NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. (7e ,i*i»s-f4iBih! Donderdag IG Kovember 5889 So 5027 HAARLEM'S DAQBLA3 A^BOTSTHNT^nvlZEnSTTSnLI JS Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden „1-30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 B de omstreken en franco per post O-ST1^ Directeur-Uitgever ADv Hl ^H~TUT3~'TrT~FrNr- Van 1 - 5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentien worden aangenomen deor onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Cotirantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor liet Buitenland: Compagnie Générale de Publiciié Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bis Faubourg Montmartre. Mat uitzondering van het Arrondissement? Rjum-Icm is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertsntie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prye der Advertentiën van 15 regels f 0,75, elke regel meer f 0,15Reclames per regel f 0,80. Agtnten voor ditfblad in den omtrek zijn Bloemendaal, Santpoort en SchotenP. v. d. RAADT, SantpoortHeemstede, J. LEUVEN,bp de tolSvaarndamC. HARTENDORPZandvwt, G. ZWEMMER ÏTSHillegom, ARIE HOPMAN, Molenstraat Genoemde Agenten nemen Abonnementen to Advertentiën aan. Politiek Overzicht. Na de Engelsche transportschepen Irry geregeld in Kaapstad beginnen gian te komeD, keert het optimisme in lie Engelsche pers terug. 1 De „Westm. Gazette*4 kakelt nu al I ran Ladysmith ontzetten, de Boeren [terug dry ven naar van Rheeneu's-pas in naar het NoordeD, hen opjagende »n verontrustende, zich meester ma kende van bun zwaar geschut en hun rroote verliezen toebrengend, voor zy Ibnn stellingen in het Noordelijk berg land, by Spitskop, Laings Nek en Amajnba hebben bereikt ratatsching boem 111! En als zy dan daar worden terug-! geslagen zegt de „Daily Mail" is een E- aanval van helderziendheid ratatsching boem, boem l In het optimisme van „Daily Mail" en „Westm. Gazette" wordt niet door alle Engelschen gedeeld. Vooral niet, omdat steeds meer berichten komen WRIJVING ONDER DE KAAP- 8CHE HOLLANDERS, ,die voortdurend pogen zich bij de istrydmacht der Boeren aan te sluiten. INiet alleen in Natal en in Bechnana- iland iB dat het geval, maar een tele gram uit Kaapstad meldt, dat in het '.district Piketberg, aan de N.W.-kust ran Kaapland gelegen, en dat een uitsluitend Hollandsche bevolking heeft, alle Boeren gewapend zijn met 'Mausers en gereed om by de minste aanleiding de party der Republieken te kiezen. En uit Kaapstad wordt aan de „Chronicle" gemeld, dat Boeren uit de kolonie op verschillende plaatsen, o.a. bij Fraserburgstation, DE RAILS HEBBEN OPGE BROKEN. Dientengevolge is de nachtdienst op de spoorwegen in de kolonie gestaakt. Hoe bezwaarlijk hierdoor het troe penvervoer naar de grens van den Vrijstaat wordt, laat zich denken. Wanneer de generaals der Repu blieken nog een paar maal succes hebben met bun pogen, om den vijand afbreuk te doen, znllen velen dier Kaapsche Boeren zich bij hen aan sluiten, en dan wordt de toestand der Bngelschen zeer hachelijk. De berekening der Engelschen, dat de Basoeto's in opstand zonden komen in den Vrijstaat en dat daardoor de Vrystaters genoodzaakt zouden wor den een deel huDner troepenmacht achter te laten om de Basoetos te bewaken of te bestrijden, is evenmin ▼ervnld. In enkele telegrammen wordt zelfs melding gemaakt van Basoeto- hoofden op Engelsch gebied, die aan de Boeren hnn halp rebben aange boden, zooals de hoofden Joel en Metteko. De Boeren hebben voor die aangeboden hulp bedankt en de Ba soetos naar hunne woonplaatsen terug gestuurd. Doch het aanbod alleen is reeds een veegteeken voor Engeland. IN NATAL. Zon Ladysmith het uithouden tot de versterkingen ter plaatse zijn ge arriveerd Want Durban is nog geen Ladysmith. Zooveel is zeker, dat de toestand in de belegerde veste uiterst benard is. Het bombardement der Boeren moet het leven in de stad byna on dragelijk maken. Elke communicatie tusschen White en de buitenwereld is afgebroken. En langzamerhand beginnen hem de mid delen te ontbreken om het geschut vuur der Boeren te beantwoorden. Zijn ammunitie raakt uitgeput; en de prachtige acheepskanonnen, die hy met zooveel blijdschap ontving van de „Powerfal" zyn voor hem van geen nut, omdat de beton-geschutstanden die inderhaast voor deze stukken zyn gemaakt, by het varen bleken on deugdelijk te zijn. Tydens de beschieting van Lady smith verleden Donderdag zagen Brit- sche correspondenten den ballon «aptif van generaal White boven de heuvels zweven. De ballon werd kort na de opstijging neergehaald. Volgens berichten uit de Kaap heeft Joubert White gesommeerd, zekere Nathan Marks, die te Ladysmith ge kerkerd is, onder de beschuldiging van spionnage, terstond vry te laten met de bedreiging dat hij in geval van weigering zes gevangen Engelsche officieren te Pretoria zal laten terecht stellen. Volgens een andere lezing zou Kruger hebben gedreigd ze dood te laten schieten, als White Nathan dood liet schieten. De bladen maken er weer een gruwel van. De correspondent van de „Daily Telegraph" te Estcourt seint, van 9 November, dat een gepantserde trein een verkenning maakte in de richting van Colenso. De Boeren werden waar- genomon op het fort Wylie, bezig met heliograpbisehe seinen te wisselen. Generaal White heliograpbeerde van Ladysmith, dat er niets te mel den was. De correspondent te Durban spreekt het bericht tegen dat de Boeren naar Greytown oprukkenzij zijn nog te Pomeroy. De „Timesa-correspondent te Lo renzo Marquez had een onderhoud met pater Mathews, den priester die gevangen genomen werd bij Nichol- sons's Nek, doch door generaal Jou bert weder in vrijheid werd gesteld. Pater Mathews verhaalde, dat kort na één nar, in den nacht, de muil ezels die met de kanonnen der berg- artillerie belast waren op hol sloegen, door een onbekende oorzaakzy gin gen aan den haal en namen de kanon nen mede, doch niet alle ammunitie. De witte vlag werd by vergissing ge- hesehen door een jong officier, die meende dat hy met tien man de eenige overlevenden waren der afdeeling, terwijl er feitelijk nog 900 man in leven waren. Deze groote vergissing werd de oorzaak van het gevangenne men van allen, hoewel de officieren en manschappen woedend waren. Volgens een bericht aan de „Times" zullen de Engelsche officieren die by Nicholsonsnek in den slag zyn geweest, voorden krijgsraad worden gebracht na den oorlog. De correspondent van de „Times" te Durban seint van 6 November, dat Durban verdedigd zal worden door het geschut van de „Terrible". Besloten is de uniformen der offi cieren, die thans te Durban geland worden, volkomen gelijk te maken aan die der soldaten. De „Frankfurter General Anzeiger" ontving uit het hoofdkwartier van ge neraal Joubert een particulieren brief, dd. 21 October, over den strijd bij Glencoe. De opgaven in dezen brief kloppen wonderwel met hetgeen wy Dinsdag uit de mail overnamen. Vol gens dezen brief werden den 20sten by Glencoe aan de zijde der Boeren onder commandant Lucas Meyer 10 man gedood en 27 verwond. De En gelschen hadden 39 dooden, 171 ver wonden en verloren buitendien 100 huzaren, die gevangen genomen wer den. Het gevecht duurde acht nur. De Boeren namen met 1000 man en een battery aan den strijd deel, de En gelschen met 4000 man en twee bat terijen. Toen de tweede Boerenafdee ling onder commandant Erasmus aan rukte, trokken de Engelschen naar Dundee terug. AAN DE ZUIDGRENS VAN DEN VRIJSTAAT. Uit Kaapstad wordt gemeld van 9 Nov. dat de Boeren Nauwpoort nader den. De strijdmacht der Boeren, die Kimberley aanvalt, bestaat nit Trans- valers en Vrystaters. Andere berichten melden, dat Boe- renafdeelingen zyn waargenomen in de nabijheid van Bnrgersdorp, Coles- berg en Governorsdrift. BINNEN MAFEKING. Luitenant Hooper van het 5de re giment lanciers die zich te Estcourt bevond is er in geslaagd ondor ge leide van een Natalsch politiesoldaat binnen Mafeking te komen zonder door de Boeren te worden opgemerkt. Wanneer dit feit juist is, hoe is het dan mogelijk, vraagt de „Pall Mali Gazette", dat er geen enkel bericht nit de stad wordt gepubliceerd Het blad onderstelt dat er wel degelijk berichten zyn ontvangen, doch deze met opzet doorderageeringwor den achtergehouden. Dan kan het ook Diet veel goeds voor de Engelschen zyn wat daarin staat. Trouwens hoe de correspondent van de „Daily Mail" „op goed gezag" kan verklaren dat de laatste berichten nit Ladysmith al bijzonder gunstig zyn, terwijl men van deze berichten den inhoud Diet ver neemt, is een raadsel dat alleen de correspondent vermag op te lossen. CENSUUR VOOR REGEERINGS- TELEGRAMMEN. Reuter seinde Dinsdagavond ons het volgende bericht uit LondeD i „De Eastern Telegraph Company maakt .bekend, dat volgens mededee- ling van den postmeester-generaal der Kaapsche kolonie alle regeerings- I telegrammen in geheim schrift, code of cijfers, gaande door de Kaap kolonie. aangehouden zullen worden, uitgezonderd die gewisseld tusschen de Portugeesche regeeriDg en den gouverneur-generaal der Portugeesche kolonie te Loren§o-Marquez." De bedoeling van dit belangrijk be richt is duidelijk. Tot kort geleden, mochten de vertegenwoordigers der vreemde mogendheden in de republie ken nog in geheim schrift met hun regeeringen telegrammen wisselen. Toen is dat kabaal in de Engelsche pers gekomen over het nieuws uit Zoid-Afrika dat in Europa bekend werd, en, zoo gaf men te verstaan, niet anders dau door de vertegenwoor digers van vreemde mogendheden in de republieken overgebracht kon zyn en vervolgens op de eeu of andere manier verbreid. Dit is dus een maat regel om te beletten, dat langs di- plomatieken weg nieuws, dat de En gelschen in Znid Afrika willen houden, naar Europa wordt overgeseind. Alleen Portugal is vry -elaten, maar daarop kan Engeland staat maken. SCHANDALEN IN ZICHT? De stemming in Londen wordt er by het uitbljjven van de verwachte gunstige berichten niet beter op. Men zoekt naar de redenen die er toe geleid kunnen hebben dat de Engelsche wape- neu zoo weinig succes hebben en niet I willend erkennen, dat de Boeren handi ger zyn dan de Engelschen, dat de i Boeren werkelijk groote strategische bekwaamheden toonen te bezitten voor een Engelschman moet die er kenning dan ook wel zeer moeilijk zijn zoekt men de redenen by de militaire overheden. De Londenscbe correspondent van de Parysche „Herald" seint daarom trent aan zyn blad, dat er iets broeit, dat er ernstige militaire schandalen te wachten zyn. De admiraliteit zal zich hebben te verantwoorden voor de wyze waarop de troepen naar Zuid-Afrika getransporteerd worden en de voedingscommissie zal er niet zoo gemakkelijk afkomen, nu is uit gekomen, dat de voedingsmiddelen voor het leger bestemd, op het oogen- blik dat ze verscheept zonden wordeD, bedorven bleken te zyn. Alle partijen hebben zich vereenigd om de regeering in de crisis bij te staan, maar ze eischen dan ook, dat die regeering de zaken goed behartigt en in de eerste plaats maken ze er haar voortdurend een verwijt van, dat nu bals over kop de troepen naar het oorlogsterrein moeten vertrekken, terwijl ze er, ware tijdig de noodige maatregelen genomen, al lang hadden kunnen zijn. j Dan wordt de admiraliteit aange- I vallen, over den slechten toestand i waarin sommige der transportschepen verkeeren. De regeering, zegt de „He- rald"-correspondent, heeft niet ge schroomd veel geld uit te geven om de beste schepen te kannen huren en 'uitstekend voedsel te kunnen koopen waarom heeft dus de admiraliteit, die daarvoor verantwoordelijk is, niet gezorgd dat ook de beste schepen ver- kregen werden. De correspondent weet uit een goede bron te verzekeren, dat ernstige critiek op het werk der ad miraliteit is uitgeoefend, door lord Wolseley zelf. En dan laat de correspondent deze ernstige woorden volgen „Men begint bier te voorspellen dat er door sommige ondergeschikte ma rine-officieren en de eigenaars van schepen handelingen zyn gepleegd, die aanleiding geven tot meer dan bloote vermoedens, dat er schepen, die om hun hoedanigheid nooit gehuurd hadden moeten worden om het op z'n zachtst uit te drakken „om der wille van het smeer" toch gehuurd zijn. Voorloopig zyn dit nog maar onbe wezen beschuldigingende corresfon- dent beweert echter, dat er een on derzoek ingesteld zal worden. STADSNIEUWS. Eerste en derde pagina. Haart,km, 15 Nov 1899. Stukken van den Gemeente raad. B. en W. adviseeren den Raad het verzoek van A* Clous, om met 1 Jan. 1900 te worden ontslagen van de huur van grond aan den Scheepmakersdyk, in te willigen, mits adressant zich verbindt tot vergoeding aaD de ge meente van de huurpenningen over het tijdvak van het jaar 1900, gedu rende hetwelk de betrokken grond niet opnieuw mocht worden verhuurd. Door W. Berkemeier, wonende in de Meesterlottelaan onder de ge meente Heemstede, is eeu adres aan den Raad gericht, waarin hy verzoekt zjjne in den Haarlemmerhout No. 38a, b en c, onder de gemeente Heemstede gelegen perceelen te mogen aansluiten aan de Haarlemsche duinwaterleiding. Het college van B. en W. denkt niet eenstemmig over deze vraag. De meerderheid is van meening, dat men door de bewoners van de grensge meenten in de gelegenheid te stellen te profiteeren van de voordeelen, die Haarlem aanbiedt, (thans reeds water, straks licht) in de hand zal werken, dat vele Haarlemmers om het belas ting-verschil naar die grensgemeenten zullen verbuizen, evenals indertijd vele Amsterdammers huu verblijf naar Nieuwer- Arnstel hebben overgebracht. De minderheid daarentegeu acht dat gevaar gering. Zij oordeelt, dat de menschen,die werkelijk door hunne belangen aan Haarlem gebonden zyn, niet licht buiten de grenzen zullen gaan wonen en met het oog op de personen, die, geheel vry zjjnde in de keuze hunner woonplaats, houne even- tueele vestiging van de meerdere of mindere belasting laten afhangen, meent zy dat bet in Haarlem's belang is, om, waar het dit zonder schade doen kan, zorg te dragen, dat de voor deelen aan het wonen in de grensge meenten bij Haarlem verbonden, kun nen opwegen tegen de voordeelen van Zeist, Baarn, Bussum en andere om hun natuurschoon gezochte plaatsen. Om van het directe voordeel, dat in den verhoogden waterprys gelegen is en dat in zekeren zin als een bijdrage in de belasting te beschouwen zou zyn, nog niet te gewagen, zullen die omwonenden naar hunne meening vele indirecte voordeelen voor onze nering doenden opleveren, welke voordeelen, indien ze zich elders vestigden, ook naar elders zouden gaau. Zy zoude echter voor alle zeker heid met de abounés buiten de ge meente uitdrukkelijk wenschen te con tracteeren, dat B. ec W. zonder op rf van redenen de levering buiten gemeente kunnen staken, ten einde ook de mogelijkheid, dat de water leiding in de gemeente door net leve ren buiten de grenzen zoude kunnen worden benadeeld, weg te nemen. Een derde meening werd nog in het college van B. en W. op den voorgrond gebracht, strekkend tot het verleenen van water aan allen, die in Heemstede wonen binnen dien kring van haizen, welker bewoners meeren- deels reeds jaren lang water van de Amsterdamsche Duinwater-My. ont vingen. Aan de bewoners van de haizen, die van de maatschappij wa ter kregen, is de Raad waterlevering blijven gunnen, maar die levering werd geweigerd aan Berkemeier en twee andere e genaars van aldaar ge legen perceelen, welke binnen dien kring gelegen, niet aan de Amster damsche leiding waren aangesloten. De meerderheid van het college van B. eo W. ofschoon die als boven ge bleken tegen eene onbeperkte water- levering gekant is, zou zich wel kun nen v. reenigen met het denkbeeld om op dezen grond het verzoek van adres sant in te willigen. Daarom stellen B. en W. voor, op genoemd adres gunstig te beschikken, onder voor waarde, dat worde betaald andorhalf maal den pry's van het water, vast gesteld voor -de. ingezetenen der ge meente Haarlem. Tentoonstelling Frans Hals? La chronique des arts et de la curiosité van 11 November j.l. bevat een artikel van de hand des heeren Antony Yalabrègue getiteldA pro pos de Frans Hals. Hierin wordt in eenige kolommen de geschiedenis be schreven van den grooten schilderen maakt de schryver melding van iets dat zeker wel een ieder wel onbe kend zyn zal. Onder meer schrijft by „La ville de Haarlem va faire une „exposition rétrospective de l'oeuvre „de Frans Hals, et rennir, a cotë des „admirables peintures de son muséa „communal, les tableaux qui seroot „empruntés aux collections particu- „lière8." (De stad Haarlem zal een retrospec tieve tentoonstelling houden van de werken van Frans Hals en naast de bewonderenswaardige schilderijen uit haar gemeentelijk museum, schilder stukken bijeenbrengen, ontleend aan particuliere verzamelingen.) Hoe de schryver aan deze weten schap komt is onbegrijpelijk, daar er totaal geen sprake is van eene der gelijke tentoonstelling. Misschien dwaalt de „Rembrandt tentoonstelling" nog door het hoofd van den schry- ver. Het vorig jaar heeft de heer Va- labrègue een bezoek gebracht aan Haarlem en zich toen van het ee: on ander der onde Haarlemsche schilders op de hoogte gesteld. PEULILETON. Vrienden indeMisdaad. Uit het Engelsch door E. W. HORNIJNG. 19) - .,Ik hoop dait u weer hersteld) bent, zeide mijn metgezel. „Mijn naam is Raffles, en -wij hebben, elkaar verleden jaar in Milchester ontmoet." „Is dlat een feit?" riep de Schot ge heel verwonderd nit. Ja, nu herinner ik mij uw gezicht en het uwe ook, mijn heer. Ja, dlat was eene leelijke geschie denis, maar ze liep goed af en dat is de hoofdSsaak. Zijne aangeboren voorzichtigheid was weer teruggekomen. Raffles kneep mij in den aim. „Ja, het liep alles prachtig af, be halve wat u betreft", zeide hij. Maar wat is er waar van die ontsnapping van den aanvoerder van. die bende, dien Crawahay. Wat denk je daarvan?" „Ik heb de bijzonderheden niet ge hoord," antwoordde de Schot. „Zooik wae voor den armen ker«l maar bang, dat je hem weer op het spoor zoudt rijm" Mackenzie schudde het hoofd eau wenschte ons goeden avond, toen, eoni onzichtbaar v ais ter geopend werd en men een zacht gefluit hoorde. „Dat moeten wij eens zien," fluister de Raffles. Niets is natuurlijker, dan een beetje nieuwsgierigheid van onzen) kant. Kom, hemi gauw achterna,. En wij volgden den detective in een an deren ingang, aan denzelfden kant ails die,welken we zoo even verlaten hadden. Deze ingang had men aan de linker hand als men Piccadilly insloeg. Wij volgden hem, zonder er een ge heim van to maken en. ondier aan de trap ontmoetten wij een portier van het gebouw. Raffles vroeg hem, wat er ..Niets, mijnheer," zeide de man sluw. „Zoo?" zeide Raffles. „Dat was Mac kenzie die detective. Ik sprak hem juist) zoo even. Waarvoor is hij hier. Koon, vriendje, we zullen je niet aangeven, als je instructies hebt niets te vertellen." De man kon de begeerte rijne ken nis tegen zulk een nieuwsgierig publiek te luchten, nauwelijks weerstaan, b» ven werd eon deur gesloten en hij be zweek. „Luister eens," fluisterde hij. ..Yam avond kwam er een man om deee kamers en ik- zond hem naar den por tier déze laat hem de kamers zien en de heer besluit die, waarin de detective gegaan is, te nemen. Daar hij echter nog over een paar dingen met den ei genaar wenschte te spreken, zond hij den portier uit om dien' te gaan waar schuwen, en toen zij terugkwamen is de vogel gevlogen. Hij, was in geen velden of wegen te rien. „Nu wat verder?" zeide Raffles. „Ze zochten hem) overal, zonder hem te vinden en meenden toen, dat liij, zich bedacht had en zich stil uit de voeten had gemaakt, om den porti» geen fooi behoeven te geven. Nu, er was niets aan te doen ein de heereni vertrokken weer; ongeveer een half uur geleden komt de portier met een briefje in de hand snel aanloopen eui zendt mij daarmee in een rijtuig naar het politiebureau. En, dat ia alles wat ik weet mijnheer. De detective is nu boven, met den eigenaar en ze denken, dat de man nog hier moet rijn. Ten minste, het schijnt mij zoo toe, dat ze dat denken, maar wie hij ie, af wat ze van hem willen, dat weet ik niet." ..Dat is een interessant verhaal!" aed Raffles. Ik zal dat eens verder oender- zoeken. Kam mee, Bunny, daar kun nen we misschien iets grappigs beleren. ..Neem mij niet kwalijk, mijnheer Raffles, maar u zult toch niets van mtfj zeggen?" „Stellig niet, je bent een brave ke rel. Ik zal je nieit vergeten, als wij hier wezenlijk een, grap beleven. „Een mooie grap!" fluisterde hij mijl toe, toen wij het portaal bereikten, die grap kon ons wel eens duur te staan komen, Bunny." „Wat wilt ge nu doen?" „Dat weet ik niet. We hebben geen) tijd er over na te denken. Komt, vlug 'vooruit.'' zcidè Raffles. En Raffles bonsde op de deur, die weldra door een politieagent ward ge- opend. Raffles ging hem voorbij, liep met het air van een belanghebbende de kalmer in, en ik volgde hem vóór de man van rijne verwondering bekomen was. Onze voetstappen weerklonken op den kalen, houten vloer: in de kamen; vonden wij een aantal politieagenten, die zich over een vensterkozijn voor- overbogen en rich met een lantaarn bij- j lichtten. Mackenzie was de eerste, die. ons bemerkte en ons vroeg wat -wijt wenschten. „We willen een handje meehelpen." zeide Raffles kortweg. „Dat hebben we al eens meer gedaan en het was mijn vriend hier, die dien dief van u over nam en h?m den geheelen in be dwang hield. Dat geeft hem, dunkt mijj, al het recht, hier toe te zien bij d)e grap, die hier afgespeeld wordt. Wat mij zelf betreft, liet is waar, dat ik] niets deed], dan u in huis te dlragen, maai- ter wille van. die vroegere kennis making hoop ik, dat ge ons beiden wilt toestaan, deze vertaoui ng bij te wonen. In elk geval kan ik er ten minste nog 'm paar minuten getuige van rijp." „Nu, dian zult ge niet veel rien/' j bromde de detective, want hij, is hier niet. Ga jij onder aan de trap staan en laat niemand, onder welk voorwendsel ook boven komen. De-ze heeren kunnen ons misschien ten slotte van grooten) dienst rijn". „Dat is vriendelijk van u Macken zie," riep Raffles uit. Maar wat moet dat alles tech be teekenen. Ik onder vroeg een portier, maar kon niets uit hem krijgen, dan dat er iemand naar kamers was kamen kijken, die men la tei- zelf niet had teruggezien. „We maken jacht op een man, die hier in huis verborgen moet rijn, als ik mij niet vergis. Wocait gij hier mijn heer Raffle's?" „Ja," antwoordde hij. „Zijne nwe kamers naast deze." .Neen, eene trap hooger." „Hebt g.- ze juist verlaten?" „Ik kom er zooeven vandaan" „Ge rijt/ waarschijnlijk den gehoelea namiddag in huis geweest?" „Neen., niet geheel en. al." „Dan wou ik uwe. hamers ook wel doorzoeken, mijnheer. Ik ga in het ge heel e gebouw hier huiszoeking doen; ten minste als onze man aan do bui tenzijde van het huis niet meer sporen heeft achtergelaten, dan hier binnen." „Ik zal. u mijn sleutel laten, zeide) Raffles eensklaps. Ik ga uit eten, maan zal hem aan den agent daar beneden ter hand stellen''. Ik hield mijn adem in stomme ver bazing in. Wat moest deze krankzinnige belofte bet eekenen Dat stond gelijk met zelfmoord; ik greep hem in mij a angst bij zijn mouw. Mackenzie was on- dcrtusschen met een woord van dank weer naar het venster teruggekeerd en we slenterden onbespied door de schuif deuren in de aangrenzende kamer. Hier zag het venster- op de binnenplaats uit, het stond nog open toen wij, schijnbaar uit zuivere nieuwsgierigheid naar- beno den keken, stelde Raffles mij» gerust. „Het is alles in orde Bunnydoe wat ik je zeg, c-n laat de rest aan mij over. Ik zit erg in het nauw't zaï eene moeieüjke ontsnapping rijn, mc.»r wanhoop niet. Wat jij t< doen hebt, Is

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 1