Bijvoegsel behoorende bij |sS?a»2*!anra's Bsgislad" van Woensdag 9 Mei 1900. ®o. 5372. STADSNIEUWS Haablkm, 8 Mei 1900. Schouwburg. In aansluiting met hetgeen wij Maandag reeds schreven over het Cirque, onder directie van Rudolphe, Jacques frèros, nog het volgende: Dertien traaia paardjes en een Rus sischs hazewindhond geven schoone proeven van dressuur te zien, terwijl de pauzes door vermakelijke ciowns, waaronder een zeer jonge August de Domme zeker de guitigste is, worden aangevuld. Een gezelschap acrobaten geeft ook op dit gebied iets werke Ijjk goeds te zien, terwijl eene aar dige pantomime het geheel besluit. Een en ander beloont een gang naar den Schouwburg ten volle. Eiken avond is er een nieuw programma en Woonsdagtaiddag is er kindervoor stelling met alle komische Dummers. De „kerkelijke kunstateliers" der tirma Janssen.eu Cio, Ltd., te Tilburg, zullen tegen Juni aanstaande alhier eene afdeeliog vestigen en wel speci aal ter beoefening der middeleeuwscbe zilrersmeedkunst, waarvoor deze stad zulke rijke bronnen heeft in het Bis schoppelijk Oudheidkundig kerkelijk museum, het kuastniiverheidmuseuai en de sinds enkele jaren gevestigde school voor kunstmetaalbewerking, de éénige in Nederland. Aan de Kiezers. Een van de redenen waarom ik mij vandaag tot U, geachte kiezers, richt is deze. dat onze Burgemeester weer d'e stad uit is en Gdj om hierover heem tel kunnen komen, behoefte zult. gevoelen aan een woord van troost en, opwek king. Gisteren, ontmoet te ik iemand, diie vaoi oordeel was dat 's Burgemees ters vertrek, aan, den vooravond! der ver kiezing, niet getuigt van belangstelling in tie voor Haarlem zoo bet eekenis volle Kamerverkiezing. Ik voncl clie opmer king niet aardig. Het zal toch pas op de herstemming aankomen en misschien was het hoofd) onzer gemeentel wel in de ikeais van ciaindidaten verbijsterd. Zoo zijn er op 't oogenblik in Haiaalcm wel meer. die niet weten of zij den bra ven Jam zullen kiezen dan wel den ede len Biet. Giji, kiezers, zijjt aJtdjidl belang- weikkem.de personages, maar in db't ge val is- uwe be teekenis eenvoudig oime lelijk. Een andere reden van mijn schrijven is. dat ik er uwe aalnd'aclit op vestigen wil, dat ik niet heb meegewerkt aan de tot standikoming van een abattoir. Ik zeg dat uitdrukkelijk, omdat ik een stil vermoeden, heb dhit die abattoirgcschriet- dcuis biji cl© Raadsveakiezing wel eens dienst zon Icunnen moeten doen en geen lust gevoel om dei slagen op te vangen, die vooi' een am diers hoofd bedoeld zijm. Overigens i*oep ik meteen uwei welwil lend! iciicl in Voor mijn collegai's, die er voor gestemd hebben. Er waren er niet veel, die nu juist erg verrukt waren over ecm ölbattoir. Eu. wamncioi- ik niet zoo'n goeidlig Raadslid was, zou ik haast vermoeden, dat deze en gene van de collega's er vóór gestemd 'heeft enkel en alleen omi B. en W. dezen keer eens een genoegen te doen en met de stille verwachting, dlat heb er ton slotte tocli niet van komen zal. Immers we hebben er geen terrein voor. Het grondbezit van da gemeente is zóó povertjes, dat er geen denken aan is daaruit maar eens even een, stuk te kiezen, waar eiea behoorlijk abattoir op staan kam. Je kunt 'liet tocb kwalijk aan de maan ophangen en in de lucht, laten bengelem, niet waar? En wanneer dei gemeente terrein, koopen moet, dlan zal ze ongenadig in de beurs moot en tasten. De grondspeoulanten in de buurt zitten al op liet vinkotouw. Ja, als d'e Raald vroeger het Klooster had duiven, koopen. Maar' daar heeft hij, niet aan, gewild. Jaren, geleden was dat buiten voor honderdduizend gulden aan de gemeente te koop gepresenteerd malar in dien tijdl dacht ze er niet over. Verbeeld je, honderdduizend gulden In geen honderdlduizend jaarHeit bui- tem stond leeg en bleef leeg: staan., tot dat er op eens moer liefhebbers kwa men. De eigenaars, zooals dat gaat, za gen in bun buiten nu nieit meer één ton, maJar twee ton gouds. De Raad be raadslaagde erover in, geheime' zitting. Er werd1 weer ach on, wee geroepen. ..Twee honderdduizend gulden!" el enk eens aan. En vroeger Avas het te koop geweest voor dei helft De meerderheid besloot er voor te bedanken en denzei f- dom dag had do Binnenl. E_x.ploitatie- Maatschappiji het goed' voor den, gevraag den prijs geikooht. Misschien zou men NU well. 2 ton; villen geven, maar de ExpJ. Maats., die ook niet van giste ren is, zal het daarvoor niet meer laten, maar denkelijk wel drie ton vragen. En. zoo visebfe dei gemeente altijd ach ter het net. Precies als met d'e Phoenix. De 'heer Van Brcemen deed voor een jaar of Avat een redelijk voorstel, waarbij; de gemeente de beschikking zou terugkrij gen over nagenoeg het lieele terrein. Maar de Raad zette zich! op zijn paardje en wou van enderhandeding niet Aveitem. Nu is die kans1 ook weer voorbiji en, kan de gemeente nog 32 jaar wachten voordat zijj bet Phoenixter- rein tmigkrijlgt. Ik zal aan mijn col- legai's maar eens vooistellen om bet abattoir daar te bouwen, dan kunnen we er nog 32 jaar mee Avachten. Ach ja, geachte; kiezers, er wordt in den Raad' avcI veel gepraat, maar als liet op handelen aankomt, dan zijn we dikwijls niet thuis. Dei nieuwe leden die gekozen, moeten worden in de plaats van de lieer en Macaré en de Kaarter zullen voor veel praten deni tijd' niet hebben, nog minder dtis voor veel ban delen. De een zal namelijk zitting heb ben lot 1901 en. de ander tot 1902. Worden ze djam niet herkozen. en ea- is tegenwoordig veel meer kans om niet, dam om wel herkozen te worden dan zullen, ze een gewaarwording hebben, alsof ze een, poosje uit log eer en geweest, maar gauw weer naav buis gezonden zijpi, Het gestoelte der eere is Avel zacht, maar je kunt er tegen- Avo'oajd'ig 'niet meea- op rekenen, da', je zitten blijft. Misschien, verwacht Gij;, o kiezers, nu va,n mij eein goeden raad A*oor wat u te doen staat bij' de Kaancrverkiozi ng vara deze week. Die raad nu staat ui al tijd zoo overvloedig mogelijk ten dien ste aangezien, het artikel mij; niets kost, maar in dit. geval moet ik u aan uw eigen, wijsheid overlaten. Hot eenige wat ik u zou willen vra gen is dit; „blijft in geen geval weg," komt stemmend"' Vooreerst is dat uw kieizer&plidit en. vervolgens beAvanrt het n en in i j voor vei-velende en nutteloo- ze beschouwingen na de stemming over die vraag, hoe die wel uitgevallen zou Avezen, wanneer deize en die eens niet thuisgebleA'eu, waren, En Avilt ge dan met kracht era geweld raad van, mijl hebben, dan, zeg i k u ..Kiest desa beste!" waarmee ik do eer heb te zijn, HET 32STE RAADSLID. By het hoofdcomite van het Ned- Roode Kruis is bericht ontvangen dat de geneesheeren dr. Oidtman dr. Ling - beek, leider der eerste ambulance en dr. Romeqn, naar Nederland terug- keereueerstgenoemde vertrekt den 8ste, beide laatstgenoemden gaan den 28sten dezer uit Zuid-Afrika. De Japansehe prins te Amsterdam. Zijne Hoogheid prins Konyn, gelijk de Japausche prins Kan-Iu reeds in den volksmond wordt genoemd, heeft een allermerkwaardigste bewondering getoond voor onze schilderkunst. Na een zeer goed dejeuner bij „Riebe" zou Z\jne Hoogheid nog eens eventjes de Nederlandsche schilderkunst in zich opnemen, reed als de wind naar het Rijksmuseum, stapte uit, liet het rijtuig wachten en beende door de zalenreeks. Zonder ergens stil te staan, zonder haast links of rechts te ziende, rende de doorlachte .Tapanses1 tusschen de kostbare wanden door. Niets kou hem stuiten in zijn vaart; „Nachtwacht" noch „Staalmeesters" hielden hem vast, Tot hjj opeens geschokt, getroffen, staan bleef voor een groote schilderij. Vrooiijk drinkende, genoeglijk tafe lende wapenbroeders waren daar te zien, met roode wangen bij een zelfs scheen de wrjn tot in zijn b'.oote knie te zijn gekropen. Wat is dat? vroeg de prins met den populairen naam. De „Schut tersmaaltijd", werd eerfiediglijk ge antwoord. Ha! grijnsde Zijne Hoogheid. En een innig kunstbesef spiegelde zich in zjjne trekken. Tóen stormde hy weer weg, na een verblijf van zeven minuten in het Rijksmuseum. Hy kan nu tenminste in Japan ver tellen van de Nederlandsche schilder kunst. De Zaak van de ingestorte huizen voor de Rechtbank. A. s. Woensdag wordt een begin gemaakt met de behandeling voor de Rechtbank te Amsterdam van de zaak regen Wiihelm Johannes Vlaanderen, eigenbouwer bij de op 19 Januari j.l. ingestorte vier perceelen aan deWil- lebrordusstraat aldaar. By dit ongeval kwam de werkman Van Gerven om het laven en werden verscheidene andere werklieden in meer of mindere mate verwond, tengerolge waarvan zij meer of min langdurig hun werk niet konden verrichten. Aan den beklaagde wordt ten laste gelegd het door schuld veroorzaken van den dood van Van Gerven en verhindering in den arbeid van de overige werklieden. In deze zaak zyn 46 getuigen ge dagvaard. De beklaagde wordt verdedigd door Mr. Th. Heemskerk. De Rechtbank benoemde tot des kundigen de bouwkundigen C. B. Posthumus Meijjes, W. Hamer enA. J. de Haan. De inhoud van hun rapport komt op het volgende neder De perceelen bestonden uit vier woonhuizen, elk van drie verdiepin gen ea een zolder. Van twee dezer huizen waren echter de begane- grond-geöeelten tot ééne ruimte sa mengetrokken. Daarboven was de bouw gelijk aan dien van de andere perceelen. Die bovenbouw moest, om dat de tusschenmaur beneden ontbrak, gesteund worden door ijzercon3tructie. Door het Gemeentelijk bouwtoezicht was voorgeschreven dat onder den scheidsmuur van de bovenhuizen moest worden aangebracht een ijzeren moer- bint, rnstendein den voor- en achter geve), en welke bint verder nog moest worden ondersteund door twee ijzeren stijlen op de onderheide en gemetselde fundeeringen. Een dezer stijlen moest geplaatst worden onder den achter gevel der bovenhuizen en de andere ongeveer in het middeo onder het moerbint. Voorts moest onder den achtergevel der bovenhuizen kruislings over het moerbint een audere bint worden gelegd en eindelijk moesten op dit laatste bint en den achtergevel van de ruimte gelykstraats twee klei nere ijzeren binten worden geplaatst, bestemd om als steunsels te dienen voor de zijmuurtjes van twee keuken- uitbouwen. Onder den voorgevel van do bovenhuizen moest een yzeren puibalk worden aangebracht. De beide bedoelde stylen waren uus bestemd om een zeer zwaren last te dragen en moesten als draagpunten onwrikbaar vast staan, temeer omdat het metsel werk, waarop zjj stonden ook den balklaag en den vloer van de bene denruimte te dragen bad. De ruimte was echter zeer groot en daarom werden in de lengte biDteo van verschillende grootte gebraikt. Een bint reikte van uit den achter gevel lot ongeveer 1 Meter over den gemetselden penant in het midden van den vloer, een andere van daar tot ongeveer 1 dM. in den voorgevel. De uiteinden dezer onderslagbioten lageD dus op het middenpsnant naast elkaar en hierop stond de~zwa3r belaste sty). De tweede sty!, die den achtergevel der bovenverdiepingen te schoren had, bezat een beter draagvlak, aangezien hier maar één onderslagbint lag en de styl bovendien stond op hot met selwerk, dat d8ze bint omsloot. De vloerbinten van de benedenruimte rust ten nu verder in de twee zijmuren en op de bovenbedoelde onderslagbiuten. Over de gebezigde bouwmaterialen zeggen de deskundigen dat de steenGn over het algemeen van voldoende quaüteit waren; de metselspecie was echter van slechte qualiteit geweest, zoodat de specie niet aanhechtte, waarbij nog kwam dat gemetseld is met vorst en afwisselend weder, ter wijl blijkbaar ook was nagelaten de steenen behoorlijk te bevochtigen. De geringe samenhang van het metsel werk werd nog verergerd, doordat de gevels voor en achter niet in verband met de zijmuren waren opgemetseld, doch later in daarin gespaarde kassen daartegenaan waren omgetrokken. Ge bleken is dat de hooiddeelen van de jjzerconstructie, het lange moerbint en de puibinten onder de gevels niet waren verauketd en dus geen verband hadden met do muurwerken. Da gevolgde w$ze van werken kan volgens de commissie niet op soliditeit aanspraak maken. De commissie wyst aan dat de oor' zaak van de instorting gezocht moet worden onder den styl, die geplaatst was in het midden van de ruimte ge lykstraats en die diende om den schei dingsmuur van de bovenhuizen te helpen dragen. Door de zware belas ting op dien styl is het metselwerk van den penant uiteen gedrukt, we ken de los naast elkaar liggende on derslagbiuten uit elkaar en zakte de styl die daarop stond er tusschen door en verbrijzelde het onderliggende nog versche metselwerk. Daar een der hoofdstennpunten van de boven- belasting ontvallen was, zakte de scheidingsmuur van de bovenhuizen neder en sleepte in zyn val de andere muren mede. De vraag of het ongeval aan iemands nalatigheid of schuld raoet worden toegeschreven, zeggen de des kundigen niet ontkennend te kunnen beantwoorden z\j mcenen echter, dat niet een enkel persoon, doch verschei dene te zamen schuldig zyn. De instorting moet zoowel geweten worden aan het toepassen van een te zwakke coustructie als aau te weinige zorg aan de uitvoering van het werk besteed, en is alzoo een gevolg van nalatigheid bij de uitvoering van het gehoele werk. Waren de onderslag- binten onder den weggezakteu stijl aan elkaar gekoppeld geweest en de beide stylen met ijzeren winkelhoeken bevestigd, en was het penant onder den middenstijl in baksjeen gemetseld geweest en daarbij goede specie ge bruikt, dan zonde, ondanks de vele andere onvolmaaktheden by dezen bouw, bet ongeluk niet gebeurd zyn. De deskundigen geven ban bevreem ding te kennen, dat het bouwtoezicht een belangrijke afwijking van do door baar goedgekeurde teekening heeft toegestaan. Het moerbint toch, dat den scheidingsmuur moest dragen, was 2 Meier te kort en rustte daar door niet iD den achtergevel, maar slechts iu den voorgevel en op de twee slecht onderlegde stijlenalleen het bekleediugshout liep door tot in don achtergevel. Voorts waren geen ankers voorge schreven aau de einden van het moer bint; h6tgeer. een bepaald vereischte was geweest. Het Bouwtoezicht had tevens een détailieekenicg moeien ver langen van do wijze, waarop de stylen in de penanten zouden worden be vestigd. Door de afwijking van de goedge keurde teekening en het niet aan brengen van ankers waar die noodig waren geweest, is hoewel niot hierio de directe oorzaak van de in storting is to zoekon toch een be langrijke vermindering van soliditeit ontstaan. De deskundigen erkennen dat, vol gens de letter van de Bouwverorde ning, bet bouwtoezicht niet voldoende kan ingrijpen ter verbetering van een te lichte constructie en het afkeuren van slecht bouwmateriaal en vestigen de aandacht op het onvoldoendo getal ambtenareu by het bouwtoezicht.

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 5