NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Haarlemsche Handelsvereeniging De geschiedenis van Haarlem 17e Jaargang. laandag 21 Augustus 1899, Ho 4953 b HAARLEM'S DA8BLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Vnor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd ia (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.05 (■Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden. 0.30 «de omstreken en franco per post Q.371/^ HET: 5 regels 50 Ots.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiên worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux. Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: t"hmpagnie Générale de Publicitê Etrangère G. L DA'.'BF, i'arijs 31bi# Fa'. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiên en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bnreau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prjjs der Advertentiên van 1—5 regels f 0,75, elke regel meer ƒ0,15; Reclames per regel f 0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zyn BloemendaalSandpoort en SchotenP. v. d. RAADT, Sandpoort; HeemstedeJ. LEUVEN, by de Tol; Spaarndam, C. HARTENDORP; ZandvoortG. ZWEMMER; VelsenW. J. RUIJTERBeverwijk, J. HOORNSRïlleqom, ARIE HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiên aan. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Qoedgek. hij Kon. Besluit van 12 Nov. 1892No. 29. De Haarlemsche Handelsrereen. telt thana ruim 650 leden, dat ia veel, doch niet genoeg. Elke winkelier, elke han delaar, zijn belang begrijpende, moet zich aansluiten. De contributie bedraagt slechts f 2.50, terwijl de voordellen groot zijn. Rechtskundige adviseurs zijn de hoe ren mrs. Th. de Haan. Hugenholta en H. Ph. de Kanter, Spaame 94, welke gratis advies in handelszaken geven aan de leden en voor hen gratis optre den in faillissementen. Voor incasso's, door bemiddeling der advocaten gedaan, wordt 5 berekend. Bankiers der vereeniging zijn de heek- ren Laane van Bexnmel, Kruisstraat 51. Alle brieven of aanvragen (ook opga ven voor het lidmaatschap) moeten ge richt worden aan het bureau der ver- eeniging, 22 Lange Begijnestraat. Het is ons gelukt eene overeenkomst te sluiten, waardoor het mogelijk is H.H. leden nauwkeurige informaties te ver schaffen omtrent alle firma's in Ne derland. De kosten dezer informaties bedragen 60 cents per adres, plus 5 cents voor porto, en moeten vooruit betaald wor den aan het bureau. Informatiën naar binnen de stad wonende personen gra tis. Ruim 650 informatiën en rechtskun dige adviezen werden, in het afgeloopen jaar verstrekt. In Juli zijn 35 vorderingen tot bedrag van f 1003,78 betaald; 9 vorde ringen worden afbetaald; 6 vorderin gen zim uitgesteld. Volgens artikel 7 dient hert Geheim der Maandlijsten ongeschonden bewaard te blijven. H.H. Leden worden er op attent ge maakt, dat pretentiën, buiten de stad I tegenwoordige koor gebouwd, in te vorderen, niet worden behandeld, tenzij portovergoeding (10 cts.) is bijge- ▼oegd. Het Bureau der vereeniging is geves tigd 22 Lange Begijnestraat en is ge opend iederen werkdag van 's morgens 9 tot 1 en 's middags van 2 tot 4 uur. Dagelijks ia een der bestuursleden aanwezig en bereid tot het geven van al le gewenschte inlichtingen en wel Maan dag en Vrijdag van 1112 uur v.m., Te overige dagen van 34 nm. Het Bestuur van de Haarlemsche Handelsvereeniging bericht aan de le den, dat C. VISSER, Haarlemmermeer bij het stoomgemaal „Lynden" en han delende in Tabak, Sigaren en Manufao- turen, gevestigd was Barrevoetestraat 3, en dat omtrent hem informatiën zijn te bekomen aan het Bureau. HET BESTUUR. ken in 1769, en bij de plaatsing van een standbeeld' van L. J. Koster in 1801 op do Groote Markt, terwijl bij de ver bouwing, in 1867 van de lettergieterij des h.h. Enschedé er zooveel gevonden werden dat er verscheidene wagens noo- dig warn om ze naar het kerkhof onder Schoten te vervoeren, ten einde ze al daar bij te zetten. Het genoemde kerk hof heeft zich waarschijnlijk bevonden van den hoek der vleeschhal tot aan de Damstraat, terwijl de grens langs de Jansstraat liep, en, we lezen, ook in een resolutie van de vroedschap van 11 Oc tober 1601, toen er bepaald werd eene nieuwe vleeschhal te bouwen, dat deze zou komen op ..het Marktveld op den hoek van het groote kerkhof." In welk jaar de oude Sint -Bavoka- pc-1 daar gebouwd is, kan niet met ze kerheid bepaald' worden, dóch in 1100 was ze er reeds, en uit een oud geschre_ ven Kroniekje zou blijken, da,t Philips II, toen zijne dochter Hadewicli over leed, haar heeft laten begraven in de parochiekerk van Haarlem. De broeder schap van de Heilige Moeder Gods en altijd Maagd Maria", die in genoemde kerk was ingericht, had reeds in 1307 eene vicarij. Reeds vroeger, hebben we gezien hoe Albreoht van Beieren op allerhande wijze de belangen van onze inwoners trachtte te bevorderen en nu wist hiji ook weer van den paus een aflaaltsbulle te verkrijgen, waarin bepaald werd, dat alle geloovigen, die de kerk van Sint Bavo te Haarlem bezochten, op den eersten Zondag na Pinksteren en haar met aalmoezen begiftigden, vollen af laat van zonden zouden verdienen, evengoed als hadden ze de kerk te As- sisiën (bij Rome en gesticht door St, Franciscus) bezocht. Het bijeengebrachte geld werd be stemd voor den opbouw een er nieuwe kerk. Zoo zorgde Albrecht dus voor het geld, daar de toestand van zijn eigen l schatkist, door het vele oorlogvoeren, I verre van schitterend was en liet dus zelf niet kon geven. In het begin der 15e eeuw, ward het terwijl DOOR W. P. J. OVERMEER, Amanuensis der Gemeente-bibliotheek. D>' oude Sl. Bavokerk en Janskerlc. VIII. Reeds vóór den bouw der tegenwoor dige Groote Kerk, was er een kapel op die plaats toen het Zand geheeten aanwezig en ook gewijd aan Sint Bavo. Sint Bavo was de patroon dor Genr tenaars en Haarlemmers en gelijk de overlevering luidt, uit doorluchtige ou- f ders geboren, en na al de strengste soorten van boetpleging vervuld! te heb ben in 649 gestorven. Hij zou aan Haarlemmers verschenen zijn met een valk in de eene en een degen in. de an- dere hand, zooals op het bekende schil derij (dit hangt op het portaal der ge meente-bibliotheek) is afgebeeld. Toen men in 1843 een monument op richtte, ter nagedachtenis aan den heer F. W. Conradt. vond men het fonda ment der oude kapel, dat uit onregel matige duifsteen bestaande, van de ko lommen. af, waarop de toren rust, tot het koor liep. Rondom deze kapel heeft zich een kerkhof bevonden en bij laatst genoemde gelegenheid vond men nog vele doodsbeenderen in die nabijheid! van dén middentrans. Ditzelfde had ook plaats bij, de verbouwing der vischban- Jacob de beeldsnijder in 1432 een pre dikstoel vervaardigde, die eerst in het laatste der 17e eeuw door een anderen, vervangen is geworden. Een zware brand sloopte de kapel bijna geheel in, 1470 en het volgende jaar begon men met- den wederopbouw in denzelfden vorm en op de grootte, zooals ze zich nog op den huidigen, dag aan ons oog vertoont. Hierop hoop ik ter gelegener tijd terug te komen en wil mij thans bezighouden met het 5e der gestichtelijke gestichten te Haarlem, nl. ..Het huis en de Kerk der Sint Jamshearen." Bovengenoemd huis was zeer rijk en on tri ng ook vele malen stoffelijke be wijzen van belangstelling. Zoo schonk Gerardus vam Tettenrode, in 1310 Ka- munnik van de Sinte Maria, te Utrecht, hun zijn erf met huis te Haarlem en gelegen in de St. Jansstraat, met het doel er eene nieuwe stichting en kapel van te maken en hieraan werd dan ook voldaan in 1317, door den Com mandeur dier orde, Jacob van Dene marken, bisschop va,n Suden. In 1313 gingen dé Tempeliers met al hun bezittingen en goederen bij: hen over, aangezien die orde door Paus Cle mens V in 1312 opgeheven was. Schrevelius schrijft hier o. a. van, dat de genoemde orde in alle gewesten der wereld bijna, op één dag vernietigd en gedempt werd. Ze bewoonden sedert 1311 een kloos ter genaamd het „Nye Klooster by den IToute." hetwelk zich bevond op den West. hoek van. den Raamsingel, waar Later het huis de Kraton gestaan heeft en hadden hun uitgang door het Hee renhek, naast den la teren schouwburg op den Dreef. Gerard van Hamerst-ein gaf in 1332 aan den Graaf van Holland het recht om de huizen der St. Jan sheer en te Haarlem en elders tot tijdelijk verblijf te mogen gebruiken. In de kerk bevonden zich behalve het hoofdaltaar, nog drie altaren, nl. die van St. Margriet, van St. Nioolaas en van St. Andries. In 1603 werd ze be stemd voor den dienst der hervormden en het was Mr. Hendrick Aertsz. van Boxtel, die tot voorzanger werd aange steld en deze betrekking verscheidene jaren vervulda Jan vam Meurs maakte er in 1614 eene nieuwe klok in, wolke 1044 ponden woog em waarvoor 750 L. V. St. betaald werd. Bij het overlijden vam den katsten commandeur. Andries Pietersz. van Souwenvervielen alle goederen en( be zittingen aam de stad, benevens ..eene seer groote meniobte boecken, die men naderhant by catalogus sal mogen spe- cificeerem." Deze boeken zijn nog ter gem.-bibl. aanwezig, uitgezonderd twee pakken schoolboeken, die in den cata logus wel vermeld zijn. Door den vro» geren historicus vam Oosten de Bruin, werd over deze boekerij gespro ken. dat ze „gering was" en de heer Al- lam. merkt in zijp geschiedenis em be schrijving van Haarlem terecht op, dat door genoemden heer v. O. de Br. met opzet melding gemaakt, wordt van de geringe boekerij van dit huis (blz. 97), ofschoon, hij wist dat de breede grond slagen der stadsbibliotheek geleverd wa ren door - St. Jan en de schrijver noo- digt dan ook zijn lezers uit. zich aan genoemde instelling te overtuigen. De opmerking is volkomen juist, doch ik moet hieraan toevoegen (daar ik de copie der catalogus gelezen heb) dat de heer v. O. d. Br. jurist en historicus was en uit genoemde, lijst van boeken blijkt dat er een zeer groot aantal werkem zijn van theologisch en aard, terwijl er op rechtsgeleerd en historisch gebied zeer weinig is, m. a. w. voor dén heer vam O. d. Br. was de voorraad gering, daar de inhoud' d'er werken meer en deels bui- tem zijn terrein waren. Hoe het zij, de verzameling is nog heden een sieraad <ir stad. In 1844 werd het orgel in dé Janskerk plechtig ingewijd en in 18S3 dat der Doopsgezinde kerk hier naar toe overoebracht. Er was echter nog eene andere stich ting aan verbonden, die we volstrekt niet uit het oog mogen verliezen, als is zo reeds ruim eene eeuw opgeheven. Ik bedoel hiermede het Sint Jansgasthuis, dat op den hoek van de St. Pieter straat., in de Wijngaardstraat- over de Cociliasteeg stond, en in 1390 gesticht werd door een Haaxlemschem Sint Jans ridder, Dire Dye Roper genaamd, en, doo Conrad, van Bruynsberch, meester dér orde van Sint Jam in Duitschlamd, bij open brief bevestigd werd. Door den stichter werden vier kleine woningen angewezen in de Lange Wijngaardstraat achter de Janskerk, onder voorwaarde, dat daarin arme lieden gratis moesten wonen, tewijl een commandeur vam Sint Jam, of een door hem aan te wijzen persoom. daarover regent moest zijn. Bij het niet nakomen van bovenstaande be palingen zou de helft der inkomsten ver-vallen aan de armen der Heilige Geest meesters en de andere helft aan 't Gasthuis zelf. Toen in 1625. bij het overlijden van den laatsten comman deur, 't gesticht in handen, der stad verviel, werden er vrouwen uit het Hei lige Geesthuis in geplaatst. Dit laatste huis heete ook weL het jvoen Kuyzors- gasthuis, naar Coen Cus vam Oost ervan t. en door deze vereeniging kreeg het St. Jansgasthuis nu den naam van St. Jan: Coen en-gast huis. Aanvankelijk werd het bestemd ter verpleging van 13 vrou wen. doch door de ongunstige geldige omstandigheden besloot, de stedelijke regeering in 1718, 't aantal verpleegden van 13 op 7 te brengem. Ook waexm er nu van stadlswege twee regenten over aangesteld'. In 1777 werd 't geheel opge heven om dezelfde reden, als waarom mem 't reeds vroeger bekrompen had en een jaar daarna werd het hub afbraak in ,.de Gouden Leeuw'' ver kocht voor f S65, terwijl dé grond van 't gesloopte gebouw eveneens in open bare veiling kwam in 't Guldenvlies er bij gedeelte verkocht werd, em wel een gedeelte voor f 10 en in 1S30 't restant voor f 150 aan P. Verken Pz. alhier. Tijdens het bestuur der St. Jamshee- ren hadden de verpleegden geen andere voordeelen dam vrije woning, doch na 1625 genoten zij preuves, nl. ieder weeks 2 pond roggebrood en een half pond boter, gezamenlijk eenig bier, eon vetten os, f 50, 150 ton turf, een maal tijd van wijn en. gebraden konijnen om een zak zout, terwijl dit nog verhoogdi werd in. 1751 door een legaat van Jam van. Breemen. (Arch, weesh. en rea v. Burg. tot 1751). (Wordt vervolgd). coreur en plaatsvervangend kanton rechter te Amsterdam. De overledene maakte deel uit var- de firma Heioeken Calisch en was ridder iu de orde van den Nedorland- schen Leeuw welke onderscheiding by zich verwierf voor zfine bemoeiir, gen voor de Tentoonstelling van het Hotel- en Reiswezen. In menig opzicht maakte hy zich voor Amsterdam verdienstelijk. Transvaal-meeting te Am sterdam. In het begin der volgende week zal te Amsterdam een groote meeting worden gehoudeu, waarin de volgende sprekers zullen optreden Ds. Lioa Cachet, predikant te Rot terdam mr. H. Yerkonteren, hoofd redacteur N ed.Daghladpastoor G. W. Kooings, te Amsterdam prof. dr. C. Bellaar Sprayt, idem. Het „Nederlandsche comité voor Transvaal," dat deze meeting voor bereidt en dat door een Amsterdamsch comité zal worden ter zijde -jestaan, wordt gevormd door de beeren J. E. N. baron Schimmelpennick van der Oye, lid der Eerste Kamer, voorzit ter; prof. mr. W. van der Vlugt, hoogleeraar te Leidendr. P. J. F. Vermeulen, lid der Tweede Kamer; jhr. mr. A. F. de Savormn Lohman, idemmr. A. F. K. Hartogb, idem prof. dr. C. Bellaar Spruyt, hoog leeraar te AmsterdamG. A. A Mïddelberg, president der Z.-A. Ver eeüiging; Paul den Tex. secretaris der Z.-A. Vereenigingjbr. mr. W. C. A. Alberda ran Ekenstein, lid der Eerste Kamerprof. dr. J. Woltjer, hoogleeraar te Amsterdamprof. dr. H. Kern, voorzitter van het Nederl, Verbondmr. M. J. C. M. Kolkman, lid der Tweede KamerG. P. Itt- mann Jr., koopman, 's GraveDhage; H. Meerkamp van Einden, koopman, Rotterdam; W. A. Genueker, voor zitter v/d Christ. Nat. Werkmans bond B. H. Heldt, voorzitter v/h Alg. Ned. Werkliedenverbond; K. Kater, voorzitter Yan Patrimonium W. C. J. Passtoors, yoorzitte>" v/d R. K. Volksbonddr. J. Th. de Visser, lid der Tweede Kamer, secre taris, te Amsterdam. De werkstaking te Am sterdam. De vertegenwoordigers der stakende werklieden van de Kon. fabriek van werktuigen od spoorwegmaterieel heb ben met de directie onderhandeld, doch zjjn nog niet tot een resultaat gekomen. Alles is dus by bee oude, en Vrijdag middag is al het werkvolk, behalve de voorslagers en vuurwerkers, ge woon aan den gang gegaan. Maandag beeft een nieuwe bespreking plaals en ran het resultaat daarvan zal het afhaDgen of de beweging grooter omvang aanneemt of niet. Picquart eD zyn zwager Gast. vau Labori en diens vrouw, van Déroulède, van Jules Guérin en van don g riff er van den krijgsraad, Coupois. op het oogenblik dat hij de acte van beschul diging leest.. Tevens treft men in het welverzorgde nummer afbeeldingen aan van verschillende belangrijke mo menten uit deze veelbewogen dagen er* Wedrennen te Clingendaal. De uitslag der Donderdag gehou den wedrennen te Clingendaal, uitge schreven door de Nederl. Harddraverij en Ren vereeniging, was als volgt Harddraverij-pres. Eerste prjjs f 700, „Concurrent", eigenaar H. v. Wicke- voori Crommelin te Heemstede, 1ste premie, f200, „Controleur", eigenaar dezelfde; 2e premie, flOO, „Electri city", eigenaar C. Sonius te Gronin gen. Cliugendaalren. Ie prijs, cup, uitge loofd door de Koningin, en f 1000, „Berthus", eigenaar jhr. Boreel te Vogelenzang2e prijs, f 300. „Bram eig, graaf Van Rechteren Limparg te Scheveningen3e prijs, f 150, „Mo nareh", eig. dezelfde. III. Duindicht prjjs. Prijzen f600, f150, f75 en f25. 1. „Nutina", eig. B. H. van Munster, Groningen2. „Cleopatrie", eig. W. A. Ockhorst, Rotterdam3. „Linsca II" eig. C. Sonius, Groningen; 4. „Atlantic",eig. Job. v. d. Bergb. Tilburg. IV. Groenendaal-prijs. Prijzen f 1200, f200 en f 100. 1."„Outrageous", eig. A. Meder, Carlsborst; '2. „Equerry". eig. R. Visart dc Bocarmé, te Boquet 3. „Segovia", eig. R. Dao.saert, Bel giê. V. Roomhais-prys. Prijzen 1500, f200, f75 en f25. 1. „Redburr", eig, stal Jan Steen, 's Gravenhage; 2. „May Rjjsdyk", eig. W. A. Ockhorst, Rol terdam3. „Gardenia", eig. H. van Wickevoort Crommelin, Heemstede 4. „Robert See Steele", eig. Joh. de Mol, 's-GraveDhage. VI. Zeebad Scheveningen-prijs.Pry zen f700. f 150 en f 50.1, „Celladema OintmeDt", eig. Mr. V. Marske, Turn bridge Wells; 2. „Westlake", eig. G. Visart de Bocarmé. Neafvilles; 3. „Kaleidoscope", eig. luit. H. Meyners, Breda. De meeting, die zich kenmerkte door de mededinging van eeo aantal buitenlandsche paarden, is uitstekend Een zware brand. Te Alkmaar is Vrijdag de zoutzie derij n£>e Eendracht" vaö den heer Bosman, geheel uitgebrand. De muren en de fabrieksschoorsteen zijn alleen blijvon staan. Het woonhuis naast de fabriek heeft vee! geleden. De brand is te half negen begonnen op een ka mer boven het. kantoor. Veel hoot in de bergplaats der fabriek en veel wind wakkerden het vuur aan. De fabriek is verzekerd voor 30 mille, de losse goederen voor f34.000. De politie heeft de daders van den te Barneveld gepleegden doodslag op den boerenknecht G. van Dronkelaar opgespoord. Drie metselaarsknechts hebben nl. bekend het slachtoffer de doodeljjke slagen te hebben toegebracht. BliMCfBLANO. Mr. N. A. Calisch. t Letteren en Kunst. Een extra revisie-nummer is ver schenen van de „Wereldkioniek". Het bevat een paar photo's van de terecht zitting in het Lyceum te Rennes. Op de eene ziet men Dreyfus luisteren naar bet voorlezen der acte van be schuldiging, op de andere is hij bezig de vragen van den president van den krijgsraad, kolonel Jouaust, te beant woorden. Voorts zijn in het nummer SEWEKGO NEE3JWS Leoncavallo als notendief. Een aardig verhaaltje wordt uit Manchester verteld of het waar is. is een andere vraag. Leoncavallo was Diet lang geleden incognito te Manchester, waar hij voor zaken moest zyn. Hij woonde een voorstelling by van „Pagliacci". Naast hem zat een opgewonden muzieklief hebber, die het stuk een meesterstuk noemde en den onbekende naast hem vroeg of bij de muziek ook niet heer lijk vond. „Nu," zei de Leoncavallo, die een aardigheid wilde hebben, „ik ben zelf musicus, maar ik moet u zeggon d ik die muziek heel gewoon vind. 2 bestaat uit herin neringen aan oudere componisten en zelfs uit gestolen stuk ken. Hoor maar, die cavatine is van Berlioz overgenomeu, het duo van de eerste acte is afkomstig van Gounod en die finale van straks is gestolen nit een bijna niet bekende partituur van Verdi." Den volgenden dag las Leoncavallo in een Manchesterscii blad: „De mee ning vaD maestro Leoncavallo over „Pagliacci." Bekentenis van deo no tendief. Een mnsicus zonder origina liteit ontmaskerd". Het bleek, dat de muzieklief hebber, dien Leoncavallo er in had willen laten loopen, een slimme reporter was, die hem had herkend en die zyn oor deel over zyn eigen werk had willen hooren. Dondecdag is te Osteude overledpi opgenomen, portretten van Casimir- mr. N. A. Ciliscb, advocaat en pro f I Perier, van generaal Mercier, van De Kanaalwet verworpen. Het Pruisische Huis van Afge- vaarden verwiep in tweede lezing, by hoofdelijke stemming, met 212 tegen 209 stemmen het Dordmnnd-Ryn ka naal en de aanvullingswerken voor het Dortmund-Eras kanaal en daarna ine'. 228 'egeo 126 siem-iieo de aan- gevraaeie zelden voor den aanleg vau het. Middelland kanaal. Het Proces Dreyfus. Het laatst deelden wij Vrijdag onder Telegrammen mede, dht Picquart uit voerig over de tegenstrijdigheden i* de verklaringen der schriftkundigen •tspreekt en hij een begin maakt mot het onderzoek van het geheim dossier. Picquart merkt op, dat het hem vceit gemakkelijker zon vallen zijn opmerkin gen te maken als hij 'het dassier kon inzien. De president acht- dit onmogelijk, hetgeen door Picquart wordt "betreuid. Hij wijst er op dat het stuk DouteJ Prcuse twijfel Iaat bestaan, liet kan ooiö betrekking hebben op Esterhazy. Een ander geheim stuk heeft betrekking op een inlichting vaoi weinig belamg die B. (Panizaardi) aan A. (Sehwartzkoppcn) vroeg. (Dit is het stuk waarin gesproken, wordt van den „vriend" van S. aan heli ministerie van oorlog). Vervolgens bespreekt get. het. stuk ..eette canaille de D." dat door A. werd gezonden aan B. Hij legt uit. waarom du Paty trachtte het stuk te doen toe schrijven aan B. Panizzardi en, het door dezen haid laten zenden aan A. Picquart betreurt het. dat Du Paty niet tegenwoordig ishij zou hem ge holpen hebben bij zijn commentaren op het geheim dossier. Hij spreekt over zijn eigen commentaren op het geheimj dossier, die het eigendom waren van! den inlichtingendienst.. Men had dua niet hete recht het stuk aan clit- bureau te ontnemen. Het stuk was geborgen n een der kaften van zijn eigen bureau. Men heeft het onrechtmatig doen ver dwijnen. (Bewoging). „Men heeft ge sproken van verduistering van stukken dat was een verduistering," roept hij uit. Het publiek luisterde met. groote aan dacht naar de breedvoerige uitleggin gen van Picquart, wiens heldere betoog trant en zuivare bewijsvoering zeer wor den opgemerkt. Dreyfus schijnt veel be lang te stellen in de verklaringen van dezen getuige. Ook de leden van den krijgsraad luisteren gespannen, evenzoo do oud-minister van oorlog, de gene raals Bi Hot en Zurl inden. Mevrouw Henxv woonde gisteren dé zitting nieti bij. De politierapporten over Dreyfus zijn onboteekeneind «n gemiaakt door agen ten die er tuk op waren een Ion is tei •rdienen. Zij zijn het meest gebruikte middel van oplichters bij dé politie den inlichtingendienst om den tuin te leiden. ..In het onderzoek van den heer Beaurepaire, zegt hij, vindt ge voor beelden van die lieden die ondier een schijnbaar belangrijken vorm de groote nulligheden verbergen." Na bet borderel besproken te bobben, wijst Picquart op de onzinnigheid der beschuldigingen tegen Dreyfus. Hii ver telt hoe hij de zekerheid kreeg dat Es- terhazy de schrijver was. Hij vercachti hem eerst, toen hij het petit bleu t- ving. Hier weidt hij uit- over de pcg.n- gen der dagbladen om hem met betrek king tot dit- stuk verdacht te maken en rechtvaardigt zich tevens tegenover de beschuldigingen, tegen hom ingé bracht naar aanleiding van zijn dralen om Esterhazy te vervolgen. Hij handel de aldus uit voorzichtigheid om de fout te vermijden, die ten opzichte van Drey fus was begaan. (Teekenen van goed keuring). De getuige deelt de ongunstige in lichtingen mede over Esterhazy, die zicli in verbinding had; gesteld met een En- gelsche maatschappij en had aangeno men zitting te nemen in den rand van Ixiheer, wat. niet past voor een officier. Esterhazy leidde een ongeregeld) leven hij speelde aan de beurs en woonde met Marguerite Pars. Pïcquaa-t spreekt verder over de fui- tes van den general en staf en over do reis van den geheimen agent. R. C. (Ro bert Cuers) naar Zwitserland. Daarbij ging hij de houding van Henry na Deze erkende, dat hij Esterhazy gekend had aan den inlichtingendienst. Hij deed! zijn best onbestemde antwoorden te go- ven op de vragen van Picquart over. Esterhazy. (Zie verder hlad .4.)

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 5