ook het. belang der Rijnschippers. En hetgeen die stakers nu omtrent een jaar vragen en doen is degelijk en bil lijk. De heer Muller deelt voorts mede, dat bent door den vooratter van den Machinisten- en Stokershond is mede gedeeld', dat zij te Ruhrort met succes vergaderd hebben. Daar werden ook hun eisehen gebillijkt niet alleen, door de Hollandsche en Duitscke machinis ten en stokers, maar ook dooi- de bur gerij. Van verschillende zijden ontving men in Ruhrort sympathiebetuigingen. Nog deelde de voorzitter mede, dat een bootje van den Rijnschippersbond ter dispositie van de stakers is gesteld en dat, indien zij. geldelijk gesteund moes ten worden de Rijnschippers dit zullen doen in de hoop dat ook van andere zijde hulp zal komen. Volgens zijn meening kan de staking niet van lan gen duur zijn, omdat er reeds geheele steepen stil liggen op de rivier. De ree- ders zullen de hierdoor veroorzaakte schade moeten dragen daar de tot stil liggen gedwongen zijnde schippers de raad is gegeven liiertegen onmiddellijk protest aan te teekenen en legdagen in rekening te brengen. De patroons die de eisehen der stakers toestaan, zullen terstond aan volle worden geholpen. Geen der aanwezigen bleek er tegen, dat de bond' de stakers steunt waar hij kan. Ingeval de stakers hun eisehen in gewilligd krijgen, dan zal daarvan zeker een verhooging der vrachten het gevolg zijn. Reeds nu is dit merkbaar. Want, zoo zeide spreker, indien de stakers de Zondagsrust en de 5 uren nachtrust er door krijgen. en voornamelijk de eisch Zondagsrust, moet kun zeker toe gekend worden dan zal dat de rei zen der grootc kantoorschepen met bij na twee dagen, per week vertragen, het geen natuurlijk ten goede moet komen aan de particuliere Rijnvaart. Ten slotte ried de voorzitter de Rijn schippers aan om bij het aannemen van vrachten te bedingen dat Zondags niet gevaren zal worden en daarmede te toonen dat zij; voor Zondagsrust zijn. Een avonturier. Zaterdag liet een werkjongen, zekere O,, in dè Vriesestraat te Dordrecht woonachtig, thuis een briefje achter, waarin hg van zijn ouders afscheid naai meedeelde, dat, hg naar zee ging. En werkelijk, hij voegde d8 daad bg het woord. Hij ging zee....waarts. Zaterdagmorgen haïfiwaalf ging hg bg den heer J. Myuders, schuiten verhuurder, een schuit huren en voer weg. Hij gaf aan Mnnders op tehee ten Rogert en aan den Riedjjk te wonen Amp-iv was de jongen met de schuit er van door, of daar kwam op hooge beenen een broer van hem bg Mgn- ders aauloopen, vragende of bij geen schuit aan zjju jongeren broer had verhuur En ioeu het antwoord be vestigend luidde, ging de broer hem direct na. om echter na lang zoeken onverrichter zake terug te keereu. Zyn broer was weg Doodelgke ongeru tbeid van de familie.... De politie werd in kenDis met het geval gesteld, maar wat kon deze doen?.... Reeds was men ten einde raad, toen o geluk! 'savonds om halftien een jong mena'ch kwam aanroeieo, dat van het hoofd tot de voeten zweette. Minstens aan elk zguer haren hing een zweetdruppelProvisie lag onaan geroerd. Een stuk kaas, wat brood.... Wat bleek Het was de vermiste Hij was door de Spoorwegbrug gevaren, had toen net zoo lang gedobberd, totdat bg niet meer wist waar hij zich bevond. En toen, toen was hg weer vanzelf met den vloed teruggedreven 1 Wie er blger was, Mgnders dat hg zgn schuit terug had of de ouders hun zoon, dien zg reeds in gedachten op de zee zagen ronddobberen, dat meldt de historie niet. Leftisteft Tooneelwedstrijd. De Rederijkerskamer Zwolle stelt zich voor gedurende den aanstaanden winter, ter gelegenheid van haar 5- jarig bestaan, eeu nationaleu wedstrgd te organiseer en. De voorwaarden voor dien wedstrijd luiden in hoofdzaak aldus „Aan den wedstrgd kunnen deelne men ale tooneelgezelschappen, rede rijkerskamers enz., uitgezonderd die welke te Zwolle zijn gevestigd. „Zij. die tooneelsjeler vau beroep zijn, of geweest zijn, mogen niet me dedingen. Tooneelspeelslers van beroep verzekerd d'at gij eene uitmuntende ziekenverpleegster zijt." Mrs. Crump neeg weder, en zag Ro sa beschermend aan. ..Het zal misschien het best zijn de geldelijke zaken onder vier oogen te be schikken. mijnheer Crump", zeide Lori- mer, die niet wilde dat Rasa de ver plichting, welke zij aan hem had, zou gevoelen door getuige van het overhan digen van het geld te zijn. „Voorzeker, mijnheer," was het ant woord. „Wilt gij zoo goed zijn ons al leen te laten, lieve?" zich tot zijne vrouw wendende. Mrs. Crump maakte eene verschrik kelijke buiging ditmaal was het geene neiging en Rosa, bij de hand nemende, en tegelijk, met een' zijde- lingschen blik op haar bedorven kleed, haar echtgenoot aanziende, stevende zij op de statigste wijze de kamer uit. De leermeisjes volgden haar gezamenlijk. ..Ik heb u zestig pond ter hand te stellen, mijnheer Crump," zeide Lori- mer. „Juist, mijnheer.' „Daar zijn zij; dan," en Lorimer over- digde hem zes banknoten van tien pond „hier is ook het contract voor een leertijd van drie jaren, dat, zooals gij ziet, door Rosa's vader geteekend is, worden toegelaten, doch komen voor de prijzen niet in aanmerking. „Elke mededingende vereeniging zal opvoerena. Een tooneelspel in drie of meer bedrijven, van ten minste één damesrol en vier spelende heerenrol- lan b. Een blijspel in één bedrijf, van ten minste één damesrol en drie spe lende heerenrollen. „De wedstrijd vangt aan op Zondag 5 Nov. 1899 en eindigt in Maart 1900. „Het bestuur van de „De Rederg- kerskamer Zwolle" behoudt zich tot 15 September 1899 de beslissing voor, over het al of niet doorgaan van den j wedstrgd". De jury bestaat uit de heeren mr. G. S. Brantsma, Arnhem, dr. C. Men- jsinga, F. G. van Pesch. mr. L. J. i Rietberg en mr. J. van Setten, allen jvan Zwolle. Uitgeloofd wordt: voor tooneelspel: le pr. een gouden medaille en f200: '2e pr. een verguld zilveren medaille en f 1003e pr. een zilveren medaille en f 50voor blijspelle pr. eeu verg. zilveren medaille en f 100 2e pr. een zilveren medaille en f50, benevens persoonlijke prijzen. De „Hollandsche Revoe" bevat in haar zomernnmmer van Juli een fron tispiece, getiteld „Zomer", op steen 'geteekend door F. Hart Nibbrig; voorts een portret van mevr. Cron- wright—öchreiner (Olive Schremer), afbeeldingen van Paul Krnger en sir Alfred Milner. de conferentie te Bloemfontein verlatend en te.eus van de zaal, waarin de conferentie plaats vondeen aantal afbeeldingen van de werking der kogels no. IV". die de Engetechen voornemens zijn in een eventueelen oorlog tegen Transvaal te gebruikenportretten van generaal Abdullah Pasha, de militaire afge vaardigde vau Turkije ter Vredes conferentie, die in den Haag den Jong-Turk Ahmed Riza bei deed uitdagenvan generaal De Gailiffet. de nieuwe Fraoscbe minister van oorlog; van Waldeck-Rousseau, de nieuwe Fransche premiereen afbeel ding van het monster-adres, in 26 boekdeelen gebonden, dat door tiet Finsche volk aan den Czar van Rus land werd aangeboden en een portret van de deputatie der 500 Finnen, die den Czar het adres is gaan aanbieden; een portret van mevr. M. Wright— Servall, de op het Vrouwencongres te Londen berkozeue presidente van den Internationalen Vrouwenraad, 6n een portret van A. Volker, van wien tevens een geïllustreerde karak terschets in dit nummer is opgenomen. In het „Boek van de Maand" wordt behandeld „Levensdoel", van Anna Kaulbach (met portret). SpaSHt en WedsiHJiEÏetii. Schiet wedstr ij den. Bij den te Nijmegen gehouden schietwedstrijd van den Bond van Oui-onderofhcieren zijn door onze schutters verschillende prijzen be haald A. Korpswedstrij i (afdeelingen van den Bond) 150 M. Beaumonlgeweer met bajonet, 5 schutters 5 schoten. 3e prijs Haarlem 222 p. B. Korps wedstrijd als voren voor alle in den Bond opgerichte vereeni- gingenle pr. (Groote zilveren me daiiie van H. M. de Koningin-moeder) Haarlem met 234 p. Extra-prgs als bovenAlleman, Haarlem 52 p. Q. Personeele wedstrijd op 150 M. 5 schoten met Beanmontgeweer. 4. Ötrous, Haarlem. 53 p.14. De Roo, Haarlem, 50 p.20. Kerstel, Haarlem,'48 p. H. Vrije baan op 150 M. met Beaumontgeweer, 3 scboien. 8. Lammers, Haarlem. 33 p. J. Vrije baan op 150 M. met ge weer naar keuze, 5 schoten. I. Wekens, 58 p.; 2. De Roo, Haar lem, 55 p. Zaterdagmiddag ora 6 uur is te Rgssöl de 24 uurs-wedstnjd begonnen, waaraan deelnamen 8 Franschen, 3 Belgen, een Italiaan en twee rijders uit noordelijk Afrika. De meest be kenden zijn wel Muller, Fiseher, Chevalier enz. Om een uur 's nachts dus na 7 uur, waren Fischer en Moa- tacci (Tunis) aan bet hoofd met 195.550 Meter. De uitslag van den 24 uurs wed strijd te Rjjsel af het volgende resul taat le Reyaal 559 kil. 140,2e Muller 558 kil. 290, 3e Fischer 555 kil. 100- en hier is het duplicaat, zoo noemen zij het, geloof ik, dat door u ond'ertee- kend moet worden". De zaalc was spoedig afgedaan. „Nu, mijnheer Crump, moet gij wel begrijpen dat ik, door Rosa Bennoch onder uwe zorg te stellen, er op ver trouw dat zijl xniet alle heuschheid en oplettendheid behandeld wordt. Indien ik anders dacht, zou ik liever nog vijf tigmaal meer betalen om haar voor ver driet te behoeden". „Zij zal als een lid der familie be handeld worden," zeide Crump ernstig. „Goed," hernam Lorimer, „en als haar iets deert, of als er iets voor haar noodig is, vertrouw ik er op dat gij, het mij onverwijld doet weten." j „Zeker, mijnheer," antwoordde Crump. „Dan hebben wij elkander volkomen begrepen", sprak Lorimer, „en heb ik hier niets meer te doen. Wilt gij, zoo goed' zijn mij alleen van mijne kleine vriendin, afscheid te laten nemen?" Crump betuigde zijne bereidwillig heid daartoe, en verliet de kamer. Ter stond daarop kwam Rosa binnen. „Wel, Rosa, zijt gij nu tevreden?" vroeg Lorimer. „Ja." zeide Rosa, bedeesd. „Arm kind, wat ziet gij nog bleek! Schrijf mij dikwijls, Rosa; en als gij 4e Mostacci 553 kil. 100, 5e Leleu 53S kil. 300, 6e Rigollet 535 kil. 320, 7e Chevallier 535 kil. 080. Legen* en ^8®ot. Reservekader. Aan het bg het 4de reg. inf. te Leiden gehouden examen voor vrij willigers voor het reserve kader ter verkrijging van bet getuigschrift I (practisch gedeelte voor den graad van reserve sergeant), heeft o. a. de reserve-korporaal D. Th. Adama van 3de bat. alhier voldaan. "Van het iustr. bat. te Kaïnpen slaagden voor het examen tot toela ting tot den cursus de korporaals Dubourg, Van Heraert, Hoekman, Honigh, Joehems, lvoch, Lamers, De Lange, Leverland, Martens, Van Meuwen, Penard, Romswinckel, Ru- dolf, Snouck. Thieme, Tismeer, Vene- raa en Van Vuuren. INGEZONDEN MEDEDËt;- LINGEN. 30 cents per regel. Groote Houtstraat 24. OUDSTE HUIS IN Zijdenstoffen en Dames- fouriüturen. Steeds liet nieuwste voorhanden. H. J. VISSER. RECHTSZAKEN. Zaak-Troelstra. De officier van justitie bg de recht bank te 's-Graveuhage heeft hoover beroep aangeteekend tegen het vonnis dier rechtbank, waarbij mr. P. J. Troelstra van rechtsvervolging werd ontslagen. KERKNIEUWS. Doopsgezinde Gemeenten. Tot nu toe bestonden er te Wor- merveer twee Doopsgezinde gemeen ten, de Noorder- en Zuidergemeente, elk onder haar eigen leeraar. Men moet echter geruimen tijd te W. ge woond hebben, om het kerkgebouw der eerste te ontdekken. Een houten deur verleent toegang tot een nauw steegje en dit tot het kerkgebouw. Het .is als wilde het ons herinneren aan den tijd, toen zjj, die niet tot de heerschende kerk behoorden, hun godsdienst slechts in 't verborgen mochten uitoefenen. Het gebouw zelf, dat er onooglijk uitziet, biedt geen bijzonderheden aan en de gemeente heeft reeds sedert ja ren een treurig en kommervol bestaan geleid. In eigen boezem bestoleD, zag het er met de financiën treurig uit het ledental werd kleiner en kleiner en alles wees op een langzaam maar zeker naderend einde. Dit einde schijnt thans nabij D - tegenwoordige voor ganger, ds. G. Cooi Pz., heeft tegen September emeritaat aangevraagd en dezer dagen ziju de leden der Zuider gemeente opgeroepen om op 6 Aug. te beraadslagen over eene vereenigin:,' van beide gemeenten onder den naam van Vereenigde Doopsgezinde Ge meente te Wormerveer. O 81 3 «L D6 Javaan cn de maansver duistering. In een Klatensche correspondentie van de Semarang Cl. wordt verklaard boe de Javaan een maansverduistering uitlegt. De Javaan denkt dan dat een rens- achtige Boeto met een groene huids kleur, Boeto-ldjo genaamd, (Boeto is een demoD, titan, eeu reus), een groo- ten honger heeft, dat hij den lost in zich voelt zich aan de maan te ver gasten en dit hemellichaam door zgu keelgat een wandeling te laten maken om zgnen honger te stillen. Nu denkt de Javaanals de maan op deze wijze verdwijnt, dan do! aarde erg saai en dof. geen pret, geen plezer, geen rozengeur en maneschijnI enz. en om dieu Boeto Idjo schrik aan te jagen, slaan zg bij raaaneelip.s op rijstblokken, paggerstijlen van huizen enz.; schieten geweren eu pistolen af totdat da maan zich weer vertoont en dan zeggen zg jubelend en lachend de maan komt nu weer uit den mond van den door ons lawaai beangsten Boeto-ldjo, die nu de piek schuurt. niet goed behandeld' wordt, meld heb mij dan dadelijk, en ik zal u komen 1 weghalen." Rosa liet liet hoof hangen, maar ant woordde niet. „Denkt gij dat gij veel van Mrs. Crump zult kunnen houden?" vroeg Lorimer. Rosa antwoordde weder „jal"; maar ditmaal zeer flauw, en zoodra zij het woord had! uitgesproken, barstte zij in tranen uit. „Zij is nog zeer zwak," zeide Lori mer. oveijluidj denjkende; „maar de verandering van lucht, hier, zal haar goed dóen. Vaarwel, mijn kind! daar hebt gij een klein geschenk tot aanden ken God zegene u!" ,en haar een beursje in de hand drukkende wij houden ons verzeikerd dat het goed ge vuld was kuste bij haar op het voorhoofd, verliet haastig de kamer, liep den trap af, sprong in zijn' broug ham, en na den koetsier toegeroepen te hebben „Naar huis," was hij weldra in vollen draf naar Londen. Rosa was naar het venster geloopen Rosa had hem gadegeslagen had het woord „Naar huis" gehoord had gezien hoe hij haar met de hand toe wuifde toen hij afreed; en daarna was zij op een' stoel nedergezonken, en be- In een Atjeh-correspondentio aan de „Deli Crt." lezen wij o.a. „In de XXn is 't weer rustig ge worden, de benden die daar rondzwier ven, zijn weer verhuisd naai- elders. Het zou ons niets verwonderen als zij weer voorloopig naai* Thamtliie trekken, daar zijn zij voorloopig veilig. Veel kans dat- zij daar nu worden opgezocht bestaat er niet. „Het plan dat de Gouverneur zich heeft voorgesteld zal! nu eerst worden afgewerkt, behoudens de wijzigingen die daarin nu weer door de Tapa-beweging komen. ,,De gezondheidstoestand bij de co lonne is goed, er werden dan ook nog slechts weinig mensohem geëvacueerd', ofschoon de marseh van Seulimoum naar Padang Tidji altijd een heele pluk blijft voor één-marsch-dagde heuvels die men op dat traject moet beklimmen zijn wel niet hoog, doch er zijn er veel en dat vermoeit op den duur. De genie troepen, veel minder ingeloopen dan 't derde en de marechaussees, verloren dan ook hi er dooi' spoedig een aardig procent. Het prauwenveer boft gedu rende dit contract ook niet erg en zul len de uit te keeren percenten heel wat minder zijn dan gedurende 't vorige. „Alles gaat zooveel mogelijk over landhet mes snijdt dan van twee kan ten le ti'oepenbeweging, 2e geen geld voor 't prauwenveer. De vette tijd te Atjeh voor sommige boven andere be voorrechte firma's gaat er zoo successie velijk uit, de tegenwoordige Gouver neur is heelemaal geen vriend van mo nopolie-stelsels". De volgende telegrammen ontleenen wij aan de „Deli-Crt." KOTA-RADJA, 28 Juni 1899. Geud'e Gedong, 28 Juni. 26 en 27 uitgemikt naar Blang reu- mah., tijdelijke verblijfplaats der Geu- dongsclie hoofden, er was geen verzet, slechts enkele schoten vielen, hoofden waren gevlucht, de vijand liet 5 dood en in onze handen, wij een inl. mindere licht gewond, hoofd Bla-ng Mangat ver gezelde steeds de colonne. Hafcim Kroeng en hoofd Bloee melden zich ook, in Samaikoeroe alles rustig. D,e vijand waarbij Teungkoe Tapa. is verzameld in Matang koli en Pa.ja; Bar koen g. Aan de brug over Kroeng pasei eu don weg naar Kerti wordt voortge- werkt. KOTA-RADJA, 30 Juni. Door onder-luitenant Sablerolle 27 dezer gelukte een nachtelijke verrassing bij Gigieug, waarbij; Toekoe Dalam met lOvolgelingen, vele vuur- en blanke wa pens en munitie in onze handen vie-; len, fuselier Thielemans no. 31252 na-; bij Kong-Kong Jicht gewond. Semengel SlteissK-s Dreyfus. Op bevel van majoor Carrière, den regeringscommissaris voor het proces- Dreyfus te Rennes, is den directeur der„Matin" gevraagd, hoe het blad is gekomen aan de onthullingen van Esterbazy. De directeur antwoordde, dat bg zich. alleen met de administra tieve aangelegenheden bezig hield en niet kon z-ggen op welke wgze de onthullingen verkregen waren. Het onderzoek wordt voortgezet. De „Maiin" heeft medegedeeld, dat de instructie tegen du Paty de Ciam geëindigd is; hij moet ontslagen zijn van rechtsvervolging. Aan de wouing van du Paty de Clam, waar door een vertegenwoordi ger van de „Temps" geïnformeerd werd, wist men daaromtrent niets. Wel heeft de verdediger van du Paty gezegd, dat de instructie geëindigd js en dat het rapport aan de regeering was opgezonden. In de ligaro wordt een brief van wijten kolonel Sandherr gepubliceerd, de dagteekening van 5 Januari 1895 dragend-, gericht aan den redacteur van de Echo de VArmêe, naar aan leiding van een heftig artikel dat deze journalist in zgn blad ging plaat seri, toen hij de vermeende bekentenis van Dreyfus ca diens degradatie had vernomen, doch welk artikel hij eerst, ter beoordecling aan den kolonel zond. Kolonel Sandherr raadde hem in den i openbaar gemaakten brief het plaatsen van het artikel af. „omdat Dreyfus geen bekentenis had gedaan." Zaterdagavond is te Rennes in een particuliere woning een bijeenkomst van antisemieten gehouden, die echter gesioord werd door het binnendringen i gon te snikken alsof haar doodsuur ge slagen was. „Hei- hei! wait is dat hier?" riep Mrs. Cramp, niet meer ini zwart satijn, maar in een.' verkleurd katoenen japon, binnenkomende. „Aan het huilen, en waarom dat, als ik vragen, mag? Een mooi begin wij houden hier niet van gejank, dat kan ik u zeggen." Toen Rosai deze laatste woorden hoor de, hief zij eensklaps de oogen op met een blik van verbazing. ..Och, ja!" riep Mrs. Cramp met een spottenden. lach. „Wij zullen elkander wel beter leeren verstaan." Ach dat was waarschijnlijk genoeg maar of dat „verstaan" tot- Rosa's geluk bevorderlijk zou zijn, is eene andere vraag. Zeker is het dat het arme kind dien nacht ter ruste ging met een hart" dat dreigde te breken en terwijl zij zich op ha-re eenvoudige wijze trachtte te overreden dat. zij gelukkig zijn moest dat zij van tooneelen van geweld, losbandigheid, armoede en gebrek was verwijderd dat zij een goed en eer lijk vak zou leeren dat zij een wel willend' beschermer had schreide zij zich in een afgebroken en door droom en verontrusten slaap. van een troep revisionistische socia listen. De politie kwam eerst laat ter plaatse en intusschen was er flink aan beide zijden op in geranseld. Er vielen zeven gewonden. Toen de po litie eenmaal verscheen, was de orde hersteld. v De „Figaro" deelt een schrijven mee van wijlen kolonel Sandherr, ge dateerd 5 Januari 1895, waarin den directeur van een militair blad wordt afgeraden van bekentenissen van Dreyfus te sproken, want dat die niet gedaan zijn. Verder geeft het blad uit de enquête van het Hof van cas satie hot schrijven en verhoor van majoor Freystaetter en van Lépine, in hoofdzaak bekende diugen. Er blgkt uit, dat Lépine op bet oogen- blik van het proces van Dreyfus' schuld overtuigd was. Niets in diens houding was in staat sympathie op te wekken. Beide getuigen erkennen don gewel digen indruk door Henry teweegge bracht„C'était l'apparition dujusti- c-ier," zegt de prefect. De politie- enquête nopens Dreyfns (welke in strgd was met de slechte inlichtingen in de akte van beschuldiging ver meld) is, meent Lépine zich te her- iDnereD, door Henry verzocht en aan dezen ter hand gesteld. Het ontslag van rechtsvervolging tegen du Paty geeft de „Figaro" aan leiding om te wijzen op don uiterst pijnlijken toestand, waarin die beslis sing Roget en Cuignet breDgt en de vermindering der waarde van hun getuigenis tegen Dreyfus, waar zg ook tegen du Paty niets hebben kun nen waar maken. Ernstig duel. Zaterdag beeft buiten Parijs, te Saint-Germain-en-Lesse, een duel op de sabel plaats gehad tusscben twee kwartiermeesters van het 18de regi ment jagers te paard, Datuurliik naar aanleiding vanl'affaire. De jongste der twee, een twee-en-twintigjarig officier, werd bg den eersten uitval zoo ernstig aan de pols gewond, dat hg na enkele uren stierf. Een nieuwe tunnel zal in Londen waarschijnlijk tot, stand komen onder de Theems, ten Oosten van de Tower Bridge. Het plan is opgemaakt door het comité voor de bruggen en hierbij is bepaald dat de tunnel zal loopen van Shad well naar Rotherhithe. De afstand vau d8 hoofd- invaart in de Surrey Commercial Docks tot London Bridge is mgl en tos 'TowerBridge l7/8 mijl. De afstand van den hoofdingang van de Blackwall-tunnei tot de hoofdinvaart van de Surrey Commercial Docks be draagt niet mmder dan 53 3 mijl. De Noordelijke aanloop naar de voorge stelde tunnel, op het punt waar deze verbonden wordt met Commercial Road East, komt te liggen omstreeks hal verwege den afstand, in rechte Ign gemeten tusschen Tower Bridge en de Blackwall-tunnei. De geheele lengte van de voorge stelde tunnel met de aai.loopen aan weerszijden, van Union Road Zuide lijk naar Commercial Road Oostelijk naar het Noorden za! 682-5 vt. zijn of 174 mjjl De breedte van den weg voor de rijtuigen zal 17 vt. zijn en voor de voetgangers aan weerszijden een pad overblijven van 4 vt. 2 inch. Men schat de geheele kosten op 2,198.250 pd. st. Hiervan rekent men 98.250 pd. sr. voor den aankoop van terrein, benevens vergoedingskosten voor het gebruik maken van de bui zen, waarin werklieden wonen, eri die dientengevolge moeten verhuizen. Vergiftiging. Een 14-jarig meisje te Parijs, is op lage wgze vergiftigd. Met twee vrien dinnetjes uit school komende, werd zij aangesproken door een dame, die hun bonbons gafaan de vriendinne tjes chocolade, aan het meisje een stukje suikergoed. Bg deze' deden zich weldra verschijnselen vau ver giftiging voor en het kind stierf den- zelfden middag. Haar nicht, de 24- jarige mad. Condere is gevangen ge nomen, maar ontkent alle schuld. Te baren huize is vergif gevonden en sommige getuigen zeggen haar te herkennen. Het motief harer daad zou dan zgn, dat zij met 't vermoorde kind een erfenis had te wachten, welke thans alleen aan haar komt. Maarzij is zeer welgesteld, baar man verdient veel geld in den handel en de familie HOOFDSTUK Vin. Wij hopen dat de lezer het slimme mannetje, onzen vriend Weazel, die de Peaks bezocht op dien avond toen Job zijn eea*ste gesprek met zijn aan staanden meester had, niet vergeten heeft. Weazel's woning zag' er wonderlijk uit en niettegenstaande wij, in aan merking nemende dait Weazel een oude vrijer was, veel door -de vingers willen zien, kunnen wij. zijne woning niet eens fatsoenlijk noemen. Hiji had een huis geheel voor zich alleen, en niemand an ders om hem te bedienen dan eene zeer kleine dienstmeid zoo klein, dat het een lang man niet kwalijk te' nemen zou zijn geweest als hij over haar heen gestapt ware zonder haar op te merken. Zij was ook altijd zeer hongerig, maar of dit ontstond' uit eene aangeboren Vraatzucht, dan wel' of de oorzaak te zoeken was in het schraal rantsoen waarop zij door Weazel gesteld was, is in, zekere mate een raadsel. Weazel beweerde dat er geen grooter gulzigaard bestond dan zij, en da.t zij hare eigene grootmoeder zou opeten als zij| er kans toe zagmaar Peg ontkende ooit kans te hebben op een.ig voedsel, dat haar iióömt befc vermoeden tegen baar on zinnig. Zij beweert een alibi. De ge tuigenverklaringen zgn verward. Een. vergissing van een ciiirurg. In een wetenschappelijk blad wordt melding gemaakt vau eeu ongelooflijke vergissing door een chirurg begaan. Het zieke oog van een patiënt zou verwijderd worden ten einde het ge zonde oog te behoeden voor de kans door dezelfde ziekte aangetast te worden. Door eene onattentie werd bet gezonde oog er uit genomen eu de vergissing pas bemerkt, toen liet oog goed en wel was weggeborgen. Nu is de ongelukkige patiënt voor zijn leven blind! Nieuwa telegraphisclie proeven. Door Italiaansche zee officiers zgn met veel succes proeven iu de golf van Spezia genomen mot de drnad- looze telegraaf van Russo d'Oscar, een soortgelijk systeem als Marconi's telegraaf. Bg de proeven bleek, dat van twee schepen, beide met een toe stel voorzien, die elkaar op een afstand van vijftig mgl passeer en, duidelijk beider snelheid wordt aangegeven, terwijl een ander toestel aanwijst in welke richting de schepen gaan. Met een Morse-toestel kon verder zonder moeite gemeenschap tusschen de twee schepen onderhouden worden. Ook de Hongaarscke eleclrici hou den zich sedert eenigen tgd bezig met het tölegrafeereu zonder draad en de Hongaar Schatter heeft iusschen Triest en Venetië, eeu afstand van bgna 70 kilometer, telegrammen overgeseind. De heeren Pollak en Virga hebben proeven genomen met snelseinen. Op eeu draad van 600 kilometer lengte werdeu met een toestel, dat met twin tig volts werkte, 70,000 woorden per uur overgeseind, en met vijf-en-twintig volts 100.000 woorden. Miltvuur. In de Zweedscbe provincies Wes- tergötland en Eifsborg is een vrg hevige millvGurepideinie uitgebroken, die niet alleen een groot aantal paar den en runderen als slachtoffers heeft doen valleD, doch reeds eenige men- sehenlevens heeft geëisebt en dage lijks nieuwe gevallen doet voorkomen. Door den gezondheidsraad te Stock holm z\in middelen in het wenk ge steld, ten einde de snelle uitbreiding der epidemie met krachtige hand tegen te gaan. De bosschen, waarin de kudden zich zomers ophouden worden door een aantal beambten en door militairen doorzocht en de ge vonden zieke dieren afgemaakt. In de meeste plaatsen in de geteisterde s reek zijn de markten voorloopig ge staakt, terwijl het betreden der bos schen streng verboden is. Ook de jaarlykscbe leger oefeningen zgn op voorstel van den commandant dezer stelling door den minister afgecom- raandeerd. De schade door de milt vuurepidemie teweeggebracht is reeds zeer aanzienlijk. Moord ia een trein. Men meent te Wissant den moor- de- aar van den heer Schotsmans in handen te hebben gekregen. De uitsluiting te Kopenhagen. De uitgesloten werklieden te Ko penhagen ontvangen van alle zgden bewgzen van sympathie. Niet alleen is de heele pers, mot uitzondering van een paar reactionaire bladeD, op hun hand, maar ook de bevolking spant zich in om het lot der werklieden te verzachten, door giften en langs an- derea weg. De vrouwen en kinderen worden door gezeten families op uit stapjes meegenomen of op het land te logeer en gevraagd, men organiseert voordrachten voor de werklieden, leidt hen rond in de museums, en tracht hen op allerlei wijzen bezig te houden. Het blad „Poiitiken" heeft reeds 13,000 kr. voor de uitgestotenen bij eengebracht. De patroonsvereenigingen trachten nu de uitsluiting algemeener te ma ken. Zoo zgn de patroons in de weef nijverheid gepolst, ook de cementfa- brikanten en de sigarenmakers, maar voorloopig is nog in geen van de vakken neiging te bespeuren om zich bij de beweging aan t8 sluiten. Alleen laten eenige wevers een gedeelte van hun volk korter werken, wat door sommigen als een voorteeken be- meester haar slechts met mogelijkheid onthouden kon. Twee feiten staan ech ter vast dat Peg; eens een stuk van Weasel's zeep opat (echte yellow), en dat Weazel berekende, voor zich zei ven en Peg, aan een half kwart brood drie dagen genoeg te hebben. Peg Todd -- haar naam was bijna even kort als zijl zelve was wat de Engelsche wet beleefdelijk „filia nullius" noemt, dat wil zeggen, niemands kind. Men mag redelijkerwijze veronderstel len dat zij: eenmaal een vad'er en eene moeder gehad moet hebben; maar nie mand wist wie zij waren. Alle ingewon nen inlichtingen strekten zich niet Ver der uit dan dat zij, in een onwedër, op eene stoep ergens in eene steeg in Whi- techapel, gevonden was. In de pude dar gen van poëtisch bijgeloof zou men haar voor eene dochter der lucht, of eeu kind der feeën, of iets van dien aard gehouden hebbenmaar in deze pro zaïsche dagqn noemde dë man, die haar vond, haar „eene arme vondeling", en gaf zijne meening te kennen dat hare moeder niet zoo goed was als zij behoorde te zijp, en d'at haar* vader niet veel beter was dan haire moeder. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 2