En op de Wilhelm in a-naaischool vraagt de juffrouw aan de eene leerling vóór, de andere na„Wat blijven jul lie telkens weg? en de heele maand Augustus zijt gij er niet geweest en gij .niét en..." «Ta, juffrouw ik had geen centen ziet u, na de kermis." Want dat er veel, heel veel versnoept wordt, voor guldens, in 5 minuten, soms zooveel dat men een heele maand kook- of naailes er voor kon hebben, we zouden er meer van kunnen vertellen. Wat dunkt u, ouders, die dit lezen de, even hebt nagedacht Zou het voor de toekomst van uw kinderen niet veel beter zijn, er voor te zorgen, dat er niet langs de kermis wordt gedrenteld, dat er niet wordt gesnoept? Gelooft ge niet, dat een glas melk in boseh1 of duin hen beter bekomen zal? Wilt gij hen 't voorbeeld geven? Zorgt gij door hen een degelijke oplei ding te geven, niet 't best voor .bun toekomst? In de hoop dat gij 't met ons eens zijt, geven wij u bierbiji op, waar d;e meisjes zich hebben aan te melden naar we hartelijk hopen reeds tegen Augustus en September en met genoeg dubbeltjes om geen enkele week te be hoeven weg te blijven. Voor de kookschoolvan af heiden tot 1 September bij Mevrouw Feike- ma, Schotersingel 125. Kooklessen voor kinderen die een getuigschrift Van de lagere school heb ben, eenmaal per week a o cent per les. Kooklessen voor anderen a 10 cent per les, strij,klessen a 7\ cent per keer. Voor d'e Wilhelmina-naaischooi geeft op biji Mej. Gallenka-mp 13a. troepen eed uren de hun afwezigheid voor zooveel noodig zijnerzijds te dóen bezetten door een bewakingsdetache ment, en dat zoolang d!e commandant- van het- garnizoensba.taïllon der Oost- klist van Sumatra deel uitmaakt van de op Atjehsch gebied gedetacheerde troepen van dat bataillon, d'e geweste lijke militaire commandant van ge noemd gewest tevens zal optreden als commandant van het garnizoensbatail- lon. De volgende telegrammen vinden wij nog in het „Bat. Nbld." KOTARADJA, 22 Juni. Van Telok Seumawe wordt d'e dato gisteren het volgende gemeld Ook in het oostelijk deel van Bene-; den Peusangan bleef alles rustig. De colonne had alleen geringen te genstand in Bóven Peusangan, tu&- schen Oetener Gathim (Awegetoh) en Tjot-Pi. In kleine schermutselingen kregen wij drie licht gewonden, alle inlandsche minderen. De vijand liet daarbij 23 dood en in onze handen. Tjot-Pi werd' geheel verlaten gevon den. Volgens ingekomen berichten is Teungkoe tji Peusangan in de richting van de Gajoela-nden gevlucht. Den 19en dezer marcheerde de co lonne door het gebergte naar Kotai Sa- wang en Kroeng Koekoes. - Heden1 wordt Voortgerulct naar Geu- dong in de verbonden Oeloebalan; schappen Alles bleef tot -dusver rustig. Het hóófd van Geudong en Toekoe Papa II hebben versterkingen, aange legd in Boven-Geudong en Blang Man gat, met vooruitgeschoven bend'en aan de Al oer Awi, ter plaatse waar de weg naar Geudong over -deze rivier loopt. De gezondheidstoestand is goedde eersgestelclheid' gunstig, „Corry", het bekende meisje uit Lei- den, dat in tal van winkels te's-Gra- Baan. Hiervoor bedraagt het schoolgeld veuhage oplichting pleegde, werd door dat vooruit betaald wordt voor heele de Haagsche rechtbank tot 8 maanden dagen: f 2.50 per drie maanden. Al- gevangenisstraf veroordeeld. IHGEZOH1SÜ8. Voor den inhoud dezer rubriek steil de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de copy niet aan den inzender terug gegeven. Haast is die heerlijke week er weer „Wat gaan we doen in de kermis- week, vader?" >«Mag ik in de malle molen, moeder, en drie maal poffertjes eten, en oliebollen V' „Neen, ik koop chocolade en nougat Van mijn centen", zoo roepen de jon gere kinderen vroolijk dooreen, en de ouderen? Nu, die zeggen niet heel veel; ze overleggen stil, soms met hun tweeën of drieën, waarvoor ze de vijf of acht-, of... méér dubbeltjes zullen ge bruiken voor welk kijkspelletje, voor welke snoepkraam... en de ouders? ..Och," zeggen die, „laten ze maar pret hebben 't is ook hun va-cantietijd. van de kleintjes en dejneisjes mogen wel eens een avondje vrij afnemen, dan blijven ze maar eens thuis van naaien een s avonds f 1.25 per drie maanden, bovendien bij den 'aanvang nog voor de aan te schaffen leermiddelen. En tot besluit wenschen wij ouders en kinderen een heerlijken dag buiten toe in plaats van op de kermis HET PLAATSELIJK COMITé VAN MAATSCHAPPELIJ KE BELANGEN. K o i o n i n. KOTARADJA, 26 Juni. Uit Keunde Geudong wordt in dato 23 dezer bericht Den 21en werd doorgenikt tot Geu- Slechts lichte tegenstand werd onder vonden bij Aloer-awi. Krachtiger tegenstand vonden bij' Keunde en missiget Geudong. De Pa- seirivier was ondoorwaadbaar. De vijandelijke stelling werd genoi- men met klein verlies; gesneuveld zijn d'e Europeesohe sergeant Bartagnoli No. 36101 en 1 inlan-dsch marechaussee-le vensgevaarlijk gewond 2 Amboneesche minderenniet levensgevaarlijk ge wond d-e Eiu\ wachtmeester Fa-hrmann No. 36473, de Eur. fuseliers Van Tent No. 30119 en Van den Eeckhoute No. 3S129 cn 2 Amb. minderen; verdron ken is de Eur. fus. Wa-ser, No. 36129. De vijand liet 35 döodèfg in onze handen. Een bivak werd betrokken op beide oevers der Paseirivier. Den 22e en 23e werd rustdag gehouden en had opvoer vivres door dó marine plaats. In den nacht van 22 op 23 dezer werd het biVa-k 'liöht beschotende. vijand liet daarbij 2 dooden in onze handen. KOTARADJA, 26 Juni. Keude Gedong, 25 Juni. Gisteren is 's vijand3 zeer sterke heuvelstelling na bij Lbo Trieeng nabij' kampong Mad- Nog schrijft hetzelfde blad Hoopte men aanvankelijk, d'at de, naar de Noord Oostkust van Atjeh ver- trokken expeditie, uit de in Atjeh aan wezige krijgsmacht zou kunnen worden uitgerust en aangevuld, ten aanzien van de caValerie is men reeds iu deze ver wachting beschaamd. De paarden schijnen biji dezen tocht ex-g te lijden en Veel geschaafd en ge drukt te worden, zood'a-t telegrafische aanvragen om aanvulling niet zijn uit- gebleVen. Zoowel Salatiga als Batavia heeft zijn contingent geleverd. AL de tocht naar de 5 Kota's door gaat-, zal door Java geleverd worden een afdeeling cavalerie, hoogstens een peloton sterk. Een peloton telt 32 ruiters. Overigens zal alles, wat tot de sa menstelling der expeditie beuoodigd is, door Sumatra's Westkust? gegeven wor den. Het 17e bataillon infanterie, in gar nizoen te Padang, zal dharvoor worden, aangewezen. Dit bataillon wordt gecommandeerd door majoor Berenschot en zal vermoe delijk vergezeld worden door de sectie bergart-illerie, die eveneens in genoemd garnizoen wordt gevonden. Toekoe Lhon sneuvelt. Aan eene Atjeh-correspondentie van dc Deli Ct. is het volgende ontleend Blijkens berichten uit Seulimeum, zitten overal kleine benden djahats. „Een paar van de heeren liepen reeds in de fuik. Eene afdeeling van 2 brigades onder luit. Tolhuis maakte zich meester van een bekend vijandig Tengkoe. Onder weg trachtte dit heer, dó klewang was hem reeds afgenomen, zich meester te ma-ken van een karabijn van een mare chaussee, 't gelukte hem niet. „Voor straf werd hiji met zijn eigen klewang een hoofd kleiner gemaakt. Eene afdeeling onder luit. Veltma-n stootte na-biji de gampong Lepong Ba- joe op een Atjehsch hoofd, gewapend! met donderbus, pedang met gouden ge- Vest en model signaalhoorn van de compagnie. De Atjeher inziende d!at Vluchten niet meer mogelijk was, gooit zijn donderbus, vdie niet geladen was, weg, en attakeert de .spits va-n de bri gades met dó pedang. Met- een der voor naamste marechaussees ontstond ge woon een duel, de kerel verdedigde zich kranig, bracht een man een houw over die dij en over den schouder toe en een ander nog over den arm, maar toen was het pleit beslecht en stortte hij dood neder. „Al aanstonds wist men, dat men een vrij; voornaam personage te pakken had'. Later bleek het Toekoe Lhon te zijn, de poliimstelg, waardoor de brave Vis zijn leven moest laten. (Onze lezers zullen zich herinneren, dat Vis Toekoe Lhon gaarne levend in handen zou lieb- gen. gehad, en dat er daarom niet di rect na 't eerste schot werd' gevuurd). „Het herkennen van 't verminkte lichaam van Toekoe Lhon moet niet zoo gemakkelijk zijn geweest, omdat hij veel gelijkt op een zijner panglima's een roode vlek op een zijner oogen moet- evenwel den twijfel hebben weggeno- Atjeh. Hot Bat. Nbld. meldt- dat machti ging is verleend-1 om nabij- Tandjong Kala in Perla-k een bivak op te rich ten voor legering een er mobi ele colonne- ter sterkte van ongeveer 250 onderoffi cieren en minderen en 120 dwangar beid ere. Nader wordt aan dat blad gemeld, dat door de Regeering tevens is be-- paa-ld, da.t de militaire post voorloopig) Ook 's aangevangen met dón weg- za-1 worden bezet- dóór een gedeelte van aanleg' naar Kerti. hot garnizoensbaitaillon der Oostkust'. Oe gezondheidstoestand der troepen van Sumatra, onder bevel van den com- 19 f?oe,d- ;,manda-nt va-11 dat korps dat, indienDe ma-rine-lan-clings-divisie neemt aan troepen, behoorende tot cle garnizoens- verdere excursiën deel. jeroen in Blang Mangat stormenden- men. Als Polim dit hoort zal hij er wel niet geruster op slapen, en dónken, zoo la-ngzamerhand zal 't ook wel mijne hand genomen Een Amb. fuselier sneuvelde. Niet levensgevaarlijk gewond wer-| •den de kapitein der inf. Ostreig, del Eur. sergeanten Laimers no. 31306, Oudshoorn no. 41602, de fuselier Bak ker 110. 41864, de geniesoldaat Biehl no. 41474 en zeven inl. minderen. De vijand liet in het handgemeen 46 dooden met hun wapens liggen. Er is begonnen mot het slaan eener kabelbrug over de Pase-i-rivier. IS Q8 iwötjuo ïauouauo meester by het korps mariniers G. M. ben hersteld, waartoe by gebruikt bad j onjveu m -- - Klasing. met 2 Augustus, bevorderd spiritus en soldeerwater (geest van j Zoo zeggen vele ouders, gelukkig niet bataillons der Oostkust van Sumatra-ge- tzotap atit a 01 t tot eerste luitenant kwartiermeester zout.) .allen! jlegerd zijn binnen de grenzen van het ü-uiajiauja, .4 jun vr„ „afcn/i v." ^flüonh mfltwa-l En dan komt de kermis en wat voor Gouvernement Atjeh. zij zullen worden In Pedir is alles thans rustig. D'e 1 de spel- beschouwd als gedetacheerd bij het gar- benden zijn «allen afgetrokken, waar- nizoensbataillon Van laatstgenoemd ge- onder Polem met 150 man, die naar Na afloop had hy de flesch met wa- enrtP kanitein met titulairen rank van ter (er was nog een weinig in) in zijngenot geven de snoeperijen rnalnor PW&evgeradministra- winkel gezet. Hoe die in de kast m letjee en «eet .k wat al? beurt- worden." Per Eogelsehe mail ontvingen wy nog eenige Deli- en Soerabajabladen. Wy ontleenen er het volgende aan Uit een Aijeh-correspondentie aan de „Deli-Ct.": „Toen ik u den vorigen keer schreef, dat de „Pegn" weer naar Penang was teruggestoomd, was dit bericht voorbarig. Wel is er over gedacht om het te doen, doch de Commdt. heeft zich nog ter elfder ure bedacht en 't maar beter gevonden om tien dagen in quarantaine te blijven en dan voor „Atjeh" te lossen. Toevallig had ook de firma De Lange een lading slacht- ossen aan boordwelke dieren van honger zouden zijn omgekomen, wan neer geen vergnnning was verleend om gras naar boord te brengen. ste eu deed; een haaltje aan de eerste. Zijn voorkomen was min of meer ver anderd in de zes maanden die sedert den dood van zijn' vaer verloopen waren. Zijn weelderig, bruin krullend haar, zijin donkerblauwe oogen en welbesne den gelaat, glad geschoren behalve op de bovenlip, waar een zorgvuldig aan gekweekt kneveltje groeide, maakten hem. wat de dames zeker „een knappe jongen" zouden noemen. Op het eerste gezicht zou men echter gemeend heb ben da-t zijn gelaat weinig uitdrukking had1, maar als men het oplettend gader sloeg, zou men gezien hebben dait dit- schijnbare gebrek aan uitdrukking niet anders was dan eene gemaakte luste loosheid, die zeer algemeen door dó jonge dandie's van het tegenwoordige geslacht wordt aangenomen. Een phre nologist zou in ruime mate sporen van verstand, góed zedelijk gevoel, en geeiie overmaat van zinnelijke hartstochten opgemerkt hebben. Een physiologist zou zijn karakter eene gelijke waarde toegekend hebbenmaar phrenologist en physiologist stemmen beiden over een, dat wanneer eene enkele hoeda nigheid der ziel gestadig en bijzonder in werking wordt geroepen, zij de heer- schende trek van het karakter wordt, en een aantal eigenschappen, die an ders daartegen) zouden opwegen, ver dringt. Ongelukkig stond Lorimer Litt- legood nu onder den hijzonderen in- loed van een gebrek, d'at de oorzaak van drie vierden van de zonden der wereld is namelijk, ijdelheid. Lorimer had de voornemens, die hij, Bosher te kennen had' gegeven, ten uit voer gebracht. Hij was naar Londen gegaan had eene suite vertrekken in dó buurt van Piccadilly gehuurd ze gemeubileerd zoo als wij' gezien heb ben vier paarden en een klein jacht voor het zomerseizoen gekocht was lid van eene club geworden en liad het in één woord, op eene vrij groote schaal aangelegd voor iemand met 1,851 's jaars. Littlegood' rookte nog zijne hooka, toen tweft. jongelieden, op- de lps3e en vrije wijze -van intieme vrienden, zijde kamer bmnendrentelden. „Wel, oude jongen, hoe gaat het u riep de eene, iemand van een krachtig en kna-p voorkomen, met een! zweem- van den Ierschen tongval. „Hoe gaat het u, Littlegood?" zeide de andere ook een lang en schraali blond jongeling, die er uitzag alsof hijj wel eens uit elkander genomen en .weder opgebouwd mocht worden, zoo slecht hing zijne gestalte samen. T7 lam" was Littleffood/s men dan hij vroeger voornemens was", heeft opgemaakt, en volstrekt niet bang - beet!e .L,m -b,tt!e?0.0/ I Qlle „/is?" zeide, O'Neil. „Ik voor den Shenff ie dan is het nog tijd zeide Lavers. voor hem ant- a-ntwoord op beider vraag waait geen, jongman kan een echte dandy wezen of hij moet eiken dg „lam" zijn-; ten minste, op eiken tijd vaai den d'a-g vóór 's avonds tien ure. Menschen die iets te doen hebben, kunnen het niet schik ken in een' gebrekkigen gezondheids toestand te verkeeren totd'a-t de avond- champagne hen, weder tot lust- en le ven opwekt en daarom, ten einde zich van den gewonen troep werkers en den kers te onderscheiden, moeten lieden van de wereld aan zulle eene gestadige ochtendzwakheid' lijden. „Waar zijt gij beiden gisteren avond geweest?" vroeg hij op zijne beurt. „Vreeselijk lange debatten in het Huis," antwoordde de schrale jonge ling; „wij gingéoi eerst ten vier ure uiteen." „En toen waren wij nog. even wijs alsóf wij' 's avonds ten zeven ure-, voor dat er ééne redevoering gehouden was,, uiteengegaan waren", voegde de Ier er bij, „Het staat u nog al aardig dat te zeggen, Of Neil," heirnam de andere, zelf eene aanspraak gëh'ou spreek ook niet om iemands gevoelen genoeg, te veranderen, mijn jongenen als lid woordende, en O'Neil een' veelbeteeke- van het Huis moest giji weten, dat nie- n en den blik toewerpende, mand'met zulk een oogmerk het woord: „Dat is waar," riep de Ier opge- voert. 't Is alleen opdat men van bui- ruimd„wij genieten kostelijke privile- tenaf over mij: spreken zal, en om mis- giënen -als de commissiën van onder- schien een' kreet te doen opgaan ter zoek iemand maar niet zoo vroeg uit benoeming van O'Neil als procureur-ge- het bed riepen, en de debatten hem neraal, of lid van het Hooge Gerechts- zoo laat- niet ophielden, zou het Par- Tiof, of va-n de eene of andere Cornmis- lement mijl bij uitstek bevallen." sie." 1 „Gij hebt de partij; bij; Mrs. Puddle- ,,'t Is toch vervelend te moeten luis- ton gisterenavond.' gemist," zeide Lori- teren als iemand alleen voor zijne ei ge- mer. ne belangen spreekt," bromde een an-' „Ik ben er een half uur geweest," der, antwoordde Lavers, „en amuseerde mij „En dat. is juist zoo als wij het heb- bijzonder met een heel aardig meisje ben willen," antwoordde O'Neil „als -nog geheel eene nieuweling ook wij- ons niet vervelend maakten, zou-, toen die verschrikkelijke drijver van den wij nooit iets krijgen". (onze partij kwam1, en miji wegjoeg, met „Gij kunt hier alles krijgen wat gijeen gezicht zoo angstig alsof zijn leven hebben wilt," viel L.orimer in, „zonder! er van afhing om mij veilig in het Huis u vervelend te maken en dat is het juist waarvoor ik u beiden verklaren zal, als gij zoo blijft voortzaniken. Wat drom'mel geef ik om uwe malle debat ten „A propos, Littlegood, warom gaat gij. niet in het Parlement?" vroeg „nadat gij den hebt die wel drie kwartier duurde - - ofschoon ik, wel is waar, niet denk O'Neil. dat die iemand andera heeft doen stem-„Omdat hij al zijn geld nog niet te krijgen." „Zijne plaats hing er van'af dat is ievén voor hem," zeide 0*!Neil. „Was de jool goed, Littlegood?" „Zoo tamelijk", was het antwoord „er waren vrij -aardige meisjes wel.het onmogelijk is t-e zeggen wiel zij waren. Niemand weet ooit waar" t Mrs. Puddleton haa-e vrienden v'au daan haalt." ,Was de kleine Staailey er?" vroeg Lavers. Bedoelt gij Miss Stanley?" wa-s de wedervraag van Littlegood, terwijl hij licht kleurde. ,Ja ElJen Sta-nley; een coquet klein ding, nog al bij de hand," ant woordde La-vers, bedaard. „Ik moet bekennen -da-t ik haar naar ce beschrijving niet herkend zou heb ben," zeide Lorimer-, „ofschoon ik meer malen het genoegen heb gehad Miss Stanley te ontmoeten; en onder ons gezegd, Lavers, vinid ik dat heb de- rechte manier niet is om over eene jonge daime te spreken, zoo als gij' daar even deedt." Er was een zweem van warmte in Lorimier's toon terwijl -hij dit zeide; en Lavers, koud als het ijs van Wen- ha-m Lake, bespeurde dit, en lachte er in zich zeiven om, dewijl,liet juist het gevoel was, dab hij wilde opwekken. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 2