J weede Blad, lem in 1830—1831 ik behoorende bij ii-lem's Dagblad' van inderdag 31 Mei 1900. No. 5/90. Ill \Eene historische schets I onderscheidene bronnen S3 door P. J. O VERMEER. AH; ;eilj.' XII. en we de vorige week de ge us ran bet „korps Rookmaker" in, tbans mogen de volgende tot herinneriog strekken aan tot de terugkomst binnen q beeft plaats gehad met het Noord-Hollandsche Schut' ndeeling is ons reeds bekend ertrck op 28 October naar op Zoom, en we verlieten dit met de mededeeling dat het arts van Rotterdam opmar- e aankomst te Bergen op Zoom -ember 1830 werd het by de revue door den Prins, Ad en Kolonel- Generaal geïn iden December vertrok het ozendaal, om zich onder orders Kien van den Generaal-Majoor gr eo den 21sten d. a. v. naar W tbage, Beek en Rysbergon, al- At ingedeeld werd onder de jrigade van den luiienant- van Geen, onder hevel van onel dor grenadiers Klerck. Bsten Januari marcheerde bet ansenhage naar Oisterwijk, Ko en Moergestel, den 25sten Fe- naar Tilburg, Goirle en Riel rd tengevolge van nieuwe uit- van bet mobiele leger inge- Dij de lo brigade, onder gene- ij oor Schuurman. 17; IS April vertrok het weder- ir Tilburg. Goirle, Kiel en de en den lódeu Juni baar het tusschen Gi'.zen ea Ryen. IS den Juni (gedenkdag var» !au van Waterloo) reikte de Admiraal en Kolonel-Generaal sciaal verzoek van den majoor- maant, het vaandel aan het in uit, dat door den gouverneur oord Holland toegezonden was, ijj Z. K. H. zijne bij zou der e ïLeid betuigde over dit corps deu bataljons-commandant, van Pabst Rutgers, het Kruis Iröe van den Nederlandschcn r werd toegekend. 23sten Jam had de welbekende revue in de vlakte bij Rijen een militair schouwspel dat Êroerad is door dien buitecge- geestdrift, welke da troepen De koning reed met da pria- in zyue zyöe door de gelederen. eTjks waren zij aan dec utter- 'geus, waar de Groningsche sta- stonden, verschenen, of overal de geheeie linie verhieven zich jubelkreten en donderende hoe ver vulden de lucht. Overal was de toejuiching, waren dezelfde van bereidvaardigheid en toe den lien d. a. v. na vereeniging met de brigade te Beekevoort naar St. Joris Winghe, alwaar wederom een bivouac betrokken werd. Het bataljoD bleef toen by deD hoofdtroep der brigade, waarvan de voorhoede by afwisseling slaags ge raakte met den vijand. Ten 10 uur kreeg het bataljon de opdracht tot dekking van een punt op den Pellen berg en tot ondersteuning van eene compagnie jagers van bet le bataljon, tegen welke de vijand in aantocht was. Thans scheen het oogeublik geko men in aanraking te komen met den vijand en in werkelijkheid werd onze schutterij aldaar blootgesteld aan het vijandelijk vuur. (Wordt vervolgd). Uit de Pers. A Bataljon gedurende den Tien- daac/schen veldtocht. is ten Juli verliet het bataljon :amp ea volgdö de bewegingen la ie brigade le divisie, i 2den Augustus marcheerde laar het bivouac Baerlebrug en ire. den Augustas naar het. bivouac iereigen en den 3—5 d. a. v. Osthoven, buitenwijk vanTuru- Wilders, Stokte en Steeie by ;r werd den volgenden dag een ag gehouden. Des avonds ten ir k wam het bevel om als voor- |$e. der brigade op te trekken, deze ^'.edo bestond bovendien nog uit corapagniën jagers van het le jon, 2 eskadrons lanciers en een batterij rijdende artillerie en gecommandeerd door den kolonel meiers do Posson. t bataljon moest echter een om maken van twee uren, om zich me halve compagnie onder den iiitenant Cb. J. Huet (een Haar- •i en den 2en luitenant H. C. i eveneens een Haarlemmer) te Igen, die daags te voren post had aan een lange brug over roote Nette te Oosterloo tot in- Jikouding der verbinding. Q deze reden kon dit gedeelte roerhoede zich niet vóór des inor- 4 uur met het andere deei ver i .don Augustus des morgens uur kwam de voorhoede geza- 0k aan voor Diest, rukte te 9 binnen en bezette de poorten en d wachten. len de later aanrukkende troepen 'achten en posten vervingen, werd als nachtverblijf aangewezen de i enten Zelck en Zeeihem en dien- len avond ten 7 uur kwam bet ijon aldaar aan, na een zeer ver enden marsch, onder drukkende nte en afwisselende regenbuien. Qn rust zou echter niet van langeD zijn, want reeds des morgens uur vertrok hot bataljon uit de „j. ton nemen ten, vereenigde zich met. M brigade en marcheerde op naar ck en Haelen, tot aan het kasteel Herckenrode, alwaar door de eei© brigade gebivouacq ueerd werd. en 9don Augustus verbleven ze elfder plaatse. 'en KMen Augustus vertrokken naar Diest en Bcherpenheuvel en De openbare terechtzitting en de misdadigers-ijdelheid bij jeugdigen. In een artikel in het „Paleis van Justitie" bespreekt Prof. SimoDS on der anderen het voorstel van den Mi nister om de openbaarheid der terecht zitting uit tê sluiten, wanneer het rechtsgeding betreft een beklaagde, die nog geen achttien jaar oud was, toen hy het ten laste gelegde feit zou hebben begaan, Tegen dit voorstel verhief Mr. De Pintó in het „Weekblad voor bet Recht" een krachtig protest. Prof. öiiöons is van oordeel, dat de warmte van dit protest door iedereen zal woi- <3en gewaardeerd, die evenals hy, Prof. Siinou8-zelf, met Mr. De Pinto in de openbaarheid een hechten waarborg zien voor een goede rechtsbedoeling. Maar aau den anderen kanr, zegt prof. y., mag niet worden voorbijge zien, dat van zeer vele zijden op op heffing. althans op beperking van do openbaarheid van het rechtsgeding tegen jeugdige personen is aange drongen. De hoogleeraar beroept zich daarbij op Mr. Macaré en andere buTenlaodscho bevoegde juristen. Prof. Simons motiveert dien wenscb naar opheffing of beperking van de openbaarheid van de terechtzitting in bedoelde gevallen aldus: Het kan niet worden ontkend dat vele jeugdige boosdoeuers bij hun bin nentreden in de rechtszaal een eersten blik werpen naar de hun bekende publieke tribune, zoekende naar hunne, misschien aau het gepleegde misdrijf1 niet geheel vreemde kameraden. Ge durende het gebeele proces zyu hunne gedachten by die makkers en vragen zy zicb af of zy door hunne houding en antwoorden hunne bewondering hebben weten te wekken om straks by bun vertrek nil blik of gebaar het bewys van tevredenheid op te vangen. Zij voelen zich da helden van hetgeen om ben in de rechtszaal afgespeeld wordt en het is bekend genoeg dat de misdadigers-y del beid een factor is, waarmee moet worden gerekend. Nu zyn zij acteurs, een volgend maal zjjc zy toeschouwers en leeren zy uit de handelingen en houding van hunne dan optredende makkers hoe zy zich, als bet weer hunne beurt is, te ge dragen hebben. Een in hun oog ver bluffend en kranig optreden van een hunner, wekt den lust tot navolging, de gedachte om zich ook zoo eens in volle kracht aan den rechter te toocen. Bovendien is bet lang niet ondenk baar dat de namen van vele opkoopsrs aan de jeugdige misdadigers op de tribune ui de rechtszaal zyn bekend geworden. Daarom schijnt my beper king van de open baarheid gebiedend gevorderd. Ik zou wenschen dat in elk geval bepaaid werd, dat personen beneden de achttien jaar niet op de tribune mogen worden toegelaten. Ik erken, dat de handhaving dier bepaling practische moeilykhedeu kan bieden, maar ik geloof dat bij wat goeden wil die wel voor oplossing zullen vatbaar blijken. Wordt tenge volge van zoodanig voorschrift eens een oudere geweerd, dan zal dit niet zoo'n heel ernstig euvel zyn, en ook de toelating, bij uitzondering, yan een jongere zal roen zicb kunnen getroos ten. Bij redelijken twijfel worde de toegang verbodeD. Voorts zou ik by bet strafgeding tegen nog geen achttienjarigen de openbaarheid uitgesloten willen zien onder deze beperking, dat ouders of voogden van de minderjarigen toe gang hebben en ook aan de leden der balie de toegang moet worden open gelaten. By hen is voor valsche be langstelling niet te vreezeo, hunne tegenwoordigheid kan althans ten deöle den waarborg geren, die in de openbaarheid verlangd wordt en voor henzelf kan het zeer nuttig zijn hun de gelegenheid niet te onthouden hunne kennis en ervaring omtrent de crimineele jeugd ook op do terecht zitting te vermeerderen. Eindelijk zou aan den President kunnen worden overgelaten ook Dog aau anderen den toegang te veroorlooven, b. v. aau leden van den voogdijraad, aan den door een Pro ,Juveutute reed3 aange wezen patroon, kortom aan hen, voor wie het van belaug kan zyn den jeug digen delinquent ook in zijne houding voor den rechter gade te slaan. Op deze wyze zou, dunkt my„ de niet openbare behandeling mogen worden ingevoerd. Met Mr. De Pinto ben ik echter van oordeel dat wanneer bij het straf geding ouderen dan 18 jaar betrok ken zyn, terugkeer tot den regel der openbaarheid noodig is. Het gaat niet aan om in het belang van zyn medebe- klaagde, aaa den volwassene de waar borgen te onthouden, die zelfs de Grondwetgever hem als regel heelt willen toekennen. Ook Abanel sluit het „huis clos" uit, zoodra er mede plichtigen zijn boven de 16 jaar. Bescherming van Winkel be dienden. In het „Nieuws van den Dag" gaf H. L. A. een overzicht van de wette lijke bepalingen die in verschillende landen ten opzichte van winkelbe dienden zijn genomen. Na achtereenvolgens de Vereenigde Staten en Australië te hebben be sproken, betoogt de schrijver dat an dere werelddeelen Europa hier zijn voorgegaan. In Europa is Engeland de eerste Staat waar eene speciale wet van deze strekking in werking is getreden. Maar ook elders, en wel in Duitschland en Frankrijk, beeft de wetgever zyn aandacht aan dit onder werp geschonken. In eenige van de Zwitsersche kan tons bestaan bepalingen op den ar beidsduur en de Zondagsrust van vrouwelijke winkelbedienden, in Neu- chatel, Sint-Gallen, Luzern, Glarus en Solothurn. Nederland ontbreekt op de lijst. Hier is men tot heden nog niet tot een wettelijk ingrijpen durven overgaan en particulier initiatief alleen vermag niet veel. De winkeliers hebben er niets tegen, op een behoorlijk uur 's avonds te sluiten, 's Zondags niet te verkoopenzy zouden dit zelfs gaarne doen, indien zij zeker waren dat hunne concurrenten handelen zui- leD als zy zij zouden er niets tegen hebben, hunnen bedienden een zitplaats te verschaffen, indien zy de zskerheid hadden, dat dit algemeen zal worden gedaan en de klanten niet hunnen winkel voorbij zullen gaan, omdat „de winkeljuffrouwen daar de onbeleefd heid hebben zittende de koopwaren op de toonbank uit te spreiden." 1)9 overtuiging van het weusche- lyke der maatregelen bestaat dus reeds. Zy blijven slechts achterwege, omdat zy als uitzondering geldelijk nadeei zouden medebrengen voor hem, die ze nam als regel zou niemand er bezwaar tegen hebben. Maar slechts de staat kan den regel invoeren; de particuliere pogingen zijn blijkbaar onmachtig. Daarom is hier staatsdwang gemotiveerd houdend. Aan de kanten van de poort staan twee hooge masten en boven, heel in de lacht, staat ter bekroning het zes meter booge beeld van den beeldhouwer Moreau Vaothier, voor stellende een Parisienne, volgens de laatste mode gekleed, met zwaren mantel. Ze ooodigt de wereld uit bin nen te gaan om al de pracht die ach ter haar is, te bezichtigen. Aan den kant van het monument ziet ge groepen en haut-reliefwerk lieden, met zagen, troffels, beitels etc., als symbool van deze tentoonstelling, als een verheerlijking van den arbeid. Van verre krijgt men den indruk dat de kleuren der poort al eenigszins ge leden hebben door bet weer, maar dichterbij komend bemerkt men dat alles er nog frisoh uitziet. 's Avonds wanneer duizenden gloei lampjes in verschillende kleuren aan zyn en een aantal electrische bollen hun licht over don koepel werpen, levert, vooral wanneer men zich aau den donkeren Seine oever bevindt, 't geheel een tooverachtigen aanblik de poort lykt dan een feeën-grot, waar onder men door moet om in het land der wonderen te komen. Geregeld wor den de lichten echter nog niet ont stoken maar biyft alles op de place de la Concorde in donker gehuld. Wel brandt geregeld het zoeklicht van deu Eiffeltoren, dat z'd breedo stralingen van sterrenhoogte naar omlaag zendt dat, als een baken u wijst waar schouwen, zou meu een dag ter be schikking moeten hebben; en opeen gegeven oogenblik, wanneer meu be merkt reeds te lang vertoefd te heb ben tusschen deze pracht, begint ge het restant van de zalen maar vlug- tigjes door te loopen. Van goede be schouwing is dan natuurlijk geen sprake meer. Gij verlaat het groote paleis, steekt de avenue Nicolas II over en be treedt het kleine paleis. Dit prachtige gebouw, met z'n mooie Romeinsche binnenplaats, kunt ge snel afzien. Het betreft hier toch een tentoonstelling van oudheden, en du zijn de gobelins, de oude meubelen etc., wel mooi om te aanschouwen, maar zo kunnen u toch niet ia die mate boeien als schil derijen en beeldhouwwerken, de tot leven gewekte gewrochten van kuDslenaars, dat vermogen. Ge loopt de nieuwe naar wijlen keizer Alexander III van Rusland genoemde, ryk met good en brons versierde brug over en komt op de Esplanade des invalides, waar ge aan beide zjjdon der straat twee lange wit bepleisterde paleizen hebt, waarin de nationale industrie wordt tentoon gesteld. Het linksche gebouw wordt geheel in beslag genomen door inzendingen van Fransche firma'sge aanschouwt er al de pracht die de Fransche in dustrie u kan biedenmeubels, por- ceiein, bronzen voorwerpen, voort gij veilig kunt landen, zoo ge dobbert j brengselen rau smeedkunst etc., te tusschen den Oceaan van huizen van veel om op te noemen. Parijs. i Achter dit paleis bevinden zich nog Wij gaan door gc poort het .terrein j een aantal kleine gebouwen, eigen- op eu loepen van het begin Cours la aardige oude herbergen, huisjes waar t>„; ja* n et6n eQ drinken en u vermaken koot. Het andere paleis aan de rechter Zou er daarom Diet zoo eindigl H. L. A. voor eenige der hierbo- vengenoemde beschermingsmaatre gelen plaats zyn iu het aanhangig ont werp op de arbeids- en rusttijden Reine tot de nieuwe avenue Nicolas II Aan beide zyden van deze avenue staan een pa^r vorstelijke paleizen, voor deze ten toon stel ling gebouwd een groot, waarin een tentoonstelling van schoone kunst is eo een klein, waar antiquiteiten worden te kyk ge steld. Beide paleizen, zeiven prachtige monumenten, bevatten een schat van wondere dingen. Wy betreden eerst het groote gebouw ea bevinden ons in een ruimte, ongevar r van gelijken vorm als het innerlijke van het Paleis voor Volksvlijt te Arasterdam, met oen koepel ia het midden. In deze goed verlichte beneden ruimte zijn de verschillende ingezonden beeld bouwwerken tentoongesteld. Eeu der mooiste hoewel niet, der omvangrijkste inzendingen is die van Portugal. Daarbij zijn marmeren beelden en beeldjes, die als 't ware voor u leven, zoo een naakt kind van Teixeira Lo pes, la Charité en la Veuve van den zei fde. Maar er is in deze afdeeling ook een beeldje van Rona Jozsef uit Budapest, blijkbaar een Hongaar een moeder met baar zuigeling, dat zoo prachtig is gedaan, dat ge meent elk oogenblik de vrouw te zullen hooren spreken. Ook Spanje en Italië hebben beelden en groepen gezonden die vol leven zyo. De inzendingen der Noordscha volken. Engeland, Duitsch land, België, Vereenigde Staten etc. zyn ook respectabel, maar de leveu- digheid van lyn, het uitdrukkingsvolle der beelden van zuidelijke voikeQ mis sen zij. Frankrijk is natuurlijk alien de baas zoowel wat quantiteit als qualiteit betreft. De Pranscho natie is dan ook van nature het volk vaa den mooieu stand, van het gebaar, en geen wonder dus dat zy boel wat talentvolle zonen heeft, die even geniakkolijk beelden kunnen maken, als een ander mensch leest of schrijft of rekent. Nederland komt wat beeldhouw werk betreft, niet schitterend voor den dag; onze inzending is al niet groot en wat er is behoort niet toe het superieare werk dezer tentoonstelling. Wy zagen Pritoa-vera van Bart van Hove, slapende kinderen van G Schwartze, Mercure van F. Leenhof!",* In gevaar vau Teixeira de Mattos, de buste van onzen minister van buiten landscbe zaken, mr. de Beaufort, door denzelfde, Moeder en kind van juffrouw Bosch Reitz, en een paar brons-groe pen van van Wyk. Het werk van Teixeira is nog het bsste, valt ten minste niet te veel af bij de in de buurt zich bevindende Spaansche en Portngeesche inzendingen. Maar het kan ook eigenlijk geon verwondering baren, dat wij niet schitteren op dit gebied, wy zyn geeu volk van het gebaar, wy verstaan de kunst Dietom leven te gieten in koud steen. Maar wat wy wel verstaan is om kleuren en tinten weer te geven, om mooie dingen te maken met verf en kwast, te Wy. Hollanders, zyn een volk van schilders. Dit valt op wanneer man hand herbergt behalve nog eeu deel van da Fransche, de industrie van de andere landen van Europa, A raerika, Japan enz. Ge vindt er in (ie Duit- sche afdeeling prachtig Saksisch por van listigheid, doch die de verbeel dingskracht en den moed mist, groota plannen Qit te voeren. De „Daily Mail", waarin dit lief lijke karakterschetsje voorkomt, heeft ook 'andere specialiteiten aan het- werk gezet. Wy hooren aldus nog andere karaktertrekken van den heer Chamberlain ait schedel, gelaat, band en sterrenlezeD. Er zijn ook enkeie „goede" eigen schappen bij. Verplaatsingsvermogen bij een Spin. 't Kan soms gebeuren, dat aan den rand van uw boed een klein zwart spinnetje hangt, ter nauwernood een paar mM. lang. Het is de moeite waard, biermede de volgende proef te nemen. Neem het draadje, waaraan het spinnetje hangt, aan den wijsvinger van de rechterhand. Plaats den wijs vinger van de linkerhand op den rechterpols, en trek met dien vinger een kring om den pols, zoodanig, dat uw linkerarm om het hangondespin- netje ton naastenbij een boloppervlak beschrijft. Hiermee hebt ge u over tuigd, dat het spinnetje mot geen enkelen draad verbonden is meteenig voorwerp daai buiten. Wacht ge nu een minuut of een paar minuten, dan kunt ge het spinnetje, dat al dien tyd schijnbaar werkeloos aan het draadje hing, plotseling zich zijwaarts of in schninsche richting omboog zien bewegen, soms naar een punt dat 3 en meer meters vac u verwijderd is. Höt schijnt, dat het diertje door de lucht loopt. Dit is evenwel niet zoo. In dien korten tyd heeft h'et een draad van eenige meters lengte ge sponnen, die door de lucht gedragen, zich ergens heeft vastgehecht, en hierlangs ontvlucht u de kleine ge- Deze proef iaat vangene. Deze proet iaat e:c) met rBHRIL» P„. hetzelfde diertje eenige keeren her- celein, waarvan ge zoo wel eenige I halen, en zelfs in eeu volkomen tocht- stukken me6 Daar huis zoudt willien l TrÜe kamer gelukt ze. nomen om 6r uw kamer mee te ver-1 siorenin de Ltaliaansche fijne terra Een geheimzinnige moord cotta-beeldeu iu de Engelscöe macht Parijsclie Brieven. Particuliere Correspondentie voor Haarlem's Dagblad l'arys, 17 Mei 1900. II. Orereenkomstig de belofte in m'n eersten brief gedaan, zal ik heden enkel met u over de tentoonstelling praten, eu ik kan dit ditmaal met meer succes doeo, omdat dank zij der aanhoudend insp:-;nnenden arbeid der werkers gedurende de laatste woken, ze meer af begiut te komen en wij aan het b3schouwen dus iets hebben. Geheel af is de tentoonstel ling echter nog niet, en door sommi gen myner nieuwe kennissen hier hoorde ik zelfs de vrees uiten of ze wel ooit af zou komen. Deze raeeniug is, geloof ik, wat al te pessimistisch, want er begint werkelijk eenheid te komen in de chaos, en ai zou men maar enkel, mogen zien wat nu ge boden wordt, dan al is de reis van uit Holland naar de Beinestad het wel waard. Deze tentoonstelling zal, dit laat •zich aanzien, werkelijk majestueusch worden, het zal een machtige verheer lijking van den arbeid en van de schoonheid zyn. Een verheerlijking van den arbeid eu de schoonheid, ja, want nu reeds de gebouwen rond gaande, geraakt men in verrukkiug bij het ontwaren hoe hard er overal gewerkt eu hoe schoooe arbeid er over de gansche aarde vervuld wordt, hoe elke natie tal van krachten bezit die met den geest en de hand wondere dingen kunnen wrochten, dingen, waarnaar men lang zou willen küken om er de schoonheid van tot zich te nemen. Een groot deel mijner lezers lezeressen zat zeker in 1882 de wereld tentoonstelling in Amsterdam hebben bezocht, maar als ik u nu vertel dat èn wat omvang èn wat inhoud betreft, de Parijsche tentoonstelling van nu tienmaal de meerdere is van de Am- sterdamsche vau ftoen, heb ik niots te veel gezegd. Heusch, indien ge meent de Parq sche tentoonstelling op één da; kunnen afkijken, dan bebt ge'hol, glad mis. Ge zoudt enkel op één dag de zalen rondwandelt, die met scuib het terrein kunnen atioopen eo dan nog zoudt ge, als ge den einduitgang te pakken had. u doodmoe geyoelen. Indien ge ook maar iets van de schoonheid der dingen wilt genieten, moet ge minstens vier of vyf dagen voor u hebben, en alles zieu doet ge dan nog niet. Schrijver dezes heeft na;:egaan, wat by op één dag kon afdoen, en hij kwam daarby tot de conolusie dat bij eenige aandachtige beschouwing, niet eens by al te aandachtige, hij in dien tyd ongeveer een tiende van het ge heel kon bezichtigen. Wy betreden het tentoonstellings terrein door den hsofdingang op de place de la Concorde, zeker een der schoonste pleinen van de wereld. Deze hoofdingang, een poort in den vorm van een drie-kwart doorgesne den platgedrukten appel, staat bij het begin van de Cours la Reine. Het is een monument, gevormd door drie groote bogen met een hoogte in de loodlijn van 20 M., die een ronden koepel dragen. De poort, in roode, gouden en blauwe kleuren geschilderd, is samengesteld met rozetten, elke ro zet een kegel met geknotte ronde punt van bruin gekleurd glas vast- deryen, teekeningen etc, van ver schillende natiën zyu behangen. Ook Frankrijk is hier weer de baas maar zeker niet de minste is ons land, dat wel is waar niet veel beteokent wat quantiteit. maar zooveel te meer wat qualiteit betreft. Er hangt o. a. van onzen Jozef Israels het prachtige schilderij „Zoon van het oude volk", twee Jaap Marissen, waarbij de mo len, een puike Mesdag, het geweldig krachtig gedane „een gracht by sneeuw" van Breitncr, een mooie Albert Neuhuys, een dito Bosboom, etc. etc. Wanneer men de zalen der Belgische afdeeling, waarvan de Bcbreeuweude kleuren dor schilderyen u hinderen, is doorgeloopen, doet het u goed een wyle tusschen uw boltaodsche meesters te toeven. Vooral een breede schil derij Willem Maris, koeien aan een slootkant, trekt u aange vindt er zoo mooi de atmospheer der hol- landsche landouwen in weergegeven,' dat ge een oogenblik meent in het vaderland te zyn en te genieten van de kleuren en tinten die dansen boveu de groene weiden. Om al de schatten van het groote kunstpaleis aandachtig te kunnen be- nerieöniu de Zwitsersche fijne uur werken, etc. etc. De meeste afdeelingen zyn bier vrij wei gereed, alleen de Holtandsclie af deeling op de esrste etage, waar heen langs een gewone trap en langs een „escalier mobile" kooit, was on geveer nog geheel onaf. Wij vonden wat Hollacilscbe werklieden aar het hameren en spijkeren, wy zagen enkele bi&aw-faienee schilderijen iangs den muur hangen en wat onuitgepakte kisten opgehoopt staan, maar anders was er niet veel te zieD. Misschien valt alles nog mee, maar zooals do toestand nu nog is, maakt Holland in deze afdeeling al een beol armoe dig figuur. Uit de industrie-paleizen komend, wandelt uien langs de Baiue do^nai d'Orsay af en d&ar vindt ge aan weerskanten van de tydelyke straat de paviljoenen van de diverse landen. Deze in den eigonaardigen styl Y.an l elk land opgetrokken gebouwen be-1 vatten zoo mogelyk Dog meer won- dere dingen op industrieel-, kunst-en nijverheid-gebied, dan de twee groote indastriepaieizen, welke ik te voren vlug met u doorwandelde. Wat u niet aangenaam stemt is dat ook Nederland hier weer ontbreekt, terwijl kleine landen ais Bosnië, Roumanië, Servie zelüs een eigen pa viljoen bebbeD. Een deel van de paviljoenen is nog gesloten, daar ze pas half afzijn. Ik geef u de beschrijving van die ver schillende gebouwen dus eerst in een volgenden brief, ik deel u nog mee dat de tentooDstelliog nu op den dag reeds zeer druk bezocht wordt en dat vooral van het „trottoir roalaDt", waar mee men voor 50 centimes (25 cent) om het grootste deel van de tentoon stelling kan rijden, enorm veel ge bruik wordt gemaakt, betgeen niet te verwonderen is, als men bedenkt dat een wandeling over de terreinen, al leen door menschen mot grooto beenen kan ondernomen worden. Behalve het rollende trottoir is er nog een gele genheid om zich te laten ryden, n.l. in gemakkelijke rieteu stoelen, voort geduwd door flinke manneD. 's Avonds is het op het tentoon stellingsterrein nog niet bijster aan trekkelijk. -Alles is dan nog ongeveer gesloten en beele brokken zyu nog in het duister gehuld. Veelbezoekers komen er dan ook niet. Zoo juist ontving ik van onzen commissaris-generaal, baron Michiels van Verduynen, een uitnoodiging tot de eenigszins plechtige opening op Maandag 2l Mei namiddags, van het paviljoen voor ouze Indische af deeling. Hier zyn we dus klaar en van hetgeen daar te zien valt zal ik n ook in m n volgend schrijven ver balen. V. Gemengd ffieuws. Chamberlains handschrift. Een schriftkundige heeft uit Cham berlains handschrift een verklaring van zijn karakter trachten te geveu. Uit eenige regels schrift vau den Eugeischen minister van koloniën zou blyken, dat hy onbeduidend is. Eeo sprekend karakter toch is vergeefs te zoeken. De wil is zwak, er is geen kracht, ook geen spoor van een ster ken persoonlijken trek. Opvliegend heid, twistzucht, behoedzaamheid' middelmatigheid vallen sterk op, ook huichelarij. Aanleg tot hartelijkheid is er niet, eigenschappen van hoofd en hart evenmin. Te zamen genomen duidt het handschrift dat van iemaud aan die beschikt over een groote mate is in 't Fransche plaatsje Arnouvilie- lcs-Gonesse gepleegd op de zes en- zeveniig-jarigo mevrouw Nathalie Hédelin, die uit zuinigheid geen dienst boden hield en zoo gierig was, dat ze zelfs haar hond geen eten gaf. Zij ging gewoonlijk tusschen vyf en zes uur te bed en stond des morgens zeer vroeg op. Toen de melkboer na onlangs op zyu herhaald aanbellen geen antwoord kreeg, ging hij naai den tuinman van mevrouw Hédetic, die den sleutel vau de poort had, waar door men kan binnenkomen. Men vond de arme vrouw gewurgd op den grond tusschen een kast en eer. stoel in haar slaapkamer. Men vermiste niets, toen vond zelfs de juweelen en in eeu la tafel veel goederen van waarde. Dat hier dus waarschijnlijk niet aan dief stal gedacht behoeft te worden maakt de zaak hoogst geheimzinnig. Een portret van President Krnger. Een scbry'ver in „Harper's Maga zine", de heer fi. E. Iïaston, die een reeks van artikelen is begonnen over de Bóeren-republieken, is blijkbaar zeer getroffen door de buitengewone kalmte die overal heerschte in den Vrijstaat en de Z. A. Republiek. Men kon nauwelijks begrijpen, dat da beide landen gewikkeld waren in eene worsteling om het bestaan. Van een bezoek aan president Kru- ger geeft de heer Eaton de volgende schets „De oude president zat aandachtig te 'luisteren naar een rapport, dat een 3mbteDaar hem voorlas. Zy no gelaats trekken weerspiegelden op wonder bare wyze zyn vastberadenheid en merkwaardig karakter. Zyn gelaat vergeet men nooit wanneer men bet eens gezien heeft. Nooit heb ik op een schilderij of onder de menschen een soortgelijk gezien. Evenmin is, te oordeeleD naar hetgeen ik opmerkte en naar hetgeen ik hoorde, de weder- van zijn" karakter ergeüs ter wereld te vinden. Wilde men dat ge laat en dat karakter outleden, dan zou men daarover een boek kunnen volschrijven en dit zou vol treffende contrasten zyn, getuigen van een eenige oorspronkelijkheid en wonder bar© eigonscbappeu. Belangwekkende anecdoten zouden dit alles toelich ten maar men zou een besluit hebben te scbryven en erkennen, dat een waarachtige karakterontleding van den man eerst jaren na zyn dood kan geschreven worden. Voltooid kan le teokening eerst worden, wanneer do geschiedenis van Zuid-Afrika na den worstelstrijd van tegenwoordig bekend zal zyn. „Plotseling lichtte bij het hoofd op, spuwde woest iu een groot kwispe door en gaf een bevel, dat letterlijk oprommelde uit zyn breede borst. Toen nam Ijy «ijn hoogen hoed en rotting en ging de deur uit. Een aan tal mannen, die in een ander deel van het vertrek zaten, riepen hem goeden- nacht toe op onbetwistbaar hartelyken toon. Ik volgde hem in de gang. Zes soldaten marcheerden naast hem met getrokken sabels en wanneer de bur gers, die in de omgeving wareD, „goe- dennacht" zeideur licbtte by telkens voor elk ItUDner zyn hoed en sprong daarop in zjjc rytoig met merkwaar dige vlugheid voor een man van ziju jaren en positie." Treinongeluk. Een trein van ValeDciennes Daar Parys is Maandag ontspoord. Een waggon 3e klas werd verbrijzeld en 18 reizigers, die er zich in bevonden, werden meer en minder ernstig ge wond.

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 5