I Dit nummer bestaat uit drie bladen. Maandag 30 Oct. 1899. Ho. 5012 C. STADSNIEUWS Museum van Kunstnijverheid. De tentoonstelling tab de Hindoe- monumenten op het Museum van Kutistny verbeid alhier, werd uitge breid met een hoogst merkwaardig lig uur van een Tempelwachter of Rakshaat. Aan beida zijden der tier ingangen van de bouwvallen tan Tjandi Sswoe, de duizend te»pels, dio aan den voet van den Matapi gelegen zijD, beviadt zich één dezer beelden, zoodat de ringmuur door acht der.-el ij te figuran omgeven was. De Eahshasa wordt voorgesteld in den vorm van een zwaarlijvig aan met reusachtige verhoudingen, rustende met da linker kaie op den grond, ter wijl het rechter been met den voet op den grond staat en de knie naar voren is gericht. De kop en de uit drukking van het gelaat komt met de functie die het beeld te verrichten had overeen. In de rechterhand houdt de wachter da kuota n«t de linker hand omknelt by eone slang. Hit oor spronkelijke beeid werd vervaardigd uil een stak stseo en is ongeveer 3 M. hoog en aan den voet 1.30 M. breed. Wy kunnen ons daardoor een denk beeld vormen van de kolossale ande- siet blokken die uit de kraters der vulkanen geworpen werden en voor het boawen der tempels en het ver vaardigen der beelden door de Hin does werden gebruikt. Twee dezer tempelwachters zullen aan den toegang tot de Nederl. Iud. afdeeling op de wereldtentoonstelling te Parijs geplaatst worden. Zondag is de toegaDg vry. Men zie onder de advertentiër. „De I Grands Magasios du Printemps" van Parys Volksdouchebad. In de afgeloopeu week zyn in het douchebadhuis geaomen 443 baden. BiS@E%EftL.A3SQ. Amsterdam en de A. O. M. In bet geschil tnsscheD de gemeente Amsterdam en de A. O. M. is Vrijdag bij breed gemotiveerd vonnis, door de l benoemde scheidslieden jhr. mr. C H Backer, A. G. baron Tindal en mr. J. B. Roelvink, uitspraak gedaao. Arbiters vereenigden zich met Let uoor de gemeente ingenoaen stand- punt, en beslisten dienovereenkomstig, dat in artikel 18, sub lo. der aan de A. O. M. verleende coacessie onder I de woorden „der tramwegen" moeten I worden verstaan de tramwegen der A. O. M., alzoo de tramwegen, door haar tot het tijdstip der naastiDg aan- I gelegd en geëxploiteerd, en dat alzoo i de peweent© kon volstaan met do vorbiateai3, die zij had aangeboden, daardoor het recht verkrijgende, om gelijk zij verlangde tegen be- I taling van de laagste premie de onder- neming der A. O. M. te naasten. Voor de gemeente Amsterdam werd gepleit door den gemeente advocaat, mr. J. Kappeyne" van de Coppelio, voor de A. O. M. door mr. F. A. Molster. Trans vaalsch Volkslied. Die Vierkleur van ons dierbaar land Die waai weer o'er Transvaal En wee die God vergeten band, Wat dit weer neer wil haal. Waai hoog non in ons heldre lag, Transvaals Vrijheids vlag Ons vyanden is weg gevlug, Nou blink 'n blijer dag. Veul stormen bet jy deurgestaan Mar ods was jou getroa En nou die storm ia o'ergegaan Wyk ons nooit weer van jou. Bestormd door Kaffers, Leeuwa en [Brits, Waai jy steeds o'er hul kop En tot hul spijt anskou hul dit, Ons hya jou hoger op. Met lage lis haal Albion Ons vaandel stilweg neer; En doet toen net al wat bul kon Dat ons hul vlag moes eer. Ons sou dan alles daarbij win 'n Telegraaf en Spoor; As ons die Rooivlag wou erken Mar dit wou ons nie hoor. Vier jaar laak het ons mooi gepraat, Om weer ons land te kry; Ous vraag jon, Brit, geen goed of [kwaad, Gaat weg en laat ons blij. Maar toen die Brit ons nog vererg, To ;n vat ons die geweer Ons wax al lang genoeg geterg Nou kon ons tog nie meer. En met Gods hulp het ons die juk Van Eoglasd afgegooi Ous is weer vry, geluk, geluk, Nou waai ons vlag weer mooi I Dit het ons heldenbloed gekos, Maar England nog veul meer, So het die Heer ons weer venlos Ons geef Hem al die eer. Waai hoog nou o'er ons dierbaar land, Waai Vierkleur van Transvaal En wee die God vergeten hand, Wat jou ooit neêr wil haal. Tentoonstelling te Parijs. De bijzondere commissie voor groep VU (Landbouw) ter Wereldtentoon stelling te Parijs in 1900 heeft be paald, dat Nederland door inzendiDg van fokvee zal deelnemen. Uit het programma blijkt, dat voor ons land twee soorten vau wedstrijden open staan, nl. voor fokvee en voor verzamelingen of groepen melkvee. Beide afdeelingen zijn gesplitst" nl. voor het zware Nederlanasche vee en voor het vee uit de polders der Noord zee, waaronder het meer lichtere en het IJselvee kan worden gerangschikt. De inzending uit Nederland deDkt men samen te stellen als volgt 18 stuks vee (Noord-Hollandsch veeslag) waarvan 6 stuks samen te brengen door de Vereeniging tot ont wikkeling van den Landbouw in Hol land's Noorderkwartier en 12 stuks door veehouders uit de verschillende provinciën 12 stnks (Friesch veeslag) samen te brengen door de vereeniging „Het FriescheRundvee Stamboek" in samenwerking met de Friesche Maat schappij van Landbouw12 stuks (Groninger veeslag) (zwarte witkop pen), bijeen te brengen uit de pro vincie Groningen en Zuid-Holland 6 stuks IJselvee, roodbonten, aan te wjjzen door de afdeeling Overijssel van het Nederlandse!) Rundvee- Stam boek en Landbouw vereenigingen. Zooveel doenlijk wenscht men elk 12-tal te doen bestaan uit 2 stieren van 1 tot 1 Va jaar, '2 stieren van 2 jaar of ouder, hokkelingen van l'/j jaar, en verder volwassen koeien van erschillenden leeftijd, terwijl ieder 6-tal van elke soort éen of meerstuks zoude kunnen bevatten. De bekroniogen komen ten bate der eigenaars, ten wiens name de ïd- zendiüg geschiedt. De aangiften van inzending staan voor een ieder open, maar bebooren uiterlijk yóór 1 Februari 1900 te worden ingezonden. De commissie behoudt zich echter voor de aangegeven fok dieren vooraf door eene keurings commissie te doen opnemeQ, ten einde eenheid van type zooveel mogelijk te verzekeren. De dieren worden, voor rekening der commissie, op een der Ned -rland- sche stations van de spoorwegen sa mengebracht en van daar onder ge leide naar Parijs verzonden. De commissie zal trachten een ver tronwd persoon, die met veehandel in Frankrijk bekend is, te vinden, aan wien d8 eigenaren van het ingezonden vee, die zelf niet te Parijs aanwezig zullen zijn, kunnen opdragen bun vee aldaar te verkoopeu op voorwaar den, die later aan de inzenders zullen worden medegedeeld. Ofschoon bet plan tot uitvoering komt, zuilen toch de bijdragen van Maatschappijen en Vereenigii.gen, die nog geen toezegging hebben gedaan, worden ingewacht. De voorzitter derbizondere commis si© voor groep VII is mr. C. J. Sickesz, lid der "centrale commissie en de bij zondere commissie nit groep VII, be last met de uitvoering der vee-inzen ding, bestaande uit ae h.h. J. Bree- baart Kz„ Winkel; L. Magnée, Horn; D. van Konijnenburg, Leeuwarden. Leiteren en Kussst. Eigen Haard bevat, deze waek het vervolg van het geïllustreerd artikel over „De Zuster-Repabiieken in Zuid Afrika," door J. A. WormserNor lands Welvaren, door J. Kuyper; een afbeelding van het eereblijk voor het korps rijdende artillerie en van de onthulling er van voor het 2e reg. vesting artillerie te Amsterdam, met bijschrift van d. B. V,; de Eerste Nederlandsche Electromobiel, door H. V. mot afbeeldingen. Mascagni-Tournée. De pers te Strassburg schrijft zeer waardeerend over het Mascagni con cert. Algemeen geroemd wordt do wijze waarop Mascagni zyn orkest aanvoert, de groote bescheidenheid die hij aan den dag legt en de klank verhouding van het strykkwintet met het hout en koper. Koloniën. BATAVIA, 26 Sept. De onderwerping van de V Kota's. Aan het „Bat. Nbld." is het vol gende ontleend uit een correspondentie: Den 31en Augustus dan waren alle hoofden au grand complet te Baogki- nicg opgeroepen, waar een vergade ring werd belegd, door den aesiitent- resident Schaap gepresideerd. Daze heeft door kracht van woorden de hoofden zelf de verklaring doen geven, dat zy schuldig waren, in welke mate en wat de straf voor bun misdrijf zon zijn. Gezamenlijk hebben zij f 10.000 boete moeten opbrengen, met een zekere hoeveelheid rijst en 5 karbouwen, een geringe noete. Behalve dit behouden wy ons dus voor (daar 't tegendeel niet bedongen is) de moordenaars van Clifford op te sporen, enz. Daarna is de heer Schaap met een gevolg, nit hoofden van de V Kota's b staande, naar Poelau Gadaig ge gaan, om den gouverneur te balen. Deze is met zoo groot mogelijken luister iu met vbggen versierde prau Win naar Bangkinang getrokken. Den 3en tegen half twaalf "kwam by daar aan, ingewacht door den expeditie commandant en alle officieren. De V Kota's hadden voor tal van vlaggen en een dubbel stel gamelan gezorgd, lioks en rechts van de landingsplaats. De) gouverneur werd een fraaie gels pajong boven het hoofd gehou den; door de compagnieën werd op de passer-plaats een carré geformeerd, waarbinnen de gouverneur trad, met döo expeditie-commandant rechts en den assistent resident links van zich; de controleur fungeerde als secretaris. Daarna mochten negeris gewyze de hoofden binnenkomeu, hetgeen ge schiedde onder herhaaldelijke sembahs en on> ampoen biddende. Na afloop van deze ceremonie werd den hoofden aangezegd den volgenden dag zich weer te vereenigen op die passer, de boete te brengen en den eed van trouw aan het gouvernement te zweren. Hierop moesten zy front maken naar den vlaggestok en onder 'i Wilhelmus werd de vlag te Bangkinang geheschen. Den éen om half tien begon de beëediging. De radja van Kampar was toen reeds in 't bivak en den 6en 's avonds kwam de ra^j i van Tambang in uniform, met een rood wit en blauw chreYon op de mouw. De radja vau Kampar heeft be moeienis met de rijken op den linker oever en die van Tambang van den rechteroever. Voor de eedsaflegging moesten allen, ook de radja's, weer drie semba's maken. Daarna word de eed afgenomen voor de radja's en de twee hoofden van Bzngkinang, allen een voor een, en voor de andere Kota's 't hoofd alleen en daarna de onder- hoorigen gezamenlijk. Daarna moestee allen weor front maken naar den vlagges'.ok en hierna werd wederom onder 't Wilhelmus 't gebruikelijke saluut met de vlag verricht. De troepen in 't bivak waren na tuurlijk weer in carré geschaard. Negeris-gewyze kwamen de hoofden binnen, achter ben aan de door hen op te brengen boete met 'tgebruike lyke siri bakje. De eed wera afgelegd met bet gelaat naar't westen gekeerd, als gebruikelijk. Na afloop van de ceremonie werden de 8000 dollars uitgeteld voor deu controleur; de 5 karbouwen werden geslacht en een feestmaal bereid. En hiermede waren de Lima Kota ingelijfd 1 De gouverneur beeft den hoofden nog aangezegd, dat hun eerste werk moest zijn wegen aan te leggen. In eene correspondentie over de expeditie ter Noord-oostkust, 14 Sep tember uit Kotsradja aan de J. B. gezonden, leest men onder meer: „In het bivak te Djamboe Ajer heeft zich een geval voorgedaan, dat, als 68D bewijs voor de bekende At- jehsche roofzucht wel vermelding ver dient. Op een goeden dag namelijk mist8 men zes slachtossen van den meegevoerden veestapel, en daar ner gens in de nabijheid een vijand te vinden was, lag het vermoeden voor de band dat de goedgezinde bevolking zelf aan de verleiding geen weerstand had kunnen bieden en de dieren ge stolen had. Dientengevolge rukte den volgenden mmgeu een patrouille uit, die zes sappi's en een kalf van de bevolking io beslag nam en naar het bivak voerde. Op de protesten van het hoofd werd geen aebt geslagen en hem medegedeeld dat hy de dieren kon terug- ontvangen, zoodra de ge stolen stieren van de Compenig ge vonden waren, doch dat hij zich wat haasten moest, daar ze anders wel eens opgegeten konden zyn. Dien zelfden nacht knalden plotseling een viertal schoten nit een nabijgelegen Atjshsche woning, en zie, tegen den morgen kwam het hoofd met vier der geroofde sappi's bij den bivak-com mandant, meldende dat ze dien nacht op den vy&nd veroverd waren, welke met het geroofde vee voorby ons bi vak was getrokken. De hoop, welke hy koesterde dat als belooniog voor zijne krachtige hulp, al Let vee der bevolking nu zou worden teruggege ven, werd echter niet verwezenlijkt en in rail voor de vier teruggebrachte dieren, werden slechts vier andere der bevolking teruggeschonken.Zien de dat de list niet geholpen had en vreezende dat zijne mooie vette stie ren in plaats van de magere dito dei- colonne zouden worden verorberd, bracht hy een paar dagen later uit eigen beweging en blijkbaar met zijne ooudiDg verlegen, de beide laatste stieren terug Hem werd daarop te kennen gegeven, dat ditmaal in het geval zou wordeo berust, doch dat het anders de vaste gewoonte was der Compeni om het dubbele terug te halen by de bevolking van hetgeen in de bivaks gestolen werd. „Daar de laatste dagen veel regen was gevalleü, het doel der expeditie bereikt was, en de troepen rust noo- dig hadden om zich voor nieuwe ex pedities in het Pedirsche en Meureu doescbe voor te bereiden, besloot de bevelhebber tot den terugkeer der expedit ocnaire colonne. „De geheel© colonne brak den lln September van Mataug Koeli op en keerde n&ar Araboengko terug, waar de bevelhebber intosseben reeds wa3 aangekomen. 12 September marcheer den staf, cavalerie en twee compag nies van het 3e bataljon daarop terug naar Lóh Seuraawé, vanwaar de beide eersten dienzelfden dag met de gou- vernementsstoomers „Gier" en „Fla mingo" naar Oleh-leb teragkeerden, terwijl de beide compagnieën den 13 d op H. M. Emma embarkeerden. „Alle overige troepen beerden den 14en van Araboeügko naar LhóSeu- mawé terug, waar zij 's namiddags op de inmiddels van Oleh-ieh terugge keerden gouvernements-stoomer em barkeerden, met uitzondering van de lste en 21e compagnie van het 12de bataljon, die voorloopig te Lhó Seu mawó gelegerd zou blijven tot het afpatrouilleeren en opnemen van de geheele streek der verbonden oeloeba- langs, tusschen Geudong en Pousao- gan. „Hiermede behoort ook deze expe ditie ter Noord- en Oostkust weder tot het verleden, als men tenminste voortzetting daarvan in Mourendoë Pedië buiten beschouwing hat. Al mag zy wellicht met minder be langstelling gevolgd zijn, door de zoo grootsch opgezette expeditie naar Pedië in het vorige jaar, de resulta ten zyn er niet minder om geweest. Geheel de Noord- en Oostkust van Kotaradja tot Taraiang, werd door onze troepen bezocht, en overal waar dit bestond, het verzet gebroken. De zoo fanatieke en vijandige Paseï- streek, waarvan een goed jaar gele den noch de namen der staatjes, noch die der hoofden bekend waren, werd in alle richtingen doorkrifist en opge meten, terwijl, op vier na, alle hoof den hunne onderwerping aanboden. Ook in een ander opzicht had deze expeditie haar nut. Toen namelijk in den aanvang van het jaar de gouver neur een groot deel zyner troepen naar Java terugzond, gingen er van vele zydeo, en niet van pessimisten alleen, stemmen op die dit voorbarig noemdeD, en met bezorgheid dacht menigeen aan Pedië, dat gedurende den tijd der expeditie door één eokal bataljon in toom gehouden moest wor den. De toekomst Leeft deu gouver nenr in het gelijk gesteld. Hoewel toch de party van verzet in Pedië opnieuw krachtig optrad, is het den overste van der Wedden niet alleen gelukt het status quo in het aan zijne zorgen toevertrouwd gebied te hand haven, doch slaagde hy er in door rustelooze actie Pedië bijna geheel van vyanden te zuiveren en de beD- dehoofden naar Meurdudoe terng te drijven. „H<t vertrouwen in de kracht onzer wapens is hierdoor aanmerkelijk ver sterkt en tegelijk hiermede de ver wachtingen, dat het'den gouverneur gegeven zal zyn binnen een kort-tyds- verloop met een handjovol troepen bet schoone Atjehsche ryk tot rust te breDgen." üieuws. Gesignaleerd. Een Engelsche dame, die naar Pa rijs moest, ontdekte onlangs te Nimes kort vóór het vertrek van den trein, dat zij haar plaatsbiljet verloren had. De stationschef, een goedmoedige provecciaal, wien zy haar ongeluk mededeelde, verzekerde baar, dat zy geen nieuw biljet behoefde te nemeD. waüt dat hy haar signalement naar alle statons zou telegrafeeren. Doch nu ving er een tocht aaD, dien de dame zeker niet spoedig meer zal vergeten. Aan e k station, hoe klein ook, kwam een beambte met onder zoekende blik langs den treiu loopen met de overal stereotype vraag „Oü est la dame sigDalée?" (Waar is de gesignaleerde dame?) Natuurlijk was het voor de reizigster, die bovendien zeer verlegen van aard was, allesbe halve aangenaam door deze telkens overluid uitgesprokeu vraag de alge- meene opmerkzaamheid op zich ge vestigd te zien, maar zy trachtte zich zoo goed mogelijk te houden en ant woordde den beambte op alle vragen, die by goed vond haar te stellen en die zy ten slotte van buiten kende. Doch hoe groot de marteling overdag was, des nachts was die nog grooter. Bijna elk kwartier werd se nit haar droomen opgeschrikt door iemand, die naar „de gesignaleerde dame" vroeg. En dan kwamen de viagen: Zyt gij de gesignaleerde dame? Hoe oud zijt ge Hoe heet ge? Waar woont ge? Waar hebt ge uw bil.jet gekocht Wie heeft het u gegeven? Wat moest ge er voor betalen Waar hebt ge het verloren Waar moet ge heen Hebt ge een vader? Een moeder? Een zuster? Een broeder? Er was zoo ongeveer niets in haar private levGO, waarover de ProveDgaalsche beambten geen inlichtingen verlangden. Ea dat her haalde zich gedurende de reis van Nimes naar Parijs, in 24 uren zeker by 50 stations en halten 1 Ten slotte deelde de stationschef te Lyon „de gesignaleerde dame" mede, 'dat zij ondanks alles het biljet moest betalen, daar op het station te Nimes, boe men ook gezocht had, geeo biljet was gevonden l Eerst langen tijd na deze ongeluk kige reis ontving de dame een post wissel uit Nimas ter grootte vau het betaalde bedrag, met do lakonieke modedeeÜDg, dat het biljet te Nimes onder een spoorrail was gevonden 1 Rusland en Engeland. Het Czarenryk is waakzaam eD houdt zich gereed. Om den strijd te kunnen voeren heeft Engeland in Znid-Afrika een legermacht, nooüig van 200.000 man. en het moet daarom een deel zijner kolouiën Tan troepen ontblooten. Nu vreest Rusland voor onlusten in de grensstreken van de Engelsche bezittingen, die dicht bij hot Russische gebied gelegen zijn. De volgelingen van den Mullah vau Hudda, deAfri dis en de Waziris, die nog pas kort geleden met geweld onderworpen zyn, zullen opnieuw in opstand komen, als het Engeland het minst gelegen komt. Daartegen wit Roeland zich wape nen in Ceotraal-Azië. Perzië staat reeds grootendeels onder Russische invloed; dc Perzische cavalerie wordt door Russische officieren geoefend. Het spoorweg-ontwerp van de Kas piscbe Zee naar de golf van Omau is weder ter hand genomen; en hel is waarschijnlijk, dat de wereld weldra zal verrast worden door het publi- ceeren van een hoogst belangrijke overeenkomst tusschen Rusland en Perzië. Bovendien moet de groote inspan ning die van Engeland zal geëischt worden, gevolgen hebben voor E ge land's positie in Oost-Azië. Duurt de oorlog met de kleine Boerenstalen lang, dan zal in China Eogeland's invloed vermindereu, en Ruslaod zal zyn overwicht steeds zien toenemen. Ja, Ruslands belang in geheel Azië hangt nauw samen met een langdu- rigeu en raoeielyken strijd in Afrika, en dat de Russische diplomatie erop uit is, vau dien stryd gebruik te ma ken om in Azië do grootste voordee- len te behalen voor de Russische be langen, is ontwijfelbaar. Dit is wel niet edelmoedig, maar edelmoedigheid is in de staatkunde niet te verwachten, en vooral niet van de zijde van Rosland, dat er steeds op uit is zyn macht en invloed uit te breiden door te visschen in troebel water. Turkije. De „Petit-Bleu" bevat het volgende telegram uit Parijs „Men is hier m politieke kringen overtuigd, dat de Fransche regeericg haar Middellandsche zee eskader naar het Oosten gezonden beeft, ten einde zich zoo nuodig by het Russische Z wat te-zee-eskader te voegen met het oog op zekere verwikktlingen, die zich daar zouden kunnen voordoen. Iu politieke kringen is men niet volko men gerust over den tegenwoordigen toestand op het Balkan schiereiland. „De Engelsche, Duitsche en Fran sche ambassadeurs hebben inspectie tochten gemaakt in de wilajets van Saloniki en Monastir (in Europeesch Turkije) en in het wilajet Aïdin, in Klein-Azië. Het is moeielyk de be weging der Fransche en Russische eskaders niet in verband te brengen met het zenden van een Engelsch eskader naar de straat van Gibraltar. De wolken hoopen zich opeen." E ?n land vol onrust. De Spaansche minister van binnen- landsche zaken heeft aan alleprefec ten opgedragen, om de uitgevers der bladen te waarschuwen, dat zy ver volgd zouden worden indien zij hun veldtocht niet opgaven om de bevol king op te wekken haar belastingen niet meer te betalen. De bladen „Li beral" en „PaÏ3u zyn reeds in beslag genomen, omdat zy de bonding der Kamers van Koophandel verdedigden en de houding der regeering aanvie len. Niettemin wordt beweerd, dat de minister van binnenlandsche zaken verklaard heeft, de Kamers van Koop handel ongemoeid te zullen laten, en haar openbare zittingen toe te zullen laten, mits zy zich binnen de perken houden. Da prefect van Gerona heeft aan den Spaanscbeu minister van binnen landsche zaken geseind, dat de grecs- wachlersDsnsdag 60 geweren in beslag hebben genomen, die bestemd wareu voor revo-utiounaire doeleinden. Iu Barcelona wil do rust maar niet terugkeereu. Er is nu eeu werksta king uitgebroken ooder de huurkoet siers, nadat de patroons hun de toe stemming geweigerd hadden, een ver eeniging te stichten. Het missie huis te Limburg aan de Labn heeft uit Kameroen bericht out- vangen dat de stations van de missie te Kribi en Bnamba vernield en ge plunderd «zyn door Boeloe-negers. De missionarissen zyn gevlucht. Een is er gewond. Gelukkig afgeloopeu. Toen men Donderdag op dec koepel van den nieuwen dom le Berljju de bronzen figuur van den zegenenden Christus wilde plaatsen, plofte het beeld vau boven af neer. Men baalde ijlings de brandweer, omdat meü meende dat het gevaarte verscheidene werklieden verpletterd had, maar ge lukkig bleek dit niet waar. Iödereen had zich bijtijds weten te bergen. Een hulde. Men meldt uit Weenen aan de N. R. Cl. dat voor dr. Muller, denheld- haftigen geneesheer, die verleden jaar aan de pest is gestorven, zoowel in het Aligemeine Krankenhaus als op het kerkhof een gedenkteekeu is op gericht, beiden van den beitel van prof. Kauffungen. Op deu gedenksteen iu het gasthuis komt, behalve naam en opschrift, nog als duidelijke toe speling de held Marcus Curtius voor die om Rome to redden, in deu afgrond sprirgt, terwijl op de roode marmeren zuil op het kerkhof een bronzen kop is gez8t, voorstellende de Overwinning Beide gedenkteekens werden ryk met bloemen getooid, terwijl de steen in het gasthuis met eeu welsprekende hulde van prof. Nothnagel m tegen woordigheid van de autoriteiten, de familie, de geneeskundige faculteiten de assistenten van de afdeeling aan de hoede van het gasthuisbes tuur werd toevertrouwd. Alweer stukken zoek. Het Italiaanscbe blad „Italië" zegt nit goede bron te weten, dat zeer belangrijke documenten, de staatsuit gaven rakende, uit het bureau van den gen6ralen staf zfin outvreemd. De Italiaanscbe minister van oorlog, Let gebeurde geheim houdende, stelt krachtige pogingen in het werk. de schuldigen te ontdekken. Het bericht heeft niet weinig opschudding veroor zaakt. Langdurige arbeid in apotheken. In New-York is er een beweging ontstaan tegon den overmatig lang- durigen arbeid der apothekersbedien den en om die te steunen wees men op bet groote gevaar voor het publiek dat daaruit voortvloeit. In 1897 waren er 13 sterfgevallen tengevolge van vergissingen bekend geworden, maar er waren er zeker n:g veel meer onbekend gebleven, daar de apothekers veelal groote som- mtn betaalden om de slachtoffers tot stilzwijgen te bewegen. Ook voor de beambten zelf was dc toestand nood lottig. In vier jaar ty'ds kwamen 19 gevallen van zelfmoord onder hen tor, of van veigiftiging door mcr- phine eo cocaiuc dat de gcplaagden genomen hadden om zich op de been te bouderi. De zaak is nu by do wet geregeld en een langer arbeid dan van tien uur verboden. Op Zaterdag mag gedurende twaalf uur gewerkt worden, miar op Zon- en fee-tda^er: ni 1 moer dan zes uur Do muzikale clou van de Parijsche ton toonstelling in 1900. Uugues Imbert wydt in den „Guido Musical" een artikel aan dit 'onder werp. Ver a end boe een v\ ledig beeid vau de architectuur van Oud-Pat ijs op het tentoonsteiliivsterreiii zal wor den gegeveD, deelt hij me Je boo men onder het opperbestuur van Ei. Co lonne een groote zaal, i800 plaatsen bevattende, zal bouwen om concerten in te geveo. Er zullen in zes maan len niet minder dan driehonderd-zestig concerten plaats bobben. Een groot orgel zal daar geplaatst wor- deD.f Dicht bij die zaal zal da oude Eglise Saint-Julien des Méaétriers staan. Men wil daar a cappella koren uitvoeren onder leiding van Cb. Bordes, den beproefden leider der uitvoeringen in de Eglise St.-Gervais van de vocale werken van Palestrina en andere oude meesters. Een uitstekend denkbeeld is bet dat de concerten en daaraan is inon te Parys niet verwend zeer goedkoop zullen zyn, zoodat zy binnen het bereik van alle beurzen vallen. Een Eügelscli lioapitaalsckip. Ia „The Lancet" van deze week komt een uitvoerige beschrijving voor van het hospitaalschip dat de Engel- schen voor de gewonden in deu oor log hebben uitgerust. Het blad betoogt dat in dit geval bijzondere voorzor gen vereischt worden omdat het lo- ger 70.000 man zoo groot -is en het aantal verwoudingen dus mogelijk alles overtreffen zal wat liet over zulke zaken gedurende bet grootste deel dezer eeaw heeft kannen boekstaven. D&t de oorlog de schuld der Bóeren is, en dat Engeland een groote mate van voorzichtigheid, geduld en ver draagzaamheid heeft aan den dag ge legd, daarvan is de redactie natuur lijk zeker, maar nu do strijd niet te v&rmyden was, moest alles worden ge daan om hem spoedig tot een eind ;e brengen en vooral ook oui de gevol gen zooveel mo elyk te verzachten. Daarom heeft men in eeu week ty.is een passagiersschip tot hospitaalscliip ingericht en voor de afreis gereed gemaakt. Van do tweede klas rook kamer maakte men een ruime opera tiekamer, zoo voiledig on goed inge richt als men maar verlangen kon. Alleen miste het blad een apparaat voor Röntgen-stralen, maar dat was al in het veldhospitaal en misschien zou het ook op zee minder goed te gebruiken zyn. Verder wareu er drie ziekenzalen met zestig ijzeren ban, - matten en afzonderlijke hutten voor 2icke officiereu, benoiendeks, door een lift van nit de operatiekamer tc bereiken, een volledige apotheek - kortom, alles wat noódig was. Als de zieken en gewonden dus van het oorlogsterrein in het binuenlaud de kust weer hebben bereikt, zal net hun aan Diets ontbreken, maar „The Lancet" twijfelt er niet aan datook voor den gehealen, zeer uitgebreiden, ge neeskundigen dienst te lande, in alle opzichten zal gezorgd zyu. Aan ieder soldaat is de vraag gesteld of hy zich met het oog op hetheer- scben van typhus in Natal, met anti- typhusserum wilde laten inenten en 70 pCt heeft verzocht die bewerking te mogen ondergaan. ORGELBESPELING iu de Groote- of Si. Bavokerk alciie), op Dinsdag 31 October 1899. des na middags van 1—2 uur door den heer W'. EZERMAN. PROGRAMMA. 1 Fantasie op„Ein feste BurgFink. 2. AndanteBach. 3. Sonate op. 19 Rilter. a. Rascb und entschlossea. b. Ruhige Bcwegung. c. Rasch uud feurig. 4. MélodieOuibnan'. SSosmvaarlbei'ichten. Het stoomschip Qedé, van Java naar Rotterdam, passeerde 25 October Sagres. Het stoomschip Soemli?ig, van Rot terdam naar Java, passeerde 26 Oct. Suez. Het stoomschip Prinses Am alia, van Amst. naar Batavia, vertr. 26 Oct. vau Genua. Het stoomschip Bojor. van Java naar Rotterdam, vertrok 27 Oct. vau Pcrim. Het stoomschip Salak, van Ba'a- via naar Rotterdam, vertrok 27 Oct. van Padang. Het stoomschip Isis, mot delndi sche, Chineescheen Aus'ralisohe mail, ex. Arcadia arriv. 26 October te Brindisi. Het stoomschip Amsterdam, van do Ho land-Am rika Lyn, van Rotter dam naar Newyork, pass. 27 Oct. des voorin. 11 u. 30 in. Prawlepoint.

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 9