Dit nummer bestaat uit drie bladen. Maandag 11 Sept. 1899. Mo. 4970 C. Korte mededeeling omtrent liet Engelsche Leger. Nu bij dei heerschende spanning tus- sclreu do Transvaals olie Republiek en Engeland, laatstgenoemde mogendheid belangrijke troepenmassafe naar de, Kaap zendt, is het wellicht niet van.'belang ontbloot een en ander betreffende En gel and'i9 leger mede te deden, welks instelling ons in gedachten een paar eeuwen terugplaatst en daarom een uni- cum ouden- de beschaafde staten van de wereld mag genoemd wonden. Het staande leger, zoowel' als het grootste gedeelte der legerreserve in geval vam oorlog, berust op, het oude wenfstelsd. Evenals een, paaa" honderd, jaar geleden:, trekken nog heiden kor poraal-wervers door het land, om. door, overreding, mooie praatjes en allerlei kunstgrepen tot aanneming van het werf geld, jonge, onervaren mannen en. oude deugnieten tot H. 'M. militairen #eusb over te halen. Tot handhaving van dit militaire anachronisme, geven de Engelse-hen zeiven als redenen op, dat Engeland voor die militaire verde diging slechts een sterke vloot noodlig heeft, ear wanneer het een bui ten,la,nd- sciheu vijand tooh eens mooht gelukken bij verrassing een poging tot landen, te kunnen. doem, hetwelk uit den alard der zaak slechts met een. betrekkelijk geringe macht kan geschieden de aan vallers tefstond dtei m.illioen vrijwilli gers (Volunteers) tegenover zich zou den hebben, diei, inset goed' gevolg, den indringers op zijn schepen zou terugwer pen of in zee j algen! In hoeverre een landing tot de on na cgelijkkedleni zal behoor en, valt hier niet te besprekenzeker is het, clah de Ehgelaohen zioh met dit schijnbaar ze kerheid.sgevoel gaarne in slaap, wiegen, met trots wijzen zij er op, dat sedert den Ncirmanidisichein in val, hun, land nog nimmer door een vijandelijk leger is betreden Het actieve leger van Engeland vormt eigenlijk een groot recvuten-depöt voor de troepen1, diie maar de koloniën uit gezonden moeten worden. Het schijnt Engeland onmogelijk toe, deze 'troepen te doen bestaan uit korpsen,welker vor ming op algemeene weerplicht berust, omdat dei grcoite afstanden te veel. tijd eisclien, om met een bv. tweejarigen diensttijd uit te komen, en ook, omdat men in de koloniën, waar dikwijls lang durige en bloedige oorlogen worden ge voerd, men slechts het bloed' vani aan geworven en niet van militieplichtigen s'nj ders wil laten vloeien. Mot weerzin zien de Engelschen neer op algenïeenei weerplicht, door hen als bioedbelasting (bloodbaai) gestempeld1; afkeer beeft iedere Brit (freeborn britoin) vam dwang en ondergeschiktheiddie kern der militaire discipline: het ge hoorzamen, is, volgens hem, een gentle man onnoodig; alleen bij' de laagste klassen der maatschappijn kan dwang, ondergeschiktheid en gehoea'zaaimheid worden geëisoht. Dit idee zit er bij do Engelsohen aóo in, dat dan ook alleen bij contract j,g te bepalen of men zich a.l dan niet aan een zekere afhankelijlc- heidshetrekking, inca.su militaire dienst - wensioht te onderwerpen. Bovendien, kan in Engeland, hot land, van nijverheid en handel, voor business (zaken) dia hoofdrol spelen, het land: van het klassieke „time is money", de. gedachte geen ingang vinden, dat mom gedwongen zou kunnen: worden eemige jaren de zaken vaarwel te zeggen, om zich, aam het nietprodnetieve oorlogs bedrijf te wijden,. Willem personen een, stand intreden, die niets opbrengt, in tegendeel; het l'attnd nog veel geld kost, welnu, dat moeten zij dan weiten, ina.ajr, de vrije gentleman staat te hoog om, zich door een wet tot militairen dienst te laten diwingen; die stand is goeidi voor hc-m;, die te lui of te dom is voor handel, nijverheid of arbeid In naam is de Koningin opperbevel hebber van het leger, in werkelijkheid is dit de m inister van oorlog, steeds een burger en licll vam het parlement, die tegenover het Hooger- en Lagerhuis verantwoordelijk is voor den toestand der gezamenlijke strijdkrachten en in beicte Huizen voor de belangen van het leger moet opkomenAls hulp heeft hij nalast, doich ondergeschikt aan hem', 2 s'-aatssecretarissen, waarvan een. lid is in het Parlement en heit leger in het Lagerhuis vertegenwoordigt. Valt dc-i minister, dam valt ook hij niet* alzooi de andere staatssecretaris, een hoogei burger ambt ernaar, geen lid van het Par lement. De minister van. oorlog staat aan het hoofd valn het ministerie van oorlog (war-office), dat in een burger departe ment en, een militair departement is verdeel dl Eerstgenoemd departement staat on der den staatssecretaris van financiën, die lid van het parlement moet zijn het militaire, departement onder een, lichaam „Army-Board." waarvan de opperbevelhebber de veldmaarschalk Wolseley voorzitter is. Als. tweede raadgevende autoriteit heieft de minis ter van, oorlog dien. raad' van het minis terie vn oorlog (War Officie Council). De verdere indeelinig van het departe ment gaan we stilzwijgend voorbij. Groojt-Brittannië is in 17 militaire districten verdeeld: voor recruteering, opleiding en: administratie; deze dis tricten zijn in 67 regiment a-districten gesplitstieder reg-inu-district omvat een linie infanterie-regiment van 2 ba taljons en in. dien regel 2 of meer mi li tiet- bataljons, die te zamen den naam van territoriaal regiment dlragen. Vam d!ö twee actieve bataljon® van zoo'n terri toriaal regiment, moet volgens de wet, één in het land, (at home) en, het an dere in het buitenland (abroad) zijn d'e geringe sterkte dier bataljons maakt heb dikwijls noodzakelijk, wanneer een sterk bataljon buitemlandls moet gezon den worden, de binnenJa.ndisohe. (at ho rn e) bataljons ook gedleeltelijk te zen den, of zelfs hulp van d'e vreem,de'regi menten te vragen. Bij belangrijke kolo niale oorlogen., wanneer veel manschap pen nootclig zijn, komen de gevolgen, van het verouderd! werf systeem maar al te duidelijk voor dien daig. De in. het buitenland, zijnde bataljons worden, om; d'e 16 jaar afgelost. Het Britschei leger bestaat uit zeer sterb uit eenloiopende deelen nl. ai. het Staande leger Standing ar my met d'e legerreserve army re serve b. die Militie en d'e militiereservel m.ilitiai and miilitiareserve; c. de „Volunteers" eni dl. de Yeomanry". Op de „Army discipline and regula tion aleb", kort weg de Army Act ge noemd, het laatst gewijzigd in 1881 steunt de inrichting van het- staan- cDe leger. Volgens dei vroegere „Mubin.g act' heeft d'e Kroion heb recht een staand leger te onderhouden, dooh op grond! van cle „bill of rightes" van 1688, moet heb parlement daartoe ieder jaar die goedkeuring verleen en, m. a. w. d'e Army Act komt jaarlijks in: dte volks vertegenwoordiging terugwerdl ze niet aangenomen, dlan was het geheele leger vaai dienstplicht en eed ontslagen. Nu is die jaarliijksdhe aianneming van de Army Act niet veel mieer dan een for maliteit, dooh dooa' de verplichte indie ning, wordlb de afhankelijkheid van de Kroon aan den volkswil levendig ge houden. Na den. Eranseh-Duitschgn oorlog 1870/71 werdl een reserve (army- reeerve) opgerichtde reservisten, bestaan uit oud-gediendien, die zich. na afloop van hum meestal 7jarigen dienst tijd, bij' contralet bereid verklaard' heb ben om,, tegen plm. dertig cent per dag, gedurende 5 eerstvolgende, jaren, in geval van oorlog1 of bij ernstige in wendige onlusten, weder bij het actie ve leger in. te treden en ook om aan de 12daagsdie wapen oefeningen deel te ne men', wanneer de regeering hen diaartoe oproeptdeze oefeningen hebben; zelden, of nooit plaats,, omdat de regeering an der-s bevreesd' is geen iegerreservisten te krijgen. De reservisten kunnen ook naar het buitenland worden gezonden. Den len Januari bedroeg dié' steakte der reserve ruim 79.000 man; zij zijn da eemige beduidende versterking vam het Britscke leger bij een mobilisatie. Het- staande leger bestaat uit infan terie, cavalerie, artillerie, pioniers, trein army seivice corps en het korps hospitaalsoldaten (medicinal staff) benevens een ige korpsen en diensttak ken, zoo artillerie-werklieden het koips paardenartsen, de veld-gendarmerie en alleen in tijd van oorlog de veld post en een seimkorps. De infanterie oestaat uit 3 regimen ten garde infanterie, ieder van 3 batal jons. Slechts in geval van oorlog mag de garde buitenlands gebruikt worden. Ondanks de hevige protesten van de pers is in 1897 toch één bataljon, Gre nadiers Gunds naar Gibraltar ge zonden. Die 3 regimenten zijn ons uit de illustraties wel1 bekend 't zijn d'e Grenadier Gnardis, de Coldslieam Gu ards en dei Scots Guards, allen met- hun ne voorvaderlijke oud'erwetsohe, liooge berenmutsen, versierd met witte of roo- dle pluim emu 67 regimenten infanterie territoriale regimenten elk van 2 bat. en: een depót; ondanks de veïrschllend'e na<- mem, die deize regimenten voeren, zoo als Queens Own,Duke of Cormw alls Light Infantry; Royal West Kent Regiment, enz., zijn ze onderling toch gelijk, en 2 Jager-regimenten, ieder van 4 batal jons en een gemeenschappelijk depót. De linietroepen der infanterie tellen t-e zamen 141 bataljons, ieder van 8 compagnieën, de oorlogssterkte van een. bataljon is 28 officieren, 51 onder-offi cieren, 1016 korporaals en manschap pen, benevens 16 voertuigen en 69 paarden. De uniform, der jagers is groenvaln. dë infanterie is bekend' de vuurroode groot temuojac, te velde door een schar- lakenroode litewka. vervangen, de pan talons zijn blauw, van de Sobotsohe re gimenten de beleende geruite stof. Vijf Hcoglamdisohe regimenten, dragen de ei genaardige voorschoten of kilts, de kor te rok der Bergschotten, waarvan nl. aan d.e Kilts groote bossen paar denhaar. Hun hoofddeksel bestaat xiifc de Schatsche muts met struisveerem en een witte of roode staande pluim aan, de linkerzijde. Elk bataljon heeft 2 vaandels, de' Union, Jack en het regimentsvaandel. dlat van gelijke kleur is als de kraag en de opslagen, van het regiment. Offi cieren zijn vaandeldragers. Sedert 4 jaar is de infanterie bewapend met het Lee-Enfieldgeweer, dlat als een juist-- heid.swa.pen wordt beschouwd, hetwelk aan alle tegenwoordige eisohen voldoet een, gedeelte der infanterie heeft Maixini- ka.nonnen, voor infanteriepafromende ze vuurmondien wegen ruim 27 KG. en kunnen door 1 mam worden bediend. bedert 1888 wordt in geval van oor log een nieuw korps opgericht, nl. de bereden infanterie (Mounted Infantry.) Dit moet bestaan uit zeer goede .schut ters en beat geoefende manschappen, die reeds tel voreni diaartoe zijn aange wezen. Door dë talrijk wordende wiel- rijidea's-afdeelingen, is het te voorzien, dat de bereden, infanterie veel in be- teekenis zal verliezen. De cavalerie bestaat uit 3 goede Ku- rassiersregi meuten (Hoiuschoild-oavak- rie), te Londen, en Windsor in garni zoen. Ze mogen niet naar 'het buiten land worden gezonden. De gewone ca valerie bestaat uit 10 regimenten dra gonders, 13 regimenten huzaren, en, 5 regimenten, lalnciers. Van deze 28 re gimenten beboeren het le en 2e regini, dragonders tot de zware, de 13 regimen ten. huzaren tot de lichte en, d'e overige tot de middelsoort cavalerie. Evenals dit met de infanterie het geval is, is ook die 9terkte der cavaleri e-regimon - ten zeer versehiLlend, naar gelang zij in Inidië of in Engeland tehuis behoo ren. De 9 in. Indië zijnde regimenten tellen. 635 man, da goede cavalerie regimenten zijn slechts 430 man. Een regiment cavalier ie bestaat uit 4 eska drons, de oorlogssterkte van zoo'n regi ment bedraagt 28 officieren, 52 onder officieren, 584 korporaals en, minderen, 618 paarden en 20 voertuigen met 73 paap-dien. Wisselen de regimenten el kander voor den dienst in. Engeland en in da koloniën of Indië af, dan blijven de paarden achterAlle depóts den- zich niet in, Engeland bevindende regimen ten zijn te Canterbury in garnizoen, De uniform is zeer bont. De cavalerie is bewapend met sabel en Martin i-Metfordkarabijn, aan weers zijden achter aan het zadel bevestigd; onderofficieren: ear muzikanten dragen den Webley-revalvcii'. D'e lainciers en het voorste gelid clea- regimenten dra gonders hebben 2.85 M. lange bamboe- lansen. De artillerie in 1S89 geheel geor ganiseerd is ecu afzonderlijk korps onder dien ouden naam van Royal Re giment of Artillery, sterk 38.000 man en; 11.000 paarden. Ze is hef. beste wa pen van het geheele RriUche leger. Het korps bestaat uit 21 rijdende batterijen. 87 veld' dito's, 10 berg dito's en 93 compagnieën te voet. Alle bergbatte- rijen, de helft va,n die rijdende- en. veld artillerie, zoomede 1 van die artillerie te voet zijn buiten. Engeland. De sterk te dar batterijen aan manschappen en paarden is zeer afwisselend!, al. naarmate zi tot clie van een lioogen of lagen vre- desvoet behooren en in Engeland of daarbuiten liggen. De rijdende batterij, op oorlogssterkte is: 5 officieren, 9 on derofficieren, 170 korporaals en man schappen en 201 paardendiie van een veld,batterij5 officieren. 170 minde ren en 139 paardën. Elke batterij heeft 6 stukken. Zij; voert aan munitie mede 130 tot 138 granaatkartetsen en. 6 kar tetsen per vuurmond. De veld'batterij- en hebben een 15 ponder van 7,62 cM. kaliber; de rijdende een 12 ponder van 7 cM., die bejrgbatterijen een, stollen. 7 ponder, kalibei- 6.25 cM. Veer positie- geschut bestaat een 20pondis stalen houwitser van 12,7 cM. Het geschut dei- ar. tillerie te voet loopt zeer uiteen. De Pioniers (Corps of Royal Eng: nee ra) bestaan uit 43 compagnieën (i veld- en 18 vesting-pionier-compagn.. 11 torpedo-, 2 spoorweg- en 4 telegr.-com- pagnieën), 10 depót compagnieën en nog enkele kleine troepen, zooals 1 kust- bataljon, 1 afdëeling luch.tsohippers, wait te zamen pl. m. 900 officieren en 7000 man sterk is. De trein (Army Sourie-korps) telt 38 compagnieën, in den regel slechts 51 man. sjterk, en 2 aan vuil ingscom.pagnie- ëu. Het geheele korps is in. Engeland. Opmerkelijk is, dat tot die werkzaamhe den van den trein behoort't kazerne- bëheier, dei zorg vooi- fourng'e, verpleging, .1 c-o-eru i.trusti ng enz. Heb korps hosjiitaalsoldbten Medi cinal Staff bestaat uit 19 cornp. met een depót van zeer uiteemloopcmd'e sterk te. In oorlogstijd wordt aan elke infan terie- en cavalerie-brigaldë een hosjiitaal- detaohement van. 69 man toegevoegd. Het legerkorps verkrijgt- 10 en een ca va! erio-di visie 3 völdlazeretten, elk voor 100 zieleen. Het Engefeche staande leger telde op 1 Januaa-i 1899 149 bataljons infan terie waaronder de garde met 70 depóts; 124 eskadtrons cavalerie. 214 batterijen en compagnieën artillerie. 53 compagn- piomiers, en 40 treiii-eompag- nieëndë sterkte bedroeg, in ronde: cii- L-s, 10100 officieren, 215.000 onderof ficieren en. minderen, 27.000 paarden en 650 stukken,. Daarvan waren in Indië 50 bataljon®, 36 eskadrons, 85 batte rijen en compagnieën en 1 pionierbatal jon en in de overige koloniën 28 batal jons, 12 eakajdlrons, 40 batterijen en compagni. en 16 pimiiier-compagnieën. Heb is voor ons Nederlanders niet vreemd, dat, bij] advertentie, jongelie den worden opgeroepen om bij: de ar- tillei-ie-instruotie-compagnie te Schoon hoven in dienst te treden men noemt- hier het kind biji den na'am, Niet in Engeland, daar zoekt men dteca- middel vjau advertenties jonge niaauieni „voor zeer geschikte en goed l>etaaldiei bezigheden," d. w. z. voor dieust-neiming in het leger. Prachtige reclameplaten, voorstellende garde in fanterie of cavalerie in hunne kakelbon te uniformen, vindt men door het ge heele Britsche rijk. in spoorwegstations, op aanplakborden, muren, enz. enz., met verleidelijke uïtnoodigingen. om, soldaat- te worden. Om tot het leger toe te treden niofc jengar dam IS on niet boven de; 25 jaar- moot men zich opgeven voor den lan gen 12 jaar cf den korten, dienst tijd!, deze, naar gelang van het wapen, 3 of meestajL 7 jaar onder de wapens en 9 of 5 jaar bij: de reserve. Aan de vereisobte maat, noch aan leeftijd, wordt weinig dë hand gehouden; d'e reexuut behoeft bv. zijn geboorte of doopakte niet te vertoonen, en kan dus, wanneer hij, dit noodig acht, best een paar jaar smokkelen. Tc-

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 9