PREDIKBEURTEN Haarlem s Dagblad h en Dienstbode P.G. Dienstbode Picquart op verscheidene bijkomstige punten. Generaal Mereier komt thans naar voren. Ondanks Mender's bewering1 van Let tegendeel, houdt Picquart vol, dat deze hem opdroeg een pakket aan. kolo nel Maurel (voorzitter van den krijgs raad van. 1894) te brengen. Merciesr spreekt voorts Picquart tegen op diens bewering, dat generaal Gonse zoo bang voor oorlog was in den namiddag van 6 Januari 1895. Picquart houdt alles vol, wat hij gezegd heeft en verzekert dat Gonse toen in gemoedsbeweging was, omdat hij afwist van het telegram aan en liet bezoek van graaf Munster. Merci er blijft beweren, dat 'het borde rel langs ..den gewonen weg" aan het ministerie gekomen is en spreekt nog over een aantal andere punten, die Pic quart liandhaaft. Demange wijst andermaal op het ver dwijnen van. het commentaar bij het borderel (en de geheime stukken), het welk Mercier beweert dat voor hem per soonlijk gemaakt was. Daarna, wordt, om 11 uur 40. de zit ting opgeheven. Niet? bijzonders valt bij het uitgaan voor. In een interview met de ..Matin" heeft Esterhazy verklaard, dat hij Vrij dag (gisteren) aan generaal Roget het materieele bewijs zal toezenden van de stappen onlangs bij hem gedaan door heden uit Parijs om Henry te compro- mitteeren. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stel' de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatstwordt de copij niet aan den inzender terug gegeven. Labori. De laatste bericbteD luiden aldus De geoeesbeeren hebben besloten geen poging aan te wenden om den kogel uit de woud te verwijderen, daar deze op een plaats zit, waarbij volstrekt geen gevaar oplevert. Het Donderdagavond uitgegeven bulletin vau den gezondheidstoestand van Labori zegt, dat de koorts ver mindert. De pijnen houden nog aan, maar de toestand der wonde is be vredigend. In de omgeving van Labori verzekert men, dat by sterk genoeg zal zijn, om de zittiug van Dinsdag bij te wonen. De moordenaar van Labori. Wij waren Vrijdagmiddag nog in de gelegenheid het heugelijk nieuws mede te deelen dat da moordenaar van Labori waarschijnlijk gepakt is. Omtrent den dader wordt nog het volgende gemeld De arrestant is een landlooper en heet Glorot. Hy heeft zyn misdryf bekend. Wyl hy in kroegen gezegd had, dat hij op Labori geschoten had, werd hy Vrydagmorgen te Dol, op den weg naar Dinant, gevangengeno men. Daar Glorot echter een dronk aard is, die reeds zes maal als krank zinnige opgesloten is geweest, veertig jaar oud, terwyl het signalement niet overeenkomt met dat, opgegeven door hen die getuigen waren van den aan val, blijft er twijfel bestaan of by werkelijk de moordenaar is. Men moet zyn ondervraging af wachten, want het zou kunnen zyn, dat men met een alcoholicus of een krankzinnige te doen had. Nog wordt meegedeeld, dat de arrestant naar Ronnes is overge bracht. Hij was bleek en ontdaan, antwoordde met afgebroken zinnen op de ondervraging. De meening van hen, die hem bijgewoond hebben, is dat het een gek is. Vrijdagmiddag is hy nader onder vraagd. Picquart, Gast en een aantal ooggetuigen, die den dader van den aanslag hebben zien vluchten, werdeu in tegenwoordigheid van Glorot ge bracht, maar verklaarden stellig, dat deze persoon niet de man was, dien zij achtervolgd hadden. Dit is de tekst van het briefje, dat Glorot aan den kapitein der gendar merie te Ren nes zond „Ik geef my over. Neem my gevan gen. Ik ben de dader van den moord aanslag op Labori. Ik ben biy dat ik hem niet gedood hebik beb mij vergist, want ik wilde op Dreyfus schieten. Maar ik heb wapens ;hjj zal sterven," UIT TRANSVAAL. De Britsche agent te Pretoria heeft beslist bet bericht van de Standard and Diggers Netvs tegengesproken, dat er een tweede voorstel van Cham berlain ingekomen was. De gemengde commissie is dus nog aan de orde. Er verluidt intusscheo weer, dat de Trans-aalsche regeering aan de En- gelscbe te kennen heeft gegeven, dat zy tot verder toegeven bereid is, als de Engelsche regeering haar halver wege tegemoet komt. Volgens den orrespondent van de Press Association te Woolwich is het Eogelsche legerbestuur al tot een be sluit gekomen, hoe sterk het leger in Zuid-Afrika in geval van oorlog moet worden30.000 man onder 1200 officieren. Dan nog de noodige batte rijen geschat. Van de Londensck-Schotsche vry willigers hebben zich nog 200 man beschikbaar gesteld om naar Zuid- Afrika uitgezonden te worden. Waar schijnlijk zullen zy aan een Hoog land.-ch regiment worden toegevoegd, als dit nl. uittrekt. Volgeus Reuter's correspondent te Kaapstad, werft majoor Bird, die deel uitmaakt van kolonel Plumeris strijd macht ia Rhodesië, te Grahamstowu mannen aan voor de bereden politie en zyn uit Kimberley een dertig man naar Boelawajo vertrokken om dienst te nemen in kolonel Baden Powell's vrywilligerstroep. Te Kaapstad hebben zich 500 man voor de vrijwilligers aangegeven. Er zou Donderdag al een afdeeling naar het Betsjoeanaland- Protectoraat vertrokken zijn. Mijnheer de Redacteur. Sta me toe, dat ik G. v. d. B. even doe opmerken dat het werkelyke aantal werkende leden van de Kon. lieder tafel Zang en Vriendschap 110 be draagt en dat er van Z. en V. aan den wedstryd te Nijmegen deelnemen in werkelijkheid en in het geheel 85 zangers. Daarom zal hot, G. v. d. B. en misschien veleu met hem duide lyk worden, dal, waar de liedertafel voor het feit stond, dat door verschil lende tijdsomstandigheden vele harer leden niet iu de gelegenheid waren aan dit concours deel te nemen, zy op advies van den directeur eenige partyen versterkte met 6 leden van het R. K. Koor, die wel zoo goed waren aan die roepstem gehoor te geven. Dit, om mogelijk verkeerde uitleg gingen of gevolgtrekkingen le voor komen. K. VAN EDEN, Penningm. van Z. en Vr. Mijnheer de Redacteur De aanval in uw blad op den uieuw- steu crc.dietvorm is waarschijnlijk ge schreven. met een. bepaald doel en in zoovanro niet te billijken. De schrijver tracht, naar 'het mij toeschijnt, langs een omweg te willen treffen den heer Vallentgoed. candidaat der Volkskies- vesreeniging in bet 3e dista'ict hier ter stede, die agent is van de Rotterdanir scho Levensverzekering- Voorschot bank. ZiOoala medegedeeld werd', zijn, de Voorschotbanken met levensverzekering in de laatste jaren in gr ooien getale hier to lande opgericht en, het gebruik, dat er van gemaakt wordt, wettigt de veronderstelling, dait zij aan eene bfe- hoef te voldoen. Voor personen., die geen zaken doen en tijdelijk in. geldverlegenheid vsrkee- ren, is hot- aan te nemen, dat de door sclu-ijvor genoemde nieuwste crediet ui een uitkomst is, indien zij de ze kerheid hebben, later geleidelijk de op zich genomen schuld te kunnen afdoen Het zal veel gemakkelijker zijn. borgen te vinden, die instaan voor de geregel de betaling eener premie, dan borgen, die plotseling gesteld kunnen worden voor de betaling van een groot bedrag. Wel staan zij ook borg voor de afdoe ning den' schuld in termijnen, docli het gevaar van. een groot verlies is veel ver in in dierd1. Heef.t men bepaaldelijk het oog op kleine handelszaken, dan is de bespro ken caedietvorm, hoe aanlokkelijk ook, te duur, mot 'het oog op de opbrengst der onderneming, en dan zijn betere credietmiddelen te vinden. Neemt men bij voorbeeld Haarlem. Is hier niet een, uitmuntende hulpbank gevestigd, waar op zeer gemakkelijke voorwaarden een klein bedrag tot f 300 verstrekt wordt Bij geregelde aflossing bedraagt de rente nog geen 3 ten hon derd. -s men éénmaal geholpen ear liep de leening geregeld af, dan kan later altijd opnieuw geleend worden. Toch kast het. den menschen dikwijls nog moeite aan de verplichtingen tegenover de hulpbank te voldoen. Hoe moet 't da,n gaan. indien men acht procent, plus de noodzakelijke aflossing moet verdie nen Bovendien is het niet van belang ont bloot. dat de Haarlemsche Hulpbank, zoo noodig, tevreden is met één goe den borg. Zooals ik boven zeide, is het schrij ver van liet bewuste opstel in uw blad, naar mijn. meening, te doen geweest om een schijnstoot- te geven aan de Voor schotbanken op Levensverzekering-po lis. en te gelijkertijd den heer T. Val len tgoed. vertegenwoordiger hier ter ste de van de Rotterd. Levensverzekering- ér Voorschotbank, te treffen. Zulks is daaruit op te maken, omdat schrijver in het- algemeen sprekende, slechts de nadeden aanliaalt van éen Bank in 't bijzonder. Het medegedeelde feit. dat men eene levensverzekering moet sluiten, bij de Bank voor een grooter bedrag daar de leening is. i? waar voor d'e bank van den heer V.. doch bv. onwaar voor de alhier gevestigde Hollandsche Voorschotbank. Deze laatsto beleent gelden op polis- van alle soli ede Levensverzekering- atschappijen. hetgeen wederom niet het geval is bij de bank van den- heer V omdat deze tegelijkertijd Voorschot bank en Levensverzekeringbank is. Het groote nadeel, dat men slechts jeld kan krijgen voor twee jaar. met drie- of zesmaandelijksche accepten ter aflossing, is cok vtirmeden b:j de hier gevestigde Voorschotbank, die op lan ger termijn tot tien jaren toe, gelden verstrekt. Uit dit alle- blijkt voldoend©, dat de onbekende schrijver te veel in het alge- ::cn sprak Misschien ware liet beter •weest, enkel te spreken van banken, die tegelijkertijd in zich vertcnigen d'e Leven-verzekering en liet geven van voorschot. Doch zij. die op de hoogte zijn van de kiesbeweging hier tea* stede, zullen wel begrijpen, waar de schoen wringt. Het is een publiek geheim, dat in de vergadering van de Volkskiesvejreeni- ging zeer krasse opmerkingen gemaakt zijn over liet optreden van den heer Vallentgoed. als vertegenwoordiger hier ter stede van genoemde Rotterd. Le vensverzekering- Voorschotbank- Men igeen, die gelden opnam, onder vond later, dat de aangegane verplich tingen veel te zwaar drukten op zijn zaakje. Men, had' niet begrepen, dat de niiooielijkliedlen zoo groot waren en bemerkte te laat, dat men zich met de accepten, die op datiun aangeboden worden, een strop om den hals gehaald had. Onder den indruk hiervan heeft de zich noemende Leduc geschreven, en deed tegelijkertijd een aanval op alle Voorschotbanken, terwijl feitelijk daar de fout niet schuilt, doch wel degelijk bij de leeners zelf, die verplichtingen op zich nemen, zonder de gevolgen te kennen. Stelde men de vraag, of iemand, die de volksbelangen beweert voor te staan, en zicli laat candid eeren door eene Volkski esvareeniging, tegelijkertijd ver tegen woordigei- mag zijn van een lichaam, dat. lioevele deugden het ook moge hebben, een groot gevaar biedt voor de kleine neringdoenden, dan. zal menigeen daarop ontkennend antwoor den. De plicht van den lieer V., als ver tegenwoordiger- van de bank, is. den menschen die in geldverlegenheid zit ten. de zaak aan te prijzen, terwijl hij als volksman behoorde te trachten, den minder bemiddelden, minder drukken de credietmiddelen. aan te raden. Ieder mensch moet leven, en menig een is ter wille van den broode soms wel verplicht een minder aangename taak te vervullen. Doch dat iemand, in dergelijke om standigheden verkeereirde, zich geroe pen acht. een candidaatstelling van een Volkskiesvereeniging te aanvaarden, is of een zonderling zieleraadsel, of een nieuw bewijs, hoe de ijdelheid iemand) parten kan spelen. Hoogachtend, J. L. E I. KLEYNENBERG terwyl B. en W. het eveneens wen- schelyk achteD, dat zy een voldoende waarborgsom voor het onderhoud daar van storten, opdat uit het werk geen kosten voor deze gemeente zullen ontstaan. De verschillende voorwaarden zyn nader omschreven in een ontwerp besluit, dat B. en W. aan den Raad te bekrachtiging aanbieden. Voorts is door H. W. Dirken alhier een verzoekschrift aan den Raad ge richt, ten einde vergunning te beko men, om het perceel aan de Smede- straat No. 11 hooger te mogen optrek ken dan anderhalfmaal de breedte van de aangrenzende openbare s'raat. B. en W. stellen voor dit goed te keutea. M. de Redacteur Mag ik uw beleefd verzoeken het on derstaande te plaatsen' in uw veelgele zen courant. Naar aanleiding van uwe mededeelin^ betreffende eene te verwachten inter pellatie van den heer Schram over liet lat© verschijnen van de brandweer, wil ik ons nieuw Raadslid er even op wijzen, dat het geven, van vermanin gen door ZEd. Achtb. zeker niet in. het publiek moet worden gedaan, dan gaat het vertrouwen verloren. Zijn vermaningen verdiend', breng dan bemerkingen aan dien betrokkene zelve over, dal zet geen kwaad bloed. Het reorganiseeren van een brand weer kost veel geld!. Mijnheer Schram denk aan d!e belastingschuldigen. Waarlijk we hebben niet te klagen over de brandweer. Ik meen niet onvermeld te mogen laten, dat, zoodra even bekend was, dat er brand was, door mij d'e telephoon ter hand is genomen om) den dapperen steeds gereed zijnde kapitein van. onsi fliiuk vrijwii.igerscoaps te waarschuwen. Het telephooiïbureau gaf mij. geen gehoor. Ik liep naar buiten om den brand! te- j zien, Staand'o voor den boom aan den Kruisweg kwam er een wagen zoo genaamd rijtuig aanhollen en daar uit kwam een. stem, verzoekende den boom te openen voor de brandweer. De boomi ging dadelijk open en de kapitein, van het Vrijwilligerskorps reed in zijn in der* haast gepakte equipage: naar den brand. Hulde aan den kapitein! Heeft de heer Schram persoonlijk een ailarmtoestel opgezocht en de brand weer opgeroepen Zoo ja, hoewel minuten later was de brandweer daar? U dankzeggende voor uwe gastvrij heid. Hoogachtend: Stukken van den Gemeente raad. Door R. en W. wordt aan den Raad overgelegd een adres van F. Ander heggen Jr. en L. J. Neumeyer Jr. te Amsterdam, waarbij door beo wordt iogezonden eeD gewyzigd plan voor den aanleg van een tramweg langs de Amsterdamsche vaart. Adressanten leggen bierby over de copy van een schryven van den directeur der gemeentelijke waterleidingen te Amsterdam, waaruit blykt. dat de bezwaren omtrent de waterleidingbui zen gerezen, zijn opgelost, terwyl zij tevens ver klaren, dat ook vaGwego den Rijkswaterstaat tegen de wijziging als in den „voorgestelden toestand" is aan gegeven geen bezwaar bestaat. B. en W. u ijzen er in bun toelich ting op, dat adressanten hun plan hebbeu gewyzigd in verband met be zwaren met betrekking tot de buizeu der Amsterdamsche waterleiding, en het eene spoor no loopt over den zui delijken en het andere over den noor delijken berm, welk laatste gedeelte eigendom der gemeente is. Voor de ten uitvoerlegging van het plan zal het bovendien noodig zijn, dat de Rijksweg eenigszins wordt omge legd. Blijkens schryven van den minis ter van W., H-. en N., is de Regee ring bereijLtot dien omlegging mede te werken onder voorwaarde, dat de gemeenten Haarlem en Amsterdam, alsmede het Hoogheemraadschap Rijn land hunne medewerking daartoe ver- leenen. Haarlem zou daaiby aan het Ry'k moeten afstaan eene 2 M. breede strook grond laugs de noordzijde van den weg aan deze zyde van Halfweg, terwyl bovendien aan het Ry'k zou moeten worden overgedragen een ge deelte water ODgeveer ter breedte van 2.50 M. en ter lengte van ongeveer 350 M., gelegen by de brug over de Liede. Daar de afstand van bovenbedoelde strookgrond voor deze gemeente een vermindering van de opbrengst van bet gra?gewas zal hebben, achten B. en W. het gewenscht, dat adressanten ver, oeding daarvoor in eens een som storten van f 18'5. Overigens zul len adressanten de beschoeiingen in behoorlijken toestand moeten brengen, Wielrijdersoptoclit Koningin nedag. Men schrijft ons: Reeds nu kan men bespeuren boe groot de ingenomenheid is met de plannen der feestcommissie. Van ver schillende zijden worden reeds inlich ting-en gevraagd,daar weer toezeg gingen van medewerking gedaan, in het kort alles wijst er op dat de op tocht ondanks den korten termijn van voorbereiding, zeer veel kans vao sla gen beeft. Waar oorspronkelijk slechts van een gewonen optocht van wielrijders sprake was, waarvan de eentonigheid een weinig verbroken zoude worden door het aaubieogen eener eenvoudige versiering van oranje en nationaal lint, hier en daar tot afwisseling wat bloemen, begint men zich nu al te gewennen aan een gere- gelden optocht, met afdeelingen, groe pen enz. enz. Vier welbekende Haar lemmers boden zich reeds aan om als herauten te wiel met trompetgeschal den stoet te openen. Een ander heeft een aantal costumes ter beschikking van de commissie gesteld, om daarvao naar welgevallen gebruik te maken een clubje dames eo heeren zal trach ten zich met anderen te vereenigen om iets heel aardigs voor te stellen. Ook jongelui blijven niet achter, vooral jonge dames informeeren met groote belangstelling. Mogen wy de vele plan nen gelooven, dan zal ook eene hulde aan de Koningin iu den stoet niet ontbreken. Alles wyst op groote geest drift, doch met enkel geestdrift komt men er niet en de mannen die op zich durfden nemen om in zoo korten tijd een dergelyken optocht iu elkander te zetten, moeten door eiken wielrij der flink gesteund worden. Daarom wordt ieder, die goed op zyn wiel manoevreeren kan, tot bijwoning der vergadering op Maandagavond 8 uur net Brongebouw opgewekt. De feestcommissie komt daar reeds ten 7 uur bijeen om hare werkzaamheden te regelen. Een verkeerd denkbeeld van som migen is het, dat alleen lbdea van den A. N. W. B. aan den optocht kunnen deelaemen. Bij al hare waar deering voor den steun van den A. N. W. B., heeft de feestcommissie begre pen dat het hier gold een feest van voor de burgery en dat men van dezen optocht niemand kan uitsluiten. En omdat deze redeneering zoo waar is, uiag niemand zich aan medewer king onttrekken. Wy hebben toch bij den optocht in het Kroningsjaar ge zien wat algemeene samenwerking kan voortbrengen. In onze herinne ring doemt weer op die groep edelen, door personen uit onze beste standen saamgesteld, en met welgevallen bren gen wij ze ods voor den peest die flinke, kranige groepen, voorgesteld door burgers van eiken rang en stand. Daar was van alle zijden medewer king en welk een schoon resultaat was niet het gevolg van die algem 'ene deelneming. Ook hier moet het zoo zyn. Een ieder neme deel overeen komstig zyn wenschen, doch niemand blyve achter. Zelfs een onversierd rywiel brengt reeds het zyue bij tot opluistering van bet geheel. Branden. Vrijdagmiddag omstreeks 6,;2 uur heeft een begin van brand plaatsge had ten huize van den meikbogr C. Verbulp in de Korte Zijlstraat. Een schoorsteenzeiltje was in aanraking gekomen met een wat hoog brandend petroleumtoestel, iiet zeillje vatte vuur dat zich aan den schoorsteenmantel mededeelde. Met behulp van haar buurman, den loodgieter, den heer de Koning, bluschte juffrouw Verhulp het vuur met een paar emmers water. het vuur aangetast. De inwoners wer den in nachtgewaad per rytuig naar de familie op de Oude Groenmarkt gebracht. Door de politie was na den brand de Zijlstraat ter plaatse van den brand voor het verkeer gesloten, aangezien de top van den voorgevel in de straat dreigde te storten. Van wege de gemeentewerken werd later het bovenste stuk afgebroken opdat de stremmiug passage opgeheven zou kunnen worden. Door de geweldige bitte zyn de spiegelruiten van deD manufacturier Bern des aan de over zijde gesprongen. Wat het optreden van de brand weer betreft, daarover hoorden wy weder verschillende klachten. Volgens sommige getuigen kwam de eerste spuit ongeveer een kwartier na het uitbreker: van den brand en spuit )0 toen bet gebouw reeds in Uchtenlaaie s ond. Nu moet men wel in aanmer king nemen, dat de brandweer bier niet is als te Amsterdam, waar dag en nacht in de kazernes wordt ge waakt en by elk sein direct wordt uitgerukt, bier daarentegen wordt eerst de politie en daarna de gesala rieerde brandweer gewekt. Voor de personen, die de spuiten bedieueD, zyn aangekleed en roet hun spuit op bet terrein des onheils aankomen, verloopt natuurlijk eenigen tijd. En als al deze brandweermannen er zyn, dan eerst gaat men om één onzer beste en vrijwillige corpsen denken n.l. om de leden van spuit 10 en 10a, die reeds zoo dikwijls bij bran den getoond hebben hoe jonge od vlugge krachten de gesalarieerde brandweer in de schaduw te stellen. Maar worden deze dan ook niet tele fonisch gewekt, vroegen velen ons af. Zy zullen onderling toch ook wel per telefoon gewekt worden, of moeten zy alleen maar door het lawaai op straat of wanneer dat het geval is door het luiden van den brand klok, weten dat hier of daar brand is uitgebroken? Helaas, dit laatste is waar. En als men nu weet dat de brandklok begint te luiden, wanneer de brand op het hevigst is, dan is het nog te verwonderen, dat de leden van de Tien, die toch ook 's nachts op één oor liggen, nog zoo spoedig komen opdagen. Reeds meermalen hebben wy in dit blad gewezen op de noodzakelijkheid, dat de vrijwilligers onderling van brandschellen worden voorzien, doch de staf schijnt daar geen ooren naar te hebben, of beter gezegd één of mesr leden van de staf. Het is dan ook geenszins te ver wonderen, dat de leden der Tien, die toch hunne goede diensten vrijwillig der gemeenten zonder een enkele ver goeding aanbiedeo, worden ontmoedigd en daardoor tevens hunne goede repu tatie bij de burgery verliezen. Dat deze brand weder een bewijs heeft gegeven, hoe dringend noodzakelijk bet is, dat de vrijwilligers ooderling met elkander worden verbondeD, op dat by het uitbreken van eeoen brand bet gebeele corps present is, lydt voor zeker geen twijlel. Moge de bevoegde autoriteit dan ook spoedig aan dezen wensch voldoen VARIA. Een druk gesprek. Man. Dus heb je niets van dat verschrikkelijke onweder van middag 1 gehoord 0 Vrouw. Maar. man, hoe kon dat Ik was immers op myo koftiekransje! Kind, biyf oiet zoolang voor elk schilderij staande menschen zouden meenen, dat wij voor 't eerst op de tentoonstelling waren BH3NGEB0UW. MATINEE te geven op Maandag 21 Augustus door de Magnaten Kapel in nationaal costuum, onder leiding |A van CALIN UDILA. L f wordt in a 11 e bi SïirlMgei» in Maar- jj) [c .^3esn en Oiustrc-^ HKen gipleasesi. b p Looddieven. De eigenaars van vijf nog onbe woonde villa's in het Wilhelminapark, kwamen Vrijdagmiddag tot de ont dekking dat alle compositiebuizen van de waterleiding en de closets waren afgesneden en ontvreemd. De daders scKynen zich tot de perceelen toegang te hebben verschaft door het inslaan van ruiten aan de achterzijde. Wegens plaatsgebrek moet het ver slag betreffende de vergadering der Nederlandsche Vereeniging van Lo- caalspoorwegen en Tramwegen, die hedenmorgen in het Brongebouw werd gehouden, tot een volgend nummer blyven liggen. Amsterdamsche Wielerbaan. Hedenmiddag te 2 uur namen te Amsterdam de wedstrijden! om den Grand Prix d'Amsterdam een.aan vang. Wegens het late uur komen wij daarop iu een volgend nummer terug. Hedennacht omstreeks 3 '/t uur brak een felle brand uit in de rietwerkers- werkpiaats van C. v. Weert iu d8 Zijlstraat, zoodat spoedig de brand klokken moesten wordeu geluid. De eigenaar was reeds aan het werk en was bezig met een spirituslamp een Jansen. H. van der Wel en W. San- badstoel af te schroeien. De lamp berg. raakte in brand en viel op den grond, Bevallen: S. InpynGerritsen z. waar de spiritus zich verspreidde en J- J- Bus^Booo z. H. G. Katvan het licht braodbare materiaal oumid- Velsen. Ondertrouwd: A. B. van Vu uren en H. Braams. H. Retz en E. E. Braun. A. C. Hoogerwerf en W. A. Sterk. J. C. van Straaten en W. M. Gbijs. J. van Vrede en P. H. Gar- rüsen. M. N. van Scha gen en E. C. Witteman. D. Schermer en P. H. Wassenaar. W J. van Gogh en A. M. Kaulbach. Getrouwd F. D. Scbma! en N. G. van Wijngaarden. J. Graaman en M. deilijk aantastte. Van Weert ging zyn zwager wekken, die boven sliep; zy konden door den dikken rook niet terug. De eigenaar redde zich over het dak ei zin zwager sprong in nachtgewaad het voorraam van de eerste verdiepiag uit, hy verwondde zich daarby de rechterband ernstig by het inslaan der ruilen. Het perceel is totaal uitgebrand. Alles was ver zekerd, behalve hetgeen den zwager toebehoort. De echtgenoote van v. Weert was met hun kind bij hare familie buiten de stad. Waren ..y tbnis geweest dan zouden allicht grootere onheilen zyn gebeurd. De vonkenregen was zoo hevig dat zelfs de daklijst van een verder ge legen perceel, waarin de drukkerij van den heer Kleyneuberg is geves tigd, in brand geraakte. Ook het aangrenzende huis van den heer Ritsema werd nog een oogeublik door Veelen z. H. van der Ende—de Rooy z. A. van d r Kolk—Snijders d. G. van Schagen—Nyman d. OverledenK. Meyer 14 w. P. A. S. Olto 20 m. M. Zwaaneveld 83 j. M. M. Pronkers 1 j. Haarlemmermeer. Getrouwd: J. Jongkind en J. Ver hoeve. D. J. Kok en H. Smit. E. Visbeen en H. Verwoerdt. Bevallen H. v. Oosten—v. Noort z. W. H. WillemseKees z. C. den Haan—Meyer z. J. Baars—de Rijk d. W. A. C. Meijer—Gerritsen z. S. Bakker—de Vogel z. N. Robijn—Ton z. M. Willemse—van Brugge d. A. Kooy—Luyten d. G. Vaalburg—Ver boom d. M. v. Doorn—v. d. Giessen z. OverledenJ. A. Beers 9 md. A. N. Gorlee 42 j. S. Bogaard 1 md. L. Eikelenboom 21 md. G. v. d. Ree 18 d. V. Huizinga 62 j. T. v. Hutten 23 j. op ZONDAG 20 Aug. 1899. TE HAARLEM. Groote Kerk. Voorin. 7 ure, Veen. Voorin. 10 ure, Swaan. 'sAvoüds 6 ure, Barbas. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Raksteen. JaDskerk. Voorm. 10 ure? Bakenesserkerk. (Voor de kinderen). Voorm. 10 ure, Hilbrander Zandvoort. Voorm. 10 ure, prof. van Leeuwen vaD Utrecht, 's Avonds 6J/i ure, geen dienst. V BURGERLIJKE STAND. Bevallen17 AugC. van Norden— Wynands z. 18. M. H. Kluyskens— Beenders z. 11. 19. S. M. Sauberg— van der Aar z. Overleden18 Ang. G. H. Loenis 47 j. Jansweg. J. C. van Reysen 72 j. Spaarow.str. H. Bakker—Huyke 75j. Gr. Heiligland. :a SiGomvaarftberichten. Het stoomschip Cluden, gecharterd r door de Holland-Amerika Lyn, van Newyork naar Amst.. pass. IS Aug. des nam. 3 u. 52 m. Dover. Het stoomschip Soembingvan Java naar Rotterdam, vertrok 18 Augustus |a van Padang. Het stoomschip Koningin Wilhel- mina, van Batavia naar Amsterdam, L pass. 17 Aug. Kaap del Armi. Het stoomschip Prins Rendrïk, van Amst, naar Batavia, vertr. 17 Aug. van Genua. Het stoomschip Soendavan Ba tavia Daar Amsterdam, vertr. 18 Aug. van Port Said. Het stoomschip Madura, van Am sterdam naar Batavia, arriv. 17 Aug. te Padang. Het stoomschip Bromovan Rot terdam naar Batavia, vertr. 18 Aug. van Perim. Het stoomschip Werkendam van de Holland-Amerika Lijn, van Amster dam naar Newyork, pass. 18 Aug. des nam. 5 u. Wight. AüfSMSflB. Den 2den September a.s. :1 hopen onze geliefde Ouders ff :f JOH. VAN LEERSUM W. C. FREMEIJ. den dag te herdenken, waar- p op zij vóór 25 jaar door den i| Echtelijken band werden ver- j| f| bonden. h Hunne dankbare Kinderen. Voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij het overlijden van onze geliefde Moe der, Behuwd-. Groot- en Over grootmoeder. Mej. E. H. L1JDS- MAN, wed van den Heer J. A.A. ALTHOFF. betuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam EDUARD ALTHOFF Sr. Haarlem. 19 Augustus 1899. lil Mevr. VAN DER VIJGH. Bos" boom-Toussaintstr. 2. Amsterdam! vraagt voor dadelijk eene nette Zonder goede get, onn. zich aan te melden. gevraagd. Meid-Alleen, terstond, tengevolge van ziekte der tegen woordige. AdresRipperdastraat No. 11 te Haarlem. Aan eene industrieele inrichting kunnen Vrouwen en Meisjes geplaatst worden. Brieven franco No. 2457, bureau van dit blad.

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 2