PREDIKBEURTEN ALLCOCK'S PLEISTERS x Advertentie n. Het bgna gelijktijdig opkomen dezer twee vragen aan den Gemeenteraad mag zeer zeker als een bewijs dienen voor de behoefte aan een dergelijke inrichting. Dat de handel znlkezaak aandurft, geeft een sterk vermoeden voor haar levensvatbaarheid. Nu duikt echter de vraag op, welke is de weg, dien de Gemeente dient in te slaan? a. De vischafslag in handen van particulieren te leggen? b. Concessies aan particulieren te geven en tegelijk zelf een inrichting maken c. De zaak in eigen uitsluitend be heer te nemen Legt de Gemeente den vischhandel geheel in handen van één firma, die enkel zal werken voor haar eigen winst, dan kan wèl die firma, niet de handel gebaat zijn. Een stedelijke concurrentie naast de particuliere zaak oprichten zoude zijn: beide verzwakken en voor geen van beiden wenscbelijk. Zoodat dan enkel nog overbleef: Eigen stedelijke aanleg met het monopolie in handen der Gemeente. Ik geloof, dat op deze laatste manier de visseherij en de koopers het best gediend zijnbeide varen met de stedelijke controle goed. De aanleg plaats. de controle op de koopwaar, en de dpbrengst dienen neutraal te blijven, in handen der Gemeente. De verkoop (of afslag) kan gerust aan elke handelsfirma worden over gelaten. Op deze wijze toch worden alle conflicten als die te IJmuiden, vermeden, en zal ook de tusschen handel tevreden zfin. In den allerlaatsten tijd is bij trawler- visscberjj beproefd de groote quanti- teiten kabeljauw, die soms gevangen worden, in zee tot zoutevisch te ver werken. Deze proeven hebben goede resul taten gegeven. Het ligt voor de hand, dat dit artikel geheel naar den Amsterdam- schen afslag zal gebracht worden, als zijnde een handels-, ja beursar- tikel. gelijkstaande aan de ansjovis, waarvan de mark took te Amsterdam is Ook met het oog hierop is het wenschelijk, dat de Gemeente de zaak in handen houdt, en vlug doorzet, om k aar te wezen als bet iyd is. De Red. der „A. C" verklaart het met den inzender volmaakt eens te zijn, dat op den duur de vischafslag en de exploitatie van de viscbmarkt niet in handen van particulieren be- hooren te blijven, en dat de aange wezen weg is „Eigen stedelijke aan leg met het monopolie in handen der gemeente' De lieer B. Faddegou verkreeg by zijn doctoraal examen in de Neder- landsche letteren cum laude. 1NGEZONQEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de copy niet aan den inzender teruggegeven. Haarlemmerliede en Spaarn- woude. OndertrouwdB. v. Gastelen en G. van Rood. BevallenD. Prins—Fris z. Schoten. GetrouwdJ. J. Smolenaars en E. van den Bos. Bevallen: A. Stam—Yerheijden z. Spaarndam. OndertrouwdC. Akerboom en C. Yallentgoed. Bevallen E. Klomp—van Regen- dam z. Haarlemmermeer. OndertrouwdP. Zoeteman en G. de Kuijer. J. P. Sebens en G. Voge laar. Getrouwd A. de Ryke en J. van Staverden. M. v. d. Wetering en A. Schalk. P. v. Opbem en A. M. Smit. C. den Braber en J. Willems. BevallenG. Stokman—den Rooyen z. C. v. Velzen—Kraan z. M. van Vuuren—Thomas d. J. C. v. d. Beek —da Lugt 2 d. M. C. Bakker—Spwijt z. M. T. Doeswjjk—Jaosen d. A. Jansen—v. d. Pol z. N. Klootwijk- Hoogmoed z. T. Griekspoor—Wel- derom d. Overleden H. van Dijk 37 j. H. Doeve 7 j. G. v. Grootveld 3 m. M. Boosman 29 j. W. Dolman 11 m. M. Schrama 18 j. W. v. Veen 67 j. J. v. d. Berge 53 j. H. J. J. v. Verse- veld 50 j. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cent* per regel. Denk e i dat geaezing bieden voor PIJNEN, VERSTUIKINCEN, of KHEUZINCEN. Zij worden in d; geheele beschaafde wereld verkocht. Als huismiddel tegen alle KWALEN PIJNLIJKE AANDOENINGEN *ijn ALLCOCK'S PLEISTERS de beste. Hij alle Apothekers verkrijgbaar. Belangrijk .Ir Vfttmlgdt Slat*» Galuigachrltt ANm tlHOI. 1 H-t .'.-t mij e-i,... n. t. vrnwinrn. .lm aij UACOCKS gen:. Centraal Apotheek, Lange Houtstraat. 8IN99EHLA1D Tentoonstelling Zeewezen Men deelt mede dat H. M. de Ko ningin het voornemen heeft om by gelegenheid van de in den zomer van 1900 te houdea geschiedkundige ten toonstelling van het Nederlaudsche zeewezen te doen slaan eene gedenk penning, bestemd om te worden uit gereikt aan de belangrijkste collectieve inzenders. Het ontwerpen dier me daille is opgedragen aan den in Parijs woonachtige Nederlandschen beeld houwer en medaill8ur Wienecke. Academische examens. Leiden. Bevorderd tot docter in de rechtswetenschap de heer W. van Traa, geb. te Rotterdam, op Stellingen. Aan de universiteit te Amsterdam is afgelegd het propaedeutisch exa men in de geneeskunde door de hee- ren J. Jonkmans. E Scheps, G. H. H. van Erp. Kamers van Arbeid voor Schoen- en kleermakers. Mijnheer de Redacteur Ei- is in Haarlem een. beweging op touw gezet, tot samenstelling1 van opge- melde Kamer. Is deze wel uofcdig, dat ia de vraag. Zoo wiji uit goede bron. vernamen hebben. B. en W. geadviseerd aan den betrokken, minister, dat de samenstel- ling onmogelijk bleek, weshalve er blijk baar geen behoefte aan bestond. Wij meenen echter heft tegendeel. Waarom,? Heit is van algemeene be kendheid. dat het schoenmakersvak, voor zoover betreft het lappen een slechte belooning vind. Niet alleen van gezellen in patroons- dienst, maar ook van zelfstandig wer kende patroontjes, wat veler dezer nood zaakt. treurig' genoeg, aan d'e leerkolo- pei-s woekerwinst op heti leer tie betar len. zoodat zij steeds armer worden, en dientengevolgt) lapwerk aannemen van schoen winkeliers, die hoegenaamd geen vakkennis bezit ben, en. als er nog sprake is vam goediei betaling" voor lap werk niet de eerste winst gaan strijken. Dit is een misstand1, zcfo erg, dat in derdaad1 door middel van de Kamers hierop de aandacht van het publiek ge vestigd moer*, wordon. wel te verstaan met cijfers en juiste gegevens Is de lapper er slecht aan toe, de duurzaamheid van het werk Lijdt hier ondier niet heb minst, het zou dus aanbeveling veadieuien. dat de schoen makers zich, vereenigden opdat als het zoodanige Kamer gelukte juiste cijfers te verkrijgen ei- in 't algemeen kracht aan deze belangen kan worden bijge zet,, door het opstellen en uitvoeren van. eisohejnj dim den st off elijken weljstand der schoenlappers verhoogen en de ver heffing van het vak te bevorderen. Ik noem slechts het coöperatief inslaan der materialen en coöperatief werken in groote. ruime, flinke werkplaatsen,want ook dat. is een gevaar, die kleine, nare ongezonde hokken die men schoenlap pers-werkplaat sen noemt. Hoe is de toestand van die schoen makers? Het schoenmaken Wordt, men zou haast, zeggen tot in 't oneindige verdeeld. Tien. twintig schoenmakers( eiken aan de samenstelling van ééu schoen. Dit danken, wij aan het groot bedrijf en kan als zoodanig geen kwaad, maarwat. erger is, deze schoenmakers werken voor een hongerloon. Vrouwen pan t off els a 25 of 30 cent per paarbekwame werklieden maken 3 paar per dag van 's morgens 5 tot 's avbnds 10 uur. Groote manslaarzen f 1 of f 1.25 per paar. Bottines 50 a 60 cent per paar, bij even langen dagtaak, een gemiddeld dagloon van f 1.25 a f 1.50. Dat is aan. Langstraat, (BraJbant), voeg hierbij den kanker van de gedhvengen winkelnering en gij begrijpt, dat op kwaliteit niet meer gekt wordlti, noch dcor de patroons noch dooi- de gezellen, wel dooi" het pu bliek, maar als het te laat is, nl. als een nieuwe schoen veel te spoedig is ersleten en de lapper er met goed' fait- soen geen achterlap of halve zool meer op kan brengen. Nog wil ik vermelden, dat in Gelderland, vooral het stelsel van in den kost werken, bij schoenfabrikan ten met bordpapier in zwaing is. Dit stelsel is daarom zoo te veroordeo- len. oandab dan dia gezel in lieti geheel niet kan. beschikken over cenigen. vrijen tijd. terwijl in Overijssel heit meer ge woonte is thuis te werken, waar vrouw en kinderen in enge ruimten de hier n overal in keurige etalages uitgestal de-, heel mooi uitziende schoentjes, ma ken. Is het wonder dat dit werk: be- smettingskicmien va.ii allerlei ziekten met zich voert, dlaar die stof die ter ver vaardiging van dit werk wordt gebruikt zich hiertoe zoo uitnemend leent. Niet hier alleen dua, maar overal elders zulk-. Kamers en vooral krach tige vcreenigingm opgelicht van schoen, makers, opdat aan dezen ellenddgen toe- tand een eindiei kan worden gemaakt. Ik dank u voor die ruimte, M. d. R., en blijf hoogachtend, H. v d. RIDDER. We zijn on? gemeentebestuur dank baar voor den maatregel op de lotings- dagen genomen^ nl. de kroegen in den van "t lolingsgebcuw te dtocn sluiten. Deze maai'n-egel. vereenigd met. de uitreiking van koffie en brood! aan de Iotelingen. dooi' Christen-onthouders, moer. helpen aan 't uitroeien van de. naar ik meeai in ons geheelc vaderland bestaande, gewoonte der loteliugen zich op den lotingsdag te bedrinken. Zoo •aak wordt dapi de eerste schrede ge zet op 't. pad, dat, ver den- bewandeld, t geheele leven door verdriet en tegen spoed voor den wandelaar oplevert. Dei jonge maai, kbmt dikwijls op den. lo tingsdag voor 't eerst bot de ontdekking van den alles doen vergetenden invloed van den aileoliol. Eens dronken geweest, schijnt die tweedle keer nieti zoo erg meer te zijn en 'b kazerneleven. met. z'n alrijke var lei din gen op 't gebied vaai k oholgebruik. is dikwijls een vervolg op d!en Sntingsdag. Laat ik even een <tukje kazerneleven meededen. Kees. een gister in de kazerne aan gekomen rekruut, moet poehsgoed koo- pen. Z'n slapie buurman, op de slaap kamer biedt zich als geleider aam naar dlea besten en goedkoopsten win kel. Na eenigen tijd geloopen te heb ben in de, voor anzrn rekruut, volko- men onbekende s'ad. gaat z'n slapie! eensklaps een kroeg binnen onder pro test van den nieuweling. Deze staat echter alleen, heeft nog geen poetsgoed1 'u is verplicht mee naar binnen La gaan. Traotoeren doet hij editor niet en drinken ook niet. ..Wat jij wil gebruiken, moet je zelf weten, ik gebruik en betaal niets't Is een overwinning, 't volhouden van deze woorden door onzen recruut, komende van een dorp en op 'tj oogenblik! zich zoo afhankelijk voelend van z'n bege leider. De afscheidswoorden van z'n moeder houden heni echter staande. Zijn begeleider is bboo, gaat echter weer met hem mee en probeert bij een volgende kroeg nog eens hetzelfde, 't Is al donker geworden, maar nu is Kees standvastig genoeg ook de kroeg niet) meer in te gaan. „Wijs me eerst den. winkel en ga dan waar je wilt. Wil je dat niet, dan zal ik alhfcn wel de ka zerne probeeren te vindien. Tc Kom lie ver daar te laat aan. dan weer met je in een kroeg te gaan'" Z'n slapie heeft zooveel standvastigheid niet verwacht, is verwonderd, vijst hemt dien winkel en den weg naar de kazerne en gaati daarna zelf njog eens de stad in. Niet waar, de verleiding in het kar- zcmeleven is groote Dat het gemeente bestuur 1 volgend jaar allen verkoop van alcohol op de lot.ingsdagen moge verbieden en bij zeer weinigen aal dan reeds op den lotingsdag de eerste schre de gezet zijn op 't pad, dat in de kar zerne zoo gemakkelijk gevolgd kan wor den. S. Letteren en Kunst A Capella Koor. Het bericht van de „Haagsche Cou rant" dat het het a cappella koor onder leiding van Messchaert zou wor den ontbonden wegens de slechte fi rancieeie resultaten, is gebleken ge heel onjuist te zyn. De uitvoeringen zullen worden voortgezet. Het concert van Messchaert en Röntgen te Londen gaat beden we gens ongesteldheid van Messchaert met door. Nederl. Tooneelvereeniging Holl. Schouwburg. „Het Vaderlijk Erfdeel". Tooueelspel in 4 bedrij ven van Felix Philippi. Vertaling H. Schwab. Grotesk, niet waar, zoo'n titel Het Vaderlijk Erfdeel, welk een geuoegen doet een stuk verwachten, dat het erfdeel eens vaders tot onderwerp heeft. Vol blijde hoop zijn wij opge gaan naar den kunsttempel, waar op andere avonden Adée en Co. hun ope rettemopjes toeteren en wat wij gezien hebben is even grotesk gebleken te zijn als de titel deed verwachten. Baron Karl van Larun, de eigenaar der reuzen-firma E. M. Laruo, die 20,000 werklieden in haar dienst heeft, heeft (1ste vaderlijk erfdeel) een pro curatiehouder geërfd, die eigeniyk de baas is, de werkelijke niet de officieele baas, op zijn fabrieken, hetgeen dan ook wel blijkt uit zjja houding en den toon, welke hij zelfs tegenover zijn chef aanslaat. Er is feest op de fa brieken ter viering van het 35-jarig jjestaau van het vaderlijk erfdeel en de baron zal juist aan het fuiven gaan als blijkt, dat het geheim van een nieuw geweer aan de firma is ontstolen en aan een engelscben concurrent ver kocht. Ieder wordt verdacht op de ateliers waar de geweren zijn ge maakt, incluis de beide hoofdinge nieurs. Dp baron wil de 800 man, ik bedoel de 817 werklieden, allen ont slaan wanneer niet binnen 48 uur gebleken is wie de schurk is. Alles blijkt echter bij hun in orde te zijn. en men heeft niet het minste vermoe den op wien ook. Daar evenwel komt het vrouwelijk instinct ter hulpe om den dief aan te wijzen. De echtgenoote van den pro- en rist denkt er juist over na wie de schurk wel mag zijn als een knecht toevallig den naam noemt van van der Matthiesen, een beambte van Hol- landsche afkomst, die bij den baron in blakende gunst staat, terwijl deze op 's mans dochter een lang niet kwaad oogje heeft. Mevrouw de procuriste is er, de Hollander is de schurk welk een instinct, niet waar De baron gelooft er echter geen woord van, doch Sartorius (de procuratiehouder) gaat het spoor na, dat zyn vrouw hem aan gewezen heeft en dra ontstaat t -s- schen hem en den Hollander een con flict omdat, de laatste hem de sleutels van bet archief weigert af te geven. De baron désavoueert zijn trouwen procuratiehouder den ziel der fabriek en ontslaat hem, indien hij niet excuses aanbiedt aan den schoonpapa in spe des barons. Sartorius zal vertrekken doch vóór bij gaat ruit bü hetgeen miuder netjes is de werklieden mei poeslieve woordjes op en de gebroken ruiten van des barons woning zyn het resultaat zijner woorden. Met behulp van een dronken tee kenaar van de fabriek, die vroeger ontslagen werd en met een rond som metje van 20,000 mark wordt Matthie sen ontmaskerd en aangtwezen als de ellendige schurk, die de teekeningen van het geweer aan de overzijde van bet kanaal verkocht. Een en ander geschiedt in tegenwoordigheid van den patroon, die zijn procuratiehouder tot compagnon maakt. „Het vaderlijk erfdeel" (das Erbe) behoort tot de soort der vierpootige geschobde monsters, maar het is vol strekt geen afzichtelijk draakje. In tegendeel, het is een zeer boeiend vermaak het beestje aan te zien en ik ben overtuigd dat velen avond aan avond voor het kooitje zullen zitten, waario men het dier aan het geachte publiek presenteert. De dresseurs van het beestje zullen eer van hun werk hebben, want bet belooft een kasstuk te worden. Henri de Vries (Sartorius) gaf beel veel goeds maar moet wat meer op zichzelven en wat minder op den souffleur spelen, die na zulk een avond van hard werken, daar de Vries bijna den geheelen avond op het toooeel is, zeker hevig van zyn keel zal hebben te lijden gehad. De heer Schwab (baron von Lanm) speelde flink en vlag zjja nog al gemakkelijk rolletje, terwijl mevrouw Schwab, de vrouw van het sterke instinct, met smaak haar rol vervulde Het vroolijk-ernstige van deze trouwe en slimme gade deed inderdaad genieten. De overige op tredenden hebben te weinig uitkomen de partijen om van zich te doen spreken. Het geheel liep goed maar moet er nog .vat vaster inkomen. Een uitste kende vertaling droeg veel bü tot het succes, dat zeer groot was. De aan wezigen applaudisseerden telkens hartelijk en twee fraaie kransen wer den den heer de Vries aangeboden. „Eigen Haard" is deze week weer bizonder actueel. Het bovat eeu arti kel „De Zuster-Republieken in Zuid Afrika" door J. A. Wormser, ver sierd met talryke afbeeldingen, t.w. eeu portret van president Kruger en zyne echtgenoote, de tunnel by Char- lestown, de graven van generaal Col- ley en de met hem gesneuvelde offi cieren, Amajubakoppe en het Dra kengebergte. Voorts het vervolg van bet artikel „De fotografie der kleu ren" door dr. J. E. Rombouts, een geïllustreerd artikel „Het infanterie schietterrein by Harskamp," door Centurio„Azelo" door Edw. B. Kos ter en „Rood of Oranje" door B. C. Ritz, archivaris en bibliothecaris by het Dep. van Marine. Wegens de onheuscbe wyze van optreden van den directeur der Ne derlaudsche Opera te Amsterdam, tegenover onzen correspondent aldaar, zal van de premières daar ter stede door ons geen melding meer worden gemaakt. Naar wij vernemen, belooft de feest viei in van de Yereeniging «Koninginnedaga op 25 October a s. in de groote zaal van de Sociëteit »Vereeniging« te honden, schitte rend te worden. De Koninklijke liedertafel «Zang en Vriendschap'! en het kwartet »0nderOns« zullen hunne beste stukken ten gehoore brengen, waaronder ook een der zangstuk ken, waarmede die vereeniging te Nijmegen den eerepalm behaalde. Allen, die maar eenigszins aan het wel slagen der koninginnefeesten hebben mede gewerkt; zijn uitgenoodigd, zoodat de ge zellig ingel ichte zaal maar wij zouden reeds te veel klappen van de verrassingen die de commissie ons bereidt ,er recht feestelijk zal uitzien. Wij herinneren er aan, dat de oranje- kaarten alleen voor lieeren bestemd zijn cn de witte voor dames, en dat hieraan streng de hand zal worden gehouden. Schouwburg. De Nieuwe Prikkel. Evenals vorige jaren stellen de Leeren van Lier het Haarlemsche publiek alweder zeer spoedig in staat met hunne nieuwe revues keunis te maken. «De Nieuwe Prik- kel«, in drie bedrijven (vijf tafereelen) van A Keijding wordt a s. Woensdag door het gezelschap van het Grand Theatre alhier opgevoerd. Wat nu wel eigenlijk die «Nieuwe Prik kel" is? Laten we er maar niet mede begin nen dat te willen uiteenzetten men weet toch heel goed om slechts bij liet laatste «Ken dolle boel" te blijven dat de inhoud van dergnlijke stukken nu eenmaal niet weer te geven ismen moet ze zien, wil men er van genieten. Alleen willen we vermel den dat in het 3de bedrijf parodieën op «Ghetto", «De Geisha' en Voerman Hen schel" voorkomen dat de heer Wagemans en mevrouw de Ia Mar wederom de hoofdrol len in handen hebben en dat tusschen het4e en 5e tafereel door de Nederl. Biograaf- en Mutoscope Maatschappij de exprcsselijk voor dit stuk opgenomen levende reuzen-bi iet- kaarten voorgesteld worden. En wie zou nu met dezen i>Nieuwen Prik kel" niet eens kennis willen maken? Stukken van den Gemeente raad. Een tweetal adressen zijn verzonden aan den ltaad onz r gemeente. lo. doorPh. H Rnmeijn, wonende Pieter- kies-tiait no. 46 alhier, eigenaar van per ceel no. 12 ran het Donkere Spaarne, met het verzoek hem een oppervlakte walgrond van 60 M" af te slaan voor genoemd per ceel tot plaatsing van hardsteen voor den tijd van vijfjaren. B. en W. stellen ..voor den walgrond al' te staan voor een tijdvak van 4' jaren en 2 maanden, ingaande 1 November 1899 en alzoo eindigende 31 December 1903, tegen een jaarlijkschen huurprijs van f 18. 2o door G de Munnik, van beroep steen houwer, wonende alhier, om al-nog eon gedeelte walgrond aan de Brouwerskade iu huur te mogen ontvangen Bij raadsbesluit van 19 Juli jl werd op een dergelijk verzoek van adressant af wijzend beschikt, nadat in de Raadsverga dering van 10 Nov. 1897 tot opzegging van de huur van bedoelde gedeelte walgrond was besloten in verband met de omlegging van de Brouwersvaart. Het thans gedaan verzoek wijkt naar B. en W. in hun toelichting zeggen in zooverre van het vorige af. dat adressant aanbiedt een schoeiing te maken, waardoor de weg wordt verbreed, zoodat de rijweg eeu voldoende breedte behoudt. Daarom zijn B. en W. bereid adressant ter wille te zijn, echter met dien verstande, dat de schoeiing van gemeentewege worde aange bracht en door adressant een voldoende jaarlijksche vergoeding worde betaald. De kosten van een en ander worden gei-aamd op f300, terwijl B en W. den jaarlijkschen huurprijs op (35 willen bepalen. Voorts stellen B. en VV. voor, de ruimte, welke thans als verblijfplaats der hulpboden dienst doet, met het oog op den naderenden winter door eene glazen wand van de gang te doen afscheiden De kosten daarvoor zijn geraamd op f200. Zooals uit achterstaande annonce blijkt wordt Dinsdag 24 en Woensdag 25 October in do soc. ede Kroon"' eenp verkooping ge houden van Axminster, BrusseUche en an dere tapijten. In het lijstje van leden dor Feestcommissie voor den a.s zangwedstrijd der Kon lieder tafel «Zang en Vriendschap stond niet ver meld de naam van den heer J. Roodnat. Zondag 29 October a.sdes avonds te 8 uur hoeft in het gebouw der sociëteit «Ver eeniging alhier het buitengewone concert plaats door het orkest van den Scala schouw burg uit Milaan (90 musici) onder leiding van den Italiaanschen componist Pietro Mascagni. Voor meerdere bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit nummer voor komende advertentie. Door het Nod. Isr Armbestuur zal as Dinsdag de jaarlijksche turfcollecte worden gehouden Wij wenschen een woord van opwekking tot milde bijdragen in die inza meling, hier niet achterwege te houden De afdeeling Haarlem van de Nederl Vereeniging van Oudstrijders der Zee- en Landmacht en Ned. Oost- en West-Indie «Het Vaderland Getrouw« hield gisteren avond in een der zalen van »De luoon« alhier een feestelijke bijeenkomst ter in stallatie van den heer J Beeckman, burge meester van Zandvoort,alseere commissaris en van den heer C. L. I" Sarlet. journalist alhier, als eerelid dier afdeeling. Na eeri welkomstwoord door den voor zitter dier afdeeling, den lieer J. J: Seve- rijnse, werden de leden van het eerebestuur met een warme toespraak van den en luit-adjudant J. W. van Alphen. geïn stalleerd Aanbesteding. Hedenmorgen werd in cafe »Neuf", dooi den architect J. Wolbers aanbesteed Het bouwen van een Villa op een terrein gelegen in het buitenverblijf «Oosterhout onder de gemeente Heemstede. Ingekomen waren 7 biljetten van de vol gende firma's. J. S. v. Velthuijsen f23860. W. A. van Santen 23720. P. de Lugt en Th. Bakker 23530. W. A. van Amstel 23334 A Rinkema 23130. H. Mnnsterman j. 23000 H. v. Es 22987. A.s. Woensdag 25 October vergadert de emeenteraad. Door plaatsgebrek zijn wij genoodzaakt de agenda, met nog verschil lende nieuwsberichten, tot ons volgend num mer te laten liggen. Electrische verlichting. Wij hebben reeds meer dan eens mel ding gemaakt van het plan eener electrische blokverlichting, uitgaande van het Magazijn Electra en die hare centrale zou vestigen in een perceel in de Schoutensteeg. Dit plan nadert thans zijne voltooiing. Reeds zijn verschillende perceelen aange sloten in het woningblok, dat begrensd wordt door Groote Markt, Barteljorisstraat. Schoutensteeg en Smedestraat. Voorloopig is de grootste afnemer de firma Gebr. Brinkmann,die een booglamp'krijgt voor haar café restaurant en een tweetal booglampen in de kegelbanen, Bovendien zijn al hare zalen en lokalen van electrische gloeilam pen voorzien. Het aantal lichten dat Gebr. irinkmann aldus kunnen gebruiken is niet minder dan 130 Elk van deze lichten heeftj een eigen afsluiter, behalve natuur lijk nog dat men ze groepsgewijs door mid del van 't schakelbord aansteken en blus- sclien kan. In de sociëteit «De Kroon" worden voor- lioj ig alleen het tooneel en «Ie groote zaal erlicht Op het tooneel worden 50 gloeilichten aangebracht, de verlichting van de zaal zal giootendeels door twee booglampen ge schieden. Buiten en in liet kledingmaga zijn le Tailleur Moderne (aan den anderen kant van Café Brinkmann) zullen vier boog lampen hun schitterend licht verspreiden. Verder zijn nu reeds aangesloten het horlogemagazijn van den heer fen Boom in de Barteljorisstraat. ter verlichting dei- étalage, het papiermagazijn van den heer G J P. van Zijl in de Schoutensteeg. het Poolsche Koffiehuis van hen heer Schoon en de barbierswinkel van den heerBorgonje in de Smedestraat. Met een vijftal andere firma's wordt nog onderhandeld. Natuur lijk zal ook het magazijn Electra zeifin de verlichting deelen. De centrale, gevestigd in de Schoutensteeg 6, bevat een Stockport-motor van 30 p. k. die zijn gas ontvangt uit een Dowson gas- apparaat De stroom levering geschiedt door een dynamo en wanneer de motor niet werkt uit een sterke accuinulatorenbatterij Vrijdagavond is er «pioef gedraaidin de Kroon, heden bij Gebr. Brinkmann. De lichten die wij zagen brandden helder en z©er rustig Op deze wijze zal achtereen volgens bij de verschillende geabonneerde» de proef genomen worden en van I Nov. e k. af definitief licht worden geleverd. Wait heeft, een mensch ziclizelf toch ■ikwijls leelijüc te paikken. Dat bleek ons weder hedenmiddag. Zekere Klabau. woonachtig Vooruitgaaogstraat 110, was in de pcasoneele belasting aangeslagen voor 2.40. Hiji weigerde te betallein, bijkomende kosten wea-di hot be drag allengsi grobter en grootea- en was nu ongeveer 36 gulden geworden. Daor maii hleef weigeren dit laatste be drag te betalen, had heden, een gerecli- olijke verkoop plaats^ waarbij de ge heele birurt tegenwoordig was. Een vctor een werden de goederen, uit huis ge- diagen en verkocht. Een gedeelte wieirdi door konnissen opgekocht., een ander dooi- aanlialngeis) van don deurwaarder. Totn het verschuldigde bedrag aan wezig was werd de verkoop gestaakt, een verhuiswagen kwaan v*x»r en de stuk ken. door de laaistgenoemdtn gekocht, werd daarop geladen. Alle? liep or el ijle af. Benne broek. OndertrouwdW. Yan Essen en IJ. Boelhouwer. Omtrent de onlangs aan de gemeente n geschenke gegeven klok in het Raad hui-; kan nog het volgende worden mede gedeeld Het cadeau is een gevolg eener eigen- rdige belofte van den Burgemeester, die toen in 1895 zijn gezin zou worden ver meerderd, de gelofte deed dat wanneer hein een zoon geboren werd hij de ge meente eén klok in het Raadhuis zou aan bieden, hetgeen dan ook is geschied. Het uurwerk is hoogst eenvoudig maar keurig netjes en voorzien van een porse leinen plaat. Aan deugdelijkheid \an bet werk behoeft niet te worden getwijfeld als men weet dat het is geleverd door de lil ma Stroethof uit Amsterdam. Inwendig bevindt zich een koperen plaat waarop het Raadhuis is afgebeeld, een onberispelijk werkje van den Heer Voet Jr., goudsmid te Haarlem. Tevens is de naam van den schenker, het zoontje \an den Burgemeester, den Jongenheer \Y. B van Doouiiuck. aange bracht- Er schijnt plan te bestaan om de tweede norton-pomp die binnen deze gemeente zou worden daai gesteld te plaatsen in de buurt van de z g.n. Centei-bi ug, voorwaar een gedeelte der gemeente waar een goed* pomp zeer gewenscht is. H aarlemmermeer Te Hoofddorp i« afgebrand door eene onbekende oorzaak de woning bewoond door P. Bosman. Van het roerend goed is ondanks ds werking der spuit weinig gered. Een hooi schelf is mede vei brand. Stoom vaartberichien. Het stoomschip Prinses Sophie, van Batavia naar Amst., pass. 20 Oct. Kaap Carvoeiro. Het dubbelschroefstoomschip Rot terdam, van de Hollacd-Amerika Lyn, van Rotterdam naar Newyork, past. 20 Oct. des nam. 7 u. 30 m. Lizard. Het stoomschip Prins Willem 1 van Amst. naar Paramaribo, ai riv. 19 Oct. te Paramaribo. Het stoomschip Solovan Rotter dam naar Java, arriv. 20 Oct. te Padang. BURGERLIJKE STAND Bevallen: 19 Oct. C van Wengende Reus d 20 H. SchreijersGlas z. 21 J. Westhofvan Someren z M NanKoppes d. Overleden 20 Oct. A BeaufordDirks 33 j Zomerstraat. SI- TELEGRAMMEN. LADYSMITH, 19 Octiobea'. De kara- biriiera en ruiters die met. dteu vijand waren slaags geraakt, zijn gisteren all ien, teruggekeerd Zij; keerden terug na tegenover zoo iets als twee duizend Boe ren te hebben gestaan. Bijna, waren de Engelschen afgesneden geraakt, maai de Maxim's hielden, de Boeren tegen. Inboorlingen rapporteerden dlati er zes tien Bberen zijn gedloodi. Een Engelsck officiei" wordt gemist, een mindere is licht, gewond'. Er zijn vele gewapende Basoetokaffors te midden dor Boeren- gezien. LONDEN, 20 October. In clen loop vam een redevoering heeft Wyndbaau in liet Lagerhuis het. volgende telegram gedagteekendi Ladiysmith, beden, 3 uur 30, voorgelezen^ Glencoetkaimp. Wij zijn. heden bij het aanbreken van clen, dag aangevallen door een Boeremmacht, raw geschkt op ongeveer vierduizend' man. Deze plaatsten vier of vijf kanonnen in positie. Nadat de vijandelijke positie eenigen tijd' was gebombardeerd, trok de infanterie tot den aanval op. Na een haa-dnekikligen strijd welke tot halt twee in den naimiddag duurde, werd de bijna onneembare positie, de» Boci-en genomen. De vijand trok in Oostelijke richting terug. (Erg gejuich in het. Lagerhuis). Onze cavalerie en artillerie zijn nog et terug. Onze vorliieaeni zijin zwaar. Generaal Symlons is ernstig gekwetst. LONDEN. 21 October. Reuter. De ..Standard" meld.t omtrent het gevecht, van gisteren bij Glencoe, dait bij den aanvang de Engelsohen zware verlie zen leden. Toen, echter hun artillerie die der Boeren, *"ot zwijgen, had ge bracht, rukten de tirailleurs tegen do telling der Boeren op, en wis ten ze datunit te verdrijven. Do Engelsche cavalerie en de bereden in fanterie maakten daarop een omtrek kende beweging, zoodat de Boeren tus schen iwee vuram kwamen en. Hoogst ernstige verliezen leden, die geschat worden op 900 man. De Engelsoliem verloren er 300. LONDEN. 20 October. De gevraagd* tien millioen zijn met 271 tegen 32 stemmen door het Lagerhuis toege staan Bij cle beraadslaging deed Bal four voorlezing van een t-elegralm, dat generaal Symons dood olijk was gewond, aarbijl alle leden, den lioedl afnamen. LONDEN. 20 October. Met 200 te gen 35 stommen hoeft het Lagerhui» het. suppletoir krediet vteor de 35.000 man toegestaan. op ZOND AG 22 Oct. 1899. Zandvoort, Voorin. 10 ure, Hulsman. Nam. 6'ure. Hulsman. Gehuwd: H. L. JANSSEN VAN RAAY. Weduwnaar van .1 F. Broese van Gkoenou, en M. G. VAN HULS. Zoden™') 19 üctobei' 18u9- De Maatschappij tot Exploitatie van Onroe rende Goederen „De Amstel", kan toor Nieuwe Gracht No. 19. stelt Aandeelen verkrijgbaar van f 1000 en t' 100, ten kantore der firma WEIJENBERGH, BOUWMEES TER en HARMENS, Ged. Oud® Gracht No. 60 te Haarlem, waar inlichtingen te verkrygen zyn, zoomede ten kantore der Vennoot schap. Voor het verkoopen van huizen vervoege men zich ten kan tore der Maatschappij.

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 2