Meereislioeden Ed. MEUWSEN, my vooral liet eerste deel van 't pro gramma buitengewoon veel voldoening geschonken. Het Kyrie van Palestri- na boeide ten zeerste door de aan grijpende innigheid der voordrachten de natuurlijke duidelijkheid der motie ven ontleend aan den Hymnus 1ste Confessor).Ver r a k k el y k oo k van klank en stemming was het achtstemmige Crucijicus van Lotti. Niet minder ge not schonken de beide psalmen van Sweelinck. Vol karakter en kleur en volkomen vrij van alie vaagheid en onklaarheid, konden deze paaricn van onze eigen oudo kunst in heel haar reiner? giaus bewonderd worden. In het tweede deel waren het vooral het Kotmn siisser Tod van Bach, Du Birle Israël* van Bortniauski (welk een bekoring gaat er van dit tea- der-eenvoudige werkje uit!) Tenebrae faciae sunt van Mich. Haydn en Mo- zarts Ave verum die my de diepste indrukken gaven, 't Is wel onnoodig te zeggen dat ook de andere nummers van 't programma overrijk waren aan schoonheien. Ik noem ze slechts daar om eerst up de tweede plaats, omdat ze door zy het dan nog zoo ge ringe gebreken aau intonatie, klapk of nuanceering my toeschenen niet dien graad van volmaaktheid te be reiken die de eerstgeuoemde werken kenmerkte. Zoo leek my in bet. Veni Creator van Casciolini eu meer nog in Bach's Zn dir Jehova will ick singen de geniale bedoeling van den dirigent niet volkomen bereikt dooi het gemis aan sopraan zangeressen die een verheven, heilige geestdrift tot uitdrukking vermogen te brengen en hier dan ook vooral was het dat ik de afwezigheid van een mevrouw Noordewier betreurde. Maar ik wil niet den scbyn vhd onvoldaanheid aannemenintegendeel stel ik er prys op aan het slot van dit verslag te verklaren dat ik zelden of nooit een A Cappeila-uitvoering by- woonde. die my èn door adel van op vatting èn door meesterlijke vertolking zóó imponeerde als deze. PHILIP LOOTS. De breedvoerige schriftelijke gedach- l en wisseling tusschan Regeering en Ka mer, die aan elke regeeringsroordxacht van eenige beteekenis ten deel pleegt te vallen, brengt, teweeg dat bij het algemeen debat slechte zelden nieuwe gezichtspunten de algemeene strekking dezer ontwerpen betreffende, kunnen ge opend worden. Waar het zonder ad iade vooa- de zaak geschieden kan. zal het betrachten van die kortheid waarmede bondigheid samengaat, raadzaam zijn. Mij in uw aJler welwillendheid en steun dringend aanbevelend, aanvaard' ik het voorzitterschap van de Tweede Kamer der Staten-G-eneraaJ. (Luide toejuichin- gem). Of de toejuichingen ook instemming met het gezegde beteekenden De Kamer besloot voorts de behan deling vam alle onafgedaan gebleven wetten en interpellaties te hervatten. In haar namiddagzitting heeft de Minister van Financiën de Staats be groeting voor 1899 aangeboden Dinsdag 11 uur: Adresdebat. G. Jr. 3 5 S3 K 1. 8 Parlementaire Praatjes. Beide Kamers zijn gisteren in korte zittingen bijeengekomen, de Tweede Kamer zelfs tweemaal- Het gewijzigd ontwenp-adres van ant woord valt de Tweede Kamen- op de Troonrede luidt aldus „Mevrouw De Tweede Kamer der Stataa-Gene- raal waardeerde hoogelijk hel voorrecht Uwe Majesteit, vergezeld van Hare Ma jesteit de Koningin-Moeder, te midden van de Volksvertegenwoordiging te iien. tot opening van de gewone zitting der Staten-Generaal Aangenaam was ons de nlecledeeling dat de algemeene toestand vam ons va derland en zijne overzeescho gewesten ruime stof geeft tot dankbaarheid en da-t. de Aftrekkingen met- de buitenland- sche mogendheden zeer vriendschappe lijk blij ven- Het- verheugde ons Uwe Majesteit de verwachting to hoor en uitspreken, dat eerlang alle Mogendlhedten. die aan de door Haar te dezer stede bijeenge roepen vredesconferentie hebben deel genomen. de op die conferentie tot stand gekomen internationale verdra,- ge n zullen on derteek en en De mededeeling dat de hoop op duur- aaraie verbetering van den. staat vam «aken in Atjeli i-s verwezenlijkt-, werd door ons met groote belangstelling ver nomen. Gaarne stemmen wij in met de warme hulde, door Uwe Majesteit voor de jongste krijgsverrichtingen aan het Nederlandseh-Indische leger, alsook aan de vloot en hare lain drugsdivisie ge bracht. Aan het vertrouwen, waarmede Uwe Majesteit, een beroep doet- op onzen ijver en onze toewijding, tot voorzie ning in de behoefte aan wetgevende maatregelen op menig gebied, hopen wij naar onze beste krachten ie be antwoorden. Moge de arbeid van Uwe Majesteit en vam de Volksvertegenwoordiging on der God? zegen dienstbaar zijn aan de belangen van het Koninkrijk Waarom of de Eerste Kamer afzon derlijk voor het Adres van Antwoord is bijeen geweest, is eigenlijk een raad sel. wani de voorgestelde redactie werd zonder debat of -temming goedgekeurd. Nadat de commissie was aangewezen, die het adres zal gaan overhandigen, ging dit deel van het- Parlement weder iet nadere bijeenroeping uiteen. Iai de Tweede Ka-mor aanvaardde de heer Gleiehman. nadat de waani. Voor zitter. de heer Jansen, hem met een bijzonder kort woord had geluk ge- wons-ht, het hem op nieuw cpgedrager.1 praesidium mot een rede. die een zeer eigenaardig tintje had. De heer Gleiehman zeide ..Mijne Hoeren Wederom' op uwe ver eert inde voor dracht door II. M de Koningin, geroe pen dezen ze-tel te bekleed en, voegt mij in de, eerste plaats t en woord van op rechten dia,nk voer hot in mij gestold vertrouwen. Al mijne krachten hoop ik in te spannen om er aan te beantwoorden. Vele en gewichtige bezigheden wach ten ons. Was het- afgelooptm zittingjaar meer bijzonder gewijd aan hel voorbereidend onderzoek van hoogst belangrijke w> t>- ontworpen, mi dit nu aangevaugeue zal over die wetsontwerpen beslist moeten worden Willen wij ons vara onze veelomvat tende taak naar bchooren kwijten, dan zullen wij veel cu gestadig moeten ar beiden Mocht ik mot het- oog daarop een wensch uitsproken, dan zou het dezen zijn, dat de algemeene beraad.vlagiugen waarmede de openbare behandeling van wetsontwerpen aanvangt, zooveel moge lijk samengedrongen worden. Afsluiting van overwegen, Naar de N. B. Ct. verneemt, is by de regeering in overweging eene wij ziging van art. 16 van het algemeen reglemeüt voor den dienst op de spoor wegen, welk artikel betrekking heeft op de afsluiting van wegen over den spoorweg. Het ongeluk op de Gooische stoomtram lijn. Aangaande het ongeluk,dat Woensdag middag op de lyn der Gooische stoom tram by de Hartsvelaerbrug onder Diemenplaats had,wordt medegedeeld, dat de gedoode man was Michel Zwa ters, oud 49 jaar, woonachtig in de Maarten Jansz. Kosterstraat te Am sterdam. Hy bad by de brug zitten visschen en was, om welke reden dan ook, de tramlijn overgaan, toen de tram van Diemen in aantocht was. Hoewel de machinist van de tram hem ziende, aanhoudend en hard schelde, heeft de ongelukkige dit, waarscbynlyk door den harden wind, niet gehoord en was het ongeluk ouvermydelyk. Avonturen van een langbeen. Een jonge ooievaar, door de ouden uit het'nest gestooten, vond te Oost- houd (N. H.) eene welwillende op name in eene boerenwoning. Hy werd liefderyk verpleegd en geraakte zoo doende spoedig aan zijne weldoeners gehecht. De kinderen vermaakten zich kosteiyk met dien nieuwen inwoner, en do ho-iers namen hem af en toe mede naar 't land alwaar bij zich dan tegoed deed aan de kikvorseben, die in een bus voor hem waren meege nomen. De andere ooievaars, uit het nest, vanwaar hij afkomstig was, wilden intusschen niets van hem weten, zoodat hy bij hun vertrek natuurlijk achterbleef. Hy was dus wel genood zaakt zijn afgezonderd leven voort te zetten. Dit ging dan ook heel goed, totde kermis kwam. Toen werd het hem zeker wel wat te druk hy deed ten minste eeDS een uitstapje naar het naburige Hauwert. Daar ging het hem niet te bestzyne ver zorging liet niets te wenschen over, maar hij werd ziek. Op een goeden morgen was hy even wel verdwenen en naar zijn oude woonplaats vertrokkeö. Na eene af wezigheid van 14 dagen stond hij 's morgens weer frisch en gezond voor de hem zoo goed bekende achter deur. Nu werd besloten hein aan Artis ten geschenke aan te bieden, ook met het oog op :en winter, als een minder geschikte tjjd voor verpleging. Dit aanbod is met welwillendheid aan vaard en langbeen is naar Amsterdam opgezonden. Een lage streek. De heer M. B. de Vries, teKuype (Fr.), die bekend is als houder van barddravers, heeft op de joDgste hard draverij te Arum eene treurige onder vinding opgedaan, waaruit blijkt hoe ver concurrentie iemand voeren kan. Voordat de harddraverij begon, had de heer de Vries zijn paard op stal gezet in de herberg. Toen men later het dier voor den strjjd wilde optui gen, bloedde het vreeselyk uit den bek. By onderzoek bleek dat een kwaadwillige bet arme dier in den bek gesneden had, om het aldus van do harddraverij te weren. Wel probeerde de pikeur, nog het dier te laten star ten maar dit gelakte niet. De politie onderzoekt de zaak, maar bet zal zeker moeielyk zyu den dader opiesporeu. Leiteren en Kunst. Nieuwe uitgaven. Het Augustus nummer van „Het Eeuwig Evangelie", van het- Zendings- veld, orgaan der öalatigazeuding, bevat een verscheidenheid van medé- deelingen uit en over de landen der zending. Bovendien is in dit nummer opgenomen een plaat, voorstellende de reizende zendelingen Barth en Zimmerbeutel, de laatstgenoemde met gezin, benevens Hondep, eenJavaan- scbe christin. Het orgaan is een uit gave van het bureel „dé Vredebodc" te Dordrecht. Verschenen is het eerste nummer van „de Publicist", maandelyksch tydschrift voor hh. adverteerders. Naar de beer Max R. Nunes, de uitgever, in zijn voorrede ter bege leiding van dit nummer zegt, heeft jde Publicist", buiten de behartiging der belangen van het adverteerend publiek en van aileu, die reclame aan te bieden hebben, ten doel, een band te vormen tusschen magazynhouders en neringdoenden onderling, eu vooral tus8cben de grossiers en hunne af nemers. „Boon's geïllustreerd Magazyn" mag werkelijk met de beste Engelsche tijdschriften van dit soort wedy veren. De tekst in No. 3 is wederom boeiend en belangwekkend en bevat voor elk wat wils. Daarenboven zyu de platen en afbeeldingen zoo talryk. dat wij niet aarzelen dit tydschrift toe te wenschen, dat bet een vriend van den huize worde. Daar heeft het recht op! Aangemoedigd door het succes van do bekende Nederlandseh8 „Soldaten krant", is men nu overgegaan tot uit gave van een dergelijk orgaan voor onze Maleiscb sprekende militairen van het Nederlandsen-Indische leger. Een goed denkbeeld voorwaar, want- door de bruine krijgers in hun eigen taal te vertellen van moed, beleid en trouw, van heldendaden en Koningin, zal men hen de Nederiaudsche vlag, waarvoor zy strijden, lief doen krij gen. Het eerste nummer van „Soerat Chabar Soldadoe", ziet er, voor zoover wij er over kunnen oordeelen, wel verzorgd uit. Het bevat d.1. by dra gon in proza en poëzie, en boveudien een welgelijkend p.-rtret van H. M. de Koninem. De Nederlaodsche vlag, die over den tekst van de eerste pagina is heengedrukt, is een goed middel cm het "blad op de leestafel tusschen andere tijdschriften te her kennen. De heeren S. I. Bouberg Wilson, I. L. A. Schut- en C. Pb. I. Clous t6 Amsterdam hebben zich vereenigd tot- een commissie met de bedoeling eeoe galerij te stichten van portretten en bustes van tooneeikunsteLaars, die in den Ainsterdamsche.i stadsschouw burg aldaar groot zyn geweest. Gelyk men weet, versieren reeds twee Olie verfportretten de trapha! van den schouwburgdie van mevr. Wattier— Ziezenis en van mevrouw Kleine— Gartman. De laatste dagen is er in den toe stand van Mevrouw Beersmans een klein weinig verandering ten goede gekomen. Het is misschien slechts een vleug van beterschap, doch die geeft den 'huisgenooten eenigen moed. Mevr. Beersmans gebruikt eön kleinigheid en ziet er wel iets minder lijdend uit. INGEZONDEN MEDEEE- LINGEN. 30 cents per regel. koopt men het voordeeligst bij Assegsstg 21. De nieuwe Najaarsinodellen zijn in alle kwaliteiten voorradig. Engelsche Hoeden elegante mo dellen. prachtige kwaliteiten. Zijden Hoeden, echte Lyonsche zijde, a f 5.50 (opstrijken gratis). Groote keuze Dames Hoeden, genre Chapelier. I NGEZQa9£28. Voor Oen inhoud deter rubriek stelt dc redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukhengeplaatst of niet geplaatst, wordt de copy niet aan den inzender teruggegeven. Vcór raeu in relatie treedt met S. van Lier. te's Gravenhage gefailleerd op 5 September en bier gevestigd Wagenweg 7 en kantoor houdende Nieuwe Gracht 62, wordt men aange raden om inlichtingen te vragen aan bet bureau der Haarl. Handelsver- eeniging Lange Begqnestraat 22. HET BESTUUR. Sport en Wedstrijden, In de Donderdagavond te Amster dam gebonden vergadering van de Nederlandsehe Wielren Unie, is be sloten de Haagsche Wielerbaan niet te disqualificeeren naar aanleidiDg van Gordaug's recordrit op 26/27 Augustus. De wielrijders-vereeniging „Utile Dulei" heeft Woensdag aan Cordang, den verbeteraar van bet 24 uur-record, in haar clublokaal „Zuid-Hollandsch Koffiehuis" te 's Gravenbage, een eere avond bereid. Men bood hem o.a. als geschenk een sierlijke zilveren charo- pagcekelk aan. Zondag a.s. zal een match worden gehouden tusschen den wiolrennor J. A. Flesker en den lange-afstandlooper Joh. L. Swots. De match wordt ge houden op de volgende wyzeSlesker rydt met gangmaking van Sloterdyk (van het Café van den Boogaard) naar bier en terug naar Sloterdyk, terwijl Joh. L. Sweis loopt van Halfweg naar Sloterdyk. Ze zullen beiden pre cieste '2 nur starten. Hy, die het eerst Sloterdyk passeert, is wiener der match. Slesker zal worden gepaced door de triplet Andriesse—Lobbes— Guizè en door den tandem Greve— Smith, terwyl Joh. Swets door eenige loopers zal worden gepaced. Gemengd Nieuws Hoe Dreyfus Reunes verliet In den avond van Dinsdag begaf een vriend van Dreyfus zich nasr een stalhouder en bestelde een lan dauer, die van af tien uur ter beschik king moest gehouden worden. Iets daarlater kwam dezelfde heer by den stalhouder terug met de boodschap, dat het rijtuig niet. vóór drie urn 's nachts noodig zou zyn, terwijl teveus de plaats werd opgegeven waar het rijtuig had te wachten. Op het bestelde uur stond het rij tuig, dat bespannen was met dezelfde paarden, die den gevangene te Rennes hadden binnengereden, by de place de la Mairie. Daar kreeg de koetsier bevel langs do place Laönnec te ry den. Een bediende gaf hier den koet sier een teeken voor te rijden aan het hoekhuis waar mr. Labori zyn intrek geuoineu had tijdens den duur van het proces. Twee heeren, een van hen was Dreyfus, kwamen het huis uit eu namen plaats in het rijtuig. De zweep werd over Let tweespan ge logd en ijlings verliet men Ilennis. Het regende zachtjes. De tocht ging naar het dorp Veru, het eerste station op lijn Rennes—Chateaubriand, 10 kilometer van Rennes. In het plaatsje op de 500 meter van het station, hield bet rijtuig stil. Dreyfus en de andere heer stapten uit eu wandelden naar bet station. Bijna tegelijkertijd reed de trein voor. Te zes uur in den och tend werd Chateaubriand bereikt, te acht uur Nantes. Het reisgezelschap van den einde lij ke vryen kapitein Alfred Dreyfus bestoud nit zijn broer Mathieu, den heer Viguié, directeur van den veilig heidsdienst. en een agent in burger- kleeding. Te Nantes werd even uit gestapt. Op verzoek van den heer Viguié traden -Ie twee DreyfusseniD een afzonderlijke wachtkamer, waar beiden eau glas melk gebruikten. Toen de trein naar Bordeaux te 8.58 gereed stond, stegen de vier rei zigers onmiddellijk in een wagen eerste klas, waarvan reeds enkele andere plaatsen bezet wareD. In het eerstvolgend station Verton verlieten de heer Viguié en de agent den trein om naar Parijs terug te De beide broeders, enfin seul, ver volgden de reis raar het Zuiden. Intasscben hadden te Rennes voor de gevangenis nog verschillende jour nalisten staan wachten, doch toen te middernacht Dreyfus de gevangenis nog Diet had verlaten, waren zy maar naar huis gegaan. Het rustoord van Dreyfus. Men verzekert, dat Dreyfus mefc zyn familie naar Carpentras is vertrokken, waar hij eenigen ty'd zal doorbrengen in een villa, die d9 vorst van Monaco te zyner beschikking heeft gesteld. Naar thans *ordt medegedeeld is Dreyfus te Carpentras aangekomen en heeft liy zich naar zijn bloedverwant Albin Valabrègue begeven. Na het Dreyfus-proces. Majoor Hartmaan, een der kranige figuren die men zich gaarne uit l'Affaire zal blijven herinneren, is, naar aanleiding van de verschillende aanvallen en tegenwerkingen van zijn chefs, bij den minister van oorlog ontboden. Het gevolg van bet onder houd ic geweest, dat Majoor Hart maan uit zyu betrekking, waarin men het hem onhoudbaar beeft gemaakt, aan het hoofd van een militair etablis sement is overgeplaatst. E0iiniODum6iit voor Scheurer- Kestner. De „Siècle" heeft het initiatief ge nomen voor een inschrijving, een natio nale en internationale, om een monu ment op te richten ter nagedachtenis vau wylen Scheurer-Kestner, „den laatsten vertegenwoordiger vau Elzas- Lotharingec, deu fiinken vrijheidsman en den wakkeren republikein, een der schitterendste beweegkrachten van de Dreyfus-revisie, van het werk van bet rechtsherstel, waarvan hy het eerste resultaat niet heeft kunnen zien en waarvan wy besloten hebben de vol ledige voltooiing tot staud te brengen." Een legerorder van generaal de Gallifïet. Generaal de Galliffet, de Fransche minister van oorlog, richtte aan de commandanten der arméekorpsen een legerorder waarin hy zegt De rechters van den krijgsraad te Rennes spraken hun meening uit in volle ouafhankelykheid. Wy buigen ons zonder bijgedachte voor hun von nis, maar wy buigen ons eveneens voor de daad van diep medelijden vaD den President der Republiek. Er zou geen sprake meer kunnen zijn van represaille-maatregelen, van welken aard ook. Ik verzoek daarom, en ge last u desnoods, het verleden te ver geten. en ik roep uit: „Leve bet legerdat niet. toebehoort aan eeoige party, maar aan geheel Frankrijk 1" De stadsspoorweg te Parijs, die tegen den tjjd van de opening der tentoonstelling in gebruik genomen wordt, nadert zyn voltooiing. Hy loopt grootendeels onder den grond. Op den beganen weg worden kiosken geplaatst, toegaDg gevende tot een trap welke naar 63n portaal leidt. Daar worden twee loketten aan gebracht; in bet een beslaat gelegen heid ge:d te wisselen zoodat in het tweede de ambtenaar onkel het biljet heeft af te geven zonder geld terug te moeten geven. Twee trappen leiden dan naar de dubbelespoorbaan, waarop de electriscbe treinen rydeu. De wa gens hebben aan weerszijden, op eeni gen afstand van elk der vier uitein den, een schuifdeur en een doorloop in het midden. De 32 zitplaatsen zijn er aangebracht, niet in twee lange ryen over elkaar, maar in de Dreedte, in 5 compartimenten van 6 of 7 zit plaatsen, tusschen welke de doorloop Aan een groot gevaar ontsnapt. De keizer van Oostenrijk en de aartshertog Ferdinand zijn Woensdag aan een groot gevaar outsnapt, terwijl zy een bezoek brachten aaD Meran in Tyrol. De paarden voor het rijtuig, waarin de vorsten gozeteu waren, sloegen op hol, verschrikt door de toejuichingen der menigte. De koet sier kon heD niet tot staan brengen. De keizer en de aartshertog sprongen uit het rijtuig en kwamtn zonder let sel er af. Zjj vervolgden hun rit in de equipage vau den gouverneur van Tyrol. De Czar op reis. Keizer Nicolaas II vau Rusland is met zyu gemalin een reisje aan het maken. Na eerst eenigen ty'd vertoefd te hebben aan het Deensche Hof, hebben de Czar en de Ozarin zich ingescheept aan boord van de „Pool ster", om een bezoek aau Duitschland te brengen. Donderdagmorgen kwamen zy te Kiel aan. De bemanning v?.n de Duitscbe oorlogsschepen paradeerde in het want. Een talrijke menschen menigte was by de aankomst tegen woordig. De antisemieten in Algiers. Max Régis wilde Woensdag te Al giers met zijn partijgangers een be tooging houden voor de militaire so ciëteit, waar een punch werd aange boden aan generaal Larcbey, die den dienst met pensioen verlaat. De antisemieten werden door de politie teruggedreven en begaven zich daarop naar de jodenbuurt, waar het tot een botsing kwam. Er werden re volverschoten gelost, die door de Is raëlieten werden beantwoord. De po litie moest van de wapens gebruik makeo twee agenten en een inspecteur werden gewond. Buiten de stad gekomen, begaven Régis en zijn aanhangers zich naar de villa Antijuive. Bij de poort stiet de troep op de gewapende macht; er volgde opnieuw een botsing, waarbij twee personen gewond werden. Toen hij binnen was, zond Régis zyne par tijgangers heen, zeggende dat bij hen niet aan geweerschoten wilde bloot stellen ingeval de viila belegerd werd. Toen zyn partijgangers in de stad terugkeerden, kwamen zij in botsing met de gendarmerie, die zy met stee- nen zouden gegooid hebbeD. Er moeten negen personen bij gewond zyn. Tegen middernacht kwam bet voor de villa Antijuive nogmaals tot een botsing tusschen Régis en zijn man- 'nen en de politie. Een aantal personen werden gewond zes zyn in hechtenis genomen. Te 2 uur Donderdagmorgen was de rust hersteld. De villa Antijuive vau Max Regis is door de gendarmen in gesloten. Tengevolge der incidenten zyn sa menscholingen verbodeDDa sommatie zullen zy door de gewapende macht worden uiteengedreven. pestlijder gingen schouwendoofcj het gepeupel gesteenigd. Twee Por^i tugeesche geneesheeren werden lief gekwetst, er zijn drie personen ii tij hechtenis genomen. Belgen in Transvaal. Een groote meeting van Belgiscbi burgers is te Preoria gehouden. E< motie werd aangenomen, waarin sym pathie wordt uitgesproken met' di Transvaal, en waarin de verklaring* wordt afgelegd, dat op het eerste be vel van de Z.-A. Republiek zy ziel >e bij de Boerentroepen zuilen voegen. Timmerlieden werkstaking. De timmerlieden te New York heb] ben tot een algemeeue werkstakingfev besloten, om loonsverhooging te ver-ji krijgen. Zesduizend man nemen aand. de beweging deel. lit Benzine ontploffing. Te Rixdorf heeft in eeu fabriek eene ernstige ontploffing van benzine plaats gehad, waardoor het geheele gebouw is ingestort. Drie personen werden zwaar ge wond, terwyl ruim twaalf andere lichtere kwetsuren bekwamen. De materieele schade is zeer groot, door de algeheele instorting van de ge bouwen zijn do machines vernietigd. Rooverbenden. De consulaire rapporten uit Kon stantinopel wijzen er op, dat het roo- ven in Sandscbak Serres weer ver ontrustend toeneemt. De benden zyu uit BulgareD samengesteld. Intusschen is de Moetessarit er in geslaagd, den berechten rooverheofdman Kotsovan Trsenitza en vier mannen van zyn bende te dooden. Hevige aardbeving in Klein-Azië. Een hevige aardbeving beeft Woens dag in Klein-Azië te Aidieu in de vallei van Méandre, niet ver van Smyrna, plaats gebad, waarby eeoige honderden om het leven moeten zyn gekomen. Het proces te Belgrado. Een dramatische, alhoewel niet ge heel onverwachte wending heeft het ergerlyke proces, dat te Belgrado op gevoerd wordt, genomen. Na do ver schillende pleidooien repliceerde de staatsprocureur, zyu aanklacht op alle punten volhoudende. Doch daarna kreeg de hoofdbescbuldigd* Kneze- witsch onder algemeens spanning het woord, legde de hand op den by bel, en verklaarde, dat alle personen, die op de bank der beklaagden zaten, zoo onschuldig als het licht der zon waren. (Beweging.) In een lange toe spraak zette hij daarna de gronden uiteen, die hem er toe gebracht had den, onschuldigen aan te klagen. Hy had gehoopt daarmee zyn leven te redden en verwacht, dat de door hem beschuldigden toch wel door de mazen zouden kruipen. Nu hy zag, dat het anders uitkwam, wilde by de beschul digden niet ongelukkig maken en sidderde by do gedachte aan het lot van hun vrouwen en kinderen. Slachtoffers van hun plicht. Te Oporto is eec rytuig waarin doktoren zaten die het lyk van een Brand in een spoorwegcoupé^ Zondagochtend is ean derde klasse wagen vam dem trein van Ostende naai jf Brussel in bramdl gevlogen dooi- een - onbekende oorzaak. De verschrikte rei zigets brachten dem trein om der veel 1 gegil tot stilstand, en zonder ongeluk Item ltomdem allen in amdea-e coupé: te dein overgebracht. De wagen werd af; haakt en het vuur daarna gebluscht. 3* le Een verlies. Een Italiaan, die door Brussel reisde, bad Zaterdag op de Antwerpsohe laam plaats op de train, genomen, om. naai liet Noorderstation te rijden. Daar aan gekomen miste hij eene portefeuille met 204.000 frames. Gevolgen van een kwajongensstreek. Terwijl een barbier te Sint J, Molenbeek een klant aan het scheeroa was, werd er door een kwajongen steen door de ruiteti geworpen. Dit deed den baardscheerder zoodanig ver- schrikken, d'at hij door de plotselinge beweging zijn klant een stuk van do kin sneed. b: Voor den kantonrechter in het eerste kanton te Amsterdam werd Donderdag behandeld eene aanklacht der gemeente tegen vijf eigenaren vau buizen aan de Eerste en Tweede Oosterparkstraat, die ondanks een daartoe naar aanleiding van een schrij ven van den provincialen inspecteur van den gezondheidsdienst verstrekten last Dalieten, een stilstaande, vervuilde sloot, achter hunne huizen gelegen, te dempen. Door het O. M. werd tegen elk der! vyf eigenaars f25 boete geeisehi. Een Hollaiidsehe Guérin. Een ernstig geval vam gewapend v zet tegen de- politie en zelfs poging tot moord, werd Donderdag voor do Rot-! t-erd'a-mscho rechtbank behandeld. Men herinnert zich wellicht, b.oe ni- d'ertijcl werd melding- gemaald vain bet geval van dien, beeldhouw ei' A. Bongerd in de Palmstraat te Rotterdam en chens 15jarig.m zoon. Na een twist op Don derdag 22 - Juni met een zijner biuu-l vrouwen, was die. hulp d'er politie inge-l roepen en wildon de agenten D. Baat' en \V. den Broeder hom voor zijne wo-j ning arresteer en en hem, daartoe aanl atten. Bcngers sleurde. Bart in het portaal" zijner woning, waarbij Den Broeder te hulp kwam. Vader on zoon sloegen toen, met een stuk hout gewapend, op de agenten, die daardoor lichamelijk ietsel bekwamen en moesten retireeien. Bon ders en dims kinderen versterkten zich toen in hunne woning, die een ware vesting geleek. Gewapend met de sabels en helmen der agenten vertoonden zij zich aan de vensters, die met pismken gebarricadeerd waren. Levensmiddelen werden hun u.: or de ramen toegeschoven, totdat Zat er dal* dcu 24en Juni de inspecteur- var, poli tie dc heeren D. P. Bonk m J F. L. Soeten. Bongers sommeerden zich over geven krachtens een bevelschrift, uitgereikt dooi- don hulpofficier van jus titie, den. heer J. J. Soer. Na, heiiiaalda sommatie wetrdi do voordeur opengebro ken door de politie. In het gangportaal werd een paneel1 verbrijzeld, waarvoor zich de inspecteur, de heer Bonk, ver toonde om Bongers nogmaals aan to manen Op last van den vader aldu« zegt. d'e aanklacht loste da 15jarige zoon. toen twee revolverschoten op da politic- ambtenaren, waarvan een kogel den. neer Bonk in: de maagstreek raakte. Onafhankelijk van den wil van beki. veroorzaakte de. kogel geen zwaar hcliai- melijk letsel, dicoh slechts een vlee-eii- wend, dank zij de dikke bovetnklceding an, dem heer B'cink. 20 getuigen werdlen in- deze' zaak ge hoord. waaronder 7 a décharge. Het O. M. eisohte tegen Bcwigers lwee jaar era. voor dan. zoon ontslag vaiiu rechtsvervolging, hopende dat de ver eeniging „Pro Juventute" zich zijn lot zal aantrekken. Rabatzeg 1. Er is h er in Haarlem evenals in mdere steden vau ons land eeu zaak opgericht, waarop ik even Ie aan dacht werschte te vestigen, teneinde te voorkomen dat eog meer winkeliers zich aansluiten eri zoodoende schade baloopen. Ik heb het oog op net Rabatzegel- elsel van Van den Brink Co te Amsterdam. De winkeliers verplichten zich de reclameplaten der firma op een in 't oog loopende plaats op te hangen, waarop vermeld staat, dat

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 2