NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 5 FEUILLETON. Zaterdag 13 Januari f900 8074 »i A T^nTsr-WTTrMTIi-TTR-p-aiJR Yoor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Yoor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 5 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post0.87t/2 Directeur A TTWFTF? .rT'-FT]vJ"TTTlTiT<r - Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaateruimse. By Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiên worden aangenomen dooi' onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Bit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor hei Buitenland: Compagnie Générale dé PubUcité Etrangére G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Snee., Parijs 3Jbis Fauboiirg Hovimartre. M®t uitzondering bet van het Ar;YKCÜs«®«fi£g55ör!eïS; ïb hst nitslTdtend recht tot plaatsing: rap A dv-irtentiin en Reclames bstraffwds Hsndai, Nnverheidgen üg-qwgz&b, opgedragen i Alffwcaea Advertaotie-Hnrsan A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrocdissssjent Haarl|ffl gis ds svüfa dar A dvertentiSn regels f 0,75, clfre regel maar f 0,15Ben)&m®s per regel f 0,80, A {renten voor dit blau m den omtrek zijn: Bloemendaal, Santpoort en Scheler., P. r. d. RAADT. Nantpoon; Heemstede, J. LEUVEN,by de tol; öpaarneam. O. HARTEN DORPZandtenri, O. ZW EMMh^ Velsen, W. J. RUIJTERBeverwijk, J. HOORNSHtUegmnw-f d. RAADT, b'antpocrcHeemsieda, J. LEUVEN,b$ i AP-IE HOPMAN, Molenstraat Genoemde Agenten nemen Abonnementen cd Adrertentië'? *ao. Weekblad voor de Jeugd. Aan hen die daarop zijn geabon neerd, wordt hierby verzonden No. 3 hot Weekblad vbor de Jeugd. Dit keurig geïllustreerde weekblad, Tnder redactie van den heer F. B. an Leent, bevat in dit nummer: Schaatsenrijden, i Grootmoedertje. Een dood gewaande zoon in 't ouder huis terug. Een Ossekop. Arm kind, arme moeder. Do hond „Joie." Lessen der ervaring. Allerlei. Raadsel. Antwoord op het Raadsel. Haar speelkameraadje. (Elk No., groot 6 bladzijden, bevat tal van fraaie, gekleurde platen en een voor kinderen alleraardigsten tekst. De prijs per 3 maanden is slechts 50 Cents.) f*8li$sefe OvepsScht, Vandaag is de oorlog juist drie maan den aan don gang. Wat beeft Engeland tot Dog toe bereikt met zijn r- usachtige krachtsontwikkeling Symons dood, Yule doodziek naar huis, Methaan pbysiek geheel gebro ken met een volslagen gedemoraliseer- den troep aan do Modderrivier, White reddeloos opges'oten, Buller wellicht tem- geroepen Wat zal het lot zCn van den nieu wen Britschen opperbevelhebber, lord Roberts, en van het hoofd van zyn staf, lord Kitchener? Zal hun roem ook in Zuid-Afrika begraven wor den Nooit stond Engeland er slechter voor dan thans, zelfs niet met den grooten opstand der Sepoys in Britsch-Indië of met den Krimoorlog. Geen wonder dat de schaar van hen die zich tegen den oorlog Terzetten, al grooter wordt. Zelfs de conserva tieve bladert zoo seinde men ons Donderdagavond uit Londen drin gen aan op het ontslag van het kabi net, De „Morning Post" uit als baar Beening, dat men zich van „diemen- schen" moet ontdoen. Toch wordt Chamberlain nog de hand boven het hoofd gehouden. Minister Arthur Balfoor is de zon debok, dien de mimslerieele pers in Engeland zich heeft uitverkoren. Zyn beide redevoeringen, te Man chester gehouden, hebben den toorn van de Imperialistische pers doen uitbrekenen wanneer straks de Parlements-zitting geopend is, wacht den leider van het Huis een harde taak. De „Times" die een zeer .scherpe critiek op Balfour's redevoeringen be vat, zegt daarin „Gelukkig voor de regeering is de oppositie in het Parlement de zwakste van den nieuwen tyd, maar Balfour kan nauwelijks gelooven dat, do meer derheid der natie zijn verdediging van de wjjze waarop "de oorlog gevoerd wordt, zal goedkeuren. „Wjj betwijfelen zeer of, als de Britscbe wapenen in den oorlog nieuwe nederlagen lijden, de natie verder on bepaald vertrouwen zal stellen in deze regeering, en of het zelfs gerechtvaar digd zou zyn dit te doen." j Do taktiek van de Jingo's is deze zij willen door den aanval op Balfour, t op sir Michael Hicks-Beach, op Lord jLansdowne en Lord Wolseley trach- ten hun idool, den miuister van kolo niën, te redden, en daardoor Cham berlain in de gelegenheid stellen als premier op te treden in het Tory- kabinet, dat lord Salisbury's miaiste- rio moet opvolgen. Moge het hem mislukken Hoe eer by er uit is hoe beter, niet slechts voor Zuid Afrika, maar ook voorEu- gelaod zelf. Balfour heeft ook wel nota ge nomen van de taktiek der Jin go's en daarom heeft hij in zyn beide redevoeringen te Manchester zoo onbewimpeld den inval van Ja- meson afgekeurd, en degenen, die daarin betrokken waren, voorgesteld als de oorzaken van Engeland's on gelukkige positie. Hij heeft daarbij Chamberlain niet genoemd maar zyn woorden, zoo pas komende na de onthulling van de „Iud Beige", en na Stead's artikelen daarover in de „Morning Leader", laten geen twijfel over aan dobedoe ling van Balfour's woorden, "Want al zwijgen de groote bladen, hetgeen door de „Westm. Gazette", de „Daily Chronicle" en de „Morning Leader" is medegedeeld, wordt in alle kriDgen druk besproken, eu ook in Engeland is „de waarheid op weg". Het zwijgen van alle groote bladen kan haar niet meer tegenhouden, en in alle kringen gevoelt men, dat deze oorlog het maakwerk is van Cham berlain, van den man die thans open lijk door het Bngelsche leger wil laten doen, wat bem in 189G, in het geheim, door Jameson's optreden mis lukte. Stead geeft eiken dag nieuwe be wijzen voor Chambedain's medeplich tigheid, en helpt de „Iud. Beige" om door het publiceeren van onbekende telegrammen het vruchtelooze werk der enquête commissie na den «nval thans vollediger te maken. Met spanning wordt daarom de bijeenkomst van het Parlement te ge- moet gezien. Daar zuilen allicht sir William Harcourt, sir Henry Camp bell—Bannerman en Laboucher6 de zaak tegen Chamberlain ter sprake brengen. De opheldering, die wy Donderdag vroegen inzake de bepeik8nde bepa lingen voor den invoer van levens middelen in Transvaal, is reeds door de Engelsche regeering gegeven. Renter's agentschap verneemt, dat levensmiddelen op neutrale havens niet kunnen worden in beslag geno- 1 men, behalve als uit de scheepspapie- ren blijkt, dlait zij. voor de troepen van den vijand bestemd zijn. Dan zullen zij als oorlogscontrabande worden be schouwd. De ladingen Amerikaa.ti.sch meel, die onlangs in beslag genomen zijn, zullen daarvan worden ontheven. Geheel is hiermede deze quaestie niet opgelost, de Engelsche regeering heeft nog abyd een slag om den arm gehouden. Men leze slechts wat in een volgend telegram door Renter's vertegenwoordiger wordt meegedeeld. Het lnidt aldus Aan het baricht omtrent het be schouwen van levensmiddelen als con- traLande moet nog worden toege voegd: De Regeering schijnt niet ge neigd, levensmiddelen, die klaarblijke lijk niet speciaal bestemd zijn voor het gebruik vatn de troepen in actieven dienst, als oorlogsdontrabands te be- schouwen. Meel bijvoorbeeld kan moei- jlijk in de categorie van contrabande j vallen, tenzij het bepaald! opgegeven ▼oor militaire déeleanden. j Deze vrijheid, kan daarentegen niet 'worden uitgebreid tot artikelen zooals vleesch in, blikken. Daar de Regeering besloten heeft niet aan, Engelsche schepen te vergun nen met den, vijand ha,nd:el te drijven, zal het Amerikaansehe meel, onlangs ta Port-Elisabeth met beslag belegd aan boord van een Engelseh schip, al leen over Delagoabaai naar Transvaal kunnen verzonden worden aan boord van een vreemd schip, over welks han del met den vijand geen controle heeft, behalve wait oorlogscontrabande be treft. IN NATAL. Uit het kamp by Frere wordt van 8 Januari aan de „Daiiy Telegraph" gemeld, dat het vuren uit de Boeren- stellingen om Ladysmith reeds vroeg begon dien dag, eu nog wordt voort gezet. doch dat de beschieting onre gelmatig i3. Een opgave van generaal White geeft nog als gestorven aan koorts en dysenterie de volgende officierenma joor C. P. Walker, luitenant C. P. Russel, tweede-luitenant C S. Platt; onderofficieren en soldaten negentien. Er bevinden zich vele ernstige zieken in het hospitaal. Gewonden maken het goed. By da officieren, die na het gevecht by Colesbsrg als „vermist" zyn opge geven behoort ook kapitein W. F. Ricardo van de Royal Horse Guards, die den naam had van den „knapst- uitzienden soldaat uit het Engelsche leger". Een aanwinst' voor de salons te Pretoria. IN DE KAAPKOLONIE. Sedert het ongeluk, dat aan het Sulïolk-regiment is overkomen, zyo de Engelsche operaties zonder beteekenis. Alle posities zyn nog bezet, en ver schillende verkenningen zyn gemaakt, waarby gebleken is, dat de vyaod nayTerig alle verbindingslyn-n met het Noorden bewaakt. ALGEMEENE BERICHTEN. Verschillende Portugeesche onder danen, die naar Transvaal wilden, ver trokken, met- het doel zichi aan te slui ten. bij de Bóeren-strijdmacht, zijn aan de grens teruggezonden door de Portu- Igeesehe politie. Niemand zal in het vervolg vergunning ontvangen de grens over te trekken zon dar toestemming van den gouverneur. De avondbladen melden, dat het I Birmingham Small Arms Comp Ltd- Kanaal-eskader bevel ontvangen heeft zich gereed te houden, om den 31 en Ja nuari zee te kiezen voor Gibraltar, ten Herbert Chamberlain, Voorzitter. Aandeelen. Arthur Chamberlain en „een ander" 260 ArtburChamberlain, alleen 10 Herbert Chamberlain 750 Walter Chamberlain 10 waarde oDgeveer 16.000 pd.st. Bank of Afrika. Austen Chamberlain, Directeur. Aandeelen. Right. Hon. Joseph Cham berlain Austen Chamberlain, lid van bet parlemenL en lord der admiraliteit Arthur Neville Chamberlain Verder is de heer Joe Chamberlain, zooals men weet, betrokken by do „Niger Comp." en nog andere Zuid- Afrikaanscbe maatschappijen. De „Niger Comp." is onlangs door den Staat overgenomen, waarvoor een goed bedrag betaald. Als pikante bijzonderheid kan nog wordon meegedeeld, dat „Truth* on langs meedeelde, dat een groot deel der oorlogsammunitie, welke Trans vaal voor den oorlog verzameld heeft, alt de fabrieken van Kyuoch, voor zitter Arthur Chamberlain komen. 2000 1400 600 einde den dienst over te nemen van het eskader voor den buitengewone® dienst, dat waarschijnlijk naar de Kaap kolonie zal vertrekken. Officieel wordt gemeld, dat hot Par lement is bijeengeroepen tegen 30 Jan. De „Daily Mail" heeft weder een paar telegrammen, die waarschijnlijk afgezonden zijn om de Regeering tot grooter activiteit aan te sporen. Het es-rste telegram is uit Kaapstad en meldt, dai het succes der Boeren gevolgd wordt door een geweldige uitbarsting van sympathie voor de Boeren in dé westelijke districten dei- Kaapkolonie. De jonge mannen trek ken door de dorpen en zingen het Transvaalsche volkslied. Het andere telegram is uit Calcutta, en bevat de mededeelinp, dat de In dische Regeering onrustwekkende be richten ontving over de bewegingen der Russische troepen. Rusland, zoo wordt beweerd is voornemens Perzië te amexeeren. Duitscblaüd heeft toe stemming gegeven, zoo het er spocr- wegconcessie's ontvangt. Daarom is een groote Engelsche over- winniug in ZuidAfriba dringend noodig. De Londensche correspondent van de „Iud. Beige" verneemt dat een aantal parlementsleden en andere hoogge plaatste personen zich vereenigd heb ben tot een commissie die een onderzoek zal vragen naar de houding van enkele ambtenaren aan het departement van koloniën ten opzichte van den inval van dr. Jamesou in de Z.-A. Repu bliek. De zaak zal ook in het Lager huis worden ter sprake gebracht. CHAMBERLAIN Co. De „Ind. Beige" drukt eeuige stuk ken in zyn blad af, die het uit Enge land toegezonden kreeg. Het blad er kent, dat dit volstrekt geen onthul lingen bedoelen te zyn, doch dat het den inhoud {er vau slechts meedeel!, om iu het licht te stellen, dat de mi nister van koloniën de politiek eu zyn particuliere aangelegenheden beden kelijk dikwjjls met elkaar laat samen gaan. Het drukt e8n lijstje af van eenige groote Engelsche maatschappijen met de opgave er bty voor hoeveel Cham berlain en zijn familieleden daarin be trokken zyn. Kynodi's Ammunition Comp. Arthur Chamberlain, Voorzitter. J. S. Nettefold, Directeur. Aandeelen. Arthur Chamberlain 3216 Helen Chamberlain 320 Katharine Chamberlain 310 J. S. Nettefold 16 '5 Bertha Chamberlain 310 Margaret Chamberlain 200 Neville Chamberlain 25 In bet hotel van den beer Commis- waarde ongeveer 120.000 pd. st. saris der Koningin had Donderdag- Artbur Chamberlain is een broeder avond een drok bezochte receptie van den minister van koloniën. plaats. Zij werd door vele burgelyke autoriteiten en officieren met hunne STADSNIEUWS Eerste en derde pagina. Haarlem, 12 Jan tSOO Dinsdag 16 Januari a.s. des avonds te 8.30 zal in de groote zaal van We ten en Werken een vergadering wor den gehouden, uitgeschreven door het comité inzake de oprichting van een Kamer van Arbeid voor de confectie bedrijven alhier. De heer Bekkervan Amsterdam, voorzitter van de Kamer van Arbeid aldaar, zal als spreker optreden. Naar men ons meedeelt, zal op 't Bacbconcert inplaats van mevrouw Wedekind, mevrouw Mareeüa Pregi zingen. D. I. N. D. U. A. Op het programma van bet concert dat Dinsdag 16 Januari in de sociëteit „de Kroon" zal worden gegeven door het neutraal gemengd Zangkoor „D. I. N. D. U. A. (directeur de heer C. Phlippeau) is een groote plaats ingeruimd aan Nederlandsche compo nisten. Wy lezen o.a. de naaien van onzen medewerker Philip Loots, van Nicolai, van Mann, var. C. van Ren nas, van Cornelie van Oosterzee, van B. Zweers. Een tweetal solisten, d.1. rae.j. N. B. (Mezzo sopraan) en de heer H. C. M. v. M. (cellist) verleenen hunne medewerking. dames bezocht. Het bal was omstreeks 11 '/a uur geëindigd. Volgens achterstaande advertentie wordt op 14 Januari eene soiree ge geven iu het Brongebouw door Haar- lemsch Muziekkorps eu op 24 Januari een Siraussavond ou op 1 Februari een Spectacle Concert. L003 alarm. Een dienaar van den Heiligen Her mandad liep Dondordagavoud om streeks 6 uur rustig doch speurend door de Groote Houtstraat. Daar ont waarde zyn zoekend oog eeu groote vlam op de binnenplaats van bot ry- tuigmagazijn van den heer Knipper. Brand 1 dacht by en in een oogwenk a'armeerde by per telefoon de brand weer. Binnen eeuige minuten was het geheele korps vuurbestryders op de been spuit 10 snorde door de Groote Houtstraat, de slangen- on ladderwa gen der politie volgden dra, en voor bijgangers bolden mede. De wakkere kapitem van spuit 10, do beer H. J. D. Daudey, was reeds op zyn post. Doch wat bleek By het bewuste perceel was van brand geen spoor te bekennen, alleen de overblijfselen van eenige verbrande krullen, die door dea eigenaar van bet perceel met een lu cifer waren opgeruimd, duidden op het vuur, op den brand, die oorzaak was dat de stad in rep en roer was gebracht. Woensdag vond de meesterknecht van da gomwasschery van den heer Reeser op het Pboenixterrein twee werkjongens ieder in"bezit van een kistje sigaren. Zy bekenden die te hebben ontvreemd by oen sigarenwin kelier in de Lange Veerstraat. De jongens zyn sedert verdwenen, blijk baar badden zy bemerkt dat de poli tie er in betrokken was geworden. Volgens mededeeliog van een kame raad zyn zy Woensdagavond in een ledigen veewagen gekropen en zoo op reis gegaan Daar Leiden. Door den agent hier ter stede van een te Amsterdam verschijnend nieuwsblad is by de politie alhier aan gifte gedaan, dat de courantenlooper, zekere E. M. er van door is met de contributie van de 115 abonnè's. ta te L ft L A 88 D. Hofbericht. H. M. de Koningin bad aan het diner ten Hove van Donderdag ge- noodigdbaron van Hardenbroek van Bergambacht, opperkamerheer en me vrouw jbr. Van der Wyck, oud-gou verneur-generaal van Ned. Iudië, en mevrouw graaf Van Bylaüdt, Hr. Ms. kamerheer, en ritmeester jhr. Van Tets, adjudant. Hare Majesteiten do Koningin en de Koningin-Moeder hebben Donderdag avond in de Fransche Opera de voorstelling van „Los Hugaenots" bij gewoond. Op een- afstand van ongeveer 4 uren ten zuiden -vatn Carlsmb.e, de hoofd plaats van het groot-hertogdom Baden, ligt het -welvarende stadje Ettlingen, met zijne papier- en fltrweclfabrietken. Wanneer men nu per spoor Carlsruhe verlaat, in de richting van Ettlingen, ziet men eerst aan zijne rechterhand het standbeeld) van den minister Win ter én daar tegenover da groote mar chinefabriek van Hessier. Ongeveer halverwege Ettlingen houdt de trein stil om de reizigers uit te laten, die zich naar het dorp Bulach willen be geven, dat zich op een kleinen afstand met zijn schoons kerk met twee torens schilderachtig tegen de boschrijke ber gen afteekent. Niet vér van dit dorp stond, vele jaren geleden, een, on de molen, waar d(e gébenrtetais voorviel, welke ik wil mededeel en. Op zekeren Zondagmorgen ging de eigenaar van den molen met zijn huis gezin naar dé kerk van Buladh, om de preek bij te wonen. De molen, waaraan het woonhuis verbonden was, werd toe vertrouwd aan de zorg van het dienst meisje Johanna, die reeds eenige jaren bij dén molenaar gewOond had. Boven dien moest zij,1 nog het oog houden op het klein kind van omstreeks vijf jaar. Juist terwijl da getriouwe Johanna in de keuken was om het middagmaal ge reedi tie maken vóór de terugkomst van haar meester en diens echtgenoote, trad geheel onverwachts haar vrijer, Hein Lichtwoud, binnen. Deze Hein was een luie man, die voor niets deug de, en daarom ook niet meer in het huis van dien molenaar mocht komen; maar Johanna hield misschien, dank zij eene zonderlinge eigenschap van haar geslacht, des te meer van hem, juist omdat niemand anders hem wilde aan zien. Haar vroolijik en opgeruimd hu meur bewees hem duidelijk genoeg, dat hij geen onwelkome gast was. De man zette ach daarom op een stoel bij de tafel recht op zijn gemakterwijl zijn schoone metgezel, hoewel zij het op dat oogenblik druk genoeg had, hem eenige vcrvarschingen voor zette, en naast hem plaats nam om eens ver trouwelijk met hem te praten. I Zij; zaten geruim en tijd aangenaam 'met. elkander te keuvelen. Niet alleen in Duitschland!, maar ook in andere landen schijnen de meiden in het al gemeen veel van een praatje te hou den en op dezen regel maakte Johan- na volstrekt geene uitzondering. Haar bezoeker wist haar veel nieuws te ver- tallen, waarvan niets waar was, maar bovendien verstond! hiji de kunst om zijne woord on door vleiende geaegdien af te wisselen, waartegen de meeste vrouwen maar weinig bestand zijn. Ditmaal hadi Hein echter een zeer bijzonder doel met zijne woorden, en hij wachtte slechts op eene gelegenheid ara het meisje in zijn macht te krijgen. Maar al te spoedig zou hij zijn doel bereiken. Terwijl Jobalrma haar rug naar hem keerde, om uit eene kast in den hoek een schotel met vleesch te krijgen, zag do onbeschaamde kerel zijne, kans schoon. Hij haalde een dolk van onder zijn jas te voorschijn, en nadat hij, haar zoo stevig bij, de keel had gegrepen, dat zij ternauwernood kon ademhalen, riep hij met een vreeselijjcen vloek ,,Nu moet gij) mij zeggen, waar het geld van uw meester ia! Ik moet het hebben, tracht dm niet heft te verzwij gen want, bij den hemel, gij zult het met uw leven betalen Het verschrikte meisje deed) haar best om haar slechten vriend tot an dere gedachten te brengen; hij wilde echter niet naar haar smeeken luiste ren. „Ik ben hier niet gekomen om mij van u to laten bepraten", riep hij toor nig. „Geld moet en zal ik hebben. Mijn toestand is wanhopig, en daarom moet ik tot een wanhopig middel mij no toevlucht nemen.. Kies dusuw le ven of het goud)!" Het bleek haar spoedig, dat zij niet op zijn medelijden kon rekenen; en naarmate haar dit duidelijker werd, kwam ook hare gewone vastberaden heid terug. Gelijk de meeaten van haar geslacht, was zij bevreesd' voor kleinig heden; maar werd hare geestkracht door buitengewone omstandigheden op gewekt, dan bleek zij, in moed, volhar ding, tegenwoordigheid van geest en scherpzinnigheid de beste en koelbloe digs te mannen te overtreffen. „Welnu, Hein," zeide rij eindelijk op zachten toon; „wat gebeuren moet, moet gebeuren! Maar indien gij het geld neemt, zal ik met u gaan, want dan kan ik natuurlijk niet langer in dit huis blijven. Ach, goede Hein, ik smeek u, laat mij toch los, gij zult mij nog doen stikken. Wees toch redelijk indien gij1 maj| zoo vasthoudt, kan ik u onmogelijk het geld en do papieren bezorgen; en als gij het hebben wilt, moet gij haast maken, want de familie zal spoedig uit de kerk terugkomen''. De schurk, door die woorden, welke zoo geheel met rijn vreesachtigheid overeenstemden, verleid, liet haar los. „Hebt gij; medelijden met haar, die gij zegt te beminnen V' lie nam ziji toen op smeekenden toon. „Achi, Hein, denk aan het verledene, en herinner u..." „Stil!" schreeuwde hij. „Begin nu niet te preeken? Ik ben niet gestemd om naar die gekheid te luisteren. Ik zit in het nauw en ik moet geld hebben „Kom 1" zeide zij; op een geheel an deren toon. „Spoedig! Haast u! Het geld is in de slaapkamer van mijn j Vlug als een haas liep rij de trap op, jjerwijl rij hem de deur van de slaapkamer opende en hem den kof fer aanwees, waarin het gold ge borgen was. ..Hier!' zeide rij. en rij gaf hem een beitel die in een hoek van de kamer lag; „daarmede kunt gij hem openbre ken en terwijl gij alles inpakt, zal .lc even naar mijn, kamertje gaan om de noodtige kleeren en het geld, dat ik In vijf jaren bespajard heb, bij elkander te zoeken De schurk liet zich geheel door ha.e openhartigheid, en schijnbare begeerte om hem te vergezellen, verleiden. Gelijk de meeste personen in zijn omstandig heden, liet hij zich om den tuin leid-* juist toen het er het meeet op aan- kwam om op zijne hoede te wezen. „Ga meisje, maar blijf niet lang weg. Ikzail in een paar minuten gereed rijn/' was al wat hiij zedde. Spoedig was rij uit :1e kamer ver dwenen. Hij verloor geen tijd, om de kist open. te breken en den ijken in houd te doorsnuffelen. Terwijl Jiii met begeerige oogen zijne prooi beschouw de en alles zooveel mogelijjk trachtte e verbergen, sloop de heddihaftige Johan na. op da teenen naar beneden, den gang door en zoo tot voor de deur van de slaapkamer, zonder door hem be merkt te worden. Daar eenmaal veilig aangekomen, was het slechts het wark van een oogenblik om/ den sleutel het slot om te draaien en hem zoo doende op te sluiten. Daarop snelde zij naar de buitendeur van den molen en riep tot het kind, een vijfjarig knaapje, en het eenige levende wezea, dat rij in de nabijheid zag: ,Loop loop naar vader, aoo hari

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 1