NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Haarlemsche Handeisvereeniging De geschiedenis van Haarlem !7e Jaargang. Sftaendag 6 féoveirsber I8SS. Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd ia (kom der gemeente), per S maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 8 maandenD 0.30 H b de omstreken en franco per post 0.371/5 Directeur-Uitgever JODV^HIR/TEasrTlJEnsr: Van 1 - 5 regels 50 Cis.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux. Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer f22. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor liet Buitenland: Compagnie, Générale tie Publicité Etrangère G. L. DAcBE Co. JOHN F. JOKES, Sao:., Parijs Slbis Faubourg ilontmartre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels f 0,75, elke regel meer 0,15; Reclames per regel f 0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijn: BloemendaalSandpoort en SchotenP. v. d. RAADT, Sandpoort; Heemstede, J. LEUVEN, bij de Tol; Spaarndam, C. Velsen, W. J. RUIJTERBeverwijk, J. HOORNSHillegom, ARIE HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen HARTEN DORP; Zandvoort, G. ZWEMMER; en Advertentiën aan. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Goedgek. bij Kon. Besluit van 12 Nov. 1892No. 29. De Haarlemache Handelsvereen. telt thans ruim 050 leden, dat is veel, doch niet genoeg. Elke winkelier, elke han delaar, zijn belang begrijpende, moet zich aansluiten. De contributie bedraagt slechts f 2.50, terwijl de voordeelen groot zijn. Rechtskundige adviseurs zijn de beo- ren mrs. Th. de Haan Hugenholtz en H. Ph. de Kauter, Spaarne 94, welke gratis advies in handelszaken geven aan de leden en voor hen gratis optre den in faillissementen. Voor incasso's, door bemiddeling der advocaten gedaan, wordt 5 berekend. Bankiers der rereeniging zijn de hee- ren Laane van Bemmel. Kruisstraat 51. Alle brieven of aanvragen (ook opga ven voor het lidmaatschap) moeten ge richt worden aan het bureau der ver- eeniging, 22 Lange Begijnestraat. Het is ons gelukt eene overeenkomst 4e sluiten, waardoor het mogelijk is H.H. leden nauwkeurige informaties te ver schaffen omtrent alle firma's in Ne derland. De kosten dezer informaties bedragen 60 cents per adres, plus 5 cents voor porto, en moeten vooruit betaald wor den aan het bureau. Informatiën naar binnen de stad wonende personen gra tis. Ruim 650 informatiën en rechtskun dige adviezen werden in het afgeloopen jaar verstrekt. In October zijn 37 vorderingen tot een bedrag van, f 1451.064 betaald, 10 vorderingen worden afbetaald, 5 Vor deringen zijn "uitgesteld. Volgens artikel 7 dient het Geheim der Maandlijsten ongeschonden bewaard te blijven. H.H. Leden worden er op attent ge maakt, dat pretentiën, buiten de stad in te vorderen, niet worden behandeld, tenzij portovergoeding (10 cts.) is bijge voegd. Het Bureau der vereeniging is geves tigd 22 Lange Begijnestraat en is ge opend iederen werkdag van 's morgens 9 tot 1 en 's middags van 2 tot 4 uur. Dagelijks is een der bestuursleden aanwezig en bereid tot het geven van al le gewenschte inlichtingen en wel Maan dag en Vrijdag van 1112 uur v.m,, de overige dagen van 34 nm. Den leden wordt aaugc-raden v dat men levert aan. of zaken doet met LIJLERS, Parkstraat 3. vroeger ge vestigd op de Ged. Oude Gracht, later te Heemstede, en toen zich noemende Directeur van de Zwarte Recherche, inlichtingen, te nemen aan het bureau. L.nge Begijn e straat 22. HET BESTUUR. Item Mr. Evert ghegheven va.n dat hi hier lest was van ij 4 dach i i j gul." Van de oude kerk bestonden nu nog alleen het schip en de toren, welke in 1470 of 1471 tot den grond toe afge broken werden. In het eerstgenoemde jaar schijnt er la-and geweest te zijn in de kerk, hetgeen we afleiden uit- eene thesaurierrekening,, waarin de ■oig- nde post voorkomt„item gege dein wakers, dtie in die groete Kercki waickte, ais die Kerek begon te« barn en amen. 11 ,pond 11 st." De pilaren voor den nieuwen bouw kwamen van Antwerpen en onder de eerste werklieden die hier deel aan hadden worden genoemd..Henrio on ze meester. Marlijn onze appel eerder en Roei de steenhouwer." In 1483 eindig- da men eerst met het werk aan de steen cn gewelven van de Noorden- en Zuiden zdjibeuken, gelijk het nog, aanwe zige opschrift aanduidt/: „Anno d*ni MCCCCLXXXILT." Het werk verder voortzettende bauw de men in het jaar 1500 heti steen.cn gewelf met de twee groote bogen, midr d:n in de kerk. volgens liet opsclixift dat daar* nog lieden ten dage to lezen, is. Het voornaamste ontbrak echter nog-op dit schoon© kolossale gebouw, nl. de toren. Vóór de oude Parochiekerk, dus aan de Paaltjes, had wel een toren, gestaan, doch deze was met het afbre ken van het oude schip in 1472 ook geslecht. Thans in. 1506 begon men met een steen en toren te Bouwen, doch was hierin niet gelukkig, daar het bleek dat hij veel te zwaar was en hierdoor eene verzakking veroorzaakte. Er werd nu besloten dien onvol tooi den toren af te i '-• ■n en 'hem, te doen vervangen door een houten met lok:d bedekt. Dit ge schiedde en den 25en September 1520 was hij voltooid, althans men zette er het kruis op. Thans ontbraken aan d'e volHcoiing der kerk nog de gewelven boven liet koor, schip en kruiswerk, daar men tot nu t-oe van onder uit de kerk onmiddellijk tegen het dak aan zag. In 1530 beg<on men het houten ge welf, dat het koor overdekt, te maken en dit was gereed in 1532, gelijk weder hlijkt uit liet nog aanwezige opschrift dat we aldaar zien: 1530 MCCCCCXX X (aan het Oosteinde) Voleynfc Ao. 1532 lJao. (aan, het an dere einde in het midden der kerk) Op den 2en Zondag na pinksteren i535 begon men. aan het gewelf van het schip der kerk en oanlj deze kosten te dekken deden de burgemeester, de vi- ceouxeilde kapelaans en kerkmeesters eenen omgang door de stad' en werd op het. BngijrJiof en te Overveen daar voor gecollecteerd. De ontvangst dezer collecte bedroeg op eerstgenoemde plaats 154 Karolus gulden en te Over veen 20 stuivers min een duit. Dit door W. P. J. OVERMEER, amanuensis der Gemeente-bibliotheek. XIX. De Groote Kerk In één mijner Vorige opstellen be schreef ik reeds den. toestand enz. van de oude parochiekerk gewijd aan „Sint Bavo" c-n thans wil ik hare geschiede nis vervolgen. Het is algemeen bekend, dat de tegenwoordige Groote Kerk tot do fraaiste, merkwaardigste en best be waarde kerken van Holland behoort en op uren afstamt? trekt dit forsche ge>- bouw de aandacht in Kennomeaia.nd. Het koor, het oudste en fraaiste ge deelte* der kerk, was reeds in 1400 vol tooid en het duurde toen ongeveer eene halve eeuw eer men het werk we der hervatte. Toen men het weder ter hand nam was het. nieuwe, kruiswerk of transept aan de beurt en op Sint Maria Magdhilena-avond van- het jaar 1445 werden de eerste grondslagen daarvoor gelegd. Dit werk onder dón bouwmeester Mr. Evert, steenhouwer van Antwerpen vlotte zoo spoedig, dat 'het in 1447 zoo goed als voltooid was, althans de bouwmeester kon ver trekken gelijk wij uit de volgende aan- teekenins kunnen opmaken „Ao. 1447 kerkgebouw bevinden en de prachtige vooröeele van de nagelaten betrekkin- ton c-n van het orgel, voortgebracht door geu der Transvaler? en Oranje-Vrij den tegenwoordigen kundigen organist, den heer W. Ezerman, plechtig door het statige gewelf klinken. Reeds in he": jaar 1412 wordt mel ding gemaakt- van een „klein" orgel, waaruit dus of te leiden valt dat er toen reeds ook een groot er orgel aan wezig was. Organist was toen „her© Hughe." In het jaar 1122 bevond' zich in het Westeinde der kerk een orgel, naar het; schijnt hoog aan den muur althans boven een glasraam. Organist was toen „heere Dirc Boghemaker." Vóór de hervorming in het begin der 16e eeuw waren cv drie orgels aanwe zig. te weten het zg. groote orgel, aan de Noordzijde, tusschen het koor en de twee pilaren, waarop de toren rust. Dit orgel werd' bij plechtige diensten c-p het koor verricht wordende bespeeld'. De pijpen, er van zijn, ver smolten en voor liet. tegenwoordige ger Irruikt, doch de kast, orgeldeuren enz. bleven tot in 1773 in wezen. Htt tweede orgel, dat in de Zuid er- galerij schuins over het eerstgenoem de stond, is in 1668 onder opzicht) van den. stadü-bouwmeester verplaatst achter den predikstoel. Het werd bij die gelegenheid zeer verfraaid! en met schilder- en beeldhouwwerk versierd. In 1791 werd: het op kosten van eenige leden der gemeente en met toestem- mi ug van H.H. Burgemeester en naar do Nieuwe Ka k overgebracht resor lutie 2 Febr. 1791, met eenige regis ters vermeerderd en aldaar den 30sten October door den predikant Abraham Rutgers plechtig ingewijd. Het derde en kleinste orgel stond in de Noordesrgalerij. boven de kapel van „van Schagen", en was daar, gelijk blijkt uit eene thesaurierrekening, op stadskosten in 1594 door Pieter Jansz., orgelmaker 'e Utrecht, gesteld in de plaats van een toenmaals oud werk, vobr eene som van f 868. Aangezien het echter zelden of nooit gebruikt werd, en. de kosten niet waardi was. om het in bruikbareiï staat "te brengen, nam het in 1765 weg. Voor ik eene beknopte beschrijving kan geven, van het tegenwoordige orgel moet ik eerst van de oorzaken, die t-ot den bouw van het kunstwerk aanlei ding gaven, melding maken. Op den 14en Maart 1735 werd bii de vroedschap dezer stad besloten om in de Groote Kerk "van stadswege een nieuw orgel te doen maken, overeen stemmende met do uitgebreidheid der kerk, Te dien eind© werd aan Burge meester en verzocht, daar too een plan te ontwerpen, alsmede eene begroeting der vermoedelijke kosten over te leggen en uit welk fonds die kosten bestreden zouden kunnen worden, terwijl ze ver der uitgenoodigd werden om voorbe- reidende maatregelen te nemen tot het werk schijnt in 1538 voleind te wezen. werk. Tot een fonds, om de onkosten zooals hot opschrift op het gewelf te' lezen, geeft aan het westeinde boven het orgel: Ano. dni MCCCCCXXXVIIJ. Na de voleinding van. dit weak mocht hefe niet gelukken ook do overwelving der kruisa«tmen. tot stand te brengen, deze ontvingen eerst) in; 1585 eene zol dering en rijn verder altijd overwelfd gebleven tot in 1890, toen daar de s'eenen gewelven gemaakt werden» Bij het gegeven overzicht van den bouw dea- „Sint. Bavokerk" zien, we hoe Langen tijd men noodig gehad heeft haar to voltooien, daar dit ruim ander halve eeuw duurde en eerst ruim drie eeuwen na de voltooiing werd de laat ste hand er aan gelegd. De reden waar om het stichten dezer kerk zoolang ger duurd heeft, zal wel een finantieele ge weest zijn. daar er allerliand'e midde len geprobeerd rijp. om de geloovigen tot milde gaven aan te sporen, hetgeen dan ook veeltijds volkomen gelukte. Laat ons thans de kerlc eens van binr nen bezichtigen. Allereerst wordt onze aandacht ge trokken door het sehoone voortreffelijke orgel, dat zoowel wegens zijn indruk wekkend voorkomen, als, en wel voor namelijk. uit hoofde der zuiveriieid en de kracht van de tonen, niet alleen door het. gansche land beroemd is, doch zelfs eene Europeesche vermaardheid .leeft verkregen, zoodat alle vreemdelin gen die Haarlem bezoeken» het komen ljezien en hoeren, waarna allen verkla ren, dat ze nimmer een dergelijk kunstr gewiVjcht aanschouwd hebben. En het besta bewijs hebben we als we ons op een Dinsdag- of Donderdagmiddag in 't goed te maken, werd eene som van f 50.000 aangewezen, waarvan ƒ20.000 zou worden bijgedragen uit do kas van den krijgsraad ear de rest door de re genten van 'het Proveniershuis. (Wordt vervolgd.) Stadsnieuns. Daar ods gebleken is dat er hier ter stede twee schoorsteen vegers wo nen van den raam „Öerodini", achten wy het niet overbodig, er op te w ijzen, dat de schoorsteenveger van dien naam, die zich Donderdag voor de Rechtbank ter zake looddiefstal had te verantwoorden, geheeten is A. B. Serodini, woonachtig Krom, alhier. 8'aat, niet ingewilligd kannen worden. Naar aanleiding van een door ver schillende leden van den Algemeenen Nederiandschen Wielrijders Bond ge daan verzoek bericht het dagelyksch bestuur van dea A.N. \V. B. in „De Kampioen" dat het gaarne giften Yan Bondsleden in ontvangst, neemt. Deze giften zullen worden overgemaakt aan de Zuid-afriltaansche Vereeniging, de gelden komen dan zoowel het Roodo Kruis als den acbterblyvenden wedu wen en weezen ten goede. Een nieuw pestgevaar. Onder dit opschrift deelt dr. Rnjjsch het Tijdschr. v. Soc. Ryg. o. a. het volgende mede „Voor-Indiö ia en blyft door en door besmet en een gevaarlijker brandpunt dan ooit, en uit dat brandpunt, van waar uit in de laatste jaren reeds meermalen Perzië, Turkestan, Arabië, Achter Indië, Mauritius, Réunion, Ma dagascar, Egypte en vermoedelijk de Straits Settlements, Magoeda nabij de Delagoabaai en laatstelijk vermoede lijk Portugal werden besmet, van uit dat foyer zyn thans met daizendtallen de soldaten ingescheept enoverZuid- Afrika verspreid. Wanneer men daarbij bedenkt, dat een der gunstige factoren voor ont wikkeling van epidemie is de opeen- hooping van groote massa's op enkele ponten en vooral de oorlogen dat de ze troepen geroepen zijn tot samen werking met. de Eogeiscbe en kolo niale troepen, uit alle werelddeelen in Zuid-Afrika samengebracht; dat in vele gevallen dezer epidemie de ver schijnselen der ziekte weinig karak teristiek zyn en deze dus een des te meer verraderlijk karakter vertoont, waardoor de eerste gevallen niet altijd worden herkenddat er een voortdurend scheepvaartverkeer tus- schen de talrijke Engelsche havens uit alle werelddeelen "met de Zuid- Afrikaansche havens plaats heeft, thans koortsachtiger dan ooit, en dat de ondervinding sinds eeuwen leert dat iD dergelijke gevallen maar al te vaak de eischen der hygiëne worden achtergesteld bij die van den oorlog, dau is het duidelijk, dat thans een nieuw en ernstig gevaar dreigt. Dat gevaar is des te ernstiger, om dat het Europa bedreigt van eene zyde, die maar al te vaak biyk van minachtiug van de rechten en belangen van anderen, ook op sanitair gebied, waar die in strijd zijn met haar eigenbelang. Nu komt daarbij de mogelijkheid dat ook de cholera, die voortdurend ïu Voor-Indië heerscht, daar inheemscb is, door de Indische troepen ook naar Zuid-Afrika en van daar naar Enropa wordt overgebracht, door de naar Europa terugkeerende troepen. Hier dreigt das een ernstig nieuw internationaal gevaar; daarop te wij zen komt my onder de gegeven om standigheden niet overbodig voor, op dat de vraag rjjzemoet er niet naar gestreefd worden dat internationaal gevaar langs internationalen weg to bestrijden BINNENLAND Academische examens. Amsterdam. Met gunstig gevolg is afgelegd het doctoraal examen in de rechten door den lieer E. van Wely het theoretisch geneeskundig examen door den heer Ch. Bles. Bevoiderd tot doctor in Rechtswetenschap up stellin gen de beer S. de Vries Czn.. gebo ren te Zaandam. Transvaal en Oranje-Vrijstaat Naar men verne mt wenscht de RegeeriDg in zake de gebeurtenissen in Zuid-Afrika de strikste onzijdig heid te zien gehandhaafd in overeen stemming met de verplichtingen van een neatrale Staat. Uit dien hoofde is een verzoek om de Kod. Mill. Kapel te vergunnen mede te werken tot een concert ten alle met diploma, 7e, 8e, 9e en 10 prijs, ieder een diploma. De ontwerpen moeten worden in* izonden vóór of uiterlijk op den 15en Februari a.s. en vergezeld gaan van een gosloten briefje, bevattende den naam des inzenders. Oj de enveloppe mag niets anders staan'dan een motto, welk motto ook op de teekening moet voorkomeD. De jury zal later bekend worden gemaakt. In een der volgende nummers zal een prysvraag voor meubelmakerij worden uitgeschreven. Prijsvraag Behangers. Biykeus mededeeling in Ome Gids Geïllustreerd Vakblad voor den B - banger, Stoffeerder en Meubelfabri kant, heeft dit vakblad een prysvraag uitgeschreven op het gebied van be hangery en ook van meubelmaken. Voor Behangery wordt als prijs vraag gesteld eene Drapeeriag over drie ramen (Modern), doorloopende over de penanLs. De gordijnen moeten geheel compleet geteekend worden, ook met de ondergordyuen, kortom, de geheele raamwand. De teekening zelf mag niet grooter zijn dan 34 bij 23 centimeter en met kleiner dan 32 by 20 centimeter. Hot moet worden uitgevoerd in kleuren op een aan de teekening bevestigd stukje papier moet worden aan. ege ven de stofsoort die men voorde uit voering hei meest geschikt zon achten. Voor deze Prijsvraag wordt be schikbaar gesteld: le prys een Gouden Medaille of f 50, 2e prys een Verguld zilveren Medaille of f 20,.3e prys een Zilveren Medaille of f 15, 4e, 5e en 69 prys i8der een Bronzen Medaille of Sp 9Pi ea Wedstrijden. T entoonstelli ags - wedstr ij dea. De sportcommissie voor de Pary- sche tentoonstelling heeft Dinsdag een vergadering gehouden waar de volgende besluiten zijn genomen. Er zullen in 1900 de volgende groote wedstrijden worden gehouden. a. De klassieke: Grand Prix de Paris, op 16, 20 en 30 Juni op de baan te Vmcenues; Grand Prix de l'U. V. F., op 30 Juni, kampioenschap van Frankrijk (snelheid), óp 14 Juli; dito (lange afstand), 21 Juli, wereldkam pioenschappen, op 11, 15 en 18 Aug deze wedstrijden alle op de baan vaü het Pare des Princes. b. Tentoonstellingswedstrydenop 8, 9, 10, 12, 13, 14 en 15 Sept. en wel een wedstrijd in series van 2000 M.i een handicap van 5000 M.; tan dems, „courses internationales", ama teurs, 100 mjl met gangmaking, 50 K.M. met gangmakers, internationale wedstrijd van groepeu van drie ver tegenwoordigers eener zelfde nationa feit, vreemdelingenwedstrijd 1000 M. 24 uars wedstrijd mot gangmaking. Bol d'Or. Voor de tentoonstellingswedstrijden wordt 100.000 frs. aan prijzen uitge loofd. Voorts zal er een groot feest wor den georganiseerd waar men speciaal manoeuvres van de militaire wielrij ders zal kunnen zien. Maar voor dit alles vindt men de bestaande wielerbaan te Vincennes volkomen onvoldoende, en daarom zal de commissie trachten nu tevens een beslist moderne wielerbaan te Vincen nes gebouwd te krijgen, baan van 500 M., „installation de grandiose, digne de 'a reine bicyclette et de la ville de Paris!" En typisch Fransch men ver wacht dat'de gemeenteraad van Parys dit reuzensportwerk wel zal willen helpen tot stand brengen, omdat de hnidige piste municipale telkens in de laatste jaren by den Grand prix de Paris verouderd bleek. De heer Lefebre heeft zijn plan overgelegd. Hy als een rentmeester van het Bois te Vincennes wist de juiste plaats te kiezen. Hij ontwierp de baan van 500 M. zóó, dat men er met een snelheid van 85 K.M. per uur zal kunnen rijden ea het gras veld zal een oppervlak van 2' 2 H.A" hebben. Om de baan heen zal ruimte zyn voor 80.000 toeschouwers. Wordt dit plan verwezenlijkt, dan zal Parys ook, op wielergebied een wereldcentrum worden. Da heer La febre begroot zijn plan op 300.000 fr. De administratie van de tentoon stelling heeft echter reeds vroeger 150.000 fr. beschikbaar gesteld. De commissie verwacht dat het gemeente bestuur aan den aannemer van het werk de overige 150.000 frs. zal ga randeereD, en dat het deze schuld zal aflossen door aan dezen aannemer jaarlijks de 20.000 frs. te betalen die de gemeente nu telken jare besteedt voor het opslaan en afbreken enz. van de tribunes voor den Grand Prix In 7'/a jasr zal de zaak aldus afloo- pen, en dan heeft, de gemeenteraad, zonder een sons extra uit te geven de stad Parys een pracht wielerbaan geschenken. Want de Grand Prix komt dan natuurlijk reeds in 1900 op de nieuwe baan te Vincennes. Parys heeft wèl veel over voor haar troetelkind het rijwiel, maar of nu al deze plannen slagen zuilen....? station Waas, op den linkeroever van de Schelde, middendoor, op het oogenblik dat deze steiger vol men- schen was. Een groot aantal personen vielen in bet waterenkelen werden gered, maar 15 a 20 menschen ver dronken. Reeds zyn een tiental lijken opgevischt. De ondergang van de expeditie Bretonnet na die van Voulet en Cbanoine maakt in Frankrijk die pen indruk en men vraagt zich af wat er van de derde, die van Foureau- Lamy zal wordeD. De nationalistische en ook enkele andere bladeu zeggen, dat het inlandsche hoofd Rabah een tweede Samory is, tegen wien nu weldra een sterke krijgsmacht afge zonden zal moeten worden. Tegen een dergelijke veroveringspolitiek waar schuwt de Temps in een merkwaar dig artikel. Na erop gewezen te hebben hoe lichtvaardig de drie expedities, te sterk voor znivere ontdekkingstochten, te zwak voor bezetting van het na Fasjoda aan Frankrijk toegewezen gebied, zijn afgezonden, zegt het blad dat de verovering van de oevers van het Tsjad meer en de vernietiging van Rabah's macht niet het doel moet zyn van de koloniale politiek. Men overschat volgens de Temps verrede beteekenis van het Tsjadmeer. Dit is het punt waarop het Fransche Kon- gogebied en Fransch-Soedan elkander raken, maar daarom is het nog geen „centrum van actie," evenmin als de éahara, waar Fransch Soedan en Algerië aan elkaar grenzen. Wat Rabah betreft, by bedreigde de Fran- schen nietdezen zjjn hem gaan op zoeken. In de tegenwoordige omstan digheden is noch hy noch het land waarvan hij meester wil blyven, de oorlogskosten waard. Dat land strekt zich nit over een gebied, dat Frank rijk, Engeland en Dnitscbland onder elkaar verdeeld hebben en zyn hoofd stad, Dikoa, ligt in het Duitsche ge bied. Er zou dus een verstandhou ding tusschen de drie genoemde mo gendheden moeten bestaan, maar Engeland en Duitschland schijnen van plan Rabah met rast te laten. Rijk is zijn land verder niet, maar al mocht bet dat zijn, het heeft geen uitweg naar zee, zoodat de uitvoerkosten reusachtig zouden zyn. En daar het Fransche Kongo- en Öoedan-gebied thans ongeveer viermaal zoo groot is als Frankrijk zelf, is er daar voor eerst genoeg te doen en kan men de rest overlaten aan het nageslacht. Uit de nadere berichten en brieven van den ambtenaar Bretonnet blijkt, dat deze zich de illusie maakte met zyn veertig geoefende soldaten en drie revolverkanonnec Rabah te zullen verslaan, wiens macht hy op een 2000 man en 1500 ruiters schatte, maar die er inderdaad 7000 a 8000 in liet veld bracht. Bretonnet heeft dus een avontuurlijken tocht door Snoessi en Bagwirmi gemaakt, terwijl de voor zichtigheid gebood te Gribringwi te blyven. Rabah is een ontvluchte slaaf, die reeds in 1890 een rijk stichtte aan het Tsjad meer. Hjj heeft veel invloed op zijn volgelingen en een groot orga- niseerend talent. Als by een stam onderwierp, begon by met dien te ontwapenen, daarna werden de beste krijgers bij zya leger ingelijfd en kre gen mede deel in den buit. Elk© jonggeborene werd op de wang met het teeken van Rabah voorzien, een soort H, waaraan zij, opgegroeid, steeds te herkennen zya. Zijn inlan- terie is gewapend met snelvuurgewe ren, hy bezit goede kanonnec en een voortreffelijke, met lansen gewapende raitery. Gemengd Nieuws Een droevig ongeluk. Vrijdagmorgen, by de aankomst te Antwerpen van den eersten trein uit Waesland, brak do stei ger voor het overzet-veer by het Een koelbloedig acteur. Si ln het stuk „Hanne Nüte" moet da smid Önnfc, nadat by de gevangenne ming van zyn zoon heeft gehoord, zich YermaDnen en zeggen„ik ga smeden"hy voegt dan de daad by het woord. Dat deed de acteur Ri chard dezer dagen te Hamm in West- falen ook; hy trok den blaasbalg aaQ, daarbij vlogen vonken op, het tfJak boven een oven raakte in brand en deze brand kon gemakkelijk over slaan op de verdere decors. Maar de acteur speelde door en sloeg met den voorhamer telkens brandende stukken linnen en kant af, zoodat de brand geen voedsel meer vond. Brandweer-

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 5